PDA

View Full Version : Συμπλήρωμα λαδιών στο 660;



kaps
02/03/2010, 07:14
Μέρες παλεύω να δω τα λάδια στο δείκτη του 660. Τη μια δείχνει μέχρι τη μέση την άλλη καθόλου . Οι δε μετρήσεις έγιναν έπειτα από διαδρομή άνω των 5 χμ και με ταχύτητες κοντά στα 50 με 80 χμ . Σήμερα συμπλήρωσα 250 γρ και έπειτα από κάποια χμ είδα τα λάδια να είναι κανονικά στο μαχ.Τι παίζει άραγε ; να τα καίει; έχω βάλει τα YAMALUBE και έχω κάνει κοντά στα 3500χμ . Βέβαια πίσω στις εξατμίσεις όταν σκουπίζω τις εξαγωγές του βλέπω να έχει μαυρίλα . Τελικά να πιστέψω πως καίει το 660 αν και υδρόψυκτο;

Desperado
02/03/2010, 09:14
Η μέτρηση του λαδιού στο ΧΤακι μας είναι λίγο.....βιτσιόζικη, να υποθέσω ότι την κάνεις όπως πρέπει? Δηλαδή καλό ζέσταμα της μηχανής , σβήσιμο, αναμονή γύρω στα 5 λεπτά και μετά μέτρημα? Λόγω ξηρού κάρτερ η μέτρηση δεν είναι ποτέ ακριβής πάντως. Να τσιμπάει λάδια λίγο δύσκολο, αλλά εξαρτάται και από τον τρόπο οδήγησης σου. Εαν πηγαίνει όλη μέρα τάπα το μηχανάκι θα κάψει λίγο. Καμία σχέση βέβαια με το αερόψυκτο μοτερ. Ασφαλής τρόπος είναι η ογκομέτρηση των λαδιών στην αλλαγή.

Gandalf dr685sm
02/03/2010, 09:25
όντως ενα μεγάλο θέμα είναι η μέτρηση του λαδιού στο ΧΤ καθώς δεν μπορείς να κρίνεις ποτέ το αν και πότε είναι ζεστό το μοτέρ (πρώτον)... το χρόνο αναμονής ακριβώς (πάνω κάτω 3-4 λεπτά... οχι 5 .. είναι πολλά τα 5).. και φυσικά να το μετρήσεις "όρθιο" και οχι πάνω στο stand.

Ώς μονοκύλινδρο θα σου τσιμπήσει ελάχιστα , (περίπου 50-100ml στα 5000KM) αλλά τίποτα φοβερό.

Θεωρητικά πάντως αν το έχεις πολύ καιρό , θα ξέρεις τον ήχο του μοτέρ και θα μπορείς να διακρίνεις ενα λίγο πιο τραχύ θόρυβο κατά την λειτουργία του , όταν λείπει ποσοστό λιπαντικού , πέρα απο την μέτρηση που καλό είναι να γίνεται ανά τακτά διαστήματα.

Gandalf

kaps
02/03/2010, 09:30
Ετσι ακριβώς πράττω ...αλλά πάλι αυτή η μαυρίλα στις εξατμίσεις ; Σίγουρα η ογκομέτρηση κατά την αλλαγή είναι η ασφαλέστερη μέθοδος . Τώρα από συμπεριφορά στη μηχανή ..Κάθε ημέρα ανεβοκατεβαίνω Ε.Ο Λυκόβρυση Αθήνα Αθήνα Λυκόβρυση ...Δεν θα πω ότι το παρασκίζω Είμαι μεταξύ 80 και 130 ...

αιγαιοπλόος
09/03/2010, 11:49
Επειδή είχα το ΧΤ660R για 3 χρόνια, θυμάμαι ότι η μέτρηση του λαδιού γινόταν με συγκεκριμένη διαδικασία, λόγω του ξηρού κάρτερ.

Ξηρό κάρτερ σημαίνει, ως γνωστόν, ότι η μεγαλύτερη ποσότητα του λαδιού δε βρίσκεται στο κάτω μέρος του κινητήρα (κάρτερ) αλλά μέσα στο πλαίσιο της μοτοσυκλέτας και συγκεκριμένα στο ύψος του λαιμού. Με την τάπα - μετρητή που υπάρχει στο ύψος του λαιμού (στο δεξί μέρος) μετράμε την ποσότητα που υπάρχει μέσα στο λαιμό.

Οπως γνωρίζετε, μόλις θέσουμε τον κινητήρα σε λειτουργία, ένα σημαντικό μέρος της αποθηκευμένης ποσότητας του λαδιού από το χώρο αποθήκευσης στο λαιμό της μοτοσυκλέτας, αρχίζει να κυκλοφορεί και να λιπαίνει όλα τα κινούμενα μέρη του κινητήρα. Μόλις ολοκληρωθεί η κυκλοφορία στο σύνολο του κινητήρα, η ποσότητα στο δοχείο του λαιμού επανέρχεται στο σωστό ύψος και όλα είναι ΟΚ.

Συνεπώς: Για την σωστή μέτρηση της ποσότητας του λαδιού, αρκεί να ακολουθήσουμε τις διαδικασίες που λέει το Owners Manual του ΧΤ. Θέτουμε σε λειτουργία τον κινητήρα για λίγα λεπτά. Σβήνουμε. Περιμένουμε για κανένα 5λεπτο. Και μετράμε. Στο σημείο αυτό θα πρόσθετα ότι καλό είναι όση ώρα ζεσταίνουμε τον κινητήρα, να κάνουμε χαλαρά και μια μικρή βολτίτσα 1 - 2 χιλιόμετρα, για να κυκλοφορήσει το λάδι και στο κιβώτιο και γενικά για να κυκλοφορήσει το λάδι παντού. Μετά, σβήνουμε τον κινητήρα και περιμένουμε λίγα λεπτά για να κάνουμε τη μέτρηση με την τάπα - μετρητή στο δεξί μέρος του λαιμού.

Τελειώνοντας, να πώ ποιός είναι ο λόγος που το ΧΤ (αλλά και άλλα μηχανάκια του είδους) έχουν ξηρό κάρτερ. Προφανώς δεν είναι για να μας μπελαδιάζει και να μας σπάει τα νεύρα. Οι πραγματικοί λόγοι είναι δύο.

Ο πρώτος έχει να κάνει με το θέμα του "ύψους" του κινητήρα. Οπου ο κατασκευαστής θέλει να έχει μικρό ύψος κινητήρα (και άρα μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος), επιλέγει η αποθήκευση του λαδιού να μη γίνεται στο κάτω μέρος του κινητήρα (κάρτερ) αλλά σε ένα άλλο σημείο της μοτοσυκλέτας, είτε στο ίδιο το πλαίσιο (συνήθως στο λαιμό) είτε σε ειδικό δοχειάκι.

Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με τη χρήση της μοτοσυκλέτας. Σε μοτοσυκλέτες που κινούνται σε χωμάτινη χρήση και γενικά έχουν έντονες αναταράξεις και κουνήματα (πέρασμα από πέτρες, κίνηση σε απότομες κλίσεις εδάφους αλλά και κίνηση με σούζα ή endo, π.χ. στα supermoto), είναι πολύ χρήσιμο να εξασφαλίζεται ότι ο κινητήρας θα έχει πάντα λάδι, χωρίς να ρουφάει αέρα η αντλία, όταν μετατοπίζεται έντονα η ποσότητα του λαδιού από το κάρτερ. Εδώ λοιπόν είναι η σημασία της αποθήκευσης της κύριας ποσότητας του λαδιού σε άλλο σημείο (δηλ. όχι στο κάρτερ), διότι με τον τρόπο αυτό παρέχεται στα σίγουρα η αναγκαία ποσότητα λαδιού στον κινητήρα, ασχέτως του αν ο οδηγός του κινείται σαν ... "κατσίκι" ή κάνει τις ... "ταρζανιές" της ζωής του.

kaps
09/03/2010, 12:49
Τα έχω τηρήσει ευλαβικά όλα αυτά ...Τέλος θα κάνω ένα κόπο να τα ογκομετρήσω και εκεί θα καταλάβω τι παίζει εκτός και αν ο μάστορας δεν έβαλε με την αλλαγή φίλτρου 2600 αλλά κατιτις λιγότερο . Εγώ καλού κακού έβαλα 250 γρ ...Επιπλέον κοντεύω να γίνω ο ανώμαλος των ΧΤ ..και εννοώ πως όπου δω ΧΤ πιάνω και βάζω "δάχτυλο" στις εξατμίσεις να δω αν έχουν μαυρίλα:uplate: :uplate: :rotflmao: ...Διότι με 32000 χμ δεν διανοούμαι να καίει ο κινητήρας του λάδι μιας και δεν είναι αερόψυκτο ...

daz
09/03/2010, 15:48
Φίλε μου ο μονοκύλινδρος κινητήρας είναι λογικό να τσιμπάει λαδάκι. Ειδικά όταν δουλεύει τέρμα γκάζι ή με σταθερό γκάζι για αρκετή ώρα σε ρυθμούς ταξιδιού. Πριν πάρω το τενερε δεν πίστευα πως υπάρχει μονοκύλινδρος που δεν καίει λάδι σε ταξίδι. Και όμως.. δεν καίει. έχω 22.000 και δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Ίσως σε 10.000 να τσιμπάει και το δικό μου αλλά δεν νομίζω να με απασχολήσει αφού δεν είναι κάτι παράλογο.
Η Yamaha λέει Ρελαντί για κανένα 10λεπτο, σβήνουμε και μετράμε αμέσως. Δεν το έχω κάνει όμως έτσι. Μ' αρέσει να κάνω καμιά βολτίτσα χαλαρή και να μετράω όταν σταματήσω, όπως ακριβώς σου είπαν και τα παιδιά. Αν ο κινητήρας δεν είναι πάρα πολύ ζεστός δεν χρειάζεται να περιμένεις. Ο χρόνος να ξεβιδώσεις να βρεις ένα πανάκι να σκουπίσεις τον δείκτη και να μετρήσεις είναι αρκετός.
Αν ο κινητήρας είναι πολύ ζεστός. Δλδ αν δουλεύει για πολύ ώρα, όπως πχ στην στάση που θα κάνεις σε ένα ταξίδι, πρέπει να περιμένεις κανά 2-3 λεπτά να κατέβει λίγο η θερμοκρασία στα λάδια.
Δεν χρειάζεται όμως να είσαι με κανένα ρολόι στο χέρι. Τα λάδια αργούν λίγο να κατέβουν οπότε και σε 5 λεπτά να το μετρήσεις μάλλον το ίδιο θα σου δείξει.
Πάντα το ίδιο δείχνει.

mai_tai
27/03/2010, 06:32
να συμπληρωσω πως συμαντικο ρολο παιζει κ η ποιοτητα του λιπαντικου που βαζουμε...!!

sabayam
27/03/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όντως ενα μεγάλο θέμα είναι η μέτρηση του λαδιού στο ΧΤ καθώς δεν μπορείς να κρίνεις ποτέ το αν και πότε είναι ζεστό το μοτέρ (πρώτον)... το χρόνο αναμονής ακριβώς (πάνω κάτω 3-4 λεπτά... οχι 5 .. είναι πολλά τα 5).. και φυσικά να το μετρήσεις "όρθιο" και οχι πάνω στο stand.

Ώς μονοκύλινδρο θα σου τσιμπήσει ελάχιστα , (περίπου 50-100ml στα 5000KM) αλλά τίποτα φοβερό.

Θεωρητικά πάντως αν το έχεις πολύ καιρό , θα ξέρεις τον ήχο του μοτέρ και θα μπορείς να διακρίνεις ενα λίγο πιο τραχύ θόρυβο κατά την λειτουργία του , όταν λείπει ποσοστό λιπαντικού , πέρα απο την μέτρηση που καλό είναι να γίνεται ανά τακτά διαστήματα.

Gandalf

++600

sabayam
27/03/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Τα έχω τηρήσει ευλαβικά όλα αυτά ...Τέλος θα κάνω ένα κόπο να τα ογκομετρήσω και εκεί θα καταλάβω τι παίζει εκτός και αν ο μάστορας δεν έβαλε με την αλλαγή φίλτρου 2600 αλλά κατιτις λιγότερο . Εγώ καλού κακού έβαλα 250 γρ ...Επιπλέον κοντεύω να γίνω ο ανώμαλος των ΧΤ ..και εννοώ πως όπου δω ΧΤ πιάνω και βάζω "δάχτυλο" στις εξατμίσεις να δω αν έχουν μαυρίλα:uplate: :uplate: :rotflmao: ...Διότι με 32000 χμ δεν διανοούμαι να καίει ο κινητήρας του λάδι μιας και δεν είναι αερόψυκτο ...


καλημερα ενας κινητηρας δε παιζει ρολο αν ειναι αεροψυκτος ή υδροψυκτος για να καψει μερικη ποσοτητα λαδιου
Λογικο και επομενο αφου το λαδι το ανεβαζει μεχρι το χωρο καυσης μια ελαχιστη ποσοτητα να καει ανεξαρτητως ποσοτητας...σημαντικο ρολο παιζουν και τα λαδια που εχουν την ιδιοτητα να καιγονται για να μην αφηνουν καταλοιπα στο κινητηρα...

τωρα η μαυριλα στην εξετμιση δε ν ειναι αποκλειστικο φαινομενο λαδιου αλλα ακαυτη βενζινα!!!!!!!!!!!

αυτο το φαινομενο θα το δεις απο βενζινοκινητο αυτοκινητακι μεχρι και διαστημοπλοιο που λεει ο λογος..ειδικα κατα την διαρκεια εκκινησης οταν ειναι κρυο που δουλευει στο ρελαντι με τσοκ....

μη μπερδευεις φαινομενα-φασεις-καταστασης- κτλ κτλ