PDA

View Full Version : Τι να κάνω;



toyota
08/06/2005, 11:59
Ένας πολύ καλός μου φίλος έβαλε σε διάφορα ελληνικά site αγγελιών μια αγγελία για να πουλήσει τη μηχανή του.Σήμερα έλαβε το εξής e-mail:


With geniue humble respect and great sincerity, my names are Mr.
Gerrad Green.We owned a company which we purchase classifieds goods
and supply goods across the globe and with a certificate registred
under the transinternational business authority code of 904126
Public and Private business bureau services and i am willing to
purchase your vehicle for one of our client who has made a request on
this particular type and model, which i will like to know the last
price.
Update me on it's working condition and if you have any picture of
it,pls do send it via email to me so that i can see it then we
discuss about the payment immediately.Also i will let you know
that i will pay via international money order or cheque.also the
shipping has be arranged by our private
shipping company.
Pls reply this mail as fast as possible.....Till i hear from you.
Best Regards.

from: superstore99@kittymail.com



Ξέρετε αν μπορούμε να εμπιστευθούμε κάτι τέτοιο;Τι θα πρέπει να προσέξουμε σ'αυτό;

Παιδιά βοηθήστε όσο μπορείτε.Ευχαριστώ.

m1ke
08/06/2005, 12:05
Κάνω μία απλή σκέψη.
Πιος σοβαρός επαγγαλματίας θα χρησιμοποιούσε το ..... kittymail.com για επαγγελματική αλληλογραφία.:eyepop:
Δηλαδή μπες στο http://www.kittymail.com και άρχισε να γελάς. :eyepop: :rotflmao:

free rider
08/06/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Κάνω μία απλή σκέψη.
Πιος σοβαρός επαγγαλματίας θα χρησιμοποιούσε το ..... kittymail.com για επαγγελματική αλληλογραφία.:eyepop:
Δηλαδή μπες στο http://www.kittymail.com και άρχισε να γελάς. :eyepop: :rotflmao:

συμφωνω μου φαινεται πολύ περίεργο...

toyota
08/06/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Κάνω μία απλή σκέψη.
Πιος σοβαρός επαγγαλματίας θα χρησιμοποιούσε το ..... kittymail.com για επαγγελματική αλληλογραφία.:eyepop:
Δηλαδή μπες στο http://www.kittymail.com και άρχισε να γελάς. :eyepop: :rotflmao:

Το έκανα ήδη.Και γώ παραξενεύομαι γι'αυτό και ρωτάω.Λέει όμως τους τρόπους πληρωμής.Πρώτα θα πάρει τα λεφτά και μετά θα δώσει τη μοτό.Σωστά;

m1ke
08/06/2005, 12:50
Στο χωριό μου λένε: ‘θωρεί το τυρί και δεν θωρεί τη φάκα’.

Μακριά από τέτοια. Επαγγελματική αλληλογραφία ανυπόγραφη ; Χωρίς στοιχεία επικοινωνίας ; Βρωμάει πολύ.:winka:

$py
08/06/2005, 12:51
Το έκανα ήδη.Και γώ παραξενεύομαι γι'αυτό και ρωτάω.Λέει όμως τους τρόπους πληρωμής.Πρώτα θα πάρει τα λεφτά και μετά θα δώσει τη μοτό.Σωστά;



File mou makrya apo tetiou eidous paparies. To 99.9% einai apateones

toyota
08/06/2005, 12:55
Οκ παιδιά.Ευχαριστώ.

Αλήθεια πώς κάνουν τέτοιες κομπίνες;Εννοώ τί μπορούν να σου κάνουν αφού υποτίθεται πρώτα θα πάρεις εσύ τα λεφτά και μετά θα πάρουν αυτοί τη μοτό.Πως λειτουργούν;

Πάντως είμαστε σε μια πολύ πονηρή εποχή.Προσοχή σε όλους μας.

Stergios69
08/06/2005, 12:59
Είναι απάτη καραμπινάτη!!!
Αυτοί οι τύποι θα σου στείλουν επιταγη. Ρώτα τους για να δεις ότι δεν θα απαντήσουν, οτι θα περιμένεις να κάνει clearing η επιταγη στην τράπεζα και μετά θα στείλεις το μοτορι...

sniper
08/06/2005, 13:28
Εκτός κι αν σου ζητήσουν αριθμό λογαριασμού για να σου βάλουν τα λεφτά........ και μετά........ αντί να πάρεις βρίσκεσαι να χρωστάς κιόλλας.....


Υπάρχει στην ΓΑΔΑ το Τμήμα Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Αν απευθυνθείς σ' αυτήν την υπήρεσία θα σε κατατοπήσουν και επίσημα.

toyota
08/06/2005, 13:35
Κατάλαβα.Ρε που φτάσαμε.Έλεος πια.
Ευχαριστώ παιδιά.

toyota
27/06/2005, 10:20
Λοιπόν,επαναφέρω το θέμα.Σήμερα το πρωί ο φίλος μου έλαβε την επιταγή (είχε δώσει τη διεύθυνση εργασίας του για κάθε ενδεχόμενο).Η επιταγή εκδόθηκε απευθείας στο όνομά του και πάνω έχει τα στοιχεία ενός πανεπιστημίου της Αγγλίας .Το παράξενο ποιό είναι;Το ποσό που γράφει είναι 8000 λίρες Αγγλίας δηλ. περίπου 12000 ευρώ.Τη μοτό όμως είχαν συμφωνήσει να τη δώσει 6500 ευρώ και ο αγοραστής θα κανόνιζε τη μεταφορά της.

Πήγαμε μαζί στη τράπεζα και μας είπαν οτι θα γίνει κατάθεση του ποσού σε λογαριασμό του πωλητή (του φίλου μου).Η όλη διαδικασία θα γίνει μέσω τραπεζών και το ποσό των εξόδων των τραπεζών είναι περίπου 30 ευρώ.Σε περίπτωση που η επιταγή είναι ακάλυπτη ο φίλος μου θα φεσωθεί μόνο τα 30 ευρώ.Η όλη διαδικασία θα κρατήσει περίπου 1 μήνα.

Σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνεύει ο φίλος μου γιατί δεν έρχεται σε επαφή με τον αγοραστή (έτσι μας είπε η τράπεζα).

Αν όλα πάνε καλά,τί γίνετε με τα επιπλέον χρήματα που έστειλε ο αγοραστής (παίζει να έκανε λάθος στην ισοτιμία);Μετά ποιες είναι οι ενέργειες του φίλου μου;Πρέπει να καταθέσει τις πινακίδες,η μεταβίβαση πώς θα γίνει;

Ότι γνωρίζετε πείτε το,θα μας βοηθήσει πολύ.

Gema22
27/06/2005, 11:39
Μετά ποιες είναι οι ενέργειες του φίλου μου;Πρέπει να καταθέσει τις πινακίδες,η μεταβίβαση πώς θα γίνει;

Ότι γνωρίζετε πείτε το,θα μας βοηθήσει πολύ. [/B][/QUOTE]

Αν κατάλαβα καλά και η μηχανή φύγει εξωτερικό, θα πρέπει ο φίλος σου να καταθέσει στο Υπουργείο Μεταφορών τις πινακίδες και θα κάνει μια υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής του, που θα αναφέρει ότι πούλησε την μηχανή του στον τάδε για να φύγει εξωτερικό. Με την υπεύθυνη δήλωση και το χαρτί από την οριστική διαγραφή του Υπουργείου, μπορεί να ταξιδέψει η μηχανή.
Από εκεί και πέρα, ο αγοραστής, αναλαμβάνει να βγάλει νέες πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας στην χώρα του.