PDA

View Full Version : ktm



bill2000
02/03/2010, 11:40
kapispera pros olous. agorasa 1 duke 2 tou 2001. einai i prwti megali mixani pou kanw agora k exw frikarei me ta gazia tis. isws na min eprepai na ksekinisw me tetoio ergaleio alla tin vlepw xronia sto dromo na eimai me sa sto autokinito k zileua pou tin kavalousan!
thelw kapoies plirofories.
gia to owner manual pou thelw na katevasw, 1 service pou thelw na kanw ( pou na dwsw prosoxi) k lastixa kainourgia pou thelw na agorasw ( oti pio fardy & super motard yparxei)

thanks ek twn proterwn!

XJR_Billy
02/03/2010, 12:14
Γεια σου φίλε Μπιλάρα.
Να τη χαίρεσαι τη μηχανή σου!

Για να είσαι καλά για να τη χαίρεσαι, κι εσύ κι αυτή, άσε τα γκάζια για ΠΟΛΥ αργότερα.
Μάθε να κινείσαι σαν μοτοσυκλετιστής, να "διαβάζεις" τι γίνεται γύρω σου, να προσέχεις περισσότερο.
Ξέχνα προτεραιότητες, έχει στοπ ο άλλος περνάω, το προλαβαίνω το φανάρι κλπ.
Είσαι αόρατος. Είσαι αναλώσιμος.
Πήγαινε κάπου χωρίς κίνηση και σκίσου στα φρεναρίσματα πανικού.
Διάβασε και κάνε Βίβλο το εγχειρίδιο της Αττικής Οδού για την κίνηση με μοτοσυκλέτα.

Για κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ δεν αναφέρομαι καν. Εννοείται ότι έχεις τα πάντα...:winka:

Για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες θα σε φτιάξουν τα πορτοκαλί αδέρφια.
Καλώς ήρθες και πάντα όρθιος!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

camen
02/03/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
kapispera pros olous. agorasa 1 duke 2 tou 2001. einai i prwti megali mixani pou kanw agora k exw frikarei me ta gazia tis. isws na min eprepai na ksekinisw me tetoio ergaleio alla tin vlepw xronia sto dromo na eimai me sa sto autokinito k zileua pou tin kavalousan!
thelw kapoies plirofories.
gia to owner manual pou thelw na katevasw, 1 service pou thelw na kanw ( pou na dwsw prosoxi) k lastixa kainourgia pou thelw na agorasw ( oti pio fardy & super motard yparxei)

thanks ek twn proterwn!

Καλως ηρθες και καλοταξιδο φιλε μου...:beer: :beer: :beer:

Λοιπον manual κατεβαζεις απο εδω:
http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp
Αν δεν εχει για duke2 κατεβασε για lc4 640...Το ιδιο ειναι...:winka:


Για σερβις θα σου ελεγα να κανεις τα εξεις:
1)λαδια+φιλτρα(κανε την διαδικασια οπως ΑΚΡΙΒΩΣ λεει το manual)
2)βαλβιδες
3)υγρα φρενων
4)υγρα συμπλεκτη
5)καθαρισμο φιλτρου αερα

Για ελαστικα,γνωμη μου ειναι να μην βαλεις καποιο αγωνιστικο ελαστικο γτ θα εχεις προβληματα
στην καθημερινη χρηση.Εγω προτιμω τα brigestone batlax bt-090 ή τα pirelli diablo...

Οτι χρειαστεις ρωτα...:wave2:

bill2000
02/03/2010, 16:50
thnks guys,

billare se euxaristw gia tis symvoules k eimai mazi s.
an k sou pliktrologw me to ena xeri giati to allo einai demeno k xtypimeno apo to snowboard to proigoumeno sk k ta pleura m ponane apo kati pesimata apo to surf to paraproigoumeno.. katalavaineis oti i adrenalini yparxei kamposi mesa m, alla parola auta kserw na sevomai ta mixanokinita hobby san k auto.
oso gia to kranos to thewrw aparaitito, alla to kalokairi skaei i mpoumpouli re man. mallon me anoixto kranos tha tin vgalw. symfwneis?

camen thnks k gia tis dikes s plirofories, poly xrisimes. to manual to katevasa k nomizw einai aparaitito.
gia to service den tha tan kalo na allaksw tpt granazia i alisida i k kati allo, mias pou to pira metaxirismeno k kseroume gia tin gnwmi pou epikratei gia tis mixanes mas?
genika me symvouleueis k kati allo gia tin kathimerini syntirisi tou ( k pali se rwtaw logo tis idiomorfias tous)?

gia ta lastixa ekana simera to prwi mia ereuna agoras k katw apo 300 den peftw!
den ta thelw teleiws agwnistika , alla ligo falakra me kamposes amvlwseis tou pane.

thnks again for the support & the welcome!!

:beer: :beer:

camen
02/03/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
lokairi skaei i mpoumpouli re man. mallon me anoixto kranos tha tin vgalw. symfwneis?

camen thnks k gia tis dikes s plirofories, poly xrisimes. to manual to katevasa k nomizw einai aparaitito.
gia to service den tha tan kalo na allaksw tpt granazia i alisida i k kati allo, mias pou to pira metaxirismeno k kseroume gia tin gnwmi pou epikratei gia tis mixanes mas?
genika me symvouleueis k kati allo gia tin kathimerini syntirisi tou ( k pali se rwtaw logo tis idiomorfias tous)?


Αλυσιδα-γραναζια κρινεις εσυ αν θελουν αλλαγμα αλλα δεν επηρεζουν μηχανολογικα το μηχανακι.
Απλα ειναι επικινδυνο να ειναι φθαρμενα...:winka:

Αυτο που θα κοιτας ΣΥΝΕΧΕΙΑ ειναι η σταθμη του λαδιου στο καρτερ και το ψυκτικο στο ψυγειο.
Λιγο πιο αραια θα κοιτας τα υγρα στον συμπλεκτη για να μην ξεμεινεις πουθενα...:winka:

Τα ελαστικα που σου προτεινα ειναι slick με αυλακωσεις,οπως ακριβως τα θες...
Κ ειναι οτι πρεπει για καθημερινη χρηση,για ταξιδια και αν τα ζεστανεις καλα κανουν και για κανιβαλισμους...:winka: :winka: :winka:

camen
02/03/2010, 17:51
Κ γραφε Ελληνικα σε παρακαλω για να μην μου βγαινουν τα ματακια μου....:( :( :(

bill2000
04/03/2010, 10:09
Σε ευχαριστς κ παλι, το πηγα για service αλλα με πετσοκοπσανε. 580 ευρω μου βγήκε.

σε ευχαριστω κ παλι!!!

:confused:

MikeG
04/03/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
Σε ευχαριστς κ παλι, το πηγα για service αλλα με πετσοκοπσανε. 580 ευρω μου βγήκε.

σε ευχαριστω κ παλι!!!

:confused:


Τι service έκανες ρε μάστορα και σου βγήκε τόσο? Τι αναλώσιμα άλλαξες?

LOUKILOUK
04/03/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
Σε ευχαριστς κ παλι, το πηγα για service αλλα με πετσοκοπσανε. 580 ευρω μου βγήκε.

σε ευχαριστω κ παλι!!!

:confused:

Καλορίζικο και καλοτάξιδο
Κατά τα άλλα αν είσαι τυπικός στην συντηρησή του θα το απολαμβάνεις χωρίς προβλήματα...
Τα 580 πως προέκυψαν...είναι πολλά για σέρβις εκτός και αν έβαλες διάφορα πάνω...
γενικά έχε τον νου σου μην φτάσεις να πληρώνεις την καυλά σου επειδή κάποιοι το παίρνουν χαμπάρι και και την εκμεταλλεύονται...:winka: (την κάυλα ....)
:beer: :wave2:

υ.γ. χειμώνα -καλοκαίρι κράνος που προστατέυει...:winka:

XJR_Billy
04/03/2010, 10:24
Φίλε Bill2000, το ανοικτό κράνος δεν το προτείνω και δεν το βάζω με τίποτα.

Έχουν δει πολλά τα ματάκια μου, σαγόνια σπασμένα, δόντια από δω κι από κει...:sick:

Η καλύτερη λύση είναι ένα εντουράδικο κράνος, που σου προσφέρει πλήρη προστασία και παίρνεις και τον αέρα σου...:winka:

Αγοράζεις κι ένα περτικαλί γυαλικό κι είσαι κομπλές !!:cool: :winka: :wave2:

camen
04/03/2010, 10:26
Aν εκανες οσα σου ειχα πει απο σερβις πανω απο 200Ε δεν επρεπε να παει με τιποτα...
Αντε 250 αλλα και παλι τα 50 κερατιατικα θα ηταν...

Για πες τι διαολο εκανες και πηγε τοσο....Κ μετα πες μας και που πηγες...
:beer: :wave2:

bill2000
04/03/2010, 13:51
mike k louki thnks για την ανταποκρηση, εχεισ δικιο billy συνονοματε enduradiko κρανος θα χτυπήσω που ειναι κ πιο ανετο.

ο φιλοσ ο camen μου ειπε για το κλασσικο SERVICE αλλα ειχα μυριστεί τη δουλεια camen κ για αλλα που θα μ βγαζε. (θυμασαι που σ πα) οχι οτι δεν πηγαινε χωρισ, αλλα μεταχειρισμενο μηχανακι παιρνεις .. τα κατιτης του τα θελει.. που εχουν βασανηστει κ λιγο..
μια αλυσιδα γραναζια, μια το φαναρι πισω κ τα flashakia μπροσ πισω, μια την αριστερή μανετα του που ειχε μποσικα, τακακια μπροσ πισω ( αν κ 500 km με βγαζανε ακομα τα παλια ) κ το κλασσικο service του για να μπει σε μια σειρά,
φασουλι το φασουλι > γεμισε το σακουλι!! κ αντε να τα σκασω αλλα 500 600 ακομα.τι να εκανα? να τ λεγα οχι.? αφου τωρα το πηρα κ ηθελα να το νοιωσω οκ το μηχανακι.

thnks guys για την ενημερωση, την χρειαζομαι γιατι τωρα μπαινω στο χ'ωρο & εισαστε οκ ατομα που βοηθατε ετσι.

αντε να το παρω να βολταρουμε παρεα. :beer:

camen
04/03/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill2000
mike k louki thnks για την ανταποκρηση, εχεισ δικιο billy συνονοματε enduradiko κρανος θα χτυπήσω που ειναι κ πιο ανετο.

ο φιλοσ ο camen μου ειπε για το κλασσικο SERVICE αλλα ειχα μυριστεί τη δουλεια camen κ για αλλα που θα μ βγαζε. (θυμασαι που σ πα) οχι οτι δεν πηγαινε χωρισ, αλλα μεταχειρισμενο μηχανακι παιρνεις .. τα κατιτης του τα θελει.. που εχουν βασανηστει κ λιγο..
μια αλυσιδα γραναζια, μια το φαναρι πισω κ τα flashakia μπροσ πισω, μια την αριστερή μανετα του που ειχε μποσικα, τακακια μπροσ πισω ( αν κ 500 km με βγαζανε ακομα τα παλια ) κ το κλασσικο service του για να μπει σε μια σειρά,
φασουλι το φασουλι > γεμισε το σακουλι!! κ αντε να τα σκασω αλλα 500 600 ακομα.τι να εκανα? να τ λεγα οχι.? αφου τωρα το πηρα κ ηθελα να το νοιωσω οκ το μηχανακι.

thnks guys για την ενημερωση, την χρειαζομαι γιατι τωρα μπαινω στο χ'ωρο & εισαστε οκ ατομα που βοηθατε ετσι.

αντε να το παρω να βολταρουμε παρεα. :beer:

Ε ενταξει αν καταλαβα αλλαξες αρκετα πραγματακια οποτε φαινεται πιο λογικη η τιμη...:winka:
Αντε καλοταξιδο να ειναι και να το χαιρεσε παντα...:beer: :beer: :beer: