PDA

View Full Version : θερμοπλαστικη συγκολληση



Zacharias99
04/03/2010, 08:31
Καλημέρα στα παιδιά του Forum!!!

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είχε οποιαδήποτε εμπειρία με θερμοπλαστικη συγκολληση!!!
Το πρόβλημά μου είναι πως έπεσα πάνω σε έναν αγρότη ο οποίος κοκάλωσε το αμάξι του αφου βρήκε τελευταία στιγμή παρκινγκ που να του κάνει!!! Σίγουρα έφτεγα και εγώ αφου αν κρατούσα μια αρκετή απόσταση ασφαλείας δεν θα είχα πάθει τπτ...

Τεσπα... Πάμε στο ζουμί!!! Έσπασα τη μάσκα του CBR600rr μου και το από κάτω πλαστικό μέσω του οποίου περνάει ο αέρας.. Τπτ άλλο... Η Honda μου ζητάει 800 ευρό ΜΟΝΟ για τη μάσκα... Μεταχειρισμένο δε βρίσκω πουθενά (λογικό, αφου συνήθως η μάσκα σπάει σε ατύχημα) και τα κινέζικα τα φοβάμαι λιγάκι...

Βρήκα λοιπόν ένα συνεργείο που εξειδικεύεται σε μικροεπισκευές παντώς τύπου (αμαξιών και μοτό εννοείται) και μου είπαν πως με 150 ευρό (μαζί με το βάψιμο) θα γίνει σαν καινούργιο ... Η μέθοδος λέγεται θερμοπλαστικη συγκολληση...

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι αντίστοιχο??? Έχει φτιάξει κανείς τα πλαστικά του με τον ίιδο τρόπο??? Με ενδιαφέρει να ξέρω αν μετά απο κανένα μήνα θα αρχίσει να σκάει το χρώμα σε αυτό το σημείο...

ευχαριστω εκ των προτέρων

Ζάχος

TROOPER
04/03/2010, 08:34
αν γινει σωστα η δουλεια δεν θα εχεις προβλημα.

α και καλως ηρθες :beer:

Zacharias99
04/03/2010, 08:43
Ευχαριστώ για την απάντηση και το καλωσώρισμα αν και δεν είμαι και τόσο καινούργιος στο Forum!!

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες... Και αν τυχόν είμαι σε λάθος Section (που σίγουρα είμαι :D ) κάντε του μια μεταφορά..

jimmis5
04/03/2010, 18:06
Πανω κατω αυτο που θα δεις στο video.
Περαστικα στην καλη σου

http://www.youtube.com/watch?v=qVLBD-uHRgE

Zacharias99
04/03/2010, 19:49
Φίλε μου ανέβασες τη διάθεση!!!
Μακάρι να γίνει και σε μένα τέτοια δουλεία!!!