PDA

View Full Version : Enduro: Carbs or Injection?



Ζεύκας
28/02/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
και εγω husaberg ψηφιζω... Και ειναι και injection.




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι καλύτερο για την κορυφή του βουνού (όχι της Βαρυμπόμπης... :evil: ) ή για ποτάμι σε χαράδρα ... :D


επειντί εγκό ντεν ξέρει πολλά από διαφορέ σε καλμπιρατερ/ιντζέξιο σε εντούρα....

μπορεί λίγκο το αφεντεκό εξηγκήσει τι είναι καλύτερος για εντούρα?

καλμπιρατέρ ή ιντέξιο?

όποιος πει κεράσει αμστελ.

hidefnick
28/02/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
επειντί εγκό ντεν ξέρει πολλά από διαφορέ σε καλμπιρατερ/ιντζέξιο σε εντούρα....
μπορεί λίγκο το αφεντεκό εξηγκήσει τι είναι καλύτερος για εντούρα?
καλμπιρατέρ ή ιντέξιο?
όποιος πει κεράσει αμστελ.

Το καλύτερο και το χειρότερο είναι σχετικά.... Το θέμα είναι πόσο εμπιστεύεσαι κατι ηλεκτρονικό σε ακραίες συνθήκες. Το καρμπ, στη χειρότερη θα πάρει νερά. Αντε να φάει και κανένα βούλωμα. Και τα δύο προβλήματα λύνονται σχετικά εύκολα και απλά απο τον καθένα. Απο το άλλο (αυτό του σατανά) άμα μείνεις, έμεινες.... (και με αμστελ δεν κάνεις δουλειά....) :wave2:

SeNNinhA
28/02/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Το καλύτερο και το χειρότερο είναι σχετικά.... Το θέμα είναι πόσο εμπιστεύεσαι κατι ηλεκτρονικό σε ακραίες συνθήκες. Το καρμπ, στη χειρότερη θα πάρει νερά. Αντε να φάει και κανένα βούλωμα. Και τα δύο προβλήματα λύνονται σχετικά εύκολα και απλά απο τον καθένα. Απο το άλλο (αυτό του σατανά) άμα μείνεις, έμεινες.... (και με αμστελ δεν κάνεις δουλειά....) :wave2:

ΣΩΣΤΟ, σωστότατο

αλλά ας πούμε και τον αντίλογο

Injection πλεονεκτήματα:

- Δεν χάνεις ιπποδύναμη με το υψόμετρο αφού αυτορυθμίζεται
- Σε πεσίματα δεν τρέχει και δεν χάνεις βενζίνη
- Σε πεσίματα δεν μπουκώνει και έτσι παίρνει άμεσα μπροστά και δεν μένεις από μπαταρία
- Έχει μικρότερη κατανάλωση άρα και μεγαλύτερη αυτονομία
- Δεν παίρνει νερά
- Δεν θέλει συντήρηση
- Ρυθμίζεται πανεύκολα (σε συνεργείο με εγκέφαλο)

Μεονέκτημα:

- Εαν μείνεις, έμεινες.
Αλλά δεν έχω ακούσει ακόμη κανέναν να μένει στο βουνό από πρόβλημα με το injection σε enduro

Εγω θα επέλεγα injection μιας και τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα και η περίπτωση να μείνεις πολύ σπάνια.

:wave2: :wave2: :wave2:

hidefnick
28/02/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
.....Εγω θα επέλεγα injection μιας και τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα και η περίπτωση να μείνεις πολύ σπάνια.
:wave2: :wave2: :wave2:

Εγώ αντίθετα προτιμάω καρμπ γιατι τσουλάει πάντα... Ισως όχι όπως πρέπει, αλλά πάντα... (τώρα τον τελειώσαμε... :lol: ) :wave2:

SeNNinhA
28/02/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Εγώ αντίθετα προτιμάω καρμπ γιατι τσουλάει πάντα... Ισως όχι όπως πρέπει, αλλά πάντα... (τώρα τον τελειώσαμε... :lol: ) :wave2:

Το πάντα είναι εντελώς θεωρητικό. Εγώ ξέρω πάμπολα καρμπυρατέρ που δεν τσουλάνε ή έχουν προβλήματα και παιδεύεσαι να τα σετάρεις ή που δεν παιρνουν με τίποτε (ή μετά από πολυ παίδεμα) μπροστά μετά από πτώση και κανένα που να έχει μείνει από injection. :winka: :winka:

Και το να ανοίξεις καρμπυρατέρ στο βουνό και να το φτιάξεις προϋποθέτει ότι κάποιος από την παρέα ξέρει να το κάνει.... :sick: :sick:

Άλλωστε δεν κάνω τον γύρο του κόσμου για να μην μπορώ να το επισκευάσω με τίποτε. Δεν νομίζω να αξίζει να χάσεις όλα τα θετικά του injection για την 1/1.000.000 πιθανότητα να σου χαλάσει στο βουνό. Ακόμη και τότε (αν και όταν και ίσως) το πας σμπρωχτό μέχρι το trailer.

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
01/03/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Injection πλεονεκτήματα:
- Δεν παίρνει νερά
Παίρνει και παραπαίρνει νερά (και τότε είναι που την μάμησες...) :winka:

Ζεύκας
01/03/2010, 11:15
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


μετά θα πιάσουμε το θέμα: μανιβέλα ή μίζα?

MikeG
01/03/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μετά θα πιάσουμε το θέμα: μανιβέλα ή μίζα?


& τα δύο :winka:
Αν πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στα 2, τότε μανιβέλα :wave2:

Stabak
01/03/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

- Δεν χάνεις ιπποδύναμη με το υψόμετρο αφού αυτορυθμίζεται
- Έχει μικρότερη κατανάλωση άρα και μεγαλύτερη αυτονομία
- Ρυθμίζεται πανεύκολα (σε συνεργείο με εγκέφαλο)


Αυτα που λες ειναι ακρως συζητησιμα...

Julius
01/03/2010, 12:53
Injection (alla den exoume)


h Manivela eimai must......... h miza einai voliki sta diskola kai ean yparxei kalo kanei

STOYBI
01/03/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Injection (alla den exoume)





Aπο θεμα αξιοπιστιας σε πουδρα,αμμο, κλπ ρε παιδια δεν βγαζει προβληματα...???? :confused:

Ζεύκας
01/03/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Αυτα που λες ειναι ακρως συζητησιμα...


δλδ δεν συμφωνείς καθόλου ή απλά δεν ισχύουν πάντα?

Stabak
01/03/2010, 14:13
αυτο που θελω να πω ειναι πως η δυνατοτητα και το ποσοστό αυτο-ρυθμίσεως στο ψεκασμό ειναι πολύ μικρό, δεδομένης και της μεγάλης αυξομείωσης πιέσεων, οξυγόνου και θερμοκρασίας που συναντάει κανεις σε ενα βουνο.... συνεπως και δεν καιει αυτα που πρέπει και δεν δουλευει σωστα το μηχανάκι....

οσο για την επισκεψη σε μαστορα και επαναχαρτογράφηση, υπο ποιες παραμετρους θα γινει για να εχει αντικτυπο στην επιδοση της μηχανης... ;;;

SeNNinhA
01/03/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
αυτο που θελω να πω ειναι πως η δυνατοτητα και το ποσοστό αυτο-ρυθμίσεως στο ψεκασμό ειναι πολύ μικρό, δεδομένης και της μεγάλης αυξομείωσης πιέσεων, οξυγόνου και θερμοκρασίας που συναντάει κανεις σε ενα βουνο.... συνεπως και δεν καιει αυτα που πρέπει και δεν δουλευει σωστα το μηχανάκι....

οσο για την επισκεψη σε μαστορα και επαναχαρτογράφηση, υπο ποιες παραμετρους θα γινει για να εχει αντικτυπο στην επιδοση της μηχανης... ;;;

Έχεις άδικο. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρό το ποσοστό αυτορύθμισης του ψεκασμού και σίγουρα είναι μεγαλύτερη από το καθόλου του ψεκασμού.

Η ρύθμιση του ψεκασμού είναι υπόθεση μερικών λεπτών στον εγκέφαλο εαν και εφόσον αυτός δεν λειουργεί σωστά. Απλά περνάς το υπάρχον ή την αναβάθμιση του προγράμματος στην ECU και είσαι έτοιμος. Δεν μιλάω για πατέντες. Για τις στάνταρ ρυθμίσεις μιλάω ή για έτοιμες ρυθμίσεις.

Εαν πάλι θέλεις πειράγματα σε ψεκασμούς απλά μιλάς με τον Reinmeister για να σε φτιαξει... και διαβάζεις και εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96797&highlight=%F6%DF%EB%F4%F1%EF

;) ;) ;)


Εγώ είμαι φανατικός του ψεκασμού.

Και επίσης την μίζα την θέλω. Η μανιβέλα επιβάλεται να υπάρχει για παν ενδεχόμενο αλλά δεν έχω καμιά όρεξη να παιδευομαι μαζί της εαν δεν είναι απόλυτη ανάγκη.

Είμαι γενικά υπέρ της εξέλιξης. Τι να είμαι? Σαν τους παπούδες που γι αυτούς ή εποχή τους ήταν η καλύτερη?

:wave2: :wave2: :wave2:

SeNNinhA
01/03/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παίρνει και παραπαίρνει νερά (και τότε είναι που την μάμησες...) :winka:

Το δέχομαι μεν αλλά υπό ποιες προϋποθέσεις παίρνει νερά και πόσο πιθανό είναι αυτό να γίνει σε σχέση με το να έχεις προβλήματα με το καρμπυρατέρ και να θέλει λύσιμο?

:confused: :confused: :confused:

Stabak
01/03/2010, 16:22
αν διαβασεις το τεφτερι του γκουρου, η μαμα ρυθμιση δεν ξεπερναει το 10% του γκαζιου, συνεπως πας σε ενα piggy back συστημα ή επαναπρογραμματισμο της ecu αλλα με τι χαρτογράφηση; Με map λουτρακι, χορτιατη ή αρτα με γιαννενα το 50% του γκαζιου και βαρδουσια το υπόλοιπο; ...

μωρε και γω με την τεχνολογία ειμαι αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση που οι μεταβλητες ειναι ιδιαιτερα μεταβαλομενες οπως και τα τεραιν (εντουρα και τετοια δηλ/δη) και ο ψεκασμός δυσκολος στην προσαρμογή, γι αυτο προτιμαται ενα καρμπυλατερ και πιο φτηνο ειναι και πιο ευκολο...

Γιατι αραγε εχει αργησει τοσο να μπει ο ψεκασμος στα χωματερα ;

stefanos
01/03/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Γιατι αραγε εχει αργησει τοσο να μπει ο ψεκασμος στα χωματερα ;

Μάλλον είναι ηλεκτρικό το θέμα.
Έχει λυθεί πλέον.Μέχρι τώρα χρειαζόταν αρκετά μεγάλη μπαταρία, και δεν είναι και τόσο καθαρόαιμο αυτό.

DrBig
01/03/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
αν διαβασεις το τεφτερι του γκουρου, η μαμα ρυθμιση δεν ξεπερναει το 10% του γκαζιου, συνεπως πας σε ενα piggy back συστημα ή επαναπρογραμματισμο της ecu αλλα με τι χαρτογράφηση; Με map λουτρακι, χορτιατη ή αρτα με γιαννενα το 50% του γκαζιου και βαρδουσια το υπόλοιπο; ...

μωρε και γω με την τεχνολογία ειμαι αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση που οι μεταβλητες ειναι ιδιαιτερα μεταβαλομενες οπως και τα τεραιν (εντουρα και τετοια δηλ/δη) και ο ψεκασμός δυσκολος στην προσαρμογή, γι αυτο προτιμαται ενα καρμπυλατερ και πιο φτηνο ειναι και πιο ευκολο...

Γιατι αραγε εχει αργησει τοσο να μπει ο ψεκασμος στα χωματερα ;

Στο πρωτο μερος, επετρεψε μου να πω οτι εχεις αδικο. Το ιντζεκτιον αναπροσαρμοζεται ωραιοτατα στις συνθηκες που ανεφερες, ενω τα καρμπ πολυ λιγοτερο, ως προβληματικα, ειδικα στο υψομετρο.

Στο δευτερο μερος η απαντηση ειναι απλη, μεχρι τωρα δεν ηταν υποχρεωμενοι, οποτε δεν ηθελαν να ξοδεψουν σε R&D.

Το παρον και μελλον ειναι ψεκαστο.

SeNNinhA
01/03/2010, 16:46
Ρε man

Τα χεις λίγο μπερδέψει στο μυαλό σου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...

Οσο η μοτοσυκλεττα λειτουργει με ανοιγματα γκαζιου εως περιπου 10%( το ποσοστο αλλαζει λιγο μεταξυ κατασκευαστων) ,το mode που λειτουργει ο εγκεφαλος ειναι το delta-n,το mode δηλαδη στο οποιο ο εγκεφαλος ρυθμιζει με βαση την πιεση-υποπιεση αερα εισαγωγης και τις στροφες του κινητηρα...βολταδικα με απλα λογια,cruising κατα τ’αμερικανακια...

Μολις ανοιξετε την πεταλουδα ψεκασμου(γκαζι εν συντομια),παραπανω απο 10%(+-),παλι αυτοματως,ο εγκεφαλος μπαινει σε alpha-n mode και ρυθμιζει κυριως με βαση ανοιγμα γκαζιου και στροφες κινητηρα...
σε αυτο το σταδιο λειτουργιας αρχιζει να παιρνει δεδομενα και απο το gps(gear position sensor)*,τα οποια συνδυαζει με τα υπολοιπα δεδομενα του alpha mode…δηλαδη,συνδυαζει default χαρτες,παντα φυσικα με την δυνατοτητα αναπροσαρμογης τους στα εκαστοτε δεδομενα που παιρνει απο τους υπολοιπους αισθητηρες...

*υπαρχουν default χαρτες καυσιμου και αναφλεξης ,με βαση την καθε σχεση κιβωτιου*


Αλλά και αυτό το 10% να δεχτούμε, είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεσαι άλλους χάρτες. Ουσιαστικά οι παράμετροι που μεταβάλλονται είναι η θερμοκρασία και η πίεση του αέρα. Και οι θερμοκρασιακές μεταβολές (σε φυσιολογικά όρια που στην Ελλάδα δεν ξεπερνάμε) έχουν προβλεφθεί στους χάρτες και οι διαφορές υψομέτρου (που επίσης στην Ελλάδα δεν είναι υπερβολικές).

Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι βολικότερο να ρυθμίζει ο ψεκασμός όσο μπορεί να ρυθμίσει από το να έχεις μια μόνο ρύθμιση του καρμπυρατέρ.

Και στα μεγάλα κυβικά μπορεί να μην βλέπεις το πρόβλημα με το καρμπυρατέρ. Τα μικρά κυβικά όμως χάνουν αρκετή από την δύναμή τους στα ψηλά.


Το πρόβλημα με τον ψεκασμό και την χρήση του είναι άλλο και άργησε να επικρατήσει στα off road. Δεν είχε εξελιχτεί μέχρι πρόσφατα η τεχνολογία ώστε η απόκρισή του να είναι το ίδιο προοδευτική όπως τα καρμπς και αυτό προκαλεί προβλήματα ευστάθειας της μοτοσυκλέτας. Στις μηχανές δρόμου λόγω των 2 ή ακόμη περισσότερο των 4 κυλίνδρων το πρόβλημα αυτό αμβλύνεται αλλά στα μονοκύλινδρα είναι έντονο. Αυτό πια έχει λυθεί και γι αυτό όπως βλέπεις ο ψεκασμός έχει επικρατήσει και στα 4Τ και στα ΜΧ αλλά μπαίνει πια και στα 2Τ. Σε λίγο καιρό το καρμπυρατέρ θα έχει πεθάνει οριστικά.

stefanos
01/03/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Στο δευτερο μερος η απαντηση ειναι απλη, μεχρι τωρα δεν ηταν υποχρεωμενοι, οποτε δεν ηθελαν να ξοδεψουν σε R&D.

Το παρον και μελλον ειναι ψεκαστο.

Η ΚΤΜ το 690 το πουλάει ψεκαστό αλλά το τρέχει με fcr.
Στο μέλλον με άλλους ψεκασμούς σίγουρα.

DrBig
01/03/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η ΚΤΜ το 690 το πουλάει ψεκαστό αλλά το τρέχει με fcr.
Στο μέλλον με άλλους ψεκασμούς σίγουρα.

H κτμ εχει θεματακι με τους ψεκασμους, αγνωστο (σε μενα) γιατι.
Αλλα το οτι σε αγωνες τρεχουν με καρμπ δε λεει τιποτε, και τα bmw που εχουν πολυ καλο ψεκασμο, στο dakar με καρμπ τρεχανε. Θεμα απλοτητας σε πολυ σκληρες συνθηκες.

Stabak
01/03/2010, 17:00
συγνωμη ρε σεις παιδες αλλα μου λετε :

οτι ο ψεκασμος σε ενα μονοκυλινδρο ειναι δυσκολος και περιπλοκος για λογους αποκρισης καθως και συμπεριφοράς χαμηλά υπο φορτίο κλπ και συμφωνω απόλυτα....

και υστερα μου λετε οτι με τον αισθητηρα λαμδα διορθωνει ο συγχρονος ψεκασμος ολο το φασμα του γκαζιου και των στροφων (δηλαδη δεν χρειαζεται επέμβαση στην ecu ή κάποιο άλλο συστημα παρεμβολής) οτι και να εχεις κανει στο μηχανακι αρκει να εχει λαμδα;

και ακόμα πιο υστερα μου λετε οτι αμα χρειαστει σωνει και καλα επέμβαση ενας φιλανδικός χάρτης ή αγγλικός ή τσεχικος θα κάνει μια χαρά για το ταδε μηχανάκι μας με την δεινα εξάτμιση/λαμδα
στη βαρυμπόμπη;

:eyepop:

τόσο λάθος ειμαι;

SeNNinhA
01/03/2010, 17:08
Παλι κόλλησες ρε man και δεν έχω καταλάβει γιατί.

Οι βασικοί χάρτες για φυσιολογικές συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας για ενα μηχανάκι που έρχεται Ελλάδα επαρκούν για να ρυθμίσουν σε αποδεκτά πλαίσια τον ψεκασμό της μηχανής σου ώστε να μην σέρνεται.

Πάρε παράδειγμα ενα μηχανάκι touring για να το καταλάβεις. Ξεκινάς ενα ταξίδι από Ελλάδα, περνάς Ιταλία, ανεβαίνεις Άλπεις, κατεβαίνεις στην Ολλανδία και καταλήγεις τελικά στο Οσλο.

Εσύ τι πιστεύεις? Τι θα αποδώσει καλύτερα? Ο ψεκασμός ή το καρμπυρατέρ?

Μα η αυτορύθμιση και η πιο καλή λειτουργεία σε διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης είναι το ένα από τα δύο ΒΑΣΙΚΑ πλεονεκτήματα του ψεκασμού. Το άλλο είναι η οικονομία καυσίμου.

stefanos
01/03/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
συγνωμη ρε σεις παιδες αλλα μου λετε :

οτι ο ψεκασμος σε ενα μονοκυλινδρο ειναι δυσκολος και περιπλοκος για λογους αποκρισης καθως και συμπεριφοράς χαμηλά υπο φορτίο κλπ και συμφωνω απόλυτα....

και υστερα μου λετε οτι με τον αισθητηρα λαμδα διορθωνει ο συγχρονος ψεκασμος ολο το φασμα του γκαζιου και των στροφων (δηλαδη δεν χρειαζεται επέμβαση στην ecu ή κάποιο άλλο συστημα παρεμβολής) οτι και να εχεις κανει στο μηχανακι αρκει να εχει λαμδα;

και ακόμα πιο υστερα μου λετε οτι αμα χρειαστει σωνει και καλα επέμβαση ενας φιλανδικός χάρτης ή αγγλικός ή τσεχικος θα κάνει μια χαρά για το ταδε μηχανάκι μας με την δεινα εξάτμιση/λαμδα
στη βαρυμπόμπη;

:eyepop:

τόσο λάθος ειμαι;

Δεν μιλάμε για πειράγματα αν και για τα καθαρά απ ότι φαίνεται θα δίνεται aftermarket και δυνατότητα επαναπρογραμματισμού.

DrBig
01/03/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
συγνωμη ρε σεις παιδες αλλα μου λετε :

οτι ο ψεκασμος σε ενα μονοκυλινδρο ειναι δυσκολος και περιπλοκος για λογους αποκρισης καθως και συμπεριφοράς χαμηλά υπο φορτίο κλπ και συμφωνω απόλυτα....

και υστερα μου λετε οτι με τον αισθητηρα λαμδα διορθωνει ο συγχρονος ψεκασμος ολο το φασμα του γκαζιου και των στροφων (δηλαδη δεν χρειαζεται επέμβαση στην ecu ή κάποιο άλλο συστημα παρεμβολής) οτι και να εχεις κανει στο μηχανακι αρκει να εχει λαμδα;

και ακόμα πιο υστερα μου λετε οτι αμα χρειαστει σωνει και καλα επέμβαση ενας φιλανδικός χάρτης ή αγγλικός ή τσεχικος θα κάνει μια χαρά για το ταδε μηχανάκι μας με την δεινα εξάτμιση/λαμδα
στη βαρυμπόμπη;

:eyepop:

τόσο λάθος ειμαι;


Το προβλημα δεν ειναι ο ψεκασμος, αλλα οι προδιαγραφες ρυπων. Δεν υπαρχει κατι που κανει το καρμπ και ο ψεκασμος δεν το κανει, το αντιστροφο ομως δεν ισχυει.

Ακομα, ο λαμδα δουλευει παρτ ταϊμ στον ψεκασμο, οπως σωστα ειπες, η αναπροσαρμογη στις συνθηκες σε ολες τις αλλες περιπτωσεις γινεται απο τους αισθητηρες πιεσης, θερμοκρασιας και ανοιγματος γκαζιου κυριως. Ο λαμδα δεν ειναι διολου απαραιτητος και υπαρχει μονο λογω προδιαγραφων ρυπων και οικονομιας καυσιμου.

Τα μονοκυλινδρα δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα σε σχεση με αλλες μηχανες. Πανε μια βολτα ενα f650 και θα το διαπιστωσεις, δουλευει αψογα παντου. Ισα ισα που ο ψεκασμος στα μονοκυλινδρα επιτρεπει στον κινιτηρα να δουλεψει πιο ομαλα χαμηλα απ'οτι τα καρμπ.

SeNNinhA
01/03/2010, 17:17
Δεν μίλησα γενικά για τον ψεκασμό αλλά για το απότομο άρπαγμα όταν ξεκινάς να ανοίξεις το γκάζι. Στα καρμπ αυτό είναι πιο ομαλό ενώ στον ψεκασμό πιο απότομο. Έχει βελτιωθεί βέβαια αρκετά και κάποιοι ψεκασμοί το έχουν πια σχεδόν εξαλείψει. Ήταν θέμα με την ECU και την ταχύτητά της, τις τρόμπες βενζίνης, τα μπεκ και τον συνδιασμό όλων αυτών. Τα συστήματα βελτιώθηκαν και η απόκριση στο γκάζι βελτιώθηκε. Λόγω μονοκύλινδρου απλά αυτό ήταν πιο έντονο και χαλούσε την ισορροπία στην στροφή και την πρόσφυση. Εδώ άρχισαν να βάζουν ψεκασμό στα 2Τ. Νομίζω η ΚΤΜ?

DrBig
01/03/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν μίλησα γενικά για τον ψεκασμό αλλά για το απότομο άρπαγμα όταν ξεκινάς να ανοίξεις το γκάζι. Στα καρμπ αυτό είναι πιο ομαλό ενώ στον ψεκασμό πιο απότομο. Έχει βελτιωθεί βέβαια αρκετά και κάποιοι ψεκασμοί το έχουν πια σχεδόν εξαλείψει. Ήταν θέμα με την ECU και την ταχύτητά της, τις τρόμπες βενζίνης, τα μπεκ και τον συνδιασμό όλων αυτών. Τα συστήματα βελτιώθηκαν και η απόκριση στο γκάζι βελτιώθηκε. Λόγω μονοκύλινδρου απλά αυτό ήταν πιο έντονο και χαλούσε την ισορροπία στην στροφή και την πρόσφυση.

Νομιζω εχεις δικιο. Στο f650 παντως που ειναι 10ετιας δεν παρατηρησα κατι τετοιο...

Stabak
01/03/2010, 17:27
λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη... Εχω ενα εντουρο μηχανακι μονοκυλινδρο που εχει αρχικώς ρυθμιστει για λογους ρυπων να ειναι φτωχό στο 10% αρα και να κομπιαζει/να ειναι αποτομος ο ψεκασμος και οπως θελετε το λέτε... με τα λαμδα του με τους αισθητηρες του και τον καταλληλο firmware στον εγκεφαλο στο να φτιαχνει χάρτες και να αυτορυθμίζεται συμφωνα με τις θερμοκρασίες πιεσεις ως και μετατροπες σε εξατμισεις κλπ κλπ... ;

ετσι ωστε εγω να μην χρειάζεται να κανω τιποτε και να μου δουλευει τελεια παντου και παντα;

Γι' αυτο το μηχανάκι μιλατε;

γιατι ειχα ενα χτχ 660 και δεν εκανε τιποτε απο όλα αυτα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SeNNinhA
01/03/2010, 17:31
Ε, καλά. Και πιο ΧΤ δούλευε καλά? Το προσόν του ήταν όμως ότι ΠΑΝΤΑ ΔΟΥΛΕΥΕ. Καλά ή χάλια, αλλά δεν σε άφηνε ποτέ.

Έχω μια αγάπη με τα ΧΤ από το '88 που κυκλοφορούσα με ενα ΧΤ250.

:wacko: :wacko: :wacko:

DrBig
01/03/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη... Εχω ενα εντουρο μηχανακι μονοκυλινδρο που εχει αρχικώς ρυθμιστει για λογους ρυπων να ειναι φτωχό στο 10% αρα και να κομπιαζει/να ειναι αποτομος ο ψεκασμος και οπως θελετε το λέτε... με τα λαμδα του με τους αισθητηρες του και τον καταλληλο firmware στον εγκεφαλο στο να φτιαχνει χάρτες και να αυτορυθμίζεται συμφωνα με τις θερμοκρασίες πιεσεις ως και μετατροπες σε εξατμισεις κλπ κλπ... ;

ετσι ωστε εγω να μην χρειάζεται να κανω τιποτε και να μου δουλευει τελεια παντου και παντα;

Γι' αυτο το μηχανάκι μιλατε;

γιατι ειχα ενα χτχ 660 και δεν εκανε τιποτε απο όλα αυτα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το χτχ ειχε θεμα με το TPS, τα επομενα μοντελα εφτιαξαν. Το τενερε για παραδειγμα εχει αψογο ψεκασμο. Οπως αψογο εχουν και τα husqvarna.

Με αλλαγες σε φιλτρα και εξατμιση, κανενα δε δουλευει σωστα, ουτε τα καρμπυρατερατα ουτε τα ψεκαστα. Αμφοτερα θελουν ρυθμιση, πραγμα το οποιο ειναι φτηνοτερο στα καρμπυρατερατα.

reinmeister
01/03/2010, 22:08
να κανω μια μικρη παρεμβαση εδω ,αναφορικα με το τι κανει και δεν κανει ο ψεκασμος στα μοτοσακα...

στις υψομετρικες διαφορες,αν δεν υπαρχει παραλληλα και διαφορα στην θερμοκρασια εισερχομενου αερα,δεν νογαει πανω απο το 10% tps...

αυτο γιατι,βαρομετρικες πιεσεις, διαβαζουν οι αισθητηρες απολυτης πιεσης αερα και πιεσης αερα εισαγωγης,κλπ, (μην τους αναφερουμε ολους),τους οποιους λαμβανει υπ οψιν μεχρι το 10% tps ο εγκεφαλος και διορθωνει...

απο κει και πανω παιζει με defaults χαρτες που εχουν να κανουν με tps,rpm και αισθητηρα θερμοκρασια αερα εισαγωγης...

ο λογος που κανει τοσα πολλα μεχρι το 10% tps και τοσα λιγα απο κει και πανω,εχει να κανει με τις δυνατοτητες διαχειρησης δεδομενων vs απαιτησεις του κινητηρα...

μικρες απαιτησεις-ικανοποιητικη δυνατοτητα επεξεργασιας και κατ επεκτασιν ταχυτητας αποκρισης,μεγαλες απαιτησεις-μικρη δυνατοτητα επεξεργασιας,αρα και αποκρισης...

κατ επεκτασιν λοιπον, στα μεγαλα φορτια παιζει με default δεδομενα με, ελαχιστες εως αμελητεες, δυνατοτητες αναπροσαρμογης...



τα καρμπς,επειδη δουλευουν με βαση την υποπιεση εισαγωγης ,κατ επεκτασιν υποπιεση στο venturi τους,εχουν την δυνατοτητα,κυριολεκτικα,αυτοματης αντιδρασης σε οποιουδηποτε ειδους φορτιο...(μιλαμε παντοτε για τα τοπ μηχανικα βλ. fcr-tmr(mjn)-lectron...)

φυσικο φαινομενο vs τεχνολογια...χαμενο παιχνιδι εξ ορισμου υπερ του πρωτου...μεχρι στιγμης τουλαχιστον...

το κακο βεβαια ,ειναι οτι το παραπανω ατου τους ,υφισταται μονο σε δεδομενες συνθηκες περιβαλλοντος...

ο ουσιαστικος κατ εμε προβληματισμος ειναι ο εξης...σχετικα ικανοποιητικη αποκριση στις απαιτησεις με δυνατοτητα εστω και μικρης αναπροσαρμογης(ψεκασμος), η τελεια αποκριση,αλλα μονο σε δεδομενες συνθηκες...

πιθανοτατα στο μελλον θα δουμε εξελιξη,ισως ακομη και ψεκασμους με ουσιαστικη real time προσαρμογη στις εκαστοτε συνθηκες περιβαλλοντος,σε ολο το ευρος φορτιων και με πολυ καλυτερη αποκριση...

αυτα απο μενα,αναφορικα με τον τομεα αποδοσης μονο...proceed...εχει πολυ ενδιαφερον η συζητηση...


:beer: :beer:

DrBig
01/03/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να κανω μια μικρη παρεμβαση εδω ,αναφορικα με το τι κανει και δεν κανει ο ψεκασμος στα μοτοσακα...



Ευχαριστουμε για την ενδιαφερουσα παρεμβαση συντροφε.

Λες οτι το 10% TPS αποτελει οριο, λογω του οτι απο εκει και πανω δεν επαρκει η υπολογιστικη ισχυς του ecu ωστε να αναπροσαρμοσει στις εξωτερικες συνθηκες. Μου φαινεται παταξενο αλλα δεν το αμφισβητω, για να το λες κατι θα ξερεις. Η απορια μου στο προκειμενο ειναι οτι για μικρες μεταβολες στο ρυθμο περιστροφης και φορτου (συνθηκες ταξιδιου) δεν απαιτειται ιδιαιτερη υπολογιστικη ισχυς αφ'ενος και αφέτερου, αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στα χαμηλα υψομετρα, γιατι να υπολειπεται στα μεγαλα? Οι διαφορες ειναι παρομοιες, οι αλλαγες αφορουν την μεταβολη παραμετρων (θερμοκρασιας και πιεσης) των οποιων ο ρυθμος μεταβολης ειναι βραδυς (και συνεπως η απαιτηση σε υπολογιστικη ισχυ μικρη).
Παντως απο σχετικο θρεντ που αναφερεται σε διαχειριση υψομετρου μεταξυ 950 και 990, υπαρχουν αναφορες 'καθαρης' λειτουργιας του 990 μεχρι 14000 ποδια με αντιστοιχο υψομετρο για το 950 τα 8-9000 ποδια. Απο κει και περα χρειαζονται ρυθμιση στις βιδες αερα και τις βελονες. Υπαρχει ακομα ταξιδιωτικο απο xtr στα ιμαλαια με καλη λειτουργια μεχρι τα 6000 μετρα.

Οσο για την ικανοτητα των καρμπ, ναι μεν εχουν την δυνατοτητα να 'διαβαζουν' πιεση, αλλα δεν καταλαβαινουν τιποτα απο διαφορες θερμοκρασιας αερα, που ειναι εξισου σημαντικες για την καθαρη λειτουργια.

Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος, αν οχι να τα ξαναγραψω καλλιτερα.


edit
Εκανα ενα λαθος παραπανω λεγοντας οτι οι διαφορες θερμοκρασιας ειναι εξισου σημαντικες. Δεν ειναι. Ποσοστιαια, η πιεση σε μεγαλο υψομετρο αλλαζει πολυ περισσοτερο απ'οτι η θερμοκρασια.

http://www.digitaldutch.com/atmoscalc/

OldMan
02/03/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το δέχομαι μεν αλλά υπό ποιες προϋποθέσεις παίρνει νερά και πόσο πιθανό είναι αυτό να γίνει σε σχέση με το να έχεις προβλήματα με το καρμπυρατέρ και να θέλει λύσιμο?
Υπό τις ίδιες ΑΚΡΙΒΩΣ προϋποθέσεις που παίρνει νερά και το καρμπυρατέρ...
(δηλ. από το φιλτροκούτι ...):winka:

SeNNinhA
02/03/2010, 15:23
Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. Τα ΜΠΕΚ παιρνουν νερό από το φιλτροκούτι? Δεν καταλαβαίνω πως.

:confused: :confused: :confused:

OldMan
02/03/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. Τα ΜΠΕΚ παιρνουν νερό από το φιλτροκούτι? Δεν καταλαβαίνω πως.
:confused: :confused: :confused:
Όχι ρε Γιάννη ... :lol:
(ούτε το καρμπυρατέρ παίρνει νερό από το φιλτροκούτι...)

Ήθελα να γράψω ότι, νερό θα πάρει η τροφοδοσία αν μπεις μέχρι το ύψος του φιλτροκουτιού ...

SeNNinhA
02/03/2010, 15:44
Το θέμα είναι να μην μπει νερό στον κυλινδρο βασικά. Εάν όμως σου πέσει μέσα στο νερό τότε είναι αρκετά πιθανό να θέλει λυσιμο το καρμπ για να φύγουν τα νερά ενώ ο ψεκασμός όχι.

Το'χω ή είμαι λάθος; Με τα καρπυρατερ δεν τα πάω καλά.

Αλλά τώρα με το Husky έχω κλείσει ιδιαίτερα μαθήματα με τον μαστορα (Πρωτες βοήθειες καρμπυρατερ 1 & βασικές αρχές καρμπυρατερ) για να μην μείνω στο βουνό αν στραβώσει.

;) ;) ;)

OldMan
02/03/2010, 15:56
Ούτε ο ψεκασμός ούτε το καρμπυρατέρ (πολύ περισσότερο) είναι "στεγανά" ...

Η μεγαλύτερη πιθανότητα "μπασίματος" νερού του καρμπυρατέρ (εξωτερικά) αντισταθμίζεται από την αυξημένη συγκέντρωση νερού (εσωτερικά) του ψεκασμού (από π.χ. νερωμένη βενζίνη)....

(στο καρμπυρατέρ το νερό κάθεται στο λεκανάκι και πρέπει να ψιλογεμίσει για να αρχίσει τα "γκουκ-μουκ" - πράγμα που λύνεται αυθωρεί και παραχρήμα με το στρίψιμο μιας βίδας..)


Υ.Γ.
Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο κατά του ψεκασμού, αλλά δεν θα έκανα πάνω από μερικά χλμ (έχοντας κατηφόρα πίσω) με ψεκαστό μηχανάκι στο βουνό ...!!!
(είναι και η ανασφάλεια της ηλικίας...) :winka:

DrBig
02/03/2010, 16:18
δεν εχω διαβασει ποτε για προβλημα με ψεκασμους περαν του σπανιου φαινομενου απωλειας τρομπας βενζινης. Ακομα και οι σενσορες να τα παιξουν το συστημα παει σε fail safe mode. Αρκει η μπαταρια και τα παρελκομενα της να ειναι σε καλη κατασταση.

OldMan
02/03/2010, 16:21
Mπορεί, όπως είπα παραπάνω, να είναι η ανασφάλεια της ηλικίας αλλά δεν θα ήθελα να χωθώ στον πάτο της Κόλασης με ένα μηχανάκι που να έχει ένα σωρό "καλούδια", όπως: Αντλία καυσίμου, Ρεγουλατόρο πίεσης καυσίμου, Μονάδα Ελέγχου Κινητήρα, αισθητήρες φαινόμενου Hall, αισθητήρες MAFκαι MAP, αισθητήρες Οξυγόνου, αισθητήρες EGO & UEGO και αρκετά μέτρα καλωδίωσης με φίσες και αντάπτορες...



Γιατί με τα γάντια και την βροχή είναι δύσκολο να κάνεις τους παρακάτω υπολογισμούς, αν τα παίξει ο ψεκασμός...)



\frac{Mass_{air}}{Minute} \times \frac{Minutes}{Revolution} \times \frac{Revolutions}{Stroke} =\frac{Mass_{air}}{Stroke}

Minutes / Revolution is the reciprocal of engine speed (RPM).

The term Revolutions / Stroke = 1 / 2, whether it's a four stroke or a two-stroke engine.

\frac{Mass_{air}}{Stroke_{intake}} \times \frac{Mass_{Fuel}}{Mass_{Air}}=\frac{Mass_{Fuel}}{Stroke_{intake}}

MassFuel / MassAir is the desired mixture ratio, usually stoichiometric, but often different depending on operating conditions.

\frac{Mass_{Fuel}}{Stroke_{intake}} \times \frac{1}{Mass_{Fuel}/Minute} =\frac{Minutes}{Stroke_{intake}}=Pulsewidth

1 / (MassFuel / Minute) is the flow capacity of the injector, or its size.

Combining the above three terms . . .

\frac{Mass_{air}}{Minute} \times \frac{Minutes}{Revolution} \times \frac{Revolutions}{Stroke} \times \frac{Mass_{Fuel}}{Mass_{Air}} \times \frac{1}{Mass_{Fuel}/Minute} = Pulsewidth

Substituting real variables for the 5.0 L engine at idle.

* 0.55 \frac{lb}{min} \times \frac{1 min}{700 rev} \times \frac{1 revolution}{2 strokes} \times \frac{1}{14.64} \times 2.5\frac{min}{lb} = 6.7 \times 10^{-5} min = 4ms

Substituting real variables for the 5.0 L engine at maximum power.

* 28 \frac{lb}{min} \times \frac{1 min}{5500 rev} \times \frac{1 revolution}{2 strokes} \times \frac{1}{11.00} \times 2.5\frac{min}{lb} = 57.9 \times 10^{-5} min = 35ms

Injector pulsewidth typically ranges from 4 ms/engine-cycle at idle, to 35 ms per engine-cycle at wide-open throttle. The pulsewidth accuracy is approximately 0.01 ms.

[edit] Calculate fuel-flow rate from pulsewidth

* (Fuel flow rate) ≈ (pulsewidth) × (engine speed) × (number of fuel injectors)

Looking at it another way:

* (Fuel flow rate) ≈ (throttle position) × (rpm) × (cylinders)

Looking at it another way:

* (Fuel flow rate) ≈ (air-charge) × (fuel/air) × (rpm) × (cylinders)

Substituting real variables for the 5.0 L engine at idle.

* (Fuel flow rate) = (2.0 ms/intake-stroke) × (hour/3,600,000 ms) × (24 lb-fuel/hour) × (4-intake-stroke/rev) × (700 rev/min) × (60 min/h) = (2.24 lb/h)

Substituting real variables for the 5.0L engine at maximum power.

* (Fuel flow rate) = (17.3 ms/intake-stroke) × (hour/3,600,000-ms) × (24 lb-fuel/hour) × (4-intake-stroke/rev) × (5500-rev/min) × (60-min/hour) = (152 lb/h)

Ζεύκας
02/03/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί με τα γάντια και την βροχή είναι δύσκολο να κάνεις τους παρακάτω υπολογισμούς, αν τα παίξει ο ψεκασμός...)



\frac{Mass_{air}}{Minute} \times \frac{Minutes}{Revolution} \times \frac{Revolutions}{Stroke} =\frac{Mass_{air}}{Stroke}
.
.
.
..
* (Fuel flow rate) = (17.3 ms/intake-stroke) × (hour/3,600,000-ms) × (24 lb-fuel/hour) × (4-intake-stroke/rev) × (5500-rev/min) × (60-min/hour) = (152 lb/h)


:a27: :a02:

stefanos
02/03/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Mπορεί, όπως είπα παραπάνω, να είναι η ανασφάλεια της ηλικίας αλλά δεν θα ήθελα να χωθώ στον πάτο της Κόλασης με ένα μηχανάκι που να έχει ένα σωρό "καλούδια", όπως: Αντλία καυσίμου, Ρεγουλατόρο πίεσης καυσίμου, Μονάδα Ελέγχου Κινητήρα, αισθητήρες φαινόμενου Hall, αισθητήρες MAFκαι MAP, αισθητήρες Οξυγόνου, αισθητήρες EGO & UEGO και αρκετά μέτρα καλωδίωσης με φίσες και αντάπτορες...



Γιατί με τα γάντια και την βροχή είναι δύσκολο να κάνεις τους παρακάτω υπολογισμούς, αν τα παίξει ο ψεκασμός...)



\frac{Mass_{air}}{Minute} \times \frac{Minutes}{Revolution} \times \frac{Revolutions}{Stroke} =\frac{Mass_{air}}{Stroke}

Minutes / Revolution is the reciprocal of engine speed (RPM).

The term Revolutions / Stroke = 1 / 2, whether it's a four stroke or a two-stroke engine.

\frac{Mass_{air}}{Stroke_{intake}} \times \frac{Mass_{Fuel}}{Mass_{Air}}=\frac{Mass_{Fuel}}{Stroke_{intake}}

MassFuel / MassAir is the desired mixture ratio, usually stoichiometric, but often different depending on operating conditions.

\frac{Mass_{Fuel}}{Stroke_{intake}} \times \frac{1}{Mass_{Fuel}/Minute} =\frac{Minutes}{Stroke_{intake}}=Pulsewidth

1 / (MassFuel / Minute) is the flow capacity of the injector, or its size.

Combining the above three terms . . .

\frac{Mass_{air}}{Minute} \times \frac{Minutes}{Revolution} \times \frac{Revolutions}{Stroke} \times \frac{Mass_{Fuel}}{Mass_{Air}} \times \frac{1}{Mass_{Fuel}/Minute} = Pulsewidth

Substituting real variables for the 5.0 L engine at idle.

* 0.55 \frac{lb}{min} \times \frac{1 min}{700 rev} \times \frac{1 revolution}{2 strokes} \times \frac{1}{14.64} \times 2.5\frac{min}{lb} = 6.7 \times 10^{-5} min = 4ms

Substituting real variables for the 5.0 L engine at maximum power.

* 28 \frac{lb}{min} \times \frac{1 min}{5500 rev} \times \frac{1 revolution}{2 strokes} \times \frac{1}{11.00} \times 2.5\frac{min}{lb} = 57.9 \times 10^{-5} min = 35ms

Injector pulsewidth typically ranges from 4 ms/engine-cycle at idle, to 35 ms per engine-cycle at wide-open throttle. The pulsewidth accuracy is approximately 0.01 ms.

[edit] Calculate fuel-flow rate from pulsewidth

* (Fuel flow rate) ≈ (pulsewidth) × (engine speed) × (number of fuel injectors)

Looking at it another way:

* (Fuel flow rate) ≈ (throttle position) × (rpm) × (cylinders)

Looking at it another way:

* (Fuel flow rate) ≈ (air-charge) × (fuel/air) × (rpm) × (cylinders)

Substituting real variables for the 5.0 L engine at idle.

* (Fuel flow rate) = (2.0 ms/intake-stroke) × (hour/3,600,000 ms) × (24 lb-fuel/hour) × (4-intake-stroke/rev) × (700 rev/min) × (60 min/h) = (2.24 lb/h)

Substituting real variables for the 5.0L engine at maximum power.

* (Fuel flow rate) = (17.3 ms/intake-stroke) × (hour/3,600,000-ms) × (24 lb-fuel/hour) × (4-intake-stroke/rev) × (5500-rev/min) × (60-min/hour) = (152 lb/h)

maf δεν έχουμε μην γίνεσαι υπερβολικός:p

OldMan
02/03/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
maf δεν έχουμε
Κάτι είναι κι αυτό ...:winka:

dirtbird
02/03/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι είναι κι αυτό ...:winka:

και μιλάμε για μονοκύλινδρα....

Μην το παρακάνουμε παρακαλώ σεβάσμιε γέροντα...:p

OldMan
03/03/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
και μιλάμε για μονοκύλινδρα....
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό ...

Όντως έτσι ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά στην πορεία περάσαμε σε κάτι Adventure κ.λ.π. κ.λ.π.) :winka:

reinmeister
05/03/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B] Η απορια μου στο προκειμενο ειναι οτι για μικρες μεταβολες στο ρυθμο περιστροφης και φορτου (συνθηκες ταξιδιου) δεν απαιτειται ιδιαιτερη υπολογιστικη ισχυς αφ'ενος και αφέτερου, αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στα χαμηλα υψομετρα, γιατι να υπολειπεται στα μεγαλα? Οι διαφορες ειναι παρομοιες, οι αλλαγες αφορουν την μεταβολη παραμετρων (θερμοκρασιας και πιεσης) των οποιων ο ρυθμος μεταβολης ειναι βραδυς (και συνεπως η απαιτηση σε υπολογιστικη ισχυ μικρη).


μια χαρα αντιληπτος εγινες...

το θεμα δεν εχει να κανει με μικρα-μεγαλα υψομετρα...

εχει να κανει με εντονα και μεγαλα ανοιγοκλεισιματα του γκαζιου ,εντονη αυξηση-μειωση στροφων κινητηρα σε μικρο ευρος χρονου,που αν τα λαβει αυτα υπ οψιν ο εγκεφαλος, θα "χαζεψει"αν δεν λειτουργησει με στανταρ δεδομενα της μνημης του...πολυ απλα δεν προλαβαινει...

ενα 10% tps ειναι πολυ μικρο ευρος κι αν εξαιρεσεις το ρελαντι ,ξεκινημα και ελαχιστες περιπτωσεις cruising με σταθερο γκαζι,δεν βρισκεται ποτε αλλοτε σε αυτες τις συνθηκες ο κινητηρας...