PDA

View Full Version : καινουργια πινακιδα



2stroker
25/02/2010, 11:02
θα ηθελα να ρωτησω το εξης
η πινακιδα μου δυστυχως εχει κοπει σε 3 κοματια και τωρα την εχω πιασμενη με πριτσινια πανω στη βαση της αλλα σκεφτομαι πως δεν θα αντεξει πολυ,οποτε σκεφτομαι να παω να βγαλω καινουργια.ξερει κανεις την διαδικασια,τι ακριβως πρεπει να κανω και ποσο θα κοστισει?
:wave2:

McGyver
25/02/2010, 11:07
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338

Πήγαινε σε ένα Κ.Ε.Π. και καθαρίζουν αυτοί...

:wave2:

2stroker
25/02/2010, 11:10
σε ευχαριστω φιλε:beer:
δεν ηξερα οτι και αυτο το κανουν τα κεπ.μωρε μπραβο!!

XJR_Billy
25/02/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=338&id=&tid=338

Πήγαινε σε ένα Κ.Ε.Π. και καθαρίζουν αυτοί...

:wave2:

Είσαι πρώτος φίλε!!:beer: :beer:

40000χλμ σε δυό χρόνια, η μηχανή δεν έχει βγάλει κιχ και η κWLoπινακίδα ράγισε...:sick: :yuck:

McGyver
25/02/2010, 11:13
Στις καινούριες βάλτε κανένα τσοχάκι εκεί που ακουμπάνε στη βάση για να μην έχετε τα ίδια ;) ...

ggs
25/02/2010, 11:22
Πολύ χρήσιμο thread γιατί και εμένα έχει αρχίσει να γίνεται …κινέζικο τανγκραμ…
:D

jimtarasxt660x
25/02/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Είσαι πρώτος φίλε!!:beer: :beer:

40000χλμ σε δυό χρόνια, η μηχανή δεν έχει βγάλει κιχ και η κWLoπινακίδα ράγισε...:sick: :yuck:

.... από τις σούζες που κάνεις βρε κάνγκουρα:lol: :lol: :lol:


190075

Lioulios
25/02/2010, 11:47
Εδω θα ηθελα να πω , οτι αν πας να αλλαξεις παιρνεις νεο νομερο .
Εγω για το κουτι που πηρα μτχ..αλλαξα αριθμο για να εχω τον ιδιο με τον νομο που ειμαι.
Δηλ. Οταν ηρθαν τα χαρτια πηρα την μια πινακιδα ,την εκοψα στη μεση ,πηγα στη νομαρχια ,
εδωσα 30κατι ευρα και πηρα καινουριες πινακιδες με γραμματα του νομου μου.

* Οταν αλλαζεις γραμματα και αριθμο στην πινακιδα παιρνεις και καινουριο βιβλιαρακι(αδεια) το οποιο εχει τα νεα στοιχεια ,αλλα και καπου
αναφερει τον προηγουμενο αριθμο του οχηματος σου.


* Οταν αλλαζεις γραμματα και αριθμο στην πινακιδα πρεπει να ενημερωσεις και την ασφα/κη σου εταιρια που σου στελνει καινουριο χαρτι(συμβολαιο) με το νεο σου νουμερο.Και την οδικη βοηθεια αν υπαρχει....μην εχεις αλλα τρεχαματα

Αυτα. Το ενδεχομενο να κρατησεις το ιδιο νουμερο δεν ξερω αν παιζει.Αλλα μαλλον οχι.

Εγω πηγα στη νομαρχια μονο με τη αδεια και τις πινακιδες και ολα τα αλλα τα εκαναν εκει.Αυτα για μικρες νομαρχιες.
Αν εισαστε σε καμια υπερνομαρχια ,καλυτερα σε κανα ΚΕΠ της γειτονειας σας που ειπε και ο φιλος.

McGyver
25/02/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Αυτα. Το ενδεχομενο να κρατησεις το ιδιο νουμερο δεν ξερω αν παιζει.Αλλα μαλλον οχι.

Καινούρια(ες) πινακίδα(ες) = νέος αριθμός = νέα άδεια κυκλοφορίας

Μόνο στην Ελλάδα αυτά βέβαια :winka: .

XJR_Billy
25/02/2010, 11:54
Παιδιά συγγνώμη, γιατί δεν κατάλαβα...

Αν πάω δηλαδή και ζητήσω αντικατάσταση της ραγισμένης, η καινούργια θα έχει άλλο νούμερο?

Η δικιά μου αρχίζει με ΧΤΡ και δεν γουστάρω να τη χάσω, οπότε αν παίζει το παραπάνω να πάνε να μαμηθούνε...:mad:

McGyver
25/02/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Παιδιά συγγνώμη, γιατί δεν κατάλαβα...

Αν πάω δηλαδή και ζητήσω αντικατάσταση της ραγισμένης, η καινούργια θα έχει άλλο νούμερο?

Η δικιά μου αρχίζει με ΧΤΡ και δεν γουστάρω να τη χάσω, οπότε αν παίζει το παραπάνω να πάνε να μαμηθούνε...:mad:

Ναι λέμεεεεεεεεεεεεεεε...

VGER
25/02/2010, 12:02
Και η ερώτηση είναι η εξής:

Αν δηλαδή έχεις πάρει μηχανή π.χ. από τη Λαμία, ή αμάξι από τα Γιάννενα, και χάσεις την πινακίδα, το ΚΕΠ θα απευθυνθεί στο υπουργείο Συγκοινωνιών της περιοχής που μένεις ή θα τα στείλει στα Γιάννενα ή στη Λαμία;:rolleyes:

Lioulios
25/02/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Παιδιά συγγνώμη, γιατί δεν κατάλαβα...

Αν πάω δηλαδή και ζητήσω αντικατάσταση της ραγισμένης, η καινούργια θα έχει άλλο νούμερο?

Η δικιά μου αρχίζει με ΧΤΡ και δεν γουστάρω να τη χάσω, οπότε αν παίζει το παραπάνω να πάνε να μαμηθούνε...:mad:
Ξερω οτι την χανεις .Νομιζα οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορεις να την κρατησεις ,αλλα ηρθε ο McGyver και ελυσε τις οποιες αποριες.

Τωρα ...Αν δεν εχεις προβλημα με τους μπατσους μπορεις να πας σε καποιον να σου φτιαξει μια .
Δεν ειναι χτυπημενη οπως οι οριτζιναλ και μπορει να εχεις θεμα αν πεσεις σε στραβο.Αν ομως κρατησεις την παλια και τη δωσεις αν σου ζητηθει για να μην σε κατηγορισει κανενα ¨οργανο¨
πιστευω δεν θα εχεις προβλημα.
Εγω εχω στη μοτο μια τετοια ,δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Αν το αποφασισεις και δεν εχεις καποιον να σου τη φτιαξει πες μου να σου στειλω μια....με τα νουμερα σου .

McGyver
25/02/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Δεν ειναι χτυπημενη οπως οι οριτζιναλ και μπορει να εχεις θεμα αν πεσεις σε στραβο.

Κοινώς κατηγορείσαι για πλαστογραφία δημοσίου εγγράφου :D ...

Lioulios
25/02/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κοινώς κατηγορείσαι για πλαστογραφία δημοσίου εγγράφου :D ...

Ακριβως ! Αλλα δεν υπαρχει καποια ελαστικοτητα ?
Δε λεω καμια καγκουρικη πινακιδα οτι να ναι. Μιλαω για μια ιδια αλλα φτιαχτη.Με εβαλες σε σκεψεις.

Lioulios
25/02/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Και η ερώτηση είναι η εξής:

Αν δηλαδή έχεις πάρει μηχανή π.χ. από τη Λαμία, ή αμάξι από τα Γιάννενα, και χάσεις την πινακίδα, το ΚΕΠ θα απευθυνθεί στο υπουργείο Συγκοινωνιών της περιοχής που μένεις ή θα τα στείλει στα Γιάννενα ή στη Λαμία;:rolleyes:

Δεν ειναι δικη σου δουλεια. Αυτοι θα κινηθουν υπηρεσιακα αν χρειαστει. Εσυ τη δουλεια σου θα την κανεις

XJR_Billy
25/02/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ξερω οτι την χανεις .Νομιζα οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορεις να την κρατησεις ,αλλα ηρθε ο McGyver και ελυσε τις οποιες αποριες.

Τωρα ...Αν δεν εχεις προβλημα με τους μπατσους μπορεις να πας σε καποιον να σου φτιαξει μια .
Δεν ειναι χτυπημενη οπως οι οριτζιναλ και μπορει να εχεις θεμα αν πεσεις σε στραβο.Αν ομως κρατησεις την παλια και τη δωσεις αν σου ζητηθει για να μην σε κατηγορισει κανενα ¨οργανο¨
πιστευω δεν θα εχεις προβλημα.
Εγω εχω στη μοτο μια τετοια ,δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Αν το αποφασισεις και δεν εχεις καποιον να σου τη φτιαξει πες μου να σου στειλω μια....με τα νουμερα σου .

Τόσα πληρώνουμε, τέλη, ταξινομήσεις, το'να, τ'άλλο...
Δεν μπορούν να φτιάξουν πινακίδες με άλλο υλικό πλην του τσίγγου?:evil: :yuck:

Ευχαριστώ φίλε.:beer: :beer:
Θα δω τι θα κάνω με την @#$%^&* πινακίδα μου...:sick:

McGyver
25/02/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Αν δηλαδή έχεις πάρει μηχανή π.χ. από τη Λαμία, ή αμάξι από τα Γιάννενα, και χάσεις την πινακίδα, το ΚΕΠ θα απευθυνθεί στο υπουργείο Συγκοινωνιών της περιοχής που μένεις ή θα τα στείλει στα Γιάννενα ή στη Λαμία;:rolleyes:

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω πως υπεύθυνο για (επαν)έκδοση πινακίδων είναι το παράρτημα του Υπουργείου της περιοχής του κατόχου του οχήματος.

VGER
25/02/2010, 13:49
Το ρωτάω γιατί σε σχετική περίπτωση που άλλαξα άδεια κυκλοφορίας με αυτοκίνητο που έβγαλε πινακίδες επαρχίας, μου είπανε από το ΚΕΠ, ότι θα πρέπει να στείλουνε την άδεια για αλλαγή στο ΚΕΠ της επαρχίας, και ότι αυτό έχει επιπλέον επιβάρυνση 75€!!!:uplate:

Φυσικά προτίμησα να τη στείλω σε φίλο με courier για να μου κάνει ο ίδιος την εξυπηρέτηση...:sick:

Lioulios
25/02/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Το ρωτάω γιατί σε σχετική περίπτωση που άλλαξα άδεια κυκλοφορίας με αυτοκίνητο που έβγαλε πινακίδες επαρχίας, μου είπανε από το ΚΕΠ, ότι θα πρέπει να στείλουνε την άδεια για αλλαγή στο ΚΕΠ της επαρχίας, και ότι αυτό έχει επιπλέον επιβάρυνση 75€!!!:uplate:

Φυσικά προτίμησα να τη στείλω σε φίλο με courier για να μου κάνει ο ίδιος την εξυπηρέτηση...:sick:

Ε ναι.Πρεπει να εισαι στην περιοχη που θα βγουν οι πινακιδες οταν θα κανεις τη δουλεια αυτη.
Να πας σε τοπικη αρχη. Στη δικη μου περιπτωση αλλαξα μια ΙΕΟ σε ΑΝΖ και το εκανα στην περιοχη ΑΝΖ(Αγιος Νικολαος) Λογικο ειναι.Εσυ θελεις να βαλεις πινακιδες επαρχιας χωρις να βρισκεσαι εκαι αν καταλαβα .
Αν οχι τοτε δεν το καταλαβαινω αυτο που σου ειπαν.