PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ



The_Scientist
25/02/2010, 08:08
kαλημέρα σε όλους,


Μην έχοντας ποτέ πραγματοποιήσει κάποια αγοραπωλησία με γραμμάτια θα ήθελα να ρωτήσω τους συμφορουμίτες τα εξής :


1. Πως πάει η διαδικασία ? Απαιτείται εμπλοκή δικηγόρων ?

2. Τι διασφαλίζει τον πωλητή ότι τελικά θα πάρει τα χρήματά του ? Αν πάει κάτι στραβά, ή ο αγοραστής φανεί ασυνεπής δικαστικά βγαίνει άκρη ?



Ευχαριστώ , καλημέρα :)

sergiosm
25/02/2010, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
1. Πως πάει η διαδικασία ?

Συμπληρώνεις τα γραμμάτια και τα παραδίδεις ή τα παραλαμβάνεις, ανάλογα με το αν είσαι αγοραστής ή πωλητής



Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Απαιτείται εμπλοκή δικηγόρων ?

ΟΧΙ εκτός και αν στραβώσει η δουλειά



Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
2. Τι διασφαλίζει τον πωλητή ότι τελικά θα πάρει τα χρήματά του ?

ΤΙΠΟΤΑ



Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Αν πάει κάτι στραβά, ή ο αγοραστής φανεί ασυνεπής δικαστικά βγαίνει άκρη ?


Εξαρτάται, αν ο άλλος είναι "επαγγελματίας" απατεώνας πολύ δύσκολα έως αδύνατο.
αν απλά έτυχε να μην μπορέσει να σε πληρώσει τότε κάτι γίνεται

:wave2:

Υ.Γ. καλύτερα πάντως να πάρεις επιταγή, να έχεις και το ποινικό αν είναι ακάλυπτη...

SeNNinhA
25/02/2010, 08:30
Αν κάτι πάει στραβά:

Τα γραμμάτια αποτελούν για το διακαστήριο πολύ ισχυρότερο χαρτί από τις επιταγές. Αποτελούν επίσημο δημόσιο έγγραφο και πιστοποιούν το χρέος σε όποιον τα κατέχει. Γι αυτό και όταν τα πληρώνεις πρέπει και να τα πάιρνεις πίσω στα χέρια σου. Επίσης είναι ο μοναδικός νόμιμος τρόπος για μεταχρονολογημένη εξόφληση (την ημερομηνία που αναγράφουν πάνω) ενώ στις επιταγές δεν είναι νόμιμη η μεταχρονολογησή τους και μπορούν να εξοφληθούν ή να σφαγιστούν και άμεσα. Οπότε εαν κάτι πάει στραβά στο δικαστήριο (που δεν το γλυτώνεις) είσαι εξασφαλισμένος ότι θα σου αναγνωριστούν σαν χρέος του αγοραστή προς εσένα.

Προ πιστωτικών καρτών οι συναλλαγές με ιδιώτες για δόσεις γινόταν πάντα με γραμμάτια. Έχω αγοράσει κομπιούτερ κ.α. πραγματάκια έτσι.

Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν.

sergiosm
25/02/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αν κάτι πάει στραβά:

Τα γραμμάτια αποτελούν για το διακαστήριο πολύ ισχυρότερο χαρτί από τις επιταγές. Αποτελούν επίσημο δημόσιο έγγραφο και πιστοποιούν το χρέος σε όποιον τα κατέχει. Γι αυτό και όταν τα πληρώνεις πρέπει και να τα πάιρνεις πίσω στα χέρια σου.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις επιταγές με τη διαφορά ότι η έκδοση ακάλυπτης επιταγής συνιστά ποινικό αδίκημα (θα μου πεις ο άλλος μπορεί να μη νοιάζεται, μπορεί όμως και να νοιαστεί) ενώ η μη πληρωμή συναλλαγματικής ή γραμματίου δεν είναι.

Άρα ως προς αυτό (και μόνο) υπερέχει η επιταγή.

Κατά τα άλλα ΚΑΙ με τα δύο μπορείς να κάνεις τις ίδιες (νόμιμες) κινήσεις

Επίσης και την επιταγή (όπως κάθε αξιόγραφο) όταν την πληρώνεις ΠΡΕΠΕΙ να την παίρνεις πίσω


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αν κάτι πάει στραβά:

Επίσης είναι ο μοναδικός νόμιμος τρόπος για μεταχρονολογημένη εξόφληση (την ημερομηνία που αναγράφουν πάνω) ενώ στις επιταγές δεν είναι νόμιμη η μεταχρονολογησή τους και μπορούν να εξοφληθούν ή να σφαγιστούν και άμεσα.

Αυτό είναι γεγονός, αλλά από ό,τι κατάλαβα θα πουλήσει, οπότε θα ΠΑΡΕΙ την επιταγή ή το γραμμάτιο, άρα αυτό είναι πρόβλημα του άλλου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Οπότε εαν κάτι πάει στραβά στο δικαστήριο (που δεν το γλυτώνεις) είσαι εξασφαλισμένος ότι θα σου αναγνωριστούν σαν χρέος του αγοραστή προς εσένα.


Αυτό ισχύει και με την επιταγή


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Προ πιστωτικών καρτών οι συναλλαγές με ιδιώτες για δόσεις γινόταν πάντα με γραμμάτια. Έχω αγοράσει κομπιούτερ κ.α. πραγματάκια έτσι.


Μα, στην ουσία του, και η πιστωτική την ίδια χρήση έχει με το γραμμάτιο


:wave2:

byron
25/02/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αν κάτι πάει στραβά:

Τα γραμμάτια αποτελούν για το διακαστήριο πολύ ισχυρότερο χαρτί από τις επιταγές. Αποτελούν επίσημο δημόσιο έγγραφο και πιστοποιούν το χρέος σε όποιον τα κατέχει. Γι αυτό και όταν τα πληρώνεις πρέπει και να τα πάιρνεις πίσω στα χέρια σου. Επίσης είναι ο μοναδικός νόμιμος τρόπος για μεταχρονολογημένη εξόφληση (την ημερομηνία που αναγράφουν πάνω) ενώ στις επιταγές δεν είναι νόμιμη η μεταχρονολογησή τους και μπορούν να εξοφληθούν ή να σφαγιστούν και άμεσα. Οπότε εαν κάτι πάει στραβά στο δικαστήριο (που δεν το γλυτώνεις) είσαι εξασφαλισμένος ότι θα σου αναγνωριστούν σαν χρέος του αγοραστή προς εσένα.


Ισχυρότερο δεν είναι, μιας και δεν υπάρχουν ποινικές ευθύνες παρά μόνο αστικές.
Η μεταχρονολόγηση νομικά δεν επιτρέπεται αλλά δεν νομίζω οτι εφαρμόζεται, μιας και το κράτος εισπράττει νόμιμα φόρο επι των μεταχρονολογημένων επιταγών.
Προφανώς εννοείς ότι μπορεί να απαιτήσει κάποιος τα χρήματα οποιαδήποτε στιγμή πριν τη λήξη, κάτι που μπορεί να συμβεί και στις συναλλαγματικές με την διαδικασία της αναγωγής. Η αναγωγή σημαίνει οτι στρέφεσαι κατά του οφειλέτη ή του εγγυητή αν δεν πληρωθεί η οφειλή.
Η αναγωγή δεν υφίσταται ως δικαίωμα μόνο μετά τη λήξη της συναλλαγματικής, αλλά και πριν την λήξη της, στην περίπτωση που υφίστανται βάσιμοι λόγοι ότι κατά την συγκεκριμένη ημερομηνία δεν θα είναι δυνατή η πληρωμή της.

ΥΓ. Οι συναλλαγματικές έχουν ξαναβρεθεί στο προσκήνιο λόγω της δυσκολίας έκδοσης επιταγών...:wave2:

edit. τα είπε και ο sergiosm :wave2:

The_Scientist
25/02/2010, 09:30
Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο σας,


πράγματι πωλητής είμαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, και χωρίς να θέλω να είμαι καχύποπτος, απλά προσπαθώ να διασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου.. Την έχω πάθει ήδη μια φορά και μάλιστα από "φίλο" οπότε λέω να μην το αφήσω στην τύχη του..


Έχω κάποια άλλη λύση λέτε για να είμαι πιο σίγουρος ? Κάποιος μου είπε να κάνουμε απλά μια υπεύθυνη δήλωση ότι την έχει αγοράσει, και η μεταβίβαση να γίνει μόνο όταν εξοφληθεί το ποσό.. Τι λέτε ?

SVX
25/02/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο σας,


πράγματι πωλητής είμαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, και χωρίς να θέλω να είμαι καχύποπτος, απλά προσπαθώ να διασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου.. Την έχω πάθει ήδη μια φορά και μάλιστα από "φίλο" οπότε λέω να μην το αφήσω στην τύχη του..


Έχω κάποια άλλη λύση λέτε για να είμαι πιο σίγουρος ? Κάποιος μου είπε να κάνουμε απλά μια υπεύθυνη δήλωση ότι την έχει αγοράσει, και η μεταβίβαση να γίνει μόνο όταν εξοφληθεί το ποσό.. Τι λέτε ?


ki ego tin exo patisei san politis ..... THA sou elega gia parakratisi kiriotitas ALLA de xero ti paizei stin periptosi pou emplakei to mixanaki sou se atixima

byron
25/02/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Έχω κάποια άλλη λύση λέτε για να είμαι πιο σίγουρος ? Κάποιος μου είπε να κάνουμε απλά μια υπεύθυνη δήλωση ότι την έχει αγοράσει, και η μεταβίβαση να γίνει μόνο όταν εξοφληθεί το ποσό.. Τι λέτε ?

Σε αυτή τη περίπτωση δεν είσαι ούτε εσύ καλυμμένος σε περίπτωση στραβής, αλλα ούτε και αυτός μιας και η άδεια είναι στο όνομα σου.
Συναλλαγματική και μεταβίβαση με παρακράτηση κυριότητας. :wave2:

Nostra
25/02/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο σας,


πράγματι πωλητής είμαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, και χωρίς να θέλω να είμαι καχύποπτος, απλά προσπαθώ να διασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου.. Την έχω πάθει ήδη μια φορά και μάλιστα από "φίλο" οπότε λέω να μην το αφήσω στην τύχη του..


Έχω κάποια άλλη λύση λέτε για να είμαι πιο σίγουρος ? Κάποιος μου είπε να κάνουμε απλά μια υπεύθυνη δήλωση ότι την έχει αγοράσει, και η μεταβίβαση να γίνει μόνο όταν εξοφληθεί το ποσό.. Τι λέτε ?


μετρητα .-

Nik0s
25/02/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μετρητα .-

ή τραπεζική επιταγή .-

Nostra
25/02/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
ή τραπεζική επιταγή .-

"να διασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου" :winka: :winka:

μετρητα :D

Nik0s
25/02/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
"να διασφαλίσω ότι θα πάρω τα χρήματά μου" :winka: :winka:

μετρητα :D

Η τραπεζική επιταγή σε εξασφαλίζει... :winka:

blackbusa
25/02/2010, 09:52
ΟΧΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΟΧΙ ΕΠΙΤΑΓΕΣ...ΤΟ ΚΟΛΟΧΑΡΤΟ ΤΗΣ DIANA ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ...

:wave2:

Nostra
25/02/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η τραπεζική επιταγή σε εξασφαλίζει... :winka:

μάλλον δε σου έχουν τύχει και πολλές πέτσινες φίλε μου :D
δεν ειναι εποχή για μπλεξίματα


εν πάση περιπτώσει νομίζω απαντήθηκε το ερώτημα του φίλου...

byron
25/02/2010, 09:58
Απορώ πως σας διαφεύγει η περίπτωση να μην πουλήσει το μηχανάκι για να είναι ήσυχος :rolleyes:

byron
25/02/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μάλλον δε σου έχουν τύχει και πολλές πέτσινες φίλε μου :D



Δηλαδή σου έχουν τύχει εσένα πολλές πέτσινες τραπεζικές επιταγές ρε Τάσο? :confused:

Nostra
25/02/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δηλαδή σου έχουν τύχει εσένα πολλές πέτσινες τραπεζικές επιταγές ρε Τάσο? :confused:

το θέμα είναι να αποφύγεις το μπλέξιμο και το άγχος του να μην πληρωθεί my friend....

για αυτό λέω μετρητά αλλιώς υπομονή μέχρι αυτά να βρεθούν ή από τον ενδιαφερόμενο ή από κάποιον άλλο ...

byron
25/02/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το θέμα είναι να αποφύγεις το μπλέξιμο και το άγχος του να μην πληρωθεί my friend....

για αυτό λέω μετρητά...

Πιο πιθανό είναι να πάρεις πλαστά χαρτονομίσματα, απο το να μην πληρωθεί τραπεζική επιταγή. Εκτός και έχεις μπερδέψει την διαφορά μεταξύ τραπεζικής επιταγής με την επιταγή ιδιώτη. :wave2:

Nik0s
25/02/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πιο πιθανό είναι να πάρεις πλαστά χαρτονομίσματα, απο το να μην πληρωθεί τραπεζική επιταγή. Εκτός και έχεις μπερδέψει την διαφορά μεταξύ τραπεζικής επιταγής με την επιταγή ιδιώτη. :wave2:

αυτό λέω κι εγώ... :rolleyes:

Nostra
25/02/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
έχεις μπερδέψει την διαφορά μεταξύ τραπεζικής επιταγής με την επιταγή ιδιώτη. :wave2:

ΩΠ!!!!

you φάουλ? because? :D :rolleyes: :D



mea culpa :beer:

byron
25/02/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ΩΠ!!!!

you φάουλ? because? :D :rolleyes: :D



mea culpa :beer:

Μe ράϊτ? :look: :lol:

christostr
25/02/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm


Υ.Γ. καλύτερα πάντως να πάρεις επιταγή, να έχεις και το ποινικό αν είναι ακάλυπτη...


Το γραμμάτιο νομικά είναι ισχυρότερο της επιταγής!!!!!!!!!!!!

Ποιό ποινικό:rolleyes: :lol: :lol:

sergiosm
25/02/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Το γραμμάτιο νομικά είναι ισχυρότερο της επιταγής!!!!!!!!!!!!

Ποιό ποινικό:rolleyes: :lol: :lol:

καλά το ότι για το ποινικό μερικοί δεν νοιάζονται καθόλου είναι γεγονός.

Μπόρεις όμως σε παρακαλώ να μας πεις ΓΙΑΤΙ το γραμμάτιο είναι νομικά ισχυρότερο της επιταγής;

:wave2:

SeNNinhA
25/02/2010, 22:00
Το γραμμάτιο είναι κρατικό έγγραφο. Η επιταγή είναι ιδιωτικό έγγραφο. Δεν μιλάμε για τραπεζικές επιταγές μιας και αυτές είναι πάντα καλυμμένες αλλά δεν στις δίνουν όμως εαν δεν έχεις τα χρήματα μέσα οπότε δεν παίζει σαν επιλογή.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά. Εαν πας στο δικαστήριο το μόνο σου ζήτημα είναι να αποδείξεις με κάποιο τρόπο ότι σου χρωστάνε τα χρήματα. Και σε χαρτομάντιλο χρησιμοποιημένο να έχει βάλει ο άλλος μια υπογραφή ότι σου τα χρωστάει, και πάλι καλυμμένος είσαι... Δεν έχει σημασία το έγγραφο τόσο πολύ.

:winka: :winka: :winka:

Όσο για το ποινικό, σιγά μην πληρώσεις λεφτά να το κυνηγήσεις και αυτό...

sergiosm
26/02/2010, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το γραμμάτιο είναι κρατικό έγγραφο. Η επιταγή είναι ιδιωτικό έγγραφο. Δεν μιλάμε για τραπεζικές επιταγές μιας και αυτές είναι πάντα καλυμμένες αλλά δεν στις δίνουν όμως εαν δεν έχεις τα χρήματα μέσα οπότε δεν παίζει σαν επιλογή.


:eyepop:

sorry για το emoticon αλλά πραγματικά όταν το διάβασα δεν πίστευα στα μάτια μου.

Φίλε SeNNinhA κάτι δεν έχεις καταλάβεις ή δεν σου τα έχουν πει καλά.

Το ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ, όπως ακριβώς και η ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΗ, όπως ακριβώς και η ΕΠΙΤΑΓΗ, όπως ακριβώς και η ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ κλπ είναι αξιόγραφο

Είναι δηλαδή ένα έγγραφο το οποίο ενσωματώνει ένα δικαίωμα για την άσκηση του οποίου απαιτείται η κατοχή του. Απαιτείται δηλαδή (και αρκεί) να κομίζεις, να είσαι κομιστής του αξιογράφου.
Το δικαίωμα μπορεί να αφορά σε χρήματα (όπως το γραμμάτιο, η επιταγή, η συναλλαγματική) ή σε κάποιο προϊόν (όπως η φορτωτική) ή σε ό,τι άλλο.

Τα αξιόγραφα, άρα και το γραμμάτιο ΔΕΝ είναι κρατικά (ή ορθότερα δημόσια) έγγραφα.
Αλήθεια, όταν λες "κρατικό (δημόσιο) έγγραφο" τί ακριβώς εννοείς;

Κρατικό (δημόσιο) έγγραφο ΔΕΝ είναι ούτε καν οι τραπεζικές επιταγές. Γιατί άλλωστε να ήταν;

Εξάλλου, σύμφωνα με το άρθρο 438 του ΚΠολΔ δημόσια είναι τα έγγραφα που
έχουν συνταχθεί κατά τους νόμιμους τύπους από δημόσιο υπάλληλο (στα πλαίσια των καθηκόντων του) ή λειτουργό ή πρόσωπο που ασκεί δημόσια υπηρεσία ή λειτουργία


Από κει και πέρα:

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά. Εαν πας στο δικαστήριο το μόνο σου ζήτημα είναι να αποδείξεις με κάποιο τρόπο ότι σου χρωστάνε τα χρήματα. Και σε χαρτομάντιλο χρησιμοποιημένο να έχει βάλει ο άλλος μια υπογραφή ότι σου τα χρωστάει, και πάλι καλυμμένος είσαι... Δεν έχει σημασία το έγγραφο τόσο πολύ.


αν πας στο δικαστήριο ΤΟΣΟ το γραμμάτιο ΟΣΟ και η επιταγή έχουν την ίδια ακριβώς αποδεικτική ισχύ.
Πολύ καλύτερη -παρεμπιπτόντως- από το ... χαρτομάντηλο.

Όσο για το

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όσο για το ποινικό, σιγά μην πληρώσεις λεφτά να το κυνηγήσεις και αυτό...

η εμπειρία έχει δείξει ότι αν αυτός που κυνηγάς είναι "επαγγελματίας" οι πιθανότητες να "συγκινηθεί" είναι μικρές,
αν όμως δεν είναι και γενικά είναι "καθαρός", τότε παίζει και αυτό το ρόλο του.


Τώρα το αν θες να μπεις ή όχι σε αυτή τη διαδικασία είναι άλλο θέμα...

:wave2:

The_Scientist
01/03/2010, 19:32
Επανέρχομαι ρωτώντας... Πως γίνεται η μεταβίβαση με παρακράτηση κυριότητας ?

Sapadak
01/03/2010, 20:22
Οταν πας με τον αγοραστη στο τμημα συγκοινωνιων για τη μεταβιβαση εχει αν θυμαμε καλα ενα πεδιο που "τσεκαρεις" αν θελεις να γινει παρακρατηση κυριοτητας.

The_Scientist
02/03/2010, 07:19
Σκέφτομαι η μεταβίβαση να γίνει στα ΚΕΠ για πρακτικούς λόγους. Μπορεί να γίνει και εκεί φαντάζομαι με παρακράτηση κυριότητας ε ?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο συνδέεται η παρακράτηση κυριότητας με τα γραμμάτια, τις συναλλαγματικές ή ότι άλλο επιλέξεις ?


Θα πρέπει δηλαδή να αναφέρεται στη φόρμα της μεταβίβασης ότι εκκρεμούν πχ 5 συναλλαγματικές ?


Αν κάποιος το έχει κάνει πρόσφατα ας με διαφωτίσει παρακαλώ:)


Καλημέρα :)

SuzukiK8gr
08/05/2010, 17:48
Ρε παλικάρια που θα βρω τα λεγόμενα γραμμάτια ??? τα πουλάνε στο περίπτερο όπως κάποτε ??? η σε καμιά εφορία η τράπεζα ??? αυτά πρέπει να συμπληρωθούν σε κάποια αρμόδια υπηρεσία η και όχι ???