PDA

View Full Version : Νέα απεργία των Ταξί Τρίτη και Τετάρτη



golis
26/02/2010, 09:55
Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο σήμερα !!!

Σε νέα απεργία προχωρούν οι ιδιοκτήτες Ταξί την Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Μαρτίου μετά από απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας τους,
που τάσσεται κατά του λογιστικού προσδιορισμού και της τήρησης βιβλίων και στοιχείων εσόδων και εξόδων,
που προωθείται έναντι του συστήματος της τεκμαρτής φορολόγησης.

link (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1110550)

mreth
26/02/2010, 10:35
Ωραία. Για 2 μέρες τουλάχιστον θα ξελασκάρει η Αθήνα από 20.000 αυτοκίνητα...

Allst@rf
26/02/2010, 12:31
πωπω μιλαμε οτι σε αυτη την πολη υπαρχει πολυ καταπιεση...:alien: :alien:

RD350
26/02/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πωπω μιλαμε οτι σε αυτη την πολη υπαρχει πολυ καταπιεση...:alien: :alien:

Δεν υπαρχει πολυ καταπιεση υπαρχει πολυ ΤΑΞΙ!!!!!!!

ermiss
26/02/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
που τάσσεται κατά του λογιστικού προσδιορισμού και της τήρησης βιβλίων και στοιχείων εσόδων και εξόδων,link (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1110550)

Οποιαδήποτε τεκμαρτή φορολόγηση είναι άδικη προς τις υπόλοιπες επαγγελματικές ομάδες....

Allst@rf
26/02/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Οποιαδήποτε τεκμαρτή φορολόγηση είναι άδικη προς τις υπόλοιπες επαγγελματικές ομάδες....


εξαρταται ποιες επαγγελματικες ομαδες εννοεις...

THEOD
26/02/2010, 15:09
Στην πράξη, τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα τεκμαρτή φορολόγηση σημαίνει χαριστική... :winka:

Zid
26/02/2010, 15:16
Δε κάνουν κανα χρόνο απεργία να τελειωνουμε... :rolleyes:

koulis19
26/02/2010, 16:38
Ενταξει δεν λεω δικιο εχετε.Αλλα σκεφτειτε και αυτους που δουλεουνε για ενα μεροκαματο για να ζησουν τα παιδια τους.Πρεπει να υπαρχει μια μεση λυση.:a10:

ermiss
26/02/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εξαρταται ποιες επαγγελματικες ομαδες εννοεις...

Από επιδόματα δημό.υπάλ, σε ταξιτζήδες και φορτηγατζήδες, μέχρι και στα ενοικιαζόμενα δωμάτια...

Έχεις καμία άλλη υπόψιν σου?

αν εννοείς για αγρότες που πάνε λαϊκές, παίρνει συζήτηση το θέμα.

Το δίκαιο και σωστό είναι να φορολογείσαι με αυτά που βγάζεις και ΟΧΙ στάνταρ ποσό.

TheFace
27/02/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Ωραία. Για 2 μέρες τουλάχιστον θα ξελασκάρει η Αθήνα από 20.000 αυτοκίνητα...
:beer:

george72
27/02/2010, 19:18
δεν την κανουν μονιμη την απεργια...

να γλυτωσουμε... :bawl:

JZER40
27/02/2010, 19:38
Τι καλά......Λίγες μέρες χωρίς κίνηση....

SpeakeasyBlues
27/02/2010, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από RD350
Δεν υπαρχει πολυ καταπιεση υπαρχει πολυ ΤΑΞΙ!!!!!!!

Κιτρινη Καταπιεση!:lol:

sergiosm
27/02/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Ενταξει δεν λεω δικιο εχετε.Αλλα σκεφτειτε και αυτους που δουλεουνε για ενα μεροκαματο για να ζησουν τα παιδια τους.Πρεπει να υπαρχει μια μεση λυση.:a10:


και ποια ακριβώς είναι η μέση λύση;;

ο μόνος λόγος για τον οποίο κάποιος δεν θέλει το σύστημα εσόδων - εξόδων και θέλει τεκμήριο είναι γιατί με το τεκμήριο πληρώνει ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

όσο για το ... μεροκάματο το μόνο που έχω να πω, ειδικά για τη συγκεκριμένη κατηγορία επαγγελματιών, είναι ότι όταν τους τρακάρουν -οι ίδιοι- το προσδιορίζουν στα ... 300 - 400 ευρώ.

Όταν όμως ... γκρινιάζουν το ρίχνουν στα ... 30.

τελικά τί ισχύει;;;



:wave2:

cosgili
28/02/2010, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
Ενταξει δεν λεω δικιο εχετε.Αλλα σκεφτειτε και αυτους που δουλεουνε για ενα μεροκαματο για να ζησουν τα παιδια τους.Πρεπει να υπαρχει μια μεση λυση.:a10: Και ολοι οι μισθωτοι για ενα μεροκαματο δουλευουν αλλα δεν μπορουν να δηλωσουν 3,500εουρα ως ετησιο εισοδημα! Περαν τουτου ο Ελλην ταριφ στην πλειοψηφια του ουδεμια σχεση εχει με επαγγελματια αυτοκινητιστη και το μονο που κανει ειναι την κυκλοφορια δυσκοιλια (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων). Καλα θα κανουν να τους κοψουν λιγακι τα πωπουλινια μπας και λασκαρει λιγο το επαγγελμα και ανασανουν οι δρομοι.:wave2:

BlaSen
28/02/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Ωραία. Για 2 μέρες τουλάχιστον θα ξελασκάρει η Αθήνα από 20.000 αυτοκίνητα...

Εσενα σε πειραξαν τα 20.000 ταξι (που ειναι 13.500 για την ακριβεια) και οχι τα 2.800.000 Ι.Χ....


:a9:

sergiosm
28/02/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
Εσενα σε πειραξαν τα 20.000 ταξι (που ειναι 13.500 για την ακριβεια) και οχι τα 2.800.000 Ι.Χ....


:a9:


Αν οι ταξιτζήδες ήταν Επαγγελματίες με Ε κεφαλαίο, όπως θα έπρεπε,
πίστεψέ με δεν θα ενοχλούσαν κανένα.

ΔΕΝ είναι όμως

Ας γίνουν πρώτα και μετά τα ξαναλέμε ...

BlaSen
28/02/2010, 15:01
Εγω παντως ειμαι ταξιτζης και σωστος επαγγελματιας (θελω να πιστευω...).Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι σωστοι και οι καφροι,γιατι να εξαιρουντε οι ταξιτζηδες...Επισης ειμαι και μοτοσυκλετιστης και καταλαβαινετε τι βλεπω καθε μερα στους δρομους απο καφρους και καγκουρες που οδηγουν σαν μ@λ@κες χωρις κρανος και με 200 αναμεσα απο αυτοκινητα.Δεν θα ηταν δικαιο ομως να πω ετσι απλα και ισοπεδοτικα οτι οι μοτοσυκλετιστες ειναι μ@λ@κες...

:beer:

sergiosm
28/02/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
Εγω παντως ειμαι ταξιτζης και σωστος επαγγελματιας (θελω να πιστευω...).Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι σωστοι και οι καφροι,γιατι να εξαιρουντε οι ταξιτζηδες...Επισης ειμαι και μοτοσυκλετιστης και καταλαβαινετε τι βλεπω καθε μερα στους δρομους απο καφρους και καγκουρες που οδηγουν σαν μ@λ@κες χωρις κρανος και με 200 αναμεσα απο αυτοκινητα.Δεν θα ηταν δικαιο ομως να πω ετσι απλα και ισοπεδοτικα οτι οι μοτοσυκλετιστες ειναι μ@λ@κες...

:beer:

Ασφαλώς, το να μιλάμε γενικά ΔΕΝ είναι ισοδύναμο του "ισοπεδώνω".
Απλά σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην πλειονότητα (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).

Και το κάνω από προσωπικές εμπειρίες την περίοδο που έπαιρνα ταξί (πριν αγοράσω τη μηχανή).

Πίστεψέ με ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ήταν ευγενικοί, ελάχιστοι έδειξαν (έστω και προσποιούμενοι) να σέβονται το πελάτη.

Αντίθετα:
- σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν για να πάρουν δεύτερο πελάτη (δεν με πειράζει να πάρει δεύτερο, αλλά απαιτώ να με ρωτήσει πρώτα)

- πολύ συχνά καθυστερούν να δώσουν ρέστα ώστε να σε κάνουν να τους τα αφήσεις (μάλιστα μου έχει τύχει περιστατικό να βρίζει την προηγούμενη πελάτισσα επειδή τόλμησε να ζητήσει τα ρέστα)

- σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν αν μπορούν να καπνίσουν

- ποτέ (τις λίγες φορές που είχα αποσκευές) δεν κατέβηκαν για φορτώσουν ή να ξεφορτώσουν τις αποσκευές

- πάρα πολλές φορές δεν σταμάτησαν αν και είχαν ανεβασμένη τη σημαία (και ήταν και άδειοι)

- σχεδόν πάντα επιλέγουν τις μισθώσεις

- πολύ συχνά "ψάρευαν" πηγαίνοντας εκνευριστικά αργά

Βέβαια μου έχουν τύχει και πραγματικοί Επαγγελματίες. Αυτοί όμως ήταν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ

και δυστυχώς, όπως ξέρεις, η εξαίρεση ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ



:wave2:

BlaSen
28/02/2010, 15:27
Δυστηχως θα αναγκαστω να συμφωνησω στα περισσοτερα απο τα παραδειγματα που εδωσες,αλλωστε οσο και αν ακουστει περιεργο η πλειοψηφια των οδηγων που ερχομαι σε αντιπαραθεση καθημερινα ειναι "συναδελφοι"...,και λεω στα περισσοτερα γιατι π.χ ουκ ολιγες φορες εχουν μπει στο ταξι πελατες με τσιγαρο χωρις να ρωτησουν (δεν με πειραζει γιατι και εγω καπνιζω),η οταν εχουν αργησει για την πτηση πηγαινοντας στο αεροδρομιο και μου λενε:επιτηδες το κανεις ρε φιλε και πηγαινεις με 120χλμ,πατα το λιγο βιαζομαι.(στην αττικη οδο μας ξεσκιζουν στη κληση για οριο).Αλλα εγω αυτα δεν τα παρεξηγω...ειναι καλως η κακος μεσα στην καθημερινη ζωη μας.

:beer:

sergiosm
28/02/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
Δυστηχως θα αναγκαστω να συμφωνησω στα περισσοτερα απο τα παραδειγματα που εδωσες,αλλωστε οσο και αν ακουστει περιεργο η πλειοψηφια των οδηγων που ερχομαι σε αντιπαραθεση καθημερινα ειναι "συναδελφοι"...,και λεω στα περισσοτερα γιατι π.χ ουκ ολιγες φορες εχουν μπει στο ταξι πελατες με τσιγαρο χωρις να ρωτησουν (δεν με πειραζει γιατι και εγω καπνιζω),η οταν εχουν αργησει για την πτηση πηγαινοντας στο αεροδρομιο κα μου λενε:επιτηδες το κανεις ρε φιλε και πηγαινεις με 120χλμ,πατα το λιγο βιαζομαι.(στην αττικη οδο μας ξεσκιζουν στη κληση για οριο).Αλλα εγω αυτα δεν τα παρεξηγω...ειναι καλως η κακος μεσα στην καθημερινη ζωη μας.

:beer:

Μα δεν είπα ποτέ ότι οι πελάτες είναι σωστοί, ούτε συμφωνώ με την ατακα Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

Εξάλλου, αυτού του είδους οι πελάτες συμπεριφέτονται με τον ίδιο τρόπο σε όλους τους επαγγελματίες.

Το θέμα είναι τί κάνει ο τελευταίος, ο επαγγελματίας.

Και για μένα η μόνη λύση (σε όλα τα επαγγέλματα) είναι να υπάρχει ρύθμιση εκ των έσω.
Τα ίδια τα σωματεία σας να φροντίσουν να διώξουν όλους αυτούς που δημιουργούν το κακό όνομα.


:beer:

BlaSen
28/02/2010, 15:53
Παρ΄ολο που κανω αυτη τη δουλεια 10 χρονια ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι τα σωματεια συντηρουν/ανεχονται ολους αυτους, και το κρατος συντηρει/ανεχετε την συμπεριφορα αυτων των σωματειων...Εχω κουτσοκαταληξει στο συμπερασμα οτι γινετε για τους ιδιους λογος που μας οδηγησαν σε αυτο το οικονομικο αδιεξοδο...

Οπως ειπε και ο, κατα τα αλλα συμπαθης, Κ Ζουραρης,η Ελλαδα ειναι ενα απεραντο εκτροφειο ελλαστικων συνειδησεων...

Allst@rf
01/03/2010, 09:25
οπως ολοι ξερετε ,οι κατασταση των ελληνικων δρομων στην Ελλαδα ειναι κακιστη ,απο οποια μερια και αν το πιασεις.
απο την κατασταση του οδοστρωματος,την αστυνομευση και την ελλειψη εμπειριας των αλλων οδηγων,καθημερινα σαν επαγγελματιας ,ερχομαι αντιμετωπος με αμετρητες περιπτωσεις.ολα αυτα που αντιμετωπιζετε ολοι σας καθημερινα σαν ιδιωτες για μια,δυο,τρεις αντε πεντε ωρες στο δρομο ,εμεις τα αντιμετωπιζουμε επι ενα δωδεκαωρο καθημερινα + οτι εχουμε να κανουμε με τον καθε παρμενο που δεν ξερουμε πως την εχει ακουσει και τι θα κανει.
προσωπικα σε αρκετες περιπτωσεις εχω δει ι.χ τα οποια οχι μονο δεν κινουνται νορμαλ στο δρομο αλλα προσπαθουν να μου κανουν και την ζωη δυσκολη.οποτε κατα την κριση ορισμενων θα πρεπει και εγω να σας "τσουβαλιασω" και να πω οτι ολοι οι ι.χ.ιδες ειναι μαλακες και κανουν την πλακα τους στο τιμονι.
ειμαι ταξιτζης στην επαρχια,που σημαινει οτι τα πραγματα ειναι ακομα νορμαλ εδω απο μποτιλιαρισματα και κολληματα.ακομα και ετσι ομως η συμπεριφορα του ελληνα οδηγου ειναι τετοια που ορισμενες φορες δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν.τα παραδειγματα απειρα...
δεν δικαιολογω την κακη συμπεριφορα κανενος συναδελφου.αλλωστε προσωπικα θεωρω των εαυτο μου επαγγελατια οδηγο και οχι "ταριφα".επισης συμφωνω οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι οι οποιοι ειναι "κατεχοντες" με περιουσιες και χοντρο χρημα.ομως ρε παιδια αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο ο οποιος κατα τα αλλα ειναι χρησιμος,αποδοτικος και δεν συμφερει κανεναν να εκλειψει(καυσιμα,ανταλλακτικα,συνεργεια,αναλωσιμα).κα ι γω δεν γουσταρω κανενα μπατσο ,αλλα ειναι καθαρα δικο μου προβλημα...

sergiosm
01/03/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οπως ολοι ξερετε ,οι κατασταση των ελληνικων δρομων στην Ελλαδα ειναι κακιστη ,απο οποια μερια και αν το πιασεις.
απο την κατασταση του οδοστρωματος,την αστυνομευση και την ελλειψη εμπειριας των αλλων οδηγων,καθημερινα σαν επαγγελματιας ,ερχομαι αντιμετωπος με αμετρητες περιπτωσεις.ολα αυτα που αντιμετωπιζετε ολοι σας καθημερινα σαν ιδιωτες για μια,δυο,τρεις αντε πεντε ωρες στο δρομο ,εμεις τα αντιμετωπιζουμε επι ενα δωδεκαωρο καθημερινα + οτι εχουμε να κανουμε με τον καθε παρμενο που δεν ξερουμε πως την εχει ακουσει και τι θα κανει.
προσωπικα σε αρκετες περιπτωσεις εχω δει ι.χ τα οποια οχι μονο δεν κινουνται νορμαλ στο δρομο αλλα προσπαθουν να μου κανουν και την ζωη δυσκολη.οποτε κατα την κριση ορισμενων θα πρεπει και εγω να σας "τσουβαλιασω" και να πω οτι ολοι οι ι.χ.ιδες ειναι μαλακες και κανουν την πλακα τους στο τιμονι.
ειμαι ταξιτζης στην επαρχια,που σημαινει οτι τα πραγματα ειναι ακομα νορμαλ εδω απο μποτιλιαρισματα και κολληματα.ακομα και ετσι ομως η συμπεριφορα του ελληνα οδηγου ειναι τετοια που ορισμενες φορες δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν.τα παραδειγματα απειρα...
δεν δικαιολογω την κακη συμπεριφορα κανενος συναδελφου.αλλωστε προσωπικα θεωρω των εαυτο μου επαγγελατια οδηγο και οχι "ταριφα".επισης συμφωνω οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι οι οποιοι ειναι "κατεχοντες" με περιουσιες και χοντρο χρημα.ομως ρε παιδια αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο ο οποιος κατα τα αλλα ειναι χρησιμος,αποδοτικος και δεν συμφερει κανεναν να εκλειψει(καυσιμα,ανταλλακτικα,συνεργεια,αναλωσιμα).κα ι γω δεν γουσταρω κανενα μπατσο ,αλλα ειναι καθαρα δικο μου προβλημα...

Χαίρομαι που κάνεις τον διαχωρισμό, γιατί όπως καταλαβαίνεις

το πρόβλημα είναι με τους ... "ΤΑΡΙΦΕΣ" και όχι με τους επαγγελματίες οδηγούς.

Τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ τους θέλουμε όλοι μας, γιατί αυτοί είναι πράγματι χρήσιμοι και απαραίτητοι.


:wave2:

harris_x
01/03/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο σήμερα !!!

Σε νέα απεργία προχωρούν οι ιδιοκτήτες Ταξί την Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Μαρτίου...

:a54: :a25: :a08: :a54: :a25: :a08: :a54:

TheFace
01/03/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο

Ε ΟΧΙ και μειοψηφια ρε φιλαρακι! :rolleyes:

ΥΓ. Μιλαω για την αθηνα οπου και εχω προσωπικη εμπειρια και αποψη αφου εδω ζω.

tifoso4ever
01/03/2010, 22:41
Εγω θα ρωτησω το εξης απλο...

ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΤΑΞΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΗΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ???

Αρα, δεν φταινε τα 2.800.000 ΙΧ, αλλα τα 14.000 (περιπου) ΤΑΞΙ, + ΟΛΑ τα αλλα προβληματα των ελληνικων δρομων, για το χαλι που βιωνουμε καθημερινα στο Αθηναϊκο οδικο κομφουζιο...

Με ολο το σεβασμο στους συμπαθεις οδηγους ταξι της Αθηνας, που ειλικρινα πιστευω οτι οι "κακοι" ειναι μειοψηφια...

:beer: :beer: :beer:

CAPPO
02/03/2010, 00:36
TAXI DRIVERS:beer: :beer: :beer:

Allst@rf
02/03/2010, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από CAPPO
TAXI DRIVERS:beer: :beer: :beer:


are you talking to me?

Operater
02/03/2010, 00:51
Πάντως ρε παίδες, τώρα το βράδυ, ιλιον και περίχωρα, πολλά άδεια ταξί τριγυρνάγανε (με σημαία ανεβασμένη...) :sick:

parianmx5
02/03/2010, 04:33
Ασφαλώς, το να μιλάμε γενικά ΔΕΝ είναι ισοδύναμο του "ισοπεδώνω".
Απλά σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην πλειονότητα (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).

Και το κάνω από προσωπικές εμπειρίες την περίοδο που έπαιρνα ταξί (πριν αγοράσω τη μηχανή).

Πίστεψέ με ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ήταν ευγενικοί, ελάχιστοι έδειξαν (έστω και προσποιούμενοι) να σέβονται το πελάτη.

Αντίθετα:
- σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν για να πάρουν δεύτερο πελάτη (δεν με πειράζει να πάρει δεύτερο, αλλά απαιτώ να με ρωτήσει πρώτα)

- πολύ συχνά καθυστερούν να δώσουν ρέστα ώστε να σε κάνουν να τους τα αφήσεις (μάλιστα μου έχει τύχει περιστατικό να βρίζει την προηγούμενη πελάτισσα επειδή τόλμησε να ζητήσει τα ρέστα)

- σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν αν μπορούν να καπνίσουν

- ποτέ (τις λίγες φορές που είχα αποσκευές) δεν κατέβηκαν για φορτώσουν ή να ξεφορτώσουν τις αποσκευές

- πάρα πολλές φορές δεν σταμάτησαν αν και είχαν ανεβασμένη τη σημαία (και ήταν και άδειοι)

- σχεδόν πάντα επιλέγουν τις μισθώσεις

- πολύ συχνά "ψάρευαν" πηγαίνοντας εκνευριστικά αργά

Βέβαια μου έχουν τύχει και πραγματικοί Επαγγελματίες. Αυτοί όμως ήταν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ

και δυστυχώς, όπως ξέρεις, η εξαίρεση ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ

-------------------------------------

Φιλε μου πιστευω πως ησουν γενικα γκαντεμης για να μην εχες παρει ουτε εναν ταξιτζη σωστο.Συμφωνω με τον συναδελφο Blasen (αν το γραφω σωστα).
Επισης επειδη καποιος φιλος εγραψε οτι δεν εχει κινηση οταν τα ταξι απεργουν μηπως δεν μιλαει για τον νομο Αττικης?:eek:

Υπαρχουμε ανθρωποι επαγγελματιες που δουλευουμε πανω απο 10 ωρες στο τιμονι και ασ μου επιτραπει η εκφραση καθημερινα βλεπω πολλους μ@λ@κες που νομιζουν οτι ειναι μηχανοβιοι και πουλανε τσαμπουκα γιατι την ωρα που σε περναγαν με 160χλμ στη Σταδιου δεν εκανες 1 λωριδα δεξια και απλα κρατησες σταθερο στην πορεια του το ταξι!ιατι κανεις σας δεν μιλαει για αυτους?Εγω την μηχανη μου την αγορασα απο το ταξι,ειναι ντροπη δηλαδη ή μηπως αυτοι που μας βριζουν δεν εχουν δουλεψει ακομα και τρωνε απο την μαμα κ τον μπαμπακα τους ακομα?Βαρεθηκα!Ας βγει μια φορα ενας και να πει οτι συναντησε καλο ταξιτζη!Α!και κατι ακομα , εγω πχ σπουδασα 4 χρονια εμποροπλοιαρχων ταξιδεψα αλλα 3,5 χρονια και τελικα καταφερα να κανω αυτο που γουσταρα παντα:-ΤΑΞΙΤΖΗΣ- Να΄στε ολοι καλα και παντα ορθιοι!

(δεν εχω προηγουμενα με κανεναν , απλα την γνωμη μου εξεφρασα)

RD350
02/03/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πάντως ρε παίδες, τώρα το βράδυ, ιλιον και περίχωρα, πολλά άδεια ταξί τριγυρνάγανε (με σημαία ανεβασμένη...) :sick:

Δηλαδη τους 'σηκωθηκε' (η σημαια εννοω) :D

Παντως το επιπεδο των ταξιτζηδων σε σχεση με πριν απο 20 χρονια ειναι η μερα με τη νυχτα.

Allst@rf
02/03/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από RD350
Δηλαδη τους 'σηκωθηκε' (η σημαια εννοω) :D

Παντως το επιπεδο των ταξιτζηδων σε σχεση με πριν απο 20 χρονια ειναι η μερα με τη νυχτα.


προς το καλυτερο ή το χειροτερο?

Ichigo
02/03/2010, 20:27
Δε θα μου λήψουν καθόλου (όσον αφορά την Αθήνα). Ένα 95% αυτών είναι ΜΗ ΣΩΣΤΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. :mad:

ermiss
02/03/2010, 20:58
To πρόβλημα είναι το οικονομικό-φορολογικό τους.

Παντελώς βολεμένοι και άδικο σύστημα για όλους τους άλλους.

Προφανώς και θα πάρουν παράταση τα νέα μέτρα, θα ανεβάσουν το τεκμαρτό τους για 40-50% θα πληρώσουν κανά 300 φόρο παραπάνω για το 2010 και θα κλείσει εκεί το θέμα για φέτος. Απο 2011 θα ισχύσει το σύστημα εσόδων - εξόδων...

ermiss
03/03/2010, 16:26
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_03/03/2010_392767

Αυτά είναι...

ο ένας ταρίφας σπάει το καθρέφτη του άλλου...

golis
19/03/2010, 07:38
Η αξιωματική αντιπολίτευση θα είναι
«εναντίον όσων στοχοποιούν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες και εξαπολύουν άδικες επιθέσεις κατά βιοπαλαιστών και μαχητών της ζωής»,
όπως ανέφεραν βουλευτές της ΝΔ κατά τη συνάντησή τους την Πέμπτη με εκπροσώπους της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ταξί και Αγοραίων.

Σε δήλωσή τους επισήμαναν επίσηςη πως «H Νέα Δημοκρατία κινείται, όπως διαχρονικά έπραττε,
βάσει συγκεκριμένων αρχών και με κυρίαρχο στοιχείο την υπευθυνότητα.

Με τη διεξαγωγή ενός διαρκούς,
ανοιχτού, ειλικρινούς, γόνιμου και δημιουργικού διαλόγου με τους επαγγελματικούς κλάδους, κάτι για το οποίο εμείς θα δώσουμε μάχη».

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1117744&lngDtrID=251

Ναι τα μπουμπούκια μωρέ,κρίμα είναι.

Για πολλές κλΩτσές λέμε. :evil:

BUSA MAKIS
19/03/2010, 10:29
Ο πατέρας μου πριν βγει στη σύνταξη δούλευε ταξί στη Γερμανία.

ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Αθηναϊκά ταξί. :eek:

Operater
19/03/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Ο πατέρας μου πριν βγει στη σύνταξη δούλευε ταξί στη Γερμανία.

ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Αθηναϊκά ταξί. :eek:

Δηλάδή? Είναι άλλο χρώμα? :confused:

Εξήγησέ μας μαν :)

BUSA MAKIS
19/03/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δηλάδή? Είναι άλλο χρώμα? :confused:

Εξήγησέ μας μαν :)

Ναι, είναι λευκά. :rotflmao:


Σοβαρά τώρα, τα ταξί λειτουργούν διαφορετικά εκεί.

Πρώτα απ' όλα δεν κυκλοφορούν άσκοπα να βρουν πελάτη αλλά μόνο με
τηλέφωνο, 2πλή ταρίφα απαγορεύεται, για τη βαλίτσα δεν θα πληρώσεις εξτρά, οι οδηγοί είναι ευγενικοί γιατί σε θέλουν για μόνιμο πελάτη. Όλα αυτά βέβαια κοστίζουν.

Το ταξί εκεί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς γι' αυτό είναι και πιο ακριβά.

Nikker
21/03/2010, 13:17
Αν και είμαι κατά της φορολόγισης και του ταρίφα και της εκκλησίας και οποιουδίποτε, γιατί η κυβέρνηση είναι αποδεδειγμένα άχρηστη στην διαχείριση του πλούτου, με ποιά δικαιολογία αυτοί ζητάνε εξαίρεση απο την φορολογία. Σε τι διαφέρουν απο τον φορολογούμενο επαγγελματία?
αααΑΑΑΑΑαααααα......Δεν είναι επαγγελματίες.

Δεν πρόκειται να συμπαθήσω τους ταρίφες.
Δεν θέλω να ακουστώ εγωιστής, αλλά είμαι έξω απο το νοσοκομείο με σπασμένο πόδι και λίγο μπροστά είναι ξανθόγρια που τα έχει πετάξει τα μεμέ της όξω. Ο τάριφμαν προτίμησε την ξέκωλη σταφίδα.

Επαγγελματίες είναι αυτοί? Που τους παρακαλάς να κάνουν την δουλειά τους?
Πήγαινε με εκεί τους λες.
Δεν μπορώ έχω δουλειά σου λένε. Και εγώ τι είμαι? Δεν είμαι δουλειά? ΟΚ, άφησε 8 τετράγωνα μακριά.

Επαγγελματίες οδηγοί είναι? Δεν τους βλέπουμε πως συμπεριφέρονται στον δρόμο, οι kings of the road.

Μεγάλη πίκρα πάντως όταν απεργούν τα ταξί, ιδίως αφού εξυπηρετούν τόσο κόσμο.Γιατί αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ξέρω ότι όταν θα ψάξω για ταξί θα με εξυπηρετίσει. Ιδίως άμα είμαι στο αεροδρόμιο στις 11.

menelaos46
21/03/2010, 13:22
Ειμαστε λιγο αδικοι με τους ταξιτζηδες η μου φαινεται???
Ενταξει υπαρχουν γιδια δε λεω, εως πολυ γιδια αλλα τα εχουμε τσουβαλιασει ολα....

Nikker
21/03/2010, 14:18
Παραδέχομαι ότι είμαι ρατσιστής και προκατειλημένος με τους ταξιτζήδες.

Μου έχει σώσει την ζωή.
Παραδέξου και εσύ ότι όταν είναι ταρίφας τριγύρω είσαι σε stand by για μαλακία.

Allst@rf
21/03/2010, 18:49
mοto.gr

ψυχανάλυση-ψυχοθεραπεία


άμεση ανακούφιση απωθημένων ,νευρώσεων.φοβίων και πάσης φύσεως ψυχαναγκαστικων συμπτωμάτων.
Απαλλαγήτε μια και καλή από τις κακές σκέψεις των μπάτσων,ταξιτζήδων,κούτακιδων(είναι και τις μόδως)και άλλων καταπτιστων κοινωνικών ομάδων που ταλαιπωρούν την καθημερινότητα σας.:yuck:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 18:55
Πέρα απο τα φορολογικά είναι δεδομένο πλέον πως σε κάθε απεργία των οδηγών ΤΑΧI ξεμπλοκάρουν οι δρόμοι της πρωτεύουσας. Δεν είναι και τυχαίο αν σκεφτεί κανείς οτι έχουν δοθεί περίπου 30-40000 άδειες για ΤΑXΙ που κυκλοφορούν σχεδόν καθημερινά (λογικό μιας και είναι κινητή επιχείρηση) όπου όμως οι περισσότερες διαδρομές τους είναι στο κέντρο - παράκεντρο με οτι και αν σημαίνει αυτό σε κίνηση.

Για τα φορολογικά... δεν είμαι ειδικός αλλά εκείνο που κατανοώ είναι πως θέλουν να εξαιρεθούν απο ότι έχουν υποβάλλει όλους τους υπόλοιπους .. και μόνο αυτό αρκεί για να δημιουργήσει αρνητική εντύπωση.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής... με οδηγό ΤΑΧΙ ελάχιστες φορές μου έχει τύχει κάτι. Θα έλεγα μάλιστα όταν είναι και νεαροι οτι προσέχουν αρκετά... με τους οδηγούς που μου έχουν τύχει τα απίστευτα είναι πάντα με γυναίκες και ηλικιωμένους. Απρόβλεπτοι εντελώς , ακόμα και αν πηγαίνεις με τα δύο πόδια κάτω , και μόνο πρώτη ταχύτητα κουμπωμένη.

Gandalf

Allst@rf
21/03/2010, 19:15
λοιπόν μέχρι τώρα το αντίτιμο που μας δίνει ο πελάτης για την κούρσα ,η ταρίφα δηλαδή που τον χρέωσα ΔΕΝ φορολογηται,σαν τα τσιγάρα δηλ που έχουν μηδενικό ΦΠΑ.από την στιγμή όμως που θα μας βάλουν βιβλία εσόδων-εξόδων θα πρέπει να μας αποδώσουν ΦΠΑ,που σημαίνει ότι θα το χρεωθεί ο πελάτης, για να μπορέσω εγώ μετά να το καταβάλω στο κράτος.
Τους γιατρούς που δεν τους φορολογήσε σαν τους άλλους επαγγελματίες και βγάζουν ένα κάρο φράγκα και με τα φακελάκια,γιατί δεν τους κραζετε;

ermiss
21/03/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
λοιπόν μέχρι τώρα το αντίτιμο που μας δίνει ο πελάτης για την κούρσα ,η ταρίφα δηλαδή που τον χρέωσα ΔΕΝ φορολογηται,σαν τα τσιγάρα δηλ που έχουν μηδενικό ΦΠΑ.από την στιγμή όμως που θα μας βάλουν βιβλία εσόδων-εξόδων θα πρέπει να μας αποδώσουν ΦΠΑ,που σημαίνει ότι θα το χρεωθεί ο πελάτης, για να μπορέσω εγώ μετά να το καταβάλω στο κράτος.
Τους γιατρούς που δεν τους φορολογήσε σαν τους άλλους επαγγελματίες και βγάζουν ένα κάρο φράγκα και με τα φακελάκια,γιατί δεν τους κραζετε;

Όλους τους κράζουμε, αλλά όταν θεωρείς ΑΔΙΚΙΑ να φορολογείσαι ΚΑΝΟΝΙΚΑ, τότε το κράξιμο είναι λίγο....

golis
14/04/2010, 09:23
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο θέατρο «Περοκέ» στο Μεταξουργείο και πορεία προς τη Βουλή έχουν προγραμματίσει για σήμερα, Τετάρτη,
οι ιδιοκτήτες ταξί,των οποίων η απεργία λήγει στη 1 τα ξημερώματα της Παρασκευής. :a25:

Σε ανακοίνωσή της η ομοσπονδία των ιδιοκτητών αναφέρει πως η κυβέρνηση
δεν έχει δώσει επαρκείς εξηγήσεις στους επαγγελματίες του κλάδου για το πού βασίζονται τα στοιχεία που επέφεραν
αύξηση 50% στο τεκμαρτό εισόδημά τους το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Παράλληλα, οι ιδιοκτήτες ζητούν από την κυβέρνηση εξηγήσεις για το πώς
θα αντιμετωπίσει τα ζητήματα που θα προκύψουν από τις αλλαγές στο φορολογικό νομοσχέδιο.


link (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1125771&lngDtrID=244)

taskon
14/04/2010, 09:51
Τι ωραια που ειναι σημερα στους δρομους παντως. Πολυ το ευχαριστιεμαι χωρις ταξι.
Αλήθεια οσοι δεν απεργουν μετα δεν θα εχουν ταξι να δουλεψουν? Γιατι οι ευγενεις κατα τα αλλα συναδελφοι που μοχθουν για τα δικαιωματα του κλάδου θα τους τα σπάσουν?

Aek1924
14/04/2010, 09:52
Να πληρωσουνε κανονικα εσοδα εξοδα οπως οι περισοτεροι τι ειναι οι ταξιτζηδες πονηροι :D

sergiosm
14/04/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
λοιπόν μέχρι τώρα το αντίτιμο που μας δίνει ο πελάτης για την κούρσα ,η ταρίφα δηλαδή που τον χρέωσα ΔΕΝ φορολογηται,σαν τα τσιγάρα δηλ που έχουν μηδενικό ΦΠΑ.από την στιγμή όμως που θα μας βάλουν βιβλία εσόδων-εξόδων θα πρέπει να μας αποδώσουν ΦΠΑ,που σημαίνει ότι θα το χρεωθεί ο πελάτης, για να μπορέσω εγώ μετά να το καταβάλω στο κράτος.
Τους γιατρούς που δεν τους φορολογήσε σαν τους άλλους επαγγελματίες και βγάζουν ένα κάρο φράγκα και με τα φακελάκια,γιατί δεν τους κραζετε;

:confused: :confused: :confused:

Τί σχέση έχει το ΦΠΑ με την απόδειξη;

Το αν θα επιβληθεί ΦΠΑ στα ταξί είναι ΑΛΛΟ θέμα. Και βέβαια είναι αυτονόητο ότι ο ΦΠΑ είναι φόρος του ΠΕΛΑΤΗ. Αυτό ίσχυε πάντοτε, ισχύει σε όλα τα κράτη του κόσμου.
Επίσης όμως ισχύει ότι ΔΕΝ έχουν ΦΠΑ όλες οι συναλλαγές.
Άρα μπορούν και τα ταξί να εξαιρεθούν από το ΦΠΑ, που είναι το πρόβλημα;

koulis19
14/04/2010, 14:08
Λογικα ετσι οπως παει,θα ερχονται ξενοι επενδυτες ωστε να ανοιξουν εταιρειες ταξι και θα απορροφησουν ενα μεγαλο μερος επαγγελματιων του κλαδου αυτου εφοσον το επαγγελμα γινει ανοιχτο.Φυσικα οι ταξιτζηδες παιζει να το εχουν καταλαβει αυτο και αυτος ειναι ο λογος που διαμαρτυρονται.