PDA

View Full Version : Gear Ratio Τι εκφραζει?



oulas
09/06/2005, 12:38
Παιδια, προσφατα αγορασα την πρωτη μου μηχανη CBF 250, [ειχα scooter παλαιοτερα], και διαβαζοντας στο manual, ειδα τις παρακατψ σχεσει οσο αναφορα το gear ratio

Primary reduction 3100
1st 2769
2nd 1882
3rd 1333
4rh 1.083
5th 0.923
6th 0.814
Final reduction 2.846


Μπορει να μου πει καποιος τις εκφραζουν αυτα τα νουμερα? δεν με ενδειαφερει να που πειτε για την δικια μου, μηχανη, αλλα για ενα γενικο κανονα. Μετα πχ, αν θελετε παραθεστε 2 τυχαια μηχανακια, καντε και μια συγκριση μεταξυ τους τα νουμερα. Μπορει να ειναι και ασχετο αυτο που λεο, αλλα δεν καταλαβαινω καθολου την παραπανω ενοια, με τα νουμερα στα Gear ratio.


:(

OldMan
09/06/2005, 12:58
:wave2: :wave2: :wave2:

Οι Πρωτεύουσες σχέσεις (primary) αφορούν την μείωση που γίνεται στις στροφές του στρόφαλου σε κάθε ταχύτητα του σαζμάν (ζεύγος γραναζιών).

Πχ αν έχουμε ένα ζεύγος γραναζιών 1ης με δόντια 14/34, τότε η σχέση είναι (ανάποδα, γιατί μιλάμε για μείωση) 2,4285...

Η Τελική σχέση (Finall Reduction) είναι ο λόγος των δοντιών των γραναζιών κίνησης της αλυσίδας.

Π.χ. αν έχουμε μπροστινό γρανάζι 14 δοντιών και πίσω 45, τότε ο τελικός λόγος μετάδοσης είναι 3,2142....

Για να ξέρουμε κάθε στιγμή τον λόγο περιστροφής του πίσω τροχού σε σχέση με τις στροφές του κινητήρα σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα του σαζμάν, διαιρούμε τις στροφές του μοτέρ δια τον λόγο μείωσης της συγκεκριμένης ταχύτητας και δια τον Τελικό λόγο μείωσης.

:wave2: :beer: :wave2:

GST
09/06/2005, 13:12
οταν λεμε Final reduction 2.846 λεμε το λογο που δινουν τα δυο γραναζια τελικης μεταδοσης διαιροντας το πισω/μπρος....οσο ο λογος μεγαλωνει τοσο πιο πολυ κοντενει το μηχανακι ....

1st 2769
2nd 1882
3rd 1333
4rh 1.083
5th 0.923
6th 0.814
αυτες ειναι οι σχεσεις μεταδοσης των γραναζιων του κιβωτιου ταχυτητων για καθε ταχυτητα, δηλαδη σε καθε ταχυτητα αντιστοιχουν 2 γραναζια τα οποια δινουν αυτο το λογο ....αλλαζοντας εσυ ταχυτητα εμπλεκεις αλλα γραναζια για να μεταδιδετε η κινηση απο το στροφαλο,που οπως βλεπεις οσο μεγαλωνουν οι ταχυτητες η σχεση μικραινει δηλαδη στο δρομο οι μεγαλυτερες ταχυτητες δεν σπανε τοσο γρηγορα οσο οι μικροτερες.....ο υπολογισμος ολων αυτων κατα γενικο κανονα ακολουθει την σχεση η1*d1=n2*d2 οπου η ..στροφες και d ..διαμετρος

απο μοντελο σε μοντελο και απο εταιρια σε εταιρια οι σχεσεις αυτες αλλαζουν για το κιβωτιο μιλαω......σε αγωνιστικες μοτοσυκλετες χρησιμοποιουνται κοντιτερα κιβωτια ταχυτητων για να εχουν γρηγορο ανεβασμα και κρατημα της ροπης στην οφελημη περιοχη.



αυτα σε γενικες γραμμες απο τα λιγα μηχανολογικα που ξερω ...αν καπου ειμαι λαθος διορθωστε ρεεεεεε...:lol:

GST
09/06/2005, 13:15
και το δηλωνω δημοσια οτι δεν ξανα απαντω σε τετοια post αν πρωτα δεν διαβασω την απαντηση του oldman.....

παππου μαθω εγω εσενα μηχανικη ...μαθεις εσυ εμενα μηχανολογικα....ε;;;;;
:wave2: :beer:

sonic22
09/06/2005, 13:25
"κρατημα της ροπης στην οφελημη περιοχη."

auto einai to zitoumeno..

kai gia na to paw ligaki pio theoritika...


enan o strofalos itan sindedemenos apeuthias ston troxo tote stis 9000rpm tha eixes spasei to fragma tou ixou me tin taxitita pu tha eixes piasei

(an thelete na to analisw me mathimatiko tropo. min fadastite tipota tromero pados..)


xriazomaste lipon kapious tropous ipoplolaplasiasmou twn strofwn autwn...

etsi vazodas ena mikro granazi (n1) se ebloki me ena meggalitero (n2) petixenoume na miwsoume tis strofes tou kinitira...

(to mikro granazi girnaei san trelo kai to megalo arga arga...)


meta opws ipane kai oi parapanw exoume taxitites, alisides kai oti allo me skopo na kratisume ton kinitira oso einai dinaton stin ellastiki perioxi tou kinitira... dld ekei pu exoume arketi ropi gia na feugoume sfera..


kai mia simiwsi... stin iaponia o logos ipopolaplasiasmou einai >1

stin evropi einai >1

i kapos etsi telos padon...

sonic22
09/06/2005, 13:32
emfilios polemos gia ta matia (kai ta ipolipa wrea) tis wreas... evis...

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer:

sonic22
09/06/2005, 13:34
akiro to proigumeno...

auto pu ithela na pw einai pws einai analoga an dieris ton granazi kinisis pros to kinoumeno i anapoda..

n1/n2 <1 n2/n1 >1

sorry!:lol:

gtsiros
09/06/2005, 13:45
sonic, έχεις διαβάσει για τον revetec?

sonic22
09/06/2005, 13:56
thimise mu ligo...

OldMan
09/06/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
παππου μαθω εγω εσενα μηχανικη ...μαθεις εσυ εμενα μηχανολογικα....ε;;;;;
:wave2: :beer:

:lol: :rotflmao: :lol:

Έχω κάτι απορίες για το "κεκλιμένο επίπεδο", αλλά δεν είναι του παρόντος !!!

:lol: :beer: :beer: :lol:

OldMan
09/06/2005, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
akiro to proigumeno...
auto pu ithela na pw einai pws einai analoga an dieris ton granazi kinisis pros to kinoumeno i anapoda..
n1/n2 <1 n2/n1 >1
sorry!:lol:

:eek: :eyepop: :hypnotize

Βρε πουλάκι μου, παίρνε ότι θέλεις (το ίδιο κάνουμε και οι υπόλοιποι άλλωστε ...), αλλά κοίτα και καμιά ημερομηνία λήξης !!!!!

sniper
09/06/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :eyepop: :hypnotize

Βρε πουλάκι μου, παίρνε ότι θέλεις (το ίδιο κάνουμε και οι υπόλοιποι άλλωστε ...), αλλά κοίτα και καμιά ημερομηνία λήξης !!!!!

Και κάτσε να αρχίσει τίποτα για το κόστος των γραναζιών και το υλικό (μέταλλα) κατασκευής τους :rotflmao: :rotflmao: :lol:

sonic22
09/06/2005, 14:22
exw akousei pws ta granazia titaniou den theloun ladi!!

alla meta apo kalia xiliometra pane gia petama...

xerei kaneis (mixanologos) tipota perisotero?

OldMan
09/06/2005, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και κάτσε να αρχίσει τίποτα για το κόστος των γραναζιών και το υλικό (μέταλλα) κατασκευής τους :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:mad: :D :mad:

Ναι ρε Sniper, δίνε ιδέες εσύ ...!!!

(Άει σιχτίρ... ανατρίχιασα !!!)

:lol: :beer: :lol:

OldMan
09/06/2005, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
exw akousei pws ta granazia titaniou den theloun ladi!!
alla meta apo kalia xiliometra pane gia petama...


Kai egw exw akousei pws stin piatsa epese poli mapa prama...

Giati re Sonic, ta alla pou theloun ladi, den einai gia petama meta apo kapia xilliometra ???

:confused: :eek: :confused:

Τα τρελλατουμε ντιπ εντω μεσα ???

sonic22
09/06/2005, 14:30
i zwi einai mikri gia na einai thliveri...

i zwi einai megali na tin kaneis karnavali

i zwi einai wrea alla ta exei me allon...

:beer: :wacko: :beer:

OldMan
09/06/2005, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
i zwi einai mikri gia na einai thliveri...
i zwi einai megali na tin kaneis karnavali
i zwi einai wrea alla ta exei me allon...
:beer: :wacko: :beer:

Δεν σε είπα τόσες φορές να ΜΗΝ ψωνίζεις από τον Λούλη στο Μπραχάμι ???

sniper
09/06/2005, 14:35
από άλλο post oti kai na ginei meta apo 6 to poli 7 post ginete bur$#$# to thema...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
i zwi einai mikri gia na einai thliveri...

i zwi einai megali na tin kaneis karnavali

i zwi einai wrea alla ta exei me allon...

:beer: :wacko: :beer:

:smokin:

sonic22
09/06/2005, 14:35
epidei to ergo to exw xanadei sto "giati einai ola toso akriva"

den tha epektathw poli...

an ta normal granazia xaliva minoun xwris ladi estw kai gia elaxista (en liturgia pada) gratzounizontai kai meta klafta...

exw akousei apla pws ta titaniou (gia kart exw akousei) duleuoun kai xwris ladi xwris tis fthores autes...

alla xalane pio grigora apo ta ladomena xaliva...

:beer:

sonic22
09/06/2005, 14:37
kai spane kai olas an iparxoun endonoi kradasmoi...

OldMan
09/06/2005, 14:50
:confused: :confused: :confused:

Γιατί ρε πουλάκι μου δεν πιάνεις κουβέντα με τον Dirtymoto που σε βρίσκει ευφυή, με άποψη και χιούμορ ??

Τι σου φταίει ο άνθρωπος που απλά ήθελε να ρωτήσει κάτι για τις σχέσεις υποδιπλασιασμού και του γ@μάς το thread πετώντας ότι μαλακία θεωρήσεις ότι είναι σχετική ??


Μάλλον καλά κάνει η ζωή και δεν τάχει μαζί σου ....

sonic22
09/06/2005, 14:55
to pios ekane to prwto sxolio fenete an koitaxeis tin proigumeni selida...

mipws eimai egw?? den xerw...

grapste oti thelete... den einai diko mou thread den to gam4#$ alo

OldMan
09/06/2005, 15:39
Ρε κούκλε, το στυλάκι "έχετε άδικο-εγώ μικρό παιδί είμαι-δεν φταίω-γιατί δεν με παίζετε", δεν σου φαίνεται κάπως ???

oulas
10/06/2005, 10:38
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Πηρα μια καλη ιδεα, αν και δεν το εχω καταλαβει 100% το concept.

OldMan
10/06/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Πηρα μια καλη ιδεα, αν και δεν το εχω καταλαβει 100% το concept.

:lol: :rotflmao: :lol:

GST, θα μιλήσεις ΑΠΛΑ στον άνθρωπο ???

(του τύπου:
" άτρακτοι εξαναγκαζόμενοι εις περιστροφικήν κίνησιν μέσω των φερομένων πακτωμένων οδοντωτών τροχών επί της περιφερείας των, περιστρέφονται με αναλογία στροφών τοσαύτη όσον και το πηλίκον των μέσων ακτίνων επαφής των εν λόγω οδοντωτών τροχών ".... )

:lol: :lol:

oulas
10/06/2005, 11:53
σωστος ο OLDMAN! :beer:

GST
10/06/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

GST, θα μιλήσεις ΑΠΛΑ στον άνθρωπο ???

(του τύπου:
" άτρακτοι εξαναγκαζόμενοι εις περιστροφικήν κίνησιν μέσω των φερομένων πακτωμένων οδοντωτών τροχών επί της περιφερείας των, περιστρέφονται με αναλογία στροφών τοσαύτη όσον και το πηλίκον των μέσων ακτίνων επαφής των εν λόγω οδοντωτών τροχών ".... )

:lol: :lol:

και συμβολαιο και καρτα το ιδιο ειναι προεδρε:lol: :rotflmao:
:wave2:

:wave2:

gdevelek
10/06/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Πηρα μια καλη ιδεα, αν και δεν το εχω καταλαβει 100% το concept.

Αν ο κινητήρας σου κινείται στις 6000 στροφές ανά λεπτό και έχεις δεύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο και

Primary= 2
gear ratio for 2nd gear= 3
secondary/final ratio= 2

Τότε ο πίσω τροχός σου γυρίζει

6000/(2*3*2) = 500 στροφές το λεπτό

Πολλαπλασιάζεις μετά με την περιφέρεια του πίσω ελαστικού και έχεις μια πολύ καλή προσέγγιση για την ταχύτητα της μηχανής τη στιγμή αυτή.

sonic22
10/06/2005, 13:01
an egrafa apla tha mu legate giati grafw apla kai ti mal#$# lew

file oula...
tin selida auti apo to manual skisti na paei sto kalo kathese kai asxolise...

pare kamia :beer: na pieis kai min poli asxolise...

:beer: :beer:

OldMan
10/06/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
an egrafa apla tha mu legate giati grafw apla kai ti mal#$# lew

file oula...
tin selida auti apo to manual skisti na paei sto kalo kathese kai asxolise...

pare kamia :beer: na pieis kai min poli asxolise...

:beer: :beer:

:confused: :confused: :confused:

Καλά, στις 15:00 δεν σας διώχναν από το Ίδρυμα ???