PDA

View Full Version : excel στεφανια για Adventure 950?



urban
01/03/2010, 16:56
Καπου κοπανησα και στραβωσα το μπροστινο στεφανι. Αποφασισα να βαλω excel αλλα δυο ωρες ερευνας στο ινερνετ απεδωσαν το κενο.

Εχετε καμια ακρουλα, κανενα ιτερνετικο μαγαζακι δοκιμασμενο;

Ευχαριστω προκαταβολικα!

BIG BLACK
05/03/2010, 11:50
Επειδή και εγώ λόγω χώματος έχω κοπανήσει και

τα δυό στεφάνια το ψάχνω.

Μιά πρώτη αναζήτηση στο ιντερνέτι στα sites της ktm

δεν βρήκα κάτι.

Στην Αθήνα ρώτησα στην excel και κάνουν 530 ευρώ,

συν το πλέξιμο, άστα να πάνε.....

Όποιος έχει κάνει αυτή την αλλαγή ας πει κάτι.....

el patron
06/03/2010, 12:14
εγω παντως εχω παρει δευτερο σετ τροχων και ησυχασα, πιστευω ειναι η καλυτερη αγορα για οποιον πηγαινη χωμα...

BIG BLACK
06/03/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
εγω παντως εχω παρει δευτερο σετ τροχων και ησυχασα, πιστευω ειναι η καλυτερη αγορα για οποιον πηγαινη χωμα...

Εννοείς μαζί με δισκόφρενα?

Αν έχεις όρεξη να δώσεις περισσότερες πληροφορίες

καθώς και πόσο στοίχισαν θα με βοηθούσε πολύ.

:wave2:

DrBig
06/03/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BIG BLACK
Εννοείς μαζί με δισκόφρενα?

Αν έχεις όρεξη να δώσεις περισσότερες πληροφορίες

καθώς και πόσο στοίχισαν θα με βοηθούσε πολύ.

:wave2:

Αν θελεις δυο ζευγαρια τροχων, η καλλιτερη λυση για χωμα ειναι τα στεφανια του σουπερ εντουρο γιατι ειναι πολυ ανθεκτικοτερα απο αυτα του adventure και σε σωστοτερες διαστασεις.
Για ασφαλτο η καλλιτερη λυση ειναι να πλεξεις τροχους 19/17.

Οι φτηνοτερες τιμες που εχω βρει (απο ελλαδα) για τροχους 19/17 ειναι περιπου 800 ευρω με μαμα κεντρα ΚΤΜ. Οι δισκοι κοστιζουν περιπου 170 ευρω ο ενας αλλα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δευτερο ζευγαρι. Αν σε ενδιαφερει αυτη η λυση, τοτε κρατας τους μαμα τροχους για χωμα.

BIG BLACK
06/03/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν θελεις δυο ζευγαρια τροχων, η καλλιτερη λυση για χωμα ειναι τα στεφανια του σουπερ εντουρο γιατι ειναι πολυ ανθεκτικοτερα απο αυτα του adventure και σε σωστοτερες διαστασεις.
Για ασφαλτο η καλλιτερη λυση ειναι να πλεξεις τροχους 19/17.

Οι φτηνοτερες τιμες που εχω βρει (απο ελλαδα) για τροχους 19/17 ειναι περιπου 800 ευρω με μαμα κεντρα ΚΤΜ. Οι δισκοι κοστιζουν περιπου 170 ευρω ο ενας αλλα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις δευτερο ζευγαρι. Αν σε ενδιαφερει αυτη η λυση, τοτε κρατας τους μαμα τροχους για χωμα.

Καταρχήν ευχαριστώ γιά την απάντηση.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι η μηχανή χρησιμοποιείται καθημερινά

και σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο πάει χώμα με τα karoo πάντα επάνω.

Εκτός από το κόστος των τροχών δεν νομίζω ότι

κάθε Παρασκευή θα είχα την όρεξη να αλλάζω τροχούς........:D

Προς το παρόν θα προσπαθήσω να φέρω λίγο τα στεφάνια,

και αν παρατραβήξει το στράβωμα μάλλον θα πάω προς τη

λύση του super enduro.


:wave2:

KOSTAS-ER6
06/03/2010, 21:02
εγω ειμαι σε αναζητηση για tubless, αν υπαρχει καποιος με στραβες ζαντες κ θελει μαμα κραταω τα κεντρα του κ παιρνει τις δικες μου που ειναι με 8000χλμ μονο!

Δεν εχω ιδεα ομως τι παιζει με τιμες κ ποσο εχουν οι tubless...θα πρεπει να το ψαξω πρωτα

el patron
06/03/2010, 21:17
οι ροδες που εχω αποτελουνται απο μπροστινο στεφανι excel με κεντρο haan και η πισω απο μαμα 950 adv,
φορανε χοντρες σαμπρελες michelen ,και ειναι κομπλε με δισκοφρενα , ολα αυτα τα πηρα 800 ευρω μεταχειρισμενα
απο φιλο.
Τελος δεν προτεινω 19-17 γιατι ειναι ενα πειραμα που δεν εχει πετυχει.:wave2:

DrBig
07/03/2010, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron

Τελος δεν προτεινω 19-17 γιατι ειναι ενα πειραμα που δεν εχει πετυχει.:wave2:

Σε τι συνισταται η αποτυχια του?

el patron
07/03/2010, 07:31
χανει το χαρακτηρα που εχει η μηχανη ,πχ προσπαθησε να ακολουθησεις σε γλυστερο εδαφος ενα με 18-21
δεν γινεται ,η 21 ροδα σου προσφερει μεγαλη πληροφορηση στον δρομο συγχωρει πιο ευκολα λαθη.
τα scorpion που φοραει ειναι φανταστικα λαστιχα.
Σιγουρα ομως μπορει καποιος να τα βαλει αν θελει και εχει μεγαλυτερες επιλογες σε λαστιχα,αλλα θα χασει καπου αλλου.

DrBig
07/03/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
χανει το χαρακτηρα που εχει η μηχανη ,πχ προσπαθησε να ακολουθησεις σε γλυστερο εδαφος ενα με 18-21
δεν γινεται ,η 21 ροδα σου προσφερει μεγαλη πληροφορηση στον δρομο συγχωρει πιο ευκολα λαθη.
τα scorpion που φοραει ειναι φανταστικα λαστιχα.
Σιγουρα ομως μπορει καποιος να τα βαλει αν θελει και εχει μεγαλυτερες επιλογες σε λαστιχα,αλλα θα χασει καπου αλλου.

Σιγουρα ο χαρακτηρας αλλαζει, και σιγουρα δεν ειναι σεταπ για χωμα. Τωρα για δρομο εστω και γλυστερο, τι να πω, υπαρχουν πολλοι οδηγοι adv που φτιαχνουν δευτερο ζευγαρι, ειδικα στην αμερικη, και μαλιστα δοκιμαζουν και 17/17 και ειναι ευτυχεις με τα αποτελεσματα. Παντως σ'αυτη τη διασταση υπαρχουν πολλες επιλογες για λαστιχα ασφαλτου και αρκετα καλλιτερα απο τα σκορπιον.
Οταν φτιαξω τα δικα μου, θα ενημερωσω στο φορουμ. :wave2:

el patron
07/03/2010, 11:27
αυτο που ειπα οτι το πειραμα δεν εχει πετυχει με 19-17 το εχει πει και μηχανικος εξελιξης της ktm σε συνετευξη
πριν κατι χρονια ,οσο για τους αμερικανους στο adv αλλου δρομους εχουν εκει και αλλους εδω,
με τα 19-17 η 17-17 η μηχανη γινετε πιο απολυτη στον δρομο και χανει τον fun χαρακτηρα δηλαδη παω με τις
παντες παντου γλιστροντας.
θα σου πω και μια περιπτωση με τα peygot rally οσοι εβαζαν λαστιχαρες και ζανταρες και τα χαμηλωναν ετρωγαν
τσαι απο τα μαμα ευκολα στις στροφες με τα 185 που φορουσαν.:wave2:

DrBig
07/03/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
αυτο που ειπα οτι το πειραμα δεν εχει πετυχει με 19-17 το εχει πει και μηχανικος εξελιξης της ktm σε συνετευξη
πριν κατι χρονια ,οσο για τους αμερικανους στο adv αλλου δρομους εχουν εκει και αλλους εδω,
με τα 19-17 η 17-17 η μηχανη γινετε πιο απολυτη στον δρομο και χανει τον fun χαρακτηρα δηλαδη παω με τις
παντες παντου γλιστροντας.
θα σου πω και μια περιπτωση με τα peygot rally οσοι εβαζαν λαστιχαρες και ζανταρες και τα χαμηλωναν ετρωγαν
τσαι απο τα μαμα ευκολα στις στροφες με τα 185 που φορουσαν.:wave2:


σε αντιλαμβανομαι, αλλα δεν ειναι fun για ολους το παω παντου γλυστρωντας ;)

el patron
07/03/2010, 12:22
δεν εννοω ομως χαζοσπινιαρισματα εννοω ατελειωτο drift ,ειναι φτιαγμενη για αυτο πιστεψε με....:beer:

Greg_950 S
07/03/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σιγουρα ο χαρακτηρας αλλαζει, και σιγουρα δεν ειναι σεταπ για χωμα. Τωρα για δρομο εστω και γλυστερο, τι να πω, υπαρχουν πολλοι οδηγοι adv που φτιαχνουν δευτερο ζευγαρι, ειδικα στην αμερικη, και μαλιστα δοκιμαζουν και 17/17 και ειναι ευτυχεις με τα αποτελεσματα. Παντως σ'αυτη τη διασταση υπαρχουν πολλες επιλογες για λαστιχα ασφαλτου και αρκετα καλλιτερα απο τα σκορπιον.
Οταν φτιαξω τα δικα μου, θα ενημερωσω στο φορουμ. :wave2:

Τα απλά ADV 950 (2005) - 990 (2006-10) με διαδρομές 210 mm /210 mm , γίνονται πιο ευέλικτα, λόγω γρηγορότερης γεωμετρίας, αλλά και πιο απόλυτα στο όριο και σε τυχόν "λάθος γραμμές", ενώ υστερούν σαφώς στο χώμα. Στα supermoto 950 R - 990 , η ΚΤΜ με διαδρομές 200/210 mm, έχει 17", εμπρός και πίσω. Tις ίδιες ζάντες έχει για τα 990 R και Τ, με διαδρομές 160/180 mm. Είναι ξεκάθαρη η διαχρονική τάση στην ΚΤΜ για τις supermoto, με χαμηλότερες αναρτήσεις για 17" ζάντες.
Όσο για τους Αμερικάνους, αυτοί έχουν συνήθως διαφορετικές ανάγκες για τις Highway με τα όρια 55-65 mph, στην καλύτερη.

Αλλά, στα 950 S με 265 mm ( 2003-4 ) και 245 mm (2005) εμπρός-πίσω, όπως και στα 990 S και R με τα 265 mm, που προσανατολίζονται κυρίως στο off road, είναι μάλλον οδηγικά αδόκιμη λύση, γιατί καταργεί στην ουσία την προτίμηση σε S και R από τα απλά ADV.
Πέρα βέβαια και από το αταίριαστο look , δηλαδή μεγαλύτερες διαδρομές και μικρότερες ζάντες/ελαστικά ...
Πιστεύω ότι το σοβαρότερο θέμα κυρίως για τον 21" μπροστινό, έιναι ότι δεν φοράει tubeless ελαστικά. Όσο και heavy duty M/X σαμπρέλα να φοράς, πάντοτε έχει κάποια απώλεια σε psi και δεν νιώθεις τελείως ασφαλής, με μουαγιέν ταξιδιού τα 160-200 Km/h.. :wave2:

DrBig
07/03/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
εγω ειμαι σε αναζητηση για tubless, αν υπαρχει καποιος με στραβες ζαντες κ θελει μαμα κραταω τα κεντρα του κ παιρνει τις δικες μου που ειναι με 8000χλμ μονο!

Δεν εχω ιδεα ομως τι παιζει με τιμες κ ποσο εχουν οι tubless...θα πρεπει να το ψαξω πρωτα


http://www.alpinaraggi.it

KOSTAS-ER6
07/03/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
http://www.alpinaraggi.it
τιμες γνωριζεις η να ρωτησω καλυτερα εκει?
υπαρχει εδω αντιπροσωπος?

DrBig
07/03/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
τιμες γνωριζεις η να ρωτησω καλυτερα εκει?
υπαρχει εδω αντιπροσωπος?

δεν εχω ιδεα! Αν βρεις πες μας και εμας. Για 21/18 τροχους ενδιαφερεσαι?

KOSTAS-ER6
07/03/2010, 19:26
ναι ιδια διασταση , πειραματα δεν κανω!

lkol
08/03/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
τιμες γνωριζεις η να ρωτησω καλυτερα εκει?
υπαρχει εδω αντιπροσωπος?


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66491 :winka:

DrBig
08/03/2010, 15:45
19/17 - 17/17

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=439443
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=281897&highlight=19%2F17

urban
08/03/2010, 15:50
ακομα ψαχνω!

ο Haan στην ολλανδια, που αν καταλαβα καλα ειναι ο αντιπροσωπος για ολη την ευρωπη, με παεπεμψε στον εδω αντιπροσωπο και ο εδω μου ειπε να περιμενω ενα μηνα και να εχω ετοιμα και περιπου 230 γιουρια...

ρωτησα σε εναν στην αγγλια και ακομα δεν εχει απαντησει.

αρχιζω να φουρκιζομαι...

lc8ergr1
15/03/2010, 14:18
πριν αντικαταστησετε στεφανι


επιδιορθοστε το


απενατι απο το τσεσμελη στο νεο κοσμο
στην θεοφιλοπουλου οδο



θα με θυμηθειτε!!! και θα γλυτωσετε τα λεφτα σας