PDA

View Full Version : Africa Vs Bmw Gs Dakar



antonislol
09/06/2005, 02:39
geia sas paidia. eimai neos xristis kai neos filos tis motosikletas. endiaferomai na agoraso mixani kai eimai anamesa apo afria kai BMW DAKAR. eimai oligon anapofasistos, Mipos boreitai na boithisete ligo tin katastasi?
Eyxaristo

Stergios69
09/06/2005, 08:09
Εδώ που ρώτησες μάλλον άφρικα θα σου πούμε να πάρεις...
Περιέγραψε λίγο τι σκοπεύεις να κάνεις με την μοτό.
Το ένα είναι δικύλινδρο (άφρικα) και το άλλο μονοκύλινδρο (BMW) και έχουν υπέρ και κατά.

Κανένας
09/06/2005, 08:44
Φίλε καλώς ήρθες
Εγώ θα έπαιρνα dakar
Έχω οδηγήσει ελάχιστα και τα δυο
Στο χώμα το dakar είναι πολύ καλύτερο, στην εθνική ταξιδεύει με μεγαλύτερη άνεση για τους επιβάτες, στην πόλη δεν το συζητάω
Είναι λίγο πιο ελαφρύ και έχουν παρόμοιες επιδόσεις
Και το κυριότερο δεν είναι άφριkα :alien:

Περισσότερα από κατόχους και πωρωμένους

Κανένας
09/06/2005, 09:07
και κάτι άλλο σημαντικό
δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην BMW, αλλά επειδή έχω μπλέξει με την αντιπροσωπεία του ακατονόμαστου, μακριά

antonislol
09/06/2005, 10:19
θα την χρησιμοποιοιώ και στην πόλη για βόλτες, αλλά και σε ταξίδια (βουνά πιο πολύ) δηλαδή ανηφόρες και κατηφόρες, και σε χωματόδρομους και διάφορα τέτοια συναφή.
απλά θα είναι λίγο φορτωμένη
επειδή τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμε με τισ μηχανές να ρωτήσω και κάτι άλλο για την άφρικα, αν υπάρχει πρόβλημα με λασπόδρομους ή σε λάσπες ή όχι.
Thanks

crs-k
09/06/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonislol
θα την χρησιμοποιοιώ και στην πόλη για βόλτες, αλλά και σε ταξίδια (βουνά πιο πολύ) δηλαδή ανηφόρες και κατηφόρες, και σε χωματόδρομους και διάφορα τέτοια συναφή.
απλά θα είναι λίγο φορτωμένη
επειδή τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμε με τισ μηχανές να ρωτήσω και κάτι άλλο για την άφρικα, αν υπάρχει πρόβλημα με λασπόδρομους ή σε λάσπες ή όχι.
Thanks

Πρωτα απ' ολα Καλως Ηρθες! :wave2:

Το Αφρικα εχει σχεδον το ιδιο "προβλημα" που εχει και το Dakar ... :D

Απο τα μηχανακια που θες, το ενα ειναι μονοκυλινδρο και το αλλο δικυλινδρο (που σημαινει πως ταξιδευει καλυτερα και εχει λιγοτερους κραδασμους).

Ειναι λιγο πιο βαρυ, αλλα κατατασσονται περιπου στην ιδια ταξη "βαρους"

Κανουν και τα δυο την ιδια δουλεια.
Αλλα εγω αν ηταν να ξαναδιαλεξω αναμεσα στα δυο, παλι Αφρικα θα επερνα ... :D

ΔΕΝ ειμαι "κολημμενος Αφρικανος"! :nono:
Ευχαριστως να την αλλαξω μολις υπαρξει καποια αναλογη μηχανη! :smilea:

Η τελικη αποφαση φυσικα ειναι δικη σου!



:smokin: :beer: :wave2:

OldMan
09/06/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
.........................

:lol: :rotflmao: :lol:

Μιλάμε ρε Χρήστο, για αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!!!

:lol: :beer: :lol:

crs-k
09/06/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Μιλάμε ρε Χρήστο, για αξιοθαύμαστη σαφήνεια !!!!

:lol: :beer: :lol:

Δεν θελω να μπω σε "λεπτομερειες" που θα φερουν πιθανη "αντιπαραθεση" ...

:lol: :rotflmao: :lol:

WWW
09/06/2005, 14:39
Φίλε μόνο Africa. Άσε τα μονοκύλινδρα για τίποτα χωμάτινους. Το Africa είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ, σχετικά δυνατό, ταξιδιάρικο, πας και με 130 - 140 χωρίς να γίνεσαι κομμάτια.

Μοναδικό μειονέκτημα η σέλα του που αν με τον Ντίνο Μπάτζιο την βελτιώσεις ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Εκπληκτικό μηχανάκι. Το είχα και μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν συγκρίνεται με το BMW το οποίο επίσης έχω οδηγήσει (ξεκαβάλησα το Africa και οδήγησα αυτό και δεν έβρισκα την ώρα να το αφήσω).

Φυσικά αυτό που λέω εκφράζει την δική μου άποψη και μόνο. Ίσως για κάποιον άλλο να είναι διαφορετικά.

Κάνε ένα τσέκ και μόνος σου και θα με θυμηθείς ...

WWW
09/06/2005, 14:44
Α και για να μην θεωρηθώ προκατειλημένο αναφέρω πως δεν έχω πλέον Afica αλλά V-strom 1000. Έδωσα το Africa για το Strom μόνο και μόνο γιατί ήθελα περισσότερη δύναμη, μικρότερη κατανάλωση. Πρόκειται όμως για ένα ΣΚΛΗΡΟ V που φαίνεται πως προέρχεται από την μαμα TL. Το μηχανάκι σκηλιάζει από τα χαμηλά με σχετικά αυξημένους κραδασμούς και επιταχύνει πολύ καλά. Όμως μέσα στην πόλη σκοτώνεται κυριολεκτικά.

Το Africa είναι Smooth σε όλα τα μήκη και τα πλάτη αλλά σχετικά υποτονικό (εώς πολύ συγκριτικά με το Strom αλλα τι συγκρίνω τώρα). Τώρα ποτέ δεν θα μπορούσα να βάλω σε σύγκριση την μεγάλη θεά από την Αφρική με το BMW, ακόμα και με τα GS της αμέσως επόμενης γενεάς (πλήν του 1.200)