PDA

View Full Version : ξεκολλημα απο το τεποζιτο?



PanosV
01/03/2010, 12:12
Καλημερα φιλοι μου, να σας ρωτησω κατι, πως μπορω να βγαλω το αυτοκολητακι που εχει απο την αντιπροσωπια της YAMAHA πανω απο το τεποζιτο της R6 χωρις να το γρατσουνισω? :confused:

McGyver
01/03/2010, 12:13
Ζέστανέ το με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά...

alexanderR6
01/03/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ζέστανέ το με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά...
:cool:

faraway
01/03/2010, 12:16
....και καθάρισμα μετά για να μην μείνουνε οι κόλες !!!

DeusEx
01/03/2010, 12:17
εγω ειχα βγαλει τα αυτοκολητα απο το xrακι μου με zippελαιο κ wd-40

devil's animal
01/03/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ζέστανέ το με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά...

ο ποιος σωστος και ενδεδειγμενος τροπος.
μετα οινοπνευματακι για τις κολλες γιατι αν βαλεις βενζινη ή πετρελαιο μπορει να κανεις ζημια στο χρωμα..
:beer: :beer: :beer:

OldMan
01/03/2010, 12:22
Το να είναι καραφλός ο άνθρωπος, δεν το σκέφτηκε κανείς ..??? :smokin:

devil's animal
01/03/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το να είναι καραφλός ο άνθρωπος, δεν το σκέφτηκε κανείς ..??? :smokin:

υπαρχουν και τα θερμοπιστολα κυριος.:smokin:


αλλα με προσεΧτικη χρηση γιατι εχουν δυναμη...:blush:

PanosV
01/03/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το να είναι καραφλός ο άνθρωπος, δεν το σκέφτηκε κανείς ..??? :smokin:

οχι φιλε μου δοξα το Θεο δεν ειμαι :rotflmao:

ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια κ εγω σκεφτομουν με το πιστολακι αλλα με δυσκολευε οτι δεν ειχα μπαλαντεσα για να τραβηξω ρευμα απο τον τριτο οροφο κ ελεγα μηπως υπαρχει καποιος ποιο ευκολος τροπος που δεν γνωριζω.:beer:

BELZEBOYLIS
01/03/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το να είναι καραφλός ο άνθρωπος, δεν το σκέφτηκε κανείς ..??? :smokin:


και τι διάολο δεν έχει κανείς στην οικογένεια ??? Ούτε τρίχα????κανείς?? εε να του δώσω το δικό μου τότε του ανθρώπου !




(πιστολάκι και υπομονή φίλε) :wave2:

lspiros
01/03/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ο ποιος σωστος και ενδεδειγμενος τροπος.
μετα οινοπνευματακι για τις κολλες γιατι αν βαλεις βενζινη ή πετρελαιο μπορει να κανεις ζημια στο χρωμα..
:beer: :beer: :beer:
το πετρελαιο δεν κανει ποτε ζημια,γι αυτο βγαζουμε και τις πισες με αυτο.αντιθετα το οινοπνευμα κανει ειδικα αν η χρηση του γινει στον ηλιο.πιστολακι και wd-40 με τη βοηθεια σπατουλιτσας φανοποιου.αν και μαλλον η σπατουλα δεν θα χρειαστει...

jfx
01/03/2010, 12:50
εγω το ειχα βγαλει χωρις να το ζεστανω αλλά μου ειχε βγαλει τη πίστη. και αυτο στο ντεπόζιτο και το άλλο που έχει στο ψαλίδι.

Επειδή βγαίνει κομματακι κομματακι κι οχι ολο μαζι ενιαιο, ειχα παρει μια πλαστικη καρτα (παλια πιστωτικη ή τηλεκαρτα ξερω γω) και με αυτην εβγαζα σιγα σιγα και παραλληλα ετριβα με απαλο πανι με οινοπνευμα.
Βγήκε μια χαρα παντως ουτε σημαδια απο κατω ουτε διαφορα στο χρωμα(ηταν και καινουριο το μηχανακι) ουτε τιποτα.

Αμα ζεστανεις πιθανον να βγει ευκολοτερα. Αν δε μπορεις να φερεις κοντά πιστολακι και δεν το βιαζεσαι τοσο, περιμενε λιγο να καλοκαιριασει και ασ'το 10 λεπτα στον ηλιο το μηχανακι και εισαι ετοιμος για οινοπνεύματα κτλ...

devil's animal
01/03/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
το πετρελαιο δεν κανει ποτε ζημια,γι αυτο βγαζουμε και τις πισες με αυτο.αντιθετα το οινοπνευμα κανει ειδικα αν η χρηση του γινει στον ηλιο.πιστολακι και wd-40 με τη βοηθεια σπατουλιτσας φανοποιου.αν και μαλλον η σπατουλα δεν θα χρειαστει...


Σπυρο σιγουρο αυτο?:confused:

νομιζω οτι βενζινη και πετρελαιο ειναι πολυ πιο "δυνατα" σε σχεση με το οινοπνευμα...ειδικα η βενζινη που ειναι διαλυτης...:look:

lspiros
01/03/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Σπυρο σιγουρο αυτο?:confused:

νομιζω οτι βενζινη και πετρελαιο ειναι πολυ πιο "δυνατα" σε σχεση με το οινοπνευμα...ειδικα η βενζινη που ειναι διαλυτης...:look:
σιγουροτατο.εγω μιλησα για το πετρελαιο οτι δεν κανει ζημια οχι η βενζινη.γενικα να ξερεις οτι οσο πιο πτητικο ειναι ενα προιον διυλησης του πετρελαιου τοσο πιο πολυ ζημια κανει στο βερνικι.αλλωστε το χρησιμοποιουσαμε χρονια στο φανοποιειο και στις μαντρες αυτοκινητων χωρις παρατραγουδα.:wave2:

devil's animal
01/03/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
σιγουροτατο.εγω μιλησα για το πετρελαιο οτι δεν κανει ζημια οχι η βενζινη.γενικα να ξερεις οτι οσο πιο πτητικο ειναι ενα προιον διυλησης του πετρελαιου τοσο πιο πολυ ζημια κανει στο βερνικι.αλλωστε το χρησιμοποιουσαμε χρονια στο φανοποιειο και στις μαντρες αυτοκινητων χωρις παρατραγουδα.:wave2:

I rest my case...
:beer: :beer: :beer: :beer:

nikos1400
01/03/2010, 15:56
Να ρωτησω εγω κατι -λιγο- ασχετο...
Δεν ειναι περασμενο βερνικι ΠΑΝΩ απο το αυτοκολλητο ??
:confused:

jfx
01/03/2010, 20:45
προφανως και τα παραπανω που συζητουνται αναφερονται σε αυτοκολλητα που ειναι πανω απο το βερνικι.

Το συγκεκριμενο που λεει ο PanosV στο ντεποζιτο του R6 ειναι πανω απο το βερνικι.

Gi_4ce
01/03/2010, 21:55
Λογικα θα λεει κανενα απο αυτα τα ανουσια

warning! Do not operate this vehicle if you are an idiot or a moron.

PanosV
02/03/2010, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Λογικα θα λεει κανενα απο αυτα τα ανουσια

warning! Do not operate this vehicle if you are an idiot or a moron.


ναι παιδια ενα απο αυτα τα ανουσια αυτοκολητακια που ειναι πανω απο το βερνικι θελω να αφαιρεσω..

συμφωνω σε αυτο που ειπε ο Ispiros για το πετρελαιο σε σχεση με το καθαρο οινοπνευμα κ την βενζινη. για παραδειγμα η μηχανη ειχε πανω στο τεποζιτο δυο μικρες πιτσιλιεσ απο πλαστικο χρωμα τοιχου με το πετρελαιο (το οποιο το χρησιμοποιω που κ που για καθαρισμο ζαντασ κ ψαλιδιου με ευκολο κ καλο αποτελεσμα) δεν εφυγαν καθολου, με το που ακουμπησα απαλα το καθαρο οινοπνευμα εξαφανιστικαν.:eyepop: