PDA

View Full Version : Εξάτμιση bandit 650 και άλλες απορίες..



giannis113
03/03/2010, 06:59
πολυ καλημερα σας. ;) μια και ενας καλος φιλος μου ζητησε πληροφοριες για το ληστη
βρηκα στο ebay την εν λογω εξατμιση για bandit 650
ποσα κιλα ζηγιζει η μαμισια ξερει κανεις?
αυτη λογικα θα ειναι πολυ ελαφρια.
http://img46.imageshack.us/img46/1662/eksatma.png
για οσους ενδιαφερονται τιμη:US $146.00

Το θεμα ειναι το βαρος απ'οσο ξερω ειναι κοντα στα: GSF 650 SA 247κιλά (απο suzuki.gr) πληρες
1. ποσο θα μειωθει με εν α τετοιο τελικο?
2. ποσο θα μειωθει με μια ολοσωμη (χωρις τον καταλυτη δηλαδη) που να καταληγει σε ενα τοσο μικρο και ελαφρυ τελικο?
3. εαν μειωθει αισθητα παιζει να τραβαει η μοτο μετα δεξια η αριστερα? :eyepop: (βλακεια ειπα ε?)

4. το bandit 650 abs μοντελο 08 ειναι ψεκαστο και υδροψυκτο σωστα?
5. θα μπορει να βολταρει αν τυχει μεσα σε πιστα?
6. αν ειναι μεταχειρησμενο τι να προσεξει υπαρχει κατι συγκεκριμενο?

περιμενω απαντησεις ε? μην εγραφα τζαμπα αφου ξερεται!


ευχαριστω

nickald
03/03/2010, 08:55
Αυτη την ειδα κι εγω

την κανει ενας κινεζος ο οποιος εχει και καρμπον λεει.

Προσωπικα δεν θα την εβαζα στο μπαντιτ μου ουτε αν μου την εκανε δωρο.

Η διαφορα στα κιλα αντε να ειναι 4-5 λιγοτερο. Δεν ζυγιζει 100 κιλα της μανας του για να πεις οτι θα σωθεις μονο αν αλλαξεις μια εξατμα.

kyko
03/03/2010, 09:01
giannis113 ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90435&highlight=leovince+bandit κ ειναι σε κατασταση βιτρινας...στην τιμη που την δινει κ σ'αυτην την αριστη κατασταση που ειναι η συγκεκριμενη δεν βρισκεις κατι αλλο επωνυμο :winka: :wave2:

taskon
03/03/2010, 11:55
Αυτος ο Κινεζος τωρα μαθαινει κολλήσεις ή ειναι θέμα στυλ? Παντως ειναι απαισια.
Εμενα θα μου πει κανεις αν μπορω να βαλω στο bandit την εξατμιση GSXR600 K7 που έχω στο ραφι?

amyroukai
03/03/2010, 15:23
1. Αν είναι προσεγμένη κατασκευή, 3-4 κιλά.
2. Ολόσωμη από τα μεγάλα εργοστάσια δεν υπάρχει έτοιμη, οπότε πας σε χειροποίητη λύση με άγνωστο βάρος. Ακόμα και αν γλιτώσεις άλλα 2 κιλά, τελικά το όφελος σε σχέση με το κόστος αξίζει;
3. Εμ, ναι.
4. Σωστά.
5. Χαλαρότατα και αν ο αναβάτης ξέρει τι κάνει διασκεδάζει πολύ. Δεν κάνει και άσχημους χρόνους. Αλλά ΜΗΝ πας για βόλτα στην πίστα ρε φίλε! Αν πας πίστα, να πας για να γυρίσεις γρήγορα. Όχι άλλα κινητά εμπόδια στα track days...
6. Ότι προσέχεις και σε όλα, βασικά να έχει βιβλίο σέρβις και να μην έχει σημάδια πεσίματος. Κοιτάς τακάκια, λάστιχα, δίσκους, αλυσίδα/γρανάζια.

Αλλά οπως τα περιγράφεις φίλε μου, αν σε νοιάζει κυρίως το βάρος και η πίστα, γιατί δεν κοιτάς κατά Fazer S2 μεριά;

giannis113
03/03/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Αυτη την ειδα κι εγω

την κανει ενας κινεζος ο οποιος εχει και καρμπον λεει.

Προσωπικα δεν θα την εβαζα στο μπαντιτ μου ουτε αν μου την εκανε δωρο.

Η διαφορα στα κιλα αντε να ειναι 4-5 λιγοτερο. Δεν ζυγιζει 100 κιλα της μανας του για να πεις οτι θα σωθεις μονο αν αλλαξεις μια εξατμα.

το θεμα ειναι απλα το βαρος και η διαφορα με τη μαμισια σιγουρα δεν ειναι οτι ποιο ωραιαο ;)

giannis113
03/03/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
giannis113 ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90435&highlight=leovince+bandit κ ειναι σε κατασταση βιτρινας...στην τιμη που την δινει κ σ'αυτην την αριστη κατασταση που ειναι η συγκεκριμενη δεν βρισκεις κατι αλλο επωνυμο :winka: :wave2:

ωραια δε λεω αλλα το bandit δεν υπαρχει ακομα...

giannis113
03/03/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
1. Αν είναι προσεγμένη κατασκευή, 3-4 κιλά.
2. Ολόσωμη από τα μεγάλα εργοστάσια δεν υπάρχει έτοιμη, οπότε πας σε χειροποίητη λύση με άγνωστο βάρος. Ακόμα και αν γλιτώσεις άλλα 2 κιλά, τελικά το όφελος σε σχέση με το κόστος αξίζει;
3. Εμ, ναι.
4. Σωστά.
5. Χαλαρότατα και αν ο αναβάτης ξέρει τι κάνει διασκεδάζει πολύ. Δεν κάνει και άσχημους χρόνους. Αλλά ΜΗΝ πας για βόλτα στην πίστα ρε φίλε! Αν πας πίστα, να πας για να γυρίσεις γρήγορα. Όχι άλλα κινητά εμπόδια στα track days...
6. Ότι προσέχεις και σε όλα, βασικά να έχει βιβλίο σέρβις και να μην έχει σημάδια πεσίματος. Κοιτάς τακάκια, λάστιχα, δίσκους, αλυσίδα/γρανάζια.

Αλλά οπως τα περιγράφεις φίλε μου, αν σε νοιάζει κυρίως το βάρος και η πίστα, γιατί δεν κοιτάς κατά Fazer S2 μεριά;

1. αυτη την απαντηση ηθελα
2. το οφελος σε μια ολοσωμη εξατμιση δεν ειναι μονο το βαρος.. σιγουρα δε μηλαμε για σημαντικα νουμερα αλλα περι ορεξεως...
3.:eyepop: :eyepop: :eyepop: θα τραβαει αριστερα??
4.οκ :beer:
5. ΑΠΛΑ ροταω γιατι ψαχνει πολυ-εργαλειο ο φιλος..
6. αυτα τα ξερω και με το παραπανω.. το θε ειναι αν βγαζουν καποιο συγκεκριμενο προβλημα...
το fazer οχι, γιατι ειναι ποιο ακριβο ισως?

DrEvil
03/03/2010, 16:42
3. Νομιζω οτι απαντησε στην παρενθεση του ερωτηματος σου.
6. Σε οτι αφορα την αξιοπιστια του... Ειναι πρακτικα αθραυστο. Η διαφορα τιμης εγκειται σε αλλους λογους (ξεστοκαρισμα).

giannis113
03/03/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Degree0
3. Νομιζω οτι απαντησε στην παρενθεση του ερωτηματος σου.
6. Σε οτι αφορα την αξιοπιστια του... Ειναι πρακτικα αθραυστο. Η διαφορα τιμης εγκειται σε αλλους λογους (ξεστοκαρισμα).
:beer:

kyko
03/03/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ωραια δε λεω αλλα το bandit δεν υπαρχει ακομα...

δεν καταλαβα :look: τι θες να πεις?
δεν ψαχνεις για εξατμα για bandit 650s?

DrEvil
03/03/2010, 16:51
Δεν εχει ακομα παρει το μηχανακι.
(αυτο κατσλαβα εγω τουλχστν)

giannis113
03/03/2010, 16:57
ενας πολυ καλος φιλος ψαχνει για bandit και γιαυτο οι ερωτησεις!
και γω το γλυκοκοιταζω αλλα εχω το shiver προς το παρον.

amyroukai
03/03/2010, 18:48
LOL ναι για το 3 δεν θα τραβάει πουθενά με μιά αλλαγή εξάτμισης, αν ήταν έτσι δεν θα πρότεινε την Yoshimura η Suzuki.

Είναι όντως πολυεργαλείο. Αλλά πραγματικά, 200 κιλά ότι και να κάνεις, δεν θα γίνει, έχω κοιτάξει τα πάντα, ακόμα και πλαίσιο... Δεν έχει -φτηνά- περιθώρια για μείωση, εκτός της εξάτμισης. Ήδη όπως τα γράφεις για ολόσωμη, λογικά θα πας για φίλτρο και dynojet, φτάνεις τα λεφτά του Yam με τις προσφορές που βρίσκεις τώρα... Πάντως περιθώρια ακόμα και στην πίστα έχει πιο υψηλά από των περισσότερων οδηγών. Αν αλλάξεις και μαρσπιέ, ή αν βγάλεις τις μπίλιες και φας λίγο αυτά που έχει (με προσοχή) θα κάνεις πλάκες με πολλούς τρομαγμένους με 600άρια και 1000άρια. Εννοείται πως οι καλοί θα σε αφήσουν πολύ πίσω...

Ωραίο και το Shiver! :)

giannis113
03/03/2010, 18:53
thanks

να ροτησω και κατι αλλο. το σωληνοτο πλαισιο του bandit δεν εχει προβλημα ετσι?
τι εννοω? οπως τα αλουμινενια της suzuki.

amyroukai
03/03/2010, 18:59
Εμ... ΕΝΑ πλαίσιο είχε πρόβλημα, στα GSXR1000 K6 και πάλι σε περιορισμένο αριθμό μοτοσικλετών και υπό συνθήκες κάφρου οδηγού. Το ράδιο αρβύλα έβγαλε το σύνολο της παραγωγής της Suzuki προβληματικό;

Όχι δεν έχει προβλήματα το πλαίσιο και όπως λέει και ο Bikenest έχει και το πλεονέκτημα αν σπάσεις το Bandit, ακριβώς επειδή είναι σιδερένιο, κολλιέται, ισιώνεται, βάφεται κλπ και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Απλά σε οριακή πίεση, δεν είναι τόσο άκαμπτο όσο τα "καλά" αλουμινένια. Στις Σέρρες πχ στα Sάκια ή στην K13 θα το καταλάβεις ή αν κάνεις banzai σφήνες ανάμεσα στα αυτοκίνητα με γρήγορες εναλλαγές κλίσεων και χιλιόμετρα. Πρακτικά δηλαδή, δεν θα το νιώσεις.

SVX
03/03/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
thanks

να ροτησω και κατι αλλο. το σωληνοτο πλαισιο του bandit δεν εχει προβλημα ετσι?
τι εννοω? οπως τα αλουμινενια της suzuki.


σκεφτεσαι να το πας σε πιστα Motocross? γιατι ΟΥΤΕ τοτε προκειται να παθει τιποτα ....ΕΙΝΑΙ σιδερο....ΣΙΔΕΡΙΑ....STEEL.... :smokin:

giannis113
03/03/2010, 19:02
ωραια καταλαβα σευχαριστω.
οχι δε προκειται να υποστει τετοια οδηγηση..

παντως τα πλεονεκτιματα που εχει το πλαισιο ειναι σημαντικα;)

Ληστης
03/03/2010, 20:46
Με ολοσωμη υπολογιζε μεχρι 8-9 κιλα. Οι λαιμοι ζυγιζουν 8,8 κιλα με τους aftermarket καπου στα 4 και το τελικο απο περιπου 6 στα 2 με 3,5 αναλογα την μαρκα.Λογικα οι λαιμοι για το 1250 πρεπει να μπαινουν και στο 650.
Αυτους που εβαλα εγω ειναι παναλαφροι σε σχεση με του ασηκωτους μαμισιους.Σκεψου οτι εχουν διπλα τοιχωματα.
Δεν εχω καταλαβει να τραβαει αριστερα.Πιο πολυ επηρεαζετε απο την κλιση του οδοστρωματος.

giannis113
03/03/2010, 23:25
δηλαδη 8 κιλα απο την εξατμα
και 19 λιτρα τεποζιτο εαν στην καθημερινη μετακινηση εχουμε μεσο ορο 10 λιτρα βενζινη μεσα
8+9=17

247 -17 παμε στα 230 ο υπολογισμος αναφερεται στο μεσο βαρος που θα εχει με την ολοσωμη στην καθημερινη μετακινηση.

οχι οτι ειναι τοσο πολυ ποια το βαρος. απλα εναν υπολογισμο κανω..

DrEvil
03/03/2010, 23:40
Μηπως το παρακανουμε με το βαρος?

Προτεινω να το οδηγησεις πρωτα κ αν σε ενοχλει, απλα παρε το γυμνο η κατι αλλο.

Ο ληστης βαρυς ειναι και θα ειναι οτι κ να κανεις.... και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.
:wave2:

bandit86
04/03/2010, 00:38
Και με την εργοστασιακή φίλε μια χαρά πάει το μηχανάκι, εξάλου δεν ειναι κ για τις τρελές επιδόσεις. Εξάλλου αλλάζοντας την εξάτμιση επηρεάζεις κ άλλα στοιχεία της μηχανής. Αισθησιακά μόνο παραδέχομαι ότι υπάρχει ένα θέμα. Η Suzuki προφανώς στόχευε ένα εφέ a la μπουρί σόμπας!!!!