PDA

View Full Version : Ροϊκή Εξέλιξη...



McTalas
02/03/2010, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κατα την δικη μου αποψη,το μονο που μπορεις να κανεις σε μια κεφαλη χωρις background και κατ επεκτασιν "κυρωσεις", ειναι ενα καθαρισμα ατελειων...μεχρι εκει...κι αυτο ειναι που κανει το 95% των "βελτιωτων"...

στην περιπτωση που υπαρχει background ομως, μπαινουμε σε λεπτομερειες που σε καμια περιπτωση δεν προτιθεμαι να δημοσιοποιησω...απλα και καθαρα...

υ.γ. τα χωραφια δεν ειναι δικα μου...της φυσικης ειναι...απλως που και που παιρνω ενα τραχτερι, τα κανω φουτανα κι ο θεος μαζι μου...:lol: :lol:
με ενα καθαρισμα των ατελειων περιπου για τι ποσό βελτιωσης μιλαμε???
απο πιο σημειο και μετα τιθεται θεμα αξιοπιστιας??

και κατι αλλο,
ποια ειναι τα βηματα/σταδια βελτιωσης??

Ενταξει το πρωτο ειναι να παρουμε το 1000 μετα τι? και με ποια σειρα???

DrBig
02/03/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
με ενα καθαρισμα των ατελειων περιπου για τι ποσό βελτιωσης μιλαμε???
απο πιο σημειο και μετα τιθεται θεμα αξιοπιστιας??

και κατι αλλο,
ποια ειναι τα βηματα/σταγια βελτιωσης??

Ενταξει το πρωτο ειναι να παρουμε το 1000 μετα τι? και με ποια σειρα???


ψαχτε για 'engine porting'

http://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder_head_porting

http://volvospeed.com/Mods/porting_intake_manifold.html


Υπαρχουν δυο σταδια, το ενα ειναι λειανση με βουρτσακι, το δευτερο αφαιρεση υλικου για διανοιξη των αυλων εισαγωγης-εξαγωγης. Το πρωτο γινεται ευκολα και το κανει καθενας με λιγη προσοχη και το καταλληλο εργαλειο. Το δευτερο θελει καποιες γνωσεις σε θεματα ροης. Η φιλοσοφια ειναι η καλλιτερη (ταχυτερη και πιο ελευθερη) ροη στου μειγματος στον κυλινδρο και της εξαγωγης των καυσαεριων. Σκοπος και στις δυο περιπτωσεις ειναι να μην υπαρχουν οξειες γωνιες στις διοδους ωστε να αποφευγονται φαινομενα αποκολλησης της ροης (που εχουν σα συνεπεια μεγαλυτερη αντισταση).
Δεν ειναι κατι που γινεται απο το εργοστασιο γιατι η κεφαλες ειναι χυτες και συνεπως εχουν σχετικα τραχειες επιφανειες. Το πρωτο σταδιο βελτιωνει την ροπη παντου, ενω το δευτερο μπορει και να εχει αρνητικες συνεπειες σε χαμηλες στροφες μια και μεγαλυτερη διαμετρος αυλων επιβραδυνει την ροη σε μικρες παροχες αεριων.

reinmeister
02/03/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
με ενα καθαρισμα των ατελειων περιπου για τι ποσό βελτιωσης μιλαμε???
απο πιο σημειο και μετα τιθεται θεμα αξιοπιστιας??

και κατι αλλο,
ποια ειναι τα βηματα/σταγια βελτιωσης??

Ενταξει το πρωτο ειναι να παρουμε το 1000 μετα τι? και με ποια σειρα???

εχει να κανει με την κατασταση της κεφαλης απο το εργοστασιο...αλλες εχουν λιγες ατελειες,αλλες πολλες...την τελευταια 5ετια,παντως, τα πραγματα εχουν βελτιωθει πολυ,μιλωντας παντα για Ι4 που ενδιαφερουν εσενα...

η διαφορα που θα δεις στον δρομο ειναι λιγο καλυτερη αποκριση στο γκαζι σε ολο το ευρος των στροφων...

παιρνεις το 1000...

κατεβαζεις μοτερ...

1) ροϊκη,συμπιεση απο φλαντζα,εκκεντροφοροι...

2)ροϊκη,πιστονια,εκκεντροφοροι...

στην δευτερη περιπτωση ανεβαινει το κοστος μια και μιλαμε για πληρες λυσιμο κινητηρα μια και στα 1000 ,που εχουν ενιαιο μπλοκ-καρτερ,για να βγαλεις πιστονια πρεπει να τραβηξεις στροφαλο...

επισης μπορεις να κανεις blueprinting...

στα παραπανω οψιονς μπορεις να προσθεσεις και εγκεφαλο...

αυτα χοντρικα...

McTalas
02/03/2010, 09:41
:beer: :beer:
ΟΚ!!ΣΕ ευχαριστω rein!!!

2 αποριες,
1. τι ειναι το Ι4?
2. τι ειναι το blueprinting?

και πες μου χοντρα - χοντρα ποσο λες να κοστιζουν αυτα τα 2 σταδια?
ετσι για να εχουμε μια εικονα τις πραγματικοτητας.


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
για Ι4 που ενδιαφερουν εσενα...

blueprinting...

kyko
02/03/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
:beer: :beer:
ΟΚ!!ΣΕ ευχαριστω rein!!!

2 αποριες,
1. τι ειναι το Ι4?
2. τι ειναι το blueprinting?

και πες μου χοντρα - χοντρα ποσο λες να κοστιζουν αυτα τα 2 σταδια?
ετσι για να εχουμε μια εικονα τις πραγματικοτητας.

Ι4-τετρακυλινδρο :D
blueprinting-δεν θυμαμαι :blush:

golis
02/03/2010, 10:13
I4-inline four- τετρακύλινδρος εν σειρά


Blueprinting τέρμα σελίδας (http://en.wikipedia.org/wiki/Blueprint_(engine)#Blueprinting)

Μάθετε να δουλεύετε τον γούγλη,είναι προς το δικό σας συμφέρον. :wave2:

DimST
02/03/2010, 10:24
Η λέξη Blueprint αφορά το τεχνικό σχέδιο του μηχανολόγου που σχεδίασε το μοτέρ.

Λέγοντας blueprinting στο μοτέρ εννοούμε τη διαδικασία κατα την οποία γίνονται μετρήσεις σε όλα τα σημεία ανοχών του μοτέρ ώστε οι να έρθουν ακριβώς στις προδιαγραφές που έχει θέσει ο κατασκευαστής και δε μπορεί να καλύψει καμία γραμμή παραγωγής για προφανής λόγους.
Η διαδικασία του blueprinting προσφέρει μεγαλύτερη απόδοση, αυξημένη ευστροφία, μικρότερες θερμοκρασίες και αυξημένη αξιοπιστία... το επόμενο βήμα (ή παράλληλα) του blueprint στο μοτέρ είναι το τουμπάνιασμα μια και είναι η ιδανική βάση για μέγιστη απόδοση κατα τη βελτίωση


Αντώνη, μάλλον πρέπει να ανοίξεις νέο κεφάλαιο... όπως πιο πρίν απο ’μένα ανέφερε ο oldman ;) Δε το γλιτώνεις με τπτ αυτό λέμε :D :beer: :beer:

DRBig :beer: :beer:

DrBig
02/03/2010, 11:04
αν ειναι να λυθει το μοτερ κανουμε κι ενα cryogenic treatment ;)

p@nos
02/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
με ενα καθαρισμα των ατελειων περιπου για τι ποσό βελτιωσης μιλαμε???
απο πιο σημειο και μετα τιθεται θεμα αξιοπιστιας??

και κατι αλλο,
ποια ειναι τα βηματα/σταδια βελτιωσης??

Ενταξει το πρωτο ειναι να παρουμε το 1000 μετα τι? και με ποια σειρα???

μιας και απο δω βγαζει το ψωμι του ο ρειν, θα σου πω εγω μερικα πραγματα:D

με ενα απλο καθαρισμα των ατελειων, δε ξερω για τι ποσοστο μιλαμε...


προσωπικα καθε κεφαλη που εχω πιασει στο χερι, εχω γυαλισει τους αυλους εισαγωγης

αυλοι εισαγωγης ειναι ενας ''σωληνας'', που μεταφερει το μειγμα απο το καρμπ/ψεκασμο στον κυλινδρο(δες φωτο, απο το bros του pap)

ατελειες ειναι αυτα τα μπιμπικα που βλεπεις στον αυλο, αυτη η γραμμη στο βαθος

ολα αυτα ειανι ατελειες της χυτευσης της κεφαλης...ολα αυτα, εχουν ως αποτελεσμα να ''φρεναρουν'' το μειγμα, με αναλογες συνεπειες στην αποδοση


σε καθε μοτερ που γυαλισα τους αυλους, υπηρχε αισθητη διαφορα στην αποδοση(δουλεια απλη, απλα θελει υπομονη)...
ροικη ομως(οπως εννοουμε πραγματικα ροικη, γιατι οι περισσοτεροι μαστορες κανουν αυτο που κανω εγω), εννοουμε να αυξησουμε τη διαμετρο του αυλου, ετσι ωστε χοντρικα να περναει πιο πολυ μειγμα...αυτο ειναι αρκετα δυσκολη δουλεια, μιας και θελει να διαβασεις κανα βιβλιο πρωτα, να χαλασεις απαραιτητα και μερικες κεφαλες γιατι η θεωρια απεχει απο την πραξη(πες μας ρειν ποσες εχεις χαλασει:rotflmao: )

αποτελεσμα ακομη μεγαλυτερη αυξηση στην αποδοση, η οποια συνδυαζεται και με αλλα οφελη...


190562

T.R.E
02/03/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

ροικη ομως(οπως εννοουμε πραγματικα ροικη, γιατι οι περισσοτεροι μαστορες κανουν αυτο που κανω εγω), εννοουμε να αυξησουμε τη διαμετρο του αυλου, ετσι ωστε χοντρικα να περναει πιο πολυ μειγμα...αυτο ειναι αρκετα δυσκολη δουλεια, μιας και θελει να διαβασεις κανα βιβλιο πρωτα, να χαλασεις απαραιτητα και μερικες κεφαλες γιατι η θεωρια απεχει απο την πραξη(πες μας ρειν ποσες εχεις χαλασει:rotflmao: )

αποτελεσμα ακομη μεγαλυτερη αυξηση στην αποδοση, η οποια συνδυαζεται και με αλλα οφελη...

Η ροϊκή δεν συνεπάγεται απαραίτητα άνοιγμα των αυλών... Και ίσως καμιά φορά χρειάζεται και κανένα flowbench...

reinmeister
02/03/2010, 13:52
για να μην κανουμε μανταρα το θρεντ για τους εγκεφαλους,κανω quote τον εαυτο μου απο παλιοτερο θρεντ...

ροϊκη λοιπον...

οι κεφαλες βγαινουν απο χυτηρια με μονη εξτρα κατεργασια τα "πασα" που γινονται σε τορνο για την τοποθετηση των εδρων...

μονο με καθαρισμα των ανωμαλιων χυτευσης, το "γυαλισμα" τα αποτελεσματα ειναι ιδιαιτερα εμφανη...

ακομη ομως κι αυτο το γυαλισμα,αν το κανει καποιος που δεν εχει ιδεα,το πιο πιθανο ειναι να κανει ζημια...γιατι?

ρευστομηχανικη...πρεπει να ξερει σε τι υφης επιφανειες γινεται καλυτερη αναμιξη καυσιμου αερα(εισαγωγες) κι αντιστοιχως υφη εξαγωγων για καλυτερη εξαγωγη των προιοντων της καυσης...

μεχρι εδω ειναι ο χαβαλες για τον γνωστη... βεβαια,εχω δει στο ιδιο μηχανακι γυαλισμα που εχει εποδωσει-5 ιππους και γυαλισμα που εχει αποδωσει +5 ιππους...

αν ομως η απαιτησεις ειναι αυξημενες (30-40-50 % αυξηση αποδοσης) τοτε αρχιζουν τα βιολια...

η ροικη λοιπον και γενικοτερα η βελτιωση ΔΕΝ ειναι ιδια σε καθε περιπτωση,ακομη κι αν μιλαμε για το ιδιο μηχανακι...

και περιλαμβανει τους εξης απλους συνδυασμους...συνολικο μηκος εισαγωγης συμπεριλαμβανομενου ,σωματος ψεκασμου η καρμπυρατερ...

σχημα θαλαμου καυσης,(επιπεδος,στρογγυλος),γωνιες βαλβιδων,μεγεθος βαλβιδων,σχεση στατικης συμπιεσης καθως και δυναμικης...

παχος ζωνης συνθλιψης,σχημα βαλβιδων,αριθμος γωνιων στις εδρες,μεγεθος αυτων,μηκος εξαγωγης...

μηκη σωληνων εξατμισης,αριθμος σημειων ενωσης τμηματων εξατμισης σε συνδυασμο με τα μηκη αυτων(εχει να κανει με την ταχυτητα των κυματων ανακλασης) διατομες των και καμποσα αλλα...

τωρα,βαζουμε στην εξισωση και την επιλογη εκκεντροφορων με βαση χαρακτηριστικα οπως βυθισμα και διαρκεια ,επιλογη σκληροτητας ελατηριων με βαση την ταχυτητα ανοιγοικλεισιματος των βαλβιδων,η οποια εχει να κανει και με το σχημα του εκκεντροφορου...

συγκεκριμενα...λαμβανουμε υπ οψιν δεδομενα οπως, ομαλοτητα "ραμπας" μεταβασης απο τον κυκλο βασεως στον κυριως λοβο και παντα φυσικα με το σκεπτικο της μινιμουν αναγκαιας σκληροτητας ετσι ωστε να μην εχουμε απωλειες ισχυως η ακομη και φθορα στο συστημα κινησης των βαλβιδων...μετα παμε στον χρονισμο με κεντρα λοβων και παλι αναλογα την εφαρμογη και τις απαιτησεις...

επισης...η επιλογη μεταξυ μεγαλυτερου βυθισματος η διαρκειας εχει να κανει και με τον λογο μπιελας στροφαλου μια και η διαφορετικοτητα του εχει να κανει με τον χρονο παραμονης του εμβολου κοντα στο ανω νεκρο σημειο και κατ επεκτασιν με τις δυνατοτητες αναρροφησης του κινητηρα σε αυτο το σημειο...

παμ παρακατ...

κεφαλη...βεντουρι...λογος διατομης μεγεθους εισαγωγης κι εξαγωγης του κωνου...αυξηση πιεσης στην εισαγωγη του κωνου σημαινει πτωση ταχυτητας στην εξαγωγη του και τ'αναπαλλιν...

προσοχη...επιτευξη ταχητητων στην εισαγωγη,πλεον του 1 mah (365 μετρα το δευτερολεπτο) τα κανει ολα σκατα διοτι η ροη γινεται τοσο πολυ τυρβωδης που η πληρωση παει κατα διαβολου...

επισης...αν το στρωμα αποκολλησης (boundary layer) ,ειναι γυαλιστερο(μιλαμε για υφη εισαγωγης) προκαλει επικοληση στην επιφανεια του των μοριων βενζινης με αποτελεσμα την πλημμελη μιξη τους με τα αντιστοιχα του αερα...


αυτα χοντρικα...λεπτομερειες δεν γραφω...και τα παραπανω τα γραφω επειδη ειναι ηδη ποσταρισμενα παλιοτερα...

πιστευω παντως οτι αχρηστα ειναι πρακτικα...

τεσπα...

αυτα....
:wave2:

reinmeister
02/03/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μιας και απο δω βγαζει το ψωμι του ο ρειν, θα σου πω εγω μερικα πραγματα:D


(πες μας ρειν ποσες εχεις χαλασει:rotflmao: )



το ψωμακι του ο ραιν το βγαζει απο το λογιστικο του γραφειο...τα μηχανακια τα φτιαχνει απο καβλα,γι αυτο και το κανει οποτε του καπνισει,σε οποιον του καπνισει και ζηταει και οτι του καπνισει...

το αν και ποτε θα το κανει επαγγελμα ειναι μια αλλη ιστορια...

παει το πρωτο...

στο δευτερο η απαντηση ειναι απλη...

καμια...

κι αυτο γιατι δεν ειμαι πρακτικος,να κανω πειραματα κι αν κατσει εκατσε...

θεωρητικος ειμαι και μεταφερω την θεωρια στην πραξη παρα πολυ προσεκτικα και τραγικα αργα,υπολογιζοντας και την παραμικρη λεπτομερεια...παντα...

ο παπ κοντεψε να πεσει στα χαπια οσο καιρο κρατησε το φτιαξιμο του ρημαδιου του...:lol:

εδω 5 βασικα για την ροϊκη,γιατι το μαμησατε το θρεντ...:lol:

DrBig
02/03/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


προσοχη...επιτευξη ταχητητων στην εισαγωγη,πλεον του 1 mah (365 μετρα το δευτερολεπτο) τα κανει ολα σκατα διοτι η ροη γινεται τοσο πολυ τυρβωδης που η πληρωση παει κατα διαβολου...



Μια διορθωσουλα εδω, η τυρβη ξεκιναει πολυ πριν to Mach 1 (η ροη ειναι παντα τυρβωδης στους αυλους). Το προβλημα αν πλησιαζεις το Mach1 (340μ/δ) ειναι οτι δημιουργειται shock και η ταχυτητα του ρευστου μειωνεται πολυ καταντα αυτου. Με αλλα λογια το shock φρεναρει τη ροη.

Tpap
02/03/2010, 14:42
1. http://www.youtube.com/watch?v=rjXRcvrPQOc&feature=related

2. http://www.youtube.com/watch?v=nW_earyBnuw&feature=fvw

3. http://www.youtube.com/watch?v=bBbifZ_Mrgc&feature=related

4. http://www.youtube.com/watch?v=mSuzGXAf1NM

5. http://www.youtube.com/watch?v=ozMU7RMp_cs&feature=related






@Αντώνη, τι είπες περί flowbench...? :beer: :beer:

OldMan
02/03/2010, 15:16
Ωραία συγχώνευση έκανα ...!!!:look:

anco
02/03/2010, 15:32
Εχω κανει στο μικρο μου zxr 400.

Γυαλισμα στους αυλους εισαγωγης μαζι με αφαιρεσει υλικου.

Μαζι με του ρυθμιζομενους εκκεντροφορους και την λεπτοτερη φλαντζα ηταν ενα πολυ καλο tune.

Τωρα στα σημερινα 1000αρια ολα αυτα ειναι θανατος στο θεμα οδηγησης.

McTalas
02/03/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ωραία συγχώνευση έκανα ...!!!:look:
νταξ μωρε, δεν εχουμε και μεγαλες απαιτησεις...
εισαι και καποιας ηλικιας...

:D :D :D