PDA

View Full Version : δέχτηκε επίθεση γιατί τόλμησε να διαμαρτυρηθεί



Σελίδες : [1] 2

BELZEBOYLIS
03/03/2010, 09:22
Επίθεση από ιδιοκτήτη καφετέριας, αλλά και από έναν θαμώνα του καταστήματος δέχτηκε στο Γκάζι την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου, ένας πολίτης που «τόλμησε» να διαμαρτυρηθεί για κατάληψη πεζοδρομίου από παράνομα σταθμευμένο αυτοκίνητο.

Ο άτυχος άνδρας κόλλησε το αυτοκόλλητο των «streetpanthers» με το λογότυπο «Είμαι γάιδαρος! Παρκάρω όπου γουστάρω», σε αυτοκίνητο θαμώνα καφετέριας που ήταν παράνομα παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το κατάστημα, αποκλείοντας τη διέλευση των πεζών από το πεζοδρόμιο.

Σύμφωνα με τους «streetpanthers» μόλις το αντιλήφθηκαν ο μαγαζάτορας αλλά και ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου επιτέθηκαν στον πολίτη, βρίζοντάς τον και χτυπώντας τον ενώ του αφαίρεσαν το κινητό τηλέφωνο για να μην καλέσει βοήθεια. Παράλληλα κανένας άλλος από τους καταστηματάρχες της περιοχής δεν επενέβη.

Το tvxs επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον ακτιβιστή της κίνησης «streetpanthers», Χρήστο Μαντά ο οποίος δήλωσε: «Η κατάσταση είναι απελπιστική. Το παιδί διαμαρτυρήθηκε για αυτήν την κατάσταση και δέχτηκε επίθεση από τραμπούκους».

Την άνανδρη επίθεση διέκοψαν δύο δημοτικοί αστυνομικοί οι οποίοι έτυχε να βρίσκονται εκεί. Ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου κατά παράδοξο τρόπο έφυγε ανενόχλητος χωρίς να κρατηθούν τα στοιχεία του ή ακόμα και οι πινακίδες του οχήματος, ενώ κανένας δεν βεβαίωσε την παράβασή του

Αντίθετα η αστυνομία επιτέλεσε «επιτυχημένα» για άλλη μια φορά το έργο της. Τα όργανα της τάξης φρόντισαν να συλλάβουν εκτός από τον καταστηματάρχη και τον πολίτη που δέχτηκε την επίθεση, αφού εναντίον του υποβλήθηκε μήνυση από τον καταστηματάρχη για εξύβριση.

Την ίδια ώρα ο πολίτης που δέχτηκε την επίθεση νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο φρουρούμενος! Φαίνεται πως η αστυνομία έδωσε την πρέπουσα προσοχή σε ένα παιδί που διετέλεσε το έγκλημα να διαμαρτυρηθεί για την κατάληψη του δημοσίου χώρου.

Μετά από πολλές προσπάθειες και πιέσεις, το παιδί που βρισκόταν υπό κράτηση στο νοσοκομείο αφέθηκε ελεύθερο αφού ορίστηκε τακτική δικάσιμος στις 23 Μαϊου. Την ίδια μέρα θα δικαστεί και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, ο οποίος, αν και υπό κράτηση για αυτόφωρο, δεν δικάστηκε λόγω απουσίας του μάρτυρα που νοσηλευόταν.

Ρεπορτάζ: Σίσκος Στέφανος

πηγή tvxs

devil's animal
03/03/2010, 09:25
αυτη ειναι η Ελλαδα μας!!!
:sad: :sad: :sad:

XJR_Billy
03/03/2010, 09:30
Και μη χειρότερα...:rolleyes:

Ζεύκας
03/03/2010, 09:33
Μάγκες δεν λέω, το όχημα ήταν ΚΑΚΩΣ παρκαρισμένο εκεί.

αλλά όταν κάποιος ξένος (όχι όργανο της τάξεως) "ασχολήται" με την περιουσία σου...ε όπως και να το κάνουμε τρελένεσαι.

before
03/03/2010, 09:34
Aυτα τα αυτοκολλητα ειναι μια ΒΛΑΚΕΙΑ και χασιμο χρονου, ειναι απαραδεκτοι οσοι τα βαζουν
:mad: :mad: :mad:





















































































ΣΚΑΣ'ΤΟΥ και τα 4 λαστιχα να δεις αμα θα ξαναπαρκαρει σε τετοια σημεια
:D :D :D

byron
03/03/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μάγκες δεν λέω, το όχημα ήταν ΚΑΚΩΣ παρκαρισμένο εκεί.

αλλά όταν κάποιος ξένος (όχι όργανο της τάξεως) "ασχολήται" με την περιουσία σου...ε όπως και να το κάνουμε τρελένεσαι.

Ο "ξένος" δεν ασχολείται με τα παράνομα σταθμευμένα οχήματα, αλλά με τον κάθε καραμαλάκα που παρκάρει όπου γουστάρει και με/σε εμποδίζει να περπατήσω στο πεζοδρόμιο.
Όταν χρειαστεί να βγάλεις βόλτα καρότσι και κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να το σηκώνεις στον αέρα και να κατεβεις στον δρόμο, θα το καταλάβεις.

Τα αυτοκόλλητα btw δεν προκαλούν ζημιά, και τα κολλάνε στα τζάμια. Ενα κράξιμο είναι και τίποτα περισσότερο.

Gandalf dr685sm
03/03/2010, 09:58
τα αυτοκόλλητα αυτά παιδιά θεωρούνται ώς "φθορά ξένης περιουσίας" κατά το γράμμα του νόμου (δεν λέω αν είναι καλό ή κακό έτσι;... απλά αναφέρω πως χαρακτηρίζονται).

Τώρα τι έγινε και πως έγινε.. δεν ήμουν εκεί και δεν μπορώ να κρίνω. Αν πάντως κρίνω απο τα γραφόμενα , ο μόνος που προσωρινά την γλυτώνει έιναι ο ιδιοκτήτης του Ι.Χ.

Αν και για να αντιδράσει έτσι ο ιδιοκτήτης του cafe μάλλον τον γνώριζε και σίγουρα να κάνει μήνυση το παιδί θα τον βρούν.


Έχει παραγίνει το κακό με τα Ι.Χ. πάντως που παρκάρουν όπου να ναι. Να δώ τώρα που θα πάει το καύσιμο όσο το λιτρο της coca-cola , τι θα κάνουν.

Gandalf

hidefnick
03/03/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
....Να δώ τώρα που θα πάει το καύσιμο όσο το λιτρο της coca-cola , τι θα κάνουν.
Gandalf

Απ το στόμα σου.... (έχει προσφορές η CocaCola :D )

MikeG
03/03/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να δώ τώρα που θα πάει το καύσιμο όσο το λιτρο της coca-cola , τι θα κάνουν.



Θα κόψουν τη coca cola :lol: :lol: :lol:

TROOPER
03/03/2010, 10:03
μεγαλειο !!!

byron
03/03/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
τα αυτοκόλλητα αυτά παιδιά θεωρούνται ώς "φθορά ξένης περιουσίας" κατά το γράμμα του νόμου (δεν λέω αν είναι καλό ή κακό έτσι;... απλά αναφέρω πως χαρακτηρίζονται).



Δεν θεωρείται φθορά ξένης περιουσίας. Τσέκαρε το site των streetpanthers για λεπτομέρειες. Ενα αυτοκόλλητο είναι που αφαιρείται πανεύκολα και το κολλάνε στο τζάμι.

bugger
03/03/2010, 10:05
Αυτοκόλλητα και μαλακίες. Τηλέφωνο στην αστυνομία με όλα τα στοιχεία. Είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να του κόψουν κοστουμάκι. Μόλις χθες το έκανα, το κάνω συχνά και δεν είμαι ρουφιάνος για κάτι το οποίο όλοι κατακρίνουμε, αλλά κανένας δεν κάνει τίποτα γι' αυτό. :mad:

ggs
03/03/2010, 10:06
Όταν προσφωνείς κάποιον «ΓΑΙΔΑΡΟ» είναι ύβρις ?




































...για τους συμπαθεις γαιδαρους...:D

Ζεύκας
03/03/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugger
Αυτοκόλλητα και μαλακίες. Τηλέφωνο στην αστυνομία με όλα τα στοιχεία. Είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να του κόψουν κοστουμάκι. Μόλις χθες το έκανα, το κάνω συχνά και δεν είμαι ρουφιάνος για κάτι το οποίο όλοι κατακρίνουμε, αλλά κανένας δεν κάνει τίποτα γι' αυτό. :mad:

:a10:

κοίτα βρε που η κοινωνία μας έχει θεσπίσει εδώ και πολλά χρόνια τρόπους αντιμετώπισης του παράνομου παρκαρίσματος.
αλλά βέβαια,που να τηλεφωνείς...κολλάς το αυτοκολλητάκι σου κύριος και λες στον εαυτό σου ότι έκανες καλή πράξη...

ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΞΕΝΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ!

δεν έχουμε κανένα δικαίωμα!
δεν μας ανήκει!

δε πα να'ναι το αυτοκολλητο αεροδιαλυτό και σε 1 ώρα να έχει εξαφανιστεί μόνο του δίχως ν'αφήσει σημάδια...

και στην τελική αν σε πιάσει ο ιδιοκτήτης?

ο "ακτιβιστής" τις έφαγε τις σφαλιάρες του.
το ωραίο είναι ότι θα λέει στους φίλους του ότι έφαγα ξύλο για την πράξη μου,για το κοινό καλό και τέτοιες μλκιες...

Gandalf dr685sm
03/03/2010, 10:16
Byr0n..


Αρθ. 381. Φθορά ξένης ιδιοκτησίας
1. Όποιος με πρόθεση καταστρέφει ή βλάπτει ξένο (ολικά ή εν μέρει) πράγμα ή με άλλον τρόπο καθιστά ανέφικτη τη χρήση του τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.
2. Αν η φθορά έχει αντικείμενο πράγμα ευτελούς αξίας ή η ζημία που προξενήθηκε από τη φθορά είναι ελαφρά, ο υπαίτιος τιμωρείται με χρηματική ποινή ή με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.
3.κείμενο κινητό ή ακίνητο, επιφέρει την πραγμάτωση του κινδύνου για τον οποίο έχει γίνει η ασφάλιση τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών.


http://www.streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1:is-it-legal&catid=1:2009-10-27-16-58-09&Itemid=5


Είναι θέμα ερμηνείας... οπότε εξαρτάται απο τον δικαστή και τον δικηγόρο του κατήγορου/κατηγορούμενου. Αν θεωρήσει το αυτοκόλητο και την πράξη ώς καταστροφή/βλάβη, προβλέπεται ποινή.

Γενικά πιο ασφαλές και πιο αποδοτικό είναι να καλέσεις τροχαία (ειδικά τώρα που καίγονται και για λεφτά, μέχρι και γερανό θα φέρουν να το πάρουν).



Gandalf

iosif
03/03/2010, 10:26
TI αστυνομια και μκλ λετε
στις επαρχιακες πολεις που ολοι γνωριζονται με ολους ειδικα οι μπατσοι δεν πειραζουν κανεναν δικο τους οχι κληση για παρκαρισμα τη μανα του να σκοτωσει.

(εμενα καποτε πριν χρονια στην καλαμπακα ξενοδοχος που κραταγε την ταυτοτητα, πηγα στο τμημα και ο μπατσος τον παιρνει τηλ " ελα ρε γιωργο κλπ" και στο τελος ο μπατσος απειλουσε εμενα!-αλλη φαση: μαγαζι εχει βγαλει καλαθια στο δρομο και εχει κλεισει ΟΛΟ το πεζοδρομιο, δημοτομπατσος παρον διαμαρτυρονται δυο τρεις, "ελα μωρε ενταξει θα το κανονισουμε" και βεβαιως δεν αλλαξε κατι)

οχι αυτοκολλητο αλλα περασμα με το καροτσι του μωρου απο το καπω!

μας εχει φαει το καθως πρεπει. υπαρχουν πολλα γαιδουρια τα οποια πρεπει να αντιληφθουν οτι κυκλοφορουν κατι ¨ψυχακηδες" που δεν χαριζουν

και βεβαιως αυτα ισχυουν και για τα μοτοκαμαρια που διασχιζουν ολη την αποστολου παυλου με τα πριπρι τους

makis206
03/03/2010, 10:30
Θυμάμαι καλά μια περίπτωση παρκαρισμένου τζιποειδούς οχήματος σε κεντρικό πεζοδρόμιο της Αθήνας, το οποίο πέρασε από πάνω πεζός αποφεύγοντας τη μανούβρα στο βάδην, προκαλώντας του μάλιστα μεγάλες υλικές ζημιές, και στις μετά διαδικασίες για την αποκατάσταση των ζημιών ο ιδιοκτήτης του παράνομα παρκαρισμένου οχήματος πήρε τ'@@ μου και μάλιστα με τον νόμο;:D

byron
03/03/2010, 10:33
Γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια τα δικαιώματα κάποιου που συνειδητά καταπατά το δικό μου δικαίωμα να περπατάω στο πεζοδόμιο, να μην εκθέτω το παιδί μου σε κίνδυνο κατεβάζοντας το δρόμο, να μην χρειάζεται να σηκώνω το καρότσι στον αέρα για να περάσω, να αναγκάζεται όποιος δεν μπορεί να σηκώσει το καρότσι να κάνει βόλτες για να περάσει και το κυριότερο να αναγκάζω τους συμπολίτες μου που έχουν την ατυχία να βρίσκονται σε αναπηρικό καρότσι να παραμένουν κλεισμένοι στα ντουβάρια λόγω αποκλεισμού τους απ΄τους τσιφλικάδες "συμπολίτες" μας.

Ας χρησιμοποιήσει τα ίδια νύχια που ξύνει τα @@ του όταν παρκάρει όπου γουστάρει, για να βγάλει το αυτοκόλλητο.

iosif
03/03/2010, 10:34
και ναι καλα θυμασαι

byron
03/03/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και ναι καλα θυμασαι

Ισοπαλία ήταν. Πλήρωσαν αποζημιώσεις εκατέρωθεν.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81668

iosif
03/03/2010, 10:53
sta ματια μου ειναι νικηηθικη περισσοτερο

απο τις λιγες φορες που τα στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα υπερισχυσαν των δικαιωματων ιδιοκτησιας

TROOPER
03/03/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
...

μα τι λες?

Dimos35
03/03/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια τα δικαιώματα κάποιου που συνειδητά καταπατά το δικό μου δικαίωμα να περπατάω στο πεζοδόμιο, να μην εκθέτω το παιδί μου σε κίνδυνο κατεβάζοντας το δρόμο, να μην χρειάζεται να σηκώνω το καρότσι στον αέρα για να περάσω, να αναγκάζεται όποιος δεν μπορεί να σηκώσει το καρότσι να κάνει βόλτες για να περάσει και το κυριότερο να αναγκάζω τους συμπολίτες μου που έχουν την ατυχία να βρίσκονται σε αναπηρικό καρότσι να παραμένουν κλεισμένοι στα ντουβάρια λόγω αποκλεισμού τους απ΄τους τσιφλικάδες "συμπολίτες" μας.

Ας χρησιμοποιήσει τα ίδια νύχια που ξύνει τα @@ του όταν παρκάρει όπου γουστάρει, για να βγάλει το αυτοκόλλητο.

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. :beer:

bugger
03/03/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
TI αστυνομια και μκλ λετε
στις επαρχιακες πολεις που ολοι γνωριζονται με ολους ειδικα οι μπατσοι δεν πειραζουν κανεναν δικο τους οχι κληση για παρκαρισμα τη μανα του να σκοτωσει.

(εμενα καποτε πριν χρονια στην καλαμπακα ξενοδοχος που κραταγε την ταυτοτητα, πηγα στο τμημα και ο μπατσος τον παιρνει τηλ " ελα ρε γιωργο κλπ" και στο τελος ο μπατσος απειλουσε εμενα!-αλλη φαση: μαγαζι εχει βγαλει καλαθια στο δρομο και εχει κλεισει ΟΛΟ το πεζοδρομιο, δημοτομπατσος παρον διαμαρτυρονται δυο τρεις, "ελα μωρε ενταξει θα το κανονισουμε" και βεβαιως δεν αλλαξε κατι)

οχι αυτοκολλητο αλλα περασμα με το καροτσι του μωρου απο το καπω!

μας εχει φαει το καθως πρεπει. υπαρχουν πολλα γαιδουρια τα οποια πρεπει να αντιληφθουν οτι κυκλοφορουν κατι ¨ψυχακηδες" που δεν χαριζουν

και βεβαιως αυτα ισχυουν και για τα μοτοκαμαρια που διασχιζουν ολη την αποστολου παυλου με τα πριπρι τους

Ε, για να έγινε σε σένα αυτό, στην Καλαμπάκα, τότε μάλλον έτσι πρέπει να είναι σε όλη την Ελλάδα και για όλες τις περιπτώσεις. :rolleyes:
Οπότε μην καταγγέλλετε κανέναν στην Αστυνομία (εξάλλου αυτοί μόνο για να πληρώνονται είναι και οι μόνοι που γράφουν είμαστε εμείς). Βάζετέ τους αυτοκόλλητα εκεί να μάθουν τι σημαίνει εκδίκηση! :mad: Θα τους δείξουμε εμείς! Θα δούνε τι θα πάθουν! :rolleyes:

Opisthogonia
03/03/2010, 11:22
mctalassssss k zeykas nomiza oti eisastan pio siniditopioimeni

h typi poy ta kanoune afta einai anelipos h idioi k h idioi den mas niazi to aftokinitotoys k oyte h prosopikitoy periousia giati ego exo plirosi episis mia perioysia gia ths thesis parkin ths rampes anapiron ktlp ktlp
opote idi aftos den sevete thn dikia moy perioysia giati na sevasto thn dikiatou ?
paintball gun exepafis stous alites na tous to gemisis xroma k lakouves xarakoma sta lastixa k gkazakia sto depozito .....mono etsi ISOS mathoyne

PortisHead
03/03/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να δώ τώρα που θα πάει το καύσιμο όσο το λιτρο της coca-cola , τι θα κάνουν.
Gandalf

Τιποτα απολυτως.
Πότε η αυξηση στην βενζινη και στα τσιγαρα μειωσε την χρηση τους στην Ελλαδα ? ? ?

iosif
03/03/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugger
Ε, για να έγινε σε σένα αυτό, στην Καλαμπάκα, τότε μάλλον έτσι πρέπει να είναι σε όλη την Ελλάδα και για όλες τις περιπτώσεις. :rolleyes:
Οπότε μην καταγγέλλετε κανέναν στην Αστυνομία (εξάλλου αυτοί μόνο για να πληρώνονται είναι και οι μόνοι που γράφουν είμαστε εμείς). Βάζετέ τους αυτοκόλλητα εκεί να μάθουν τι σημαίνει εκδίκηση! :mad: Θα τους δείξουμε εμείς! Θα δούνε τι θα πάθουν! :rolleyes:

ναι ετσι ειναι σε ολη την ελλαδα

σε παρχιακη πολη ζω, με την δουλεια εχω γυρισει ολη την ελλαδα (εκτος παο το λασιθι που δεν ετυχε να παω ποτε)


εσυ παιρνε την αστυνομια τηλεφωνο. keep going. ξερεις καλυτερα.

kalesin
03/03/2010, 11:40
ας πω κ εγω τη μαλακια μου..

αν αυριο το πρωι μια οργανωση streetlions αρχισει κ κολλαει αυτοκολητα σε ολα τα μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα πανω στα πεζοδρομια..

ποσα κρανη θα προσγειωθουν σε κεφαλια ακτιβιστων;

η τα μηχανακια δεν εμποδιζουν;

εκτος κ αν ολοι ειμαστε υπερμαχοι κινησεων που εχουν στοχο αλλους

Gia
03/03/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια τα δικαιώματα κάποιου που συνειδητά καταπατά το δικό μου δικαίωμα να περπατάω στο πεζοδόμιο, να μην εκθέτω το παιδί μου σε κίνδυνο κατεβάζοντας το δρόμο, να μην χρειάζεται να σηκώνω το καρότσι στον αέρα για να περάσω, να αναγκάζεται όποιος δεν μπορεί να σηκώσει το καρότσι να κάνει βόλτες για να περάσει και το κυριότερο να αναγκάζω τους συμπολίτες μου που έχουν την ατυχία να βρίσκονται σε αναπηρικό καρότσι να παραμένουν κλεισμένοι στα ντουβάρια λόγω αποκλεισμού τους απ΄τους τσιφλικάδες "συμπολίτες" μας.

Ας χρησιμοποιήσει τα ίδια νύχια που ξύνει τα @@ του όταν παρκάρει όπου γουστάρει, για να βγάλει το αυτοκόλλητο.

Να'σαι καλά ρε φίλε έχω πάθει τέτοιες νίλες με το καρότσι στη κωλο-Αμφιθεας που έχω ρίξει μέχρι και ροχάλα σε χερούλι πόρτας απο τη τσαντίλα μου.
Οσο για αστυνομία ναι να τους πάρω αλλά πρέπει να περιμένω τρελλή ώρα να έρθουν και αμα έχεις μωρό σε καρότσι δεν είναι στο χέρι σου...

Ζεύκας
03/03/2010, 11:46
Μάλλον χρειάζεται να το κάνω πιο λιανά...

Ο κουτάκιας ΚΑΚΩΣ είχε το αυτοκίνητό του εκεί.
Ο "ακτιβιστής" ΚΑΚΩΣ έβαλε αυτοκόλλητο στ'αμάξι του αποπάνω.

Άρα πήγε η μαλακία σύννεφο και έγινε ότι έγινε.

Δεν υπερασπίζομαι κανένα.
Είμαι υπερ του ακτιβισμού και της ακεραιότητος της ιδιωτικής περιουσίας.

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι 2 αυτές έννοιες αλληλοσυγκρούονται.

Όταν οι PETA, WWF, Greenpeace κτλ μάχονται και πολλές φορές προκαλούν φθορά
σε πετρελαϊκές εταιρείες,φαλαινοθηρικά,οίκους μόδας κτλ υποστηρίζω σαφέστατα τις ΜΚΟ!

μάχονται κατά της μόλυνσης,της ανεξέλεγκτης και άνευ ουσίας σφαγής των ζώων κ.ο.κ



Αλλά δεν θα υποστηρίξω τον στριτοπάνθηρα που βάζει αυτοκόλλητα στα παράνομα αμάξια.
Μη τα γ@μήσουμε όλα. Πάρτε τηλ τη τροχαία ή τη δημοτική αστυνομία.




Και στη τελική: οκ και εμείς οι μοτοσυκλετιστές έχουμε παρκάρει έστω μια φορά πάνω σε πεζοδρόμιο,πεζόδρομο,πλατεία.

Θα σας άρεσε να βρίσκατε το αυτοκόλλητο με το γαϊδούρι κολλημένο στη ζελατίνα σας? Μπα...

Α και μη πεταχτεί κανένας και πεί η μοτοσυκλέτα πιάνει μια σταλιά,δεν ενοχλεί κτλ κτλ...Δε πιάνει...

iosif
03/03/2010, 11:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
[B]Μάλλον χρειάζεται να το κάνω πιο λιανά...

Ο κουτάκιας ΚΑΚΩΣ είχε το αυτοκίνητό του εκεί.
Ο "ακτιβιστής" ΚΑΚΩΣ έβαλε αυτοκόλλητο στ'αμάξι του αποπάνω.

κακως θεωρεις αυτονοητο οτι κακως εβαλε αυτοκολλητο

κατα τα αλλα τα ιδια ισχυουν και για τα μοτορια

BELZEBOYLIS
03/03/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μάλλον χρειάζεται να το κάνω πιο λιανά...


Θα σας άρεσε να βρίσκατε το αυτοκόλλητο με το γαϊδούρι κολλημένο στη ζελατίνα σας? Μπα...





δεν νομίζω να είχα πρόβλημα ! Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα χτυπούσα τον άνθρωπο που το κόλλησε ....:wave2:

LiakosVstrom
03/03/2010, 11:54
φθορά ξένης περιουσίας??yeah right...

για δείτε εδώ για το αν προκαλούν φθορά της ξένης περιουσίας (http://www.streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1:is-it-legal&catid=1:2009-10-27-16-58-09&Itemid=5)


με το ίδιο σκεπτικό πρέπει να πλακώνετε και όσους σας βάζουν φυλλάδια στους υαλοκαθαριστήρες.

TROOPER
03/03/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ας πω κ εγω τη μαλακια μου..

αν αυριο το πρωι μια οργανωση streetlions αρχισει κ κολλαει αυτοκολητα σε ολα τα μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα πανω στα πεζοδρομια..

ποσα κρανη θα προσγειωθουν σε κεφαλια ακτιβιστων;

η τα μηχανακια δεν εμποδιζουν;

εκτος κ αν ολοι ειμαστε υπερμαχοι κινησεων που εχουν στοχο αλλους

και ποιος ειπε οτι εφ οσον ενοχλει το μηχανακι δεν του αξιζει το αυτοκολητακι??? (τουλαχιστον)!!!

και ακου εδω...χτες λοιπον εχω τελειωσει απο το ιατρειο βαζω μπουφαν παιρνω κρανακι και κατεβαινω να φυγω.ακριβως μπροστα μου εξω απο την πολυκατοικια σκαει τυπος κουστουμαρισμενος επιμελως ατιμελητο μουσακι λαπιτοπ σε τσαντα ακρανοτος ενοοειται πανω στο πεζοδρομιο και αφηνει το μπεβερλυ ετσι που να μη περναω (πεζος εγω εννοειται) και με κοιταει και με βλεμα περιφρονητικο τυπου ''τσ τσ μαλλια-μουσια-μπουφαν μηχανης- κρανος=αληταρας'' αλλα ρε παιδι μου αληταρας-πρεζακι ηταν η σκεψη του.δεν τον χαλασε που περνωντας απο το μηχανακι του κατα λαθος του το φερα με σπρωξιμο ορθιο αλλα προσεκτικα για να μη του το ριξω...και ενω περιμενω τσαμπουκα,ειναι τοσο χεστρα που δε μιλαει και ενω τον κοιταζω μεσα στα ματια αποσβολωμενος οπως ηταν και εχει κοκκινισει περιμενω τουλαχιστον να το μετακινισει...ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΠΑΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΚΕΙ!!!!!!!!

Ε ΜΟΥ ΡΘΕ ΚΟΛΠΟΣ!!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΦΩΤΙΑ!!!!!εκανα 5 λεπτα διαλογισμο,γιογκα και κατι αλλα που θα σου τα μαθω την επομενη φορα που θα ρθεις ελλαδα και εφυγα.

καλα αυτα τα παρε τηλεφωνο τους μπατσους κλπ κλπ γελαω...απλα.

εχω παρει εκατομυρια φορες τα καλοπαιδα της ελκιςμαιας για τους ομορφονιους που μου εχουν κλεισει κατα καιρους το γκαραζ γιατι ετσι και φυσικα μεχρι να ρθουν (να κοψουν μια κληση και να φυγουν) εχει προλαβει και εχει φυγει ο μαγκας και μιλαμε για ωρα και παρατημενο το μπουρδελο και εγω εγκλωβισμενος να με περιμενουν ασθενεις...λοιπον μην ακουω παπαριες. αντε.

byron
03/03/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Και στη τελική: οκ και εμείς οι μοτοσυκλετιστές έχουμε παρκάρει έστω μια φορά πάνω σε πεζοδρόμιο,πεζόδρομο,πλατεία.

Θα σας άρεσε να βρίσκατε το αυτοκόλλητο με το γαϊδούρι κολλημένο στη ζελατίνα σας? Μπα...

Α και μη πεταχτεί κανένας και πεί η μοτοσυκλέτα πιάνει μια σταλιά,δεν ενοχλεί κτλ κτλ...Δε πιάνει...

Αν ήμουν τόσο μαλάκας να βάλω το μηχανάκι με τέτοιο τρόπο που απαγορεύει την διέλευση των άλλων, και χρώμα να άλλαζε το μηχανάκι απ΄τα αυτοκόλλητα τσιμουδιά δεν θα έβγαζα. Γιατί δεν μιλάμε για παράνομη στάθμευση, αλλα για απαγόρευση διέλευσης των πεζών.

Δηλαδή μπορείς να μείνεις αδιάφορος στον παρακάτω ας πούμε?


190679

EVI
03/03/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και ποιος ειπε οτι εφ οσον ενοχλει το μηχανακι δεν του αξιζει το αυτοκολητακι??? (τουλαχιστον)!!!


θυμασαι τον τυπο με το αυτοκινητο που ειχε παρκαρει ΟΛΟ το αμαξι πανω στο πεζοδρομιο και ακριβως πανω στη κιτρινη γραμμη?που πηγαμε μαζι στο αστυνομικο και μας ελεγε δεν μπορω να κανω τπτ γιατι τα παρκαρισμενα ειναι της δημοτικης αστυνομιας.Και του λες εσυ θα τους το πειτε?και σου λεει ναι...3 ωρες μετα που γυρισαμε ηταν ακομα εκει.

TROOPER
03/03/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....

Δηλαδή μπορείς να μείνεις αδιάφορος στον παρακάτω ας πούμε?

πριν η αφοτου του το φερεις τουμπα στη μεση του δρομου εννοεις?

Akatanomastos
03/03/2010, 12:17
αυτο ειναι πολιτισμενη κοινωνια
η δικαιοσυνη στα χερια του καθενος:a18:

Γινε και εσυ δικηγορος, μπορεις..

iosif
03/03/2010, 12:18
ελπιζω οι ενεργειες αμεσης δρασης να επεκταθουν

πχ την εομενη φορα που θα δειτε κανα βουλευτη μην κανετε οτι δεν τον ειδατε ή ακομα χειροτερο να του πειτε "γεια σας κανετε καλη δουλεια ΚλΠ"
Ενα καλο χεστηριο θα σας φτιαξει τη μερα


(εφηβος δουλευα στο γιουσουρουμ του πειραια-εποχες που το μικρολιμανο ηταν τουρκολιμανο. ανδριανοπουλος δημαρχος μας ειχε τσακιστει στα αυτοφωρα για ψυλλου πηδημα. ερχονται χριστ. περνα ο λεγαμενος για ευχες και αντι να τον στολισουν-οπως εκαναν καθημερινα ολοι πλανοδιοι- δινουν το χερι και "χρονια πολλα κε δημαρχε" κλπ. τοτε πρωτοσιχαθηκα τον ελληνα ραγια)

iosif
03/03/2010, 12:19
οχι
πολιτισμενη κοινωνια ειναι το εταιρικο καγιεν στην ερμου οπου και τις πινακιδες να του παρουν στα @@ θα πληρωσει η εταιρεια

εγω με το καροτσακι ομως για να περασω το ανυπαρκτο και κατελλειμενο πεζοδρομιο θα πρεπει να ειμαι ψυχραιμος, νομιμος και πολιτισμενος

MikeG
03/03/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν ήμουν τόσο μαλάκας να βάλω το μηχανάκι με τέτοιο τρόπο που απαγορεύει την διέλευση των άλλων, και χρώμα να άλλαζε το μηχανάκι απ΄τα αυτοκόλλητα τσιμουδιά δεν θα έβγαζα. Γιατί δεν μιλάμε για παράνομη στάθμευση, αλλα για απαγόρευση διέλευσης των πεζών.

Δηλαδή μπορείς να μείνεις αδιάφορος στον παρακάτω ας πούμε?


Ρόπαλο και το μπαρμπρίζ κάμπριο :mad:

Ζεύκας
03/03/2010, 12:20
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να σας ψυχολογήσω...

Το φθινόπωρο υπήρχε γκρίνια που η αστυνομία μάζευε τις μοτοσυκλέτες που ειχαν σταθμεύσει παράνομα.

Τώρα υπάρχει γκρίνια επειδή κάποιος "διαμαρτυρήθηκε" για παράνομη στάθμευση.

Τι διάολο θέλετε?




Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλα αυτα τα παρε τηλεφωνο τους μπατσους κλπ κλπ γελαω...απλα.

εχω παρει εκατομυρια φορες τα καλοπαιδα της ελκιςμαιας για τους ομορφονιους που μου εχουν κλεισει κατα καιρους το γκαραζ γιατι ετσι και φυσικα μεχρι να ρθουν (να κοψουν μια κληση και να φυγουν) εχει προλαβει και εχει φυγει ο μαγκας και μιλαμε για ωρα και παρατημενο το μπουρδελο και εγω εγκλωβισμενος να με περιμενουν ασθενεις...λοιπον μην ακουω παπαριες. αντε.

είσαι γκαντέμης ρε Γιώργο τι να πω...σπάνια κάποιος να σου κλείσει το γκαράζ.

Αλλά βέβαια και οι Αρχές δεν δουλεύουν και τέλεια...παράδειγμα:

μια φίλη μου είχε παρκάρει το αμάξι της γωνία στο πεζοδρόμιο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει καροτσάκι.
Την επομένη βρήκε στ'αμάξι της ένα ωραιότατο πρόστιμο και βγαλμένες τις πινακίδες.
Η κοπελιά πλήρωσε το πρόστιμο αλλά η μανούλα της είχε γνωστό στην Αστυνομική Διεύθυνση και πήρε τις πινακίδες :yuck:



Έτσι για να είμαστε δίκαιοι και με τις 2 πλευρές. :beer:

Akatanomastos
03/03/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
οχι
πολιτισμενη κοινωνια ειναι το εταιρικο καγιεν στην ερμου οπου και τις πινακιδες να του παρουν στα @@ θα πληρωσει η εταιρεια

εγω με το καροτσακι ομως για να περασω το ανυπαρκτο και κατελλειμενο πεζοδρομιο θα πρεπει να ειμαι ψυχραιμος, νομιμος και πολιτισμενος

εσυ θα πρεπει να αλλαξεις κυβερνηση

οχι να το παιζεις δικηγορος του δρομου

Akatanomastos
03/03/2010, 12:28
δυστηχως νομιζουμε ακομα

οτι θα γινουμε χωρα με αυτοκολλητα ροπαλα και παραδειγματικη τιμωρια που ο καθενας χρησιμοποιει κατα βουληση..

Ζεύκας
03/03/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δηλαδή μπορείς να μείνεις αδιάφορος στον παρακάτω ας πούμε?

Όχι αλλά δεν θα του πείραζα τ'αμάξι.

Αλλά μπορεί να του έβαζα 3 κάδους σκουπιδιών μπροστά... :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πριν η αφοτου του το φερεις τουμπα στη μεση του δρομου εννοεις?


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρόπαλο και το μπαρμπρίζ κάμπριο :mad:

Ένας συμφοιτητής μου ζει στο Π.Φάληρο. Μετά το σινεμά είχαμε πάει ν'αράξουμε σπίτι του.
Στη γειτονιά υπήρχε ένα avensis περίπου παρκαρισμένο όπως το τζιπ που έβαλε ο Βύρωνας.

Λέω στον φίλο μου: Κοίτα το μαλάκα πως πάρκαρε.
Και μου λέει: Ο τύπος μόλις αποφυλακίστηκε από τον Κορυδαλλό...


Στη συγκεκριμένη περίπτωση τι θα κάνατε?
Α.Θα τουμπάρατε τ'αμάξι?
Β.Θα του σπάγατε το παρμπρίζ?
Γ.Θα συνεχίζατε εκνευρισμένοι προς το σπίτι?

iosif
03/03/2010, 12:34
τιποτα

αφηνεις αυτον και ολους τους αλλους να σου γμν τη ζωη

Ζεύκας
03/03/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ελπιζω οι ενεργειες αμεσης δρασης να επεκταθουν


Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
τιποτα

αφηνεις αυτον και ολους τους αλλους να σου γμν τη ζωη

κάτσε ρε φίλε...συμμετέχεις στη κουβέντα μας και φάσκεις κι αντιφάσκεις...

Αποφάσισε τη στάση σου να συνεχίσουμε το διάλογο. ;)






Ελα για ν'απαντήσουν κι οι άλλοι! Σπαζοκεφαλιά έ? :D

sergiosm
03/03/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Και στη τελική: οκ και εμείς οι μοτοσυκλετιστές έχουμε παρκάρει έστω μια φορά πάνω σε πεζοδρόμιο,πεζόδρομο,πλατεία.

Θα σας άρεσε να βρίσκατε το αυτοκόλλητο με το γαϊδούρι κολλημένο στη ζελατίνα σας? Μπα...



και αυτό τί σημαίνει;

ότι επειδή όταν ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΜΕ δεν μας αρέσει να μας το λένε, ΔΕΝ πρέπει να μας το λένε;

Ένα αυτοκόλλητο του έβαλε, δεν του έκανε ζημιά.

Άρα πώς θίγεται η ιδιοκτησία του;

:wave2:

sergiosm
03/03/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ρε παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να σας ψυχολογήσω...

Το φθινόπωρο υπήρχε γκρίνια που η αστυνομία μάζευε τις μοτοσυκλέτες που ειχαν σταθμεύσει παράνομα.

Τώρα υπάρχει γκρίνια επειδή κάποιος "διαμαρτυρήθηκε" για παράνομη στάθμευση.

Τι διάολο θέλετε?



ΔΕΝ γκρίνιαζαν όλοι.
:wave2:

iosif
03/03/2010, 12:51
e ζευκα


"τιποτα

αφηνεις αυτον και ολους τους αλλους να σου γμν τη ζωη "

ειρωνικο ηταν ρε φιλε

αλλα απο πισι που να συνενοηθουμε

:beer:

makis206
03/03/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ελα για ν'απαντήσουν κι οι άλλοι! Σπαζοκεφαλιά έ? :D

Ζεύκα... στον Κορυδαλό μπορεί να πήδαγε και αγοράκια ο Αβένσης, μήπως να του γυρίσουμε και κώλο;:D

Τηλεφωνάκι στην τροχαία, ξανατηλεφωνάκι στην τροχαία, μπουρλότο.. αυτό θα έκανα.

Μιλάμε για πεζοδρόμιο παίδες και όσο δεν συνειδητοποιούμε ότι αυτή η κουβέντα δεν θά'πρεπε καν να γίνεται, ο πολιτισμός αργεί ακόμα να φανεί..

Ζεύκας
03/03/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
και αυτό τί σημαίνει;

ότι επειδή όταν ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΜΕ δεν μας αρέσει να μας το λένε, ΔΕΝ πρέπει να μας το λένε;

Ένα αυτοκόλλητο του έβαλε, δεν του έκανε ζημιά.

Άρα πώς θίγεται η ιδιοκτησία του;

:wave2:

Θυμάσαι στα φιλαράκια τον Τζόι που βροντοφώναζε: Joey doesn't share food! (http://www.youtube.com/watch?v=_T51PgrsOo0) :lol:

Έτσι είναι οι περισσότεροι άνθρωποι.
Joey's που δεν τους αρέσει να "τους ακουμπούν το φαγητό τους" :lol:

Vstrommer71
03/03/2010, 12:54
Σε αυτην την κωλοχωρα ειναι τοσο δυσκολο πια να παραδεχτουμε εστω και μια φορα οτι ''ναι,εκανα μαλακια?''
Εαν εγω ειχα παρκαρει μαλακωδως το οχημα μου καπου και εμποδιζα ΒΕΒΑΙΩΣ και αν εβρισκα το αυτοκολλητο θα εκανα τον μαλακα και θα εφευγα.Απλα!

makis206
03/03/2010, 12:54
... το βασικότερο ξέχασα. Κι εγώ έχω παρκάρει τη μηχανή στο πεζοδρόμιο έχοντας πρώτα στο μυαλό ν'αποφύγω την όποια ενόχληση στον πεζό, θα δεχτώ όμως και την παρατήρηση, και το αυτοκόλλητο αλλά και το χαρτάκι της τροχαίας ή της δημοτικής..

Ζεύκας
03/03/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ζεύκα... στον Κορυδαλό μπορεί να πήδαγε και αγοράκια ο Αβένσης, μήπως να του γυρίσουμε και κώλο;:D

Τηλεφωνάκι στην τροχαία, ξανατηλεφωνάκι στην τροχαία, μπουρλότο.. αυτό θα έκανα.

Μιλάμε για πεζοδρόμιο παίδες και όσο δεν συνειδητοποιούμε ότι αυτή η κουβέντα δεν θά'πρεπε καν να γίνεται, ο πολιτισμός αργεί ακόμα να φανεί..

Κι εγώ αυτό θα έκανα.

Αλλά εδώ έχει αναφερθεί ενέργειες όπως τουμπάρισμα και σπάσιμο παρμπρίζ.

Γι'αυτό και έγραψα το παράδειγμα με τον αποφυλακισθέντα. :wave2:

makis206
03/03/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κι εγώ αυτό θα έκανα.

Θα σε χρειαστώ για ένα Sudoku που παλεύω εδώ :lol:

zephyr1
03/03/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


Στη συγκεκριμένη περίπτωση τι θα κάνατε?
Α.Θα τουμπάρατε τ'αμάξι?
Β.Θα του σπάγατε το παρμπρίζ?
Γ.Θα συνεχίζατε εκνευρισμένοι προς το σπίτι?

Θα του κολλουσα αυτοκολητο ειμαι γαιδαρος .:p

makis206
03/03/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα του κολλουσα αυτοκολητο ειμαι γαιδαρος .:p

Εσύ; Δεν θα τού'κοβες κλήση ή μιλάς για όταν είσαι εκτός υπηρεσίας;:lol:

sergiosm
03/03/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Θυμάσαι στα φιλαράκια τον Τζόι που βροντοφώναζε: Joey doesn't share food! (http://www.youtube.com/watch?v=_T51PgrsOo0) :lol:

Έτσι είναι οι περισσότεροι άνθρωποι.
Joey's που δεν τους αρέσει να "τους ακουμπούν το φαγητό τους" :lol:


and he is not even sorry ....

Akatanomastos
03/03/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα του κολλουσα αυτοκολητο ειμαι γαιδαρος .:p

και μετα αυτος θα σου κολλουσε ενα μαχαιρι στην πλατη:lol:


(αν και δεν ειναι αυτο το θεμα, ο φοβος δλδ, για να μην κολαμε αυτοκολλητακια)

McGyver
03/03/2010, 13:04
Εγώ πάντως μια φορά που ένας τριμάλακας είχε βάλει όλη τη μούρη επάνω στο πεζοδρόμιο κλείνοντάς το κάθετα, συνέχισα να περπατάω σα να μη συμβαίνει τίποτα, πήρα λίγη φόρα, ανέβηκα στο καπώ και κατέβηκα από την άλλη...

Τα 100 κιλά μου και τα Caterpillar μποτάκια μου έκαναν τα υπόλοιπα...

zephyr1
03/03/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εσύ; Δεν θα τού'κοβες κλήση ή μιλάς για όταν είσαι εκτός υπηρεσίας;:lol:

Μ'απολυσαν.:sad:

makis206
03/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μ'απολυσαν.:sad:

Ένας λιγότερος!:a25:

:lol:


6976..:alien:

zephyr1
03/03/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206



6976..:alien:

Χλμ?:eyepop:

makis206
03/03/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Χλμ?:eyepop:

Εεεεμ; Μπορώ να βγάλω και φωτό :lol:

iosif
03/03/2010, 13:13
και μια φορα ειχα πλακωθει με εναν τυπο (50αρης) που μπηκε με το αμαξι μεσα στο προαυλιο σχολειου οπου επαιζαν τα παιδια το καλοκαιρι. επρεπε να παρω την τροχαια και να τον αφησω να κανει κολιες μεχρι να ερθει διακυνδυνευοντας να χτυπησει κανα παιδι?

και μουλεγε μια μαμα "δεν ξερεις τι ειναι μην μπλεκεσαι"

ε οχι ρε παιδες ας σκεφτει αυτος "δεν ξερεις τι ειναι"

zephyr1
03/03/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εεεεμ; Μπορώ να βγάλω και φωτό :lol:

Δεν χρειαζεται, φτανουν για αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97890) , εισαι ετοιμος.:a10:

Akatanomastos
03/03/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και μια φορα ειχα πλακωθει με εναν τυπο (50αρης) που μπηκε με το αμαξι μεσα στο προαυλιο σχολειου οπου επαιζαν τα παιδια το καλοκαιρι. επρεπε να παρω την τροχαια και να τον αφησω να κανει κολιες μεχρι να ερθει διακυνδυνευοντας να χτυπησει κανα παιδι?

και μουλεγε μια μαμα "δεν ξερεις τι ειναι μην μπλεκεσαι"

ε οχι ρε παιδες ας σκεφτει αυτος "δεν ξερεις τι ειναι"

ρε μαν ειναι διαφορετικο να προστατεψεις ΟΝΤΩς τα παιδια απο εναν τρελαρα που τρεχει σε χωρο με παιδια, και να παιξεις και ξυλο, και καλα εκανες



και διαφορετικο να βγεις στους δρομους ως αλλος τιμωρος με αυτοκολλητα και ροπαλα,
και να τιμωρεις οτι στραβο δεν σου αρεσει..

iosif
03/03/2010, 13:18
οχι και ροπαλα ρε φιλε

το αυτοκολλητο ομως ειναι πολυ εξυπνη κινηση

Akatanomastos
03/03/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
οχι και ροπαλα ρε φιλε

το αυτοκολλητο ομως ειναι πολυ εξυπνη κινηση

δεν ξερω, εγω θεωρω οτι εφοσων υπαρχει συνταγμα νομοι αστυνομια κλπ κλπ

οπως δηλαδη σε καθε κοινωνια με νομους,

δεν εχεις το δικαιωμα να ασκεις παραδειγματικη τιμωρια, εκτος και αν το λεει το συνταγμα και δεν το ξερω

LiakosVstrom
03/03/2010, 13:25
πωωωω... τι είσαστε εσείς.....
αυτοκόλλητα απαγορεύονται... ρόπαλα απαγορεύονται... μαχαίρια επίσης....
















άμα του κατουράς το χερούλι της πόρτας θεωρείται φθορά;;

:rotflmao:

sergiosm
03/03/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν ξερω, εγω θεωρω οτι εφοσων υπαρχει συνταγμα νομοι αστυνομια κλπ κλπ

οπως δηλαδη σε καθε κοινωνια με νομους,

δεν εχεις το δικαιωμα να ασκεις παραδειγματικη τιμωρια, εκτος και αν το λεει το συνταγμα και δεν το ξερω


Φυσικά και ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα, ως πολίτης, να επιβάλεις την όποια τιμωρία. Αυτό λέγεται ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ και απαγορεύεται (με ορισμένες εξαιρέσεις).

Όμως, στην περίπτωση του αυτοκόλητου, ΠΟΙΑ ακριβώς είναι η τιμωρία;

Τί είναι το αυτοκόλλητο; πρόστιμο; ποινή;

Μια διαμαρτυρία για κάτι παράνομο είναι.
Που είναι το πρόβλημα;

:wave2:

Akatanomastos
03/03/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Φυσικά και ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα, ως πολίτης, να επιβάλεις την όποια τιμωρία. Αυτό λέγεται ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ και απαγορεύεται (με ορισμένες εξαιρέσεις).

Όμως, στην περίπτωση του αυτοκόλητου, ΠΟΙΑ ακριβώς είναι η τιμωρία;

Τί είναι το αυτοκόλλητο; πρόστιμο; ποινή;

Μια διαμαρτυρία για κάτι παράνομο είναι.
Που είναι το πρόβλημα;

:wave2:

στο πρωτο συμφωνουμε περι αυτοδικιας..


αν το αυτοκολλητο δεν προκαλει φθορα/ που νομιζω οτι προκαλει,
δεν εχω προβλημα οκ

παρολο που το βρισκω εντελως ανωφελο, και ειναι καλητερο να καλεσεις την αστυνομια ωστε να τον τιμωρησει αυτη..

LiakosVstrom
03/03/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αν το αυτοκολλητο δεν προκαλει φθορα/ που νομιζω οτι προκαλει,
δεν εχω προβλημα οκ

με νερό ή οινόπνευμα βγαίνει... που είναι η φθορά?

Ζεύκας
03/03/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και μια φορα ειχα πλακωθει με εναν τυπο (50αρης) που μπηκε με το αμαξι μεσα στο προαυλιο σχολειου οπου επαιζαν τα παιδια το καλοκαιρι. επρεπε να παρω την τροχαια και να τον αφησω να κανει κολιες μεχρι να ερθει διακυνδυνευοντας να χτυπησει κανα παιδι?

και μουλεγε μια μαμα "δεν ξερεις τι ειναι μην μπλεκεσαι"

ε οχι ρε παιδες ας σκεφτει αυτος "δεν ξερεις τι ειναι"

:nono:

εδώ μιλάμε για παράνομο παρκάρισμα το οποίο δεν πρόκειται να σε βλάψει αλλά να σε ταλαιπωρήσει.

δεν μιλάμε για την σωματική ακεραιότητα παιδιών λόγω επικίνδυνης οδήγησης. ;)

Ζεύκας
03/03/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
άμα του κατουράς το χερούλι της πόρτας θεωρείται φθορά;;

:rotflmao:


αυτό εξαρτάται από την οξύτητα των ούρων σου! :lol:

Akatanomastos
03/03/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
με νερό ή οινόπνευμα βγαίνει... που είναι η φθορά?

δεν ξερω φιλε μου,

εχω ακουσει διαβασει και για αυτοκολλητα που μετα βγαινουν μονο με το χρωμα του αμαξιου κλπ κλπ


για να αποφυγουμε λοιπον την περιπτωση να κανει ο καθενας οτι θελει, και οτι νομιζει νομιμο
εχουμε νομους ως κρατος


το θεμα ειναι να τους εφαρμοζουμε, και εμεις ως πολιτες και οι κυβερνωντες - εξουσια



δεν σου πα να μην αντιδρασεις, αλλα καντο ποιο ουσιαστικα, πχ κραξε τον αλλον μπροστα του,
και φυσικα με την συμπεριφορα σου συνολικα ως πολιτης ελπιζοντας να αλλαξουμε ολοι

LiakosVstrom
03/03/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν ξερω φιλε μου,
εχω ακουσει διαβασει και για αυτοκολλητα που μετα βγαινουν μονο με το χρωμα του αμαξιου κλπ κλπ


η χρήση τους είναι για τζάμι μόνο... τώρα αν τα κολλάνε αλλού τότε ναι είναι φθορά.

byron
03/03/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:nono:

εδώ μιλάμε για παράνομο παρκάρισμα το οποίο δεν πρόκειται να σε βλάψει αλλά να σε ταλαιπωρήσει.

δεν μιλάμε για την σωματική ακεραιότητα παιδιών λόγω επικίνδυνης οδήγησης. ;)

το οποίο είναι πολύ σχετικό, αν διάβασες το thead με το τζιπ όπου είχε γράψει ο el hymador το παρακάτω.

Τραγικό θάνατο βρήκαν το πρωί της Παρασκευής ένα πεντάχρονο κοριτσάκι και η γιαγιά του στην οδό Λιοσίων, κοντά στην πλατεία Αττικής.

Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά μέχρι στιγμής απο την τροχαία, η γυναίκα πήγαινε την εγγονούλα της στο παιδικό σταθμό και βάδιζαν στο πεζοδρόμιο, όπου όμως ήταν παρκαρισμένο ένα ΙΧ αυτοκίνητο, γι' αυτό υποχρεώθηκαν να κατέβουν στον δρόμο.

Την ώρα εκείνη ένα μικρό φορτηγό κατασκευαστικής εταιρίας που μετέφερε πίσσα, για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο, έκανε έναν ελιγμό και παρέσυρε γιαγιά και εγγονή, τις οποίες πίεσε πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητο.

Ακαριαίο θάνατο βρήκε η γυναίκα ενώ μετά τη διακομιδή του στο νοσκοκομείο Παίδων υπέκυψε στα τραυματά του το εγγόνι της, ηλικίας πέντε ετών.

Αυτό εννούσα όταν έγραφα για τον κίνδυνο που διατρέχει το παιδί μου όταν αναγκάζομαι να κατέβω στο δρόμο επειδή δεν γίνεται αλλιώς.

Akatanomastos
03/03/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
η χρήση τους είναι για τζάμι μόνο... τώρα αν τα κολλάνε αλλού τότε ναι είναι φθορά.

αμμμμμμ μπραβο

ελα στα λογια μου



δηλαδη με λιγα λογια αναθετουμε στον καθενα αυτης της κοινωνιας να χρησιμοποιησει το μυαλο του
και πολυ πιθανον αυτος να προκαλεσει τιμωρια,



και δευτερον, κατι ποιο ουσιαστικο


Η ιστορια με τα αυτοκολλητα εχει ως σκοπο να δουν ολοι το αυτοκολλητο και να ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΟΥΝ τον τυπο που εκανε την μαλακια ως Γαιδαρο..

με αποτελεσμα να τον "κατακρινουν", ο ιδιος να νοιωσει ασχημα και να μην το ξανακανει..

Και ερωτω εγω, σε μια κοινωνια που εχει χαθει η ηθικη, η τσιπα, κλπ κλπ

ποσο νομιζεις οτι θα νοιωσει ασχημα αυτος που τον λες γαιδαρο,
και ποσο νομιζεις οτι οι γυρω του θα νοιαστουν και θα τον "κατακρινουν"
εφοσων και οι γυρω του, πανω κατω ειναι γαιδαροι(ισως σε αλλη εκφανση της καθημερινοτητας, αλλα ειναι)


με λιγα λογια ο γαιδαρος δεν βλεπει ως ασχημο τον γαιδαρο..

byron
03/03/2010, 14:05
μπλα μπλα μπλα :lol:

Ρε ΄σεις αφήστε το ψυχογράφημα και τα εσώψυχα της κοινωνίας. Αν ήθελε η κοινωνία να τον διαπομπεύσει θα τον ξύριζε με την ψιλή και θα του κρέμαγε ταμπέλα τέντυ μπόϊ.

Μαλάκα τον λεμε, αλλά με ευγενικό τροπο. :D

Ζεύκας
03/03/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
το οποίο είναι πολύ σχετικό, αν διάβασες το thead με το τζιπ όπου είχε γράψει ο el hymador το παρακάτω.

Τραγικό θάνατο βρήκαν το πρωί της Παρασκευής ένα πεντάχρονο κοριτσάκι και η γιαγιά του στην οδό Λιοσίων, κοντά στην πλατεία Αττικής.

Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά μέχρι στιγμής απο την τροχαία, η γυναίκα πήγαινε την εγγονούλα της στο παιδικό σταθμό και βάδιζαν στο πεζοδρόμιο, όπου όμως ήταν παρκαρισμένο ένα ΙΧ αυτοκίνητο, γι' αυτό υποχρεώθηκαν να κατέβουν στον δρόμο.

Την ώρα εκείνη ένα μικρό φορτηγό κατασκευαστικής εταιρίας που μετέφερε πίσσα, για άγνωστο μέχρι στιγμής λόγο, έκανε έναν ελιγμό και παρέσυρε γιαγιά και εγγονή, τις οποίες πίεσε πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητο.

Ακαριαίο θάνατο βρήκε η γυναίκα ενώ μετά τη διακομιδή του στο νοσκοκομείο Παίδων υπέκυψε στα τραυματά του το εγγόνι της, ηλικίας πέντε ετών.

Αυτό εννούσα όταν έγραφα για τον κίνδυνο που διατρέχει το παιδί μου όταν αναγκάζομαι να κατέβω στο δρόμο επειδή δεν γίνεται αλλιώς.


σ'αυτό δεν έχω κάτι να αντικρούσω.

MikeG
03/03/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
μπλα μπλα μπλα :lol:

Ρε ΄σεις αφήστε το ψυχογράφημα και τα εσώψυχα της κοινωνίας. Αν ήθελε η κοινωνία να τον διαπομπεύσει θα τον ξύριζε με την ψιλή και θα του κρέμαγε ταμπέλα τέντυ μπόϊ.

Μαλάκα τον λεμε, αλλά με ευγενικό τροπο. :D


Εγώ πάντως δηλώνω πάλι, ότι ευχαρίστως του έσπαγα το παρμπρίζ & οκ, αν όχι με ρόπαλο, βάζουμε μπροστά Tuono και Falco, ξετάπωτα και απλά ανοίγουμε το γκάζι... :smokin:

Akatanomastos
03/03/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
μπλα μπλα μπλα :lol:

Ρε ΄σεις αφήστε το ψυχογράφημα και τα εσώψυχα της κοινωνίας. Αν ήθελε η κοινωνία να τον διαπομπεύσει θα τον ξύριζε με την ψιλή και θα του κρέμαγε ταμπέλα τέντυ μπόϊ.

Μαλάκα τον λεμε, αλλά με ευγενικό τροπο. :D

κανενα προβλημα

και η ενεργεια αυτη απο ουσια ομως 0, οπως παντα αλλωστε


οποτε συνεχιστε να παιζετε με αυτοκολλητακια

να πλακωνεστε σαν ιθαγενεις

εχει την πλακα του δεν λεω:rotflmao:

byron
03/03/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ πάντως δηλώνω πάλι, ότι ευχαρίστως του έσπαγα το παρμπρίζ & οκ, αν όχι με ρόπαλο, βάζουμε μπροστά Tuono και Falco, ξετάπωτα και απλά ανοίγουμε το γκάζι... :smokin:

Φέξε μου και γλίστρησα....μέχρι να σπάσουν τα τζάμια του ρε Mike θα ΄χουν σκορπίσει και τα δύο :lol: :rotflmao: :lol:

makis206
03/03/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φέξε μου και γλίστρησα....μέχρι να σπάσουν τα τζάμια του ρε Mike θα ΄χουν σκορπίσει και τα δύο :lol: :rotflmao: :lol:

Επιτέλους, αυτογνωσία..!:rotflmao:

byron
03/03/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
κανενα προβλημα

και η ενεργεια αυτη απο ουσια ομως 0, οπως παντα αλλωστε


οποτε συνεχιστε να παιζετε με αυτοκολλητακια

να πλακωνεστε σαν ιθαγενεις

εχει την πλακα του δεν λεω:rotflmao:

που μένεις ?

Akatanomastos
03/03/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
που μένεις ?

γιατι θα ρθεις να με κολλησεις αυτοκολλητα?:rotflmao:


προς το παρων εκτος ελλαδας,

αλλα εχω ζησει 24 χρονια στην ελλαδα και εχω καταλαβει καποια πραγματα..

makis206
03/03/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
γιατι θα ρθεις να με κολλησεις αυτοκολλητα?:rotflmao:

JE SUIS PARC DE L'ÂNE I OÙ JE TROUVE!:evil:

:lol: :rotflmao: :lol:


190691

byron
03/03/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
γιατι θα ρθεις να με κολλησεις αυτοκολλητα?:rotflmao:


προς το παρων εκτος ελλαδας,

αλλα εχω ζησει 24 χρονια στην ελλαδα και εχω καταλαβει καποια πραγματα..

To ρίξιμο μπογιάς στις γούνες, η καταστροφή χώρου εκτροφής ζώων που πάνε για γδάρσιμο πως το βλέπεις?

Πες μου οτι κατάγεσαι και απ΄τη Καστοριά να τρελλαθούμε τελείως....

Akatanomastos
03/03/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To ρίξιμο μπογιάς στις γούνες, η καταστροφή χώρου εκτροφής ζώων που πάνε για γδάρσιμο πως το βλέπεις?

Πες μου οτι κατάγεσαι και απ΄τη Καστοριά να τρελλαθούμε τελείως....


τωρα ανοιγεις πολλα διαφορετικά θεματα

που νομιζω εχουν πολυ μεγαλη διαφοροποιηση στο ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΚΟ κομματι..


Στο νομικο κομματι, συμφωνεις φανταζομαι οτι ειναι παρανομη οποιαδηποτε ενεργεια απο αυτες που αναφερεις

Στο ηθικο κομματι φιλε μου, τι να σου πω, εγω συμφωνω, οσοι αγοραζουν γουνες δεν συμφωνουν

Την ηθικη ομως την δημιουργουμε εμεις οι ανθρωποι,

αν μπορεσεις να πεισεις οσους γδερνουν αγοραζουν και θανατωνουν ζωα να μην το κανουν ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα σταματησουν να το κανουν, και γω θα ειμαι μαζι σου.

Οι νομοι παντως τους καλυπτουν, και οσο γινετε αυτο δεν θα σταματησουν να το κανουν
οσες μπογιες και να ριξεις, οσα εκτροφεια και να καταστρεψεις

Γιαυτο εχω ηδη μιλησει για ποιο ουσιαστικες ενεργειες απο ωμη βια.
ενεργειες που θα αλλαξουν ή τα μυαλα μας, ή τους νομους ή και τα δυο

Υ.Γ. meaning ότι ή δε θα υπαρχει ζητηση για αληθινες γουνες άρα και μη εκτροφη/γδαρσιμο
ή οι νομοι που επιτελους εμεις θα εχουμε επιλεξει θα απαγορευουν αυτη τη βαρβαροτητα..

sergiosm
03/03/2010, 14:25
Κατόπιν όλου αυτού του μπλα μπλα μου φαίνεται ότι η επιλογή του ... γαϊδάρου ήταν απολύτως σωστή.

Όχι μόνο για την ... γαϊδουριά του οδηγού που παρκάρει παράνομα,

αλλά γιατί ταιριάζει γάντι και η γνωστή παροιμία...


είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα ...


:lol:

Και για να μην παρεξηγηθώ: γάιδαρος είναι ο οδηγός και όχι οι συνομιλητές
:wave2:

byron
03/03/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τωρα ανοιγεις πολλα διαφορετικά θεματα

που νομιζω εχουν πολυ μεγαλη διαφοροποιηση στο ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΚΟ κομματι..


Στο νομικο κομματι, συμφωνεις φανταζομαι οτι ειναι παρανομη οποιαδηποτε ενεργεια απο αυτες που αναφερεις

Στο ηθικο κομματι φιλε μου, τι να σου πω, εγω συμφωνω, οσοι αγοραζουν γουνες δεν συμφωνουν

Την ηθικη ομως την δημιουργουμε εμεις οι ανθρωποι,

αν μπορεσεις να πεισεις οσους γδερνουν και θανατωνουν ζωα να μην το κανουν ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα σταματησουν να το κανουν, και γω θα ειμαι μαζι σου.

Οι νομοι παντως τους καλυπτουν, και οσο γινετε αυτο δεν θα σταματησουν να το κανουν
οσες μπογιες και να ριξεις, οσα εκτροφεια και να καταστρεψεις

Γιαυτο εχω ηδη μιλησει για ποιο ουσιαστικες ενεργειες απο ωμη βια.
ενεργειες που θα αλλαξουν ή τα μυαλα μας, ή τους νομους ή και τα δυο

Δεν ανοίγω πολλά διαφορετικά θέματα, αλλά θέματα που νομικά είναι ανεπίτρεπτα αλλά ηθικά σωστά.

Και μου κάνει και εντύπωση αφού μένεις εξωτερικό, όπου παρόμοιες πράξεις αντίδρασης θεωρούνται ήπιες και μάλλον ασήμαντες.
Φαντάζομαι λοιπόν την έκπληξη σου όταν στα σοβαρά-πολιτισμένα-με νόμους που εφαρμόζονται κράτη, κάποιοι που ενοχλούνται αντιδρούν και πολλές φορές με πολύ πιο βίαιες μεθόδους.

Ασε μας λοιπόν να διεκδικούμε το ελάχιστο απ΄τα δικαιώματα μας. Δεν μιλάμε για remover πάνω στο αυτοκίνητο. Η μοναδική ζημιά που μπορεί να γίνει πέραν του κραξίματος είναι κανένα σπασμένο νύχι. Σιγά τα ωά.

Akatanomastos
03/03/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν ανοίγω πολλά διαφορετικά θέματα, αλλά θέματα που νομικά είναι ανεπίτρεπτα αλλά ηθικά σωστά.

Και μου κάνει και εντύπωση αφού μένεις εξωτερικό, όπου παρόμοιες πράξεις αντίδρασης θεωρούνται ήπιες και μάλλον ασήμαντες.
Φαντάζομαι λοιπόν την έκπληξη σου όταν στα σοβαρά-πολιτισμένα-με νόμους που εφαρμόζονται κράτη, κάποιοι που ενοχλούνται αντιδρούν και πολλές φορές με πολύ πιο βίαιες μεθόδους.

Ασε μας λοιπόν να διεκδικούμε το ελάχιστο απ΄τα δικαιώματα μας. Δεν μιλάμε για remover πάνω στο αυτοκίνητο. Η μοναδική ζημιά που μπορεί να γίνει πέραν του κραξίματος είναι κανένα σπασμένο νύχι. Σιγά τα ωά.

δεν ζω χρονια στο εξωτερικο, μολις καποιους μηνες,
οποτε δεν ξερω πως αντιδρουν

1ον)Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχω δει καποιον να μην σεβετε τον διπλα του, πραγμα που ειναι σε εκνευριστικο βαθμο πολλες φορες

2ον)Γενικως δεν αναπαραγαγω πραγματα που λενε αλλοι " Στο εξωτερικο γινετε αυτο, γινετε το αλλο..
γιατι συνηθως ολα αυτα απεχουν παρα πολυ απο την πραγματικοτητα
Οποτε θα δεχτω αυτα που λες, αν μου πεις οτι εχεις ζησει στο εξωτερικο χρονια..

3ον) ανεφερα ηδη οτι σε μια κοινωνια που ΔΕΝ ειναι συνηθησμενη σε μια ενεργεια γαιδουριας, γιατι σχεδον ολοι σεβοντε τους γυρω τους
προκαλει σοκ ενας γαιδαρος και εκει φανταζομε(ξαναλεω δεν εχω δει κατι, λογω του (1ον)
εχει αποτελεσμα τετοιου ειδους αντιδραση

Στην ελλαδα που ειμαστε η πλειοψηφια γαιδαροι, δεν εχει αποτελεσμα


4ον)ειπαμε το αυτοκολλητο μπορει να προκαλεσει ζημια


5ον) εγω σας αφηνω, ποιος ειμαι αλλωστε για να σου απαγορευσω κατι
λεω την γνωμη μου ως ελληνας
εκτος και αν απαγορευετε αυτο

απο την μια να ζηταμε νομους και εφαρμογη τους, απο την αλλη να δρουμε αυτονομα οταν νιωθουμε αδικημενοι
ειναι λιγο οξυμωρα ολα αυτα..


6ον) τα θεματα ειναι πολυ διαφορετικα, το ενα εχει να κανει με το πως αντιμετωπιζεις τα ζωα, τα δικαιωματα τους, την εκμεταλευση τους
το αλλο εχει να κανει απλα με τη σωστη λειτουργια ενος κρατους
που δεν θα πρεπε να ειναι τοσο δυσκολο να λειτουργει σωστα

Υ.Γ. δεν ειπα να μην διεκδικεις τα δικαιωματα σου, προς θεου
μονο να το κανουμε ολοι με ποιο ορθολογικο τροπο..

dimval
03/03/2010, 15:09
Ορισμένες φορές απορώ με την αφέλεια (εννοούμενη ως αθωότητα) ορισμένων γραφούμενων. Αν δηλαδή καταδικάζουμε τη πλέον ήπια μορφή ακτιβισμού και με αρκετή δόση χιούμορ, τότε ποια είναι η επιτρεπτή? Η μήπως δεν υπάρχει τέτοια?
Η γενεσιουργός άλλοστε αιτία, είναι προφανώς η αδυναμία του κρατικού μηχανισμού, θεσμών, όπως θέλετε πείτε το να εκτελέσει το έργο για το οποίο έχει εκλεγεί-πληρώνεται.
Οταν στο Γκάζι, τα τραπεζάκια έχουν κάνει κατάληψη στα πεζοδρόμια, τότε με ποια συνθήκη πιστέουμε πως θα γίνει κάτι διαφορετικό με τα αυτοκίνητα?
Οταν έχουν γίνει συλλήψεις στο γνωστότερο μαγαζί της περιοχής για χρήση ναρκωτικών και αυτό μεσουρανεί ακόμα, τότε δικαίως ο ιδιοκτήτης και τα τσιρακια του θεωρεί ότι είναι πιο "ίσος" από τους υπόλοιπους.
Θα συμφωνήσω λοιπόν με τη κίνηση των "πανθηρων", γιατί απλά κάποιοι θεωρούν πως δε τους αγγίζει κανείς. Ειναι ο μόνος τρόπος να Ας μη περιμένουμε πάντα την αστυνομία, ως άλλη "μαμά", για να απονεμεί το δίκαιο, ειδικά όταν μιλαμε για καταστασεις που μόνο η αυτοδιαχείρηση θα φέρει αποτέλεσμα...

Akatanomastos
03/03/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval

Η γενεσιουργός άλλοστε αιτία, είναι προφανώς η αδυναμία του κρατικού μηχανισμού, θεσμών, όπως θέλετε πείτε το να εκτελέσει το έργο για το οποίο έχει εκλεγεί-πληρώνεται.


οποτε οι μη-αφελεις γραφόντες
δεν κοιτανε να αλλαξουν την γενεσιουργό αιτία αλλα να κολλησουν αυτοκολλητα και να παιξουν ξυλο με τους μαγαζατορες


λογικο δεν λεω..

dimval
03/03/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οποτε οι μη-αφελεις γραφόντες
δεν κοιτανε να αλλαξουν την γενεσιουργό αιτία αλλα να κολλησουν αυτοκολλητα και να παιξουν ξυλο με τους μαγαζατορες


λογικο δεν λεω..


Αν αυτή η αλλαγή που περιγράφεις (υποθέτω με σύνομα μεσα) είναι η ψήφος κάθε 4 χρόνια, σόρυ αδελφέ, αλλά έχω καιρό σταματήσει να το πιστευω. Πάντως με ενδιαφέρει να ακούσω την αντιπρόταση σε αυτό που προτείνουν οι τύποι επί της παρούσης. Ας μην αναφερθουμε για τη κλήση στην αστυνομία...:wave2:

Akatanomastos
03/03/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Αν αυτή η αλλαγή που περιγράφεις (υποθέτω με σύνομα μεσα) είναι η ψήφος κάθε 4 χρόνια, σόρυ αδελφέ, αλλά έχω καιρό σταματήσει να το πιστευω. Πάντως με ενδιαφέρει να ακούσω την αντιπρόταση σε αυτό που προτείνουν οι τύποι επί της παρούσης. Ας μην αναφερθουμε για τη κλήση στην αστυνομία...:wave2:

φιλε μου και γω δεν πιστευω πλεον πολυ στην ψηφο καθε 4 χρονια..

δεν εχω καποια τεκμηριωμενη προταση, αλλα δεν δεχομαι τετοιες προτασεις, που το μονο που κανουν ειναι να μας δινουν μια στιγμιαια ικανοποιηση οτι καναμε κατι σωστο καλο και οτι θα αλλαξει κατι..

σαν να βλεπεις το λαζοπουλο το βραδυ, και να κοιμασαι ησυχος, αλλα την αλλη μερα τα προβληματα δεν εχουν φυγει
με πορδες δεν βαφοντε αυγα, αυτα ειναι λυσεις του χαβαλε.


η μονη λυση που μπορω να προτεινω εγω ειναι μακροχρονια, και εχει να κανει με απλα πραγματα,
να προσπαθουμε με την συμπεριφορα μας να μην καταπαταμε τα δικαιωματα του αλλου,να αγαπαμε αυτα που κανουμε(δουλεια χομπι) ωστε να τα κανουμε παραγωγικα και ετσι να βοηθαμε ως μοναδες το συνολο
να γινει καλητερο,
τα παιδια μας ειναι σημαντικο να προσεξουμε πως τα μεγαλωνουμε.

οταν ενας φιλος μας κανει καφριλα να του τι λεμε, και οχι επειδη ειναι φιλος μας δεν πειραζει αλλα ο ξενος πειραζει

τετοια πραγματακια..


Μπορει να ειναι και αστεια ολα αυτα, αλλα απο την αλλη θα ηθελα να μου πει καποιος τα αποτελεσματα που ειχε ριχνοντας ξυλο ή κολλωντας αυτοκολλητα..:wave2:

υ.γ το σημαντικοτερο ειναι να εφαρμοστουν οι νομοι
χωρις αυτο παντα οι "ποιο ισοι" θα ειναι "ποιοι ισοι"

bugger
03/03/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ναι ετσι ειναι σε ολη την ελλαδα

σε παρχιακη πολη ζω, με την δουλεια εχω γυρισει ολη την ελλαδα (εκτος παο το λασιθι που δεν ετυχε να παω ποτε)


εσυ παιρνε την αστυνομια τηλεφωνο. keep going. ξερεις καλυτερα.

Κι εγώ στην επαρχία ζω (όχι στο Λασίθι)! Άρα οι μαρτυρίες μας πρέπει να έχουν την ίδια βαρύτητα. :rolleyes:
Τις καταγγελίες τις κάνω πάντα στην τροχαία και πάντα έρχονται! Εσύ έκανες ποτέ καταγγελία σε όλες αυτές τις πόλεις και δεν ήρθαν; Μ' αυτά που λες ή έχεις πει κατά καιρούς για την αστυνομία, περιμένεις να σε πιστέψει κανένας, πως πρώτα πήρες τηλ. στην τροχαία και μετά, επειδή δεν ήρθαν, μπήκες εδώ για να μας βάλεις γνώση;
Κι αν παραδέχεσαι ότι δεν έχεις καταγγείλει παράνομα παρκαρισμένους στην τροχαία, το θέμα εδώ ποιο είναι; Οι πόλεις που πηγαίνεις με τη δουλειά σου και το αν είσαι πολυταξιδεμένος ή το ποιος είναι πιο ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης, όταν κάποιος είναι παράνομα παρκαρισμένος; Είναι η καταγγελία ή το αυτοκόλλητο;
Τέλος εσύ από που κι ως που μιλάς για το νόμο; Ποιο νόμο; Αναρχία δεν έλεγες προχθές; Να μην υπάρχει αστυνομία δεν έλεγες; Δεν είδα τις απαντήσεις σου μετά την ερώτηση που σου έκανα, αλλά προφανώς παραφέρθηκες και η συζήτηση σβήστηκε.
Για ποιους νόμους μιλάς; Τράβα πάρε το δίκαννο και βγες να γράψεις, αυτούς που δε γουστάρεις! Όχι αυτούς που είναι παράνομα παρκαρισμένοι! Αυτούς που δε γουστάρεις εσύ! Που δε γουστάρεις το χρώμα του αυτοκινήτου, τη φάτσα του οδηγού, τη μάρκα των τσιγάρων του κ.λπ. Τι θα πει παράνομο όταν δε δέχεσαι πως πρέπει να υπάρχουν νόμοι; Από που κι ως που παράνομοι; Όλοι νόμιμοι! Πουλάκια στα δέντρα, ήλιος, μουσική, θάλασσα και στον π$%@#ο μας λουλούδια!
Ποια Ελλάδα γύρισες, που αμφιβάλλω αν πήγατε ακόμα 5ήμερη.. :rolleyes:

bugger
03/03/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και ποιος ειπε οτι εφ οσον ενοχλει το μηχανακι δεν του αξιζει το αυτοκολητακι??? (τουλαχιστον)!!!

και ακου εδω...χτες λοιπον εχω τελειωσει απο το ιατρειο βαζω μπουφαν παιρνω κρανακι και κατεβαινω να φυγω.ακριβως μπροστα μου εξω απο την πολυκατοικια σκαει τυπος κουστουμαρισμενος επιμελως ατιμελητο μουσακι λαπιτοπ σε τσαντα ακρανοτος ενοοειται πανω στο πεζοδρομιο και αφηνει το μπεβερλυ ετσι που να μη περναω (πεζος εγω εννοειται) και με κοιταει και με βλεμα περιφρονητικο τυπου ''τσ τσ μαλλια-μουσια-μπουφαν μηχανης- κρανος=αληταρας'' αλλα ρε παιδι μου αληταρας-πρεζακι ηταν η σκεψη του.δεν τον χαλασε που περνωντας απο το μηχανακι του κατα λαθος του το φερα με σπρωξιμο ορθιο αλλα προσεκτικα για να μη του το ριξω...και ενω περιμενω τσαμπουκα,ειναι τοσο χεστρα που δε μιλαει και ενω τον κοιταζω μεσα στα ματια αποσβολωμενος οπως ηταν και εχει κοκκινισει περιμενω τουλαχιστον να το μετακινισει...ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΠΑΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΚΕΙ!!!!!!!!

Ε ΜΟΥ ΡΘΕ ΚΟΛΠΟΣ!!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΦΩΤΙΑ!!!!!εκανα 5 λεπτα διαλογισμο,γιογκα και κατι αλλα που θα σου τα μαθω την επομενη φορα που θα ρθεις ελλαδα και εφυγα.

καλα αυτα τα παρε τηλεφωνο τους μπατσους κλπ κλπ γελαω...απλα.

εχω παρει εκατομυρια φορες τα καλοπαιδα της ελκιςμαιας για τους ομορφονιους που μου εχουν κλεισει κατα καιρους το γκαραζ γιατι ετσι και φυσικα μεχρι να ρθουν (να κοψουν μια κληση και να φυγουν) εχει προλαβει και εχει φυγει ο μαγκας και μιλαμε για ωρα και παρατημενο το μπουρδελο και εγω εγκλωβισμενος να με περιμενουν ασθενεις...λοιπον μην ακουω παπαριες. αντε.

Καλά λες. Δε θα το χαλούσε το κατοστάρικο που θα του 'κοβε η τροχαία. :rolleyes: Μετά το αγριοκοίταγμα όμως που του 'ριξες και με τις μέντες που 'κλασε, από δω και πέρα όχι πεζοδρόμιο δε θα ξανανεβεί, αλλά μη σου πω πως θα φοράει και κράνος! :rolleyes: