PDA

View Full Version : Αλυσιδογράναζα για Dr650....



Ζεύκας
02/03/2010, 20:26
Λεπόν μάγκες έχω μπερδευτεί.

τέλη Γενάρη είχα πάει για ακτινολόγηση τις ζάντες σ'ένα μάστορα στη Κώ και του'πα να μου τεντώσει και την αλυσίδα.
τον ρώτησα αν θέλει άλλαγμα και μου'πε ότι είναι μια χαρά...

Σήμερα πήγα το κορίτσαρό μου για ένα γενικό σέρβις σε εξουσιοδοτημένο suzuki στη Λιοσίων και εκείνος ο
μάστορας μου είπε ότι τα αλυσιδογράναζα θέλουν όπως+δήποτε άλλαγμα γιατί είναι στα τελειώματα!

στο διάστημα από τον ένα στον άλλο μάστορα ζήτημα να έχω κάνει 1000 χλμ...

άσχετος τελείως δεν είμαι,είδα τα γρανάζια,νταξ δεν είναι ούτε ολοκαίνουρια αλλά ούτε είναι και κοφτερά!

τελικά πως θα είμαι σίγουρος? :rolleyes:

και μου είπε και μια τιμή: 200 ευρά...:uplate:


σε περίπτωση που θέλουν άλλαγμα για ρίχτε κανά λινκ από που να τ'αγοράσω.
ή κανά έμπορα που να μην είναι εβραίος!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

route 66
02/03/2010, 21:48
MRC K.ΜΑΝΤΗΣ Μεσογειων 46 Αθήνα, τηλ & fax : 210 748709

οταν ειχα το DR 650 το πηγαινα εκει.σπανια βεβαια δεν παθαινε τιποτα.απεναντι ακριβως ειναι ενα μαγαζι που συνεργαζεται μαζι του ιδιο ονομα εχει.
για κοψε μια βολτα ειναι οκ.παιδι και δεν κοριδευει.παρε μια τιμη.
βασικα με suzuki ασχολειται ο μαντης.

route 66
02/03/2010, 21:50
και μου είπε και μια τιμή: 200 ευρά...


πολλα μου φαινονται.:confused:

Ζεύκας
02/03/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
και μου είπε και μια τιμή: 200 ευρά...


πολλα μου φαινονται.:confused:


ναι ρε μαν...μου είπε για γνήσια ανταλλακτικά.

άσε ντίζα γκαζιού 60 ευρά... :uplate:
Ιάπωνες σου λένε...φθηνοί και καλοί...

SeNNinhA
02/03/2010, 22:02
100-110 ευρώ η αλυσίδα
15-20 το εμπρός γρανάζι
35-40 το πίσω γρανάζι

150-170 σύνολο

Μήπως έλεγε 200 με τα περαστικά?

Ζεύκας
03/03/2010, 00:28
μου είπε 200 ευρώ για να μου περάσει αλυσίδα κ γρανάζια.

Γιάννη οι τιμές που αναφέρεις είναι για σουτζούκι ανταλλακτικά? η κάτι καλύτερο σε αφτερμάρκετ?

γιατί αν μπορώ τουλ. με την ίδια τιμή να βρώ κάτι καλύτερο σε αφτερμάρκετ θα το προτιμήσω :beer:

SeNNinhA
03/03/2010, 07:40
Είναι τιμές που λίγο πολύ παιζει η αγορά γενικά για αλυσιδογραναζα. Και τα μαμα και τα aftermarket το ίδιο στοιχίζουν πάνω κάτω. AFAM, DID κλπ. Δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς. Αλλά και τα μαμα από άλλη εταιρεία κατασκευάζονται και συνήθως είναι πολύ καλά. Μόνο λόγω τιμής παίρνεις κάτι άλλο. Ή εάν θέλεις γρανάζια αλουμινίου (πιο ελαφριά αλλά φθειρονται πιο γρήγορα) που βγαίνουν και χρωματιστά ή ίσως Χ-ring αλυσίδα.

Όταν είχα αλλάξει στο Dakar είχα βάλει τα μαμα πάντως γιατί στην τιμή ήταν και τα λαστιχα των σινεμπλόκ

KaTaNaS
03/03/2010, 07:46
αν η αλυσιδα λιπαινεται σωστα και τακτικα πρεπει να αλλαζεται οταν τραβωντας την απο το μεγαλο γραναζι (στο πισω σημειο του) αποκαλυπτεται πανω απο το μισο δοντι γραναζιου :wave2:

SeNNinhA
03/03/2010, 08:06
Εαν πάρεις DID, μην πάρεις το κιτάκι μαζί με τα γρανάζια αλλά μόνη της. Εαν θυμάμαι καλά έχουν γρανάζια JT που δεν είναι και τα τοπ της αγοράς. Καλά είναι αλλά υπάρχουν καλύτερα.

Σαν κιτάκι της AFAM είναι καλύτερα.

Εαν θέλεις κάτι σε X-ring αντί Ο-ring νομίζω ότι σκέτη αλυσίδα πάει γύρω στα 130-140 ευρώ.

Εαν πάλι παραγγείλεις από έξω θα γλυτώσεις 30-40 ευρώ αλλά θα πρέπει να περιμένεις.

devil's animal
03/03/2010, 09:35
Μπαμπη προτιμησε RENTHAL γραναζια και DID αλυσιδα.

επισης θα προτεινα να το μακρυνεις λιγο για να πηγαινεις σαν ανθρωπος στην εθνικη και οχι σπασμενος οπως ησουν στην βολτα της προηγουμενης Κυριακης...:lol: :lol: