PDA

View Full Version : Help για πλαστικο τεπόζιτο



SeNNinhA
04/03/2010, 17:19
Να κανω μια ερωτηση σχετική με τεπόζιτα.

Η ερώτηση είναι εαν μπορεί να μπει δεύτερο ρουμπινέτο βενζίνης σε πλαστικό τεπόζιτο.

Για την ακρίβεια στην δεξιά πλευρά. Το ρουμπινέτο βρίσκεται στα αριστερά αλλά πρακτικά δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς. Οπότε για να εκμεταλευτείς όλη την χωρητικότητά του θα πρέπει να γύρεις την μηχανή στο αριστερό πλευρό για να περάσει η βενζίνη από τα δεξιά στα αριστερά. Δεν είναι βέβαια και ιδιαίτερο πρόβλημα αυτό αλλά εαν υπάρχει τρόπος να μπει ρουμπινέτο και στα αριστερά νομίζω ότι θα βολέυει περισσότερο.

Έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

:dry: :dry: :dry:


190834

SeNNinhA
04/03/2010, 17:19
...


190835

SeNNinhA
04/03/2010, 17:20
.


190836

DrBig
04/03/2010, 17:34
υπαρχει η δυνατοτητα να κρατησεις κοντρα βιδες απο μεσα? Αν ναι, τοτε θα μπορει να μπει φανταζομαι.

SeNNinhA
04/03/2010, 17:38
Σκεφτόμουν από την κεντρική τρύπα να περάσω δύο παξιμάδια με ροδέλα και να τα κολλήσω με εποξική από μέσα δεξιά και αριστερά στις θέσεις από τις βίδες.

Από έξω να πάρω άλλο ενα μαμά ρουμπινέτο μαζί με φλάτζα και να το βιδώσω επάνω.

Ενα θέμα είναι πως στεγανοποιώ τις βίδες. Αλλά μπορεί να παίζουν ίσως τυφλά παξιμάδια ή κάτι άλλο.

:confused: :confused: :confused: :confused:

DrBig
04/03/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σκεφτόμουν από την κεντρική τρύπα να περάσω δύο παξιμάδια με ροδέλα και να τα κολλήσω με εποξική από μέσα δεξιά και αριστερά στις θέσεις από τις βίδες.

Από έξω να πάρω άλλο ενα μαμά ρουμπινέτο μαζί με φλάτζα και να το βιδώσω επάνω.

Ενα θέμα είναι πως στεγανοποιώ τις βίδες. Αλλά μπορεί να παίζουν ίσως τυφλά παξιμάδια ή κάτι άλλο.

:confused: :confused: :confused: :confused:

Μια αλλη ιδεα θα ηταν να φτιαξεις στο τορνο ενα ρακορ με βολτα και πλατυ κεφαλι που θα μπει απο μεσα με φλαντζακαι απεξω θα πιασει παξιμαδι και αλλη φλαντζα. Αυτο θα ειναι πιο ευκολο να το περασεις και θα σφιγγει εξωτερικα, χωρις να χρειαστει κοντρα απο μεσα. Για στεγανοποιηση θα υπαρχει καποιου ειδους σηλικονη, η και εποξικη, αλλα αν η φλαντζες ειναι neoprene (αν δεν κανω λαθος) ελλαστικες, τοτε μπορει και να μη χρειαζεται.

SeNNinhA
04/03/2010, 17:56
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά έλεγα μηπως το έχει κάνει κάποιος ώστε να μου μεταφέρει την εμπειρία του.

;) ;) ;)

sapila racing
05/03/2010, 09:08
Εχω εγω στο Bimota δευτερο φτιαχτό ρακόρ στο πλαστικό τεπόζιτο της Acerbis.
Δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να το φτιάξεις εύκολα, αρκεί να στεγανοποιήσεις τις τρύπες με Oring που να αντεχουν στην βενζίνη.
Επίσης εφ όσον δεν χρειάζεσαι πρακτικά 2ο ρακόρ, με την ενοια οτι η παροχή σου φτάνει ( σε εμανα δεν εφτανε) μπορείς απλά να να βαλεις στο πίσω μέρος μια γεφυρα να ενωνει τα δυο πλαινα και να εχεις ενα ρακόρ.
Αυτο προυποθέτει 2 τρύπες όμως.

OldMan
05/03/2010, 10:38
Γιάννη, με 2-3 σκασιματάκια από άλμα η βενζίνη θα περάσει μια χαρά στα αριστερά... :winka: