PDA

View Full Version : Η πρόταση της ασφαλιστικής



TOLISTOLAROS
05/03/2010, 09:37
είναι(όλα μαζί) 6000...Μου δίνουνε
α)2000 για το μηχανάκι
β)1200 για τις φυσικοθεραπείες(με αποδείξεις)
γ)400 για εξοπλισμό
δ)2400 για ηθική βλάβη-διατροφή...

Δεν απάντησα ακόμα αλλά είναι τραγικά λίγα...Πήγα να κουτσαθώ(για να μη σκεφτώ τίποτα χειρότερο) ταλαιπωρήθηκα3 μήνες και ακόμα δεν είναι όπως πριν και δίνουν 2400 για την ταλαιπωρία

ΥΓ:είναι δυνατό να ισχυριστούν μειωμένη αξία εξοπλισμού λόγω ατυχήματος;Συγκεκριμένα από τα 930 που κόστιζε μου δίνουν 400.Αφού μετά από ατύχημα αντικαθίσταται με καινούριο.
θα τους πάω δικαστικά μου φαίνεται...Ο,τιδήποτε υπάρχει από προτάσεις ,δεδικασμένα ευπρόσδεκτα.
:)

Albatros
05/03/2010, 18:00
Δικαστικά???!!!!!
Με αυτό το σύστημα Δικαιοσύνης που έχουμε???
Μίλησε μαζί τους μήπως ανεβάσεις το ποσό,πάρτα και μη πεις ευχαριστώ...

JZER40
05/03/2010, 21:02
Πήγαινέ τους δικαστικά.....

Κάθε χρόνο αυξάνονται τα ασφάλιστρα γιατί και καλά ανεβαίνουν οι αποζημιώσεις....
αν δείς για θάνατο λένε εώς και 1.000.000 ....Πότε τα έδωσαν????

καταρχήν κάνε ασφαλιστικά μέτρα 9αν δεν έχεις κάνει για άμεση αποζημίωση...

Μιά μέρα πρίν το δικαστήριο θα σου έρθουν με βελτιωμένη προσφορά...ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ>>>ΘΥΜΙΣΟΥ ΤΟ......

Αν δεν σε καλύπτει πήγαινέ τους δικαστικά...

Σίγουρα θα πάρεις σχεδόν τα διπλάσια......Τα δικαστικά μην σε απασχολούν.....βάλτα στην αποζημίωση.....

TOLISTOLAROS
05/03/2010, 21:09
Δεν ζήτησα την ποινική δίωξη της υπαίτιας.Ο δικηγόρος μου μου λέει κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά αν πάμε δικαστικά θ'αργήσει.Δε μ'απασχολεί αυτό πάντως.Θεωρώ απαράδεκτη την πρότασή τους:κινδύνεψα να πεθάνω(μην πω τίποτ'άλλο),δεν μπορούσα να εξυπηρετηθώ εύκολα,το πόδι μου δε θα'ναι ποτέ πια όπως πριν.
Θα τους μιλήσω τη Δευτέρα

ΥΓ:Αυτό που μ'εξοργίζει είναι ότι αντιμετωπίζουν τον εξοπλισμό σαν όχημα.Αν είναι δυνατόν να μην καλύπτουν αγορά του ΙΔΙΟΥ εξοπλισμού ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ.Ο εξοπλισμός μετά από ατύχημα είναι άχρηστος και χρειάζεται ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ώστε να προστατέψει...

guzzistas
05/03/2010, 21:16
Καμιά φορά ο χειρότερος συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση.....
Βέβαια ευτυχώς που είσαι καλά και δεν έχει συμβεί τίποτα χειρότερο... Αν πιστεύεις ότι μπορείς να περιμένεις (διότι το δικαστικό μας σύστημα είναι σαν το κράτος μας... μπουρδέλο) τότε κυνήγησέ το και ζήτα και παραπάνω από τα παραπάνω.....

Shaolin Monk
05/03/2010, 21:17
Πηγαινε τους δικαστικα... Με ενα μαγικο τροπο ανεβαινουν οι προσφορες λες και προκειται για το ebay ενα πραμα... Απλα χρειαζεται υπομονη... Καλη τυχη...

TOLISTOLAROS
05/03/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Καμιά φορά ο χειρότερος συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση.....
Βέβαια ευτυχώς που είσαι καλά και δεν έχει συμβεί τίποτα χειρότερο... Αν πιστεύεις ότι μπορείς να περιμένεις (διότι το δικαστικό μας σύστημα είναι σαν το κράτος μας... μπουρδέλο) τότε κυνήγησέ το και ζήτα και παραπάνω από τα παραπάνω.....
Φίλε εν μέρει έχεις δίκιο.Επειδή όμως ζούμε ΚΑΙ για μια αξιοπρέπεια και επειδή ξέρω ότι οι ασφαλιστικές ποντάρουν στο ότι οι περισσότεροι δεν μπορούν/θέλουν να περιμένουν,αν δε δώσουν αυτά που ζητάω θα τους πάω δικαστικά.Είναι κοροϊδία τα 6000.
Αν και δε θέλω να το θυμάμαι ορίστε το link: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63368&highlight=%EA%E1%F4%DC%ED%F4%E7%F3%E5

BLACKGAS
06/03/2010, 22:16
Φίλε δεν τους στέλνεις πρώτα ένα εξώδικο και να τους γράψεις πόσα θες? Αν σου απαντήσουν θα ξέρεις που βρίσκεσαι!
Πρόσεξε διότι από ότι ακούγεται ετοιμάζονται για κανόνι αρκετές εταιρείες, οπότε μήπως χάσεις και τα 6Κ που σου δίνουνε? Αν περιμένεις να πας δικαστικά την ΚΑΤΩΡΑΧΟΥΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΕ υπολόγισέ το. Αν τώρα έχεις να κάνεις με καμιά εταιρεία της προκοπής, λογικά θα τα βρείτε με το εξώδικο γρηγορότερα. Anyway, πάντα όρθιος από δω και πέρα!

ΥΓ. Πάρε και μηχανάκι της προκοπής, ευκαιρεία είναι! :lol:

alexanderR6
06/03/2010, 22:29
φιλε καλησπερα και απο εμενα.
αν επιτρεπετε τι ασφαλιστικη εχεις εσυ και τι ο αλλος ?

hornetakias
06/03/2010, 23:58
φιλε απ'οτι καταλαβαινω χτυπησες ασχημα.
εγω τρακαρα τον αυγουστο και η προσφορα της ασφαλιστικης ηταν 2.500 και μου παιρνανε την μηχανη. το πηγα δικαστικα μονο για το γαμωτο και τελικα ενα μηνα πριν την δικη μου προτειναν 4500 και κρατησα και την μηχανη. γνωστη μου πηρε γυρω στα 8000 για σπασιμο χεριου!
το μονο που επαθα ηταν ενα μεγαλο σκισιμο στο αριστερο χερι (ραματα), καποιες γρατζουνιες και εσπασε το κρανος μπροστα.
πιτευω σε συμφερει δικαστικα. ειναι λιγα αυτα που σου δινουν!!απλα οτι χαρτι απο γιατρο μπορεις να παρεις οτι ακομα πονας και χρειαζεσαι ξεκουραση παρτο.
υπαρχουν δικηγοροι που ασχολουνται μονο με τροχαια και ξερουν καλα τα κολπα.συνηθως τα συνεργεια μηχανων εχουν τηλ. τους γιατι συνεργαζονται.
αυτα και υπομονη!!

caesarsk
07/03/2010, 08:29
Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά εγώ θα σου πώ ένα πράγμα

Ο Νομος για τις αποζημιώσεις αναφέρει ξεκάθαρα "αποζημίωση για να επέλθει το όχημα στην προ του ατυχήματος κατάσταση".

Αρα στηριζομένες σε αυτή την φράση οι ασφαλιστικές εβγαλαν από μόνες της την διαδικασία της παλαιότητας. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Απαιτήστε με τα χρήματα του τιμολόγίου εκεί επί τόπου, εφόσον τα έχει περάσει ο πραγματογνωμονας στον φάκελο.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...


και φυσικά μιλάει για το όχημα και αν δεν θελεις να το τραβήξεις αποδέξου (εγω δεν το δέχομαι) την μειωμένη αποζημίωση στα ανταλλακτικά.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ.


τωρα για τις ηθικές βλάβες - διατροφές.....εκει ειναι θέμα διαπραγμάτευσης

TOLISTOLAROS
07/03/2010, 09:33
Τα έξοδά μου βάσει τιμολογίων(επισκευές,εξοπλισμός κλπ) ήταν 8000 και κάτι..Στο εξώδικο ζητάω σύνολο 18000

Αρχικά δημιουργήθηκε από alexanderR6
τι ασφαλιστικη εχεις εσυ και τι ο αλλος ?
Η ασφαλιστική μου δεν εμπλέκεται καθόλου,η υπαίτια παραδέχτηκε τα πάντα.Είναι υπόθεση φως φανάρι.Δεν ξέρω αν θα πρέπει ν'αναφέρω το όνομα της ασφαλιστικής της.Δεν είναι η Ιnterafrican :) αλλά το όνομα μοιάζει και εδρεύει εκτός Αθηνών.Λίγο βόρεια...

Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Ο Νομος για τις αποζημιώσεις αναφέρει ξεκάθαρα "αποζημίωση για να επέλθει το όχημα στην προ του ατυχήματος κατάσταση".

Αρα στηριζομένες σε αυτή την φράση οι ασφαλιστικές εβγαλαν από μόνες της την διαδικασία της παλαιότητας. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Απαιτήστε με τα χρήματα του τιμολόγίου εκεί επί τόπου, εφόσον τα έχει περάσει ο πραγματογνωμονας στον φάκελο.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...


και φυσικά μιλάει για το όχημα και αν δεν θελεις να το τραβήξεις αποδέξου (εγω δεν το δέχομαι) την μειωμένη αποζημίωση στα ανταλλακτικά.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ.


τωρα για τις ηθικές βλάβες - διατροφές.....εκει ειναι θέμα διαπραγμάτευσης
Ευχαριστώ φίλε.Τα έξοδα εξοπλισμού όμως δεν εμπίπτουν στη γενικότερη αστική αποζημίωση;

caesarsk
07/03/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Ευχαριστώ φίλε.Τα έξοδα εξοπλισμού όμως δεν εμπίπτουν στη γενικότερη αστική αποζημίωση;

Στην αστική αποζημιώση εμπιπτει, αλλα ο Νομος μιλάει καθαρά για τις ζημιές στα οχήματα και όχι τον περαιτέρω εξοπλισμό. Και επίσης δεν μιλάει για μειώσεις λόγω παλαιότητας. Με απλά λόγια εξαιτίας των μειώσεων αυτών οι ασφαλιστικές βγάζουν το κόστος των υπαλλήλών τους. ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ!!!!

meidanis
07/03/2010, 18:43
Φίλε, στείλ' τους ένα εξώδικο και μια επιστολή με το τι ακριβώς κινήσεις θα κάνεις αν δεν αυξήσουν το ποσό αποζημίωσης και τα λεφτά θα σ'τα δώσουν κανονικά....

Φιλική Συμβουλή, από Ασφαλιστή!

:)

relis
07/03/2010, 18:57
Aν εισαι μεσα στο πλαισιο τριμηνου απο το ατυχημα ασκησε ποινικη διωξη σε αυτον που σε χτυπησε.

Μετα ολα παιρνουν το δρομο τους πιο ΣΟΒΑΡΑ και φυσικα αφου οπλιστεις με υπομονη περιμενεις.

Βασικα βρες ενα γατο δικηγορο που δουλευει τροχαια και θα σου λυσει τις αποριες.

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια με πμ .

TOLISTOLAROS
07/03/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από relis
Aν εισαι μεσα στο πλαισιο τριμηνου απο το ατυχημα ασκησε ποινικη διωξη σε αυτον που σε χτυπησε.

Μετα ολα παιρνουν το δρομο τους πιο ΣΟΒΑΡΑ και φυσικα αφου οπλιστεις με υπομονη περιμενεις.

Βασικα βρες ενα γατο δικηγορο που δουλευει τροχαια και θα σου λυσει τις αποριες.

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια με πμ .
Δεν είμαι μέσα στο πλαίσιο τριμήνου και δε με πειράζει να περιμένω.Εξώδικο τους έστειλα και η προσφορά τους είναι 6000 από τα 18000 που ζητάω.

Αν μου πούνε διάφορα περί παλαιότητας θα τους πώ ότι απλά θέλω το μηχανάκι μου να γίνει όπως πριν.Με τα extra που είχε.Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρεις ένα ποσό να ν'αγοράσεις πχ κάποιο άλλο.

SeNNinhA
07/03/2010, 20:13
Αφού δεν τα έχεις άμεση ανάγκη τότε το πας δικαστικώς. Μόνο να κερδίσεις έχεις. Αρκεί να μπορείς να περιμένεις. Και φυσικά θα σου επιδικαστούν και οι τόκοι. Παλιότερα με το αυτοκίνητο όχι μόνο δεν με πλήρωναν αλλά έλεγαν ότι έφταιγα εγώ κι όλας. Στο τέλος μου επιδικάστηκε όλο το ποσό που ζητούσα συν τους τόκους. Είναι το πιο πιθανό από όλα να γίνει. Αλλά μπορεί να πάει και 5 χρόνια ακόμη από την ημέρα που θα ξεκινήσεις την διαδικασία.

Οπότε ξεκίνα το δικαστικά να κερδίζεις χρόνο και πολύ πιθανόν να επανέλθουν ακόμη και άμεσα με νέα προσφορά.

sergiosm
07/03/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Δεν ζήτησα την ποινική δίωξη της υπαίτιας.Ο δικηγόρος μου μου λέει κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά αν πάμε δικαστικά θ'αργήσει.Δε μ'απασχολεί αυτό πάντως.Θεωρώ απαράδεκτη την πρότασή τους:κινδύνεψα να πεθάνω(μην πω τίποτ'άλλο),δεν μπορούσα να εξυπηρετηθώ εύκολα,το πόδι μου δε θα'ναι ποτέ πια όπως πριν.
Θα τους μιλήσω τη Δευτέρα

ΥΓ:Αυτό που μ'εξοργίζει είναι ότι αντιμετωπίζουν τον εξοπλισμό σαν όχημα.Αν είναι δυνατόν να μην καλύπτουν αγορά του ΙΔΙΟΥ εξοπλισμού ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ.Ο εξοπλισμός μετά από ατύχημα είναι άχρηστος και χρειάζεται ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ώστε να προστατέψει...


Αν δεν απασχολεί ο χρόνος τότε ΝΑ ΠΑΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ

θα πάρεις πολλά παραπάνω.

:wave2:

VOLK
07/03/2010, 23:50
αγαπητοι φιλοι, τυχαια ειδα το θεμα και ζητω συγνωμη για την παρεμβαση μου αλλα θεωρω οτι α) η σχεση δικηγορου και πελατη ειναι σχεση εμπιστοσυνης , συνεπως πας σε δικηγορο που εμπιστευεσαι και δεν ρωτας αλλους 50 και μαλιστα άσχετους. β) Ακομα και γατος δικηγορος , αναφορικα με το υψος του ποσου για ηθικη βλαβη δεν μπορει να κανει και πολλα αφου δεν υπαρχει κανενας απολυτως κανονας για τον προσδιορισμο αυτού του ποσού και συνεπως το καθε δικαστηριο μπορει να βγαλει οτι θελει. γ) Για τον λογο αυτό θα ακουσετε τα πιο απιθανα πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι καποιος δεν εκανε καλα τη δουλεια του. δ) το σημαντικοτερο σε ατυχημα ειναι να καταφερει ς να κερδισεις ως προς την υπαιτιοτητα (διότι δεν ειναι σπανιο να πας ολο χαρα οτι θα παρεις λεφτα και να παρεις.....)Συνεπώς το ποσό που θα επιδικαστει ειναι σημαντικο μεν αλλα πρεπει πρωτα να εχεις καταφερει να κερδισεις , φανταζομαι κατανοητο. ε) ευτυχως για τους δικηγορους απαγορευεται η διαφημιση . στ)καλο θα ηταν να μην πεταει ο καθενας την ατακα του είτε ξερει ,είτε όχι γιατι τετοια κουβεντα θυμιζει παρεα ποινικων που συζητανε για τις αναστολες..
Αυτα και καλη τυχη
ΥΓ Παντως αν δεν εχεις οικονομικό πρόλημα καλυτερα να πας δικαστικά

TOLISTOLAROS
08/03/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
δ) το σημαντικοτερο σε ατυχημα ειναι να καταφερει ς να κερδισεις ως προς την υπαιτιοτητα (διότι δεν ειναι σπανιο να πας ολο χαρα οτι θα παρεις λεφτα και να παρεις.....)
Έχει βγει πόρισμα και η ίδια το'χει παραδεχτεί.
Αίτιο ατυχήματος:παραβίαση STOP οχήματος Α(το δικό της).
Απλά ποτέ δεν είναι κακό να παίρνεις πολλές γνώμες.
Καλημέρες! :wave2:

VOLK
08/03/2010, 13:16
φιλαρακο , εαν πας δικαστικα και η ασφαλιστικη συνομολογησει την υπαιτιοτητα οκ, μεχρι τοτε αυτα που λες ισχυουν μονο εαν κλεισεις εξωδικαστικα. Ειναι συχνο το φαινομενο να λενε αλλα και στο δικαστηριο να παλευουν να τα ριξουν σε εσενα με σκοπο να βγει μια συνυπαιτιοτητα και να παρεις λιγοτερα.
Οσο για το δευτερο ισως και να εχεις δικιο , αλλα εαν ειχες μια ασθενεια θα ρωτουσες μεσα στο forum για διαγνωση??καπως ετσι ειναι και τα νομικα. Δεν κανεις μια κινηση, δεν ειναι ποτε μονο ενα θεμα. Καλυτερα σε εναν ειδικο που εμπιστευεσαι.Αυτη ειναι η αποψη μου .
Καλημερα επισης..

BELZEBOYLIS
08/03/2010, 13:25
Ρε άνθρωπε ,βάλε ενα δικηγόρο να διαχειριστεί το θέμα σου ! Τι κάθεσαι και διαπραγματεύεσαι με αυτούς ??? Χωρίς δικηγόρο είσαι σφαγμένος απο χέρι ....:wave2:

TOLISTOLAROS
08/03/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Ρε άνθρωπε ,βάλε ενα δικηγόρο να διαχειριστεί το θέμα σου ! Τι κάθεσαι και διαπραγματεύεσαι με αυτούς ??? Χωρίς δικηγόρο είσαι σφαγμένος απο χέρι ....:wave2:
Έχω βάλει!Έστειλε εξώδικο και μας απάντησαν!Θα το πάω δικαστικά

BELZEBOYLIS
08/03/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έχω βάλει!Έστειλε εξώδικο και μας απάντησαν!Θα το πάω δικαστικά



+1000

sergiosm
08/03/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έχω βάλει!Έστειλε εξώδικο και μας απάντησαν!Θα το πάω δικαστικά


και πολύ καλά θα κάνεις...

VGER
08/03/2010, 21:11
Α, γεια σου...;)

aisxos
09/03/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έχω βάλει!Έστειλε εξώδικο και μας απάντησαν!Θα το πάω δικαστικά

καλημερα.περαστικα δεν εισαι καλα ακομα..μιας και ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση θα ηθελα να σου δωσω την δικια μου συμβουλη..Εαν προσωπικα δεν βιαζεσαι για τα χρηματα για να επισκευασεις την μοτο σου η οτιδηποτε αλλο μην τα δεχτεις..τα χρηματα αυτα ειναι τα λιγοτερα μετρημενα ευρω ευρω που θελει να δωσει η ασφαλιστικη..μιας και εισαι τυχερος και παραδεχθηκε το λαθος ο αλλος τοτε πηγαινε δικαστικος προς την ασφαλεια του.μιας και εχεις δυνατο χτυπημα μπορεις να ζητησεις μονο για ψυχικη οδυνη εως 80.000 χιλιαδες χωρις να χρειαζεται να το τεκμηριωσεις..αυτα τα χρηματα ειναι γιατι εσυ πιστευεις οτι τοσο σου κοστισε συν τα υπολοιπα..βεβαια δεν θα τα παρεις ολα αλλα αναλογα ποσο αλανι ειναι ο δικηγορος σου.ωστοσο αναφερθηκε σε παραπανω ποστ...ναι εαν το πας δικαστικος την προηγουμενη μερα πριν το δικαστηριο θα χτυπησει το τηλεφωνο σου και η προσφορα θα ειναι τουλαχιστον διπλασια...κατα την δικια μου εκτιμηση εγω θα συνεχιζα κανονικα και δεν θα δεχομουν...εαν δεν σε καλυπτουν τα χρηματα μην το σκεφτεσαι καθολου..
στην δικια μου περιπτωση ειχα ζημιες υλικες στα 12.000 εαν εκαναν καν το κοπο να μου προσφερουν κατι δεν νομιζω να το σκεφτομουν κατω απο 15.000 και δεν ειχα τον τραυματισμο σου..και ουτε μου περισσευουν,και ειχα αναγκη απο μεταφορικο..

TOLISTOLAROS
17/03/2010, 11:49
Σήμερα είπαν στο δικηγόρο μου ότι δε δέχονται.Το μόνο που με απασχολεί τώρα είναι πώς να εμφανιστώ στο δικαστήριο:με κουστούμι και (τί άλλο) ΚΙΤΡΙΝΗ γραβάτα ή με κράνος; :sun: :D :cool:

taskon
17/03/2010, 14:58
να ρωτησω κάτι? στην αρχη του ποστ αναφερεις οτι η απαιτηση σου ειναι 6.000, μετα γραφεις 8000 και το εξωδικο που στελνεις ειναι για 18.000. πόσο ειναι οι υλικες ζημιες μαζι με εξοπλισμο, διατροφη, απομειωση αξιας κλπ και πόσο ειναι η απαιτηση σου για ηθική βλάβη?