PDA

View Full Version : Δασμοι για εξοπλισμο



thanasiss
26/02/2010, 09:34
Επειδη ψαχνομαι παρα πολυ καιρο τωρα τελευταια με τον εξοπλισμο της μηχανης και γενικα με αγορες απο εξωτερικο,μιλαγα με κοσμο που εχει φερει πραγματα και συγκεκριμενα απο Αμερικη ολοι μου λεγανε οτι και μπουφαν να φερω και κρανη ειναι σπανιο να βαλουν απο το τελωνειο δασμους και οτι να πω στον πωλητη να το στειλει σαν δωρο. Εγω ομως παντα αναριωτομουνα οτι οκ και δασμους να βαλουν ποσο πανω μπορει να ειναι? Ε λοιπον να η σελιδα που πιστεψτε κοπιασα πολυ να την μαθω ,πρεπει να πηρα και 30 τηλεφωνα στις διαφορες αναμορδιες υπηρεσιες του υπουργειου οικονωμικων http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarsect?ProdLine=00&Type=&Action=1&Lang=EL&SimDate=20100226&YesNo=1&Indent=-1&Flag=1&Test=tarsect&Periodic=0&Download=0&Taric=&taric=%CE%91%CE%BD%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82&Country=----------&Day=26&Month=02&Year=2010.Να σας πω και ενα μικρο παραδειγμα : ας πουμε οτι ενα κρανος π.χ κοστιζει 300 δολλαρια μαζι με τα μεταφορικα (δηλαδη περιπου 222 ευρω) Λοιπον 222+2.7%=228(2.7 ειναι ο δασμος για τα κρανη απο την αμερικη) και μετα 228 Χ 19%=43.32+228 Το τελικο ποσο ειναι 271.32.Εαν κανω κατι λαθος διορθωστε με..... Αλλα ετσι οπως μου το εξηγησε η υπαλληλος ετσι βγαινει..... Ελπιζω να μην σας κουρασα και να εγινα απολυτα κατανοητος ΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι τελευταιο πρεπει να ειστε προσεχτικοι ωστε να βρειτε ακριβως την κατηγορια που <ανηκει> το προιον που θελετε να φερετε ....

McTalas
26/02/2010, 11:18
για να καταλαβω, βρισκω σε πια κατηγορια ανηκει το προιον και η σελιδα μου λεει ποσο θα πλερωω συνολικα??? ή μονο τους δασμους??

thanasiss
26/02/2010, 11:49
λοιπον για να στο πω πιο απλα ειδες ενα κρανακι shoei στο ebay που κοστιζει 408 δολλαρια ,δηλαδη 300 ευρω μαζι ομως με τα μεταφορικα η πραξη που πρεπει να κανεις ειναι η εξης: 300+2.7%(ειναι οι δασμοι που πληρωνουμε για να ερθει ενα κρανος στην ελλαδα)= 308.1χ19%(που ειναι το φ.π.α που περνει το κρατος)=366 μεσα στο site που εβαλα απλα σου λεει τον δασμο που προσθετεις πανω στην τιμη που στο δινει ο πωλητης μαζι με τα μεταφορικα και μετα ολο αυτο Χ19%
(τιμη πωλησης μαζι με μεταφορικα + δασμος χ 19%= τελικη τιμη που ερχεται σπιτι σου)Ελπιζω να εγινα κατανοητος.... αν δεν καταλαβες κατι ρωτα

mreth
26/02/2010, 11:59
Εγώ πάντως όταν είχα πάει στο τελωνείο για να παραλάβω ένα μπουφάν από Η.Π.Α. πρέπει να πέρασα από τουλάχιστον 4-5 διαφορετικούς τελωνειακούς υπαλλήλους και πλήρωσα στον καθένα κι άλλα... Σε άλλον δασμό, σε άλλον Φ.Π.Α., σε άλλον έξοδα αποθήκευσης... και δε θυμάμαι τι άλλα κουλά. Ξέρω πάντως πως αν ο πωλητής δηλώσει πάνω στην κούτα ότι είναι δώρο ή ότι έχει μηδενική χρηματική αξία τα γλιτώνεις όλα αυτά (τουλάχιστον τα περισσότερα). Αλλά κι εγώ πριν την πατήσω δεν ήξερα...

thanasiss
26/02/2010, 12:12
αυτο με το δωρο φιλε μου ισχυει αλλα αν δεν ειναι σιγουρο ειδικα για καποια πραγματα αξιας εγω απλα εβαλα το site οχι για να πληρωνουμε στο τελωνειο, Αλλα για να ξερουμε σε περιπτωση που του βαλουν δασμους ποσο θα πληρωσουμε. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι και ακομα και με τους δασμους η τιμες ειναι και παλι πολυ χαμηλοτερες απο την Ελλαδα

McTalas
26/02/2010, 12:21
και πως κατηγοριοποιεις ενα προιον???

πχ θελω να φερω λαδια κινητηρα, σε πια κατηγορια ανηκουν?
θελω να φερω ζελατινες κρανους?
εσωτερικα καλυματα κρανους. κ.α.

thanasiss
26/02/2010, 12:34
εγω μπαινω εδω http://www.gsis.gr/teloneia/synallages_icis/TARIC/chapterslink.html που ειναι καπως κατανοητο και βαζω τον κωδικο που λεει αριστερα εδω http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL και πανω κατω μπορεις να βρεις τον κωδικο.Εμενα μου φανηκε πολυ χρησιμο γιατι αν οχι ακριβως, ξερεις σχεδον ποσο θα πληρωσεις στο τελωνειο (αν στο δασμολογησουν).Οσο για τα λαδια που λες ειναι εδω http://www.gsis.gr/teloneia/synallages_icis/TARIC/fpa27.pdf

McTalas
26/02/2010, 12:50
ωραιος!!!

και αν θελουμε ελαστικα?? που τα κατηγοριοποιουμε??

thanasiss
26/02/2010, 12:55
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarlist?Lang=EL&DesLang=EL&SimDate=20100226&Offset=1&Goods=%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1&Day=26&Month=02&Year=2010

drspeed
27/02/2010, 18:50
Στην θεωρία είναι έτσι όπως τα λές αλλά στην πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Έτυχε να πληρώσω δασμούς για κράνος, ότι και να φέρεις εκτός από αυτά που λές και είναι σωστά υπάρχουν και 2-3 παράβολα στην όλη διαδικασία και τα έξοδα αποθήκης.
Το λιγότερο που μπορεί να πληρώσεις τελικά για κάτι που θα φέρεις είναι 95?.Εμένα τόσο μου πήγε και τα έκανα όλα μόνος μου και έφαγα και 4 ώρες στο τελωνείο του αεροδρομίου.Η προσφορά που μου είχαν κάνει με εκτελωνιστή της μεταφορικής ήταν 140?.Αν θυμάμαι καλά είναι 35? τα τέλη εκτελωνισμού και περίπου 15-20 τα δικαιώματα του σωματίου εκτελωνιστών που τα πληρώνεις βάλεις δεν βάλεις εκτελωνιστή και περίπου5-15? για τα μικρά πακέτα ανά ημέρα τα έξοδα αποθήκης.Αυτά τα ποσά είναι τα ίδια, ανεξάρτητα από την αξία του εισαγόμενου προϊόντος, αυτός είναι και ο λόγος που συμφέρει να κάνεις εισαγωγή μεγάλη ποσότητα και όχι ένα ένα τα πράγματα.
Το καλύτερο είναι να πείς στο μαγαζή ή να γράψει δώρο ή να βάλει μέσα στο πακέτο μία μουφοαπόδειξη κάτω από 60 δολάρια και όταν πάς εκεί το ανοίγεις ,τους δείχνεις την απόδειξη και πληρώνεις μόνο την αποθήκη.

thanasiss
28/02/2010, 00:51
εγω απλα ειπα οτι μου ειπανε στο τελωνειο τωρα απο εκει και περα αν υπαρχουνε και αλλες χρεωσεις δεν ξερω.Παντως σε ευχαριστω που μου ειπες για τα extra γιατι δεν τα ηξερα καθολου....

McTalas
28/02/2010, 00:54
κανε ενα search στο φορουμ εχει γραψει ο gcrook και εγω ενα οδοιπορικο για εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος.
και αναφερουμε τις χρεωσεις αναλυτηκα...

SeNNinhA
28/02/2010, 07:44
Όλα τα αξεσουάρ και ανταλλακτικά μηχανής έχουν 2,7% δασμούς (πάνω σε τιμολόγιο + μεταφορικά) + 19% ΦΠΑ.

Απλά πρέπει να υπολογίσετε περίπου 40 ευρώ κερατιάτικα μόνο για να σου δώσουν τα χαρτιά εκτελωνισμού από την μεταφορική εταιρεία (ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το ποσό) και την αμοιβή του εκελωνιστή (την γλυτώνεις εαν πας ο ίδιος). Υπάρχουν και κάτι ψιλά όπως τέλη για αποθήκευση κλπ αλλά δεν είναι σοβαρό ποσό.

thanasiss
28/02/2010, 08:10
ε ενταξει αμα ειναι ετσι βρισκουμε ενα καλο πωλητη απο ευρωπη και ολα καλα και να πανε να γαμηθου..... και οι τελωνειακοι και οι χρεωσεις παραχρεωσεις.Εγω νομιζα οτι ηταν μονο αυτα που μου ειπανε στο τηλεφωνο αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι

SeNNinhA
28/02/2010, 08:31
Είναι θέμα το τελωνείο για φθηνά κομμάτια. Μπορεί οι λοιπές χρεώσεις εκτός δασμών και ΦΠΑ να είναι πάνω από 60% του ποσού.

Ότι παραγγείλεις να έρθει με κρατικά ταχυδρομεία πάντως. Οι ιδιωτικές επειδή τσεπώνουν αυτό το 40άρι για κάθε δέμα που εκτελωνίζεται, τα στέλνουν όλα για εκτελωνισμό. Ακόμα και αυτά που γράφουν "δώρο" ή/και αξία<50 ευρώ.

Αλλιώς "δώρα" με δηλωμένη αξία<50 ευρώ συνήθως δεν περνάνε τελωνείο άσχετα με το μέγεθός τους. Έχω παραλάβει εξάμηση, πλήρες σετ πλαστικών (ΜΕΓΑΛΗ κούτα), κράνη, τεπόζιτα κλπ χωρίς πρόβλημα εκτελωνισμού αλλά με USPS ή άλλο κρατικό (απο Hong Kong).

Μια φορά την πάτησα και έμαθα.