PDA

View Full Version : Arai RX7 Corsair Παραγγελεια απο US προβλημα στο τελωνειο !!



anco
09/06/2005, 15:19
Σημερα κατα τις 12,30 το μεσημερι ηρθε στο σπιτι το courier της EMS ( η courier ηπηρεσεια των ΕΛΤΑ) για να παραλαβω το κρανος ενος φιλου.

Και πρην κανω χαρα οτι ολλα ΟΚ!!!! μου λεει ειναι και να πληρωσετε και 156,2 για εκτελωνισμο :hypnotize :uplate:

Τωρα μαλιστα (δεν πληρωσα) μονο πηρα το χαρτι αφιξης.

Περνω τηλ στα EMS και μου λενε πως το δεμα ειναι σε αποστολη "gift" και στο "value"(τιμη) ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη gift.

To προβλημα μου λενε ειναι απο μερεια Τελωνειου.

Τηλ στα Σπατα Ελ.Βενιζελος.

Ναι ξερετε το κρανος εχει κατι ηλεκτρονικα συστηματα :hypnotize :uplate: και δεν ειναι απλο κρανος.

Και λεω πως ειναι "gift".

Ναι αλλα ανοιξαμε το κουτι και ειδαμε ενα ποσο (σε αυτοκολητο οπως τα supermarket) με τιμη 759,95$ και το τιμολογισαμε με το 1,2661 που ειναι το ευρω και σας βαλαμε ΦΠΑ.

Μου το κλεινουν στην μουρη.

Κανω τσεκ το χαρτι που εχω στα χερια μου και τι βλεπω !!!


795,95 το κρανος και καλα.
7,6$ τα εξοδα ασφαλισης του κρανους.
47,7$ τα μεταφορικα του κρανους

ολα μαζι σε ενα συνολο 815,25$ αναλογια σε ευρω 646ευρω.

Και απο αυτο μου λενε οτι ειναι ο εκτελωνισμος :eyepop: :uplate: :hypnotize.

Αν καποιος ξερει τι μπορω να κανω ας βοηθησει.

Το προβλημα ειναι οτι εχω παρει απο τον Αμερικανο γυρω στα 5 κρανη και ειναι ατομο ΟΚ!.

anco
09/06/2005, 15:20
..

anco
09/06/2005, 15:20
...

anco
09/06/2005, 15:21
και το γ@μησιατικο !!!!


16471

sniper
09/06/2005, 15:37
Τώρα λοιπόν μπορείτε να καταλάβεται ότι δεν διαβάζουμε μόνο εμείς εδώ μέσα αλλά και πολλοί άλλοι....

Όπως καταλάβατε...... πάνε τα αφορολόγητα gifts από τον μπάρμπα στην αμερική..... :(

idi
09/06/2005, 15:40
το Μπουλο!!!

το περιμενα οτι καποτε θα γινοταν

και δε προλαβα να παρω ενα εγω γμτ....

OldMan
09/06/2005, 16:04
:wave2: :wave2: :wave2:

Gentlemen... Ψυχραιμία....

Τα είδη που έρχονται για εκτελωνισμό από USA εμπίπτουν σε εισαγωγικό αντι-dumping (κανείς εκτελωνιστής δεν υπάρχει ???).

Τούτου δοθέντος, η Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου προσπαθεί να βγάλει μια αξία επί της οποίας θα πληρωθεί Εισαγωγικός δασμός + ΦΠΑ κ.λ.π.

Η "μαλακία" γίνεται όταν ΔΕΝ γράφουν τα συνοδευτικά χαρτιά την ένδειξη "Commercial Value" ή μια ενδεικτική τιμή είδους π.χ. το 10% της πραγματικής του αξίας.

Ανεξάρτητα από αυτό όμως, η Υπηρεσία Αξιών διατηρεί το δικαίωμα να βγάλει αξία εκτελωνισμού από τα κιτάπια της (όσο γουστάρει, αρκεί να υπάρχει προηγούμενος εκτελωνισμός παρόμοιου είδους).

Επίσης, να αποφεύγετε ΑΥΣΤΗΡΑ να γράφετε στον παραλήπτη στοιχεία εταιρίας ή εμπορικής επιχείρησης (άσχετα αν πρόκειται να παραδοθεί εκεί), γιατί θεωρείται πλέον εμπορεύσιμο είδος, ακόμη και αν δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο δραστηριοτήτων της εταιρείας.

Κοινώς, είναι ζήτημα κωλοφαρδίας !!!

(Μια καλή πρακτική είναι η συνεργασία με εκτελωνιστικό γραφείο, όπου τους εξηγείτε το "πρόβλημα" και τους εξουσιοδοτείτε να αναλάβουν την διεκπεραίωση του όλου ζητήματος - με ΠΟΛΥ μικρή αμοιβή -, οπότε αυτοί κανονίζουν με την παραλαβή από την μεταφορική του εξωτερικού να περάσει το δέμα στα 'Ψιλά" )

:sad: :sad: :sad:

anco
09/06/2005, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Gentlemen... Ψυχραιμία....

Τα είδη που έρχονται για εκτελωνισμό από USA εμπίπτουν σε εισαγωγικό αντι-dumping (κανείς εκτελωνιστής δεν υπάρχει ???).

Τούτου δοθέντος, η Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου προσπαθεί να βγάλει μια αξία επί της οποίας θα πληρωθεί Εισαγωγικός δασμός + ΦΠΑ κ.λ.π.

Η "μαλακία" γίνεται όταν ΔΕΝ γράφουν τα συνοδευτικά χαρτιά την ένδειξη "Commercial Value" ή μια ενδεικτική τιμή είδους π.χ. το 10% της πραγματικής του αξίας.

Ανεξάρτητα από αυτό όμως, η Υπηρεσία Αξιών διατηρεί το δικαίωμα να βγάλει αξία εκτελωνισμού από τα κιτάπια της (όσο γουστάρει, αρκεί να υπάρχει προηγούμενος εκτελωνισμός παρόμοιου είδους).

Επίσης, να αποφεύγετε ΑΥΣΤΗΡΑ να γράφετε στον παραλήπτη στοιχεία εταιρίας ή εμπορικής επιχείρησης (άσχετα αν πρόκειται να παραδοθεί εκεί), γιατί θεωρείται πλέον εμπορεύσιμο είδος, ακόμη και αν δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο δραστηριοτήτων της εταιρείας.

Κοινώς, είναι ζήτημα κωλοφαρδίας !!!

(Μια καλή πρακτική είναι η συνεργασία με εκτελωνιστικό γραφείο, όπου τους εξηγείτε το "πρόβλημα" και τους εξουσιοδοτείτε να αναλάβουν την διεκπεραίωση του όλου ζητήματος - με ΠΟΛΥ μικρή αμοιβή -, οπότε αυτοί κανονίζουν με την παραλαβή από την μεταφορική του εξωτερικού να περάσει το δέμα στα 'Ψιλά" )

:sad: :sad: :sad:

Το μικρο value που λες δεν τους απασχολει μου λενε γιατι εχουν εκτιμητη.

Ακομα τιποτα να μην εβρεισκαν θα εβγαζαν καποιο ΦΠΑ μου ειπαν.
:sad:

gtsiros
10/06/2005, 03:52
Ναι ξερετε το κρανος εχει κατι ηλεκτρονικα συστηματα και δεν ειναι απλο κρανος.

Ε; :hypnotize :uplate: :wacko: :look: :confused: :confused: :confused:

SeNNinhA
10/06/2005, 11:40
Εγώ μολίς παρέλλαβα το κράνος από US (bajaron) και ευτυχώς δεν είχα τέτοια παρατράγουδα. Ήρθε κανονικά και χωρίς ουσιαστικά τελωνείο. Σε 3 ημέρες είχε φτασει Ελλάδα με USPS Express (~10$ παραπάνω από το normal και έχει και tracking code) και σε άλλες 3 στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Δείτε πόσο γρήγορα πέρασε από το τελωνείο:

ARRIVED ABROAD, GREECE, June 03, 2005, 12:42 pm
INTO FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 12:48 pm
OUT OF FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 1:07 pm

Έκανε μόλις 19 λεπτά!!!

Πρέπει να πώ ότι ο Bajaron ξέρει τα σχετικά και το στέλνει σαν GIFT και με αναφερόμενη τιμή 50$. Ακόμη και στην απόδειξη στο φάκελο που εσωκλείει το ίδιο αναφέρει. Απλά αν χαθεί το δέμα θα αποζημιωθείς από το ταχυδρομείο μόνο για τα 50$.

Τι να πω για τον φίλο. Μάλλον άτυχος ήταν ή όντως υπήρχε απόδειξη με το πραγματικό ποσό και την πάτησε.

melsaltas
10/06/2005, 11:47
WHO IS BAJARON????

ΓΙΑ ΠΕΣ,ΓΙΑ ΠΕΣ!!!
ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ......

SeNNinhA
10/06/2005, 12:32
Το link για τον BajaRon είναι

http://search.ebay.com/_W0QQfgtpZ1QQfrppZ25QQsassZbajaronQQssPageNameZFAVQ3aFQ3aSLLR

melsaltas
10/06/2005, 12:54
ΤΗΑΝΧ!

anco
10/06/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εγώ μολίς παρέλλαβα το κράνος από US (bajaron) και ευτυχώς δεν είχα τέτοια παρατράγουδα. Ήρθε κανονικά και χωρίς ουσιαστικά τελωνείο. Σε 3 ημέρες είχε φτασει Ελλάδα με USPS Express (~10$ παραπάνω από το normal και έχει και tracking code) και σε άλλες 3 στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Δείτε πόσο γρήγορα πέρασε από το τελωνείο:

ARRIVED ABROAD, GREECE, June 03, 2005, 12:42 pm
INTO FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 12:48 pm
OUT OF FOREIGN CUSTOMS, GREECE, June 03, 2005, 1:07 pm

Έκανε μόλις 19 λεπτά!!!

Πρέπει να πώ ότι ο Bajaron ξέρει τα σχετικά και το στέλνει σαν GIFT και με αναφερόμενη τιμή 50$. Ακόμη και στην απόδειξη στο φάκελο που εσωκλείει το ίδιο αναφέρει. Απλά αν χαθεί το δέμα θα αποζημιωθείς από το ταχυδρομείο μόνο για τα 50$.

Τι να πω για τον φίλο. Μάλλον άτυχος ήταν ή όντως υπήρχε απόδειξη με το πραγματικό ποσό και την πάτησε.

Το εστειλα πισω χωρις χρεωση.

Θα το ξαναστηλει με τον ιδιο τροπο που στελνει και ο Bajaron.

anco
10/06/2005, 16:31
Aπο τον Bajaron εχει παρει και ο Wizard13.

Αυτη την φορα πως στο εστειλε.

Γραψε αναλυτικα.

Και χρεωσεις.

:beer:

gtsiros
10/06/2005, 21:05
Τι σκατά ηλεκτρονικά σου είπανε ρε ότι έχει το κράνος;!;! εμένα μου ήρθε το tamiyaki από honk kong και ενώ έκανε κοντά 300Ε, τελωνείο δεν πλήρωσα τίποτα!

SeNNinhA
10/06/2005, 21:22
Μου το έστειλε με USPS Express Air Mail.

To Express έχει και ασφάλεια για απώλεια δέματος συμπεριλαμβανόμενη στην τιμή έως 100$. Για κάθε 100$ επιπλέον ασφάλεια χρεώνεσαι +2$. Αυτό βέβαια δεν μας συμφέρει γιατί θα πρέπει να δηλώσεις την πραγματική αξία.

Ο Bajaron μου χρέωσε για το ARAI RX-7 Corsair

Κράνος: 339,00$
Έξοδα αποστολής: 59,00$
Extra ζελατίνα καθρέπτης: 67,00$
Σύνολο: 465,00$ = 381,00 euro

Τα έξοδα αποστολής στην πραγματικότητα ήταν τελικά 44$ αλλά μπορεί να τα χρεώνει τα επιπλέον για συσκευασία και αποστολή.

Στάλθηκε σαν GIFT. Υπάρχει ειδικό τετραγωνάκι στην δήλωση τελωνείου που κάνει ο αποστολέας και σημειώνεις τι είναι. Και στο ίδιο έντυπο (που το κολάνε πάνω στο κουτί αποστολής) δηλώνεις και την αξία του εμπορεύματος. Ο Bajaron βάζει 50$ αξία γιατί νομίζω ότι υπάρχει κάποιος νόμος που έως 50$ δεν τα κοιτάζουν καθόλου στο τελωνείο.

Αυτά είναι όλα. Το δεμα παραδόθηκε στο εκεί ταχυδρομείο στις 31/05 και έφτασε Ελλάδα στις 03/06. Πέρασε τελωνείο (αεροδρομίου λόγω air mail) μέσα σε 19 λεπτά και αυθημερόν παραδόθηκε στις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ. Στις 07/06 παραδόθηκε στο τοπικό ταχυδρομείο και από εκει σε εμένα. Σύνολο 7 ημέρες με το ΣΚ μέσα.

Αν είναι να το στείλεις πίσω, τότε να ξέρεις ότι έχει κάποιο κόστος αυτό που το πληρώνει ο αποστολέας. Αν θεωρήσω κόστος τα 44$ τότε η επιστροφή θα κοστίζει περίπου 25$. Αν υπολογίσεις και το κόστος της επαναποστολής άλλα 44$ τότε 44+25+44=113$. Σε συμφέρει αλλά οριακά.

SpyrosTDM
16/06/2005, 10:18
Παιδες εχω φέρει από Αμερικη 6 κρανακια και απο τον bajaron 5 εκτον οποίων τα τεσσερα τελευταια σε μια αποστολη συνοδευόμενα και απο 6 ζελατινες.θα σας πω ότι και στα δικά μου κρανοι εγινε ελεγχος και για τα δυο πρωτα δεν πληρωσα τιποτε εκτοσ απο 5 ευρω ενω στα δυο αλλα πληρωσα 15 ευρω αφου καποιος καραγκιοζης ακανε αξιολογηση στα 100 ευρω και για τα δυο κρανοι.
Στο πρώτο κρανος που πηρα απο usa ξεκινησα να πληρωσω 156 ευρω αλλα λόγω γνωστου γενικου δερβεναγα μεσα στο τελωνειο δεν πληρωσα μια.
Η αλήθεια είναι ότι τελευταία εχουν αρχίσει οι τελωνάδες και την ψιλιάζονται την δουλειά αλλα μην μασάτε ακόμα και ετσι, το να πληρώσεις 300 με 350 ευρώ φθηνότερα ενα κρανος κορυφαίο, ειναι μεγαλο κερδος.

Alx 84
23/06/2005, 18:16
Να ρωτήσω κι εγώ κατιτίς; Το μπάχαλο με τα τελωνεία παίζει μόνο σε USA; Αν πάρεις απο ευρώπη υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;
Οι διαφορές USA με ευρώπη είναι τόσο μεγάλες;

anco
23/06/2005, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Να ρωτήσω κι εγώ κατιτίς; Το μπάχαλο με τα τελωνεία παίζει μόνο σε USA; Αν πάρεις απο ευρώπη υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;
Οι διαφορές USA με ευρώπη είναι τόσο μεγάλες;

Ναι μονο απο USA εχει τελωνειο, απο Ευρωπη ειναι ολα FREE σε φορους.

Π.Χ Αμερικανικο Arai εχει 450 - 480 Ευρωπαικο εχει 600.

Ελλαδα 870....!!!:hypnotize :uplate: :eyepop:

downhill
23/06/2005, 21:34
Μήπως ξέρετε Αμερικάνικο site να έχει κράνη της UVEX;Θέλω να δω τιμή για ένα κράνος για σκι!

Alx 84
23/06/2005, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Ναι μονο απο USA εχει τελωνειο, απο Ευρωπη ειναι ολα FREE σε φορους.

Π.Χ Αμερικανικο Arai εχει 450 - 480 Ευρωπαικο εχει 600.

Ελλαδα 870....!!!:hypnotize :uplate: :eyepop:

τις τιμές της ευρώπης σε σχέση με την Ελλάδα τις έχω διαπιστώσει!! Λέω να πάρω πλήρες set εξοπλησμού από το net. συμφέρει πολύ. όταν αποφασίσω να κάνω την κίνηση πιθανότατα θα χρειαστώ την καθοδηγησή σου.

pepenaxos1
09/07/2005, 23:46
Λειτουργει κατι σωστα εδω χαμω που ζουμε για να παει καλα αυτο ρε συ??? χωσε τα γκαφρα και φορα το κρανος να πας βολτα...

john74
24/09/2005, 19:25
Ego eho ferei 2 kranoi ena Rx7xrr kai ena Shoei X-11 (x-spirit),mono ean erthei kapoios gnostos moy apo Aystralia poy eho kone kai to fernei mazi toy...telos,den to riskaro me tahydromieia kai ektelonismous ktl ktl.Glitono apo 350-450 euro..katse kala

DrIoannis
07/10/2005, 09:17
Ο αδερφος μου πηρε κρανος Arai RX7 με εξτρα ζελατινα ιριδιζουσα 500 ευρω.Χωρις ζελατινα πηγαινε 440 περιπου.Πραγματι πληρωσε τελωνειο(αλλωστε δεν ειχε αυταπατες).Ο καθενας κανει την επιλογη του.Παντως κατα την γνωμη μου αξιζει να παρεις ενα απο τα κορυφαια κρανη,εαν οχι το κορυφαιο.