PDA

View Full Version : Χανια



the who
27/02/2010, 07:03
Ειχα (και εχω ακομη μαλλον) την καλυτερη γνωμη για τους Χανιωτες.Εχω περασει πολυ καλα σε διακοπες εκει,εχω γνωρισει απο πρωτο χερι την ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ τους αλλα αυτο http://www.apn.gr/news/nea/haraxan-svastika-se-kathigitria-sta-hania/ με βγαζει απο τα ρουχα μου.Κι υστερα λεμε για Ιταλιες κλπ.:yuck:

Shaolin Monk
27/02/2010, 07:27
Φοβαμαι μήπως δουμε και χειρότερα.
Αλλά το φαινόμενο αυτό δεν εχει να κάνει μόνο με τα Χανιά. Είναι κάτι που θα το βρούμε μπροστά μας συντομα... Ακόμα και μεταξυ μας σε διαφορα τοπικ, μπορεις να καταλαβεις οτι ο σκληρος ρατσισμος μας χτυπαει πια τη πορτα...:(

the who
27/02/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Φοβαμαι μήπως δουμε και χειρότερα.
Αλλά το φαινόμενο αυτό δεν εχει να κάνει μόνο με τα Χανιά. Είναι κάτι που θα το βρούμε μπροστά μας συντομα... Ακόμα και μεταξυ μας σε διαφορα τοπικ, μπορεις να καταλαβεις οτι ο σκληρος ρατσισμος μας χτυπαει πια τη πορτα...:(

Τα Χανια εχουν κουλτουρα απο διαφορους πολιτισμους.Οταν καιγονται συναγωγες,πλακωνουν στο ξυλο μεταναστες,χαραζουν τη σβαστικα σε ανθρωπους τοτε μαλλον κατι πολυ ασχημο παιζει στα Χανια.Οχι μονο εκει αλλα το αυγο του φιδιου εχει σπασει πια.

Shaolin Monk
27/02/2010, 07:36
Εχεις δίκιο...
Έχω τρελά νευρα από τοτε που το ακουσα στις ειδήσεις...

Εχετλαίος
27/02/2010, 08:10
Toπική εφημερίδα Χανιώτικα Νέα.
ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΧΑΝΙΩΝ
Διαρρήκτες εν δράσει...
26.02.2010

Σε απελπιστική κατάσταση βρίσκονται Χανιώτες επιχειρηματίες λόγω της δράσης διαρρηκτών. Μετά την περιοχή του Κουμ Καπί, όπου σε σύντομο χρονικό διάστημα άγνωστοι διέρρηξαν δύο μίνι μάρκετ, σειρά πήρε η Νέα Χώρα. Προχθές τα ξημερώματα συνέβησαν δύο κρούσματα σε βάρος μικρών επιχειρήσεων στην περιοχή της Νέας Χώρας στην περιοχή της Ακτής Παπανικολή. Στη μία περίπτωση συνελήφθη ο δράστης ο οποίος διέρρηξε μίνι μάρκετ για εκατό ευρώ, τσιγάρα και... μπύρες!
Σύμφωνα με την προχθεσινή ανακοίνωση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Χανίων, στις 10 το πρωί της περασμένης Τρίτης, "συνελήφθη από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Χανίων ένας πολίτης Αφγανιστάν ο οποίος παρέμενε παράνομα στη χώρα, διότι κατά τις νυχτερινές ώρες της 22/23-2-2010 σε κατάστημα-παντοπωλείο ιδιοκτησίας ενός ημεδαπού άνδρα σπάζοντας την τζαμαρία της πόρτας εισόδου ανωτέρω καταστήματος αφαίρεσε όλα τα τσιγάρα από το ράφι, το χρηματικό ποσό των 100 ευρώ σε κέρματα από την ταμειακή μηχανή και είκοσι περίπου μπύρες από το εσωτερικό ψυγείο του καταστήματος. Από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Χανίων ενεργείται προανάκριση".
Για την επίθεση αυτή, δήλωσε στα «Χ.Ν.» χθες ο σύζυγος της ιδιοκτήτριας του παντοπωλείου κ. Βαρθολομαίος Αγγελάκης: “Δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά το συγκεκριμένο κρούσμα έγινε ξημερώματα της Τρίτης 23 Φεβρουαρίου. Εμείς δεν ήμασταν εδώ, αλλά το πρωί που άνοιξα το μαγαζί αντιλήφθηκα το συμβάν. Το κρύσταλλο της εισόδου ήταν σπασμένο και από μέσα είχαν κλαπεί πολλά πράγματα, μεταξύ αυτών, σχεδόν όλα τα κουτιά με τα τσιγάρα. Κάλεσα την αστυνομία η οποία ήρθε στο άψε σβήσε. Αξίζουν συγχαρητήρια στους αστυνομικούς γιατί κατάφεραν τη σύλληψη του δράστη, ακολουθώντας τις κηλίδες με το αίμα, εξαιτίας του τραυματισμού του. Δεν ξέρουμε αν ήταν και άλλοι, πάντως ο τραυματισμένος πέρασε χθες από το αυτόφωρο και βρίσκεται προφυλακισμένος. Εδώ κοντά έμενε, στην οδό Σύρου, η οποία έχει πάρα πολλούς ξένους. Αυτόν δεν τον είχα ξαναδεί γιατί, λίγο πολύ, τους περισσότερους ξένους που μένουν στη γειτονιά τούς γνωρίζουμε. Ύστερα και από αυτό, επαναλαμβάνω, επειδή δεν είναι η πρώτη φορά, παράγγειλα να μου εγκαταστήσουν κάμερα ασφαλείας”.
Επίσης στη Νέα Χώρα, έγινε απόπειρα διάρρηξης και σε ένα άλλο παντοπωλείο. Η ιδιοκτήτριά του κυρία Άννα Αρχοντάκη, μεταξύ άλλων, επισήμανε τα εξής: “Απελπιστική η κατάσταση με όλα αυτά που συμβαίνουν στην πόλη μας. Προχθές που έγινε στο άλλο παντοπωλείο διάρρηξη, προφανώς είχε προηγηθεί απόπειρα σε εμάς. Ακούσαμε θόρυβο γιατί μένουμε από πάνω και βάλαμε τις φωνές. Φοβήθηκαν και έφυγαν. Το βίντεο κατέγραψε τη φάση… Στις 13 Ιανουαρίου τώρα, θα ήταν 11.30 το βράδυ που δέχθηκε επίθεση ο άνδρας μου από τρία άτομα με μάσκες, δύο ψηλοί κι ένας κοντός. Από την επίθεση αυτή υπέστη ο άνδρας μου ζημιά στο χέρι γιατί με τα τραβήγματα που του έκαναν τού το έβγαλαν και χρειάσθηκε να μπει στο χειρουργείο. Μας ξαναχτύπησαν όμως και στις 24 Ιανουαρίου, σπάζοντας την πόρτα στο πλάι και μας πήρανε πάνω από 1500 κουτιά με τσιγάρα. Δεν έχουμε υποβάλλει μηνύσεις, αλλά έχουμε δώσει καταθέσεις στην αστυνομία μαζί με αποδεικτικό υλικό από την κάμερα ασφαλείας”.


Καύσιμη ύλη στην πυρά του ρατσισμού...
Άδικα; Ξέρω 'γω;
Εκατοντάδες (και λίγα λέω) αλλοδαποί (παράνομοι στο 90%) δούλευαν σε αναρίθμητες κατασκευαστικές άρπα-κόλλα εταιρείες που θησαύριζαν επί σχεδόν μια δεκαετία στα Χανιά. Ήλθε η κρίση, οι εταιρείες τον πούλο από τις τράπεζες, οι αλλοδαποί άνεργοι. Όταν πεινάνε τι θα κάνουνε; Μικροέγκλημα αρχικά, μεγαλύτερο έπειτα.
Και τα φασιστο-όρνεα άλλο που δεν θέλουν!
Λύση;
Δεν ξέρω πια...

Εχετλαίος
27/02/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ειχα (και εχω ακομη μαλλον) την καλυτερη γνωμη για τους Χανιωτες

Και καλό θα ήταν να συνεχίσεις να έχεις. Οι Κρητικοί (με Κ κεφαλαίο και με @@) δεν έχουν καμία σχέση με τα σιχαμένα ερπετά του γεγονότος.
:wave2:

liakaros
27/02/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τα Χανια εχουν κουλτουρα απο διαφορους πολιτισμους.Οταν καιγονται συναγωγες,πλακωνουν στο ξυλο μεταναστες,χαραζουν τη σβαστικα σε ανθρωπους τοτε μαλλον κατι πολυ ασχημο παιζει στα Χανια.Οχι μονο εκει αλλα το αυγο του φιδιου εχει σπασει πια.

Στο γεγονος με την συναγωγη ηταν κατι αμερικανοι ενας αγγλος και αν δεν κανω λαθος και ενας χανιωτης...τεσπα δεν εχει σημασια αυτο...

Το θεμα ειναι οτι εδω κατω,ανεκαθεν, αλλοδαπους ειχαμε...αριστερους ειχαμε...φασισταριο δεν θυμαμαι να ειχαμε...η τουλαχιστον και να ειχαμε ηταν στην αφανεια τελειως...

Τωρα τελευταια ακουγοντε διαφορα κρουσματα απο δω και απο κει...δεν κατεω ηντα γινεται:look:

the who
27/02/2010, 10:02
Ρε παλουκαρια μην τρελαινεστε.Δεν θα μου αλλαξουν γνωμη καποια φασισταρια.Το θεμα ομως δεν ειναι η δικη μου γνωμη αλλα τα γεγονοτα.Θυμαμαι πριν απο μερικες δεκαετιες να πετατε τα αμερικανακια στο λιμανι οταν κανανε τσαμπουκαδες.Πως φτασαμε στη σβαστικα δεν το διαννοουμαι.:wave2:

liakaros
27/02/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε παλουκαρια μην τρελαινεστε.Δεν θα μου αλλαξουν γνωμη καποια φασισταρια.Το θεμα ομως δεν ειναι η δικη μου γνωμη αλλα τα γεγονοτα.Θυμαμαι πριν απο μερικες δεκαετιες να πετατε τα αμερικανακια στο λιμανι οταν κανανε τσαμπουκαδες.Πως φτασαμε στη σβαστικα δεν το διαννοουμαι.:wave2:

Τα γεγονοτα...βασικα ειναι 10 μεσα σε 3 μηνες...απο το πουθενα,αυτο με προβληματιζει εμενα

devil's animal
27/02/2010, 10:31
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

εχουμε ξεφυγει...:(

tai
27/02/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

εχουμε ξεφυγει...:(

οχι ακομα!!

θα δουμε πολλά ακομα!

Ειναι η εύκολη λύση του ΑΜΥΑΛΟΥ.

ο φασισμός ειναι η διέξοδος του "λίγου" μυαλού.
Και απο αυτα εχουμε πολλα!!
:(

dimr1
27/02/2010, 18:08
Όταν το άκουσα δεν το πίστευα. Η Κρήτη έχει υποφέρει από τους ναζί και στάθηκε περήφανη απέναντι τους, όπως και σε άλλους παλιότερα.
Φαίνεται όμως πως όταν απειλούνται οι δουλειές μας, όταν στριμωχνόμαστε και χρειάζεται να ξεσπάσουμε, τα βάζουμε με τους αδύναμους και όσους τους βοηθούν. Νομίζω ότι αυτό έχει παρατηρηθεί σε διάφορες χώρες. Μιας και έχει αλλοτριωθεί η κοινωνία μας, μάλλον ήταν επόμενο να συμβεί κι αυτό κι άλλα κάποια στιγμή. Και μη χειρότερα :sad: