PDA

View Full Version : Yamaha Tenere - Honda Transalp -BMW F650GS



Σελίδες : [1] 2

TeoMV
28/02/2010, 11:01
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και αρχάριος μοτοσυκλετιστής.
Είμαι μεταξύ των τριών παραπάνω μοτοσυκλετών. Ποιά θα μου προτείνατε και γιατί;
Μου αρέσει περισσότερο η Tenere, δε θα κάνω όμως και πολλά χιλιόμετρα σε χωματόδρομο, οπότε θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά τις δυνατότητές της στην άσφαλτο.
Επίσης ενδείκνυνται για χρήση από αρχάριο μοτοσυκλετιστή. Θέλω να πω, πήπως τα βρω σκούρα στην εκμάθηση; Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτό τον τομέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θοδωρής

MAG/FMX
28/02/2010, 11:04
Λογο οτι εισαι αρχαριος προτεινω Transalp.............

TeoMV
28/02/2010, 11:05
Δηλαδή θα μου φανεί δύσκολη η Tenere;

p@nos
28/02/2010, 11:05
και οι 3 ειναι μια χαρα για αγχαριο...

απλα να εχεις στα υποψιν πως στο τενερε ειναι αρκετα πιο ψιλη η σελα απο τα υπολοιπα, μιας και το χα καβαλησει...

TeoMV
28/02/2010, 11:11
Είμαι 1.85, δε νομίζω να έχω ουσιαστικό πρόβλημα αν και θα τη δω και από κοντά.
Στο ταξίδι στην άσφαλτο πώς είναι;

VALES
28/02/2010, 11:15
Χωρίς να θέλω να μειώσω καμία από τις άλλες δύο, προτείνω transalp μόνο και μόνο γιατί είναι φιλικότερη με τους αρχάριους οδηγούς.

MAG/FMX
28/02/2010, 11:16
To Τενερε ειναι πιο πολυ Off , πραγμα που ειπες δεν σε απασχολει..........
Το Bmw καλο ειναι να ξερεις κ λιγα απο μηχανικα κ συντηρηση.........
Το Ηονδα apla δεν ειναι τοσο πορωση στην οδηγηση αλλα εσυ σαν καινουργιος ουτε θα το καταλαβεις........
Ενοειται οτι για ταξιδι καλητερα 2 κυλινδρα απο το ενα της Tenere , το BMW γιατι να δωσεις 11000ε κ να μην παρεις full εξοπλισμο κ το Africa........

el_hymador
28/02/2010, 11:24
Ειτε το Transalp, ειτε το F650GS...

καλυτερη περιπτωση απ ολα ωστοσο ειναι το G650GS, αρκετα φθηνο (7.000 παρα κατι νομιζω), με χαμηλη σελα και ABS...(πολυ σημαντικο το ABS)

και το Tenere ευκολοδηγητο ειναι, αλλα αμα δεν το πηγαινεις χωμα δε λεει να εχεις ολους τους συμβιβασμους που προκυπτουν απο την εκτός δρομου φυση του στην ασφαλτο...


αυτο ειναι το G650GS:


190376

TeoMV
28/02/2010, 11:29
Το θέμα είναι γιατί να πάρεις το G650 το οποίο είναι "παλιό" και σε design και τεχνολογικά με 7 χιλιάρικα και να μην πάρεις το καινούργιο Tenere με 7.300. Συμφωνώ η σέλα είναι ένα θέμα αλλά και η σέλα του F650GS δεν είναι και ψηλή στους 82 πόντους.

MAG/FMX
28/02/2010, 11:33
+1 giayto to gs αλλα για μενα ............ εσυ με 1.85 πιο καλα σου πηγαινει το transalp ....... Aλλα τι ταξιδια θα κανεις δηλ......... Emena moy αρεσει η μηχανη να ειναι Fun οποτε Tenere 660 ....... kapoia stigmh me analogh parea θa goystareis xomataki.........
Τι ηλικια εχεις ......... τι χρηση θα κανεις ...... εισαι παιχνιδιαρης ........ ?

TeoMV
28/02/2010, 11:40
Κοίτα δεν πρόκειται να κάνω και τίποτα μεγάλα ταξίδια με τη μηχανή.
27 είμαι, μου αρέσουν πολύ οι χωμάτινες διαδρομές, όπως το σκέφτομαι τώρα τουλάχιστον, με ήρεμους ρυθμούς και για την απόλαυση της φύσης και της διαδρομής και όχι τόσο για εντουράδικα παιχνίδια. Σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι, δε με ελκύουν οι τρέλες στο χώμα. Αν με ρώταγες 5-6 χρόνια πριν..
Καλή η Transalp, μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά, αλλά νιώθω ότι θα είναι κάπως περιοριστική όσον αφορά τις διαδρομές που θα μπορώ να κάνω. Άσε που μου φαίνεται πιο βαριά και δύσκολη να την κουμαντάρεις.
A, θα χρειαστεί περιστασιακά και σαν καθημερινό μέσο μετακίνησης. Όχι τόσο εντός πόλης όσο σε επαρχιακούς δρόμους.

MAG/FMX
28/02/2010, 12:41
Κοιτα αποτι εχω ακουσει το Bmw αυτο ειναι πολυ καλο σε ολους τους τομεις κ δοκιμασμενο .......
Απλα για την φαση σου πιστευω οτι πας για τενερε...... Τα αλλα πολυ κυριλε μου φενονται για πιο μεγαλες ηλικιες ......... Ομως επειδη εισαι μεταξυ κορυφεων μοντελων , παρε οτι σου καθεται στο ματι καλα κ κανε κ ενα τεστ drive για να καταλαβεις τι σου ταιριαζει kamia φορα μια καλοσχεδιασμενη βαρια μηχανη φενεται ελαφρυτερη στην οδηγηση απο ελαφρυτερες.......

alexanderR6
28/02/2010, 12:45
Λόγο ότι είσαι αρχάριος προτείνω ΒΜW..
πιο ελαφρύ και πολύ καλό στον δρόμο.

Operater
28/02/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexanderR6
Λόγο ότι είσαι αρχάριος προτείνω ΒΜW..
πιο ελαφρύ και πολύ καλό στον δρόμο.

...ποδηλατάκι θα το χαρακτήριζα το BMW..
και τα αλογάκια του δεν είναι λίγα..
και πολύ καλύτερη κατανάλωση από Transalp...

Καλές αγορές και περιμενουμε φωτό του νέου σου μωρού!!

:beer:

TeoMV
28/02/2010, 14:34
Περίπου πόσο κυμαίνονται οι καταναλώσεις σε αυτά τα 3?

SeNNinhA
28/02/2010, 14:57
Με σειρά κατάταξης:

1) F650GS

+ δύναμη κινητήρα, όγκος, βάρος
- Η τιμή

2) G650GS

+ Τιμη, Ογκος, βάρος, οδική συμπεριφορά μέσα & έξω από την πόλη, κατανάλωση
- Πιο παλιό (δεν έχω πρόβλημα σε αυτό)

3) Tenere

+ Τιμη, όγκος, βάρος, χώμα
- λιγότερο ποιοτικό από το G650 με χειρότερο κινητήρα (λίγο πιο αδύναμος, πιο πολλοί κραδασμοι, πιο μεγάλη κατανάλωση, πιο τραχης)

4) Transalp

+ Honda (για όσους μετράει, όχι για εμένα)
- μεγαλύτερη κατανάλωση, ογκος, στήσιμο, τιμή, συντηριση

Προσωπικά για πρώτη μηχανή θα σύστηνα να αγοραστεί ένα μεταχειρισμένο της ίδιας κατηγορίας. Δεν έχουν προβλήματα, γλυτωνεις χρήματα, δεν κλαις σε μια (πολύ πιθανή) πτώση και χάνεις λιγότερα ή και ελάχιστα όταν το πουλησεις.

Εάν σε ενδιαφέρει το πιο άνετο ταξίδι κοιτάς και το VSTROM ή το Versys για πιο fun. Τα θεωρώ καλύτερες προτάσεις από το Transalp.

Μιας και έχεις το ύψος εγώ θα έπαιρνα και ένα BMW Dakar.

SeNNinhA
28/02/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Περίπου πόσο κυμαίνονται οι καταναλώσεις σε αυτά τα 3?

Από test του MOTO

BMW G650GS
----------------------------
Min: 3,25lt/100Km
Average: 4,42lt/100Km
Max: 5,53lt/100Km

XTZ660 Tenere
----------------------------
Min: 4,29lt/100Km
Average: 5,55lt/100Km
Max: 7,20lt/100Km


Αν θυμάμαι καλά σε αθρο που είχα διαβάσει για το νέο Transalp 700
----------------------------
Average: 5,20lt/100Km

daz
28/02/2010, 16:13
Το Transalp είναι από τις πιο εύκολες μηχανές. Η σέλα είναι χαμηλά, στρίβει πανεύκολα και έχει άριστα φρένα. Ταξιδεύει με 140-160, ανηφόρες και κόντρα άνεμος δεν το επιβραδύνουν αλλά δεν έχει μεγάλη αυτονομία λόγο ρεζερβουάρ και κατανάλωσης και θα χρειαστείς μεγαλύτερη ζελατίνα. Δεν έχασε τελείως τις χωμάτινες δυνατότητές του αλλά στην έκδοση με abs αυτό δεν απενεργοποιείται ενώ η ποδιά είναι βαμένη και η γρατσουνιές από πέτρες κτλ θα φαίνονται άσχημες επάνω της. Όταν το οδήγησα νόμιζα πως την είχα καιρό αυτή την μοτοσυκλέτα.

Το f650gs είναι το δυνατότερο όλων, λόγο κινητήρα 800cc αλλά και το πιο οικονομικό στην κατανάλωση. Μεγαλύτερη αυτονομία από το transalp παρόλο που έχει μικρότερο ρεζερβουάρ. Και εδώ θα χρειαστείς μεγαλύτερη ζελατίνα στο ταξίδι και είναι το μοναδικό που λένε πως μπορεί να ταξιδεύει με 180 στο κοντέρ του. Έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και απ' ότι διάβασα, αφού δεν το έχω οδηγήσει, δεν σε προβληματίζει στην οδήγηση αν εξαιρέσουμε την ελλειπή πληροφόρηση από την μπροστινή ανάρτηση. Και με αυτό μπορείς να πας βολτούλες στο χώμα αρκεί να του βάλεις και μια ποδιά για την προστασία του κινητήρα.

Δεν χρειάζεται τίποτα για να πας με αξιώσεις στο χώμα και αν σου πέσει το πιθανότερο είναι να μην πάθει τίποτα. Στην χειρότερη περίπτωση να γρατσουνίσεις τα σκληρά, άβαφα, φθηνά πλαστικά καπάκια που προστατεύουν το ακριβό ρεζερβουάρ. Ποδιά έχει που σε καλύπτει. Η θέση οδήγησης, ο 21" μπροστινός τροχός βοηθούν στην εκτός δρόμου οδήγηση και οι αναρτήσεις του όσο η ταχύτητα παραμένει χαμηλή δεν θα σε προβληματίσουν. Στο ταξίδι έχει την μεγαλύτερη αυτονομία απ' όλα λόγο ρεζερβουάρ και η ζελατίνα αν δεν είσαι πολύ πάνω απ' το 180 δεν πρόκειται να σε προβληματίσει (Εγώ είμαι 190 και δεν την έχω αλλάξει ακόμα) ενώ επηρεάζεται περισσότερο απ' όλα απ' τις ανηφόρες και τον κόντρα άνεμο. Abs δεν έχει ούτε στον προαιρετικό εξοπλισμό του ενώ είναι 6 κιλά πιο ελαφρύ απ' το τρανσαλπ και 8 απ' το bmw. Στις εκδόσεις με abs η διαφορά αυτή μεγαλώνει αλλά δεν γίνεται αισθητή αφού το transalp πχ που έχω οδηγήσει είναι πιο χαμηλό. Πρόσεξε όμως πάνω απ' όλα είναι μονοκύλινδρο με ότι αυτό συνεπάγεται (σκορτσάρισμα στις χαμηλές, μικρό εύρος εκμεταλλεύσιμης δύναμης, κραδασμοί κτλ). Αν δεν ξέρεις καλύτερα να το οδηγήσεις πριν το πάρεις. Οι δικύλινδροι κινητήρες των άλλων δύο μάλλον είναι καλύτεροι για έναν άπειρο οδηγό.

Κατά την γνώμη μου όλα πρέπει να τα οδηγήσεις πριν αγοράσεις κάποιο απ' αυτά. Παρ' όλα αυτά και εγώ θα σου προτείνω το Honda μιας και το έχω οδηγήσει και το ξέρω αλλά και το bmw φαίνεται πολύ καλό πακέτο σε καλή τιμή. Χοντρικά πιστεύω πως αν πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο δεν πρόκειται να το μετανιώσεις. Φυσικά εγώ έχω το tenere. Καλές αγορές...

daz
28/02/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Από test του MOTO

BMW G650GS
----------------------------
Min: 3,25lt/100Km
Average: 4,42lt/100Km
Max: 5,53lt/100Km

XTZ660 Tenere
----------------------------
Min: 4,29lt/100Km
Average: 5,55lt/100Km
Max: 7,20lt/100Km


Αν θυμάμαι καλά σε αθρο που είχα διαβάσει για το νέο Transalp 700
----------------------------
Average: 5,20lt/100Km


Νομίζω πως αυτή είναι η ελάχιστη. Μέγιστη νομίζω είναι πάνω από 7.

Gia
28/02/2010, 17:16
G650gs είναι το πρώην f650gs και η καταναλωσή του μέσα στην πόλη είναι μπόμπα 3.6-3.8...νορμάλ συντήρηση,σέλα πολυθρόνα και πολύ φιλικό..Χώνεται και παντού.


Αν κοιτάς για 800 δεν κοιτάς το 800άρι της bmw?
:beer:

MAG/FMX
28/02/2010, 17:40
Δε νομιζω να κοιταει ουτε για το BMW το 800 ουτε για το 650 που ειναι 800 ......Εκτος αν σκεφτεσαι να δωσεις 10.000ε+

daz
28/02/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Δε νομιζω να κοιταει ουτε για το BMW το 800 ουτε για το 650 που ειναι 800 ......Εκτος αν σκεφτεσαι να δωσεις 10.000ε+

Μα αφού για το f650gs ρωτάει ο άνθρωπος. Και νομίζω πως έχει κάπου στα 7500. Πάνω κάτω όσο και τα άλλα.

MAG/FMX
28/02/2010, 18:25
Εγω ειδα οτι του κανουν συγκρισεις κ με τα πιο ακριβα μοντελα της BMW.....To μονοκυλινδρο BMW 650 θελει οχι το δικυλινδρο.......

TeoMV
28/02/2010, 18:29
Το 2-κύλινδρο F650 GS 7.800 δεν έχει;

MAG/FMX
28/02/2010, 18:32
Αυτο που ειναι 800 κυβικα λες? Μου φενεται πως στην Ελλαδα φερνουν την εκδοση με τα extra κ κοστιζει παραπανω...........

TeoMV
28/02/2010, 18:34
Πάντως στον τιμοκατάλογο του τελευταίου ΜΟΤΟ, λέει για το F650 GS ότι είναι δικύλινδρο (αν και 652κ.εκ) και στοιχίζει 7.831
Στον τιμοκατάλογο στο site της BMW λέει για το F 650 GS 8.090 και για το G 650 GS 6.990

MAG/FMX
28/02/2010, 18:39
Ξερω κ εγω , στη φοτο στην πισω σελιδα 1 κυλινδρο διακρινω......... Rotax μονοκυλινδρο 50 αλογα χρονια τωρα..........

daz
28/02/2010, 18:41
ουφ..

f 800 gs 10000 euro
f 650 gs 7800 euro και έχει κινητήρα 800cc ίδιο με του παραπάνω αλλά με λιγότερους ίππους. Βασικά είναι ίδιο με φθηνότερες αναρτήσεις και λιγότερα μπλιμπλίκια που δεν το κάνουν να δείχνει τόσο εντυπωσιακό όσο το ακριβό αδελφάκι του αλλά είναι σημαντικά φθηνότερο με εξίσου καλή ποιότητα.
g 650 gs δεν ξέρω πόσο έχει. Έχει κινητήρα 650cc μονοκύλινδρο.

Ποιο θες τελικά?

TeoMV
28/02/2010, 18:41
Αυτό στην πίσω σελίδα είναι το G 650 GS, έχει τον προηγούμενο κινητήρα, το μονοκύλινδρο.
Το θέμα είναι το τωρινό F 650 GS τί μοτέρ έχει και πόσο στοιχίζει.

TeoMV
28/02/2010, 18:42
Θέλω το δικύλινδρο F 650 GS! :wacko:

MAG/FMX
28/02/2010, 18:43
Βαριεμαι να κοιταξω παντως καπου εκει μεσα παιζει ενα δικυλινδρο που το λενε 650 αλλα ειναι 800 , αμα αυτοι ειναι βλαμενοι εγω δεν ασχολουμαι κ μην περνεις γερμανικα προιοντα , κανε μποικοταζ...
:a06:

TeoMV
28/02/2010, 18:44
Εμένα το Tenere μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν είμα σίγουρος αν κάνει για μένα.

MAG/FMX
28/02/2010, 18:51
Εμενα ειναι η καψουρα μου το tenere .Αμα εισαι ωραιος κ αδυνατος παρτω αμα εχεις περιτα κιλα παρε transalp . Ποσα κιλα εισαι?

daz
28/02/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Βαριεμαι να κοιταξω παντως καπου εκει μεσα παιζει ενα δικυλινδρο που το λενε 650 αλλα ειναι 800 , αμα αυτοι ειναι βλαμενοι εγω δεν ασχολουμαι κ μην περνεις γερμανικα προιοντα , κανε μποικοταζ...
:a06:

χαχαχα.
Θα μας τρελάνουν οι Γερμανοί με τα g και τα f τους και τους κυβισμούς ότι να 'ναι.

daz
28/02/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Εμένα το Tenere μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν είμα σίγουρος αν κάνει για μένα.


Πρέπει να το οδηγήσεις για να βεβαιωθείς! Κάπου θα το βρεις για test drive.

TeoMV
28/02/2010, 18:53
Είμαι σχετικά αδύνατος, 1.85 και 80 κιλά.
Είμαι και ωραίος αλλά αυτό δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει.. :rotflmao:

LARISEOS
28/02/2010, 18:53
παρε transalp,,,,,το μηχανάκι ειναι πολυ ευκολο και νομίζω κανει τα πάντα!

MAG/FMX
28/02/2010, 18:57
Κ το κανανε λεει για λογους marketing ........ Δηλαδη θα εχω 800αρα μηχανη αλλα θα γραφει 650 κ αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας ......... οτι εχεις υποκυβισμενο 800αρι ουτε ο φιλος μου με το 800gs den me pisteye .............

MAG/FMX
28/02/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Είμαι σχετικά αδύνατος, 1.85 και 80 κιλά.
Είμαι και ωραίος αλλά αυτό δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει.. :rotflmao:
Καλα πλακα κανεις εσυ εισαι για Tenere ασυζητητη , μην το γελας καθολου........ δεν βλεπεις οτι το εργαλειο ειναι λυγεροκορμο................παρτω καλοριζικο......... τι τα θες τα αλλα που ειναι πιο βαρια ......... :cool:

daz
28/02/2010, 19:01
Η άδεια 800cc θα γράφει.. το ονόμασαν έτσι για να δείξουν ότι ο αντικαταστάτης του παλιού μοντέλου με τον 650αρη μονοκύλινδρο κινητήρα είναι αυτό. Γι αυτό του έδωσαν και το όνομά του. Μετά όμως μάλλον αποφάσισαν να μην αποσύρουν το μικρό και γι αυτό το έβγαλαν πάλι με το όνομά g 650 gs.. και άντε να καταλάβεις τώρα τι έγινε. Ακόμα και εγώ δεν είμαι απολύτως σίγουρος για ότι γράφω. χαχα

MAG/FMX
28/02/2010, 19:05
Εισαι σε καλο δρομο παντως........... παντως απο τη στιγμη που το gf 800 fgs to γρηγορο δηλαδη , κολισε του φιλου μου με 5000κλμ πιστευω οτι αυτος ο καινουργιος κινητηρας που ολο τον κερναω τσαυ θελει 2 χρονακια ακομα να περασει τις παιδικες του αρρωστιες.........:look:

LARISEOS
28/02/2010, 19:21
επίσης θα σου πω οτι το το tenere μονοκυλινδρο και με τα tourance που εχει μεσα στην πόλι ειναι πολύ επικίνδυνο σε σχεση με τα αλλα!!!


tenere

ειδικά σε πόλι με γλιστερό οδόστρωμα!

επίσης.....το tenere....βγάζει τρελη ζεστη το καλοκαιρι κατω δεξια στην γαμπα!!!

το γκαζι του ειναι πολυ μετριο............

απο την αλλη ανεβαίνει ευκολα και πηδάς απο πεζοδρόμια πολυ άνετα!


για τα αλλα δεν ξερω πολλα να σου πω!

daz
28/02/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
επίσης θα σου πω οτι το το tenere μονοκυλινδρο και με τα tourance που εχει μεσα στην πόλι ειναι πολύ επικίνδυνο σε σχεση με τα αλλα!!!


tenere

ειδικά σε πόλι με γλιστερό οδόστρωμα!

επίσης.....το tenere....βγάζει τρελη ζεστη το καλοκαιρι κατω δεξια στην γαμπα!!!

το γκαζι του ειναι πολυ μετριο............

απο την αλλη ανεβαίνει ευκολα και πηδάς απο πεζοδρόμια πολυ άνετα!


για τα αλλα δεν ξερω πολλα να σου πω!



Τα tourance τα φοράει το 08 μοντέλο. Το 09 έχει Michelin. Δεν μου φάνηκαν τόσο τρύπια να σου πω την αλήθεια τα tourance αλλά μέσα σε πόλη βρέθηκαν μόνο όταν είχαν τελειώσει. Σε ορεινό στροφιλίκι μια χαρά ήταν αλλά ίσως κάποια άλλα λιγότερο on-off ελαστικά σίγουρα θα ηταν καλύτερα. Τα Michelin δεν τα ξέρω για να σου πω. Τώρα έχω τα tkc 80 και όταν τα λιώσω πάλι conti θα βάλω.

Αχ γι αυτό το γκάζι του το τι έχει γραφτεί!!! Ναι η αλήθεια είναι πως δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά εμένα δεν μου έχει λείψει πουθενά. Ταξιδεύοντας με 140-150 δικάβαλος και τριβάλιτσος έχεις αποθέματα ακόμα για προσπεράσεις. Στην πόλη έχεις μπόλικη ροπούλα χαμηλά. Και στο χώμα τους περιορισμούς τους θέτουν οι αναρτήσεις και όχι το γκάζι. Παρόλα αυτά το ξαναλέω μονοκύλινδρο να πάρεις μόνο αν ξέρεις τι παίρνεις. Αλλιώς έχεις περισσότερες πιθανότητες να το μετανιώσεις αν πάρεις αυτό από οποιοδήποτε δικύλινδρο.

Για την ζέστη στην (δεξιά?) αριστερή μάλλον γάμπα τι να πω? Μόνο εμένα δεν με έχει απασχολήσει? Το διάβασα και κάπου αλλού! Τώρα θα μου πεις αν δεν παινέψω το σπίτι μου... Όχι δεν το βλέπω έτσι. Ίσα ίσα εγώ που το έχω πρέπει να πω πρώτος τα ελαττώματά του για να ξέρουν όσοι δεν το έχουν. Και ναι βγάζει ζέστη στην αριστερή (διόρθωση) μεριά που είναι την εξάτμιση η οποία δεν περνάει από κάτω για να μην την σπάσεις σε τίποτα πετρούλες. Αλλά δεν είναι και τόση πολλή ώστε να με απασχολήσει. Αισθητή γίνεται μόνο το καλοκαίρι μποτιλιαρισμένος στο κέντρο της Αθήνας αλλά χωρίς δράματα. Αλήθεια σας λέω δεν μου έχει κάψει ούτε μια τριχούλα. χαχα.

LARISEOS
28/02/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα tourance τα φοράει το 08 μοντέλο. Το 09 έχει Michelin. Δεν μου φάνηκαν τόσο τρύπια να σου πω την αλήθεια τα tourance αλλά μέσα σε πόλη βρέθηκαν μόνο όταν είχαν τελειώσει. Σε ορεινό στροφιλίκι μια χαρά ήταν αλλά ίσως κάποια άλλα λιγότερο on-off ελαστικά σίγουρα θα ηταν καλύτερα. Τα Michelin δεν τα ξέρω για να σου πω. Τώρα έχω τα tkc 80 και όταν τα λιώσω πάλι conti θα βάλω.

Αχ γι αυτό το γκάζι του το τι έχει γραφτεί!!! Ναι η αλήθεια είναι πως δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά εμένα δεν μου έχει λείψει πουθενά. Ταξιδεύοντας με 140-150 δικάβαλος και τριβάλιτσος έχεις αποθέματα ακόμα για προσπεράσεις. Στην πόλη έχεις μπόλικη ροπούλα χαμηλά. Και στο χώμα τους περιορισμούς τους θέτουν οι αναρτήσεις και όχι το γκάζι. Παρόλα αυτά το ξαναλέω μονοκύλινδρο να πάρεις μόνο αν ξέρεις τι παίρνεις. Αλλιώς έχεις περισσότερες πιθανότητες να το μετανιώσεις αν πάρεις αυτό από οποιοδήποτε δικύλινδρο.

Για την ζέστη στην (δεξιά?) αριστερή μάλλον γάμπα τι να πω? Μόνο εμένα δεν με έχει απασχολήσει? Το διάβασα και κάπου αλλού! Τώρα θα μου πεις αν δεν παινέψω το σπίτι μου... Όχι δεν το βλέπω έτσι. Ίσα ίσα εγώ που το έχω πρέπει να πω πρώτος τα ελαττώματά του για να ξέρουν όσοι δεν το έχουν. Και ναι βγάζει ζέστη στην δεξιά μεριά που είναι την εξάτμιση η οποία δεν περνάει από κάτω για να μην την σπάσεις σε τίποτα πετρούλες. Αλλά δεν είναι και τόση πολλή ώστε να με απασχολήσει. Αισθητή γίνεται μόνο το καλοκαίρι μποτιλιαρισμένος στο κέντρο της Αθήνας αλλά χωρίς δράματα. Αλήθεια σας λέω δεν μου έχει κάψει ούτε μια τριχούλα. χαχα.


στα περισσότερα που απαντησα ειχαν σχεση με το παιδί που ρώτησε για ενα μηχανακι μεσα στην πόλι και οχι στο χώμα!

αρα ας κρατησουμε την κουβεντα σε αυτο που θελει το παλικαρι?? ετσι δεν ειναι το σωστο!?



αλλα θα σου απαντήσω........

1)το tourance με συνδυασμό μονοκυλινδρο μεσα στην πόλι και με το ύψος που εχει το tenere ειναι το πιο επικίνδυνο μηχανακι απο τα τρια...................βεβαια.....στο χωμα τα παταει !

2) το γκαζι ειναι οτι πρέπει για χώμα αλλα για ταξίδια κτλ για ενα μηχανημα 7000 ευρο θελεις και λιγο παραπανο απο 150 καμια φωρα ,,,,! βεβαια και με 140 ανετα ταξιδευεις και δεν χρειαζεται ποτε παραπανο!!!!!

3) ζεστη......sorry απο το αριστερά βγαζει την ζέστη εκανα λάθος.........και οχι μονο σε μποτηλιαρισμα αλλα σε μια ζεστη μερα καλοκαιριου αναυει η γαμπα! ( αμα θέλεις βγάζω και φώτο)

δεν εχω τπτ με το tenere...εχω κανει απειρες βολτες και ταξιδια..............απλως λεω τα αρνητικα....τα αλλα μηχανακια δεν τα ξερω καλα για να πω!!!!!

TeoMV
28/02/2010, 20:39
Παιδιά, προς θεού όχι φωτογραφίες με ανδρικές γάμπες εδώ μέσα! :nono: :rotflmao:

Απευθύνομαι κυρίως στον daz που είναι ιδιοκτήτης του Tenere. Κυρίως ενδιαφέρομαι για ένα μηχανάκι που θα είναι σχετικά άνετο στο ταξίδι στην άσφαλτο χωρίς να μιρμιλάνε τα πόδια μου μόλις κατέβω και επίσης να μπορεί να κινηθεί αξιοπρεπώς και με ασφάλεια και σε χωμάτινες διαδρομές, όχι απαραίτητα σε εντουράδικους όμως ρυθμούς. Δηλαδή ναι μεν δε με πειράζει να μην έχει τις πολύ καλές εκτός δρόμου δυνατότητες της Tenere, αλλά να μην είναι και αγελάδα που να μην μπορώ να την κουμαντάρω και σε κάθε στροφή να νομίζω ότι πέφτω.
Για την πόλη δε με πολυπειράζει η συμπεριφορά της, δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα εντός της πόλης έτσι κι αλλιώς.

daz
28/02/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
στα περισσότερα που απαντησα ειχαν σχεση με το παιδί που ρώτησε για ενα μηχανακι μεσα στην πόλι και οχι στο χώμα!

αρα ας κρατησουμε την κουβεντα σε αυτο που θελει το παλικαρι?? ετσι δεν ειναι το σωστο!?



αλλα θα σου απαντήσω........

1)το tourance με συνδυασμό μονοκυλινδρο μεσα στην πόλι και με το ύψος που εχει το tenere ειναι το πιο επικίνδυνο μηχανακι απο τα τρια...................βεβαια.....στο χωμα τα παταει !

2) το γκαζι ειναι οτι πρέπει για χώμα αλλα για ταξίδια κτλ για ενα μηχανημα 7000 ευρο θελεις και λιγο παραπανο απο 150 καμια φωρα ,,,,! βεβαια και με 140 ανετα ταξιδευεις και δεν χρειαζεται ποτε παραπανο!!!!!

3) ζεστη......sorry απο το αριστερά βγαζει την ζέστη εκανα λάθος.........και οχι μονο σε μποτηλιαρισμα αλλα σε μια ζεστη μερα καλοκαιριου αναυει η γαμπα! ( αμα θέλεις βγάζω και φώτο)

δεν εχω τπτ με το tenere...εχω κανει απειρες βολτες και ταξιδια..............απλως λεω τα αρνητικα....τα αλλα μηχανακια δεν τα ξερω καλα για να πω!!!!!


Στο 1.. είπα πως δεν έχω βρεθεί με tourance μέσα στην πόλη. Συνεπώς δεν διαφώνησα. χεχε
Στο 2.. 7330 παρακαλώ. χαχα Συμφωνούμε και εδώ. (κοντά στα 7000 έχει το 08 sock)
Στο 3.. Και στα δύο πρώτα συμφωνούμε αλλά το 3 ρε γαμώτο σοβαρά μιλάω δεν με έχει ενοχλήσει τόσο πολύ. Όσο η μηχανή κινείται δεν με απασχολεί καθόλου. Όταν κολλήσω σε κίνηση και μόνο το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες μόνο τότε γίνεται αισθητή η ζέστη αλλά όχι και να με κάψει. Τι στο διάλο ρε γαμώτο? Είσαι ο δεύτερος νομίζω που το αναφέρει σε τόσο μεγάλο βαθμό. Κάποιος άλλος έψαχνε τρόπους αντιμετώπισης και μου είχε φανεί παράξενο. Την πρώτη φορά που ένιωσα αυτή την ζέστη με απασχόλησε γιατί δεν είχα καταλάβει από που προέρχεται. Όταν συνειδητοποίησα πως είναι από την εξάτμιση δεν ξανά έδωσα σημασία. Ίσως εγώ που πάω χώμα και δεν θα ήθελα με τίποτα η εξάτμιση να περνάει από κάτω συμβιβάστηκα πιο εύκολα απ' ότι θα το έκανε κάποιος άλλος.

Το ξέρω πως δεν έχεις τίποτα με το τενερέ. Εξάλλου και εγώ είπα πως το transalp (αλλά και το f650) είναι πιο ομοιογενές μηχανάκι σε όλα του και υστερεί σε σχέση με το tenere μόνο στο χώμα το οποίο όμως δεν έχει απαρνηθεί τελείως. Α! και στην ζελατίνα. χαχα.

Ναι, έτσι είναι (απάντηση σε αυτό που δεν έχει αριθμό).

LARISEOS
28/02/2010, 20:48
ξερεις μπορει να πεζει ρολο και που γονατηζει ο καθενας και εαν βρησκεται η γαμπα κοντα στην εξατμησει.......εγω επαθα πλακα......!

και μετα μου εδειξε κ ο φιλος μου την γαμπα του!!!!

βεβαια και εμενα η γαμπα απο την εξατμησει του αφρικα εχει καποια σημαδια αλλα αυτα ειναι το σημα τον αφρικανων!!!!!!! ψηνομαστε!



για το χωμα το μηχανακι ειναι πολυ καλο........αν εισαι και 1,85 μια χαρα!!!


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ θα πω το πιο αρνητικό κοματι!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao:


το στηριχτειρι ειναι για τον μπουτ....ο!

:beer:


το καλο ειναιοτι εχει πολυ καλο σχεδιασμο και δεν παθαινει ευκολα ζιμια.....αμα πεσει...!

ο φιλος μου το εβαλε κάγκελα γυρω γυρω και μεταλίκι ποδιά!

επίσης θελει ψηλη ζελατίνα!

daz
28/02/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Παιδιά, προς θεού όχι φωτογραφίες με ανδρικές γάμπες εδώ μέσα! :nono: :rotflmao:

Απευθύνομαι κυρίως στον daz που είναι ιδιοκτήτης του Tenere. Κυρίως ενδιαφέρομαι για ένα μηχανάκι που θα είναι σχετικά άνετο στο ταξίδι στην άσφαλτο χωρίς να μιρμιλάνε τα πόδια μου μόλις κατέβω και επίσης να μπορεί να κινηθεί αξιοπρεπώς και με ασφάλεια και σε χωμάτινες διαδρομές, όχι απαραίτητα σε εντουράδικους όμως ρυθμούς. Δηλαδή ναι μεν δε με πειράζει να μην έχει τις πολύ καλές εκτός δρόμου δυνατότητες της Tenere, αλλά να μην είναι και αγελάδα που να μην μπορώ να την κουμαντάρω και σε κάθε στροφή να νομίζω ότι πέφτω.
Για την πόλη δε με πολυπειράζει η συμπεριφορά της, δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα εντός της πόλης έτσι κι αλλιώς.

Μην νομίζεις πως το Tenere κάνει εντουράδες. χαχα.. Μόλις τα χλμ ανέβουν αρχίζει να χοροπηδάει σαν κατσίκι ενώ όταν οι κλίσεις μεγαλώνουν τα κιλάκια του γίνονται αισθητά. Όσο οι ταχύτητες παραμένουν λογικές Θα περάσει αλώβητο από περισσότερα σημεία απ' ότι τα υπόλοιπα και με μεγαλύτερη ευκολία. Έχει καλύτερη προστασία σε πτώσεις και χτυπήματα και είναι πιο εύκολο να το κουμαντάρεις στο χώμα λόγο θέσης οδήγησης ενώ ο 21" τροχός εμπρός είναι μεγάλος σύμμαχος στο χώμα. Αυτό όμως αντιστρέφει την κατάσταση στην άσφαλτο. Εδώ το Transalp είναι τόσο καλύτερο σχεδόν όσο ήταν μέχρι τώρα το Tenere στο χώμα. Με 21" τροχό θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να στρίψεις την μηχανή και η μεγάλη απόσταση που έχει η μηχανή απ' το έδαφος με τις μαλακές αναρτήσεις δεν την κάνουν τόσο ομοιογενή στις στροφές. Σε ορεινό στροφιλίκι αντάλλαξα την δική μου με το trans ενός φίλου και εκεί είδα την μεγάλη διαφορά. Οι μικρότερες διαδρομές και οι πιο σφιχτές αναρτήσεις του trans δεν μεταβάλουν τόσο πολύ την γεωμετρία της μηχανής, αυτό σε συνδυασμό με το χαμηλότερο κέντρο βάρους, τον 19" τροχό μπροστά και τα πιο ασφάλτινα ελαστικά που φορούσε έκανε την διαφορά να φαίνεται τεράστια.
Σε χώμα το trans ακολουθούσε όπου και αν πήγαινα αλλά μερικές φορές έπρεπε να κόψω γιατί έμενε πίσω πιο πολύ λόγο abs που δεν είχε επιλογή να απενεργοποιήσει και σκιαζόσουν ολίγον τι.
Καμία δεν είναι αγελάδα από τις 3 που ανέφερες, και με καμιά δεν θα νομίζεις πως πέφτεις. Και οι τρεις θα σε ταξιδέψουν απροβλημάτιστα αλλά τα θετικά της μιας στο χώμα γίνονται αρνητικά στην άσφαλτο. Το θέμα ζελατίνα το αναφέρω γιατί δεν είναι φθηνές. Αν είσαι ψηλός και τα τρία θα χρειαστούν στο Τενερέ όμως δεν είναι επιτακτική ανάγκη.
Και επειδή είπες πως είσαι άπειρος θα το ξαναπώ.
1. Το Tenere είναι μονοκύλινδρο.
2. Αν δεν τις οδηγήσεις δεν καταλαβαίνεις τι σου λέμε. Διαβασέ τα για να πάρεις μια ιδέα και μετά πήγαινε να τις δεις από κοντά και να τις οδηγήσεις για να τα συνειδητοποιήσεις. Να καταλάβεις τις διαφορές και να αποφασίσεις σε τι θες να εστιάσεις. Σου μιλάω για ομοιογένεια στις στροφές και εσύ μπορεί να πιστεύεις πως το ένα στρίβει σαν σε ράγες και το άλλο σαν να ξέχασε πως βγήκε απ' το χώμα.

Μιλάω πιο πολύ για το transalp απ' ότι τι το f650 όχι γιατί είναι καλύτερο αλλά γιατί το ξέρω περισσότερο.

daz
28/02/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ξερεις μπορει να πεζει ρολο και που γονατηζει ο καθενας και εαν βρησκεται η γαμπα κοντα στην εξατμησει.......εγω επαθα πλακα......!

και μετα μου εδειξε κ ο φιλος μου την γαμπα του!!!!

βεβαια και εμενα η γαμπα απο την εξατμησει του αφρικα εχει καποια σημαδια αλλα αυτα ειναι το σημα τον αφρικανων!!!!!!! ψηνομαστε!



για το χωμα το μηχανακι ειναι πολυ καλο........αν εισαι και 1,85 μια χαρα!!!


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ θα πω το πιο αρνητικό κοματι!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao:


το στηριχτειρι ειναι για τον μπουτ....ο!

:beer:


το καλο ειναιοτι εχει πολυ καλο σχεδιασμο και δεν παθαινει ευκολα ζιμια.....αμα πεσει...!

ο φιλος μου το εβαλε κάγκελα γυρω γυρω και μεταλίκι ποδιά!

επίσης θελει ψηλη ζελατίνα!



Χα χα λες να τους σημαδεύουν τους χωμάτινους για να ξεχωρίζουν?

AUFGEBRACHT
28/02/2010, 21:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
[B]επίσης θα σου πω οτι το το tenere μονοκυλινδρο και με τα tourance που εχει μεσα στην πόλι ειναι πολύ επικίνδυνο σε σχεση με τα αλλα!!!


tenere

ειδικά σε πόλι με γλιστερό οδόστρωμα!

Επικίνδυνα τα Tourance;;;;:eyepop: Έχω το μονοκύλινδρο 650GS και στο χρόνο πάνω άλλαξα τα εργοστασιακά Bridgestone Trailwing επειδή γλύστραγαν παντού και πάντα και αργούσαν να ζεσταθούν,με τα Metzeler Tourance.Η μέρα με τη νύχτα!!!!μου κάνει εντύπωση που ο φίλτατος λέει ότι γλυστράνε και μάλιστα κυρίως μέσα στην πόλη.Εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα Tourance...Από μια μικρή έρευνα εδώ μέσα νομίζω το ίδιο προκύπτει...

Anty12
28/02/2010, 23:06
Σας διαβάζω τόσην ώρα να γράφεται και να ματαγράφεται, και κανένας δεν απαντάει σε αυτό που ρώτησε ο άνθρωπος.

Αδερφέ ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν κάνει για σένα.

Οι αρχάριοι ΔΕΝ αγοράζουν καινούργιες μηχανές, και ΔΕΝ αγοράζουν ψευτο-εντουροειδές.
Ξεκίνα με κανένα 400αρακι street μεταχειρισμένο, που θα σε πάει και στην δουλειά και βόλτα στο βουνό, μάθε να επιβιώνεις από παπούδες και ξανθιες οδηγούς, μάθε να οδηγάς, να στρίβεις, να φρενάρεις, να κρυώνεις, να βλέπεις και από την πλάτη, να σε δαγκώνουν σκυλιά, να είσαι αόρατος......

.....και αν μετά από όλα αυτά εξακολουθείς να το αγαπάς το δίτροχο, αγοράζεις καινούργια και αγοράζεις και αυτή που σου γουστάρει.

Τα περι ζέστης, Tourance , χώματα , 21 ή 17 τροχός, γεωμετρία και ακαμψία πλαισίου........... κτλ κτλ κτλ.........είναι παπαριές καμαρωτές στην περίπτωση σου......σκέψου λίγο πριν αποφασίσεις......

και προ πάντων ενημερώσου για το κάθε μοντέλο, την αξιοπιστία του, την αντιπροσωπία του, την συντήρηση του, τα ανταλλακτικά και τα αξεσουάρ του, την αξία μεταπώλησης..........

Εδώ μέσα θα τα βρείς όλα, και μάλιστα τζάμπα....:beer:

Tpap
01/03/2010, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σας διαβάζω τόσην ώρα να γράφεται και να ματαγράφεται, και κανένας δεν απαντάει σε αυτό που ρώτησε ο άνθρωπος.

Αδερφέ ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν κάνει για σένα.

Οι αρχάριοι ΔΕΝ αγοράζουν καινούργιες μηχανές, και ΔΕΝ αγοράζουν ψευτο-εντουροειδές.
Ξεκίνα με κανένα 400αρακι street μεταχειρισμένο, που θα σε πάει και στην δουλειά και βόλτα στο βουνό, μάθε να επιβιώνεις από παπούδες και ξανθιες οδηγούς, μάθε να οδηγάς, να στρίβεις, να φρενάρεις, να κρυώνεις, να βλέπεις και από την πλάτη, να σε δαγκώνουν σκυλιά, να είσαι αόρατος......

Ακριβώς αυτό. :a013:

:beer: :beer:




@τεομν: πόσο αρχάριος είσαι, αν επιτρέπεται...? Δώσε κανένα στοιχείο παραπάνω.

SeNNinhA
01/03/2010, 05:59
Ελάχιστα συμφωνώ με τα παραπανω.

Όπως είπα και εγώ, το μεταχειρισμένο είναι λογικοτερη επιλογή για πρώτη μηχανή δεν είναι όμως και απαραίτητο να γίνει έτσι. Εάν έχεις τα χρήματα και δεν σε πειράζει να ξοδεψεις μερικά παραπάνω σε χαζοπτωσεις τότε κουμάντο στην τσέπη κανενός δενπορουμε να κάνουμε. Αρκεί να είναι εις γνώση του η επιλογή αυτή.

Όσο για το 400αρακι και αλλά λοιπά ανάλογα που κατα καιτους γράφονται για εμένα δεν ισχύουν. Τα 400αρια που λες είναι κατα κανόνα ΧΑΡΟΙ. Μηχανές 20ετιας με επίπεδα ασφαλείας και οδικής συμπεριφοράς ούτε το μισό από τις σύγχρονες μοτο. Ούτε ο κυβισμος έχει να κάνει με την επικινδυνότητα του αναβάτη. Ειδικά οταν μιλαμε για την κατηγορία On-Off. Όλα έχουν να κάνουν με την προσωπικότητα του αναβάτη. Ένας ριψοκινδυνος ανάβασης θα τσακιστει ακόμη και με το παπι. Ένας προσεκτικός αναβατης δεν θα πάθει τίποτε ακόμη και με το Hayabusa για πρώτη μηχανή. Η επιλογή δε on-off είναι η βέλτιστη για όλους σαν πρώτη μηχανη οποία κι αν είναι αυτή.

Και ΟΛΑ όσα ανέφερε το παλικάρι είναι 1000% κατάλληλα για τον ίδιο.

Θα παρακαλούσα να μην φοβιζουμε άδικα τον κόσμο.

TeoMV
01/03/2010, 07:03
Γιατί να πάρω μεταχειρισμένο 400άρι, το οποίο θα το μάθω ας πούμε σε 1-2 μήνες. Και μετά; Θα πρέπει να το πουλήσω για να πάρω ένα από αυτά που κοιτάω τώρα.
Και γιατί να μην πάρω εξαρχής ένα από τα 3, έτσι κι αλλιώς τώρα πια δεν είμαι πιτσιρίκος και ούτε έχω όρεξη να κάνω τίποτα καγκουριές στο δρόμο.
Και εντάξει, το Tenere ίσως να είναι λίγο απαιτητικό για μένα αυτή τη στιγμή, όπως και το Transalp από άποψη βάρους, αλλά και το BMW; Το τελευταίο νομίζω πως είναι ό,τι πρέπει αν και έχει λίγο παραπάνω δύναμη από τα υπόλοιπα. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το πιέσω αν γνωρίζω ότι δεν μπορώ να φτάσω μέχρι εκεί.
Όσον αφορά την "αρχαριοσύνη" μου, έχω σταματήσει εδώ και περίπου 10 χρόνια στα παπάκια. Από τότε μέχρι σήμερα μόνο αυτοκίνητα. Αυτά.

SeNNinhA
01/03/2010, 07:20
Μην μασάς από χαζομάρες

Όποιο On-Off και να πάρεις θα είσαι ΟΚ. Και το VARADERO που είναι αρκούδα μαλιαρή να πάρεις πάλι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα λόγω εμπειρίας. Λόγω κιλών όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα. Εσύ μάλιστα λιγότερα μιας και είσαι πιο ψηλός από τον μέσο όρο αναβατων.

Εγώ θα έλεγα ότι ΟΠΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ και να πάρεις θα είσαι ΟΚ αρκεί να είναι κοντά σε αυτά που θελεις από αυτή. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα και με το Tenere (ισα ισα) και με το Transalp και με όποιο άλλο.

Η συζήτηση είναι θεωρητική και απλά ψάχνουμε τις λεπτομέρειες. Όλες είναι στο ίδιο πάνω κάτω επίπεδο για την κατηγορία και δεν υπάρχουν κακές μηχανές πια. Πάρε όποια σου αρέσει περισσότερο τελικά. Καμία δεν κάνει εντουράδα και όλες περνάνε από βατούς χωματόδρομους. Οσες έχουν ακτίνες δεν φοβάσαι να στραβώσουν οι ζάντες (στραβώνουν αλλά έρχονται εύκολα με ακτινολόγηση). Όσες έχουν 21" τροχούς περνάνε πιο εύκολα από όλες τις ανωμαλίες (εντός κι εκτός δρόμου). Η διαφορά στο στρίψημο είναι ελάχιστη για 19" και 21" τροχούς στους ρυθμούς που πάνε και δεν σε ενδιαφέρει κι όλας η διαφορά τους σε ρυθμούς κυνηγήματος και κόντρας στον δρόμο.

Εμένα προσωπικά με βολεύουν οι πιο ψηλές μηχανές με 21" τροχούς ακόμη και για μέσα στην πόλη όπου ανεβοκατεβαίνουν τα πεζοδρόμια πιο εύκολα και τα τιμόνια τους περνάνε από τους καθρέπτες των αυτοκινήτων από πάνω και όχι στο ίδιο ύψος. Επίσης με βολευουν μηχανές με μικρότερο πλάτος για τον ίδιο λόγο. Όσο λιγότερα πλαστικά επίσης τόσο καλύτερα μιας και μια δυο χαζοπτώσεις είναι δεδομένες. Εκεί υπερτερουν τα BMW & Tenere. Εαν πάλι θέλεις ταξίδι με υψηλες ΜΩΤ τότε πας σε Vstrom το οποίο όμως είναι ογκώδες ή F650GS (800cc). Μην ακούς για 2κυλινδρους και καλά καλύτερους γιατί είναι σχετικό. Το Dakar που είχα και ήταν μονκυλινδρο είχε λιγοτερους κραδασμούς από το Transalp 650 και είχε και πιο πολύ δύναμη παντου με πιο fun κινητήρα. Εκτός αυτού το μονοκύλινδρο έχει και πιο φθηνή συντήρηση.

Γι αυτό σου λέω, πάρε όποια σου αρέσει οπτικά.

ggs
01/03/2010, 07:23
Πόσο ύψος έχεις , πόσα κιλά είσαι , τι ζώδιο και τι ωροσκόπο….


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φίλε , πάρε όποιο μηχανάκι σου κάνει ΕΣΕΝΑ κλικ… αυτό που όταν περνά από τον δρόμο ΕΣΥ το χαζεύεις ….Όλες οι άλλες «τεχνικές» και «ειδικές» αναλύσεις είναι για να γεμίζουν σελίδες τα μοτοπεριοδικα…
ΚΑΝΕΝΑ δεν είναι επικίνδυνο και ΚΑΝΕΝΑ δεν είναι ακίνδυνο … εσύ (και η τύχη) θα τα κάνουν …
ΟΛΑ πάνε χώμα…. ΟΛΑ πάνε καλά στην άσφαλτο… όμως ,ΕΣΥ και ΜΟΝΟ ΕΣΥ θα τα κάνεις να πάνε… θέλει χρόνο , εκπαίδευση , επιμονή κ.λ.π.

Το ότι είσαι αρχάριος ΑΛΛΑ συνειδητοποιημένος , για εμένα είναι ΘΕΤΙΚΟ…
Στην αρχή θα έχεις τον απαραίτητο φόβο και σεβασμό στην μηχανή σου και θα κάνεις πιο δύσκολα το λάθος ….
Η επικίνδυνη περίοδος είναι όταν πια θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι το «έχεις» το μηχανάκι και εκεί το ΛΑΘΟΣ θα γίνει πιο εύκολα…
Όπως και να έχει , καλές αγορές και να ευχαριστηθείς ότι και να πάρεις…

:wave2: :beer:

LARISEOS
01/03/2010, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
[B]επίσης θα σου πω οτι το το tenere μονοκυλινδρο και με τα tourance που εχει μεσα στην πόλι ειναι πολύ επικίνδυνο σε σχεση με τα αλλα!!!


tenere

ειδικά σε πόλι με γλιστερό οδόστρωμα!

Επικίνδυνα τα Tourance;;;;:eyepop: Έχω το μονοκύλινδρο 650GS και στο χρόνο πάνω άλλαξα τα εργοστασιακά Bridgestone Trailwing επειδή γλύστραγαν παντού και πάντα και αργούσαν να ζεσταθούν,με τα Metzeler Tourance.Η μέρα με τη νύχτα!!!!μου κάνει εντύπωση που ο φίλτατος λέει ότι γλυστράνε και μάλιστα κυρίως μέσα στην πόλη.Εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα Tourance...Από μια μικρή έρευνα εδώ μέσα νομίζω το ίδιο προκύπτει...

η συγκεκρημενη μηχανη με το αρπαγμα που εχει σαν μονοκυλινδρο αλλα και το on off χαρακτηρα που εχει σε στροφη που ι ασφαλτος ειναι χιλιοπατημενη ......οπως πολοι γνωρηζουν μεσα στην λαρισα και σε πολλες αλλες πολις ειναι dangerous!

τα tourance ειναι πολυ καλα λαστιχα αλλα πρεπει να ζεσταθουν .......γιαυτο και κρατανε και πολυ περισσότερο......τα ειχα και εγω στο αφρικα!

αλλά αμα θέλεις μηχανή μεσα στην πόλι που θα την κυκλοφορεις καλα ειναι να βάλεις τα anakee.!


και το ξανα λεω ...εχει διαφορά το καθε λάστιχο σε καθε μηχανή........μην το συγκρινεις με το 650!

Anty12
01/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Γιατί να πάρω μεταχειρισμένο 400άρι, το οποίο θα το μάθω ας πούμε σε 1-2 μήνες. Και μετά; Θα πρέπει να το πουλήσω για να πάρω ένα από αυτά που κοιτάω τώρα.
Και γιατί να μην πάρω εξαρχής ένα από τα 3, έτσι κι αλλιώς τώρα πια δεν είμαι πιτσιρίκος και ούτε έχω όρεξη να κάνω τίποτα καγκουριές στο δρόμο.
Και εντάξει, το Tenere ίσως να είναι λίγο απαιτητικό για μένα αυτή τη στιγμή, όπως και το Transalp από άποψη βάρους, αλλά και το BMW; Το τελευταίο νομίζω πως είναι ό,τι πρέπει αν και έχει λίγο παραπάνω δύναμη από τα υπόλοιπα. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το πιέσω αν γνωρίζω ότι δεν μπορώ να φτάσω μέχρι εκεί.
Όσον αφορά την "αρχαριοσύνη" μου, έχω σταματήσει εδώ και περίπου 10 χρόνια στα παπάκια. Από τότε μέχρι σήμερα μόνο αυτοκίνητα. Αυτά.

Βρε παλικάρι μου...απ' την μια λες ότι είσαι κοντά στα 30 και έχεις να καβαλήσεις κοντά 10 χρόνια, λες ότι σοβάρεψες και λογικεύτηκες, και απ' την άλλη θες να αγοράσεις μηχανή λες και θ' αγοράσεις δωράκι για τα χριστούγεννα........

Είδες το Tenere και σου άρεσε ......ωραία.....πόσα πράγματα ξέρεις για την μηχανή αυτή.......????

Ξέρεις ότι ΔΕΝ θα σου συγχωρήσει ΚΑΝΕΝΑ σφάλμα σε φρενάρισμα πανικού μέσα στην πόλη, και ότι θα πρέπει να μάθεις να φρενάρεις με το μπροστινό κυρίως......?????(όπως και με όλες τις άλλες μηχανές δηλαδή , αλλά με το Ten ακόμη περισσότερο..)

Ξέρεις πόση διαφορά έχει το φρενάρισμα με το μπροστινό στο Tenere, όταν αυτό έχει 10 lt βενζίνη στο ντεπόζιτο, και πόση όταν έχει 23..??
Και πόσο γλιστράει το πισινό όταν έχεις την πίσω ανάρτηση τέρμα σκληρή και αλλαγμένη την εξάτμιση, δηλαδή 6-7 κιλά λιγότερα, σε μηχανή 2.25 μέτρα μήκος...???

Καλύτερα λοιπόν να μάθεις να φρενάρεις όταν σου πεταχτεί ό παππούς, μ'ένα CBF π.χ. παρά με το Tenere......


Είσαι 1.85.......θα πατάς μια χαρά κάτω , αλλά μπορείς να κάνεις ελιγμούς με μια μηχανή, με πολύ αργή γεωμετρία , με τιμόνι 89 πόντους και ύψος ενάμιση μέτρο, μέσα στην πόλη....???

....ξέρεις τι θα σου κάνει το Tenere με τα 220 κιλά του, αν σου σβήσει την ώρα που κάνεις ελιγμούς μέσα στην κίνηση, γιατί έχεις παραμελήσει να ρυθμίσεις το ρελαντί στις κανονικές στροφές....?????

Δεν σου λέω να μάθεις να οδηγείς το 400άρι (που δεν θα το μάθεις σε 3 μήνες) σου λέω να μάθεις να οδηγείς μηχανή πρώτα....


Μπήκες , ρώτησες , και κάποιοι μπήκαν στον κόπο να σου απαντήσουν.......

Αν ρωτάς γιατί είσαι προβληματισμένος...έχει καλώς.....

Αν όμως είσαι αποφασισμένος, και απλά ρωτάς , για να σου χαϊδέψουν κάποιοι τ' αυτιά, τότε πέστο μας, για μην σε χαλάμε άδικα.........

στο κάτω κάτω εδώ μέσα ......... αρκεί να είσαι προσεκτικός για οδηγήσεις Haya......στο κ@λοTenere θα κωλώσουμε......:wacko: :beer: :beer:

TeoMV
01/03/2010, 12:18
Εγώ από την αρχή εξέφρασα τον προβληματισμό μου για το κατά πόσον η Tenere είναι κατάλληλη για μένα. Εγώ δεν είπα ότι η Tenere είναι ΟΚ για μένα. Σε καμία φάση δεν προσποιήθηκα ότι θα την καβαλήσω και θα μπορέσω να την οδηγήσω σωστά και με ασφάλεια. Ούτε και είπα ότι είμαι ο Rossi. Αυτά τα συμπλέγματα τα έχω ξεπεράσει εδώ και χρόνια, από τότε που σταμάτησα τις παιδικές συνήθειες. Γι'αυτό ακριβώς και μπήκα εδώ να ρωτήσω τις γνώμες σας. Αν είχα αποφασίσει μόνος μου δε θα έμπαινα στον κόπο να γραφτώ και να ρωτήσω. Ούτε είπα ότι θα κάνω πολλά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη. Τέλος πάντων, επειδή CBF δεν παίρνω, ούτε και Bros, έχεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό και κατάλληλο; Μη μου πεις Hayabusa, δεν έχω τόσα λεφτά! :)

SeNNinhA
01/03/2010, 12:23
Ρε ANDY

ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ εντελώς

:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

Είναι δυνατόν να φοβάσαι το Tenere και οποιο άλλο On-Off σε οποιεσδήποτε συνθήκες?

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ

Με αυτά που λες αμφιβάλω εαν έχεις μεγαλύτερη οδηγική εμπειρία από τον TEO.

Σε παρακαλώ μην φοβίζεις τον κόσμο άδικα.

ΌΛΑ τα On-Off είναι οι τέλειες μοτό για να αποκτήσει κάποιος εμπειρία.

Εαν ΕΣΥ φοβάσαι να οδηγήσεις είναι ενα άλλο θέμα. Αλλά παρακαλώ απλά να μας το πεις. ΦΟΒΑΜΑΙ τις μηχανές.

:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :uplate: :uplate: :uplate:

peskandritsos
01/03/2010, 12:25
Ολες οι αντιπροσωπειες αυτη την εποχη κανουνε κρα για ζεστο χρημα.

Πηγαινε λοιπον και στις τρεις να κανεις ενα τεστ και σε σταματημενη και σε εν κινησει μηχανη και παρε οποια νομιζεις οτι σου ταιριαζει οταν καθεσαι επανω και οποια σου γουσταρει πιο πολυ.

Στο κατω κατω κανε και την Κ@βλ@ σου.

Οταν μπορεις να την κανεις μην αφηνεις την ευκαιρια να παει χαμενη...


ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ
:beer: :beer: :beer:

TeoMV
01/03/2010, 12:34
Βρε θα πάρω μια MV Agusta F4. Εσείς με τρομάξατε πολύ με τα παλιο on-off σας.

XJR_Billy
01/03/2010, 12:37
Οποιαδήποτε μηχανή, οποιαδήποτε, θέλει σεβασμό και εμπειρία για να την οδηγήσεις στα όριά της. Το ότι οδηγεί κάποιος μια CBR πχ, δεν εννοείται ότι μπορεί να πάρει μιά Τρασάλπ και να την οδηγήσει στα όρια.

Παίρνεις μηχανή, την οδηγείς σταθερά και όμορφα και με προσοχή.
Όταν τη μάθεις, ή νομίσεις ότι την έμαθες, τότε θέλει πιο πολύ προσοχή.

Ένα test-ride είναι καλύτερο από 1000 ποστ...:wave2:

Anty12
01/03/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ εντελώς

Δεν έχω τέτοια πρόθεση...

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Είναι δυνατόν να φοβάσαι το Tenere και οποιο άλλο On-Off σε οποιεσδήποτε συνθήκες?

Ναί, και πιο συγκεκριμένα όλα τα On-Off (αν υπάρχει τέτοιο είδος μηχανής) ειδικά τον χειμώνα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Με αυτά που λες αμφιβάλω εαν έχεις μεγαλύτερη οδηγική εμπειρία από τον TEO.

Πιθανόν, αλλά νομίζω ότι αυτό αφήνει παγερά αδιάφορο τον ίδιο τον ΤΕΟ, οπότε.....

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΌΛΑ τα On-Off είναι οι τέλειες μοτό για να αποκτήσει κάποιος εμπειρία.

Δεν θα το συζητήζω εδώ, μέσα στο θρεντ του παιδιού

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εαν ΕΣΥ φοβάσαι να οδηγήσεις είναι ενα άλλο θέμα. Αλλά παρακαλώ απλά να μας το πεις. ΦΟΒΑΜΑΙ τις μηχανές.
ΦΟΒΑΜΑΙ τις μηχανές..... τις φοβάμαι από το 1984 ανελλιπώς....εσύ .....????

Anty12
01/03/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Βρε θα πάρω μια MV Agusta F4. Εσείς με τρομάξατε πολύ με τα παλιο on-off σας.

Τότε έπιασε τόπο ο κόπος και ο χρόνος μας.....

SeNNinhA
01/03/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


ΦΟΒΑΜΑΙ τις μηχανές..... τις φοβάμαι από το 1984 ανελλιπώς....εσύ .....????

Και η μαμά μου τις φοβάται από 1944 τι σημαίνει αυτό?

Εσύ προτείνεις ενα αρχαίο 400άρι το οποίο σε οδική συμπεριφορά και ασφάλεια είναι 30 χρόνια πίσω και του λες ότι το Tenere πρέπει να το φοβάται ενώ το Transalp όχι στις ίδιες συνθήκες γλυστερού οδοστρώματος. ΑΛήθεια θα ήξερα να μάθω ποια μηχανή δεν πρέπει να φοβάσαι στους ελληνικούς δρόμους. Να σε βοηθήσω. ΚΑΜΙΑ και με το δίκιο σου. Άρα τι να κάνουμε? Να πάρουμε αυτοκίνητα?

TEO, άσε τον Anty να λέει και πάρε όποια σου αρέσει εσένα.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

devil's animal
01/03/2010, 13:04
συνοψιζοντας...

αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα παρε καποια απο τις τρεις αλλα να ξερεις οτι μια-δυο-τρεις χαζοτουμπες θα τις φας ΚΑΙ θα τις πληρωσεις....

προτου παρεις καποια απο τις τρεις φροντισε να τις οδηγησεις και να δεις πανω κατω ΠΩΣ συμπεριφερονται και κατα ποσο βολευεσαι στην καθε μια...

αν εχεις οικονομικο προβλημα και τα βγαζεις ισα ισα, προτιμησε ενα μεταχειριμσενο μοντελο απο τις τρεις επιλογες σου. αν δεν βρισκεις, ενα ΧΤ660 (εχει τον ιδιο κινητηρα με το tenere), ή το προηγουμενο BMW G650GS θα σε βαλουν στο "παιχνιδι" πολυ ομαλα...


φανταζομαι προβλεψη για εξοπλισμο εχεις κανει ετσι...:winka:


:beer: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
01/03/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
συνοψιζοντας...

αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα παρε καποια απο τις τρεις αλλα να ξερεις οτι μια-δυο-τρεις χαζοτουμπες θα τις φας ΚΑΙ θα τις πληρωσεις....

προτου παρεις καποια απο τις τρεις φροντισε να τις οδηγησεις και να δεις πανω κατω ΠΩΣ συμπεριφερονται και κατα ποσο βολευεσαι στην καθε μια...

αν εχεις οικονομικο προβλημα και τα βγαζεις ισα ισα, προτιμησε ενα μεταχειριμσενο μοντελο απο τις τρεις επιλογες σου. αν δεν βρισκεις, ενα ΧΤ660 (εχει τον ιδιο κινητηρα με το tenere), ή το προηγουμενο BMW G650GS θα σε βαλουν στο "παιχνιδι" πολυ ομαλα...


φανταζομαι προβλεψη για εξοπλισμο εχεις κανει ετσι...:winka:


:beer: :beer: :beer: :beer:


ΣΩΣΤΟΣ

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

LOUKILOUK
01/03/2010, 13:09
Κάνε τεστ ride και βασικά πάρε όποια σου αρέσει περισσότερο...οδηγικά θα σε βολέψουν όλες αν οδηγάς με μυαλό και ουσιαστικές διαφορές δεν θα καταλάβεις καθότι άπειρος... μην μασάς, ξεκίνα να παίρνεις με τη σειρά τις αντιπροσωπίες...
καλές αγορές :beer: :wave2:

DrBig
01/03/2010, 13:10
Μεταξυ των 3 θα επερνα το BMW γιατι ειναι το πιο ολοκληρωμενο για τα λεφτα του και με την καλλιτερη μεταπωλητικη αξια οταν το βαρεθεις (που θα γινει αργα η γρηγορα).
Το τενερε ειναι ακριβο γι αυτο που ειναι (και αδυναμο) και το τρανσαλπ λιγο αδιαφορο οδηγικα σε σχεση με το BMW.
Αν βεβαια θες να πατας πολυ χωμα, τοτε παρε το τενερε, αλλα μην τα σκασεις για καινουργιο για κανενα λογο.
Αν δε σε ενδιαφερει το χωμα, τοτε βαλε στη λιστα και το versys, το οποιο για γενικη χρηση ειναι η πιο συμφερουσα αγορα απ'ολα, το πιο διασκεδαστικο στο στροφιλικι και το πιο ανετο στο ταξιδι.

MAG/FMX
01/03/2010, 13:17
Τελικα συμφωνω κ εγω με τον απο πανω μου............ +100.........:wave2:

DrBig
01/03/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Τελικα συμφωνω κ εγω με τον απο πανω μου............ +100.........:wave2:

ερχομαι και απο κατω για να μην παραπονεθεις...:D

XJR_Billy
01/03/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και αρχάριος μοτοσυκλετιστής.
Είμαι μεταξύ των τριών παραπάνω μοτοσυκλετών. Ποιά θα μου προτείνατε και γιατί;
Μου αρέσει περισσότερο η Tenere, δε θα κάνω όμως και πολλά χιλιόμετρα σε χωματόδρομο, οπότε θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά τις δυνατότητές της στην άσφαλτο.
Επίσης ενδείκνυνται για χρήση από αρχάριο μοτοσυκλετιστή. Θέλω να πω, πήπως τα βρω σκούρα στην εκμάθηση; Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτό τον τομέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θοδωρής

Φίλε μου, επειδή ξεφεύγουμε πολύ μερικές φορές, στο φόρουμ εδώ, η ΧΤ660Ζ Τενερέ, είναι ευρέως αποδεκτή σαν κατσίκι που βγήκε για να πάει μόνο σε χώμα, και μαμάει στο χώμα, και σκίζει πάτους στο χώμα κι έτσι...

Και φυσικά, αφού φοράει τον ίδιο αδύναμο ξεφτιλισμένο κινητήρα με την ξεφτιλισμένη ΧΤ, είναι η πιο αδύναμη, μαμακεία μηχανή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, μόνο για διαδρομές Ομόνοια-Σύνταγμα κι έτσι...

Ο άνθρωπος λέει ότι είναι αρχάριος, πιστεύει ότι η Τενερέ είναι ο αντικαταστάτης της ΥΖ, διαβάζοντας, ακούγοντας προφανώς την προπαγάνδα της Yamaha για αμμόλοφους στο ηλιοβασίλεμα, ρωτάει εδώ και τι διαβάζει? Μην πάρεις ον-οφ, πάρε στρητ, αδύναμη η μία, χαλάει η άλλη...:rolleyes:

Φίλε ΤεοΜν, η Τενερέ και ευκολοοδήγητη είναι, πάει και ταξίδι στην άσφαλτο, και σταθερή είναι στην άσφαλτο, και φορτώνεται και σαν γαιδούρι, και πας δικάβαλλος και Βόρειο Ακρωτήριο non-stop.

Πάρε όποια σου αρέσει εσένα, τον ίδιο σεβασμό πρέπει να δείξεις σε όποια κι αν πάρεις.

Ρε μάγκες, φτάνει πια με το "χωμάτινο" της Τενερέ.
Η ΧΤ660R πάει ΟΠΩΣ και ΟΠΟΥ πάει και η Τενερέ, είναι 21 κιλά πιο ελαφριά και κανά 1000άρικο+ πιο φτηνή... Δεν είχε όμως τη διαφήμιση της "αναβίωσης του θρύλου"...

Την Τενερέ τη γουστάρω πολύ, αυτή θα έπαιρνα αν δεν είχα την ΧΤ, αλλά μην θεοποιούμε κιόλας... Έλεος...

XJR_Billy
01/03/2010, 14:04
Ωχ...
Τι έγραψα?:look:

Θα πέσουν να με φάνε οι Τενεράκηδες τώρα...:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :beer: :beer: :beer:

ggs
01/03/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Την Τενερέ τη γουστάρω πολύ, αυτή θα έπαιρνα αν δεν είχα την ΧΤ, αλλά μην θεοποιούμε κιόλας... Έλεος...

smam mode on/

Εσύ πας φιρι –φιρι για διπλασιασμό της συνδρομής σου…:evil:

spam mode off/

XJR_Billy
01/03/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
smam mode on/

Εσύ πας φιρι –φιρι για διπλασιασμό της συνδρομής σου…:evil:

spam mode off/

Και συ Βρούτε?:lol: :beer: :beer: :wave2:

emix24
01/03/2010, 14:39
Παρε αυτο που σου αρεσει και ασε ολα τα υπολοιπα.

Το μηχανακι που θα διαλεξεις τελικα θα το μαθεις σιγα-σιγα στην πορεια,εφοσον ασχολεισαι μαζι του.
Τι νοημα εχει δηλαδη να παρεις ενα μηχανακι που δεν θελει ν ασχολεισαι; Και ποιο ειναι αυτο δηλαδη;
Το transalp δηλαδη δεν θελει φροντιδα;

Αν δεν εισαι απ αυτους που αλλαζουν συχνα μηχανες, παρε αυτο που θες μεσα σου πιο πολυ.

SeNNinhA
01/03/2010, 15:08
Εμένα πάντως ο ANDY με έπεισε.

Δεν θα περνάω ούτε δίπλα από τα Tenere. Δαγκώνουν και σταματημένα ακόμη. Είναι η πιο σκοτώστρα μηχανή που έχει βγει...

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Tpap
01/03/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μην μασάς από χαζομάρες..

Εξεφράσθησαν απόψεις. Γιατί για σένα είναι χαζομάρες...?

Έχεις κάτι διαφορετικό να πείς, το λές. Απλά πράγματα.

Νομίζω αυτό θέλει να ακούσει και ο Τεο. Την διαφορετικότητα των απαντήσεων.

Έτσι θα σκεφτεί.




Ωστόσο αν εσύ προσωπικά κρίνεις, ότι μια σχετική εμπειρία πάνω σε παπί -προ δεκαετίας μάλιστα- καθιστά το παλλικάρι άνετο και ασφαλές πάνω σε κάποια από τα προηγούμενα μηχανάκια, με βρίσκεις να διαφωνώ.

Από τα 100cc του παπιού μεσολαβεί τεράστιο γνωστικό κενό μέχρι τα 650 ενός ον/οφ.
Όλα μαθαίνονται, αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός.

Άποψή μου, πάντα.:wave2:

peskandritsos
01/03/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ωχ...
Τι έγραψα?:look:

Θα πέσουν να με φάνε οι Τενεράκηδες τώρα...:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :beer: :beer: :beer: Με σενα θα τα πουμε αλλη ωρα...:evil: :evil: :evil:


Λοιπον ο ανθρωπας ζητησε την γνωμη μας για ποιο απο τα τρια και εμεις ως συνηθως μονο για Ηarley δεν του ειπαμε.
Φιλε Τεο παρε οποιο σου αρεσει.(ακομα και Harley)
Ειναι και οι τρεις πολυ καλες μηχανες και αξιοπιστες.
Οποια και να παρεις αν εχεις το μυαλο σου στο γκαζι και οχι το γκαζι στο μυαλο σου θα την μαθεις και θα την οδηγας μια χαρα και θα την ευχαριστιεσαι.
Η απολαυση που θα νιωσεις οταν θα εισαι σε καποιον επαρχιακο δρομο και θα απολαμβανεις την φυση τριγυρω σου με οποιανδηποτε απο τις τρεις θα σε κανει να μην σκεφτεσαι τιποτα απο ολα αυτα.
Καλη επιλογη σου ευχομαι...:wave2:

SeNNinhA
01/03/2010, 15:42
TRAP:

Ναι έχεις δίκιο.

Το να μην πάρει ενα μοντέρνο On-Off με 43 ίππους και αντ'αυτού να πάρει ενα παρτάλι 30ετίας είναι σοφή συμβουλή.

Εγω την θεωρώ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και εντελώς λάθος συμβουλή και το λέω και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να έχει ακουστεί καν. Δεν πρόσβαλα κανένα. Μην γίνεστε τόσο εύθικτες πια. Έλεος. Στο τέλος θα σερβίρουμε και τσάι με βουτήματα σε πορσελάνινα σερβίτσια με σεμεδάκια εδω μέσα.... :smokin:


Άλλωστε το είπα και πιο πάνω...

"Εμένα ο ANDY με έπεισε. Δεν θα περνάω ούτε δίπλα από τα Tenere. Δαγκώνουν και σταματημένα ακόμη. Είναι η πιο σκοτώστρα μηχανή που έχει βγει..."


Εσύ τι προτείνεις να πάρει? Γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς του λέτε.

XJR_Billy
01/03/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
[B]
Στο τέλος θα σερβίρουμε και τσάι με βουτήματα σε πορσελάνινα σερβίτσια με σεμεδάκια εδω μέσα.... :smokin:




Eεεεε......:blush:
Μπορώ να έχω μια σταγόνα γάλα στο τσάι μου?:lol: :lol:

Συμφωνώ 100% με τον peskandritso.
Καλούς δρόμους σε όλους μας...:wave2: :wave2:

Tpap
01/03/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Το να μην πάρει ενα μοντέρνο On-Off με 43 ίππους και αντ'αυτού να πάρει ενα παρτάλι 30ετίας είναι σοφή συμβουλή.

Εγω την θεωρώ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και εντελώς λάθος συμβουλή και το λέω και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να έχει ακουστεί καν. Δεν πρόσβαλα κανένα. Μην γίνεστε τόσο εύθικτες πια. Έλεος. Στο τέλος θα σερβίρουμε και τσάι με βουτήματα σε πορσελάνινα σερβίτσια με σεμεδάκια εδω μέσα.... :smokin:

Εσύ τι προτείνεις να πάρει? Γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς του λέτε.

-- δεν αναφέρθηκα πουθενά σε παρτάλια 30ετίας, ούτε κ σε ίππους. Μίλησα για γνώση και μόνο.

-- αντιθέτως πιστεύω ότι ακόμη και οι ''λάθος'' συμβουλές πρέπει να ακούγονται.

--δεν προσβλήθηκα.

--δεν είμαι εύθικτη.

--προτιμώ διπλό εσπρέσσο με καφέ ζάχαρη.



:wave2: :beer: :beer:

SeNNinhA
01/03/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
-- δεν αναφέρθηκα πουθενά σε παρτάλια 30ετίας, ούτε κ σε ίππους. Μίλησα για γνώση και μόνο.

-- αντιθέτως πιστεύω ότι ακόμη και οι ''λάθος'' συμβουλές πρέπει να ακούγονται.

--δεν προσβλήθηκα.

--δεν είμαι εύθικτη.

--προτιμώ διπλό εσπρέσσο με καφέ ζάχαρη.



:wave2: :beer: :beer:

Το χαζομάρες πήγαινε αρχικά στον ANDY12 για αυτά που γράφει σχετικά με το 400αράκι street και με το πόσο επικίνδυνο είναι το Tenere. Βέβαια και εσύ συμφωνούσες με αυτά οπότε είναι σαν να τα είπες και εσύ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σας διαβάζω τόσην ώρα να γράφεται και να ματαγράφεται, και κανένας δεν απαντάει σε αυτό που ρώτησε ο άνθρωπος.

Αδερφέ ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν κάνει για σένα.

Οι αρχάριοι ΔΕΝ αγοράζουν καινούργιες μηχανές, και ΔΕΝ αγοράζουν ψευτο-εντουροειδές.
Ξεκίνα με κανένα 400αρακι street μεταχειρισμένο, που θα σε πάει και στην δουλειά και βόλτα στο βουνό, μάθε να επιβιώνεις από παπούδες και ξανθιες οδηγούς, μάθε να οδηγάς, να στρίβεις, να φρενάρεις, να κρυώνεις, να βλέπεις και από την πλάτη, να σε δαγκώνουν σκυλιά, να είσαι αόρατος......
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

peskandritsos
01/03/2010, 16:55
μάθε να επιβιώνεις από παπούδες και ξανθιες οδηγούς, μάθε να οδηγάς, να στρίβεις, να φρενάρεις, να κρυώνεις, να βλέπεις και από την πλάτη, να σε δαγκώνουν σκυλιά, να είσαι αόρατος




Παντως εδω δεν εχει καθολου αδικο...:rolleyes:

SeNNinhA
01/03/2010, 16:59
Αυτό είναι ΣΩΣΤΟ, ΟΛΟΣΩΣΤΟ αλλά με τι θα μάθεις? Με το 400αρακι 30ετίας ή με το σύγχρονο On-Off?

Πάντως......
"...εμένα ο ANDY με έπεισε. Δεν θα περνάω ούτε δίπλα από τα Tenere. Δαγκώνουν και σταματημένα ακόμη. Είναι η πιο σκοτώστρα μηχανή που έχει βγει..."

DrBig
01/03/2010, 17:03
παρεπιπτοντως...
Τα ον-οφφ ειναι οι ευκολοτερες και φιλικοτερες μηχανες να μαθεις να οδηγεις.

SeNNinhA
01/03/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
παρεπιπτοντως...
Τα ον-οφφ ειναι οι ευκολοτερες και φιλικοτερες μηχανες να μαθεις να οδηγεις.

Πεστα ρε man γιατί θα μας τρελάνουν...

Αααα, όχι όλες. Το TENERE δαγκώνει και θέλει προσοχή... :lol: :lol: :lol:

XJR_Billy
01/03/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πεστα ρε man γιατί θα μας τρελάνουν...

Αααα, όχι όλες. Το TENERE δαγκώνει και θέλει προσοχή... :lol: :lol: :lol:

Μμμμμ... Ναι, δαγκώνει και θέλει προσοχή.
Όπως και η XR250...
Όπως και το κινέζικο κWλόπαπο...

Προσοχή θέλουν τα πάντα.
Και όχι φόβο. Σεβασμό.
Και γνώση των δυνατοτήτων σου, και της μηχανής που καβαλάς.

Δε συμφωνείς συνάδελφε?;)

SeNNinhA
01/03/2010, 17:38
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν μπορώ να προτείνω τίποτε άλλο παρά ενα all time classic ΜΠΟΜΠΟ.

Και αυτός βέβαια δαγκώνει οπότε με προσοχή το γκάζι.... :smokin: :smokin: :smokin:


Υ.Γ. Πάει και χώμα...;) ;) ;) ;)


190510

TeoMV
01/03/2010, 17:47
Εγώ διαφωνώ με τον Andy σε ένα και μόνο σημείο.
Ποιός σου είπε ρε φίλε ότι θέλω να αποφεύγω τις ξανθιές;

TeoMV
01/03/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν μπορώ να προτείνω τίποτε άλλο παρά ενα all time classic ΜΠΟΜΠΟ.

Και αυτός βέβαια δαγκώνει οπότε με προσοχή το γκάζι.... :smokin: :smokin: :smokin:


Υ.Γ. Πάει και χώμα...;) ;) ;) ;)

Αυτή είναι η μοτοσυκλέτα που πάντα ονειρευόμουν. Φαντάζομαι την άγρια ηδονή που θα διαπερνά τα γκομενάκια δίπλα μου όταν σκέφτονται τους κινδύνους που αψηφώ όταν την καβαλάω.


Σοβαρά τώρα, o Andy νομίζω ότι έχει κάποιο ποσοστό δίκιου σε αυτά που λέει.

AUFGEBRACHT
01/03/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Εγώ διαφωνώ με τον Andy σε ένα και μόνο σημείο.
Ποιός σου είπε ρε φίλε ότι θέλω να αποφεύγω τις ξανθιές;


Ε τότε είσαι σε λάθος μέρος...σταμάτα να το παίζεις wannabe μηχανόβιος και τράβα να παίξεις στην εκδίκηση της ξανθιάς:wave2:

TeoMV
01/03/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ε τότε είσαι σε λάθος μέρος...σταμάτα να το παίζεις wannabe μηχανόβιος και τράβα να παίξεις στην εκδίκηση της ξανθιάς:wave2:

Α, δεν είμαι στην εκδίκηση της ξανθιάς; Sorry, λάθος παιχνίδι.. :D

Anty12
01/03/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
και αντ'αυτού να πάρει ενα παρτάλι 30ετίας είναι σοφή συμβουλή.

Εγω την θεωρώ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και εντελώς λάθος συμβουλή και το λέω και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να έχει ακουστεί καν. Δεν πρόσβαλα κανένα. Μην γίνεστε τόσο εύθικτες πια. Έλεος. Στο τέλος θα σερβίρουμε και τσάι με βουτήματα σε πορσελάνινα σερβίτσια με σεμεδάκια εδω μέσα.... :smokin:

Άλφα......Που το είδες ότι του πε κανείς να είναι 30 ετών η μηχανή που θα αγοράσει...
.....τόπες μια τόπες δυό....νισάφι.....
.....το ποιος γίνεται επικίνδυνος, όταν λέει ότι πιστόλια με 180 αλόγατα τα πάει ο καθείς, θες να στο παίξω στο πιάνο.....????

........τα άλλα για "χαζομάρες" και παρακάλια να μην μιλάμε , τα αφήνω να πέσουν κάτω...... .......είσαι από το 02 εδώ μέσα, με καταλαβαίνεις πιστεύω


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άλλωστε το είπα και πιο πάνω...

"Εμένα ο ANDY με έπεισε. Δεν θα περνάω ούτε δίπλα από τα Tenere. Δαγκώνουν και σταματημένα ακόμη. Είναι η πιο σκοτώστρα μηχανή που έχει βγει..."

Ωμέγα..... ( από εμένα, γιατί το θρεντ είναι του παιδιού, και όχι δικό σου και δικό μου...)....

.......ναι όντως δαγκώνουν και περνάνε από πάνω, όποιον τους ζαλίζει το έρωτα......


190518

SeNNinhA
01/03/2010, 18:34
ΡΕ man,

400αράκι μεταχειρισμένο πόσο χρονων να είναι? Δηλαδή εαν είναι 20-25 τι αλλάζει? Θες να κάνεις μια πρόταση αγοράς για να καταλάβουμε και να συγκρίνουμε?


Λοιπόν, TEO

μόλις πάρεις την μηχανη, το πρώτο πρώτο πλύσιμο δωρεάν από την κοπέλα...


190519

TeoMV
01/03/2010, 18:40
Mα αυτή δεν είναι ξανθιά.. Τζάμπα τόσος κόπος και τόσοι αιματηροί κίνδυνοι; :D

SeNNinhA
01/03/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

.......ναι όντως δαγκώνουν και περνάνε από πάνω, όποιον τους ζαλίζει το έρωτα......

Πρόσεχε γιατί και η γιαγιά δαγκώνει...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


190520

SeNNinhA
01/03/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TeoMV
Mα αυτή δεν είναι ξανθιά.. Τζάμπα τόσος κόπος και τόσοι αιματηροί κίνδυνοι; :D

Δυστυχώς οι ωραίες γκόμενες πάνε σετάκι με τα SS & Supersport μοντέλα

Μήπως να αλλάξεις κατηγορία?

TeoMV
01/03/2010, 18:44
Δεν αντέχω τόσους κινδύνους για ένα γκομενάκι. Φτάνει πια..