PDA

View Full Version : Manual CBF-250 - Απορίες/Συζητήσεις



oulas
09/06/2005, 11:16
Παιδια μετα απο καμποσο κοπο, και την βοηθεια του Jonpan
καταφερα και ανοιξα την σελα, και πηρα τα manual. Κακη εντυπωση μου εκανε η απουσια των ελληνικων. Το παλαιο μου runner, ειχε ελληνικο manul, αναλυτικοτατο!

Σκεφτεικα να ανοιξω αυτο το ποστ, για να συζηταμε, σημεια απο το manual, που μας ενδειαφερουν, αλλα και να εντοπιζουμε ασαφειες, αλλα και να καταθετουμε την δικη μας εμπειρια πανω σε αυτα που λεει ο κατασκευαστης. Εγω παντος ειμαι φανατικος με τα manual, ειδικα, οταν δεν ειμαι και γνωστης του αντεικειμενου, οπως τωρα δηλαδη!

sniper
09/06/2005, 11:18
Πήγαινε από εκεί που το αγόρασες και ζήτα το ελληνικό manual. Το αγγλικό έρχεται στην κούτα με το μηχανάκι απ' έξω. Το ελληνικό το δίνει ο Σαρακάκης στους εξουσιοδοτημένους του.

ΔΩΡΕΑΝ είναι.

:smokin:

oulas
09/06/2005, 11:47
Δεν το αγορασα απο εξουσιοδοτημενο καταστημα. Παναμπορια ηταν. Αρα θα παρω το ελληνικο manual, οταν, παω για το πρωτο service σε εξουσιοδοτημενο συνεργειo?

Rezeguet
09/06/2005, 11:49
ελα ρε παιχταρα το πηρες?? Μεγειες μεγειες πολλες! Αντε και αλλος στο στρατοπεδο επισημα! :beer: :beer:

Οκ, το manual το ελληνικο δεν το πηρα ποτε (και δεν το χρειαστηκα) γιατι το αγγλικο και το γερμανικο με καλυπτουν πληρως. Τα βασικα που πρεπει να διαβασεις ειναι τα περι συντηρησης και βλαβων. Οσον αφορα το στρωσιμο, σε μια σελιδα του μανιουαλ εχει μια παραγραφουλα περι στρωσιματος και απλα αναφερει 'για τα πρωτα 500χλμ να σεβαστειτε την νεοτητα του κινητηρα αποφευγοντας αποτομες επιταχυνσεις και υπερβολικα ψηλες στροφες'' δηλαδη ο κινητηρας δεν χρειαζεται σχεδον καθολου στρωσιμο (χωρις αυτο να σημαινει να πας να τον ξεσκισεις, απλα λιγο σεβασμος). Πανως αυτο με τις 4000στροφες ειναι απο τα πιο γελοια πραγματα που εχω κουσει ποτε μου. Πως μπορει καποιος μηχανικος να το πει αυτο? :lol: :lol: Ημαρτον δηλαδη! :lol:
:wave2:

Rezeguet
09/06/2005, 15:05
λοιπον απαντω εδω στο ΠΜ που μου εστειλε ο ουλας, για να ξερουν ολοι τι λαδι βαζω στις τηγανιτες σαλατ... εεε αλυσιδα της cbf μου :D :D

Λοιπον βαζω το Βel Ray Super Clean Chain Lube, ενα γκριζο μπουκαλακι με μαυρο καπακι και γραφει στο αριστερο μερος με κιτρινα γρμματα 'new'. Βγαζει ενα αασπρο λαδι που μενει εκει για πολυ καιρο (δεν ξερω ποσο ακριβως) μια ασπριλα που δεν βγαινει με τιποτε. Προλαβα να βαλω μονο μια φορα οποτε δεν ξερω τι και πως ειναι απο ποιοτητα παντως μου το συστησαν και αλλοι.... Η τιμη του ειναι (το μικρο μπουκαλι με 252 ml) γυρω στα 9 με 10 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Απο λαδι βαζω μεχρι τα 8000χλμ ΜΟΝΟ πληρως ΜΗ συνθετικο, δηλ 100% ορυκτο. Μετα τις 8000 θα εβαζα και ημισυνθετικο και μετα τις 16000 θα εβαζα πληρως συνθετικο. Το κανω αυτο λογω μιας ερευνας της castrol που υποστηριζει οτι τα συνθετικα εμποδιζουν το στρωσιμο του κινητηρα, ειχε δημοσιευτει και στο ΜΟΤΟ σε απλοποιημενη μορφη η ερευνα αυτη (με τον τιτλο τεχνικο στρωσιμο).

Παντως καλο ειναι το λαδι να ειναι της μεγιστης δυνατης ποιοτητας γιατι η διαφορα τιμης δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλη κιολας απο τα μαπα λαδια στα καλα (castrol, bel ray, repsol κλπ) και εννοειται οτι ειναι καλυτερης ποιοτητας τις περισσοτερες φορες. Τα βενζιναδικα εχουν συνηθως μαπες, οποτε τσεκαρε κανα μαγαζι για μηχανες, ακομα και απο κει που το πηρες το μηχανακι πρεπει ναχουν. :wave2:

Τελος, για να βαλεις λαδι στην αλυσιδα του cbf ειναι δυσκολη υποθεση καθως δεν εχει κεντρικο σταντ. Καταρχας ξεβιδωσε το καλυμα της αλυσιδας το πλαστικο. μετα παρε λιγο νερακι και ενα πανι και καθαρισε ολη την αλυσιδα σχολαστικα. Για να καθαρισεις/λαδωσεις την αλυσιδα σε ολο της το μηκος θα κανεις την μεθοδο μακγκαιβερ , σερνοντας την μηχανη (κλειστη βεβαια) με το χερι πανω κατω και λαδωνοντας/καθαριζοντας αναλογα. Αρκετα κουραστικο και δειχνει γελοιο και θα σου παρει καμια ωρα να το κανεις συν μια πιασμενη μεση απο το σκυψε-λαδωσε-σηκω-τραβα/σπρωξε-σκυψε αλλα αμα την αγαπας το κανεις εθελοντικα :wave2:

oulas
10/06/2005, 00:16
Σε ευχαριστω φιλε Rezequet, και jonpan για τις απαντησεις σας.
Παρακατω ποσταρο και την απαντηση που μου εδωσε ο jonpan.

oulas
10/06/2005, 00:17
Re: Αγορα λαδια ....

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

oulas έγραψε στις 09-06-2005 14:28 :
Γραψε μου σε παρακαλω τι λαδι να αγορασω για να προσθετω στον κινητηρα, τι σπρει η λαδι πρεπει να παρω για την αλυσιδα, και τιμες τους στο περιπου. Για την αλυσιδα αν πρεπει να αγορασο κανενα ειδικο μπουκαλι για να χεινω το λαδι πες μου. Ειμαι ασχετος. Τα ειχες ποσταρει καπου, αλλα δεν θυμαμαι να τα βρω.

Thanx φιλε.


Α πρεπει να παω σε ειδικο μαγαζι, η μπορω να το βρω και απο βενζιναδικα. Πες μου καλα προιοντα, δεν κανω τσιγκουνιες.


Επισης για να ελεξω το λαδι δεν καταλαβα απο το manoual, αν το μηχανακι θα ειναι στο πλαινο stand, η θα το σηκωσω ορθιο.

--------------------------------------------------------------------------------




Προσθέτουμε πάντα αυτό που έχει ήδη μέσα, εκτός αν τα κάνουμε εξολοκλήρου αλλαγή. Αν έχει άλλα και βάλεις άλλα, μπορεί το ένα να χαλάσει τη δομή του άλλου.

Εγώ έχω motul5100. Μου φαίνονται καλά αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να σου πω. Η Χοντα λέει Agip, οπότε στην πρώτη αλλαγή πες του Agip και μάθε ποιο είναι το μοντέλο, και πάρε κι εσύ ένα μπουκαλάκι να συμπληρώνεις αν το πηγαίνεις σβέλτα.

Το μοτουλ έχει 10 ευρώ και το βρίσκεις σε Practiker & Carefour

Πάρε wd40 και ρίχνε πού και πού στη μανέτα του συμπλέκτη, εκεί που πιάνει το συρματόσχοινο και εκεί που έχει τη βίδα - πείρο. Καμιά φορά ο συμπλέκτης τεντώνει το προστατευικό λαστιχάκι - κάλυμα και έτσι θέλει δύναμη. Βάλε wd40 κάτω από το κάλυμα για να γλυστράει και να μη το παρασέρνει.

wd40 5-6 ευρώ. Κάνει για ντίζες βίδες κλπ αλλά όχι για αλυσίδα ή ρουλεμάν που θέλουν πιο χοντρο υλικό, καθώς αυτό φεύγει αμέσως.

Την αλυσίδα πρώτα την πλένεις με τρεχούμενο νερό ή και με πίεση, ΚΑΙ ΜΕΤΑ την περνάς με το λυπαντικό. Εγώ έχω το πολύ καλό Sonax motorrad με Teflon, μόνο που μπορεί να σου τη δίνει γιατί ασπρίζει λίγο. Πολύ καλό βγάζει και η Shell αλλά δε θυμάμαι όνομα. Καλό είναι να έχει τεφλόν ή σιλικόνη.

Sonax 13ευρώ
σε βενζινάδικο το βρήκα

Για τη στάθμη ελέγχεις με τη μηχανή κατακόρυφα όχι στο σταν, και χωρίς να ξαναβιδώσεις το πώμα, μέχρι να ακουμπήσει στις βόλτες.
__________________
Δεν είναι η δόξα /
δεν είναι τα λεφτά /
είναι του δρόμου η χαρά !

oulas
10/06/2005, 12:24
Παιδια στο manual, στη σελιδα 23 λεει οτι>

Normal clutch lever free play is:
10 - 20 mm


1)Εννοει οτι η μανετα του συμπλεκτη πρεπει να ειναι 1- 2 εκατοστα χαλαρη και μετα να αρχιζει να σφιγγει? Δηλαδη εννοει απο τοτε που τον σφιξεις τον συμπλεκτη να καταιβενει 1-2 ποντους χωρις αντισταση, και μετα να αρχιζει να σου δινει την αισθηση στο χερη οτι σφiγγει?

2) Στο δικο μου παντος ειναι απο την αρχη της κινησης σχετικα σκληρο, και δεν παρατηρω κανενα κενο 1-2 ποντους. Επισης μου φαινετε οτι εχω δυσκολια να αλλαξω τις ταχυτητες. Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως.

Τεσπα το εχω οδηγισει ελαχιστα λογω χρονου, 2-3 χιλιομετρα, με αρκετα σβησιματα. Η εγω εχω ξεχασει τα παντα, ( η εμπειρεια μου με μηχανη με συμπλεκτη, ηταν 10 μηνες πριν που εδωσα για το διπλωμα σε μια eliminator), η θελει αλλο ρυθμισμα ο συμπλεκτης.

Εγω θελω προς το παρον να κανει μεγαλη διαδρομη, μεχρι να το μαθω.

3) Τα μηχανακια σας πως ηταν στην αρχη και πως τωρα? Ηταν σκληρο το κιβωτιο και εστρωσε. Θελει δυναμη για να αναιβασεις μαι ταχυτητα, η εγω εχω προβλημα?


Τεσπα το, Σαββατο που δεν εχω τιποτα να κανω, θα το πιασω αλη μερα να το μαθω!

oulas
10/06/2005, 12:29
Ρελαντι

Επισης ξεχασα να αναφαιρω οτι οταν το προτοπηρα το ρελαντι, αφου ειχε ζεσταθει ηταν στις 1000- 1100 στροφες. Αφησα την μηχανει να ζεσταθει για αλλα 5 λεπτα και το ρυθμησα στις 1500. Λετε και γι αυτο να εκανα και τοσα σβησιματα?

Alchimistis
10/06/2005, 15:13
)Εννοει οτι η μανετα του συμπλεκτη πρεπει να ειναι 1- 2 εκατοστα χαλαρη και μετα να αρχιζει να σφιγγει ΧΙΛΛΙΟΣΤΑ ΚΑΛΕ...

Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως. Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο.

toyota
10/06/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ΧΙΛΛΙΟΣΤΑ ΚΑΛΕ...
Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο.

To 10-20 mm ειναι 1-2 cm.ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

Alchimistis
10/06/2005, 15:28
Εγώ διαβασα 10-20 εκατοστα...τες πα δεν ειμαι καλα!!!! ξενυχτισμένος ανθρωπος:winka:

Rezeguet
10/06/2005, 15:38
ο συμπλεκτης μαλον δεν χρειαζεται ρυθμισμα. Εσυ χρειαζεσαι ρυθμισμα! :lol: :lol: :lol: :wave2:

johnpan
10/06/2005, 16:19
Αν οι ταχύτητες δε μπαινουν εύκολα, είτε θέλει λάδια (απίθανο) είτε πρέπει να ρυθμίσεις το συμπλέκτη να πιάνει πιο νωρίς, δηλαδή σφίξιμο. Το σφίγγεις είτε από πάνω είτε από κάτω.

Καλύτερα να σου το ρυθμίσει κανας μάστορας, ένα λεπτό θα κάνει, αλλιώς σφίξε λίγο και κάνε πειραματισμούς.

Το ρελαντί ήταν όντως χαμηλό, από 1400 και πάνω, και κάτω από 2000 να το έχεις. Αν σβύνει, κάνε λίγα χιλιόμετρα με ανοιχτό το τσοκ, και ρύθμιζέ το από φανάρι σε φανάρι να είναι κάτω από τις 3000 ρελαντί. Μετά από λίγα φανάρια το κλείνεις τελείως και οκ.

Τα σβυσίματα γίνονται από ρελαντί ή από συμπλέκτη?

Για τα σκληρά κιβώτια των μονοκύλινδρων πρώτη φορά τα ακούω,δε νομίζω να ισχύουν.

oulas
10/06/2005, 22:30
ο συμπλεκτης μαλον δεν χρειαζεται ρυθμισμα. Εσυ χρειαζεσαι ρυθμισμα!

Πιο κοντα απο ολους επεσε ο Rezeguet! Σημερα αν και εκανα μονο 5 χιλιομετρα τα πηγα πολυ πολυ καλυτερα. Μονο ενα σβησιμο. Αρχισα σιγα σιγα να το τσουλαω το μηχανημα!

oulas
10/06/2005, 22:36
Το ρελαντί ήταν όντως χαμηλό, από 1400 και πάνω, και κάτω από 2000 να το έχεις

Σιγουρα για τα χθεσινα σβησηματα εφταγα και εγω αλλα και το ρελαντι. Σημερα το εβαλα στις 1500, και ολα ειναι πολυ καλυτερα.

Δοκιμασα να βαλω το ρελαντι στις 1600, και ειδα οτι το μηχανακι σε απολυτο ισιωμα, πηγενε μονο με συμπλεκτη και χωρις γκαζι.
Ετσι το αφησα στις 1500.

Βεβαια μου κανει εντυπωση οτι για να πιασει 1500, οπως ειναι πλεον ρυθμισμενο, θελει αρκετο ζεσταμα καπου 10 λεπτα. Κανω καλα που το αφωνω 10 λεπτα να ζεσταθει;

oulas
10/06/2005, 22:48
--------------------------------------------------------------------------------
Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως.
--------------------------------------------------------------------------------

Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο

---------------------------------------------------------------------------------

Λοιπον με τον συπλεκτη μου δεν ξερω να κρινω τι παιζει , μιας και ειναι το πρωτο μου μηχανακι ουσιαστικα, και δεν εχω καπιο μετρο συγκρισης. Σημερα εμαθα καπως να τον δουλευω. Τον ρυθμισα, να πιανει λιγο παραπανω απο την μεση, και καταφερα να τον συνηθησω. 1 σβησιμο σε 5 χιλιομετρα δρομο!

Οσοπ αναφορα το θεμα νεκρα:

1) Παρατηρισα οταν εχω πρωτη, και πατησω συπλεκτη, και συκωσω τον λεβιε, λιγο προς τα πανω μεχρι τιην μεση της διαδρομης, τοτε μπαινει η νεκρα.

2)εαν εχοντας πολι πρωτη, σηκωσω τον λεβιε πιο δυνατα, μεχρι να φτασει τερμα πανω τοτε μπαινει δευτερα.

Ετσι πρεπει να λειτουργει ρε παιδια; Δεν θυμαμαι καθολου τι εκανα με τον δασκαλο πριν 10 μηνες σε αυτο το σημειο!

Εαν ετσι ειναι, τοτε πρεπει να σουλεψω λιγο αυτην την κινηση, γιατι μου εχει τυχη εν κινησει απο πτωτη ταχητυτα να βαλω νεκρα αντι δευτερα!

Αυτος ηταν απο οτι καταλαβα ο κυριως λογος που την πρωτη μερα τον ειχα καταπιει!

oulas
10/06/2005, 23:06
Παιδια τελος να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας, γιατι η εμπειρια μου ειναι μηδενικη με μηχανη, και η μονη μου βοηθεια ειστε ολα τα παιδια του forum που απαντατε, καθως και το manual!

Ειναι πολλες οι ερωτησεςι μου, οτι μπορειτε απανηστε.

Α παρτε και μια :beer: , γιατι οσο θα απαντατε. Ειναι πολλες οι ερωτησεις, και με τον καιρο θα γινονται περισσοτερες:lol: :lol: :lol:


Αυριο αρχιζει νεα μερα, εχω ολη την μερα δικια μου, θα παω να το γεμισω και για πρωτη φορα το μορακι μου, και θα το ξεσκισω στις βολτες!

Αντε :wave2: :wave2: :wave2: , σας!

Rezeguet
13/06/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
[B]Οντως η νεκρα ειναι λιγο προβλημα. Στο φαναρι την βαζω παντα απο πρωτη, αλλα δεν πετυχαινει παντα, και μερικες φορες κανω δευτερη και τριτη προσπαθεια. Απο 2 ρα σε νεκρα, δεν το χω καταφερει!

Πολι κοντη η πρωτη και η δευτερα, και μεχρι να τις αλλαξω, τα τουτου κολλανε πισω μου. Υποψιν οτι τις αλλαζω στις 4, με απαλο γκαζακι, χωρις επιταχυνση!

Η νεκρα μπαινει δυσκολα στοχω ξαναπει αλλα θα τη συνηθισεις. Απο 2η μονο με πολλη προσπαθεια. Επισης για τις ταχυτητες μην ξεχασεις να διαβασεις το τοπικ που ειχα ανοιξει πριν απο 5-6 μηνες στα οδηγηση tips&tricks με το ονομα ''τεχνικες οδ. για αρχαριους''

Αυτο για την δευταρε και πρωτη τα γραφει καπου εδω μεσα στο cbf φορουμ και επισης στο τοπικ που ανεφερα πιο πανω. Αμα βρεις το λινκ ποσταρε το.

oulas
27/06/2005, 01:37
Απαντω εδω στο προσωπικο pm του jonpan:



Τουλαχιστον, πηγα και ειδα, ειναι μεσα, μονο ενας μαστορας,ενας κυριος 50 αρης, προθυμος να σου μιλησει, χωρις καθολου πιτσιρικαρια, πολυ βασικο αυτο. Ηταν μικρο μαγαζι, με λιγες μηχανες που περιμενανε, οποτε, το λογικο ειναι, να τα προσεχει. Θα δουμε. Λαδια και φιλτρο ειναι μονο αυριο.



Λοιπον, περιλιπτικα θα σου πω, (αυριο ταξιδευω και θα την πεσω τωρα) οτι ο μαστορας ηταν πολυ φιλικος, μιλησαμε για αρκετη ωρα, και μου πε οτι το motul που βαζεις, αν και πουλιεται σαν καλο λαδι, δεν ειναι απολυτως καταλληλο με το μηχανακι μας. Μου πε οτι κανει προβληματα στην καδενα και καπου αλλου που δεν θυμαμαι.

Εμενα μου εβαλε ενα αλλο λαδι, με προδιαγραφη, 20W 50, SG, και οτι ειναι ισαξιο και λιγο καλυτερο απο το agip το μαμησιο. ειναι σε μαυρο κοθτακι, με κοκκινα γραματα, και λεγετε siliconline, αν θυμαμαι καλα.

Μου ρυθμισε συμπλεκτη, και με το λαδι αυτο, εχει βελτιωθει αρκετα, η αλλαγη ταχυτητων. Κουμπωνουν πιο γλυκα, και βρισκω πιο ευκολα νεκρα.

Ακιμα ρυθμισε το κενο απο το γκαζι, εβαλε πιεσεις στα λαστιχα, αλαξε φιλτρο λαδιου. Ολα αυτα 25 εuro.

Για την αλυσιδα μου πε να μην βαζω το belray , new super clean, το οποιο εχει και ο Rezeguet, γιατι αν και δεν λερωνει, κραταει την αλυσιδα αρκετα στεγνη. Μου πε οτι τα γρασα αυτα δεν λιπαινουν σωστα, και ν απρωτιμο να λερωνει η ζαντα μου, και να ειναι υγρη η αλυσιδα, παρα να βαζω αυτες τις μουφες. Οταν τελειωσει το spray μου, θα παρω το δικο του. Δεν θυμαμαι ονομα!

Επισης συμγωνησαμε για καθε 2500 αλλαγη λαδια, με κοστος 11 ευρο, και καθε 5000 λαδια και φιλτρο. Επισης μου πε μεχρι 3500 χλμ, να πηγαινω εως 6000 στροφες. Αν κανω ολα αυτα και παθει κατι, αναλαμβανει να με καλυψη με την εγγυηση.

Μου πε αν το αφησω να κανει ηρεμα τα πρωτα 3500, και αλλαζω λαδια καθε 2500, τοτε θα μπορω να το σκισω μετα οσο θελω.


Αυτα μαγκες, αναχωρω για Αμοργο.....


Τα λεμε

oulas
27/06/2005, 01:38
Γραματικας, Χαμοστερνας 56

Rezeguet
28/06/2005, 15:53
εγω το λαδακι το αλλαζω μονος μου :D οπως και λαδωνω την αλυσιδα και ελεγχω τα ηλεκτρικα και τα ''αναλωσιμα'' (μπουζακι λαστιχακι τακακι). Δεν νομιζω να χρειαζεται να πας για σερβις και να πληρωνεις 50 Ε σε δουλεια που κανεις για 10Ε μονος σου...

Τεσπα ειναι και θεμα χρονου επιλογης και ασφαλειας οποτε ο καθεις το δικιο του.

Καλο ταξιδι και καλα να περασεις, και μην ξεχνας θελουμε φωτο! :D :wave2:

Α ναι απο βδομαδα ξεκιναω βοηθος μηχανικου στην VW :D :wave2:

oulas
22/10/2005, 00:45
Επειδη κανω καποια Χιλιομετρα Εθνικη, και ειδα αυτο στο manual, θα οφελειθω, αν βαλω το δευτερο μπουζι το 9αρι;

Το οφελος θα εχω; Μεγαλυτερη τελικα; Χανω σε κατι απο το 8αρι;


26682

ΙΠΠΕΑΣ
22/10/2005, 01:04
Καταστηματάρχης (πολλά χρόνια) με λάδια έχει πει σε φίλο μου ταρίφα ότι για καινούργια μοτερ το καλύτερο λάδι είναι το 10 - 40 ημισυνθετικό γιατί είναι "ψιλό" και απλώνεται σε όλες τις εσοχές του κινητήρα και λόγω της σύνθεσης του κάνει για το σωστό γλύστριμα των σφιχτών καινούργιων μεταλλικών μερών του κινητήρα. Όταν στο μέλλον αρχίζει η μηχανή να τσιμπάει λάδια συνήθως βάζουμε κάποιο τύπο σαν το 10 - 50 που είναι πιο "χοντρό".

Βέβαια αυτά είναι εμπειρικές συμβουλές. Αναρωτιέμαι τι γνώμη έχου οι ειδικοί. Περιμένω σχολιασμό από όποιον έχει την όρεξη να απαντήσει.

PS: ΕΛΛΑΣ η χώρα της πατέντας και των πολύξερων :rotflmao:

johnpan
23/10/2005, 00:05
Το ποστ με το μπουζί που είχα βάλει, πάει, δεν το βρίσκω πια... Ηταν πολύ παλιά...

AnyWay, τώρα πια από οτι μου είπαν, βγάζει μόνο το 9άρι. Εγώ αυτό έβαλα στο τελευταίο σέρβις, λόγω ταξιδιών. Δε θα παρατηρήσεις διαφορά. Εμένα μου είχε φανεί πως δεν είναι τόσο ζωντανό στα ρεπρίζ όσο ήταν πριν, στα 20-60χαω, αλλά ήταν ιδέα μου τελικά...

Για ταξίδια να το βάλεις, έχει λιγότερη φθορά από το 8άρι. Τελική δε θα δεις διαφορά, απλά σε μπερδεύει η σύνταξη στο manual, όπως και εμένα είχε μπερδέψει...

latris mixanis
24/10/2005, 10:37
Να ρωτήσω κάτι. Έχω παρατηρήσει ότι αρκετες φορές η μηχανή ενώ έχει πάρει μπροστά μου σβήνει μετά από λίγο.
Είχατε και σεις το ίδιο πρόβλημα πως το λύσατε??

startengine
24/10/2005, 12:06
Τι εννοείς σβήνει ο κινητήρας?
Στο ρελαντί?
Αφού βάλεις ταχύτητα?
Ενώ κινείσαι???

oulas
24/10/2005, 13:14
Να ρωτήσω κάτι. Έχω παρατηρήσει ότι αρκετες φορές η μηχανή ενώ έχει πάρει μπροστά μου σβήνει μετά από λίγο.

Και εμενα το παθενει συνεχεια αποως και ο Alexander, που ειδα τα χαλια μου και τα δικα του στα Μεγαρα. Ακομα δεν το εχουμε λυσει. Εγω το πηγα στο μηχανικο μου, και μου αναιβασε το ρελαντι, αλλα μετα απο διαδρομη και αφου ζεσταθηκε, το ρελαντι της μηχανης κοντεπσε να παει 2000 στροφες και τοτε το κατεβασα παλι μονος μου.

Επισης και με τσοκ εμενα, δεν κραταει ρελαντι μερικες φορες!:hypnotize

johnpan
24/10/2005, 13:48
Ρε η μηχανή μας δεν έχει αυτόματο τσοκ. Γι αυτό ξεκολήστε, λίγο γκαζάκι θέλει στα φανάρια μέχρι να ζεσταθεί...

latris mixanis
24/10/2005, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Και εμενα το παθενει συνεχεια αποως και ο Alexander, που ειδα τα χαλια μου και τα δικα του στα Μεγαρα. Ακομα δεν το εχουμε λυσει. Εγω το πηγα στο μηχανικο μου, και μου αναιβασε το ρελαντι, αλλα μετα απο διαδρομη και αφου ζεσταθηκε, το ρελαντι της μηχανης κοντεπσε να παει 2000 στροφες και τοτε το κατεβασα παλι μονος μου.

Επισης και με τσοκ εμενα, δεν κραταει ρελαντι μερικες φορες!:hypnotize

Πίστευα ότι κάνω εγώ κάτι λάθος :confused:
επίσης παρατήρησα ότι μερικές φορές κατα την αλλαγή ταχύτητας μου σβήνει :hypnotize :hypnotize

Alexander
24/10/2005, 15:04
Ανάβοντας τη μηχανή και ανοίγοντας το τσοκ εκεί που πιάνει (γιατί δεν πιάνει στο τέρμα το δικό μου) την αφήνω μέχρι να φορέσω κράνος κλπ.
Οι στροφές φθάνουν περίπου τις 3000 αλλά μόλις κλείσω τον αέρα πέφτουν στις 1000 και σβήνει αμέσως.
Επίσης, αν δεν έχει ζεσταθεί σωστά ακόμα και όταν κρατάει ρελαντί εκεί στις 1000, σβήνει εύκολα με απότομες γκαζιές...

Πάντως δεν υπάρχει και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Όλα μια συνήθεια είναι... που ανυπομονώ να ξαναποκτήσω...

oulas
24/10/2005, 15:05
Οσο για τα παραπανω σβησημτα, ειναι στην νεκρα, και απλα περιμενω να ζεσταθει. Αλλα αυτο αργει πολυ να ζεσταθει και ολο σβηνει η μαλακια. Μπορει να εχψ, το γκαζι και να το κραταω κανα λεπτο πριν ξεκινησω, και αφου φυγω και ειμαι σε κανα φαναρι, να σβησει. Αργει πολυ να ζεσταθει. Ετσι το εξηγω! Και οσο χειμωνιαζει τοσο το χειροτερο και γινεται!

KeLeYTiS
24/10/2005, 15:10
Ρε παιδια αν το μηχανακι δεν φθασει σε θερμοκρασια λειτουργιας λογικο ειναι να κανει αυτα τα τερτιπια,που να δειτε και το δικο μου μιλαμε θα καραφλιαζατε αν βλεπατε τι κανει μεχρι να ζεσταθει...

Δοκιμασατε να αλλαξετε μπουζι και να βαλετε κατι πιο θερμο? Ειδικα για τα κρυα πρωινα...

Καπου διαβασα οτι συζηταγατε για μπουζι ... και οτι το cbf παιρνει 2 τυπους ...

Το ενα ειναι ψυχρο και το αλλο θερμο και αναλογα την εποχη αλλαζεις και νουμερο....

Εσεις τι φορατε?

oulas
24/10/2005, 15:50
Ναι αλλα θελει τουλαχιστον 10 λεπτα για να δουλεψει φισιολογικα. Εγω σε 10 λεπτα εχω φτασει στην δουλεια μου. Τι να το κανω; Σε ολη τη διαδρομη ταλαιπορουμ,ε να μην μου σβεισει.

Εφω φοραω το νουμερο 8, και υπαρχει και το 9αρι.:bigcry:

SnakeMJK
25/10/2005, 16:39
Ήμαρτον ρε μάγκες, 1 λεπτό αν το αφήσετε ακίνητο με μισό τσοκ θα είναι μια χαρά στην διαδρομή. Να μου σβήνει συνέχεια (μέχρι να ζεσταθεί) κλπ μόνο όταν φεύγω αμεσως αφού πάρει μπρος. Αν είναι ΠΟΛΥ κρύο πρωινό, τότε αφήστε το 2 λεπτά... Ανεβείτε πάνω... φορέστε τα γαντάκια σας... φτιάξτε τους καθρέφτες σας... και μέχρι να κάνετε όλα αυτά θα έχει ζεσταθεί το ρημάδι!

KeLeYTiS
25/10/2005, 18:10
Δεν ξερω ποιο νουμερο ειναι το θερμο και ποιο το κρυο στο cbf ...

Αν αργει να ζεσταθει ειδικα τις μερες με ψιλοκρυο το πρωι αλλαξε μπουζι και βαλε τον αλλο τυπο να δοκιμασεις...

ΑΛΛΑ

Κανενα μηχανακι δεν δουλευει σωστα αν δεν εχει φθασει σε θερμοκρασια λειτουργιας και καλο ειναι οτι μολις φθασει ξεκιναμε χαλαρα και οχι ανοιγουμε διχως αυριο (καλα το cbf μπορει να εχει και μεθαυριο :rotflmao: )

Τουλαχιστον στα διχρονα ετσι ειναι αυτο κανω και εγω για αυτο δεν μου ψοφανε.... :wave2:

oulas
25/10/2005, 19:06
Φιδακι και 2 λεπτα να το αφησω με τσοκ, παλι μπορει να σβησει. Το εχει οδιγησει και ο Βιλλυ, που εχει ιδιο μηχανακι, και εμενα μου εσβηνε συνεχεια ενω αυτουνου, οχι. Ιδια μερα τα αναψαμε μετα απο βολτα, με ιδια θερμοκρασια, ολα ιδια. Εμενα και σε αλλα μερικ απαιδια σβηνει πολυ ευκολα, και θελει παρα πολυ ωραν να ζεσταθει.

BILLY FILTH
27/10/2005, 16:24
εγώ πάντως όταν πάω να πάρω τη μηχανή από το γκαράζ (ανοιχτό είναι) ανοίγω πρώτα το τσοκ μέχρι τη μέση την ξεκλειδώνω και την βγάζω έξω. πριν βάλω μπρος ανοίγω και άλλο το τσοκ λίγο πριν το τέρμα της διαδρομής του. με λίγο γκαζάκι παίρνει μπρος το αφήνω με το τσοκ για 30 δεύτερα και μετά έχω ανοιχτό το γκάζι στις 3000 στροφές για δύο λεπτά και ξεκινώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

oulas
27/10/2005, 21:41
3000 στροφές για δύο λεπτά και ξεκινώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εμενα τα ειδες τα χαλια μου. Το οδηγισες σιγουρα για κανα 3 λεπτο και με το που σταματησες ολο εσβηνε το μπουρδελο μου.
Παντος αυτο με της ταχητητες δουλευει μα χαρα οπως το ειπες:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
28/10/2005, 01:23
Oula
αν μπορείς πήγαινε και ρώτα τι μπουζί υπάρχουν για το δικό σου το μηχάνημα. Αν βάλεις κάποιο πιο θερμό ίσως να λυθεί το πρόβλημα :a024:

pavlarian
24/11/2005, 12:44
Kalnmera paides,

sxetika me to ksekivnma. Prwta tsok sto full meta avama kai odngaw kavovika. Av ftasei 3500 strofes to kleivw kai ola kala. Av to afnsw polu wra kai kseperasei tis 3500 sto relavti, mporei kai va sbnsei. Gevika me autnv tn me8odologia tsoulaw twra 12 mnves.....

:)

johnpan
24/11/2005, 13:29
τώρα έμπλεξες! Θα σε αρχίσει ο Ούλας, θα φωνάξει και τον OldMan, και θα κερνάνε μπύρες όλοι μαζί!! Εγώ μαζί σου πάντως!

oulas
24/11/2005, 13:31
Καλως ηρθες φιλε μου:wave2:

oulas
24/11/2005, 13:32
Οχι βρε Jonny, μια χαρα το υποδεχτικα το παιδι :lol:

ΙΠΠΕΑΣ
29/11/2005, 10:38
Μπορείτε να περιγράψετε όσο το δυνατόν αναλυτικότερα(με δικά σας λόγια :lol: ) πως "κατεβάζετε" ταχύτητα με τη χρήση συμπλέκτη στο CBF250 ;

pavlarian
29/11/2005, 10:54
Με συμπλέκτη κ πάτημα του αντίστοιχου πεντάλ?

Έχεισ συναντήσεις δυσκολίες?

ΙΠΠΕΑΣ
29/11/2005, 11:25
Απλά έχω ακούσει ότι στο κατέβασμα ΜΟΝΟ, διευκολύνει αν κάνεις κάνει διπλογκαζιά :confused:

?

oulas
29/11/2005, 13:52
Παταμε συνπλεκτη, ενα μικρο ξερογκαζο και σχεδον ταυτοχρονα παταμε το πεταλ προς τα κατω για να κατεβαση. Μεχρι να το συνηθησης, η μηχανη κλωτσαει λιγο, αλλα αν βρεις το συχρονισμο κατεβενει πιο καλα η ταχητητα. Μετα αφηνοντας τον συμπλεκτη αναλογα οπως θελεις εσυ, αποτομα η πιο σταδιακα , καθοριζεις και το φρεναρισμα που θες να κανεις. Αν αυτο το φρεναρισμα δεν ειναι αρκετο, παταω προτα μπροστινο, και μετα πισω φρενο.
Αν ακομα δεν ειναι αρκετο το φρεναρισμα μου, κατεβαζω ταυτοχρονα και αλλη ταχητητα, με την ιδια διαδικασια, εχοντας τα φρενα ηδη πατημενα.

Γενικα εγω φρεναρο με τον κινητηρα και τον συμπλεκτη, και μετα παταω τα φρενα οταν το φρενο του κινητηρα δεν επαρκει. Ετσι εχει μεγαλη διαφορα ο συνδιασμος κατεβασματα και φρενα μαζι, απο οτι πατωντας μονο φρενα.

Δεν ξερω αν αυτο κανει κακο στον κινητηρα, γιατι οσο να ναι οι στροφες στο κοντερ αναιβενουν κατα την δειαρκεια του φρεναρισματο μου. Με το που πανε να πεσουν, κατεβαζω και αλλη ταχυτητα, και ετσι συνεχως κοβει. Με αυτον τον τροπο σπανια μπλοκαρει το πισω φρενο, μιας και γινεται πιο ελεγχομενο το φρεναρισμα.

Παρολα αυτα, επειδη ειμαι νεος οδηγος, σε μια φαση πριν ενα μηνα, πηγα να σταματησω αποτομα, σε δρομο με νερα, πλοκαρε το πισω, απο το αποτομο πολυ κατεβασμα, εκανα στιγμιαιο πατιχζαν ενα δυο μετρα, παταω συμπλεκτη, και αλλαζω αποτομα λωριδα για να μην καρφωθω στον μπροστινο μου.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BILLY FILTH
30/11/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Απλά έχω ακούσει ότι στο κατέβασμα ΜΟΝΟ, διευκολύνει αν κάνεις κάνει διπλογκαζιά :confused:

?


εγώ πάντως για να κατεβαίνουν πιο ομαλά οι ταχύτητες και να μη χτυπάνε πριν κατεβάσω ταχύτητα κρατώντας το συμπλέκτη δίνω μια ξερογκαζιά και κατεβάζω. Στην ουσία έτσι απομονώνεις καλύτερα το κιβώτιο ταχυτήτων από τον κινητήρα και αποφεύγεις το σκάλωμα της ταχύτητας. Στην αρχή με δυσκόλευε να το κάνω και ειδικά στο φρενάρισμα αλλά τώρα μια χαρά.

ΙΠΠΕΑΣ
30/11/2005, 13:46
Έχω οδηγήσει φορτηγό για κάποιο καιρό και κατέβαζα ταχύτητα μόνο με διπλογκαζιά καθώς το κυβώτιο ήταν ψιλοχάλια. Στο παπί για να κατεβάσω πατάω το πίσω πεταλ(κατέβασμα) συνεχόμενα και ανοίγω λίγο το γκάζι - κούφια - συνεχίζοντας πάντα να πατάω το πεταλ. Ακούω τη μηχανή να ανεβάζει στροφές(λόγω της κούφιας που έκανα) αλλά περιμένω μέχρι να αρχίσουν πάλι να πέφτουν οι στροφές της μηχανής. Λιγο μετά την έναρξη της πτώσης των στροφών αφήνω σ ι γ α σ ι γ ά το πίσω πετάλ του λεβιέ επιτυχγάνοντας σύμπλεξη χωρίς καν το μηχανάκι να έχει συμπλέκτη (supra) :lol: Αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας που διαρκεί σχεδόν ένα δευτερόλεπτο - ίσως ελάχιστα παραπάνω - το μηχανάκι δεν σκολτσάρει ούτε μουγκρίζει. Έχω ακούσει και άλλους με μηχανές που κάνουν κουφιογκαζιές στο κατέβασμα αλλά δεν παρατήρησα πως ακριβώς το επιτυγχάνουν με το συμπλέκτη. Είμαι σίγουρος πως είναι η καλύτερη λύση για το κατέβασμα ταχύτητας.

OldMan
30/11/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
τώρα έμπλεξες! Θα σε αρχίσει ο Ούλας, θα φωνάξει και τον OldMan, και θα κερνάνε μπύρες όλοι μαζί!!

:look: :look: :look:

Τι έγινε ρε κορίτσια ???

Ποιος κερνάει μπύρες ??? (το "γιατί" είναι μάλλον αδιάφορο...)

Oulas, κανόνισε να διαπιστώσω ότι κερνάς μπύρες για λογαριασμό μου, χωρίς να είμαι ενήμερος....:mad: :D :lol:

Και πέστε και σε κείνον τον κατεστραμμένο από το Νίτρο ότι, ΟΛΑ τα μπουζί είναι τόσο θερμότερα όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός που γράφουν !!!



Υ.Γ.
Δεν είχα πάρει μυρωδιά ότι εδώ αναπτύσσονται ανατριχιαστικοί παραλογισμοί:sad: :sad: :sad:

oulas
30/11/2005, 14:02
Δεν είχα πάρει μυρωδιά ότι εδώ αναπτύσσονται ανατριχιαστικοί παραλογισμοί


A τοτε εχεις χασει πολλα επεισοδια φιλε μου. Οτι πιο παραλογο ασχετο και κουφο εδω θα το δεις!:wave2:

zeus1984
02/06/2011, 19:08
παιδια καλησπερα! ειμαι νεος οδηγος και μολις πηρα το cbf 2006 250cc! ο πρωην κατοχος δεν εχει το manual του! μηπως καποιος να μου το δωσει; και αν γινεται στα ελληνικα; ζηταω πολλα;