PDA

View Full Version : Συμπλέκτης-Κιβώτιο



gRim
07/06/2005, 21:27
Έχω ένα δίχρονο παπί το οποίο έχει συμπλέκτη.
Από όταν το αγόρασα παρατηρώ ότι αργεί να αποσυμπλέξει και στις γρήγορες αλλαγές οι ταχύτητες χτυπάνε, ειδικά αν έχω ανεβάσει πολλές στροφές!

Επειδή δεν έχω οδηγήσει άλλη μηχανή με συμπλέκτη θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι φυσιολογικό...

Όσον αφορά το κιβώτιο...έχει σκληρήνει πολύ. Δε λέω ότι με δυσκολεύει τρομερά αλλά σε σχέση με την αρχή έχει μεγάλη διαφορά και δεν έχω κάνει πάνω από 5.000χμ!
Ειδικά όταν κατεβάζω ταχύτητα με νευριάζει τρομερά και θέλει επιμόνη. Όμως, αν κρατήσω συμπλέκτη και τραβήξω μια μικρή γκαζιά αλλάζει σαν πούπουλο. Μήπως από αυτό σας βοηθά να καταλάβετε αν έχω πρόβλημα; ¨Πάντως νεκρά μπορώ να βάλω εύκολα.

Όσον αφορά το λάδι...έχω δοκιμάσει Μοτούλ-μότορεξ και πενζόιλ(νομίζω) αλλά δε βλέπω διαφορά.Έψαξα και για Bellray αλλά δε βρήκα τίποτα εδώ στο Ηράκλειο. Ένας μηχανικός μου είχε προτίνει να δοκιμάσω λάδι για τετράχρονα, γιατί είναι λέει πιο χοντρό και είναι και καλύτερο για τον συμπλέκτη, αλλά δεν το έκανα.

Εσείς τι μου προτίνεται να κάνω με το κιβώτιο και τον συμπλέκτη;
Βοηθήστε με γιατί έχω βαρεθεί να αλλάζω λάδια συνέχεια :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: και δε θέλω να το αφήσω έτσι :) .

m1ke
09/06/2005, 12:52
Θα σου κάνω μία χαζή πρόταση ... αλλά μήπως πρέπει να ρυθμίσεις και να λαδώσεις τη ντίζα του συμπλέκτη ? (χαζή γιατί υποθέτω ότι το έχεις ήδη κάνει)
:wave2:

idi
09/06/2005, 12:57
γεια σου ρε Rim με το μπουνια Dinamik

και εμενα εγινε ποιο σκληρο... το λαδι ομως βελτιωσε τη κατασταση

βαλε βαλβολινες και οχι τη μαλακια το 15-50 που σου βαζει στο σερβις

sonic22
09/06/2005, 21:58
"Όσον αφορά το λάδι...έχω δοκιμάσει Μοτούλ-μότορεξ και πενζόιλ(νομίζω) αλλά δε βλέπω διαφορά.Έψαξα και για Bellray αλλά δε βρήκα τίποτα εδώ στο Ηράκλειο. Ένας μηχανικός μου είχε προτίνει να δοκιμάσω λάδι για τετράχρονα, γιατί είναι λέει πιο χοντρό και είναι και καλύτερο για τον συμπλέκτη, αλλά δεν το έκανα."


"Ένας μηχανικός μου είχε προτίνει να δοκιμάσω λάδι για τετράχρονα,"

den katalava... dld ti ladi vazeis sto kivotio? mixis?

pados an den einai tipota aplo opws to ladoma tis dizas (an to filas exw einai para poli pithanon)

einai poli pithano na exoun ftharei oi fourketes tis allagis twn taxititwn...

pados 5000km einai liga gia uto pu lew alla einai mia pithanotita...
exw to idio provlima sto dt mou...

apo 3 se 1 katevazei me blokarismeno piso troxo eukola?

gRim
09/06/2005, 23:47
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

idi θα περιμένω να κάνω κάμποσα χιλιόμετρα και θα δοκιμάσω βαλβολίνες. 5000χμ και έχω ήδη αλλάξει 4 φορές λάδια..:uplate:

m1ke έχω ρίξει κάμποσες φορές αντισκωριακό στην ντίζα πιο πολύ για να μαλακώσει αλλά δεν έχω δοκιμάσει να τη ρυθμίσω γιατί δεν κατέχω.


sonic22 τα λάδια που αναφέρω είναι αποκλειστικά για κιβώτια με υγρό συμπλέκτη. Ένας μηχανικός μου πρότεινε να μη βάλω τέτοιο λάδι αλλά να βάλω απλό λάδι για τετράχρονα...
Δεν έχω δοκιμάσει να κατεβάσω 1η από 3η γιατί είναι δίχρονο..

Αλήθεια γιατί αν παίξω μια μικρή γκαζιά αλλάζει τόσο μαλακά?

Πάντως αν δω και δε φτιάχνεται θα αρχίσω τις καρφωτές και θα κάνω και καμιά βολτούλα χωρίς λάδια τώρα που είμαι στην εγγύηση :evil: :evil: :p

sonic22
10/06/2005, 00:03
"Δεν έχω δοκιμάσει να κατεβάσω 1η από 3η γιατί είναι δίχρονο.."

e? :look:

"5000χμ και έχω ήδη αλλάξει 4 φορές λάδια.."

gia pion logo ta alaxes toses fores?

"τα λάδια που αναφέρω είναι αποκλειστικά για κιβώτια με υγρό συμπλέκτη."

e? :look:

"δεν έχω δοκιμάσει να τη ρυθμίσω γιατί δεν κατέχω."

bale na stin rithmisoun... twra pu to vlepw (:D) auto einai to provlima


"Αλήθεια γιατί αν παίξω μια μικρή γκαζιά αλλάζει τόσο μαλακά?"

gia na blokaroun oi axones me ta granazia prepei na "kumbwsoun" oi sfines stis eggopes tou granaziou...

kai polles fores thelei na girisei ligaki o axonas...

kai fisika den katalaves tipota... alla egw sta eixa pei!! :wacko:

min se koblarw me mixanologikes leptomeries... apla mia gazia pu kai pu voithaei.. an kai nomizw (borei kai na kanw lathos) trws elaxista parapanw tous diskus siblekti giati ton afineis me perisoteres strofes...

"Πάντως αν δω και δε φτιάχνεται θα αρχίσω τις καρφωτές και θα κάνω και καμιά βολτούλα χωρίς λάδια τώρα που είμαι στην εγγύηση "

pados i eggiisi den kaliptei malak$%#$!!! MIN KANEIS TIPOTA TETIO!!!:nono:


:beer: :beer:

gRim
10/06/2005, 00:36
Εννοείται ότι έκανα πλάκα με την εγγύηση.

Μου έβαλαν λάδι στο πρώτο σέρβις και μετά όταν άρχισα να έχω αυτό το πρόβλημα(είχα γύρω στα 2000χμ και κάτι) ξεκίνησα να δοκιμάζω λάδια(3) για το κιβώτιο όπως το transoil της motul. Ίσως το παράκανα αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Διάβασα κάπως βιαστικά αυτό που είπες για 1η απο 3η και πήγε αλλού το μυαλό μου(άυπνος λόγω εξεταστικής :o ). Με ρωτάς αν με σταματημένη τη μηχανή κατεβάζω εύκολα σε 1η; Μια φορά που δοκίμασα μου βγήκε η πίστη...

sonic22
10/06/2005, 00:42
den exei kai poli simasia pia mias kai to provlima einai allou...

pados enousa me ton kinitira se liturgia...

katevasma 2 taxititwn den einai kai tipota tromero se 2t...

ftaneis se mia strofi me 3 kai katevazeis se 1 ite blokareis ite patiseis siblekti...

sto dt mou poli diskola tha katevasei 1 kai mou xalaei tin exodo me drift gamoto.

:beer:

gRim
10/06/2005, 00:59
Ma auto poy perigrafeis den einai epikindino gia na enan dixrono kinitira? Edo alla kolane epeidi ekleise to gkazi xoris simplekti.

sonic22
10/06/2005, 10:01
"Edo alla kolane epeidi ekleise to gkazi xoris simplekti."

e? :look:

koita, epidei ta 2t den parousiazoun dinato freno apo ton kinitira kai i perioxi opou exoume arketi ropi einai periorismeni kai se ipsiles strofes
borume na katevazoume 2 taxitites AN AFTO APETITE!!!

dld an frenaroume apotoma gia na min "kremasei" to moter katevazoume 2.... allla o kinitiras genika ipoferei an ta kaneis ola auta apotoma, xwris aisthisi...

ipoferei kai o siblextis kai ta granazia kai ola... alla den mou exei tixei na pathe pote apotomi zimia apo olla auta...

an to vlepeis diskolo i den su aresei o tropos pu akougete i adidra to papi MIN TO KANEIS...

den eimai kai exper ws pros ta dynamik...


:beer: :beer:

gRim
10/06/2005, 13:11
Κουβεντούλα κάνουμε..εγώ δε ξέρω πολλά περί μηχανολογίας και αυτό φένεται... :D
Απλά είχα την εντύπωση ότι μου έλεγες εκει που έχω ας πούμε 8000 στροφές να κατεβάσω 2 ταχύτητες όπως κάνουν κάποιοι πχ με motard για να δω αν μπλοκάρει ο πίσω. Αν πέσουν οι στροφές πολύ λόγω απότομου φρεναρίσματος θα κατεβάσω κι εγώ 2 ταχύτητες..

Και κάτι άσχετο(αν και ήδη έχουμε ξεφύγει).Η τρόμπα του λαδιού στέλνει λάδι σύμφωνα με τις στροφές του κινητήρα ή με το γκάζι που του δίνω?


:beer:

sonic22
10/06/2005, 13:41
"Απλά είχα την εντύπωση ότι μου έλεγες εκει που έχω ας πούμε 8000 στροφές να κατεβάσω 2 ταχύτητες όπως κάνουν κάποιοι πχ με motard "

oxi auto den to kanoun oute sta motard!!

kita kai egw den ixera mixanologika kai oute tora xerw ta pada..

auta ta liga pu xerw pados ta lew..

afu psaxnese pados tha matheis kai esi...

min afineis kapious idikous na se koblarun

apla den xeroun kai fovounde na ektethun

twra gia tin tromba ladiou...

me to gazi (tin diza dld) apeleutherwneis as pume mia skandali

oi strofes tou kinitira dimiourgoun tin paroxi tou ladiou

alla kai oi strofes tou kinitira elegxonde apo to gazi

ara to idio kai to afto..

gRim
10/06/2005, 14:50
sonic22 thnx για τις πληροφορίες!

Την άλλη βδομάδα θα το πάω στον μάστορα (εγώ δεν ακουμπώ) να ρυθμίσει την ντίζα του συμπλέκτη και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα με τό κιβώτιο.

Καλές βόλτες :smokin: :sun: :cool:

jtoros
10/06/2005, 18:44
Άλλη μια χαζή πρόταση. Μήπως η αλυσίδα σου είναι πολύ τεντωμένη; Στο TA είχα την αλυσίδα πολύ τσίτα και οι ταχύτητες χτυπούσαν αρκετά, έως ανησυχιτικά.

Just a suggestion...

gRim
19/06/2005, 11:06
jtoros η αλυσίδα μου είναι πολύ χαλαρή...
Αλήθεια μπορεί να επηρεάσει η αλυσίδα το κιβώτιο;
Πρώτη φορά το ακούω...

jtoros
19/06/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gRim
jtoros η αλυσίδα μου είναι πολύ χαλαρή...
Αλήθεια μπορεί να επηρεάσει η αλυσίδα το κιβώτιο;
Πρώτη φορά το ακούω...

Καλημέρα και χωρίς να το έχω ψάξει πολύ αρχίζω...

Η αλυσίδα σου συνδέει τον τροχό με το εμπρός (πρωτεύον) γράνάζι. Το οποίο στη μέσα μεριά του κινητήρα έχει ένα γρανάζι. Το οποίο εμπλέκεται με ένα από τα (όσα) γρανάζια που ανιστοιχεί στην ταχύτητα που έχεις στο κιβώτιο. Αν η αλυσίδα είναι τσίτα, δεν υπάρχουν οι απαραίτητοι τζόγοι κι έτσι η σύμπλεξη γίνεται απότομα και επίπονα για τα μέταλα, με τους γνωστούς μεταλικούς ήχους "νταγκ" και "ντουγκ".

Για χαλαρή αλυσίδα δεν ξέρω αν παίζει κάτι αντίστοιχο, αλλά και πάλι κοίταξέ το και ρύθμισέ την. Εκτός από τον κίνδυνο να καβαλήσει δόντι, δεν έχει αξία να ψάχνεις να λύσεις ένα πρόβλημα, αν όλα τα άλλα (εκτός από το πρόβλημα) δεν είναι σε καλή κατάσταση. Κάτι σαν το "Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι με τις αναρτήσεις αν τα ελαστικά σου δεν έχουν σωστή πίεση"

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλημέρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!!! :wave2:

gRim
19/06/2005, 12:27
Καλημέρα!

Στην περίπτωση μου δε νομίζω να φταίει η αλυσίδα...είναι μεν χαλαρή αλλά δε κρέμεται όπως βλέπω σε άλλες μηχανές :yuck: .

Τέσπα στο μέλλον ίσως μου χρειαστεί αυτή η πληροφορία γιαυτό και σε ευχαριστώ...

Όσον αφορά το κιβώτιο δε θα το ψάξω άλλο γιατί βαρέθηκα...Εδώ μεγάλες μηχανές έχουν πρόβλημα κι εγώ ασχολούμε με το παπί..:smilea:

:sun: :cool: :beer:

wrenchfzr
30/06/2005, 21:56
αν τα κενα της ντιζας ειναι μεγαλα τοτε συμαινει οτι δεν αποσυμπλεκει σωστα αρα το κιβωτιο δουλευει με <<καρφωτες>>οταν ανοιγεις γκαζι και μαλακωνει ειναι γιατι οι στροφες του πρωτευωντος αξωνα συγχρονιζονται με του δευτερευοντος.να ελενξεις τα μποσικα του συμπλεκτη.οσο ποιο μικρο κενο εχει τοσο καλυτερα.δεν συμαινει πως θα εξαφανισεις και ολα τα κενα(μποσικα)απο τον ρεγουλατορο του συμπλεκτη.ξεκινα να τα μαζευεις και θα δεις την βελτωση