PDA

View Full Version : Σίτες προβολέων για άφρικα.



Stergios69
07/06/2005, 18:03
Λοιπόν παίδες!
Πριν κανα εξάμηνο έφτιαξα μιά σίτα για τους προβολείς του άφρικα μου.
Είναι χειροποίητη με ότι συνεπάγεται αυτό όσον αφορά κατασκευαστικές ατέλειες, η δε εφαρμογή της είναι πολύ απλή, μια και χρειάζεται κάποια παξιμάδια και ροδέλες για αποστάτες και δύο μακρύτερες βίδες από το κανονικό.
Στην διάρκεια του φτιαξίματο έκανα και άλλες δύο ως πρωτόλεια-δοκίμια μέχρι να πετύχω το επιθυμητο αποτέλεσμα.
Από αυτές τις δύο την μία την έχω τάξει στον crs-k και την άλλη την στέλνω ΑΔΑΠΑΝΩΣ σε όποιον θέλει. Ίσως δεν σας κάνουν δουλειά, άλλα είναι πολύ εύκολο να πάτε σε έναν σιδερά να τις συμμαζέψει.
Το μόνο που χρειάζεσατι επιπλέον είναι οι μακρύτερες βίδες, ροδέλες και κάτι ως αποστάτη.
Ακολουθούν φωτό.
Η σίτα τελευταίο μοντέλο.


16302

Stergios69
07/06/2005, 18:05
Οι δύο σίτες που έχω είναι έτσι.


16303

Nik0s
07/06/2005, 18:09
Δεν ' κακό! Για ιδιοκατασκευή δηλαδή, μια χαρά η σίτα.

:beer: :wave2:

crs-k
07/06/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Λοιπόν παίδες!
Πριν κανα εξάμηνο έφτιαξα μιά σίτα για τους προβολείς του άφρικα μου.
.................................
Από αυτές τις δύο την μία την έχω τάξει στον crs-k και την άλλη την στέλνω
..................................


Ευχαριστω παρα πολυ!

Μου κανει, μιας και η "εμφανιση" ειναι το τελευταιο που με απασχολει !!! :wacko:

Πες μου πως μπορουμε να βρεθουμε για να την παρω ... :D


Εχω ομως την αμυδρη εντυπωση (δεν ειναι κι ενημερωμενο το προφιλ σου), οτι δεν μενεις Αθηνα ... :rolleyes:

Σε μια τετοια περιπτωση, θα σου στειλω την διευθυνση μου με ΠΜ και θα σε παρακαλουσα να μου την ταχυδρομησεις, με ΟΛΑ τα εξοδα δικα μου φυσικα! :cool:

Αυτο δεν μειωνει τις :beer: που θα ειμαι χρεωμενος ...

:lol: :rotflmao: :lol:



:smokin: :beer: :wave2:

Stergios69
07/06/2005, 18:58
Φίλε crs, στείλε με πμ τα στοιχεία σου και αύριο στην στέλνω μια και μένω στην πρωτεύσουσα του ρεβανι, την καλιφόρνια της Ελλάδας, Βέροια

crs-k
07/06/2005, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Φίλε crs, στείλε με πμ τα στοιχεία σου και αύριο στην στέλνω μια και μένω στην πρωτεύσουσα του ρεβανι, την καλιφόρνια της Ελλάδας, Βέροια

Εφυγε το ΠΜ! :D

Ευχαριστω εκ των προτερων και να μου πεις (αν δεν μπορεις να τα στειλεις "αντικαταβολη"), πως θα σου στειλω τουλαχιστον τα ταχυδρομικα ...


:smokin: :beer: :wave2:

tifoefs
08/06/2005, 02:13
Πρωτολειο μου φαινεται.

Πολλες ατελειες σχεδιαστικες και επικινδυνο μου φαινεται ετσι που εξεχουν οι κολλησεις.

Μου φαινεται στραβοκολλημενο και πολυ επιπεδο για προστατευτικο των φανων και εχει 2 βιδες πανω στο πλαστικο που δε νομιζω να αντεξουν σε προσκρουση με καμμια κοτρωνα.

Τα δαχτυλιδια για τις βιδες ειναι πολυ μεγαλα αρα με κραδασμους θ' αρχισει η σιτα να χορευει.

Θελει ακομα δουλεια για να γινει καλη. Νομιζω μερικες προσπαθειες ακομα και θα βγει καλο αποτελεσμα.

π.χ. Λυανση προεξοχων, ισιωματα κλπ

Stergios69
08/06/2005, 07:56
Στην σίτα που είναι φορεμένη υπάρχουν ροδέλες και αποστάτες και από τις δύο μεριές ώστε να είναι σταθερή και δεν παίζει καθόλου.
Τώρα για το φινίιρισμα έχεις δίκιο αλλά δεν με ενοχλεί και μάλλον από τον επόμενο χειμώνα θα ξαναασχοληθώ ώστε να την βελτιώσω. Το κυρίως πρόβλημα είναι ότι οι σίτες πρέπει να κολλήθουν στο πλαίσιο με πολύ λεπτό ηλεκτρόδιο από άνθρωπο που ξέρει. Ούτε ο πεθερός μου (φαρμακοποιός) που έκανε τις κολλήσεις, ούτε εγώ (πολ.μηχανικός) ξέραμε αλλά αυτά έτσι είναι, παίζω και μαθαίνω. :beer:

tifoefs
08/06/2005, 19:27
Θελςι λιγακι πιο προσοχη στη λεπτομερεια. Αν το κατορθωσεις νομιζω θα γινει πολυ σενια !!!!

Οι ροδελες που πιανουν οι βιδες αν ηταν λιγο πιο μικρες π.χ. δε θα φαινοτανε η τρυπα.

Καλα νασαι συνεχισε τη δουλεια ! Με την ασκηση ερχεται η τελειοτητα.


:beer:

Stergios69
08/06/2005, 20:03
Βασικά πρέπει να μάθω να δουλεύω ηλεκτροκόλληση, είναι μεγάκλη υπόθεση και ο πεθερός που ξέρει, δεν βλέπει για ψιλοδουλειές και άντε να βρεις σιδερά μερακλή ναβοηθήσει χωρίς να ζητήσει για μιά ώρα δουλειά 50 ευρώ...
Anyway, ετοιμάζω και μια πιο μεγάλη σχάρα σε συνεργασία με τα πλαινά για τις βαλίτσες.
Άμα πετύχει θα είναι πολύ :eyepop:

tifoefs
08/06/2005, 21:03
Δωσε προσοχη στις λεπτομερειες. Εκει που γινονται οι κολλησεις με ενα σβουρακι κανεις τα διορθωματα.

Θα σου φαει μερικες ωρες παραπανω αλλα το αποτελεσμα θα ειναι καλο.

Καλη επιτυχια.


:beer:

crs-k
09/06/2005, 09:49
Μολις τις παρελαβα!

Ενα δημοσιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ στον Στεργιο ...

Και επιφυλασσομαι ... :winka:

Θα τις βαψω με Μαυρο και θα βαλω (την ΜΙΑ) !

Για οποιον ΔΕΝ καταλαβε, ο Στεργιος μου εστειλε και τι ΔΥΟ που εφταξε ...

Οποτε η μια θα ειναι διαθεσιμη για οποιον την θεληση ... :cool:


:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Nik0s
09/06/2005, 09:56
Μεγειές !!! :D :wave2:

Stergios69
09/06/2005, 10:01
Πολλά μπράβο στα ΕΛΤΑ :beer:
Άντε να βρεθούμε κάπου στην μέση (της Ελλάδας) τον Σεπτέμβριο να τα πούμε να γουστάρουμε :D

crs-k
09/06/2005, 10:02
Μεσα ειμαι !!! :D

:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

crs-k
09/06/2005, 19:28
Ειναι ηδη ΕΠΑΝΩ !!! :D

Υπαρχει μια ακομα, βαμενη μαυρη, ευγενικη προσφορα του Στεργιου !!!

Οποιος θελει μου λεει !!! :cool:



:smokin: :beer: :wave2:

Stergios69
09/06/2005, 19:44
Ρίξε φωτό με την πρώτη ευκαιρία... :wave2:

crs-k
09/06/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ρίξε φωτό με την πρώτη ευκαιρία... :wave2:

Σιγουρα!

Αυριο πιθανον ... :cool:


:smokin: :beer: :wave2:

afrotwin
09/06/2005, 23:28
ego 8a protina ta tetragona tis sitas na exoun isise diastasis
ke i sita na ine kolimeni esoterika tou kiklikou siderou oxi epano sto kikliko sidero opos ke ta simia stiriksis na min ine rodeles diaforetikou ogkou ala apo to idio sidero pou ftiaxnonte i kikloi

episis epidi to aspro xroma 8imizi epipla kipou fer forze kalo ine na ine alo xroma opiodipote ektos apo aspro
ke iparxoun pola xromata ilektrostatikis vafis akoma ke sfirilato....
pou mpori na tou dosoun perisoteri omorfia
i ena mavridero nikel pou mpori na to kani akoma pio omorfo i diafores apoxrosis tou nikel

ala to aspro ine out telios

episis kalitero ine to oksigono apo tin ilektrokolisi gia tetia doulia ke safos 8eloun finirisma i kolisis

an ginotan de apo alouminio 8a itan telio ala eki 8a i8ele idiki kolisi pou ine diskoli na vre8i...

crs-k
09/06/2005, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego 8a protina ta tetragona tis sitas na exoun isise diastasis
ke i sita na ine kolimeni esoterika tou kiklikou siderou
.........................................
episis kalitero ine to oksigono apo tin ilektrokolisi gia tetia doulia ke safos 8eloun finirisma i kolisis

an ginotan de apo alouminio 8a itan telio ala eki 8a i8ele idiki kolisi pou ine diskoli na vre8i...


Τι λες ρε Αφρε ?
Εχεις δοκιμασει να κολλησεις με ηλεκτροκολληση ?
Αφου καταφερε να "πιασει" αυτο το λεπτο πλεγμα πανω στον κυκλο ...
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ !!!
Εγω θα τα ειχα λιωσει ΟΛΑ, κι ας εχω κολλησει αρκετες φορες! :sick:

Για το χρωμα συμφωνουμε αλλα ηλεκτροστατικες βαφες και νικελ και αλλες τετοιες @@ες ΔΕΝ παιζουν!

Ενα απλο μαυρο ματ τις εβαψα κι ειναι μια χαρα! :smilea:

Εννοειται οτι τις θελουμε για να προστατεψουμε τα φαναρια κι οχι για να κανουμε πασαρελα! :wacko:

Απο αλλουμινιο ΠΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ??? :eyepop:

Το αλουμινιο δουλευεται ΜΟΝΟ με χυτηριο.
Κι αν δουλεψεις με τα ετοιμα (ΙΣΙΑ) κομματια, παλι θες ενα σκασμο ΕΙΔΙΚΑ εργαλια για να κανεις καποια ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΗ κατασκευη!!!

Εγω ειδα οτι εχει κανει πολυ καλη δουλεια ο Στεργιος και με πολυ μερακι !!!

:smokin: :beer: :wave2:

Stergios69
10/06/2005, 08:48
Βασικά για αλουμίνιο δεν το συζητάω, εδώ στην Βέροια δεν έχουμε τέτοια...
Αλλά, στις βάσεις με τις ροδέλες μπορεί να γίνει δουλειά ώστε να μην είναι έτσι. Οι σίτες επιλέχθηκαν ως οι πιο σωστές σε μέγεθος ώστε να περνάει και φως, αλλά να σταματάνε και σεβαστού μεγέθους πέτρες.
Για τετράγωνες να σου πω θα το δοκιμάσω τώρα που το λες, να δω πως είναι στο επόμενο μοντέλο, ίσως να δείξουν καλύτερα.
Αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι ηκλεκτροκόλησση με λεπτό πολύ ηλεκτρόδιο αλλά πρέπει να είσαι μάστορας.
Εμείς εδώ χαλάσαμε καμιά 3-4 στεφάνια πριν καταφέρουμε το άσπρο.

tifoefs
10/06/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Βασικά για αλουμίνιο δεν το συζητάω, εδώ στην Βέροια δεν έχουμε τέτοια...
Αλλά, στις βάσεις με τις ροδέλες μπορεί να γίνει δουλειά ώστε να μην είναι έτσι. Οι σίτες επιλέχθηκαν ως οι πιο σωστές σε μέγεθος ώστε να περνάει και φως, αλλά να σταματάνε και σεβαστού μεγέθους πέτρες.
Για τετράγωνες να σου πω θα το δοκιμάσω τώρα που το λες, να δω πως είναι στο επόμενο μοντέλο, ίσως να δείξουν καλύτερα.
Αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι ηκλεκτροκόλησση με λεπτό πολύ ηλεκτρόδιο αλλά πρέπει να είσαι μάστορας.
Εμείς εδώ χαλάσαμε καμιά 3-4 στεφάνια πριν καταφέρουμε το άσπρο.

Δηλωνω και γω υποψηφιος για 1 κομματι (και με συμμετοχη σε εξοδα παραγωγης) οταν βγαλεις ενα ωραιο σχεδιο.


:)

Ιδεα: Σκεψου αν γινεται αντι να το βιδωνεις απανω στο πλαστικο με βιδες, να ειναι προσαρμοσμενο με καγκελο στους πλαινους προφυλακτηρες !!!

crs-k
10/06/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ρίξε φωτό με την πρώτη ευκαιρία... :wave2:

Παρε ... :D

Αν και βαρεθηκα να την βγαλω απ' τα σκοταδια της πυλωτης ...

:lol: :rotflmao: :lol:


16600

crs-k
10/06/2005, 15:14
... και μια πλαϊνη !


:smokin: :beer: :wave2:


16602

tifoefs
10/06/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
... και μια πλαϊνη !


:smokin: :beer: :wave2:

Σε μαυρο δειχνουν οι μικρες ατελειες λιγοτερο !!

Ορμα τωρα σε κτρωνια να δουμε αν αντεχει !

Χμμ ! Καλα δειχνει.

:beer: :beer:

crs-k
10/06/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
...........................
Ορμα τωρα σε κτρωνια να δουμε αν αντεχει !
...........................


Ελπιζω να ΜΗΝ χρειαστει να το αποδειξουν ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

Stergios69
10/06/2005, 16:54
Χμ.... και σε μαύρο τελικά ωραίο είναι...
Λέτε να έχουμε τίποτα βαψίματα το ΣΚ;
;)

Stergios69
10/06/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs

Ιδεα: Σκεψου αν γινεται αντι να το βιδωνεις απανω στο πλαστικο με βιδες, να ειναι προσαρμοσμενο με καγκελο στους πλαινους προφυλακτηρες !!!

Κάτι τέτοιο είχα πάρει πριν καμιά 2-3 χρόνια από την acerbis που ήταν και σχάρα μαζί. Είχε πολύ μανούρα στο βάλε βγάλε γιατί έπρεπε να μετακινηθούν και τα φλας και οπτικά ήταν πολύ γκουμούτσα, φορτωνε πολύ (οπτικά) το μπροστινό και η χρησιμότητά της ήταν αμφίβολη σαν σχάρα μια και ήταν πολύ μπροστά και ψηλά οπότε το έδιωξα...

crs-k
10/06/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Χμ.... και σε μαύρο τελικά ωραίο είναι...
Λέτε να έχουμε τίποτα βαψίματα το ΣΚ;
;)

Εσυ μπορεις να την βαψεις (μαζι με τις ροδελες) και στο Μπλε της μηχανης σου.

Παντως το Ασπρο ΟΝΤΩΣ παραπεμπει σε Φερ Φορζε !

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
10/06/2005, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τι λες ρε Αφρε ?

:

re vlaxadera o afro itan 10 xronia texnikos egkatastaseon
ke otan milai kseri ti leei

an prosekse ipa oti afti i doulia 8eli oksigonokolisi
me ilektrokolisi ine........

episis me tin oksigonokolisi mpori na gemisis ta kena tou kopsimatos ke genika doulevete pio efkola

ala tespa

as geni8ito to 8elima tou...

den sou ipa e? iparxi ke kolisi gia alouminio...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
10/06/2005, 18:55
Αφρο για εξηγησε τους τη διαφορα απο ηλεκτροκολληση με οξυγονοκολληση !

Απ' οτι καταλαβα (εγω δεν εχω ιδεα απο τετοια) ειναι οτι με τη πρωτη μεθοδο το ηλεκτροδιο λοιωνει πανω στο μεταλλο ενω με τη δευτερη λοιωνει το ιδιο το μεταλλο ;;

:beer:

Stergios69
10/06/2005, 19:03
Η οξυγονοκόλησση είναι μάλλον λιγότερο ''βίαιη'' από την ηλεκτροκόληση οποτε το αποτέλεσμα θα είναι πιο λεπτεπίλεπτο. Αλλά μπλέκεις με οξυγόνα και ασετυλίνες.