PDA

View Full Version : XΤΧ, FMX η Strada?



Rezeguet
09/06/2005, 15:38
Για πειτε ρε παιδα τις γνωμες σας... και ιδιαιτερα για το strada... Κορυφαιο φαινεται...

Και ολη αυτη η καμπανια περι φανμοτο της Χοντα που κολαει? :confused: Κατα ποσο ''ισχυει''?

Και γιατι να προτιμησει καποιος ΧΤΧ απο το (σαφως πιο ομορφο) Απριλια?

:wave2:

AFTER
09/06/2005, 15:54
fun moto θα ειναι επειδη θα σε βλεπουν οι αλλοι στα φαναρια και θα γελανε....

Τωρα οσο αφορα τα αλλα 2,εγγρινω!

Θα επαιρνα το strada γιατι ξεφευγει λιγο απο τα κατεστημενα,και ειναι και πιο τουρισταδικο
Για το μοτερ μην ανυσηχεις,yamaha ειναι και αυτο(το ιδιο με του xt)

:beer:

idi
09/06/2005, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
fun moto θα ειναι επειδη θα σε βλεπουν οι αλλοι στα φαναρια και θα γελανε....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

το στραντα θα ελεγα.... γιαπονεζικη αξιοπιστια και ιταλικο ταμπεραμεντο.... καλο ακουγεται!!

ruyjin
09/06/2005, 16:18
βρηκα προσφορα στο mototriti,
δες το αν σε ενδιαφερει για ΧΤ

http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?CATEGORY_id=41&NEWS_DATA_ID=35487

:wave2:

DUKASII
09/06/2005, 16:19
για αξιοπιστια..ΡΩΤΗΣΤΕ καποιον που να το εχει να σας πει και αυτος τη γνωμη του.!!!

το πηρε φιλος...γιατι δεν ηθελε να μπλεξει...με τιποτα αλλα..

και τωρα εχει μπλεξει ασχημα με ..τροφοδοσιες..και διαφορα αλλα που τα ξερει καλυτερα ο ΧΤΜΠΑΜ!

θα του πω να μας πει τι ξερει μιας και του τα λεγε τις προαλες ο φιλος με το χτ!


τωρα για το αλλο θα πρεπει να το δουμε ..και μετα να το κρινουμε!

το αλλο το honda...ειναι για γελια.!

sniper
09/06/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
για αξιοπιστια..ΡΩΤΗΣΤΕ καποιον που να το εχει να σας πει και αυτος τη γνωμη του.!!!

το πηρε φιλος...γιατι δεν ηθελε να μπλεξει...με τιποτα αλλα..

και τωρα εχει μπλεξει ασχημα με ..τροφοδοσιες..και διαφορα αλλα που τα ξερει καλυτερα ο ΧΤΜΠΑΜ!

θα του πω να μας πει τι ξερει μιας και του τα λεγε τις προαλες ο φιλος με το χτ!


τωρα για το αλλο θα πρεπει να το δουμε ..και μετα να το κρινουμε!

το αλλο το honda...ειναι για γελια.!

Εγκάθετος.... Παρέα με τον Θάνο και τον ντIDI θα κάνει :lol: :lol: :lol:

Newbas
09/06/2005, 19:19
ρε παίδες και γω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο που έφτιαξε το topic έχω: δεν ξέρω ποιό από τα 3 να διαλέξω
όπως το βλέπω (από ότι διαβαζω σε σχετικά περιοδικά γιατί πείρα δεν έχω, τώρα θέλω θα ανέβω κατηγορία από το kazer σε μεγάλη μηχανή):
FMX +εύκολο, φτηνό(αγορά-συντήρηση), ομορφούλι
- 37 άλογα φτάνουν; (παίζει να ανεβαίνουν λίγο και νόμιμα;)
Strada +δυνατό, πολιτισμένο, όμορφο
- ψιλοακριβό (για την τσεπη μου), κάτι διάβασα για προβλήματα στις χαμηλές-ξέρει κανείς τι παίζει;
χώμα πατάει;

ΧΤR +καλο σε όλα
- με ψιλοχαλάει (προσωπική άποψη) η εμφάνιση δηλαδή προτιμώ τα άλλα 2

ενδιαφέρομαι πολύ και γω να ακούσω-διαβάσω απόψεις και προτάσεις από την πείρα σας καθώς έχω κολήσει και δεν ξέρω τι να επιλέξω

Stergios69
09/06/2005, 19:49
Παιδια προς Θεού μην παρετε FMX:nono: :nono: :nono:
Πόσα μοτέρ από dominator τους έμειναν και ποσα κοντέρ από XLR και λοιπά δεν ξέρω άλλα το μηχανάκι είναι πάρα πολύ πίσω...
Το strada και εμένα με άρεσε μια και είναι άνετο τόσο μες στην πόλη αλλά και για κανα ταξιδάκι με δύο άτομα. To ΧΤΧ από την άλλη δείχνει πιο motard αλλά είναι στην ίδια μοίρα με το strada και μάλιστα με χειρότερη σέλα (στενή και κατηφορική).
Άσε που το strada είναι και πιο όμορφο.

Rezeguet
09/06/2005, 20:31
μα κοιτα που ολα τα περιοδικα λενε το fmx τρομερο και λοιπα και εχουν κανει τοσο μεγαλη εκστρατεια διαφημισης η χοντα που εχουν ''επηρεασει'' ολα τα περιοδικα του χωρου... Ακομα και πριν βγει ολοι λεγανε τι ωραιο μηχανκι κλπ και οταν εμφανιστηκε στο Σαλονι παλι ητανε ολοι καταενθουσιωδεις απο το τρομερο μηχανακι αυτο. Και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα περασει το ΧΤ και το απριλια σε πωλησεις με την στρτηγικη του εντυπωσιασμου στους αμυητους οι οποιοι θα αγορασουν το μοτερ, και ολοι οι αναποφασιστοι θα το προτιμησουν λογω των πολλων πωλησεων.

Αχ ρε χοντα εισαι πραγματικα αλλο πραγμα! :D

bsari
09/06/2005, 20:39
ΛΟΙΠΟΝ ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΟΤΕ ΠΟΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΧΤ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΧΤ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΜΕ ΠΟΙΡΑΞΕ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΑΠΟΤΟΜΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΠΟΥΚΩΝΕ ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΣΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ. ΤΩΡΑ ΤΟ FMX ΔΕ ΜΟΥ ΕΡΕΣΕ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ (ΚΑΜΜΕΝΟΣ).ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΗΟΝΔΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΞΗΚΟΙΩΘΕΙ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...

STOYBI
09/06/2005, 21:56
Λοιπον .. Ειμαι κατοχος ΧΤ Χ 1 χρονο σχεδον με κατα 90% χρηση στην πολη ( το ελευθερο χρονο απλα μου τον κλεβει ολο το ΚΤΜ μου ) ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.. Για μεσα στην πολη το βρισκω αψογο αρκετα καλα στημενο με τις φρεναρες της ΒΡΕΜΒΟ να μην τελειωνουν ποτε με μονο παραπονο απο την μπροστινη αναρτηση που την βρισκω αρκετα μαλακη με αποτελεσμα να τελειωνει γρηγορα προβλημα που ελπιζω να λυθει με ελατηρια - λαδια απο την WP . Σε ταξιδι τωρα.. Σε επαρχιακο δρομο με φουρκετες απλα ειναι στο στοιχειο του μπαινει πολυ καλα διορθωνει λαθη χωρις να σε ανησηχισει και σε συνδυασμο με τις φρεναρες του ειναι ακρως απολαυστικο.. Στην εθνικη για μεχρι τα 130 ταχητητα ταξιδιου ειναι καλα.. μετα το θεμα γινετε αρκετα κουραστικο με εντονες ταλαντωσεις και αρκετο αερα να σε κοπαναει.. Για τα αλλα δυο δεν μπορω να εκφρασω γνωμη καθως δεν τα εχω καν καβαλησει το μονο σιγουρο ειναι οτι το μοτερ του
FMX ειναι απο τα πιο επυτηχημενα μοτερ που εχουν βγει για ον-οφ μηχανακια απο αποψη αξιοπιστιας....:wave2:

STOYBI
09/06/2005, 22:07
DUKASII
για αξιοπιστια..ΡΩΤΗΣΤΕ καποιον που να το εχει να σας πει και αυτος τη γνωμη του.!!!

το πηρε φιλος...γιατι δεν ηθελε να μπλεξει...με τιποτα αλλα..

και τωρα εχει μπλεξει ασχημα με ..τροφοδοσιες..και διαφορα αλλα που τα ξερει καλυτερα ο ΧΤΜΠΑΜ!


Το προβλημα του μπουκοματος τουλαχιστον στο δικο μου εξαφανιστηκε τελειως με την ρυθμιση του μιγματος ( ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ) καθοτι απο το εργοστασιο το μιγμα το εχουν ρυθμισμενο πολυ φτωχα λογο ΕΕ για τα καυσαερια.. Μολις ρυθμιστικε σωστα το μηχανακι δουλευε μια χαρα...:rolleyes:

idi
09/06/2005, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΛΟΙΠΟΝ ΙΤΑΛΙΚΟ ΠΟΤΕ ΠΟΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΧΤ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΧΤ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΜΕ ΠΟΙΡΑΞΕ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΑΠΟΤΟΜΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΠΟΥΚΩΝΕ ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΟΣΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ. ΤΩΡΑ ΤΟ FMX ΔΕ ΜΟΥ ΕΡΕΣΕ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ (ΚΑΜΜΕΝΟΣ).ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΗΟΝΔΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΞΗΚΟΙΩΘΕΙ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...

Κάτσε ρε φιλε….

Μιλας για αξια μεταπώλησης …όταν υπαρχει ΧΤ μεσα στις επιλογες… μιλαμε για ομόλογα ελληνικού δημοσιου και ανω…

Ασε που

ΤΙ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ FMX…. ΟΥΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ AYTO!!!!

Πιάσαμε το τροπάριο παλι…

ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!


16511

AFTER
10/06/2005, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Κάτσε ρε φιλε….

Μιλας για αξια μεταπώλησης …όταν υπαρχει ΧΤ μεσα στις επιλογες… μιλαμε για ομόλογα ελληνικού δημοσιου και ανω…

Ασε που

ΤΙ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ FMX…. ΟΥΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ AYTO!!!!

Πιάσαμε το τροπάριο παλι…

ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!
ΠΑΡΕ HONDA EINAI TA MONA ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΕ!

ΠΑΡΕ HONDA SARAKAKIS RULEZ
ΠΑΡΕ HONDA SARAKAKIS RULEZ
ΠΑΡΕ HONDA SARAKAKIS RULEZ

Zan_Prizol
10/06/2005, 01:08
Σπέρες και από μένα ναούμ!:smokin:
Ψες που λέτε για 1 κμ πήγαινα παρέα με ένα FMX...

Ωραίο μηχανάκι,πραγματικά μου άρεσε σαν εμφάνιση!Αυτό είναι στα +

Πάμ' παρακάτ'


Ξεκινάει που λέτε ο ινδιάνος (ξεκρά) με το πράσινο...καρφώνει την πρώτη και κάνει μια μπάντα!:eyepop:
Δεύτερη δεν είχε βέβαια...μια αριστερή φτάνει :lol: άντε μιάμιση :rotflmao:
Καρφώνει όλο μίσος την δευτέρα να συνεχίσει να ζωγραφίζει...αλλά πουυυυ :hypnotize :hypnotize
Μιλάμε το μηχανάκι κρέμασε σαν παπί που ξεκινάς με τέρμα γκάζι καρφώνοντας την πρώτη και μετά από το στιγμιαίο ''σπινιάρισμα'' κρεμάει σαν τσουτσού ενενηντάρη!Έδω που τα λέμε και το μοτέρ του...90' είναι!
Ξενέρωμα μεγάλο...


Ηονδάκιας είμαι...αλλά να λέμε τα σύκα σύκα :wave2:

Newbas
10/06/2005, 19:51
βασικά κάπου (στο moto νομίζω) που είχε τεστ στην ελλάδα διάβασα ότι μπορείς κάλλιστα να το δουλεύεις στις μεσαίες και να κινήσαι γρήγορα....
εξάλλου η ίδια η ΗΟΝΔΑ ξεκαθάρισε πως πρόκειται για ένα πολιτισμένο μοτέρ
''κρεμάει'' μεν στις ψηλές αλλά αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν μπορείς να κινηθείς αξιοπρεπώς με τους 37 του ιππους.....προφανώς χωρίς ινδιανιές κλπ αλλά με άνεση και ενεργητική ασφάλεια.
(και γω είδα ένα τις προάλλες στον δρόμο αλλά ο τύπος οδηγουσε σαν πάπια αφού ήμουν σταματημένος και σε κάθετο δρόμο και μόλις το είδα ξεκίνησα για να το δω από κοντά από περιέργεια -και μενα μου φάνηκε πολύ ωραίο- και τον εφτασα με άνεση με το παπί)

LittlBox
14/06/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Newbas

(και γω είδα ένα τις προάλλες στον δρόμο αλλά ο τύπος οδηγουσε σαν πάπια αφού ήμουν σταματημένος και σε κάθετο δρόμο και μόλις το είδα ξεκίνησα για να το δω από κοντά από περιέργεια -και μενα μου φάνηκε πολύ ωραίο- και τον εφτασα με άνεση με το παπί)
Μηπως ο ανθρωπος το εστρωνε??!!
Τελος παντων το μηχανακι το εχω κανει τεστ ride..
Eιναι ακριβως οπως τα λενε τα περιοδικα. -ειναι ευτσροφο, ροπατο και δυνατο χαμηλα και στις μεσαιες και με απολυτα γραμμικη αποδοση χωρις ξεσπασματα. -στις ψηλες δε κρεμαει απλως διατηρει σταθερη αποδοση ετσι δε χρειαζεται(ειναι ανωφελο) να το πιεζεις ψηλα οποτε και κινεισαι πιο γρηγορα αλλαζοντας ταχυτητες στις μεσαιες..
Το μεγαλυτερο μειονεκτημα ειναι η ελλειψη στροφομετρου:
1ον γιατι το εχω συνηθισει και ειναι το οργανο που κοιταω πιο πολυ οταν οδηγω.
2ον το fmx "δυστυχως" δεν ακουγεται σχεδον καθολου ουτε το μοτερ ουτε η εξατμιση, οποτε και μου ηταν δυσκολο να καταλαβω που στροφαρε το μοτερ χωρις στροφομετρο.Ισως αν ειχα περισσοτερο χρονο στο test-ride να το συνηθιζα καλυτερα.
Σιγουρα ενα aftermarket στροφομετρο ή (και) μια ηχηρη εξατμιση να ειναι η λυση.
Απο αποδοση λοιπον το μηχανακι ειναι μια χαρα ειναι δυνατο και ζωηρο αλλα δε τρομαζει.
Κραδασμοι ψηλα δεν υπαρχουν παρα μονο στο ρελαντι λιγοι(μη ξεχναμε οτι ειναι μονοκυλινδρο 650cc).
H θεση οδηγησης ειναι ψηλη και σε συνδυασμο με το τιμονι που στο συγκεκριμενο μηχανακι ηταν ρυθμισμενο πολυ μπροστα για τα γουστα μου δε μου εξεπνευσε εμπιστοσυνη γιατι με τοποθετουσε πολυ μπροστα και ψηλα.Το υψος μου ειναι 1,87 και πατουσα στις μυτες..παντως η honda δινει σαν εξτρα και χαμηλοτερη κατα 2εκ. σελα.
Τα φρενα ειναι δυνατα αλλα χωρις καλη αισθηση και ισως λιγο αποτομα-δε με χαλασαν ομως.
Τα λαστιχα δε γλιστρουν καθολου-παρα πολυ καλο κρατημα.
Οι αναρτησεις ειναι σφιχτες και ανετες παραλληλα.
Η ποιοτητα απλως κορυφαια.

Κατα τη διαρκεια του τεστ ανοιξα με μια transalp σε ενα φαναρι και για 100μ εφαγε σκονη μετα ομως και απο δικο μου λαθος επειδη τραβηξα παραπανω τη 3η με περασε σαν σταματημενο,ισως αν δεν εχανα την αλλαγη να μη συνεβαινε αυτο..

Τελοσπαντων αυτη ηταν η εμπειρια μου κι ελπιζω να βοηθησει τους υποψηφιους αγοραστες.Εγω παντως μεχρι το Σεπτεμβριο θα χτυπησω ενα μαυρο!
Τωρα για αυτους που γραψανε τα παραπανω τροπαρια για τη honda: sarakakis rulez,παρε honda δε σπανε κτλ..ενα εχω να πω:
ΝΑΙ ειναι ΟΛΑ αληθεια εχω αλλαξει γυρω στις 13 μηχανες/παπακια ολα honda (τρεις xlr250,ax-1,cbr250f,transalp,rebel,z50,chally,καμποσα παπακια που δε θυμαμαι) και δεν εβγαλε ποτε κανενα μηχανικο προβλημα!
ΜΙΑ φορα μονο εκανα το λαθος και πηρα μια bandit400 και καθε 5 μερες εσπρωχνα και κανεις μηχανικος δεν ηξερε γιατι χαλαγε,τη μια κατεβαζε βενζινη στο καρτερ γιατι μενανε τα φλοτερ ανοιχτα,την αλλη με αφηνε γιατι εχανε συμπιεση ο ενας κυλινδρος,την αλλη νεκρωνε απο ηλεκτρικα..Ειχα δωσει μια περιουσια στα συνεργεια-μαλλον επρεπε να την αναλαβουν ο Μωλντερ και η Σκαλη στα XFILES..!Την εδωσα και ησυχασα αλλα ορκιστηκα στον εαυτο μου να μη ξαναπαρω αλλη μαρκα εκτος απο Honda.

Alki_Viades
14/06/2005, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

Το προβλημα του μπουκοματος τουλαχιστον στο δικο μου εξαφανιστηκε τελειως με την ρυθμιση του μιγματος ( ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ) καθοτι απο το εργοστασιο το μιγμα το εχουν ρυθμισμενο πολυ φτωχα λογο ΕΕ για τα καυσαερια.. Μολις ρυθμιστικε σωστα το μηχανακι δουλευε μια χαρα...:rolleyes:

2 πραγματακια:
Συναδελφος στο γραφειο με XT-R πηγε στον αντιπροσωπο να του αλλαξουν/πειραξουν (δεν ειμαι σιγουρος) ηλεκτρονικη για τον ιδιο λογο. Η Yamaha γνωριζει το προβλημα και στο φτιαχνει τζαμπα.

Οσο για το honda, μη μασας με μαρκετινιστικα κολπα. "Funmoto"="μαπα μηχανακι που καπως πρεπει να το πουλησω" και το οτι πατησε καποιος ενα transalp δεν λέει τιποτα. Με 37 αλογα θα ντρεπεσαι να κοιτας στα φαναρια οποιοδηποτε μονοκυλινδρο του 2000 και μετα. Οσο για ταξιδακια που ισως θελησεις να κανεις, να δω πως θα πηγαινεις εθνικη, εστω και για καμια 20αρια χιλιομετρα... :nono:

LittlBox
14/06/2005, 15:56
1ον Μαθετε λοιπον πως ο κινητηρας του ΧΤ ειναι της Minarelli με ψεκασμο mikuni = σκατα.
2ον εχει δει κανεις xt απο κοντα? παρκαρισμενο σε εκθεση (διπλα σε fmx) καινουριο με 0 χιλιομετρα και ειχε σημαδια σκουριας σε εξατμιση και σκελετο-ενω το fmx αστραφτε.Το εχετε βαλει μπροστα να δειτε τους κραδασμους να συντονιζουν τα πλαστικα του και να κανει σαν χαρχαλο?Εχετε παρατηρησει τη κατασκευη του μοτερ και τα δεσιματα με σφιγκτηρακια του "κατοσταρικου" σε ντιζες και σωληνες?
Aν θελετε γκαζια δωστε 3 χιλιαρικα παραπανω και παρτε κανα crf450 και xr650r και ντροπιαστε στα φαναρια οχι μονο μονοκυλινδρα αλλα και πολυκυλινδρα.Τετοια μηχανακια ομως θελουν "χερια" για να εκμεταλλευτεις πληρως τα γκαζια τους και να μη καρφωθεις σε καμμια στροφη.Ποσοι παιρνουν τετοια μηχανακια ή και supersport και το παιζουν μαγκες μονο στα φαναρια αλλα πανω στις στροφες φοβουνται να ανοιξουν το γκαζι..
Οσο για ταξιδι(σε εθνικη) ουτε το fmx ουτε το xt ουτε το Αprillia κανουν.Για κανα νησακι ομως ειναι οτι πρεπει.Για ταξιδια παρτε ενα αυτοκινητο -το πιασιμο στη μεση,το κωλο και τα χερια, τα χαστουκια απο τον αερα,τα χαλικια απο τα φορτηγα,τα μυγακια στα μουτρα και στο σωμα με κανενα μηχανακι δε τα γλιτωνεις.
Αν θες ομως μια καθημερινη,αξιοπιστη, με μικρη συντηρηση ομορφη και δυνατη μοτοσυκλετα παιρνεις κατι σαν το fmx

MAICO
14/06/2005, 17:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΙ ΚΑΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣE Η ΔΙΑΘΕΣΗ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ FMX.ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ
FORUM ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙ FMX.
OK ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΠΕΡΙ ΣΩΣΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ(ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ)ΦΘΗΝΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ(ΒΑΣΙΚΟ)ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ.ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΑΥΤΟ?:(

Alki_Viades
14/06/2005, 17:22
Φιλε ηρεμησε, το θεμα ειναι ποια ειναι τα κριτηρια σου. Το καλυτερο για τον εναν μπορει να ειναι το χειροτερο για τον αλλον. Αφου εσενα σε νοιαζει αξιοπιστισα, χαμηλο κοστος και εμφανιση, καλα εκανες. Σε λιγο καιρο που θα το εχεις θα μπορεσεις να το εκτιμησεις...

:wave2: :wave2: :wave2:

idi
14/06/2005, 17:28
Όχι ρε φιλαρακο θα λεμε μονο αυτό που θελεις να ακουσεις…

Πηρες μια ΠΑΤΑΤΑ αερόψυκτο μηχανακι εν ετη 2005 …. μονο και μονο ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ HONDA και περιμένεις να βγουνε ολοι και να συμμερισθούν τις αποψεις σου περι αξιοπιστιας τη στιγμη που ειχες 10 μηχανάκια Honda και μολις ένα αλλης μαρκας … το οποιο μαλιστα είναι … γνωστος γνώριμος των συνεργείων….

Και αλλοι ειχαν 10 μηχανες και μαλιστα διάφορες μαρκες όχι μονο μια και ΔΕΝ ειχαν προβληματα! Αυτό είναι και θεμα τυχης + χρησης + συντήρησης

Τεσπα το σημαντικό είναι να αρεσει σε εσενα και όχι σε εμενα… εσυ το αγόρασες

καλες βολτες

MAICO
14/06/2005, 17:35
IDI ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ HONDA.:wave2:

idi
14/06/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAICO
IDI ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ HONDA.:wave2:

οχι φιλε μου ουτε σε εσενα ουτε στο φιλο παραπάνω (αφορμη ηταν τα γραφομενα του)

γενικα το λεω

ξεκολλάτε με τα honda...

παρτε κανα test ride και αλλα μηχανακια....αμα εξακολουθεί να σ’αρεσει περισσοτερο το Honda … τοτε παρ’το!!! (δεν είναι απιθανο υπαρχουν πολλες διαφορετικες μηχανες για πολλους διαφορετικούς ανθρωπους)

αυτό που δε μπορω να ακουω είναι γενικολογίες

εμενα προσωπικά δε με ενδειαφερει αν το μηχανακι που εχω βγαζει ψιλολαμακιες γιατι οταν ειμαι πανω του βολταροντας ή οταν το κοιτω φρεσκοπλυμενο... με «γεμιζει»

συναίσθημα που δεν πρόκειται να καλυψει κανενα "αξιοπιστο"

αμα ειχα κατι αλλο δε θα ηταν το ιδιο. αρα γιατι να ακουω για αξιοπιστιες κτλ?

MAICO
14/06/2005, 18:04
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΑΡΚΑ.ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

LittlBox
14/06/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οχι φιλε μου ουτε σε εσενα ουτε στο φιλο παραπάνω (αφορμη ηταν τα γραφομενα του)

γενικα το λεω

ξεκολλάτε με τα honda...

παρτε κανα test ride και αλλα μηχανακια....αμα εξακολουθεί να σ’αρεσει περισσοτερο το Honda … τοτε παρ’το!!! (δεν είναι απιθανο υπαρχουν πολλες διαφορετικες μηχανες για πολλους διαφορετικούς ανθρωπους)

αυτό που δε μπορω να ακουω είναι γενικολογίες

εμενα προσωπικά δε με ενδειαφερει αν το μηχανακι που εχω βγαζει ψιλολαμακιες γιατι οταν ειμαι πανω του βολταροντας ή οταν το κοιτω φρεσκοπλυμενο... με «γεμιζει»

συναίσθημα που δεν πρόκειται να καλυψει κανενα "αξιοπιστο"

αμα ειχα κατι αλλο δε θα ηταν το ιδιο. αρα γιατι να ακουω για αξιοπιστιες κτλ?
Μαθε να διαβαζεις πριν απαντησεις φιλε.
Γενικολογιες λες εσυ και οσοι παραπανω γραψανε οτι πρεπει να "ξεκολλησουμε" απο τα honda χωρις να τεκμηριωσουν την αποψη τους.
Εγω ειπα την αποψη μου για την αξιοπιστια των honda και την υποστηριξα με προσωπικη εμπειρια με 13 μηχανες,οχι για καποιο φιλο μου που ειχε 10 διαφορετικα μηχανακια κτλ...
Eπιπλεoν ειπα την οδηγικη μου εμπειρια(testride-δε το εχω αγορασει-ακομα τουλαχιστο) με το fmx.
Πως μπορειτε να χαρακτηριζετε "πατατα" ενα μηχανακι που δεν εχετε οδηγησει ή εχετε δει μονο σε φωτογραφια?
Σε τελικη αναλυση ο καθενας εχει διαφορετικα στανταρ.Εμενα προσωπικα θελω να με "γεμιζει" το μηχανακι και οταν το βλεπω φρεσκοπλυμενο και εν κινησει.Αντιθετως δε θα με "γεμιζει" καθολου αν αναγκαστω να το πηγαινω εγω σπρωχνοντας(στο συνεργειο).Το πιο "καυλερο" μηχανακι (ειτε αυτο ειναι honda, ειτε φλορετα) του κοσμου να ειχα,αν με αφηνε στο δρομο θα το φουνταρα στη θαλασσα.

Δεν ειμαι εγω χοντακιας εσεις ειστε αντι-χοντακιδες.

Maico ως μελλοντικος αγοραστης περιμενω εντυπωσεις,καλοταξιδο.

idi
14/06/2005, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittlBox
εσεις ειστε αντι-χοντακιδες.



Αυτό είναι αλήθεια αλλα ο μοναδικος λογος για αυτό είναι οι απόλυτες αποψεις ανθρώπων σαν εσενα (μονο τα Honda δε χαλανε κτλ κτλ καραγκιοζιλιακια που θελεις να τα παρω σοβαρα και να σου απαντήσω)




Σοβαρα και ευγενικά απανταω μονο σε ιδιου επιπεδου αποψεις.Το να υπαινίσσεσαι ότι μονο αν παρεις Honda «δε θα σπρωχνεις το μηχανακι σου» είναι περισσότερο προκλητικό από το υφος της απάντησης μου γιατι προσβάλεις τη νοημοσύνη μου.+_

STOYBI
14/06/2005, 23:06
LittlBox
2ον εχει δει κανεις xt απο κοντα? παρκαρισμενο σε εκθεση (διπλα σε fmx) καινουριο με 0 χιλιομετρα και ειχε σημαδια σκουριας σε εξατμιση και σκελετο-ενω το fmx αστραφτε.Το εχετε βαλει μπροστα να δειτε τους κραδασμους να συντονιζουν τα πλαστικα του και να κανει σαν χαρχαλο?Εχετε παρατηρησει τη κατασκευη του μοτερ και τα δεσιματα με σφιγκτηρακια του "κατοσταρικου" σε ντιζες και σωληνες?

2) Σκουρια σε σκελετο και εξατμιση σε εκθεση??? ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???????????:cry:

Μηπως η εκθεση ε λεγετε <<ΡΕΜΕΤΖΟ >> ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΕ 23 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟΥ ΚΑΒΟ ΝΤΟΡΟ????

LittlBox
Aν θελετε γκαζια δωστε 3 χιλιαρικα παραπανω και παρτε κανα crf450 και xr650r και ντροπιαστε στα φαναρια οχι μονο μονοκυλινδρα αλλα και πολυκυλινδρα. :eyepop: :eyepop:

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ τι σχεση εχει το crf450 με ολα τα υπολοιπα μηχανακια και το ΧΡ..????:hypnotize Ουτε νουμερο δεν βγαζει το κακομοιρο απλα το φορτωνεις στο τρειλερακι σου και πας στην κοντινοτερη πιστα καρτ...:winka: ΧΡ 650?? Ωραιο μηχανακι ! Ειχα το 350 καποτε το 84 αν δεν κανω λαθος.. Ιδιο εχει μεινει...:D

Κατα τα αλλα μονο στα Γαλλικου τυπου σφιχτιρακια συμφωνουμε κατα τα αλλα διαφωνουμε πληρως...:wave2:

panos_sin
15/06/2005, 02:47
H γνώμη μου:

- FMX > μηχανάκι με παλαιό-αξιόπιστο κινητήρα, με απόδοση όμως πολύ κάτω από τα σημερινά standards...πιστεύω πως η HONDA θαπρεπε να το προσέξει πιο πολύ

- Strada > όμορφο και καλύτερο από τα άλλα δύο για ταξίδι, αλλά sorry δεν εμπιστεύομαι την Aprillia

- XTX > όμορφο (σε κόκκινο) με δυνατό κινητήρα και πολύ καλό στήσιμο (για τα χρήματά του) αυτό σίγουρα είναι FunMoto!
:sun:

LittlBox
15/06/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


2) Σκουρια σε σκελετο και εξατμιση σε εκθεση??? ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???????????:cry:

Μηπως η εκθεση ε λεγετε <<ΡΕΜΕΤΖΟ >> ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΕ 23 ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΙΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟΥ ΚΑΒΟ ΝΤΟΡΟ????

LittlBox :eyepop: :eyepop:

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ τι σχεση εχει το crf450 με ολα τα υπολοιπα μηχανακια και το ΧΡ..????:hypnotize Ουτε νουμερο δεν βγαζει το κακομοιρο απλα το φορτωνεις στο τρειλερακι σου και πας στην κοντινοτερη πιστα καρτ...:winka: ΧΡ 650?? Ωραιο μηχανακι ! Ειχα το 350 καποτε το 84 αν δεν κανω λαθος.. Ιδιο εχει μεινει...:D

Κατα τα αλλα μονο στα Γαλλικου τυπου σφιχτιρακια συμφωνουμε κατα τα αλλα διαφωνουμε πληρως...:wave2: [/B]

-Στο "ΒΥΝΙΟ" στη καλλιθεα ηταν το συγκεκριμενο xt -και δεν ηταν το μονο,σε ολες τις εκθεσεις ολα τα xt εχουν σκουρια στο σκελετο(στο λαιμο στον αριθμο πλαισιου) και στη μαυρη αποληξη της εξατμισης.
-Μιλαω για τα SUPERMOTARD crf450 και xr650r.
http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=11&model_id=65

DUKASII
15/06/2005, 10:10
μονο πως crf και xr...ειναι η πουτσα με τη βουρτσα!

τωρα τα περι FM..stereo... καθενας οτι μπορει αγοραζει..
αν σου κανει για δυνατη και καλη μοτο ενα 650 με 32 αλογα ΣΤΗ ΡΟΔΑ...με τα κιλα να περνανε τα 150...
παω πασο...

ξαναλεω...ο καθενας..οτι μπορει να οδηγησει αγοραζει!

το FMX το αγορασε προχθες μια φιλεναδα εδω στη δουλεια. το βρήκε αρκετα δυνατο και αυτη...

Rezeguet
15/06/2005, 20:06
αφου το σκεφτηκα πολυ κατεληξα οτι θα παρω.... και τα τρια! (μηχανακια)

ΥΕSSS :beer: :beer: :beer:

STOYBI
15/06/2005, 21:49
Rezeguet

αφου το σκεφτηκα πολυ κατεληξα οτι θα παρω.... και τα τρια! (μηχανακια)

:rotflmao: :rotflmao:

Χαρηκα που σε βοηθησα στην επιλογη σου....:D

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ





Ο







ΔΟΥΚΑΣ.......:D

:beer:

AFTER
15/06/2005, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Rezeguet


:rotflmao: :rotflmao:

Χαρηκα που σε βοηθησα στην επιλογη σου....:D

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ





Ο







ΔΟΥΚΑΣ.......:D

:beer:

Εισαι σιγουρος οτι δεν θες ενα Ζ?
Για ψαξου βαθια μεσα σου...

:D :D :D

Rezeguet
16/06/2005, 10:58
ε ενταξει θα παρω και ενα Ζ μην ανησυχειτε. :lol: :lol:

Ευχαριστω οσους βοηθησαν στην επιλογη μου :D :D :wave2: :wave2: