PDA

View Full Version : αγορα μηχανης με γραμματια και οχι τραπεζες?



simple76
06/03/2010, 20:55
καλησπερα μηπος ξερη κανης κανα καταστιμα να κανη δοσης με γραμματια για αγορα μηχανης και προκαταβολη ενδιαφερομαι για το x-max αν γνωριζη κανης κατη ας επηκηνονηση μαζη μου εφχαρηστω

Tpap
06/03/2010, 21:07
Edited by Catmaster-πειραιά.

drspeed
06/03/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από simple76
καλησπερα μηπος ξερη κανης κανα καταστιμα να κανη δοσης με γραμματια για αγορα μηχανης και προκαταβολη ενδιαφερομαι για το x-max αν γνωριζη κανης κατη ας επηκηνονηση μαζη μου εφχαρηστω
Καλά πες μου ότι κάνεις πλάκα!!!! Δεν υπάρχει τόσο ανορθόγραφος άνθρωπος!!!!!!
Μόνο το ενδιαφέρομαι πέτυχες τα γραμμάτια , την προκαταβολή και τις μονοσύλλαβες.
Στο θέμα μας τώρα, σε λίγο όλοι θα δίνουν με γραμμάτια γιατί οι τράπεζες δεν δίνουν δάνειο με τίποτα.
Εμένα με το ζόρι μου βγάλανε δάνειο για τα αμάξι για 18.000? με εισόδημα ανά έτος που καλύπτει αυτό το ποσό μερικές φορές.
Το ίδιο και σε φίλο που ήθελε δάνειο για αμάξι με δόση 400? και εισόδημα που καλύπτει αυτό το ποσό για πλάκα και πάλι με το ζόρι το πήρε.

Πάνε οι εποχές που σε παρακαλούσαν να πάρεις δάνειο. Τώρα κάνουν τους δύσκολους

BornToBeWild
06/03/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Καλά πες μου ότι κάνεις πλάκα!!!! Δεν υπάρχει τόσο ανορθόγραφος άνθρωπος!!!!!!
Μόνο το ενδιαφέρομαι πέτυχες τα γραμμάτια , την προκαταβολή και τις μονοσύλλαβες.

...k το καλησπερα.... :beer:

VGER
06/03/2010, 22:59
Να μην πούμε για τους τόνους, ε; :p

simple76
06/03/2010, 23:33
φιλαρακι συγνωμη αλλα με στενοχωρησες πολυ με αυτο που ειπες δεν εχω παει σχολειο ρε φιλε και η ορθογραφεια ειναι χαλια το ξερω αλλα ειναι αναγκη να μοθ την πεις τοσο ασχημα τι σοθ εκανα ρε φιλε σε προσβαλα η κατι αλλο τελος παντον εφχαρηστω παντος ποθ μου απαντησες εστο και κατο υπο αυτες της συνθηκες καλο βραδυ

Akatanomastos
06/03/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από simple76
φιλαρακι συγνωμη αλλα με στενοχωρησες πολυ με αυτο που ειπες δεν εχω παει σχολειο ρε φιλε και η ορθογραφεια ειναι χαλια το ξερω αλλα ειναι αναγκη να μοθ την πεις τοσο ασχημα τι σοθ εκανα ρε φιλε σε προσβαλα η κατι αλλο


μην ψαρωνεις ρε μαν με τον καθενα που νομιζει οτι ειναι καποιος και μπορει να προσβαλλει τους αλλους επειδη δεν κανει ορθογραφικα λαθη..:sick:


:beer:

drspeed
07/03/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από simple76
φιλαρακι συγνωμη αλλα με στενοχωρησες πολυ με αυτο που ειπες δεν εχω παει σχολειο ρε φιλε και η ορθογραφεια ειναι χαλια το ξερω αλλα ειναι αναγκη να μοθ την πεις τοσο ασχημα τι σοθ εκανα ρε φιλε σε προσβαλα η κατι αλλο τελος παντον εφχαρηστω παντος ποθ μου απαντησες εστο και κατο υπο αυτες της συνθηκες καλο βραδυ
Πες μου ότι κάνεις πλάκα!!!!!!!!!!!!!!
Δεν έχει λοιπόν να κάνει με εσένα και αν σε προσέβαλα ζητώ συγγνώμη.
Αλλά κόντεψαν να μου βγούνε τα μάτια!!!!

Πάντως πλάκα πλάκα όλη η αγορά με γραμμάτια και επιταγές έτους παίζει.Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να βρεις μαγαζί που να δίνει με γραμμάτια.
Το θέμα είναι ότι τα γραμμάτια είναι 10 φορές χειρότερα από την τράπεζα έτσι και κάνεις ότι δεν πληρώνεις.Σου παίρνει και τα σώβρακα αν θέλει ο μαγαζάτορας.

Xrated
07/03/2010, 00:25
Ρε φιλαρακι και που δεν εχεις παει σχολειο εχεις ανωτερη παιδεια απο πολυ κοσμο που εχει βγαλει και τα καλυτερα πανεπιστημια και αυτο φανηκε απ την απαντηση σου.Εχεις ενα μπραβο απο μενα γιατι αποτελεις παραδειγμα.(το ξερω οτι χεστηκες για το μπραβο μου αλλα ηθελα να το πω) =D

billanti
07/03/2010, 08:55
Παιδιά έχετε δει 15χρόνους με 20άρια στο σχολείο;
H ορθογραφία είναι μάχη στο βιβλίο της ιστορίας που απλά δεν διάβασαν.
Γιαυτό φιλαράκι μη μασάς με την ορθογραφία σου.:beer:

Gandalf dr685sm
07/03/2010, 09:06
Μεγάλο θέμα ανοίξατε και με τα γραμμάτια και με την ορθογραφία... αλλά δεν χωράνε και τα δύο εδώ.

Θα παραμείνω στα γραμμάτια που είναι και ο αντίστοιχος τίτλος. Θεωρώ πως τα γραμμάτια σύντομα θα επιστρέψουν όπως ειπώθηκε , καθώς οι τράπεζες δεν δίνουν ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΚΑΝΟΥΝ, πλέον δάνεια.

Έτσι θα έρθουμε (ήδη είμαστε) σε εποχές που πρέπει να έχεις και λίγο μετρητό για όχημα. Δηλαδή ενα 30-40% προκαταβολή και γραμμάτια ύστερα. Αν πάτε σε μάντρες οχημάτων πάντως θα δείτε οτι σε γνωστούς τους , ήδη δίνουν με γραμμάτια.

Συγγενικό μου πρόσωπο έδωσαν όχημα των 8000 ευρώ με αυτό τον τρόπο. 30% μπροστά και τα ρέστα με γραμμάτια.

Gandalf

gs 500 f
07/03/2010, 09:14
βρε τι να σας πω......του την πεσατε του ανθρωπου για να δειξετε τι?οτι εσεις που το κατακρινατε στα ορθογραφικα ειστε σε κατι ανωτεροι απο αυτον?μια πληροφορια ζητησε ο ανθρωπος!
φιλε μην κολας εχεις εδω ανθρωπους που εχουν και διαφορετικες αποψεις και κρινουν μονο τον εαυτον τους και οχι τους αλλους........
για να απαντησω και στην ερωτηση σου δεν ειναι προτιμοτερο με καρτα που σου βγαζει το μαγαζι και συνεργαζετε με τραπεζα ωστε και αν παραληψεις εστω και να καθιστερησεις και καμια δωση θα πληρωσεις μονο λιγο παραπανω τοκο?εκτοσ και αν δεν εχεις φορολογικη δηλωση οποτε παω πασω.....

christostr
07/03/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τζιβαράκης-πειραιά.

Με τον Φώτη θα βρεις άκρη:winka:

billanti
07/03/2010, 09:43
Εγώ ρε παιδιά γουστάρω γραμμάτια.Να ξεφύγουμε έστω έμμεσα από τους
τοκογλύφους(τράπεζες).
Άσε που μου θυμίζουν παλιές ρομαντικές εποχές!

DAYMAN
07/03/2010, 10:02
Φίλε μου εχω πολλά χρονια να ακούσω και δεν ξερω αν υπάρχει έμπορος που να κανει γραμμάτια.Στα 80ς υπηρχαν αλλα σημερα ολο και με καποια τραπεζα συνεργάζονται ολοι.Ίσως καποια μεγάλα ονόματα της αγοράς να εχουν την δυνατότητα αυτη.:winka:

JZER40
07/03/2010, 10:03
τα γραμμάτια ε΄χουν περισσότερους τόκους νομ'ιζω...

notakos600
07/03/2010, 10:05
Για τόκους δεν ξέρω αλλά θέλουν το 30% - 50% σε μετρητό μπροστά.

simple76
07/03/2010, 10:21
παιδια ευχαρηστω για την υποστηρηξη σας στην ορθογραφεια μου και για της απαντησεις σας μαλον θα κοιταξω απο τον Τζηβεριωτη που μου προτηναν καποιοι απο εδω.οσο για τα λαθη μου συγχωρεστε με .ενα θα πω ομος ειμαι ποιο ελληνας απο αυτους που δεν κανουν λαθη και για την πατριδα πεθαινψ 10 φορες.σας ευχαρηστω ολους ηληκρηνα και χερομαι που υπαρχουν ανθρωποι που δεν κρηνουν απο την γραμματικη μορφοση καποιου αλλα απο την ανθρωποια του και το χαραχτηρα του .σας ευχαρηστω

simple76
07/03/2010, 10:23
απο τον Edited by Catmaster ειθελα να πω

gs 500 f
07/03/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από simple76
παιδια ευχαρηστω για την υποστηρηξη σας στην ορθογραφεια μου και για της απαντησεις σας μαλον θα κοιταξω απο τον Τζηβεριωτη που μου προτηναν καποιοι απο εδω.οσο για τα λαθη μου συγχωρεστε με .ενα θα πω ομος ειμαι ποιο ελληνας απο αυτους που δεν κανουν λαθη και για την πατριδα πεθαινψ 10 φορες.σας ευχαρηστω ολους ηληκρηνα και χερομαι που υπαρχουν ανθρωποι που δεν κρηνουν απο την γραμματικη μορφοση καποιου αλλα απο την ανθρωποια του και το χαραχτηρα του .σας ευχαρηστω



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SS 9/1/1900
07/03/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Με τον Φώτη θα βρεις άκρη:winka:
γραμμάτια κάνει, μόνο ελπίζω να θέλεις καινούριο και όχι μεταχειρισμένο...

tifoefs
07/03/2010, 11:15
αχ !! ρομαντισμος !! γραμματια !!

Θα ξαναφανουν οι δοσαδες με τη τσαντουλα τους !!!

Με καινουργιο ελληνικο νομισμα ! Το ταλαντο με τους οβολους !



:beer: :beer: :beer:

simple76
07/03/2010, 12:09
ναι φιλε μου καινουριο θελω το x max 250 2010 το θεμα ειναι να κανη ομως δοσεις με γραμματιο
ο Φωτης και να εχει και αυτο που θελω ευχαρηστω παντος αν εχει καποιος το τηλ του .

Hiro
07/03/2010, 13:24
Ξεκολλάτε για τα ορθογραφικά. Διάβασα όλα τα ποστ και κανένας δεν ήθελε να προσβάλλει κάποιον. Και το φιλαράκι στη αρχή απλά νόμιζε ότι ο simple κάνει πλάκα. Δεν έγινε τπτ.
Το λοιπόν. Απλά76 τσίμπα νουμεράκι και διεύθυνση και πράξε. Edited by Catmaster Γρ. Λαμπράκη στον Πειραιά. ο Φώτης θα σου κάνει τη δουλειά:wave2:

keepdreaming
07/03/2010, 13:50
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα (για την αγορά μεταχειρισμένου όμως) θέλω να ρωτήσω...

Για να γίνει η αγορά με γραμμάτια τι άλλο θα χρειαστεί εκτός από την προκαταβολή του 30-50%?

Και το κατάστημα για το οποίο μιλάτε στον Πειραιά έχει κάποιο site ίσως? Πουλάει μόνο καινούρια ή και μεταχειρισμένα?

simple76
07/03/2010, 15:15
ευχαρηστω hiro ελπηζω να με φιαξη ο Φωτης

drspeed
07/03/2010, 15:36
Για να σταματήσει το θεματάκι ,ούτε είχα διάθεση να προσβάλω κάποιον ούτε να την πω σε κανέναν.Ούτε εγώ γεννήθηκα τέλειος ούτε κάποιος άλλος.Η γλώσσα μας είναι το μόνο που μας ξεχωρίζει και μας ξεχώριζε ως Έλληνες και της αρμόζει ο ανάλογος σεβασμός από όλους. Και ναι, υπάρχει θέμα, όταν ένας άνθρωπος 34 ετών το 2010 στην Ελλάδα να λέει ότι δεν πήγε σχολείο και δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε και θα πρέπει να υποστηρίζεται από κανέναν μία τέτοια κατάσταση.
Η ορθογραφία απλά δείχνει σεβασμό στην γλώσσα, ούτε χαρακτήρα ούτε μόρφωση δείχνει.Ξέρω ανθρώπους σπουδαγμένους που ακόμα δεν το έχουν με την ορθογραφία και ξέρω και ανθρώπους που πήγαν μόνο στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και είναι απόλυτα ορθογράφοι.Κατά τα άλλα τα greeklish μας πειράζουν!!!!!!!!
Το κόβω εδώ γιατί δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν ούτε πειράζει εμένα προσωπικά αν κάποιος θα γράψει το "και" με "ε" ή "αι".Εγώ πίστεψα ότι κάνει πλάκα το παλικάρι.

Σχετικά με τα γραμμάτια τώρα: Πας στην εφορία και αφού πάρεις φορολογική ενημερότητα,πας στο ταμείο και αγοράζεις όσα γραμμάτια θες τα οποία και υπογράφεις αφού γράψεις το ποσό που θέλεις και την ημερομηνία εξόφλησης στο κάθε ένα από αυτά και σου βάζουν και σφραγίδα για το γνήσιο της υπογραφής.Στην συνέχεια δίνεις τα γραμμάτια όπου θες και υπογράφεις συμφωνητικό για το αντικείμενο που αγοράζεις.Σε περίπτωση που θες να αποπληρώσεις νωρίτερα το χρέος σου, πρέπει να εξοφλήσεις το σύνολο τις αξίας των υπολοίπων γραμματίων, αφαιρώντας το ποσό των τόκων που αναλογεί στο κάθε γραμμάτιο ξεχωριστά, αν η αγορά είναι έντοκη.Ο τόκος, το ποσοστό του και η διάρκεια της αποπληρωμής αναφέρονται στο συμφωνητικό που θα υπογράψεις και έχει αξία σύμβασης σύναψης δανείου.Το συμφωνητικό πρέπει να υπογραφεί παρουσία συμβολαιογράφου και να ελεγχθεί για την νομιμότητά του.Αυτό το συμφωνητικό μπορείς μετά να το καταθέσεις στην εφορία ,μαζί με την δήλωση εισοδήματος ,για να δικαιολογήσεις το ποσό της αγοράς.

Hiro
07/03/2010, 16:21
Έχω την εντύπωση ότι ο καινούριος απλός φίλος μας, όντως κάνει πλάκα! Αλλά δεν πειράζει. Αφού τσιμπάμε καλά κάνει.
Κακώς το συνεχίζω αλλά για να μην στεναχωριέται και ο drspeed, κι εγώ το ίδιο με εκείνον αντιλήφθηκα απο την αρχή.
Οι καλύτεροι είναι αυτοί που είδαν απλά την ερώτηση του απλά76.

:beer: σε όλους

Hiro
07/03/2010, 16:37
Βρε drspeed που τα ξέρεις όλ'αυτά? Εγώ νόμιζα ότι είναι πιο απλά τα πράγματα. Έχει τύχει να είμαι μπροστά σε κουβέντα σχετική και απλά έβγαλε ο πωλητής απ΄το συρτάρι του τα εν' λόγω χαρτάκια, έγραψε το ποσό της δόσης ,που συμφωνήθηκε, στο καθένα απ' αυτά, και αφού έπεσε η υπογραφή, ξαναμπήκαν στο συρτάρι. Είναι απαραίτητο να γίνει με τη διαδικασία που λες εσύ?:wave2:

drspeed
07/03/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Βρε drspeed που τα ξέρεις όλ'αυτά? Εγώ νόμιζα ότι είναι πιο απλά τα πράγματα. Έχει τύχει να είμαι μπροστά σε κουβέντα σχετική και απλά έβγαλε ο πωλητής απ΄το συρτάρι του τα εν' λόγω χαρτάκια, έγραψε το ποσό της δόσης ,που συμφωνήθηκε, στο καθένα απ' αυτά, και αφού έπεσε η υπογραφή, ξαναμπήκαν στο συρτάρι. Είναι απαραίτητο να γίνει με τη διαδικασία που λες εσύ?:wave2:
Άμα θες να είσαι 100% κατοχυρωμένος ναι πρέπει να γίνουν όλα αυτά.
Αυτό που λες εσύ κάνουν πολλές φορές και οι τοκογλύφοι και μετά δεν μπορείς να βρεις άκρη.Τα γραμμάτια είναι 10 φορές πιο σφιχτή θηλιά αν τα αφήσεις και διαμαρτυρηθούν από ότι ένα δάνειο που θα αργήσεις να πληρώσεις 1,2 ή 3 μήνες.
Αν το κάνεις έτσι ούτε απόδειξη για τον λόγο που υπόγραψες τα γραμμάτια έχεις ούτε μπορείς να δικαιολογήσεις το ποσό στην εφορία μπορείς ούτε μπορείς να αποπληρώσεις γρηγορότερα χωρίς να πληρώσεις τους παραπάνω τόκους.
Να σου θυμίσω ότι τα γραμμάτια που θα υπογράψεις εσύ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πληρωμές του μαντρά.Πρέπει λοιπόν να είσαι κάπως εξασφαλισμένος και εσύ ότι αν πάει κάτι στραβά και δεν μπορέσεις να πληρώσεις τότε το πολύ πολύ να σου πάρουν αυτό που αγόρασες με τα γραμμάτια και όχι κανένα σπίτι ή να βρεθείς ξαφνικά στον Κορυδαλλό για 1.000?

Hiro
07/03/2010, 17:13
Ο.κ. κατάλαβα τι λες. Είχα άγνοια για τη σοβαρότητα του θέματος. :wave2:

keepdreaming
07/03/2010, 18:29
Για να καταλάβω όμως επειδή δεν έχω πιάσει κάτι...παίρνεις τόσα γραμμάτια όσες και οι δόσεις που έχεις κανονίσει με αυτόν που θα σου πουλήσει τη μοτοσυκλέτα έτσι δεν είναι?

Και πάνω στο καθένα από αυτά τα γραμμάτια βάζεις το ποσό της δόσης που θες να πληρώσεις? Και το πληρώνεις την ημερομηνία που γράφει το γραμμάτιο...σωστά?

Σόρι για τις χαζές ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με γραμμάτια κ με ενδιαφέρει πολύ να μάθω για να μην μπλέξω με τράπεζες...

tifoefs
07/03/2010, 19:02
αν δεν πληρωσεις στην ωρα του, επειδη συνηθως τα γραμματια οι μαγαζατορες τα προεξοφλουν στις τραπεζες τοτε αρχιζει το μπερδεμα ...

Αν οι οροι του δανειου ειναι καθαροι σκεψου το με δανειο, αλλα μη ξεχνας κοστιζει περισσοτερο οταν δανειστεις και πρεπει νασαι σιγουρος για την σταθεροτητα των εισοδηματων σου.

drspeed
07/03/2010, 19:10
Κάνεις πχ μία συμφωνία για 24 δόσεις για ένα υπόλοιπο 5.000? + ας πούμε 400? τόκοι για τους 24 μήνες.
Θα πάρεις 24 γραμμάτια και θα πρέπει να γράψεις στο κάθε ένα 225? και τις ημερομηνίες που είσαι υποχρεωμένος να εξοφλήσεις το κάθε γραμμάτιο.Στα γραμμάτια συνήθως οι τόκοι πάνε αναλογικά αντιθέτως με το δάνειο που πάνε στην αρχή των δόσεων.Έτσι όταν πχ έχεις λεφτά και εξοφλήσεις και ένα γραμμάτιο από το τέλος δεν θα το πάρεις 225? αλλά περίπου 200?.
Το θέμα είναι ότι το τραπεζικό δάνειο έχει μικρότερους τόκους από τους τόκους που θα έχεις στα γραμμάτια και έχει και κάποια περίοδο χάριτος που δεν έχεις κυρώσεις αν καθυστερήσεις μία δόση.Το γραμμάτιο την επόμενη από την αναγραφόμενη ημέρα μπορεί να επιβαρυνθεί με τόκο υπερημερίας 1% για κάθε ημέρα καθυστέρησης.

Ο έμπορος που έχει τα γραμμάτιά σου μπορεί να το διακινήσει στην αναγραφόμενη τιμή, έναντι αγαθών ή υπηρεσιών και τότε για να τα πάρεις πρέπει να πληρώσεις όλο το ποσό, χωρίς να δικαιούσαι την έκπτωση των τόκων σε περίπτωση που θες να ξεχρεώσεις νωρίτερα.

1.000.000 φορές να πάρεις δάνειο από τράπεζα λοιπόν για να ξέρεις τί σου γίνεται.Άσε που ανά πάσα στιγμή μπορείς να κάνεις καινούριο διακανονισμό αν σου πέσουν βαριές οι δόσεις ή ακόμα και να μεταφέρεις το δάνειο σε άλλη τράπεζα με καλύτερους όρους.

drspeed
07/03/2010, 19:27
Και μερικές συμβουλές:
1.Είτε μιλάμε για γραμμάτια είτε για δάνειο ,μη βάζετε ποτέ δόση μεγαλύτερη από το 1/5 του μισθού σας.
οι δόσεις πρέπει να πληρωθούν πάση θυσία.
2.Αν έχετε οποιαδήποτε δυσκολία στην αποπληρωμή τότε καλύτερα είναι να πάτε στην τράπεζα πριν λήξει η ημερομηνία καταβολής κάποιας δόσης και να ζητήσετε επαναδιαπραγμάτευση.
3.Μη βασίζεστε στο ότι τα οικονομικά σας θα καλυτερεύσουν, πιο πιθανό είναι να γίνουν χειρότερα.
4.Πάντα μα πάντα αξίζει να κάνετε ασφάλεια δανείου(5-15?/δόση).
5.Κατά τη διάρκεια του δανείου κάνουμε την δυνατή μεγαλύτερη ασφάλεια που μπορούμε σε ο,τι έχουμε αγοράσει (πχ μεικτή ασφάλεια σε αυτοκίνητο και πάντα ασφάλεια μερικής και ολικής κλοπής σε μηχανή).Είναι μανίκι να κάτσει στραβή και να πρέπει να πληρώνεις δόσεις για κάτι που δεν έχεις.

Αν κάτι από τα παραπάνω έρχεται βαρύ στον προϋπολογισμό σας ή θα βάλετε μικρότερες δόσεις ή θα μαζέψετε πρώτα κάποια λεφτά για να μπορέσετε να καλύψετε τυχόν στραβή ή θα κάνετε την καρδιά σας πέτρα και θα πάτε σε κάτι που το αντέχει η τσέπη σας.
Δεν υπάρχει ντροπή στο να οδηγάει κάποιος μηχανή 5ετίας ή ακόμα και 7ετίας αν δεν μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο.Αλλά να πάρεις κάτι και να μην έχεις τα λεφτά να το χαρείς είναι χάλια μαύρα.Καλύτερα παλιό fazer με 3.500 και κάθε ΣΚ βόλτα όπου γουστάρεις παρά BMW r1300gs και να σκέφτεσαι να πας για καφέ μέχρι την Χαλκίδα γιατί κοντοζυγώνει η ημέρα της δόσης.

billanti
07/03/2010, 19:31
Να πω την εμπειρία μου.
Το 1992 είχα υπογράψει γραμμάτια για την αγορά μηχανής(KR-1s).
Μερικούς μήνες μετά μου έκλεψαν τη μηχανή.
Πιτσιρικάς και ξεροκέφαλος τότε σταμάτησα να πληρώνω τα γραμμάτια για 6-7 μήνες.
Αποτέλεσμα;
Μέσω του δικηγόρου του έμπορα και στο παρακαλετό αποπλήρωσα το χρέος με καθυστέρηση
ενός χρόνου.Χωρίς τόκους.
Α,καμιά φορά ο δικηγόρος με απειλούσε για κηρώσεις.

Tpap
07/03/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Και μερικές συμβουλές: .....

+ 1000 στον φίλο drspeed :beer: :beer: :beer: :beer:

keepdreaming
07/03/2010, 20:51
Και για να γίνει αυτή η όλη διαδικασία με τα γραμμάτια, γνωρίζει κανείς τί έγγραφα χρειάζονται?

drspeed
07/03/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Και για να γίνει αυτή η όλη διαδικασία με τα γραμμάτια, γνωρίζει κανείς τί έγγραφα χρειάζονται?
1.Κατ΄αρχήν πρέπει να βρείς κάποιον που θα σου πουλήσει κάτι με γραμμάτια.
2.Φορολογική ενημερότητα άρα πρέπει να έχεις και ΑΦΜ.
3.Γραμμάτια( τα παίρνεις από την εφορία).
4.Ταυτότητα.
Αυτά είναι τα στάνταρ και από εκεί και πέρα μπορεί ο κάθε πωλητής να ζητήσει κάτι έξτρα πχ αποδεικτικό διεύθυνσης(λογαριασμός ΔΕΚΟ) , αντίγραφο φορολογικής δήλωσης,

keepdreaming
07/03/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
1.Κατ΄αρχήν πρέπει να βρείς κάποιον που θα σου πουλήσει κάτι με γραμμάτια.
2.Φορολογική ενημερότητα άρα πρέπει να έχεις και ΑΦΜ.
3.Γραμμάτια( τα παίρνεις από την εφορία).
4.Ταυτότητα.
Αυτά είναι τα στάνταρ και από εκεί και πέρα μπορεί ο κάθε πωλητής να ζητήσει κάτι έξτρα πχ αποδεικτικό διεύθυνσης(λογαριασμός ΔΕΚΟ) , αντίγραφο φορολογικής δήλωσης,

Ωραία, ευχαριστώ πολύ...

Hiro
07/03/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
1.Κατ΄αρχήν πρέπει να βρείς κάποιον που θα σου πουλήσει κάτι με γραμμάτια. Και το δυσκολότερο βεβαίως βεβαίως, σας βεβαιώ. Είναι λίγοι οι έμποροι που μπορούν και θέλουν να ρισκάρουν το κεφάλαιό τους.

idi
07/03/2010, 21:28
ασχετο με το θεμα μας αλλα καποιος προτεινε ενα μαγαζι για το οποιο εχω ακουσει διαφορα πραγματα καθολου κολακευτικα ... δεν εχω αποδειξεις και δε μπορω να επεκταθω περισσοτερο ( ουτε με πμ...) αλλα εγω λεω... ΜΑΚΡΙΑ απο εκει...

δε θα το συνεχισω γιατι ο κοσμος ειναι μικρος... και δε θελω να μπλεξω... στη τελικη δεν κανουμε διαφήμιση εδω οπως και δυσφήμιση... αρα εχω δικαιωμα να κανω την επισημανση για τα μελη του φορουμ...

Tpap
07/03/2010, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ασχετο με το θεμα μας αλλα καποιος προτεινε ενα μαγαζι για το οποιο εχω ακουσει διαφορα πραγματα καθολου κολακευτικα ... δεν εχω αποδειξεις και δε μπορω να επεκταθω περισσοτερο ( ουτε με πμ...) αλλα εγω λεω... ΜΑΚΡΙΑ απο εκει...

Σωστόςςςςςς.... ;)

catmaster
07/03/2010, 21:53
Το όνομα του εμπόρου σβήστηκε από εμένα καθώς και ένα τηλέφωνο που δημοσιεύτηκε ....

Για ευνόητους λόγους ότι άλλες συνεννοήσεις με πμ ...

Επίσης καλό είναι να αναρωτηθείτε καλά ..... (γιατί γραμμάτια και όχι τράπεζα)

...πριν πάτε σε οποιονδήποτε έμπορο του κλάδου για αγορά με γραμμάτια γιατί σε ενδεχόμενη στραβή θα χάσετε τα αυγά και τα πασχάλια (μαζί με σπίτι - άλλα περιουσιακά στοιχεία και απειλές για την οικογένειά σας )



:wave2:

keepdreaming
07/03/2010, 21:56
Αυτο το τελευταιο μηνυμα με εβαλε σε πολλες σκεψεις...τι στραβη μπορει να γινει δηλαδη με τα γραμματια?

Hiro
07/03/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ασχετο με το θεμα μας αλλα καποιος προτεινε ενα μαγαζι για το οποιο εχω ακουσει διαφορα πραγματα καθολου κολακευτικα ... δεν εχω αποδειξεις και δε μπορω να επεκταθω περισσοτερο ( ουτε με πμ...) αλλα εγω λεω... ΜΑΚΡΙΑ απο εκει...

δε θα το συνεχισω γιατι ο κοσμος ειναι μικρος... και δε θελω να μπλεξω... στη τελικη δεν κανουμε διαφήμιση εδω οπως και δυσφήμιση... αρα εχω δικαιωμα να κανω την επισημανση για τα μελη του φορουμ... +1000
Ο καθένας οφείλει να καταθέσει τις εμπειρίες του. Σωστός που κάνεις το ίδιο.
Πάντως προτείνω τράπεζα κι εγώ σε κάθε περίπτωση.

Lioulios
07/03/2010, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed

Δεν υπάρχει ντροπή στο να οδηγάει κάποιος μηχανή 5ετίας ή ακόμα και 7ετίας αν δεν μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο.Αλλά να πάρεις κάτι και να μην έχεις τα λεφτά να το χαρείς είναι χάλια μαύρα.Καλύτερα παλιό fazer με 3.500 και κάθε ΣΚ βόλτα όπου γουστάρεις παρά BMW r1300gs και να σκέφτεσαι να πας για καφέ μέχρι την Χαλκίδα γιατί κοντοζυγώνει η ημέρα της δόσης.

Και ελεγα .. δεν θα το πει κανεις ?

Βλεπω και ψαχνεις φιλε μου να παρεις ενα σκουτερ και το εχεις κανει θεμα για το αν και πως με τα γρμματια...
Οπως βλεπω στο προφιλ σου εχεις ηδη ενα ΚTM LC4 640 (και γ@μ@ τις μηχανες).
Απο οτι διαβασα αυτα που ειπες , φαινεσαι παιδι σπαθι !
Αμαρτια δεν ειναι τετοιες εποχες αν δεν σου περισευουν , να χρεωθεις τοσο χοντρα (περιπου 5χιλιαρο) για ενα σκουτερ ???

Χωρις να γνωριζω τις αγγελιες ...Με ενα τετοιο δεν δεν κανεις τη δουλεια σου ?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/605224/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/561980/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/532164/

...Και πολλα αλλα εκει μεσα .

..Εκτος και δεν ειναι για σενα ,οποτε παω πασο.
Αναφορικα να σου υπενθυμησω οτι το σκουτερ που πας να παρεις κανει πιο πολλα απο πολλα
LC4 640

drspeed
07/03/2010, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Και ελεγα .. δεν θα το πει κανεις ?
Βλεπω και ψαχνεις φιλε μου να παρεις ενα σκουτερ και το εχεις κανει θεμα για το αν και πως με τα γρμματια...
Οπως βλεπω στο προφιλ σου εχεις ηδη ενα ΚTM LC4 640 (και γ@μ@ τις μηχανες).
Απο οτι διαβασα αυτα που ειπες , φαινεσαι παιδι σπαθι !
Αμαρτια δεν ειναι τετοιες εποχες αν δεν σου περισευουν , να χρεωθεις τοσο χοντρα (περιπου 5χιλιαρο) για ενα σκουτερ ???

Χωρις να γνωριζω τις αγγελιες ...Με ενα τετοιο δεν δεν κανεις τη δουλεια σου ?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/605224/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/561980/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/532164/

...Και πολλα αλλα εκει μεσα .

..Εκτος και δεν ειναι για σενα ,οποτε παω πασο.
Αναφορικα να σου υπενθυμησω οτι το σκουτερ που πας να παρεις κανει πιο πολλα απο πολλα
LC4 640
Κάτι μπέρδεψες!!!! δεν το έχω κάνει εγώ θέμα για το αν και πως με τα γραμμάτια.Απλά προσπαθώ να τους πώ ότι τα γραμμάτι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να χρεωθείς.Αλλά αν κάποιος το θέλει να ξέρει τι πρέπει να κάνει
Και φυσικά δεν έχω KTM LC4 640(άσχετο αλλά έχω να δώ πολύ καιρό τέτοιο στον δρόμο.Στα συνεργεία τα βλέπω συνέχεια).Ένα καημένο FZ6S έχω και του έχω πιει το αίμα με το καλαμάκι αλλά το γουστάρω όσο κανένα άλλο γιατί μου κάνει τα κέφια.Σκούτερ θα πάρω μόνο αν μου κόψουν τα δάκτυλα από το αριστερό χέρι και δεν μπορώ να πατάω τον συμπλέκτη

Hiro
07/03/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Κάτι μπέρδεψες!!!! δεν το έχω κάνει εγώ θέμα για το αν και πως με τα γραμμάτια.Απλά προσπαθώ να τους πώ ότι τα γραμμάτι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να χρεωθείς.Αλλά αν κάποιος το θέλει να ξέρει τι πρέπει να κάνει
Και φυσικά δεν έχω KTM LC4 640(άσχετο αλλά έχω να δώ πολύ καιρό τέτοιο στον δρόμο.Στα συνεργεία τα βλέπω συνέχεια).Ένα καημένο FZ6S έχω και του έχω πιει το αίμα με το καλαμάκι αλλά το γουστάρω όσο κανένα άλλο γιατί μου κάνει τα κέφια.Σκούτερ θα πάρω μόνο αν μου κόψουν τα δάκτυλα από το αριστερό χέρι και δεν μπορώ να πατάω τον συμπλέκτη Βρε δόκτωρα, το παλικάρι δεν αναφέρεται σε 'σενα αλλά στον simple που θέλει να πάρει το x-max. Αυτός είναι που έχει και το 640. Μου φαίνεται πρέπει να πας για:ZZZ: :lol:

drspeed
07/03/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Βρε δόκτωρα, το παλικάρι δεν αναφέρεται σε 'σενα αλλά στον simple που θέλει να πάρει το x-max. Αυτός είναι που έχει και το 640. Μου φαίνεται πρέπει να πας για:ZZZ: :lol:
Με έχει χαλάσει η εφημερία.Μία γράφω εδώ και μία ράβω.
Off topic:
Πρίν λίγο τελείωσα 2 βλαμμένα που γκρεμοτσακιστήκανε με ένα παπί και δεν φορούσαν κράνη.
ο ένας 7 ράμματα στο ένα χέρι και ο άλλος 35 στο κεφάλι!!!!!
Πάρτε ότι μαλακία γουστάρετε όπως σκατά γουστάρετε αλλά βάλτε αυτό το γαμωκράνος στο σκατοκέφαλό σας.
Έχω βαρεθεί να βλέπω 17χρονα παιδιά, και όχι μόνο, να σακατεύονται χωρίς λόγο από την βλακεία που κουβαλάνε στο κεφάλι.

Hiro
07/03/2010, 23:50
Αληθινός γιατρός είσαι βρε κι εγώ έκανα πλάκα? Περαστικά στα παιδάκια τα ανόητα τα ξεκράνωτα και σε σένα υπομονή να τα ράβεις και μη χειρότερα, τι να πω?:a6: σόρρυ

drspeed
07/03/2010, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Αληθινός γιατρός είσαι βρε κι εγώ έκανα πλάκα? Περαστικά στα παιδάκια τα ανόητα τα ξεκράνωτα και σε σένα υπομονή να τα ράβεις και μη χειρότερα, τι να πω?:a6: σόρρυ
Πιο αληθινός δεν γίνεται!!!!
Τμήμα επειγόντων περιστατικών προς το παρόν και από το καλοκαίρι και μετά ΜΕΘ
Είχαμε δεν είχαμε το σκίσαμε τελικά το θέμα.

Hiro
08/03/2010, 00:00
Μια χαρά τα καταφέραμε. Σε λίγο θα μας διώξουν κι απ' το thread. Τώρα κοιμούνται. Άντε και μεις για ύπνο και το συνεχίζουμε απο κει που θα μας στείλουν...

ego_o_idios
08/03/2010, 02:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Για να σταματήσει το θεματάκι ,ούτε είχα διάθεση να προσβάλω κάποιον ούτε να την πω σε κανέναν.Ούτε εγώ γεννήθηκα τέλειος ούτε κάποιος άλλος.Η γλώσσα μας είναι το μόνο που μας ξεχωρίζει και μας ξεχώριζε ως Έλληνες και της αρμόζει ο ανάλογος σεβασμός από όλους. Και ναι, υπάρχει θέμα, όταν ένας άνθρωπος 34 ετών το 2010 στην Ελλάδα να λέει ότι δεν πήγε σχολείο και δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε και θα πρέπει να υποστηρίζεται από κανέναν μία τέτοια κατάσταση.
Η ορθογραφία απλά δείχνει σεβασμό στην γλώσσα, ούτε χαρακτήρα ούτε μόρφωση δείχνει.Ξέρω ανθρώπους σπουδαγμένους που ακόμα δεν το έχουν με την ορθογραφία και ξέρω και ανθρώπους που πήγαν μόνο στις πρώτες τάξεις του δημοτικού και είναι απόλυτα ορθογράφοι.Κατά τα άλλα τα greeklish μας πειράζουν!!!!!!!!
Το κόβω εδώ γιατί δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν ούτε πειράζει εμένα προσωπικά αν κάποιος θα γράψει το "και" με "ε" ή "αι".Εγώ πίστεψα ότι κάνει πλάκα το παλικάρι.

Σχετικά με τα γραμμάτια τώρα: Πας στην εφορία και αφού πάρεις φορολογική ενημερότητα,πας στο ταμείο και αγοράζεις όσα γραμμάτια θες τα οποία και υπογράφεις αφού γράψεις το ποσό που θέλεις και την ημερομηνία εξόφλησης στο κάθε ένα από αυτά και σου βάζουν και σφραγίδα για το γνήσιο της υπογραφής.Στην συνέχεια δίνεις τα γραμμάτια όπου θες και υπογράφεις συμφωνητικό για το αντικείμενο που αγοράζεις.Σε περίπτωση που θες να αποπληρώσεις νωρίτερα το χρέος σου, πρέπει να εξοφλήσεις το σύνολο τις αξίας των υπολοίπων γραμματίων, αφαιρώντας το ποσό των τόκων που αναλογεί στο κάθε γραμμάτιο ξεχωριστά, αν η αγορά είναι έντοκη.Ο τόκος, το ποσοστό του και η διάρκεια της αποπληρωμής αναφέρονται στο συμφωνητικό που θα υπογράψεις και έχει αξία σύμβασης σύναψης δανείου.Το συμφωνητικό πρέπει να υπογραφεί παρουσία συμβολαιογράφου και να ελεγχθεί για την νομιμότητά του.Αυτό το συμφωνητικό μπορείς μετά να το καταθέσεις στην εφορία ,μαζί με την δήλωση εισοδήματος ,για να δικαιολογήσεις το ποσό της αγοράς.

i glosa mas ine enas kodikas epikinonias pou xaraktirizi tin fili mas se afto to sinoriako orio pou zoume
o sevasmos pai ston an8ropo...

simple76
08/03/2010, 02:33
το scoyter το θελω παιδια για λογους να μπορω να παω και μια βολτα μεχρι χαλκηδα ηρεμα χςρης να ποιανομαι και να κουραζομαι και να εσθανομαι οτι σπαω το ktm οσο για το ΚΤΜ ΤΟ ΕΧΩ 9ΧΡΟΝΙΑ και ποτε δεν μου εβγαλε σοβαρη ζημια και ποτε δεν ηταν στα συνεργεια βλεπετε αν κανης τα σερβης του και εχεις και καλο μηχανικο να ξερη απο ΚΤΜ δεν εχεις προβληματα.Οσο για τα γραματια δεν μπορς να παρω δανειο γιαυτο κοιταω για γραμματιο αλα αν ειναι και δεν με συμφερη μαζεβω τα λευτα και το περνω ντουκου αργοτερα που θα μου ειναι πολυ δυσκολο.Κρανος παιδια παντα 6χρονια εξωτερικος υπαληλος ειμαι με παπακι 8ωρες την ημερα δυσκολα εκει εξω δεν μας προσεχη κανης.

Hiro
08/03/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
i glosa mas ine enas kodikas epikinonias pou xaraktirizi tin fili mas se afto to sinoriako orio pou zoume
o sevasmos pai ston an8ropo... Και όποιος γράφει με greeklish δεν σέβεται ούτε κι αυτόν γιατί μας βγαίνουν τα ματάκια μας.:eyepop:
Και μας παραθέτεις και το μακρυνάρι που εξηγείται ο άνθρωπος για να μας πεις τι? Καλά άστο:confused:

ego_o_idios
08/03/2010, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Και όποιος γράφει με greeklish δεν σέβεται ούτε κι αυτόν γιατί μας βγαίνουν τα ματάκια μας.:eyepop:
Και μας παραθέτεις και το μακρυνάρι που εξηγείται ο άνθρωπος για να μας πεις τι? Καλά άστο:confused:

ego filaraki grafo griglish giati ime alodapos la8rometanastis mousoulmanos ke epidi ka8arizo oli mera parmpriz sta fanaria gia na ziso tin ikogenia mou den exo xrono na ma8o elinika kala ke enas filos mou ema8e afto to kolpo gia na mporo na sinenooume ke oxi mono grafo griglish milao ke etsi
ti na kanoume afou etsi ta efere i kolozoi

catmaster
08/03/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ego filaraki grafo griglish giati ime alodapos la8rometanastis mousoulmanos ke epidi ka8arizo oli mera parmpriz sta fanaria gia na ziso tin ikogenia mou den exo xrono na ma8o elinika kala ke enas filos mou ema8e afto to kolpo gia na mporo na sinenooume ke oxi mono grafo griglish milao ke etsi
ti na kanoume afou etsi ta efere i kolozoi


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lioulios
08/03/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ego filaraki grafo griglish giati ime alodapos la8rometanastis mousoulmanos ke epidi ka8arizo oli mera parmpriz sta fanaria gia na ziso tin ikogenia mou den exo xrono na ma8o elinika

...De mas xezeis re Dalara !
Πριν απαντησει ο γατος πηγα σα μαλακας και εψαξα τις συζητησεις σου γιατι σε πιστεψα .

.....Τετοια αναλυση επι του θεμετος οι Pakistanians...Bravo !!



:rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
09/03/2010, 07:56
Ρε afro... έλεος ρε φίλε...δεν μου έμεινε άντερο...

Άκου Πακιστανός μουσουλμάνος σε φανάρι... και δεν σου πάει κιόλας ρε παιδάκι μου...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

Ζεύκας
09/03/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρε afro... έλεος ρε φίλε...δεν μου έμεινε άντερο...

Άκου Πακιστανός μουσουλμάνος σε φανάρι... και δεν σου πάει κιόλας ρε παιδάκι μου...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf


γιατί ρε?....

άνετα θα μπορούσα να φανταστώ τον άφρο βαμένο μαύρο
να λέει: τέλει καταρίσω τζάμι κύριε? παρακαλώ κύριε...πρέπει βάλω κρώμια στο μπασταρντ...

rs fan
29/03/2010, 14:51
παιδια καλησπερα θελω να μου πητε με pm καποιο μαγαζι που να βγαζει γραμματια για αγορα μηχανης. ευχαρηστω

Tanja
23/06/2010, 10:52
Καλησπέρα σε όλους!
Θα μπορούσατε να μου στείλετε και σε μένα pm και να μου πείτε ποιά μαγαζιά πουλάνε μεταχειρισμένες μηχανές και δέχονται γραμμάτια? Διαθέτω το 50-60% του ποσού μόνο μετρητά, και απο την τράπεζα έφαγα άκυρο..

Σας ευχαριστώ :wave2:

Garcinho
03/07/2010, 14:17
kalispera paidia thelo ki ego kapoio magazi me grammatia se thessaloniki i makedonia exo 5000 sto xeri kai endiaferomai gia kana R1 montelo 05 kai pano mexri 7500 euxaristo paidia prokatabolika...!!

stelioss3
16/08/2010, 14:04
Αν ξερει καποιος κανα μαγαζι που να κανει γραμματια +προκαταβολη για καινουργιο μηχανακι ας μου στηλει ενα πμ..ευχαριστω

nostoss
28/02/2012, 13:15
kalispera se olous kai ego psaxno kapio magazi pou na kani gramatia opios kseris as mou stili ena pm efxaristo :)

emix24
25/07/2014, 16:42
Μ ενδιαφερει και μενα αν καποιοι γνωριζουν μαγαζια που να πουλανε με γραμματια να μας πει καποιος.