PDA

View Full Version : Παιδες τα φωτα σας



riddle
01/03/2010, 18:02
Παιδες καλησπερα καλω μηνα και καλη βδομαδα.Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Στις 16 Νοεμβριου και ωρα 7:30 περιπου το απογευμα επαθα ενα ατυχημα πεφτοντας απο τις σκαλες στο κλημακοστασιο της πολυκατοικιας που μενω.Παω στη Βουλα,βγαζω ακτινογραφια και εχω παθει καταγμα στον ωμο.1 μηνα σε ακινησια μου λεει ο εκει ορθοπεδικος και φευγω με το χερι φασκιομενο.

Την επομενη παω στο ικα για να παρω αδεια και ο εκει ορθοπεδικος μου λεει δεν εχεις τιποτα και δουλευε κανονικα το χερι σου.Εγω καλως ή κακως ακουσα τον γιατρο της βουλας.

Περναει ο μηνας ξεφασκιωνω το χερι και ξεκινω φυσικοθεραπειες γιατι ειχε παθει αγκιλωση.Το χερι δεν ελεγε να συνελθει με τιποτα.

Στις 12 του Φεβρουαριου περναω παλι επιτροπη και ειναι εκει ο ορθοπεδικος του ικα ο οποιος ισχυριζεται οτι δεν εχω τιποτα απο την αρχη του ατυχηματος μου και οτι τους κοροιδευω με αποτελεσμα να μου διακοψει την αδεια.

Αγανακτισμενος πλεον παω σε αλλο ικα που μου συστησαν εναν ορθοπεδικο.Ο εκει γιατρος μου λεει πως το χερι μου θα επρεπε κανονικα να ειναι καλα αλλα απο την στιγμη που δεν τοτε εχω και καποιον αλλον τραυματισμο.Μου γραφει μαγνητικη την οποια κανω και τα αποτελεσματα δειχνουν ρηξη τενοντα.Παλι καλα δηλαδη που δεν ακουσα τον γιατρο του ικα γιατι θα παθενα κατι σοβαρο.Η ρηξη του τενοντα ομως που εχω δεν μπορει να χειρουργηθει.

Περναω την Πεμπτη 25 του μηνα απο επιτροπη εχοντας μαζι μου και την μαγνητικη και ακουω το κορυφαιο οτι δεν μπορω να παρω αλλη αδεια γιατι εχει διακοπει η προηγουμενη και πως αν θελω αδεια θα πρεπει να κανω χειρουργειο.Τους εξηγω πως δεν γινεται χειρουργειο και πως θα επουλωθει απο μονο του και η απαντηση τους "το ξερουμε αλλα δεν περνεις αλλη αδεια.Ή θα χειρουργηθεις ή θα πας στη δουλεια".Τους εξηγω οτι δουλευω οικοδομη και μπορει ανα πασα στιγμη να μου κοπει ο τενοντας και η απαντηση τους"τοτε θα αναγκαστεις να κανεις χειρουργειο και θα παρεις αδεια τωρα δεν περνεις".Δηλαδη σωνει και καλα να κανω χειρουργειο.

Σκεφτομαι να παω σε δικηγορο για να τους παμε για αμμελεια γιατι απο την στιγμη που συνεχιζα να εχω προβλημα με το χερι θα επρεπε να μου βγαλουν μαγνητικη ποιο νωρις και πρεπει να παρω αδεια απο την στιγμη που εχω προβλημα.

Τι λετε ρε παιδια;Θα καταφερω κατι ή τσαμπα ο χρονος που θα χασω και να περιμενω να κοπει τελειως ο τενοντας μου;Εχει κινηθει καποιος σας ετσι και αν ναι τι καταφερε;

Μικe777
01/03/2010, 19:07
φιλε μου
ειναι λιγο περιεργη η περιπτωση σου!
θα σου πω οσα γνωριζω χωρις να ειμαι του ΙΚΑ
1ον εαν το επαθες σε ωρα εργασιας επρεπε να δηλωθει σαν εργατικο ατυχημα
αυτο γινεται με δηλωση του εργοδοτη αυτο εγινε? ηταν εργατικο?
2ον οτι ατυχημα κι αν ειναι πρεπει το αργοτερο σε 3 μερες να πας να το δηλωσεις
στο ΙΚΑ της περιοχης σου
επειτα σε παραπεμπουν στη επιτροπη κ.τ.λ...
Εσενα ομως το χρονικο διαστημα ειναι πολυ μεγαλο 4 μηνες και βαλε
αρα δεν ξερω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις
Παντως εαν σου εχουν δωσει απο νοσοκομειο αδεια 4 μηνες τι να πω δεν ξερω?
αλλα δεν ξερω κι αν υπαρχει καποιο οριο στην αδεια γιατι ειναι μεγαλο το διαστημα.
Τωρα το τελευταιο που λες το κοβω μεγαλη μαλακια!!
κι αν στο ειπαν ειναι εξισου μαλακες!!!
δηλ η θα πας και θα παθεις ζημια η θα το χειρουργησεις αναγκαστικα?
και θα κατσεις κι αλλο?
τοτε πηγαινε χειρουργησε το η αν βλεπεις οτι ειναι καλα πηγαινε στην δουλεια σου

Μικe777
01/03/2010, 19:11
τωρα που το ξαναδιαβαζω
μου φαινεται οτι πρεπει να πας να κινηθεις νομικα
γιατι δεν φτανει που σου εκαναν λαθος διαγνωση!
σου λενε κι οτι πρεπει να φας και το νυστερι τωρα?
Δεν συμβουλευεσαι καποιον δικηγορο?

riddle
01/03/2010, 20:45
Το ατυχημα δεν εγινε στην δουλεια και το δηλωσα σχεδον αμεσως(την επομενη του ατυχηματος).Μου εδειναν αδεια για το καταγμα αλλα αποδειχτηκε μετα απο 3 μηνες περιπου(επειδη το χερι δεν εστρωνε και ψαχτηκα περισσοτερο) οτι εχω και ρηξη τενοντα.Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι ενω δεν χειρουργητε (επειδη δεν εχει κοπει αλλα εχει κανει χαρακιες,μου το ειπε χειρουργος ορθοπεδικος) δεν μου δηνουν αλλη αδεια αν δεν χειρουργηθω.Αν παω στη δουλεια (εχω παει απο τις 17 του Φλεβαρη και καθομαι και τους κοιταω) υπαρχει κυνδινος να κοπει τελειως ο τενοντας απο καποιο βαρυ αντικειμενο που θα συκωσω ή εστω αν πειεσω το χερι μου.Δηλαδη πρεπει πρωτα να αχριστευσω το χερι μου για να παρω αδεια και να γινει καλα;τετοιο χειρουργειο εχει κανει και ο αδερφος μου και ξερω τι ζορι ειναι.Το αλλο τρελο ειναι οτι ο πρωτος γιατρος του ικα ενω βλεπει την ακτινογραφια που δειχνει το καταγμα επιμενει οτι δεν εχω χτυπησει και οτι ειμαι καλα,χωρια την ταλαιπωρια που εχω φαει απο αυτον τον ανθρωπο.

giannis21
01/03/2010, 21:10
φιλε μου χωρις να εχω συγκεκριμενη εμπειρια στο θεμα,θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καποιο δικηγορο.Αυτος θα σου πει πως να κινηθεις,ουτως ωστε να εξασφαλισεις τη θεση σου.Γιατι στο τελος,αν δεν κανεις τις σωστες κινησεις και καμια ζημια μπορει να παθεις,αλλα και οι μ@λ@κες του ΙΚΑ να βγουνε λαδι..Σου ευχομαι περαστικα φιλε και νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να πιεσεις τον εαυτο σου και το χερι σου με κινδυνο να το τραυματισεις περισοτερο.

liberec
01/03/2010, 21:20
Μπορείς να με βρεις στο ΙΚΑ Καλλιθέας αύριο ή μεθαύριο μαζί με τις μαγνητικές και τις πρώτες ακτινογραφίες.....

θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω πρώτα ιατρικά [εάν ενδιαφέρεσαι] και κατόπιν γραφειοκρατικά

το δεύτερο όμως προαπαιτεί το πρώτο, δηλαδή
θα σε εξετάσω πρώτα και εάν και εφ'όσον θα σχηματίσω γνώμη, έτσι θα πράξω

δεν με ενδιαφέρει καθόλου να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με όποιον από τους συναδέλφους, εγώ είμαι με την αλήθεια και με τον άρρωστο, αρέσει-δεν αρέσει...


Υ.Γ.
απλώς προς προβληματισμό καταθέτω ότι από όσα γράφεις τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα γιατί:
α/ πιθανόν σε εξέτασε στην Βούλα ο ειδικευόμενος ιατρός, πράγμα πολύ πιθανό που συνεπάγεται - δυστυχώς - με πολλά λάθη
β/ τα περισσότερα πορίσματα μαγνητικής ώμου αναφέρουν ρήξη τέτοντα υπερακανθίου μυός [ή αλλιώς το λέμε και πέταλο έξω στροφέων, rotator cuff], και το γράφουν πολύ συχνά, χωρίς να είναι αλήθεια

οπότε..... η κλινική εξέταση είναι το παν

εάν ρωτήσεις στο κυλικείο του ΙΚΑ Καλλιθέας, ποιος είναι ο ορθοπεδικός-μηχανόβιος, θα σε στείλουν σε μένα

παρακαλώ να είσαι όσο πιο νωρίς μπορείς μετά τις 8.00, είμαι στην διάθεσή σου


και τέλος, θα παρακαλούσα τον φίλο giannis21 να εκφράζεται πιο κόσμια για το ΙΚΑ, δεν είναι όλοι εκεί εργαζόμενοι ιατροί μ@λ@κες, όπως γράφει - προσωπικά με προσβάλεις!

zephyr1
01/03/2010, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec


:a23: :a20: :beer:

giannis21
01/03/2010, 21:30
εχεις δικιο φιλε.σου ζητω συγνωμη.Μακαρι να ηταν περισσοτεροι εργαζομενοι στο ΙΚΑ σαν και σενα και να μη σχηματιζοταν κακη αποψη για το συνολο των εργαζομενων.

nobody
01/03/2010, 21:32
ωραιος ο συναδελφος,μπραβο!

liberec
01/03/2010, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
εχεις δικιο φιλε.σου ζητω συγνωμη.Μακαρι να ηταν περισσοτεροι εργαζομενοι στο ΙΚΑ σαν και σενα και να μη σχηματιζοταν κακη αποψη για το συνολο των εργαζομενων.


ευχαριστώ


και εσύ, δυστυχώς, δεν έχεις και εντελώς άδικο, το γνωρίζω, ότι δεν λειτουργεί και ιδανικά.....

:beer:

vaska
01/03/2010, 22:34
Η μαγεία της κοινής αγάπης (ΜΟΤΟ) ξεδιπλώνεται σήμερα μπροστά μας. Έλληνας αποκάλεσε άλλον Έλληνα μαλάκα και δεν έγινε χαμός, αντίθετα έπεσαν συγνώμες .... Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα και στους δυό σας. Ο κολητός μου που τον λέω και τον νιώθω "αδερφό" είναι Πυρηνικός γιατρός με απίστευτο επιστημονικό έργο, στο Πανεπ. νοσοκομείο της Πάτρας. Είναι και συνδικαλιστής και πολλά άλλα. Πάνω απ όλα όμως είναι άνθρωπος και δίνει σημασία στον πόνο του ασθενή. Δεν θέλω να μιλήσω άλλο γι' αυτόν, άλλωστε δεν του αρέσει να μιλάνε για το άτομό του, όμως με χαρά ανακαλύπτω ότι δεν είναι όλοι οι γιατροί ίδιοι. Liberec, Κώστα κλπ συνεχίστε έτσι. Σας έχουμε ΑΝΑΓΚΗ.
:beer: :beer: :beer:

Lioulios
01/03/2010, 23:55
Ωραιος ο doc !

TROOPER
02/03/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
.......

:a18: :a18: :a18:

MAG/FMX
02/03/2010, 10:36
Ειμαι τεχνολογος ακτινολος κ απλα θα ειμουν περηφανος να δουλευα με ενα γιατρο σαν εσενα .........
........ :a18: :a18: :beer:

LiakosVstrom
02/03/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από riddle
Περναει ο μηνας ξεφασκιωνω το χερι και ξεκινω φυσικοθεραπειες γιατι ειχε παθει αγκιλωση.Το χερι δεν ελεγε να συνελθει με τιποτα.

α ρε αθάνατο ελληνικό δημόσιο... εγώ είχα πάει στο νοσοκομείο με ρήξη χιαστού και μου έλεγαν πως είναι μια απλή θλάση...

ό,τι κι αν κάνεις... περαστικά σου και καλά ξεμπερδέματα!

:beer: :beer:

riddle
03/03/2010, 14:42
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.