PDA

View Full Version : Να ξαναπαντρευτώ ?



VALES
04/03/2010, 10:00
Σκέφτηκα, να το βάλω στο ''αναζητήσεις-σκέψεις-προβληματισμοί'', ή στο ''αντιπαραθέσεις'' ?
Το ίδιο είναι θα μου πείτε , αν ''πάρω'' αυτά που θέλω.
Ξεκινάω λοιπόν και η υπόθεση έχει ως εξής. Είμαι on-offάκιας όλη μου τη ζωή, και το τελευταίο ταίρι μου είναι μία Αυστριακή καλλονή με διαστάσεις 950cc, S κορμί και πολύ adventure προφίλ.
Οι εντυπώσεις μου από την γυναίκα της ζωής μου είναι άριστες. Σε σχεδόν 2 χρόνια παρά τέταρτο, κάναμε 28.000χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Δεν με άφησε ποτέ και πουθενά.
Όπως προείπα όμως, είναι η γυναίκα μου. Και επειδή καταστάλαξα πως δεν είμαι και πολύ Adventure τύπος, (το δοκίμασα πολλές φορές αλλά δεν με ενθουσίασε), λέω να αλλάξω κατηγορία (και φυσικά γυναίκα) και να την δω πιο πολύ ''ταξιδευτής ασφάλτου'' και νοικοκύρης.
Και δείτε σύμπτωση...:look: βρέθηκε και γυναίκα!!!! :lol:
Η καταγωγή της είναι Αγγλική, και είναι πολύ κοντά (ή σχεδόν) σε αυτό που θέλω.
Το όνομά της SPRINT ST.
Χθες ήμασταν ραντεβουδάκι, για να δω τι έχει να μου προσφέρει και ομολογώ πως αυτή η γυναίκα με κάλυψε σε όλα σχεδόν τα θέλω μου.
Τι θα λέγατε όμως αν ζητούσα και καμιά γνώμη από τους ήδη παντρεμένους ?:wave2:
Ή ακόμα και από αυτούς που απλά ήταν για one night stant

υ:γ:1
Διάβασα όλα τα θέματα που υπάρχουν εδώ. Αν και λίγα βέβαια.

υ:γ:2
Είχα και ''τσιλιμπούρδισμα'' με VFR 800.

υ:γ:3
Όπως θα καταλάβατε το ''διαζύγιο'' έχει δρομολογηθεί. Απλά είναι θέμα χρόνου και δικηγόρου.:smilea:

paranoid
04/03/2010, 10:27
Σε νιώθω φίλε μου. Αν και εγω ειμαι σε διαφορετικη φαση (του παλιμπαιδισμου:p ) καταλαβαινω αυτη την ανυσηχια που χαρακτηριζει τους λατρεις του δικυκλου και μας εχει καταστρεψει (οικονομικα εννοώ:rolleyes: ).
Πιστευω δεν υπαρχει καλυτερη αποψη απο την προσωπικη σου. Αφου εχεις οδηγησει τα μηχανακια που θελεις και εχεις καταληξει , then go for it..!:beer: :beer:

NikosR
04/03/2010, 10:29
Να το πάρεις το κορίτσι (αν συνειδητά αποφασίσεις πώς τέρμα οι χωματόδρομοι...). Αν λοιπόν συνειδητά αποφασίσεις πώς θέλει ταξιδο-παιχνιδιάρικη άσφαλτο το μηχανάκι δίνει σχεδόν όσα υπόσχεται. Το μηχανάκι να ξέρεις είναι αρκετά πιο αλήτικο απ' όσο σ' αφήνει να πιστέψεις το κουστουμάκι του. Είμαι εις γάμου κοινωνία από το 2006. Φαντάζομαι δεν πάς γιά παρθένα έ?

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο για το μηχανάκι ρώτα στο thread των Triumph ή εδώ http://www.mainstreet.gr/ForumTriumph/

Nik0s
04/03/2010, 10:31
Πέρασα τη φάση σου πριν μερικές βδομάδες...:D

Έκανα πάσα την ερωμένη, η οποία ήταν ίδια με την δικιά σου, Αυστριακή κι αυτή, S κι αυτή :D

Παντρεύτηκα μια γερμανίδα με μεγαλύτερο εκτόπισμα, 1200 γαρ, αλλά νομίζω χωρίς τον παράνομο δεσμό τίποτα δεν επιβιώνει :lol: :smokin:

Ήδη γλυκοκοιτάω μια άλλη αυστριακή, πιο πιτσιρίκα, γύρω στα 250, που θα κάνει πράγματα που η 950άρα δε μπορούσε :ninja:

:wave2:

LOUKILOUK
04/03/2010, 10:39
Έίναι φανερό ότι δεν υπάρχει επιστροφή και αυτή η σχέση με την Αυστριακή καλλονή θα λήξει... :( Κρίμα αλλά και χαρά για την αρχή μιας άλλη σχέσης... Για την νέα υποψήφια δεν έχω άποψη ουσιαστική όποτε δεν μπορώ να βοηθήσω με την γνώμη μου...Μπορώ όμως να πώ ότι υπάρχουν αρκετές τέτοιες σοβαρές "κυρίες" που θα επιθυμούσαν δεσμό μαζί σου.
Λόγω του "ενδοξου" παρελθόντος σου όμως θα σου πρότεινα να δεις κάτι ποιο "ξέκολο" και "πιπινάτο" όπως το 990SMT αλλά και το νέο Multistrada1200 με 150 αλογάκια και στήσημο δρόμου ίσως μπορέσει να ικανοποιήσει τις ορέξεις σου... Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σε θέση βέβαια να την "ζητήσεις" από την "μαμά" Ducati μιας και τα "λιριά" για τα "προικιά" θα τα βάλεις εσύ... :winka:
Όπως και να έχει καλά παντρολογήματα... μέχρι τα επόμενα βεβαίος- βεβαίος...:beer: :wave2:

Akatanomastos
04/03/2010, 10:40
ενας γκουρου μου ειχε πει καποτε

"μια γυναικα την παντρευεσαι ΜΟΝΟ αν μπορει και σε κ@βλωνει απο τα 30 μετρα"

πραξε αναλογως..

nickald
04/03/2010, 10:50
Πηγα να κανω test ride το Speed triple με ενα φιλο

Μαζι πηραμε το Sprint ST ετσι για να το καβαλησουμε...

Σε καποια φαση αλλαξαμε μηχανες και απο το απιστευτο speed βρεθηκα καβαλα στην κυρια sprint

Εκει ειναι που αποφασισα να μην παρω το speed (βεβαια ουτε το sprint πηρα αλλα αυτο ειναι αλλο παραμυθι)

Το sprint εχει φανταστικη θεση οδηγησης. Δεν βαζει φωτια στον ασφαλτοταπητα αλλα δεν χρειαζεται κιολας

Ο ηχος του ειναι πολυ γουστοζικος και γενικα ειναι ενα μηχανακι που μπορει να μην το αγορασεις αλλα σιγουρα θα σε κερδισει.

Μεγεια και καλοδουλευτο :beer:

XJR_Billy
04/03/2010, 10:56
Φίλε Βαλέ, δικά σου τα γένια, δικά σου και τα χτένια...:D

Καλοτάξιδη αδερφέ !!:beer: :beer:

DrBig
04/03/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Σκέφτηκα, να το βάλω στο ''αναζητήσεις-σκέψεις-προβληματισμοί'', ή στο ''αντιπαραθέσεις'' ?
Το ίδιο είναι θα μου πείτε , αν ''πάρω'' αυτά που θέλω.
Ξεκινάω λοιπόν και η υπόθεση έχει ως εξής. Είμαι on-offάκιας όλη μου τη ζωή, και το τελευταίο ταίρι μου είναι μία Αυστριακή καλλονή με διαστάσεις 950cc, S κορμί και πολύ adventure προφίλ.
Οι εντυπώσεις μου από την γυναίκα της ζωής μου είναι άριστες. Σε σχεδόν 2 χρόνια παρά τέταρτο, κάναμε 28.000χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Δεν με άφησε ποτέ και πουθενά.
Όπως προείπα όμως, είναι η γυναίκα μου. Και επειδή καταστάλαξα πως δεν είμαι και πολύ Adventure τύπος, (το δοκίμασα πολλές φορές αλλά δεν με ενθουσίασε), λέω να αλλάξω κατηγορία (και φυσικά γυναίκα) και να την δω πιο πολύ ''ταξιδευτής ασφάλτου'' και νοικοκύρης.
Και δείτε σύμπτωση...:look: βρέθηκε και γυναίκα!!!! :lol:
Η καταγωγή της είναι Αγγλική, και είναι πολύ κοντά (ή σχεδόν) σε αυτό που θέλω.
Το όνομά της SPRINT ST.
Χθες ήμασταν ραντεβουδάκι, για να δω τι έχει να μου προσφέρει και ομολογώ πως αυτή η γυναίκα με κάλυψε σε όλα σχεδόν τα θέλω μου.
Τι θα λέγατε όμως αν ζητούσα και καμιά γνώμη από τους ήδη παντρεμένους ?:wave2:
Ή ακόμα και από αυτούς που απλά ήταν για one night stant

υ:γ:1
Διάβασα όλα τα θέματα που υπάρχουν εδώ. Αν και λίγα βέβαια.

υ:γ:2
Είχα και ''τσιλιμπούρδισμα'' με VFR 800.

υ:γ:3
Όπως θα καταλάβατε το ''διαζύγιο'' έχει δρομολογηθεί. Απλά είναι θέμα χρόνου και δικηγόρου.:smilea:


Σκεφτηκες το ενδεχομενο να παρεις ενα δευτερο ζευγαρι τροχων για το 950?
Και σε 19/17 και σε 17/17 δουλευει στο adv.

Και κατι αλλο, μπορεις να χαμηλωσεις τις αναρτησεις στο 950 με αποστατη πισω και ελατηρια μπροστα. Την στιβαροτητα του πλαισιου που εχει το ΚΤΜ και την ποιοτητα των αναρτησεων, το triumph δεν...

sober
04/03/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ήδη γλυκοκοιτάω μια άλλη αυστριακή, πιο πιτσιρίκα, γύρω στα 250, που θα κάνει πράγματα που η 950άρα δε μπορούσε :ninja:

:wave2:
ααααχ...μια τετοια εχει κι ο Σταυρος και τον μοιραζομαι τις Κυριακες... :rolleyes: :rotflmao:

μου φαινεται ο μονος τροπος να τη νικησω ειναι να την κανω φιλη μου...:lol: :lol:

υγ το 250αρι τα σπαει λεμε ! τρελες αναρτησεις δυναμη νευρο και ειδικα καποιος εμπειρος χωματινος σιγουρα 8α το καταευχαριστη8ει!! :winka:

:wave2:

VALES
04/03/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Να το πάρεις το κορίτσι (αν συνειδητά αποφασίσεις πώς τέρμα οι χωματόδρομοι...). Αν λοιπόν συνειδητά αποφασίσεις πώς θέλει ταξιδο-παιχνιδιάρικη άσφαλτο το μηχανάκι δίνει σχεδόν όσα υπόσχεται. Το μηχανάκι να ξέρεις είναι αρκετά πιο αλήτικο απ' όσο σ' αφήνει να πιστέψεις το κουστουμάκι του. Είμαι εις γάμου κοινωνία από το 2006. Φαντάζομαι δεν πάς γιά παρθένα έ?

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο για το μηχανάκι ρώτα στο thread των Triumph ή εδώ http://www.mainstreet.gr/ForumTriumph/






Tι υπόσχεται όμως ? Και αυτό ακριβώς ψάχνω στην άσφαλτο. Όπως ακριβώς το έγραψες.:beer:
Παρθένα υπό συζήτηση.
Ευχαριστώ για το λινκ, το έψαξα κι αυτό.:wave2:

VALES
04/03/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ήδη γλυκοκοιτάω μια άλλη αυστριακή, πιο πιτσιρίκα, γύρω στα 250, που θα κάνει πράγματα που η 950άρα δε μπορούσε :ninja:

:wave2: [/B]





Αυτά είναι πιπίνια...2 - 3 ωρίτσες καβάλημα, και μετά ξάπλα στο γρασίδι και :smokin:

NikosR
04/03/2010, 11:53
Αναμένεται σύμφωνα με επίμονες φήμες τελείως καινούργιο μοντέλο του χρόνου, για αυτό λέω μήπως αγορά καινούργιας δεν είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Το σημερινό μοντέλο ειναι ουσιαστικά ίδιο, με μικροαλλαγές, από το 2005.

VALES
04/03/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Έίναι φανερό ότι δεν υπάρχει επιστροφή και αυτή η σχέση με την Αυστριακή καλλονή θα λήξει... :( Κρίμα αλλά και χαρά για την αρχή μιας άλλη σχέσης... Για την νέα υποψήφια δεν έχω άποψη ουσιαστική όποτε δεν μπορώ να βοηθήσω με την γνώμη μου...Μπορώ όμως να πώ ότι υπάρχουν αρκετές τέτοιες σοβαρές "κυρίες" που θα επιθυμούσαν δεσμό μαζί σου.
Λόγω του "ενδοξου" παρελθόντος σου όμως θα σου πρότεινα να δεις κάτι ποιο "ξέκολο" και "πιπινάτο" όπως το 990SMT αλλά και το νέο Multistrada1200 με 150 αλογάκια και στήσημο δρόμου ίσως μπορέσει να ικανοποιήσει τις ορέξεις σου... Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι σε θέση βέβαια να την "ζητήσεις" από την "μαμά" Ducati μιας και τα "λιριά" για τα "προικιά" θα τα βάλεις εσύ... :winka:
Όπως και να έχει καλά παντρολογήματα... μέχρι τα επόμενα βεβαίος- βεβαίος...:beer: :wave2:



LOUKI πες ρε φίλε καμία άλλη. Αποκλείονται οι μεγάλου κυβισμού. Μέχρι 1200cc (υπάρχει υποψήφια αλλά είναι πολλά τα ευρά. Και το αφήνω για αργότερα.)
Το smt το δοκίμασα και μπορώ να πω πως το ST μου ταιριάζει καλύτερα. Για Multi ούτε λόγος.

VALES
04/03/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αναμένεται σύμφωνα με επίμονες φήμες τελείως καινούργιο μοντέλο του χρόνου, για αυτό λέω μήπως αγορά καινούργιας δεν είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Το σημερινό μοντέλο ειναι ουσιαστικά ίδιο, με μικροαλλαγές, από το 2005.





Για δώσε πληροφορίες ξεκινώντας από την τιμή, και ότι άλλο ακούγεται.:beer:

VALES
04/03/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ενας γκουρου μου ειχε πει καποτε

"μια γυναικα την παντρευεσαι ΜΟΝΟ αν μπορει και σε κ@βλωνει απο τα 30 μετρα"

πραξε αναλογως..





Από το youtube με κ@υλωσε, όταν την είδα κι από κοντά...ήταν πανέμορφη και πολλά υποσχόμενη.
Θα μου πεις έτσι είναι όλες τελικά. Που άνες.:winka:

NikosR
04/03/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Για δώσε πληροφορίες ξεκινώντας από την τιμή, και ότι άλλο ακούγεται.:beer:

Δε θα ταν καλύτερο αν θέλεις να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα πράγματα να το κάνεις στό σωστό θρεντ?

Ο 1050 υποτίθεται ότι αντικαθιστάται με 1200 σε όλη τη γκάμα της Τ. Οι φήμες μιλάνε επίσης για άξονα στο νέο Σπρίντ. Τιμή που να ξέρουμε, νωρίς δεν είναι? Φαντάζομαι ανταγωνιστική με το καινούργιο VFR 1200.

VALES
04/03/2010, 12:15
Μπίλλη και Νίκο όχι ακόμα τα συχαρίκια. Στο γλέντι :lol: :beer: :beer:

VALES
04/03/2010, 12:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
[B]Δε θα ταν καλύτερο αν θέλεις να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα πράγματα να το κάνεις στό σωστό θρεντ?






Έχεις δίκιο, αλλά έχω όρεξη για συζήτηση, και σε βρήκα και ζεστό...:)

Αν είναι για 1200cc ξέρω τι θα πάρω. :wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=v8FnpNF1GDA

VALES
04/03/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σκεφτηκες το ενδεχομενο να παρεις ενα δευτερο ζευγαρι τροχων για το 950?
Και σε 19/17 και σε 17/17 δουλευει στο adv.

Και κατι αλλο, μπορεις να χαμηλωσεις τις αναρτησεις στο 950 με αποστατη πισω και ελατηρια μπροστα. Την στιβαροτητα του πλαισιου που εχει το ΚΤΜ και την ποιοτητα των αναρτησεων, το triumph δεν...





To σκέφτηκα γιατρέ μου αλλά δεν...
Συμφωνώ με την ποιότητα των ΚΤΜ, και το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Από την άλλη μεριά όμως, θέλω κάτι λίιιγο γρηγορότερο/δυνατότερο και ταυτόχρονα ταξιδιάρικο.


υ:γ: Εσύ σκέφτηκες το ενδεχόμενο, όταν πας Αγγλία, να φέρεις κανένα τέτοιο ?:lol:

QSpec
04/03/2010, 12:40
Και εμένα αυτή η κυρία έχει μια μικρή θέση στην καρδιά μου. Παρόλα αυτά, δυσκολέυομαι να βρω λογική στην επιλογή αυτής έναντι του συμπαθούς αιλουροειδούς της ίδιας οικογένειας.

Η τιγρούλα κάνει ότι κάνει και η Sprint αλλά με, αντικειμενικά, πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και πιο άνετη συμπεριφορά στην πόλη. Είχα βρει κάποτε ένα thread (http://www.triumphrat.net/tiger-chat/75716-tiger-1050-vs-sprint-st.html) σε ένα ξένο Triumph forum στο οποίο η πλειοψηφία προτιμούσε την Tiger.

Τα + και - για εμένα είναι:

+ Εμφάνιση
+ Κυκλοφορεί λίγο
+ Sport προδιάθεση
+ Μονόμπρατσο

- Συμβατικό μπροστινό, χάθηκε να βάλουν ένα USD;
- Ευελιξία στην πόλη

Θα ήθελα να μάθω γιατί δεν σκέφτεσαι την Τιγρούλα πάντως.

VALES
04/03/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Και εμένα αυτή η κυρία έχει μια μικρή θέση στην καρδιά μου. Παρόλα αυτά, δυσκολέυομαι να βρω λογική στην επιλογή αυτής έναντι του συμπαθούς αιλουροειδούς της ίδιας οικογένειας.

Η τιγρούλα κάνει ότι κάνει και η Sprint αλλά με, αντικειμενικά, πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και πιο άνετη συμπεριφορά στην πόλη. Είχα βρει κάποτε ένα thread (http://www.triumphrat.net/tiger-chat/75716-tiger-1050-vs-sprint-st.html) σε ένα ξένο Triumph forum στο οποίο η πλειοψηφία προτιμούσε την Tiger.

Τα + και - για εμένα είναι:

+ Εμφάνιση
+ Κυκλοφορεί λίγο
+ Sport προδιάθεση
+ Μονόμπρατσο

- Συμβατικό μπροστινό, χάθηκε να βάλουν ένα USD;
- Ευελιξία στην πόλη

Θα ήθελα να μάθω γιατί δεν σκέφτεσαι την Τιγρούλα πάντως.





Το ραντεβού που αναφέρω στο πρώτο μου post, ήταν με αυτήν, αλλά έκανε το λάθος να πάρει και την ξαδέλφη της μαζί.:lol:
Για το μπροστινό που λες, έχεις δίκιο. Κι εμένα μου φάνηκε κάπως ασταθές στα πολλά χλμ.
Πάντως δεν συμφωνώ στο ότι κάνουν τα ίδια πράγματα.

Και ένα τελευταίο που ξέχασα.Δεν υπάρχει λόγος να ''δώσω'' το ΚΤΜ για τον Τίγρη.:winka:

QSpec
04/03/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Και ένα τελευταίο που ξέχασα.Δεν υπάρχει λόγος να ''δώσω'' το ΚΤΜ για τον Τίγρη.:winka:

Καλός πόντος. (Good point)

Για το μπροστινό πάντως στο forum που αναφέρθηκα πριν αρκετοί έχουν βάλει USD.

Γιατί όμως δεν κάνουν τα ίδια πράγματα; Ίσως να είναι λίγο πιο σπορ η Sprint αλλά κατά τ' άλλα δεν μπορώ να βρω άλλη διαφορά.

NikosR
04/03/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Και εμένα αυτή η κυρία έχει μια μικρή θέση στην καρδιά μου. Παρόλα αυτά, δυσκολέυομαι να βρω λογική στην επιλογή αυτής έναντι του συμπαθούς αιλουροειδούς της ίδιας οικογένειας.

Η τιγρούλα κάνει ότι κάνει και η Sprint αλλά με, αντικειμενικά, πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και πιο άνετη συμπεριφορά στην πόλη. Είχα βρει κάποτε ένα thread (http://www.triumphrat.net/tiger-chat/75716-tiger-1050-vs-sprint-st.html) σε ένα ξένο Triumph forum στο οποίο η πλειοψηφία προτιμούσε την Tiger.

Τα + και - για εμένα είναι:

+ Εμφάνιση
+ Κυκλοφορεί λίγο
+ Sport προδιάθεση
+ Μονόμπρατσο

- Συμβατικό μπροστινό, χάθηκε να βάλουν ένα USD;
- Ευελιξία στην πόλη

Θα ήθελα να μάθω γιατί δεν σκέφτεσαι την Τιγρούλα πάντως.


To θρεντ που ειχες βρεί αποτελούνταν από νύν κατόχους Ταιγκερ. Προφανώς και θα προτιμούσαν το Ταιγκερ :p

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια σε ότι αφορά τη θέση οδήγησης. Θέση οδήγησης που δεν δίνει καθόλου βάρος στα χέρια και ολο το βάρος πάει στη μέση και τον κώλο ΙΜΗΟ δεν είναι πιο ξεκούραστη από μια πιο σπορ-τουρινγκ στάση. Αυτά για το ταξίδι. Επίσης όσο αυξάνει η ταχύτητα τόσο περισσότερο ισχύει αυτό που λέω. Στη πόλη αλλάζει το θέμα.

Θα συμφωνήσω για την ευελιξία στην πόλη σε σχλεση με το Tiger αν και η διαφορά δεν ειναι μεγάλη. Δες τις αντίστοιχες γεωμετρίες και θα καταλάβεις. Περισσότερο απο το τιμόνι είναι η διαφορά (όπως και απ' την μακρύτερη τελικη μετάδοση).

Το μπροστινό είναι καλής ποιότητας (cartridge Showa ή καλή σειρά) και με ενα πιο σωστό λαδάκι και ρύθμιση της προφόρτισης έρχεται στα ίσια του. Οπως έρχεται απ το εργοστάσιο είναι υπερβολικά μαλακό. Κάνει για όλα πλήν κυνηγιού στην πίστα. Το USD δε δίνει τίποτα παραπάνω σε αυτές τις μηχανές απ' τη φιγούρα. Υπάρχουν καλά και κακά συμβατικά όπως και USD. Το αμορτισέρ όπως και σε όλα τα T (πλήν Daytona 675 και Triple R) θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο = +400-800 Ευρώ για αλλαγή.

Στά πολλά δε συγκρίνεται η σταθερότητα του Σπριντ με του Tiger.

VALES
04/03/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Ίσως να είναι λίγο πιο σπορ η Sprint αλλά κατά τ' άλλα δεν μπορώ να βρω άλλη διαφορά. [/B]





Αυτό ακριβώς Βασίλη.

DrBig
04/03/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
To σκέφτηκα γιατρέ μου αλλά δεν...
Συμφωνώ με την ποιότητα των ΚΤΜ, και το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Από την άλλη μεριά όμως, θέλω κάτι λίιιγο γρηγορότερο/δυνατότερο και ταυτόχρονα ταξιδιάρικο.


υ:γ: Εσύ σκέφτηκες το ενδεχόμενο, όταν πας Αγγλία, να φέρεις κανένα τέτοιο ?:lol:


Στην αγγλια τα κτμ εχουν (σε σχεση με αλλες μηχανες) ψηλες τιμες, δεν ειναι ιδιαιτερα συμφερον πλανο...για κανα zrx1200s με βλεπω απο κει μερια.

QSpec
04/03/2010, 13:23
Fair enough.

Ρε πούστη μου λες τελικά ένα Sprint κι ένα endurάκι να είναι καλύτερη επιλογή από ένα μεγάλο on-off; (990 - 800GS)

Θα δείξει, θα δείξει...

Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις, την Sprint την θεωρώ καταπληκτική μοτοσυκλέτα.

VALES
04/03/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
To θρεντ που ειχες βρεί αποτελούνταν από νύν κατόχους Ταιγκερ. Προφανώς και θα προτιμούσαν το Ταιγκερ :p

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια σε ότι αφορά τη θέση οδήγησης. Θέση οδήγησης που δεν δίνει καθόλου βάρος στα χέρια και ολο το βάρος πάει στη μέση και τον κώλο ΙΜΗΟ δεν είναι πιο ξεκούραστη από μια πιο σπορ-τουρινγκ στάση. Αυτά για το ταξίδι. Επίσης όσο αυξάνει η ταχύτητα τόσο περισσότερο ισχύει αυτό που λέω. Στη πόλη αλλάζει το θέμα.

Θα συμφωνήσω για την ευελιξία στην πόλη σε σχλεση με το Tiger αν και η διαφορά δεν ειναι μεγάλη. Δες τις αντίστοιχες γεωμετρίες και θα καταλάβεις. Περισσότερο απο το τιμόνι είναι η διαφορά (όπως και απ' την μακρύτερη τελικη μετάδοση).

Το μπροστινό είναι καλής ποιότητας (cartridge Showa ή καλή σειρά) και με ενα πιο σωστό λαδάκι και ρύθμιση της προφόρτισης έρχεται στα ίσια του. Οπως έρχεται απ το εργοστάσιο είναι υπερβολικά μαλακό. Κάνει για όλα πλήν κυνηγιού στην πίστα. Το USD δε δίνει τίποτα παραπάνω σε αυτές τις μηχανές απ' τη φιγούρα. Υπάρχουν καλά και κακά συμβατικά όπως και USD. Το αμορτισέρ όπως και σε όλα τα T (πλήν Daytona 675 και Triple R) θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο = +400-800 Ευρώ για αλλαγή.

Στά πολλά δε συγκρίνεται η σταθερότητα του Σπριντ με του Tiger.




Για την θέση οδήγησης, αυτά γνωρίζω κι εγώ.
Moυ είπες σχεδόν ότι ήθελα να ακούσω.:beer:

VALES
04/03/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Στην αγγλια τα κτμ εχουν (σε σχεση με αλλες μηχανες) ψηλες τιμες, δεν ειναι ιδιαιτερα συμφερον πλανο...για κανα zrx1200s με βλεπω απο κει μερια.





Για το spint έλεγα εγώ.:cool:

DrBig
04/03/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Για το spint έλεγα εγώ.:cool:

Αααααα! :blush:

Χμμμμμ κατι δεν μου παει καλα με τον κωλο της ρε γαμοτι μου, αλλα ισως αν την καβαλησω να αλλαξω γνωμη!

DrBig
04/03/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Για το spint έλεγα εγώ.:cool:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikesforsale/searchresults/?N=191+150+4294042724&Ntx=mode+matchallpartial&Ntk=site&Ntt=&Rpp=50&Ns=P_Price|0

το βρισκεις με 4000 λιρες και λιγα χιλιομετρα...ρε λες?

NikosR
04/03/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Για την θέση οδήγησης, αυτά γνωρίζω κι εγώ.
Moυ είπες σχεδόν ότι ήθελα να ακούσω.:beer:

Θα ήθελες να ξέρεις επίσης ότι δε χαλάει και ότι η προστασία απ' τον αέρα στο κράνος θα μπορούσε να ήταν καλύτερη αν είσαι 1.80 και πάνω (κυρίως με το ψηλότερο τιμόνι που φοράει απ το 07 και υπάρχει σαν extra για τα παλαιότερα). Το αυτό ισχύει για τα φώτα (ασχέτως του ύψους σου :D ).

Επίσης οι πλαινές μπαγκαζιέρες που έρχονται μέσα στην τιμή είναι μικρές (αλλά κομψές, μπαινοβγαίνουν πανεύκολα, δεν εξέχουν και πάς με 200+ χωρίς να καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν). Ειναι μικρές όμως (το είπα αυτό ε?) δηλαδή ειναι περίπου όσο η μεγάλη του Τάιγκερ.

Δηλαδή για να συνοψίσω για τα γούστα μου αν α. ειχε λίγο καλύτερη προστασία από τον αέρα στο κεφάλι β. είχε καλύτερη μεσαία σκάλα (η μεγάλη φτιάχνεται μια χαρά με HID) και γ. χωρούσε κάνα γαμο-κράνος μέσα στις βαλίτσες θα είταν τέλεια.

VALES
04/03/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikesforsale/searchresults/?N=191+150+4294042724&Ntx=mode+matchallpartial&Ntk=site&Ntt=&Rpp=50&Ns=P_Price|0

το βρισκεις με 4000 λιρες και λιγα χιλιομετρα...ρε λες?




:winka:
Και να ξέρεις πως με το που θα σκάσεις μύτη Ελλάδα, το έχεις ήδη πουλημένο.
Ισοτιμία ξέρουμε ?

VALES
04/03/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Θα ήθελες να ξέρεις επίσης ότι δε χαλάει και ότι η προστασία απ' τον αέρα στο κράνος θα μπορούσε να ήταν καλύτερη αν είσαι 1.80 και πάνω (κυρίως με το ψηλότερο τιμόνι που φοράει απ το 07 και υπάρχει σαν extra για τα παλαιότερα). Το αυτό ισχύει για τα φώτα (ασχέτως του ύψους σου :D ).

Επίσης οι πλαινές μπαγκαζιέρες που έρχονται μέσα στην τιμή είναι μικρές (αλλά κομψές, μπαινοβγαίνουν πανεύκολα, δεν εξέχουν και πάς με 200+ χωρίς να καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν). Ειναι μικρές όμως (το είπα αυτό ε?) δηλαδή ειναι περίπου όσο η μεγάλη του Τάιγκερ.

Δηλαδή για να συνοψίσω για τα γούστα μου αν α. ειχε λίγο καλύτερη προστασία από τον αέρα στο κεφάλι β. είχε καλύτερη μεσαία σκάλα (η μεγάλη φτιάχνεται μια χαρά με HID) και γ. χωρούσε κάνα γαμο-κράνος μέσα στις βαλίτσες θα είταν τέλεια.




Το θέμα του αέρα το διαπύστωσα κι εγώ. Με χτυπάει στους ώμους, αλλά υπάρχει ψηλότερη ζελατίνα.
Όσο για τις βαλίτσες και τα φώτα, δεν είναι κάτι το οποίο θα ματαίωνε το ''γάμο''.
Αλήθεια, πίσω βαλίτσα δεν μπαίνει ?
Ανταλλακτικά ?
Βρίσκεις εύκολα ? Αφού τα βρεις, ματώνεις εκεί κάπου στη ''λεκάνη''?

NikosR
04/03/2010, 14:18
Πίσω βαλίτσα μπαίνει (ειτε μαμίσια $$$$$$$ είτε άλλη). Μόνο που είναι στο Θεό λόγω ύψους της ουράς και κατα την γνώμη μου ειναι αισθητικώς αηδία (ιδίως οι μη μαμίσιες) και όχι ότι καλύτερο για τη κατανομή του βάρους.

Ανταλλακτικά παίζει ότι παίζει με την Τ γενικώς. Τα βρίσκεις αλλά (όπως σε όλους τους μικρότερους κατασκευαστές) μπορεί να τύχει να περιμένεις και οι τιμές είναι 'κανονικές' (δηλαδή ακριβότερες απ' τις φθηνές και φθηνότερες απ' τις ακριβές). Η γνώμη μου είναι πώς οι τιμές των ανταλλακτικών στις περισσότερες μάρκες (πλήν εξωτικών) στα ίδια πλαίσια κινούνται πια κατά μέσο όρο. Δεν είναι ουτε το παίζει εξωτική η Τ αλλά δεν το παίζει και φθηνή.

Το κυρίως πρόβλημα της Τ στην Ελλάδα είναι τα λίγα συνεργεία (και ακόμα λιγότερα καλά).

DrBig
04/03/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
:winka:
Και να ξέρεις πως με το που θα σκάσεις μύτη Ελλάδα, το έχεις ήδη πουλημένο.
Ισοτιμία ξέρουμε ?

1 λιρα περιπου 1.1 ευρω.

DrBig
04/03/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Τ
Ανταλλακτικά ?
Βρίσκεις εύκολα ? Αφού τα βρεις, ματώνεις εκεί κάπου στη ''λεκάνη''?

Τα παραγγελνεις απο αγγλια και θα ειναι και φτηνοτερα απο εδω.

VALES
04/03/2010, 14:56
Γιατρέ, άσε τις κουβέντες εσύ και ετοίμαζε τα χαρτιά. Όλα τα διαδικαστικά, γραφεικρατικά κτλ, αρχής γεννομένης από 1 υπεύθυνη δήλωση πως θα φέρεις sprint.:lol:

Για τα μηχανικά/μηχανολογικά, λέω να αναλάβει ο Νίκος σε συνεργασία πάλι με εσένα.:winka:
Περιμένω βέβαια βοήθεια και από έναν τύπο ακόμα, αλλά δεν βιάζομαι. :smilea:

Ότι άλλο έχετε κατά νου, πείτε το. Γιατί δεν με χαλάει και το 950 ST.:smokin:




:beer: :beer: :beer: :beer:

LOUKILOUK
04/03/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Γιατρέ, άσε τις κουβέντες εσύ και ετοίμαζε τα χαρτιά. Όλα τα διαδικαστικά, γραφεικρατικά κτλ, αρχής γεννομένης από 1 υπεύθυνη δήλωση πως θα φέρεις sprint.:lol:

Για τα μηχανικά/μηχανολογικά, λέω να αναλάβει ο Νίκος σε συνεργασία πάλι με εσένα.:winka:
Περιμένω βέβαια βοήθεια και από έναν τύπο ακόμα, αλλά δεν βιάζομαι. :smilea:

Ότι άλλο έχετε κατά νου, πείτε το. Γιατί δεν με χαλάει και το 950 ST.:smokin:




:beer: :beer: :beer: :beer:

Ρε Vale μήπως εννοείς το 990 SMT...? Αυτό είναι το ταξιδιάρικο και ποιο γλήγορο... το 950ST είναι ποιο παλιό και δεν το κόβω πολύ "ταξιδευτή"...
Εγώ πάντως θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα το 990SMT, αλλά αν είχα τα φράγκα θα τσέκαρα και το Ducati που μοιάζει να είναι super ....

υ.γ.1 το νέο τενερέ 1200 δεν σου κάνει? :winka: :evil: :lol:
υ.γ.2 και οι "αγγλίδες" καλές δεν μπορώ να πώ...

DrBig
04/03/2010, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ρε Vale μήπως εννοείς το 990 SMT...? Αυτό είναι το ταξιδιάρικο και ποιο γλήγορο... το 950ST είναι ποιο παλιό και δεν το κόβω πολύ "ταξιδευτή"...


μαλλον εννοει το παλιοτερο sprint 955

VALES
04/03/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ρε Vale μήπως εννοείς το 990 SMT...? Αυτό είναι το ταξιδιάρικο και ποιο γλήγορο... το 950ST είναι ποιο παλιό και δεν το κόβω πολύ "ταξιδευτή"...
Εγώ πάντως θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα το 990SMT, αλλά αν είχα τα φράγκα θα τσέκαρα και το Ducati που μοιάζει να είναι super ....

υ.γ.1 το νέο τενερέ 1200 δεν σου κάνει? :winka: :evil: :lol:
υ.γ.2 και οι "αγγλίδες" καλές δεν μπορώ να πώ...




To oικονομικό βάζει κάποια όρια LOUKI.
Όταν τακτοποιήσω και αυτή τη λεπτομέρεια, τότε θα ξαναέχουμε τα ίδια. Πάλι διαζύγια κτλ κτλ.
Το 955 sprint εννοούσα.:wave2:

McGyver
05/03/2010, 07:41
Κατάθεση προσωπικών απόψεων για το Sprint ST 1050 μετά από δύο χρόνια και 16.000 χιλιόμετρα "συμβίωσης"...

Θετικά:
1. Η σχεδόν απόλυτη συμμετρία του "τρία" επάνω στη μηχανή την κάνει απλά πανέμορφη.
2. Τρικύλινδρο εν σειρά, συνδυάζει τη χαρακτηριστική ροπή ενός V2 με την ευστροφία ενός IL4.
3. Ομαλότατη και μπόλικη ροπή από το μηδέν μέχρι κόφτη χωρίς κομπιάσματα και τρύπες.
4. Ταξιδεύει άνετα, σταθερότατα και με χαμηλή κατανάλωση.
5. Πολύ καλό ζύγισμα, στρίβει εύκολα και όμορφα.
6. Αποδεδειγμένη αξιοπιστία για πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
7. Τουλάχιστον ένας εξαιρετικός μηχανικός στην Αθήνα και καλή κάλυψη από την αντιπροσωπεία.
8. Πολύ καλό πακέτο standard εξοπλισμού.
9. Αρκετά aftermarket για να κάνει κανείς την καύλα του.

Αρνητικά (και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης):
1. Δεν είναι μοτοσικλέτα για καθημερινές μετακινήσεις στην πόλη (παίρνεις παπί).
2. Φώτα, τουλάχιστον για τα μοντέλα 2005-7 (βάζεις HIDs μιας και έχει φανάρια projector).
3. Ζέστη το καλοκαίρι ειδικά για τον πίσω επιβάτη (θερμομόνωση στην ουρά).
4. Σχετικά μακριές σχέσεις για Ελλάδα (18άρι μπροστικό γρανάζι από Speed Triple).
5. Οι "μαμά" πλαϊνές έχουν σχετικά μικρή χωρητικότητα (aftermarket / light packing).

Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα το κρατούσα στο garage μόνο για να το βλέπω και να το βγάζω μία φορά το μήνα για μια βόλτα...

:wave2:

LOUKILOUK
05/03/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
To oικονομικό βάζει κάποια όρια LOUKI.
Όταν τακτοποιήσω και αυτή τη λεπτομέρεια, τότε θα ξαναέχουμε τα ίδια. Πάλι διαζύγια κτλ κτλ.
Το 955 sprint εννοούσα.:wave2:


Kατανοητά όλα Vale...:winka:
Kαλούς δρόμους και ελπίζω να συναντηθούμε κάπου εκεί....:beer: :wave2:

NikosR
05/03/2010, 10:09
Να πω πώς η ζεστη στην ουρα ειναι πολύ μειωμένη στα μοντέλα μετα το 2007 λόγω μετακόμισης του καταλύτη εξω από το σιλανσιέ στο κάτω δεξί μέρος. Τα παλιά μοντέλα έιχαν εκεί εναν προκαταλύτη και τους καταλύτες στην εξάτμιση. Και σ' αυτα το πρόβλημα λύνεται με αλλαγή στην 'ανοιχτή' της Τ (αν θέλει κάποιος να είναι παράνομος και αντι-οικολόγος).

Το πρόβλημα της μεσαίας σκάλας δεν αντιμετωπίζεται πλήρως με HID γιατί είναι θέμα κάλυψης δέσμης των projectors και όχι έντασης.

McGyver
05/03/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Να πω πώς η ζεστη στην ουρα ειναι πολύ μειωμένη στα μοντέλα μετα το 2007 λόγω μετακόμισης του καταλύτη εξω από το σιλανσιέ στο κάτω δεξί μέρος. Τα παλιά μοντέλα έιχαν εκεί εναν προκαταλύτη και τους καταλύτες στην εξάτμιση.

Δεν το γνώριζα αυτό, σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση...



Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το πρόβλημα της μεσαίας σκάλας δεν αντιμετωπίζεται πλήρως με HID γιατί είναι θέμα κάλυψης δέσμης των projectors και όχι έντασης.

Μια ακόμη εναλλακτική είναι η προμήθεια (μέσω eBay) ενός εμπρός φαναριού '08+ , στο οποίο έχουν βελτιωθεί κάπως τα φώτα.

NikosR
05/03/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver




Μια ακόμη εναλλακτική είναι η προμήθεια (μέσω eBay) ενός εμπρός φαναριού '08+ , στο οποίο έχουν βελτιωθεί κάπως τα φώτα.


$$$ και αμφίβολα αποτελέσματα (από όσο τουλάχιστον λένε οι κάτοχοι καινούργιων). Μικρή η διαφορά και ίσως ανεπαίσθητη για να δικαολογεί τέτοια επένδυση. Ασε που μπορεί να μη βρίσκεις το χρώμα.

VALES
05/03/2010, 12:30
Aκούστε τώρα και μία λεπτομέρεια που την άφησα επίτηδες έξω από το αρχικό μου ποστ.
Έχω βρει ένα ΄09 μοντέλο, το οποίο το δίνει 9.000.
Ο λόγος της χαμηλής τιμής είναι φυσικά επειδή είναι το test-ride.
Γι αυτό το μηχανάκι, η γνώμη μου είναι πως η τιμή είναι δελλεαστικότατη.

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα στο νετ, είδα πως με αυτά τα λεφτά αγοράζω το πολύ πολύ μοντέλο του ΄07-΄08 μετά βίας. Το δεύτερο ίσως να είναι και υπερβολικά αισιόδοξη πρόβλεψη.
Και με περισσότερα χλμ και τα δύο.

QSpec
05/03/2010, 13:09
Οταν τα ψαχούλευα είχα βρει μια του 07 με αρκετή προίκα και καμιά 25αριά χιλιάδες χλμ στα 8000 νομίζω. Εάν σου δίνει και εγγύηση κανονικά, μου φένεται κι εμένα πολύ καλή τιμή.