PDA

View Full Version : Google Adwords



Operater
28/02/2010, 21:05
Μου κάνανε δώρο ένα κουπόνι για Google Adwords.
έχει ιδέα κανείς πως εξαργυρώνω τον κωδικό?

SOTOS80
28/02/2010, 22:13
καλησπέρα Φίλε μου,
Για να εξαργυρώσεις το κουπόνι των Google Adwords, πηγαίνεις στην καρτέλα των χρεώσεων.

Πιο αναλυτικά τα βήματα:

- Μπαίνεις στο λογαριασμό σου (εφόσον έχεις δημιουργήσει έναν εδώ:
Adwords Accounts (https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=adwords&cd=null&hl=el-GR&ltmpl=adwords&passive=true&ifr=false&alwf=true&continue=https%3A%2F%2Fadwords.google.com%2Fselect%2Fgaiaauth%3Fapt%3DNone%26ugl%3Dtrue)

και πας στην καρτέλα Χρέωση.

- Επιλέγεις το μενού: Προτιμήσεις Χρέωσης
Εκει μόλις scrollaρεις κάτω κάτω, θα δεις την φράση "Κωδικοί Προσφορών" .

Βάζεις τον κωδικό σου και είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις την διαφήμισή σου.

Υ.Γ Μην σπαταλίσεις το κουπόνι σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις το πώς θα στήσεις μια καμπάνια
στο Google Adwords. Διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ: Adwords Help (https://adwords.google.com/support/aw/?hl=el)
ή αξιοποίησε το δίνοντάς τον σε κάποιο γνωστό σου που γνωρίζει έτσι ώστε να σιγουρέψεις τον περισσότερο δυνατό κόσμο με την χαμηλότερη δυνατή χρέωση.

Operater
28/02/2010, 22:20
Σε ευχαριστώ πολύ! το έκανα έτσι ακριβώς (αλλά πρώτα κατάλαβα ότι έπρεπε να βάλω μια πιστωτική)

Όταν πάω να κάνω καμπάνια, μου λέει ότι δεν εχω βάλει κάποιο ποσο.
Γνωρίζεις ότι αν βάλω π.χ. 20 Ε θα τα αφαιρέσει από το πιστωτικό υπόλοιπο?

SOTOS80
28/02/2010, 22:35
Εφόσον το έβαλες,
Πρέπει να προσέξεις αρκετά.

Ας υποθέσουμε οτι το κουπόνι σου είναι των 75? και είναι η 1η σου εμπειρία με το Adwords.

- Βάζεις την πιστωτική σου και τον κωδικό στο πλαίσιο.
- Λόγω πρώτης εμπειρίας με το εργαλείο, χρεώνεσαι 5? για ενεργοποίηση του λογαριασμού εφάπαξ.
(Άρα για τις διαφημίσεις σου μένουν 70?)
- Ετοιμάζεις την 1η καμπάνια σου (κείμενα & λέξεις) και περιμένεις την έγκριση.
- Μόλις πάρεις το ΟΚ ξεκινά η καμπάνια με τα 70? που θα πρέπει να ορίσεις εσύ σαν μέγιστο ποσό χρέωσης.
** Εάν τα χρήματα του κουπονιού εξαντληθούν, δεν υπάρχει καμμία ειδοποίηση για να σταματήσει η καμπάνια και ξεκινά η χρέωση της πιστωτικής σου..
***Εάν εσύ βάλεις το όριο των 70? και το ποσό φτάσει τελικά 70,034?, η πιστωτική σου θα χρεωθεί 0,034?.

Tip: Βάλε όσες περισσότερες λέξεις μπορείς!

Operater
28/02/2010, 22:41
Οκ! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ενημερώσω με νεότερα.
Απλά έχω ένα site και μιας και μου κάναν τέτοιο δωράκι,
σκέφτηκα να το εκμεταλευτώ...

Από την εμπειρία σου, είναι καλό εργαλείο προώθησης τα AdWords?

SOTOS80
28/02/2010, 22:52
Η κοπέλα μου δουλεύει στο χώρο της διαφήμισης και μου έχει τονίσει ότι σε ένα πλάνο προώθησης, η πρώτη ενέργεια διαφήμισης είναι το google adwords.Αυτό οφείλεται στο ότι το κόστος ανα επίσκεψη κυμαίνεται απο 0,03 - 0,50 ?.

Είναι η τέλεια αρχή για ένα φρέσκο site αρκεί να χρησιμοποιηθεί σωστά και όχι απλά για προσελκύσεις κόσμο που ΔΕΝ ενδιαφέρεται για το site σου.

π.χ αν πουλάς παπούτσια και έχεις ορίσει σαν λέξη την λέξη news και η διαφήμιση σου λέει "Τα Καλύτερα Παπούτσια Είναι Εδώ!" ο χρήστης πιθανότατα να πατήσει την διαφήμιση, να μπει στο site και να φύγει στα επόμενα 2 δευτερόλεπτα.Σκοπός είναι να εμφανίσεις στον χρήστη τη σωστή διαφήμιση την δεδομένη στιγμή που την χρειάζεται.



Υ.Γ Θα κάνει πολύ καλό στο site σου και δεν χρειάζεται να ξοδεύεις πάνω απο 20? την ημέρα.