PDA

View Full Version : Αντικατάσταση αισθητήρα ρεζέρβας καυσίμου



rogtek
01/03/2010, 20:41
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι κάτοχος ενός ΚΤΜ 950 adv μοντέλο 2004 στο οποίο παρουσιάστηκε πρόβλημα στον αισθητήρα που ελέγχει την ποσότητα καυσίμου και όταν φτάσει στην ρεζέρβα δίνει σήμα για το λαμπάκι καυσίμου.

Το πρόβλημα ήταν ότι ο συγκεκριμένος αισθητήρας χάλασε με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία ένδειξη ότι τελειώνει η βενζίνη!:sad:

Αφού επισκέφθηκα εξουσιοδοτημένο συνεργείο (για το μικρό σέρβις) και αναφέροντας το πρόβλημα μου έδωσαν την απάντηση: "αν δεν σε ενοχλεί χρησιμοποίησε τον δεύτερο χιλιομετρητή γιατί η ζημιά μπορεί να είναι ακριβή" :mad:

Ψάχνοντας στα forum βρήκα μία αντίστοιχη περίπτωση στο advrider ανακάλυψα ότι αφενός το κόστος του ανταλλακτικού είναι 48 € και η διάγνωση και αντικατάσταση σε ένα συνεργείο πανεύκολη!

Αποφάσισα λοιπόν να διορθώσω μόνος μου το πρόβλημα και ταυτόχρονα να γράψω ένα post με οδηγίες σε περίπτωση που χρειαστεί στον οποιονδήποτε.

Τι χρειαζόμαστε:
1) Το toolbox που έχει η μηχανή
2) Το ανταλλακτικό (GAS FUEL - LEVEL SENSOR ADV. 2002 Pαrt. No. 58207080000) με κόστος 48 € από την αντιπροσωπεία
3) Κλειδιά allen
4) Περίπου μία ώρα χρόνο

Βήματα:
1) Αφαιρούμε την σέλα
2) Αποσυναρμολογούμε (αν υπάρχει) το αριστερό crash bar
3) Αφαιρούμε το ντουλαπάκι ανάμεσα από τα ρεζερβουάρ (έξι βίδες σταυρού)
4) Αφαιρούμε το αριστερό επάνω μέρος του φαίρινγκ (πέντε βίδες allen), προσέχοντας να αφαιρέσουμε την φύσσα του αριστερού φλάς και ένα σωληνάκι
5) Κλείνουμε τις τρείς τάπες καυσίμου (οι δύο βρίσκονται στην εσωτερική πλευρά του κάθε ρεζερβουάρ και η κεντρική κάτω από το αριστερό ρεζερβουάρ)
6) Αφαιρούμε το σωληνάκι καυσίμου της τάπας του αριστερού ρεζερβουάρ και της κεντρικής τάπας
7) Ξεβιδώνουμε τις βίδες που συγκρατούν το αριστερό ρεζερβουάρ (τρείς βίδες allen) χωρίς να το αφαιρέσουμε από την μηχανή
8) Προσεκτικά το τραβάμε προς τα έξω από την πίσω πλευρά προκειμένου να αποσυνδέσουμε την φύσσα του αισθητήρα καυσίμου και το σωληνάκι εξισορρόπησης της πίεσης των ρεζερβουάρ
9) Σηκώνουμε λίγο το ρεζερβουάρ προς τα πάνω και το αφαιρούμε από την μηχανή
10) Σε αυτό το σημείο μπορούμε να ελέγξουμε τον αισθητήρα κόβωντας ένα καλωδιάκι και βραχυκυκλώνοντας την φύσσα του αισθητήρα που έρχεται από την ECU. Με αυτό τον τρόπο "κλείνουμε" το κύκλωμα, όπως ακριβώς όταν διαγνωστεί χαμηλή στάθμη καυσίμου σε κανονική λειτουργία
11) Γυρίζουμε τον διακόπτη της μίζας και αν ανάψει το λαμπάκι καυσίμου σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στον αισθητήρα, διαφορετικά είναι πρόβλημα σε άλλο μέρος της μηχανής
12) Από την στιγμή που έχουμε επιβεβαιώσει ότι είναι χαλασμένος ο αισθητήρας, ξαπλώνουμε το ρεζερβουάρ στο πλάι και ξεβιδώνουμε τις δύο βίδες allen με τις οποίες είναι τοποθετημένος
13) Τον αφαιρούμε γυρίζοντας την βάση του κάθετα
14) Τοποθετούμε το ανταλλακτικό με τον ίδιο τρόπο προσέχοντας να μην ξεχάσουμε το λαστιχάκι στεγανοποίησης
15) Για την συναρμολόγηση ακολουθούμε την αντίστροφη διαδικασία, ελέγχοντας για τυχόν διαρροές

Δυστυχώς δεν έχω φώτο της διαδικασίας αλλά ελπίζω ότι οι οδηγίες είναι αρκετά αναλυτικές.:winka:

Gallos
01/03/2010, 20:43
Στειλτο και σε μαιλ στα τζιμάνια στο συνεργείο που πήγες

rogtek
01/03/2010, 20:52
Το εξοργιστικό της υπόθεσης είναι ότι είχα πάει την μηχανή για το μικρό σέρβις και άρα ήταν ήδη λυμμένη.

Από ότι φαίνεται είτε δεν ξέρανε τι πρέπει να κάνουν, είτε θέλανε να την πάω για αυτό μόνο και να με χρεώσουν ξεχωριστά.

Να σκεφτείς ότι το συγκεκριμένο συνεργείο είναι της επίσημης αντιπροσωπείας!

KOSTAS-ER6
01/03/2010, 23:19
μαλλον θα ψαχνουν για θυματα ακομη...αλλα δεν πηρανε χαμπαρι οτι ο κοσμος ξυπνησε!!!
πολλα μπραβο αδερφε την καλυτερη δουλεια εκανες....ολοι ετσι πρεπει να κανουμε γιατι αν δεν σηκωσουμε τα μανικια θα μας κοροιδευουν μια ζωη!

gefr
12/03/2010, 08:14
Αν είναι δυνατό το όνομα του συνεργείου;
Ο εν λόγω αισθητήρας μου είχε και εμένα χαλάσει στο 950. Μου τον αντικατέστησαν στην εγγύηση και δεν ξαναχάλασε. Αλλά στα 46? αξίζει να τον μαστορέψει κανείς μπάς και το καταφέρει.