PDA

View Full Version : Συζήτηση για το χωμάτινο τριήμερο 2010



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

MikeG
22/02/2010, 14:13
edit. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ & ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=98299)



UP :evil: :evil: :smokin: :look: :look:




Μεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35835).:winka:

McGyver
22/02/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
UP :evil: :evil: :smokin: :look: :look:

Μέσα!!!

Θα φάω τρελό βρισίδι λέμε...

MikeG
22/02/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μέσα!!!

Θα φάω τρελό βρισίδι λέμε...

Είδες τις photos? Έπιασες το νόημα?

Από εδώ και μετά http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35835&perpage=15&pagenumber=30


Ψάχνεις οικόπεδα?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
22/02/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είδες τις photos? Έπιασες το νόημα?

Από εδώ και μετά http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35835&perpage=15&pagenumber=30

Ψάχνεις οικόπεδα?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Με το Jimny θα έρθω ρε, όχημα υποστήριξης...

Tpap
22/02/2010, 15:57
Έτσι, αυτά είναι...!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
22/02/2010, 16:01
:D :D


189644

Operater
22/02/2010, 16:19
Πριν ή μετά το Πάσχα?

OldMan
23/02/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πριν ή μετά το Πάσχα?
Δες τις ημερομηνίες που έγινε και δες πότε έπεφτε το Πασχα το 2007 ...

Operater
23/02/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δες τις ημερομηνίες που έγινε και δες πότε έπεφτε το Πασχα το 2007 ...

Κατάλαβα....

SVX
23/02/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
UP :evil: :evil: :smokin: :look: :look:


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:




































Που ειναι ρε το εμοτικο που του ξυνεται ο κΟλΩς του???????:rotflmao:

stavrouliasp
23/02/2010, 20:46
Κατά πάσα πιθανότητα και εγώ μέσα!

(δεν φτιάχνετε και μια νέα συζήτηση που να έχει μόνο σχετικά με το ταξίδι θέματα, γιατί μπορεί να έχει ειπωθεί κάτι σημαντικό και να μη το διαβάσει κανείς. Για παράδειγμα εγώ διάβασα τις δύο πρώτες σελίδες και την τελευταία. Για τι ενδιάμεσες ο Θεός και η ψυχή του...)

Vstrommer71
24/02/2010, 00:58
Τον Θωμα τον Κατεμ τον αρωτηξαταν?:smokin:

vaska
24/02/2010, 07:14
Το ξαναδιάβασα όλο από την αρχή και με άρεσε. Λέω λοιπόν μέσα...

OldMan
24/02/2010, 11:28
Τι μέσα και έξω και πάνω και κάτω λέτε ρε σεις ??? :hypnotize :look:



Αν δεν το πήρατε χαμπάρι, αυτό ΕΓΙΝΕ (και πάει και τελειώσε...) πριν 3 χρόνια !!! :smokin:

DimChios
24/02/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι μέσα και έξω και πάνω και κάτω λέτε ρε σεις ??? :hypnotize :look:



Αν δεν το πήρατε χαμπάρι, αυτό ΕΓΙΝΕ (και πάει και τελειώσε...) πριν 3 χρόνια !!! :smokin:


κατσε ρε φιλαρακι, δωσε τοπο στα νειατα να κανονισουν...

:smokin:

camen
24/02/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι μέσα και έξω και πάνω και κάτω λέτε ρε σεις ??? :hypnotize :look:



Αν δεν το πήρατε χαμπάρι, αυτό ΕΓΙΝΕ (και πάει και τελειώσε...) πριν 3 χρόνια !!! :smokin:

Γτ τους το χαλας ρε παιδι μου και εσυ.........:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

OldMan
24/02/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κατσε ρε φιλαρακι, δωσε τοπο στα νειατα να κανονισουν...
:smokin:
Να πάνε και να ανοίξουν μια ωραιότατη συζήτηση στο παρόν subforum και να εξορύξουν τους οφθαλμούς αυτών...

(Αλλά τι να περιμένει κανείς όταν ο ίδιος ο τοπικός διαχειριστής λαλακίζεται με τα Up και Down...) :smokin:

MikeG
24/02/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(Αλλά τι να περιμένει κανείς όταν ο ίδιος ο τοπικός διαχειριστής λαλακίζεται με τα Up και Down...) :smokin:


Δεν είμαι επαέ διαχειριστής καρντιά μου :nono: :nono: :lol: :lol: :wave2:

OldMan
24/02/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν είμαι επαέ διαχειριστής καρντιά μου
Παλιά δεν ήσανε ..??? :confused:

(επί "κουτσού" ...)

MikeG
24/02/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παλιά δεν ήσανε ..??? :confused:

(επί "κουτσού" ...)


Ημανε & είμαι στα Ταξιδιωτικά :wave2:

Vstrommer71
24/02/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ημανε & είμαι στα Ταξιδιωτικά :wave2:
Οποτε επειδη ησανε μια φορα κι εναν καιρο πας και ξεθαβεις αρχαιολογιες και τα γ@μας στα up ωρε παπαρα?
Καλα λεει ο παλιανθρωπας,να ανοιξουμε ενα καινουργιο μαγαζι και να δουμε αν κανονιστει τιποτις...
Θωμας ακουει,οβερ?

vaska
24/02/2010, 12:54
Γιατί ρε τσογλάνια δεν μπορεί κάποιος να διαβάσει μία βόλτα που έγινε παλιότερα, να του αρέσει και να πει μέσα κι εγώ?

Dodok edessa
24/02/2010, 12:57
:) τωρα χωρις πλακα καλα θα ηταν να τα ξαναπουμε με καμια βολτιτσα γιατι χαθηκαμε τωρα τελευταια.....
Εχουμε πολλα να πουμε μετα απο τοσο καιρο...ενα 3ημερο θα ηταν παρα πολυ καλη ιδεα..:sun:

MikeG
24/02/2010, 12:58
H 25η Μαρτίου πέφτει Πέμπτη :smokin:

Vstrommer71
24/02/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
:) τωρα χωρις πλακα καλα θα ηταν να τα ξαναπουμε με καμια βολτιτσα γιατι χαθηκαμε τωρα τελευταια.....
Εχουμε πολλα να πουμε μετα απο τοσο καιρο...ενα 3ημερο θα ηταν παρα πολυ καλη ιδεα..:sun:
Γιατι να τα πουμε,δεν εχουμε τιποτα για πουλημα!:lol:
Πες ρε χαμενε τον Θωμα και τον Στεργιο,διπλα ειστε!:beer:

Dodok edessa
24/02/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
H 25η Μαρτίου πέφτει Πέμπτη :smokin:

Μεσα ειμαι αν και εφοσον ειμαι ο σημαιοφορος!!!!:D


189972

Vstrommer71
24/02/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
H 25η Μαρτίου πέφτει Πέμπτη :smokin:
Και το GS ειχε πεσει 1000 φορες τοτε,θες να ξαναφας αλλες 1000 τουμπες?:lol:

MikeG
24/02/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Και το GS ειχε πεσει 1000 φορες τοτε,θες να ξαναφας αλλες 1000 τουμπες?:lol:


Γιαννάκη, έχουμε και ΚΤΜ :smokin:

Vstrommer71
24/02/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιαννάκη, έχουμε και ΚΤΜ :smokin:
Θα εχουμε δηλαδη φορτωματα,τρεϊλερ κι αλλα τετοια αδερφιστικα ε?:lol:
Παλιοgay...

vaska
24/02/2010, 13:12
Κουλάντζα Γιάννη εσύ που είσαι ειδικός στις ωραίες βόλτες κι απίστευτα οργανωμένος με παντός είδους Διαόλια Τριβόλια ηλεκτρονικά μαραφέτια, αλλά και απίστευτα οργανωτικός τύπος, γιατί δεν μας μαζεύεις εμάς τους χύμα να μας κάνεις μια ομάδα να πάμε εκεί που πήγατε, να δούμε αυτό που είδατε, να φάμε αυτά που φάγατε (πιστευω η πανίδα της περιοχής να πήρε τ' απάνω της) και να μην πέσουμε όπου πέσατε? Εγώ το δηλώνω από τώρα ΑΚΟΛΟΥΘΩ!!

taxydromos
24/02/2010, 13:14
μεσα για το 4ημερο..
αν το επιτρεψει ο καιρος θα προτεινα την ζεστη κοιλαδα!

:a014:

Vstrommer71
24/02/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Κουλάντζα Γιάννη εσύ που είσαι ειδικός στις ωραίες βόλτες κι απίστευτα οργανωμένος με παντός είδους Διαόλια Τριβόλια ηλεκτρονικά μαραφέτια, αλλά και απίστευτα οργανωτικός τύπος, γιατί δεν μας μαζεύεις εμάς τους χύμα να μας κάνεις μια ομάδα να πάμε εκεί που πήγατε, να δούμε αυτό που είδατε, να φάμε αυτά που φάγατε (πιστευω η πανίδα της περιοχής να πήρε τ' απάνω της) και να μην πέσουμε όπου πέσατε? Εγώ το δηλώνω από τώρα ΑΚΟΛΟΥΘΩ!!
Υπομονη και προσευχη!
:smokin:

kordix
24/02/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Υπομονη και προσευχη!
:smokin:


Καλή φάση και γω μέσα.

faraway
24/02/2010, 18:37
....μου αρέσει που όλοι είναι μέσα χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρη διαδρομή , ημέρες , κόστος , εξοπλισμός ....κτλ

Γουστάρω !!!!:lol: :lol:

Άμα δέχεστε νέους και γω μέσα ,

για όταν ,
και όπως ,
και αν ,

το αποφασίσετε!!!:lol:

orizontas
24/02/2010, 18:40
δεν καταβα τιποτε .........................................

Ζεύκας
24/02/2010, 18:41
μαλάκες σταματήστε να μου χώνετε ιδέες.

θα γαμηθούμε σας το λέω! :mad:

orizontas
24/02/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μαλάκες σταματήστε να μου χώνετε ιδέες.

θα γαμηθούμε σας το λέω! :mad:





περι τουτυου προκειτε ??? ????




:a25: :a25: :a30: :a30: :a30:


μεσα μεσα ........


















































επιτελους μια ενδιαφερουσα συναντηση .....:blush: :blush: ν


να οργανοθουμε ομως .....:smokin:

stavrouliasp
24/02/2010, 21:56
Επειδή όντως μπερδεύτηκα πριν τι θα λέγατε για νέα εκδρομή με αναχώριση Σάββατο μεσημέρι μετά την 25η Μαρτίου, επιστροφή Δευτέρα βράδυ (ώστε να βολέψει και αυτούς που έχουν μαγαζι) και διαδρομή γύρω από Λαλιά, Καιμακτσαλάν ή και αλλού (πχ Βάλια Κάλντα που είπατε)...?

Ο Θωμάς που μιλήσαμε σήμερα πάντως είπε οτι ψήνεται...

Vstrommer71
25/02/2010, 01:14
Εμεις μπορει ομορφα να το κανονισουμε,κι οταν τα εχουμε κανονισει ολα να γ@μηθει ο καιρος(οπως τοτε) και να κανουμε χιονοδρομιες...
Παντως οσο πιο πολλη λασπη εχει,ακομα καλυτερα!
Ας δουμε παντως μπας και κατσει και προγραμμα απο Πεμπτη(με περιξ βολτες) για να ανεβουμε ενα τετραημερακι.
Λαθρεμπορααααααα,κλεισε δωματια στον ωραιο τυπο εκει στο ΕΥ ΖΗΝ στο Ποζαρ!

Dodok edessa
25/02/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
.
Λαθρεμπορααααααα,κλεισε δωματια στον ωραιο τυπο εκει στο ΕΥ ΖΗΝ στο Ποζαρ!



Μερα πεστε μου και φυγαμε:a25:
αντε ρεεεεε.....θα χει πολυ πλακα να ξαναδω απο κοντα τα γερασμενα σας κορμια ...:lol:

Anty12
25/02/2010, 14:08
Κάντε το ρε ένας στίκι, να μπορούμε να το παρακολουθούμε........:rolleyes:

OldMan
25/02/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
θα χει πολυ πλακα να ξαναδω απο κοντα τα γερασμενα σας κορμια ...:lol:
Πουστρίγκο, κανόνισε .... :smokin:

Nontas
25/02/2010, 14:52
Έχω κάτι οικονομίες στην άκρη, και σκέφτομαι να επενδύσω σε οικοπεδάκια.............
Αντε και καλά ξεμπερδέματα

$py
25/02/2010, 22:50
:smokin:

Dodok edessa
26/02/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πουστρίγκο, κανόνισε .... :smokin:

ετοιμος ειμαι...:D

TOMASKTM
26/02/2010, 12:00
επειδή βλέπω οτι το θέμα αρχίζει να παίρνει ανυσηχιτικές διαστάσεις,
κατ'αρχάς :μιλάμε για 22-23-24-25/4 2010 ;;;;;;;;
οσοι συμφωνούν να το γράψουν για να δουμε απο που είμαστε
και προς τα που θα πάμε :winka: :winka: :winka:

Vstrommer71
26/02/2010, 14:42
Ε,κατι τετοιο...
Οποτε να οργανωθουμε!
Εγω απο Πεμπτη μαλλον μπορω να ανεβω(να παρουμε και καμμια αδεια...)

stavrouliasp
26/02/2010, 16:46
Ωραία. Εγώ πάλι μέσα λέω. :)

kordix
26/02/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
επειδή βλέπω οτι το θέμα αρχίζει να παίρνει ανυσηχιτικές διαστάσεις,
κατ'αρχάς :μιλάμε για 25-26-27-28 μαρτίου 2010 ;;;;;;;;
οσοι συμφωνούν να το γράψουν για να δουμε απο που είμαστε
και προς τα που θα πάμε :winka: :winka: :winka:



Ωραία και γω από Πέμπτη μπορώ να ανέβω. Θα ξεκινήσω από Αθήνα και δεν με νοιάζει ο προορισμός αρκεί να έχει ωραία βουνά και ωραία χώματα.

Με άφρικα θα είμαι, φοράει τώρα Σαχάρα να του βάλω κανα πιο τακουνάτο;

faraway
26/02/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres


Άμα δέχεστε νέους και γω μέσα ,



....και γω παιδιά μέσα είμαι εκτός απροόπτου !!!

με michelin sirac , xt600 θα ακολουθήσω ή θα χρειαστεί κάτι πιο 10ποντο??:smilea:

vaska
26/02/2010, 21:34
Άϊντε κατακαημένε κώλε μου, με DR650 και χωμάτινα 26,5 ώρες θα κάνω να φτασω, μα και σαν φτάσω δεν θα ΄χω χωμάτινα, slick θα έχω.
Μέσα λέμε. Θα πάρω αγκαζέ τον Θωμά και θα γυρίσουμε όλα τα μπουγατσάδικα της περιοχής.... .
Θωμά θέλω και σαλέπι, φρόντησέ το σε παρακαλώ.
:beer: :beer: :beer:

OldMan
27/02/2010, 01:23
Laverda με τακούνια ( ο αναβάτης) δέχεστε ?? :blush:

Ζεύκας
27/02/2010, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Άϊντε κατακαημένε κώλε μου, με DR650 και χωμάτινα 26,5 ώρες θα κάνω να φτασω, μα και σαν φτάσω δεν θα ΄χω χωμάτινα, slick θα έχω.

μα να σου πω και γω στην ίδια φάση βρίσκομαι. DR650 με mt-21 πάνω.

για να δούμε αν θα μπορέσω ν'ακολουθήσω.

πάντως καλό θα ήτο κάποιος οργανωτής να φτιάξει εδώ μια διαδρομή με τις κύριες πλεροφορίες για να δούμε τι παίζει
γιατί το παλιό θρεντ είναι 40 σελίδες και χάνεται λίγο η μπάλα στο τι παίζει γενικά.

vaska
27/02/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μα να σου πω και γω στην ίδια φάση βρίσκομαι. DR650 με mt-21 πάνω.

για να δούμε αν θα μπορέσω ν'ακολουθήσω.

πάντως καλό θα ήτο κάποιος οργανωτής να φτιάξει εδώ μια διαδρομή με τις κύριες πλεροφορίες για να δούμε τι παίζει
γιατί το παλιό θρεντ είναι 40 σελίδες και χάνεται λίγο η μπάλα στο τι παίζει γενικά.

Να παρακαλέσουμε όλοι μαζί τον Θεο Vstromer (Γιάννη) που είναι τακαπληκτικός σε αυτά, αλλά ο Π@@στης θέλει παρακάλια....

Θα το κάνεις αυτό Φίλε Γιάννη, φφφφφαααντααααστικέέέέέ συμφορουμίτη?

TOMASKTM
27/02/2010, 08:30
τι θα λέγατε για Μπέλλες,Λαλιά [να την δούμε και λίγο παγκόσμιοι(ταβερνιάριδες)]
και Φαλακρό;;;
εκτός βέβαια αν πέφτει(που πέφτει)λίγο μακρια για τους νότιους,οπότε να πούμε για κάπου πιο κεντρικά

DimChios
27/02/2010, 08:36
ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

stavrouliasp
27/02/2010, 08:54
Έχω ήδη πάντως έτοιμη διαδρομή για Λαιλια αν ενδιαφέρεστε....

vaska
27/02/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
τι θα λέγατε για Μπέλλες,Λαλιά [να την δούμε και λίγο παγκόσμιοι(ταβερνιάριδες)]
και Φαλακρό;;;
εκτός βέβαια αν πέφτει(που πέφτει)λίγο μακρια για τους νότιους,οπότε να πούμε για κάπου πιο κεντρικά

Θωμά υπάρχει περίπτωση να μάθεις δρομολόγια ΟΣΕ να δώ μη τη φορτώσω στον τσαφα τσουφα και να την παραλάβεις εσύ πάνω? Για να μη γεμίζουμε το θρεντ κανε π.μ. με δρομολόγια και πες μου αν είναι εφικτό να πας να πάρεις το μηχανάκι μου από ΟΣΕ, γιατί ρε φίλε αν έρθω οδικως την πρώτη μέρα του τριημέρου θα κοιμάμαι...:) :) :)

TOMASKTM
27/02/2010, 09:41
το μηχανάκι μπορώ να το παραλάβω αλλά τα δρομολόγια θα πρέπει να τα μάθεις απ'τον σταθμό της πάτρας.
ελάτε οδηγόντας ρε,παρέα με τον σιδηρόκωλο...

Μικρή Λουλού
27/02/2010, 10:18
κι οπως απαντησε κι ο Φροντιστηριας στην κορη του..
"μπαμπα,τι ειναι το enduro?? "
"enduro ειναι οταν συναντιονται 15 μαντραχαλοι 3 μερες στα βουνα και γυρνοντας ποναει παντα ο κωλος τους"..

TOMASKTM
27/02/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Έχω ήδη πάντως έτοιμη διαδρομή για Λαιλια αν ενδιαφέρεστε....


ωραία :wave2:
παρακαλούνται αμα υπάρχουν αντιρρησίες για το μέρος να το δηλώσουν εγκαίρως

vaska
27/02/2010, 11:45
Μέσααααα!!! Οδικώς ή Τσαφατσουφικώς τα ΕρτΩ Θωμά. Κάνε τα κουμάντα σου για μπουγάτσες!

NickolasV
27/02/2010, 12:11
Μέσα ΟΛΟ το κλιμακιο της Καβαλας!!! :wave2:

Προσωπικά από Παρασκευή μεσημέρι/Σάββατο λόγο εργασίας...

Ο Λαϊλιάς είναι πανέμορφο βουνό, ανεξερεύνητο και με καλό φαγητό (διαπιστευμένα)...

NickolasV
27/02/2010, 12:16
1) StaurouliasP
2) TOMASKTM
3) vaska
4) NickolasV
5) Sotiris-Tenere
6) ...
7) ..
8) .

Greg_950 S
27/02/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
ωραία :wave2:
παρακαλούνται αμα υπάρχουν αντιρρησίες για το μέρος να το δηλώσουν εγκαίρως

Εκτός από Λαϊ-Λιά, το πλάνο θα έχει και επιπλέον off-road "γαρνιτούρα" ? :look:
Δηλαδή τίποτα διαδρομές προς ΒΑ, για Άνω Βροντού - Μαύρο Βουνό - Κατάφυτο - Ακρινό Δράμας ή κάτι πιο σύνηθες προς ΒΔ, για Καρυδοχώρι - Αχλαδοχώρι - Σχιστόλιθο - οχυρό Ρούπελ - Άγκιστρο - όρος Όρβηλος ή εναλλακτικά Βυρώνεια - Α. Πορόϊα - όρος Μπέλες ? :a13:

Αν ναι, το πράγμα γίνεται πιο ενδιαφέρον .... :beer:

Nontas
27/02/2010, 14:08
1) StaurouliasP
2) TOMASKTM
3) vaska
4) NickolasV
5) Sotiris-Tenere
6) Nontas
7)
8)

stavrouliasp
27/02/2010, 19:34
Το λοιπόν. Μετά από μελέτη σε περιοδικά, ιντερνετ και άρθρα με off road διαδρομές, είχα καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Σάββατο - Κυριακή (σε περίπτωση που ήμασταν μόνο οι Καβαλιώτες).

Σάββατο : Έδεσσα - Παναγίτσα - (χώμα) - Όρμα - Αριδαία - Σκρα (χώμα καταρράκτες) - Πολύκαστρο - Ποντοηράκλεια - Ειρηνικό - (χώμα σύνορα) - Ακρίτας - Λίμνη Δοιράνη - Λίμνη Κερκίνη (χώμα) - Προμαχώνας - Άγκιστο διανυκτέρευση (θερμά λουτρά)

Κυριακή : Άγκιστρο - (χώμα) - Καπνόφυτο - (χώμα) - Χιον. Λαιλιά - (χώμα) - Κάτω Βροντού - Οχυρό - Γρανίτης - Δράμα

Πρόσεξα τα υψόμετρα να μην ξεπερνάνε τα 1000 - 1200 μέτρα και έχουμε χιόνια.

Αν σας αρέσει αυτό το πρόγραμα, μπορούμε να κολήσουμε έξτρα ημέρες και διαδρομές πριν το Σάββατο ώστε να βολέψει και τα παιδιά από την Καβάλα (που θέλουν τις Σέρρες το ΣΚ).

Φυσικά αυτή είναι μια πρόταση που επιδέχεται μερική ή και ολική αναθεώρηση.

Εντυπώσεις...?

kordix
27/02/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Το λοιπόν. Μετά από μελέτη σε περιοδικά, ιντερνετ και άρθρα με off road διαδρομές, είχα καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Σάββατο - Κυριακή (σε περίπτωση που ήμασταν μόνο οι Καβαλιώτες).

Σάββατο : Έδεσσα - Παναγίτσα - (χώμα) - Όρμα - Αριδαία - Σκρα (χώμα καταρράκτες) - Πολύκαστρο - Ποντοηράκλεια - Ειρηνικό - (χώμα σύνορα) - Ακρίτας - Λίμνη Δοιράνη - Λίμνη Κερκίνη (χώμα) - Προμαχώνας - Άγκιστο διανυκτέρευση (θερμά λουτρά)

Κυριακή : Άγκιστρο - (χώμα) - Καπνόφυτο - (χώμα) - Χιον. Λαιλιά - (χώμα) - Κάτω Βροντού - Οχυρό - Γρανίτης - Δράμα

Πρόσεξα τα υψόμετρα να μην ξεπερνάνε τα 1000 - 1200 μέτρα και έχουμε χιόνια.

Αν σας αρέσει αυτό το πρόγραμα, μπορούμε να κολήσουμε έξτρα ημέρες και διαδρομές πριν το Σάββατο ώστε να βολέψει και τα παιδιά από την Καβάλα (που θέλουν τις Σέρρες το ΣΚ).

Φυσικά αυτή είναι μια πρόταση που επιδέχεται μερική ή και ολική αναθεώρηση.

Εντυπώσεις...?



Φοβερή διαδρομή... :beer:

Θα μείνουμε σε σκηνές, σε τίποτα καταφύγια ή σε ξενοδοχεία;



Αν ανέβουν και άλλοι από Αθήνα να κανονίσουμε να πάμε παρέα.

kordix
27/02/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
1) StaurouliasP
2) TOMASKTM
3) vaska
4) NickolasV
5) Sotiris-Tenere
6) Nontas
7) kostasyz
8)...

taxydromos
27/02/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
τι θα λέγατε για Μπέλλες,Λαλιά [να την δούμε και λίγο παγκόσμιοι(ταβερνιάριδες)]
και Φαλακρό;;;
εκτός βέβαια αν πέφτει(που πέφτει)λίγο μακρια για τους νότιους,οπότε να πούμε για κάπου πιο κεντρικά

θωμα κατι πιο κεντρικα αν γινεται γιατι οι νοτιοι εχουμε πολλα χιλιομετρα ασφαλτο..:smilea:

εκτος απο αυτο λαιλια πηγαμε στο 6ημερο και θα ξαναπαμε στο παγκοσμιο..:cool:

stavrouliasp
27/02/2010, 21:00
Ταχυδρόμε, τι θα έλεγες Πέμπτη και Παρασκευή να κάναμε από λίμνη Πλαστήρα και πάνω ώστε να ξεκινήσουμε σχετικά κεντρικά και Παρασκευή βράδυ - Σάββατο πρωί να είμαστε Έδεσσα και να συνεχίσουμε με τη διαδρομή που προανέφερα ?

Όσο για τη διανυκτέρευση προτείνω καταφύγια ή το πολύ ξενώνες (για σκηνή εγώ τουλάχιστον φλωρεύω λίγο τέτοιο καιρό). Εάν υπάρχουν όμως και σκληροπυρηνικοί φαντάζομαι οτι η σκηνή είναι πάντα ένα ενδεχόμενο...

Greg_950 S
28/02/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Το λοιπόν. Μετά από μελέτη σε περιοδικά, ιντερνετ και άρθρα με off road διαδρομές, είχα καταλήξει στο εξής πρόγραμμα για Σάββατο - Κυριακή (σε περίπτωση που ήμασταν μόνο οι Καβαλιώτες).

Σάββατο : Έδεσσα - Παναγίτσα - (χώμα) - Όρμα - Αριδαία - Σκρα (χώμα καταρράκτες) - Πολύκαστρο - Ποντοηράκλεια - Ειρηνικό - (χώμα σύνορα) - Ακρίτας - Λίμνη Δοιράνη - Λίμνη Κερκίνη (χώμα) - Προμαχώνας - Άγκιστο διανυκτέρευση (θερμά λουτρά)

Κυριακή : Άγκιστρο - (χώμα) - Καπνόφυτο - (χώμα) - Χιον. Λαιλιά - (χώμα) - Κάτω Βροντού - Οχυρό - Γρανίτης - Δράμα


stavrouliasp, sorry για τη σύσταση ,αλλά όσο πιο παλιά ταξιδιωτικά συμβουλεύεται κανείς (π.χ. ΜΟΤΟ Οδύσσεια των Συνόρων, άρθρα από off-road.gr,κλπ), τόσο διαφορετικές καταστάσεις μπορεί να συναντήσει ....:eek:
Το αναφέρω ως παθών που άλλα σχεδιάσαμε και άλλα μας βγήκαν σε ανάλογες διαδρομές...

Οι καταρράκτες που αναφέρεις είναι της Κούπας (από Αρχάγγελο πηγαίνοντας για Σκρα). Στη συνέχεια δεν χρειάζεται να κατέβει κανείς στο Πολύκαστρο. Αν στρίψεις από Φανό-Πλαγιά-Δογάνη, υπάρχει γέφυρα επί του Αξιού και βγαίνεις Ευζώνους, κατευθείαν. Από εκεί χώμα για Ποντοηράκλεια, Ειρηνικό όπως ακριβώς τα γράφεις.
Έχει θέμα μετά το Άγκιστρο αν πας ανατολικά προς όρος Όρβηλος επάνω στη συνοριογραμμή, περνώντας από εγκατελειμένα φυλάκια ( με παλιά ναρκοπέδια) και φθάνοντας σε οροπέδιο με χωράφια και δάσος. Από εκεί περνούσε πριν καμμιά 15αριά χρόνια στρατιωτικός δρόμος, που όμως έχει χορταριάσει και εξαφανισθεί.. Αυτός κατέληγε, κάποτε, στο Αχλαδοχώρι από Βόρεια.
Σίγουρη πρόσβαση έχει άλλος δρόμος από Άγκιστρο σε ΝΑ κατεύθυνση , προς Αχλαδοχώρι ή από οχυρό Ρούπελ-Σχιστόλιθο-Καπνόφυτο. Από Καρυδοχώρι σε Λάι-Λια, η τελευταία χωμάτινη σκοτεινή,ανηφόρα που μπαίνει και σε τοπικά enduro (πριν τη φλαταδούρα του χιονοδρομικού), ίσως να έχει λασπόχιονο και να χρειάζεται "τακούνια" για τις βαριές moto...:smilea:

Πάντως άρχισα να ψάχνομαι για Karoo...:beer:

Vstrommer71
28/02/2010, 09:29
Μην δω μονο τιποτα μηχανακια χωρις χωματινα λαστιχα,αλλιως μπουγατσα στην Εδεσσα:winka:

stavrouliasp
28/02/2010, 09:52
Συμφωνώ απόλυτα Γρηγόρη (και Γιάννη για τα λάστιχα).

Μέχρι τώρα εμπιστεύομαι για διαδρομές την σειρά "ανακαλύψτε την Ελλάδα" και τους χάρτες της Ανάβασης και μπορώ να πω οτι δεν με έχουν διαψεύσει. Από εκεί και πέρα μακάρι να υπάρχει και κάποιος που γνωρίζει προσωπικά τα μέρη, γιατί σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο (και αυτό με τους Ευζώνους που λες είναι όντως μεγάλη μαγκιά γιατί το έψαχνα και δεν το έβρισκα).

Από εκεί και πέρα, αν συμφωνούμε στο περίπου για Σάββατο - Κυριακή, πρέπει να βγάλουμε διαδρομές για Πέμπτη - Παρασκευή (αν υπάρχει το ενδιαφέρον και για αυτές τις ημέρες). Εγώ πάντως αύριο βραδάκι θα κάνω πάλι μια πρόταση για τις ημέρες αυτές (από λίνη Πλαστήρα και επάνω).

stavrouliasp
28/02/2010, 09:53
Και λίγο προσοχή και στα υψόμετρα!

vaska
28/02/2010, 20:18
Και να χωριστούμε σε δυο ομάδες α) καπνίζοντες, β) μη καπνίζοντες. Εγώ θα πάω με την 1η ομάδα, δεν πάω με τον Γιάννη Vstrommer να μου βγάλει το λάδι για ένα τσιγαράκι... σας το δηλώνω.
Άντε ρε οι παλιοί βγάλτε καμία διαδρομή και οριστικοποιήστε τας ημερομηνίας να ξέρουμε και οι εργαζόμενοι τι διαλα κοπάνα θα κάμουμε..

Stergios69
28/02/2010, 21:21
Eδώ σπαμάρουνε, η θα ανοίξει άλλο θρεντάκι; :D :wave2:

Vstrommer71
28/02/2010, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Eδώ σπαμάρουνε, η θα ανοίξει άλλο θρεντάκι; :D :wave2:
Θα ερθεις ωρε?

Tropeas
01/03/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Με το Jimny θα έρθω ρε, όχημα υποστήριξης... ααα θα ερθω και γω!:cry: :blush: :bigcry: :bawl:

Stergios69
01/03/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα ερθεις ωρε?
Όχι, αλλά θα σπαμάρω... :D :wave2:

OldMan
01/03/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Όχι, αλλά θα σπαμάρω... :D :wave2:
Άμα είσαι μάγκας πάενε ρε .. :smokin:





(ψήσε με να σε ψήσω ...) :winka:

Stergios69
01/03/2010, 11:33
Βασικά έχω προγραμματίσει εππίσκεψη στον Μουαμαρ (τον Καντάφι ντε)... :D :wave2:

stavrouliasp
01/03/2010, 15:39
Εάν λοιπόν υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται για Πέμπτη - Παρασκευή, μια πρόταση είναι και η εξής :

Πέμπτη : Πλαταμώνας - Παλιός Παντελεήμονας - (χώμα) - Καλλιπεύκη - Συκαμινιά - Ολυμπιάδα - (χώμα) - Καλύβια - Κικκινοπλός - (χώμα) - Πέτρα - Φωτεινά - Σκοτεινά - Φτέρη - (χώμα) - Παλαιογράτσανο - (χώμα) - Καταφύγιο

Παρασκευή : Καταφύγιο - (χώμα) - Ελατοχώρι - Ριζώματα - Σφηκιά - Αγ. Βαρβάρα - Κουμαριά - Κάτω Βέρμιο - (χώμα) - 3-5 Πηγάδια - Άγιος Παύλος - (χώμα) - Άνω Γραμματικό - Αγ. Φωτεινή - Φλαμουριά - Έδεσσα

Μια ένσταση ήδη είναι εάν προλαβαίνουμε την Πέμπτη και μια δεύτερη εάν το Κάτω Βέρμιο - (χώμα) - 3-5 Πηγάδια, περπατιέται λόγω υψηλού σχετικά υψομέτρου (νομίζω γύρω στα 1700m)

Greg_950 S
01/03/2010, 19:34
stavrouliasp, οι προτάσεις σου είναι πολύ καλές με εκπληκτικά τοπία !!! :beer:
Επειδή έχω περάσει δυο-τρεις φορές τον τελευταίο χρόνο με διάφορες καιρικές συνθήκες, αν θέλεις , έχω κάποια σχόλια :

1) Μετά την Καριά πηγαίνοντας προς Κρυόβρυση (όχι από την άσφαλτο) αλλά τον επαρχιακό χωματόδρομο, στη θέση Τροχάλα Χαλκιά, δεξιά πάει προς Παλιά Συκαμινιά και από εκεί χορταριασμένος, ξεχασμένος δρόμος , μετά από καμμιά δεκαριά χλμ βγάζει κατευθείαν στην Μονή Σπαρμού. Από εκεί πας για Ολυμπιάδα μέσω ασφάλτου κλπ. Από Καλύβια σε Πέτρα, κινείσαι κυρίως στα 900-1.200 m, με κάποια σημεία που μαζεύουν χιονο-ανεμοσούρια, π.χ. Καζάνια, Ξερόλακκο (1.400 m ), έχει όμως και κοπάνες σε χαμηλότερη διαδρομή.
Στα Πιέρια, η διαδρομή Φωτεινά-Σκοτεινά επειδή είναι σχετικά ανήλια, μπορεί να έχει θέμα με χιόνια-πάγο, αν έχει χιονίσει πρόσφατα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί στη διαδρομή Καταφύγι - χιονοδρομικό Ελατοχωρίου λόγω υψομέτρου στα 1.400-1.600 m, πέρα βέβαια από την πολλή λάσπη, που είναι, όμως, το ζητούμενο... :cool: .

2) Σχετικά με την δεύτερη ένσταση, αν δεν έχει χιονίσει ξανά έως τότε και επικρατήσουν δυνατοί νοτιάδες, υπάρχει πιθανότητα πρόσβασης. Αναλυτικά, μετά το Κάτω Βέρμιο προς Άνω Σέλι πιθανώς να είναι ΟΚ. Από εκεί στη θέση Καλύβια το υψομετρο είναι 1.650 m και φθάνεις σύντομα στα 1.900+ m, στον αυχένα. Αν περάσεις από εκεί, κατηφορίζεις πιο εύκολα για Άνω Γραμματικό, κλπ.

Τώρα για την Έδεσσα, δεν πιστεύω να φάνε μπουγάτσα μόνο όσοι δεν έχουν "τρακτερωτά", όπως είπε ο Vstrommer71 ??? :rotflmao:

stavrouliasp
01/03/2010, 20:35
Πολύ σωστός Γρηγόρη! :beer:

taxydromos
01/03/2010, 20:45
:beer:
χρησιμο θαναι να υπαρξουν εναλακτικες διαδρομες σε περιπτωση χιονια και ασφαλτινες οδοι αν πεσει το σκοταδι..
τωρα αν καταλαβα οι νοτιοι παμε μεχρι πλαταμωνα απο εθνικη οδο και εκει θα συναντηθουμε με τους καρντασηδες η αυτο θα γινει πιο ψηλα?
μπορεις να βαλεις και τις χιλιομετρικες αποστασεις στο περιπου?
:)

vaska
01/03/2010, 22:03
Ρε πστ μου κουβάρι με κάνατε. Ρε καρντασιδες μια βόλτα θέμε να πάμε έτσι όπως το πάτε θα βγούμε Βουλγαρία και άντε μετα να εξηγεις στην κυρα Χρύσα ότι δεν έκαμα απόδραση σεξουαλικού περιεχομένου. Εγω καλού κακού θα έχω θεωρημένο διαβατήριο...
Ρε αποφασίστε εσείς που ξέρετε, βάλτε διαδρομές, χλμ και ημερομηνίες να είναι κάτι οριστικό για να μπορέσουμε να το προγραμματίσουμε. Ξέρετε δεν έχουμε όλοι την οικονομική άνεση του Θωμά, ούτε την άνεση να ξυπνάμε μια μέρα και να λέμε αύριο φεύγω και δεν ξέρω πότε θα γυρίσω. Εγώ τουλάχιστον έχω αλλα 3 άτομα που εξαρτώνται από μένα οπότε θα ήθελα πέραν της πλάκας να γνωρίζω για να γνωρίζουν και οι δικοί μου ημερομηνίες και διαδρομές.
Αυτά. :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
02/03/2010, 00:00
και κανά χάρτη αν δεν σας πειράζει... :blush: :blush: :blush:

Vstrommer71
02/03/2010, 00:25
Εγω προτεινω να το παμε το ολο σκηνικο καποιες μερες μετα το Πασχα,πχ ΠΣΚ στις 16-17-18 Απριλη ετσι ωστε να εχουν λιωσει τα περισσοτερα χιονια και να ειναι ετσι βατες σχεδον ολες οι χωματινες διαδρομες.Το κομματι στο Μπελες θελω να το κανω οπως και δηποτε γιατι ειναι ενα βουνο που δεν το εχω παει ακομα.
Επισης θελω και συμμετοχες απο τους καρντασηδες και να βρουμε και καμμια ημερομηνια να ερθει αμα μπορει ο Στεργιος και ο Θοδωρας.
Εναλλακτικα προτεινω η διαδρομη μας να πιασει Βερμιο-Καϊμακτσαλαν(τα κομματια που δεν ειχαμε κανει στην Πιπεριτσα την προηγουμενη φορα δηλαδη,και να δουμε και τα οικοπεδα του Μιχαλιου αν ειναι σε καλη κατασταση) και να κανονισουμε το Μπελες-Οχυρα-Φαλακρο προς Απριλη μερια.
Αν βγει η διαδρομη θα κοιταξω για χαρτες:a55:

kordix
02/03/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εγω προτεινω να το παμε το ολο σκηνικο καποιες μερες μετα το Πασχα,πχ ΠΣΚ στις 16-17-18 Απριλη ετσι ωστε να εχουν λιωσει τα περισσοτερα χιονια και να ειναι ετσι βατες σχεδον ολες οι χωματινες διαδρομες.Το κομματι στο Μπελες θελω να το κανω οπως και δηποτε γιατι ειναι ενα βουνο που δεν το εχω παει ακομα.
Επισης θελω και συμμετοχες απο τους καρντασηδες και να βρουμε και καμμια ημερομηνια να ερθει αμα μπορει ο Στεργιος και ο Θοδωρας.
Εναλλακτικα προτεινω η διαδρομη μας να πιασει Βερμιο-Καϊμακτσαλαν(τα κομματια που δεν ειχαμε κανει στην Πιπεριτσα την προηγουμενη φορα δηλαδη,και να δουμε και τα οικοπεδα του Μιχαλιου αν ειναι σε καλη κατασταση) και να κανονισουμε το Μπελες-Οχυρα-Φαλακρο προς Απριλη μερια.
Αν βγει η διαδρομη θα κοιταξω για χαρτες:a55:



Στις 18 Απριλίου οι Νότιοι έχουμε το Άττικα Εντούρο στην Αίγινα. Αν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή σε άλλη ημερομηνία έχει καλώς. Διαφορετικά δεν πειράζει, θα βρεθούμε σε κάποια άλλη εξόρμηση.

Greg_950 S
02/03/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εγω προτεινω να το παμε το ολο σκηνικο καποιες μερες μετα το Πασχα,πχ ΠΣΚ στις 16-17-18 Απριλη ετσι ωστε να εχουν λιωσει τα περισσοτερα χιονια και να ειναι ετσι βατες σχεδον ολες οι χωματινες διαδρομες.Το κομματι στο Μπελες θελω να το κανω οπως και δηποτε γιατι ειναι ενα βουνο που δεν το εχω παει ακομα.
Επισης θελω και συμμετοχες απο τους καρντασηδες και να βρουμε και καμμια ημερομηνια να ερθει αμα μπορει ο Στεργιος και ο Θοδωρας.
Εναλλακτικα προτεινω η διαδρομη μας να πιασει Βερμιο-Καϊμακτσαλαν(τα κομματια που δεν ειχαμε κανει στην Πιπεριτσα την προηγουμενη φορα δηλαδη,και να δουμε και τα οικοπεδα του Μιχαλιου αν ειναι σε καλη κατασταση) και να κανονισουμε το Μπελες-Οχυρα-Φαλακρο προς Απριλη μερια.
Αν βγει η διαδρομη θα κοιταξω για χαρτες:a55:

Είναι απαραίτητος ο παραπάνω διαχωρισμός δρομολογίων , λόγω πολλών off-road χλμ.
Η διαδρομή στο Καϊμακτσαλάν : Αγ. Αθανάσιος-Σπηλιά-Πιπερίτσα-Μετερίζι-Πετρόβουνο που καταλήγει ψηλά, στον επαρχιακό δρόμο πρός χιονοδρομικό και κινείται από 1.400-1.900+ m. Αν ανέβεις βορειότερα σε Αγνάντι-Στραβό-Ανήλιο-καλύβια Καλφούντζου καταλήγεις στο ορειβατικό Ε6, όπου οι καιρικές συνθήκες είναι καθοριστικές (ανεμοσούρια) .

Για το Μπέλες, έχω περάσει 3 εναλλακτικά δρομολόγια προς την κορυφή. Ένα από δυτικά (λίμνη Δοϊράνη) : Μουριές-Κάτω Σούρμενα-Μύτκας- Σύνορα / φυλάκιο Τριεθνές (υψομ. 1.410+ m). Το φυλάκιο είναι εγκατελειμένο και εκεί συναντώνται τα σύνορα των 3 κρατών.
Το δεύτερο είναι : Άνω Πορόϊα- ΒΑ προς 1ο φυλάκιο (υψομ. 1.300+ m)- 2o φυλάκιο εγκατελειμένο (υψομ. 1.770+), ακολουθεί βραχόκηπος 2-3 Km, κυρίως για enduro προς κορυφή/πυραμίδες (υψομ. 1.900+ m). Έxει φανταστική θέα, μέχρι Θάσο και ίσως Σαμοθράκη (με καθαρό καιρό εννοείται).
To τρίτο είναι το ανατολικό, ξεκινάει από : Nέο Πετρίτσι - Τρίκορφο - οχυρό Ιστίμπεη (υψομ. 1.300- m). Συνεχίζει Β-ΒΑ προς τα σύνορα όπου υπάρχουν εγκατελειμένα οχυρά.
Ενδιάμεσα των 3 διαδρομών υπάρχουν παράλληλοι δασικοί είτε χαμηλά ή ψηλότερα, οι οποίοι κατά κανόνα, δεν καταλήγουν στα σύνορα, παρά μόνο από μονοπάτια. :beer:

stavrouliasp
02/03/2010, 17:08
Αν δεν κανονιστεί πάντως τίποτε εδώ για 25 Μαρτίου και μετά, να ξέρετε όποιος ενδιαφέρεται οτι οι Καβαλιώτες θα την κάνουμε σίγουρα την διαδρομή του Σαββάτου και της Κυριακής από Δράμμα μέχρι Έδεσσα.

TOMASKTM
02/03/2010, 21:11
ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

πληροφορίες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1681821#post1681821)

Ζεύκας
02/03/2010, 21:38
εμένα μια χαρά με βολεύει οπότε εκτός απροόπτου υπολογίστε με και μένα με το dr μου.

Θωμά αν έχεις τη καλοσύνη βάλε χάρτη με τη διαδρομή και χοντρικά τις αποστάσεις αν μπορείς! :D

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Vstrommer71
03/03/2010, 00:58
Μια χαρα η ημερομηνια,αν δεν γ@μηθει κανας Διας,μεσα...

vaska
03/03/2010, 08:12
Μέσα κι εγώ.

Stergios69
03/03/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
[το 3μερο μεταφέρεται για Πέμπτη 29 απριλίου εως κυριακή 2 μαιου.
οι λόγοι:
1)υπάρχει πολύς χρόνος μέχρι τότε για να κανονιστούν άδειες και παντοφλοάδειες

Οι διαβουλεύσεις θα ξεκινήσουν απόψε... :D :wave2:

Greg_950 S
03/03/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
.................................................................................................... .................................................
παρασκευή 30/4 περνάμε ολο το βέρμιο μόνο χώμα ,λίγο καιμάκτσαλαν και καταλήγουμε
π.Αγιο Αθανάσιο,μένουμε σε σπίτι.
σάββατο πρωτομαγιά ανεβαίνουμε στην κορυφή του καιμάκτσαλαν,μπαίνουμε μαυρο δάσος
και πηγαίνουμε συνοριακή γραμμή μεχρι το πίνοβο ολο χώμα.μετά μπορούμε να πάμε ασφάλτινα μέχρι την δοιράνη να μείνουμε κάπου εκεί και την
κυρική 2/5 κάνουμε το μπέλλες και μεσημέρι το διαλύουμε.
γενικά πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;πέστε καμια γνώμη.

Χρονικά είναι καλύτερο λόγω ευνοϊκότερων καιρικών συνθηκών.
Η διαδρομή στο Μαύρο Δάσος, μπορεί να ξεκινήσει από : Λουτρά Αριδαίας (Πόζαρ) - Καλύβια Βασιλάκου - Ντόμπρο Πόλιε (πυραμίδες)- Καλύβια Μουλαρά - Προμάχοι - Καλύβια Παγώνη - πρόσβαση για σύνορα (πυραμίδες) - εγκατελειμένο φυλάκιο - Καλύβια Ζούτα - Πίνοβο - Καλύβια Καραφιλιά - Πευκωτό - Βορεινό. Συνολικά είναι 120 χλμ περίπου. Εναλλακτικά αν ξεκινήσεις από Προμάχους σε Βορεινό είναι καμμιά 90 χλμ. Οι τοποθεσίες που αναφέρονται ως καλύβια, αφορούν συνήθως εγκατελειμένους κτηνοτροφικούς καταυλισμούς, ενώ υπάρχουν και δυό-τρεις κατοικημένοι οικισμοί δασεργατών ( αναλόγως εποχής). Υπάρχουν και 3 τοπικές, μικρές διαδρομές. Η πρώτη είναι από Βορεινό προς κορυφή Πίνοβου, ζόρικη με πολλή φουρκέτα στο τέλος, φτάνει σε υψομ. 1.400+ m. Η δεύτερη, πιο βατή, από Αετοχώρι ανεβαίνει προς όρος Τζένα, φθάνει σε υψομ. 1.500- m και συνεχίζει ως μονοπάτι μέχρι την κορυφή. Άλλη μία προς Τζένα , είναι από τη Νότια, φθάνει μέχρι 1.600 m, και έχει πολύ καλή θέα.
Δυνητικά, υπάρχουν και στρατιωτικοί δρόμοι που εξυπηρετουν τα φυλάκια, επάνω στη συνοριογραμμή, από Περίκλεια προς Σκρα. :beer:

TOMASKTM
03/03/2010, 09:19
ρε Greg_950 S πολύ ενημέρωση.τα έχεις κάνει τα μέρη;
κανόνισε το σ/κ μετα τις 25 να βρεθούμε με τα παιδιά απ΄τη Καβάλα να τα πούμε:wave2:

Vstrommer71
03/03/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μια χαρα η ημερομηνια,αν δεν γ@μηθει κανας Διας,μεσα...
Τι λεγαμε για τον Δια? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=98231)
Παμε παλι να δουμε ποτε θα το κανονισουμε....:sick: