PDA

View Full Version : ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ



Linkin Park
07/03/2010, 19:24
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ V-STROM 650 KΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗΜΑ ( Η ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ ΟΔΗΓΗΣΗ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ SERVICE ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ )
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΙ Η ΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ?
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΕ ΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ?

koulis19
07/03/2010, 19:33
Εγω αν και εχω μονο παπι και το ταμειο μου δεν χανει λεφτα απο μηχανη μεγαλου κυβισμου(δυστυχως)θα σου ελεγα φιλε μου οτι αξιζουν και τα 2 για τους λογους που ανεφερες.

tifoefs
07/03/2010, 19:39
+2

billanti
07/03/2010, 19:41
Εγώ έχω ένα Aprilia rsv 1000 και ένα nexus 500 για χαμάλη.
Δυστυχώς έχω γονατίσει οικονομικά!
Αλλά τα γουστάρω και τα δύο ρε γμτ.
Όσο αντέξω!

adam_tsouk
07/03/2010, 19:41
εγω εχω ενα παπι (xr650) :lol:
ενα για μακρινες
κ ενα για τα ξεμπουκωματα


:rotflmao: :rotflmao:

drspeed
07/03/2010, 19:48
Επειδή μηχανή που να τα κάνει όλα δεν υπάρχει και συνήθως ψωνίζουμε με βάση τί μας αρέσει και όχι τι χρειαζόμαστε τότε λογικό είναι να θέλουμε 2 μηχανές.Το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος μία μηχανή που να τον καλύπτει κατά 80% και όχι 2 που η κάθε μία κάνει και κάτι άλλο.Αν βάλεις ασφάλειες , τέλη κυκλοφορίας, σερβις κλπ τότε πιστεύω ότι οι 2 μηχανές δεν θα είναι ποτέ φθηνότερες σε συντήρηση από την 1,εκτός και αν μιλάμε για κανένα τέρας των 1000+ κυβικών που σαφώς δεν συμφέρει να το ταλαιπωρείς μέσα στην πόλη.Αλλά το V strom 650 ή κάποιο άλλο ανάλογο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ασύμφορο να το βάζεις στην πόλη κάθε μέρα για να δικαιολογεί την αγορά 2ης μικρότερης μηχανής.

billanti
07/03/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω εχω ενα παπι (xr650) :lol:
ενα για μακρινες
κ ενα για τα ξεμπουκωματα


:rotflmao: :rotflmao:
+1000

billanti
07/03/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Επειδή μηχανή που να τα κάνει όλα δεν υπάρχει και συνήθως ψωνίζουμε με βάση τί μας αρέσει και όχι τι χρειαζόμαστε τότε λογικό είναι να θέλουμε 2 μηχανές.Το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος μία μηχανή που να τον καλύπτει κατά 80% και όχι 2 που η κάθε μία κάνει και κάτι άλλο.Αν βάλεις ασφάλειες , τέλη κυκλοφορίας, σερβις κλπ τότε πιστεύω ότι οι 2 μηχανές δεν θα είναι ποτέ φθηνότερες σε συντήρηση από την 1,εκτός και αν μιλάμε για κανένα τέρας των 1000+ κυβικών που σαφώς δεν συμφέρει να το ταλαιπωρείς μέσα στην πόλη.Αλλά το V strom 650 ή κάποιο άλλο ανάλογο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ασύμφορο να το βάζεις στην πόλη κάθε μέρα για να δικαιολογεί την αγορά 2ης μικρότερης μηχανής.
+1000.Λάθος το από πάνω.Sorry

Ktm.Prestige
07/03/2010, 19:56
Έχω 3 μηχανές και εξηγούμαι:
1: Είναι η μεγάλη για αεροπορικές διαδρομές.
2:Παπάκι για να το έχουν και τα παιδιά μου βλ.Astrea Grand
3:Scooter για την δουλειά μου , ψώνια , για την γυναίκα που δεν ξέρει ταχύτητες

Στα σίγουρα δεν θα πωλούσα τα 2&3 το 1 θα το άλλαζα εφόσον έπαιρνα κάτι καλύτερο.
:beer:

camen
07/03/2010, 20:02
1 και καλο εχω...:winka:


Αλλα αν το αντεχα οικονομικα θα ηθελα ενα μικρο scooteraki για μεσα στην πολη και το ΚΤΜ για
βολτες...:D

p@nos
07/03/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Αλλα αν το αντεχα οικονομικα θα ηθελα ενα μικρο scooteraki για μεσα στην πολη και το ΚΤΜ για
βολτες...:D


to ktm για να ζουν και οι μαστορες θες να πεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
07/03/2010, 20:09
+ 2

Linkin Park
07/03/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Επειδή μηχανή που να τα κάνει όλα δεν υπάρχει και συνήθως ψωνίζουμε με βάση τί μας αρέσει και όχι τι χρειαζόμαστε τότε λογικό είναι να θέλουμε 2 μηχανές.Το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος μία μηχανή που να τον καλύπτει κατά 80% και όχι 2 που η κάθε μία κάνει και κάτι άλλο.Αν βάλεις ασφάλειες , τέλη κυκλοφορίας, σερβις κλπ τότε πιστεύω ότι οι 2 μηχανές δεν θα είναι ποτέ φθηνότερες σε συντήρηση από την 1,εκτός και αν μιλάμε για κανένα τέρας των 1000+ κυβικών που σαφώς δεν συμφέρει να το ταλαιπωρείς μέσα στην πόλη.Αλλά το V strom 650 ή κάποιο άλλο ανάλογο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ασύμφορο να το βάζεις στην πόλη κάθε μέρα για να δικαιολογεί την αγορά 2ης μικρότερης μηχανής.


ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ ΤΟ 1986 ΠΑΠΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΟ 2009 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.....ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 14000ΧΛΜ.ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ 7 ΧΙΛΙΑΔΕΣ,ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVICE ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΔΩΣΑ 50 ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 160 ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΗΣΩ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ( 7000ΧΛΜ ) Ε ΤΟΤΕ ΣΥΓΟΥΡΑ ΜΟΥΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ 2,ΣΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΕΣΗ.
ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΡΟΜΠΕΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΛΥΣΙΔΕΣ............ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΕΤ ΛΑΣΤΙΧΑ ( ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ 20000 ΧΛΜ ) ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΜΠΙΕΛΑ......

EVI
07/03/2010, 20:17
ετσι που παει η τιμη της βενζινης με βλεπω με ποδηλατο :sad:

camen
07/03/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to ktm για να ζουν και οι μαστορες θες να πεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εσυ μην μιλας γτ θα γινεις ρομπα στο πανελληνιο:evil: :smokin:
Εχω τα πμ φυλαγμενα :p

drspeed
07/03/2010, 20:19
Μία μηχανή που γουστάρω να καβαλάω ,ένα αμάξι που μου αρέσει να βλέπω, ένα σπίτι στο οποίο θέλω να γυρνάω και μία γυναίκα να καθαρίζει όλα τα παραπάνω!!!!!!!!!!!!!
Είναι κρίμα να της βάλω και άλλες δουλειές......

route 66
07/03/2010, 20:25
τωρα εχω ενα Ζ750S KAWASAKI.
πηρα και ενα παπακι για το κεντρο και κοντινες αποστασεις γενικα.το σιγουρο ειναι οτι τα λεφτα του το παπακι τα βγαζει με το παραπανω.ενας "εργατης"ειναι που ζηταει λιγα και κανει πολλα.βεβαια ολο το προβλημα ειναι στα παγια ετσι?τα του κρατους δηλαδη.τελη και ασφαλειες.
αν σκεφτεις ομως οτι τα λαστιχα μονο στο Ζ κανουν 350 ευρω περιπου...να μην βαλω τακακια,δισκους κλπ.
δυσκολο παντως να συνδυασεις μια μεγαλη μηχανη με καθημερινη μετακινηση ιδιαιτερα στην αθηνα.ειναι περιορισμενες οι μοτο που το κανουν.
μαλλον κανενα VERSYS,APRILIA STRADA,XT660 και αυτα με επιφυλαξη

drspeed
07/03/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Linkin Park
ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ ΤΟ 1986 ΠΑΠΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΟ 2009 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.....ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 14000ΧΛΜ.ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ,ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ 7 ΧΙΛΙΑΔΕΣ,ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVICE ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΔΩΣΑ 50 ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 160 ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΗΣΩ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ( 7000ΧΛΜ ) Ε ΤΟΤΕ ΣΥΓΟΥΡΑ ΜΟΥΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ 2,ΣΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΕΣΗ.
ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΡΟΜΠΕΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΛΥΣΙΔΕΣ............ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΕΤ ΛΑΣΤΙΧΑ ( ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ 20000 ΧΛΜ ) ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΜΠΙΕΛΑ......
Ναι αλλά θα αλλάξεις τα λάστιχα τα λιώσεις δεν τα λιώσεις στα 2 χρόνια οπότε άκυρο.
Στο παπί πόσα έδωσες για ασφάλεια και τέλη?Πόσα για βενζίνη και λοιπά έξοδα? Αν δεν το είχες πάλι τα ίδια λεφτά ίσως και λιγότερα να σου είχε βγεί!!!Τώρα σε βάθος χρόνου πχ 5-6 χρόνια δεν μπορώ να το υπολογίσω αλλά ούτε και εσύ.

EVI
07/03/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Μία μηχανή που γουστάρω να καβαλάω ,ένα αμάξι που μου αρέσει να βλέπω, ένα σπίτι στο οποίο θέλω να γυρνάω και μία γυναίκα να καθαρίζει όλα τα παραπάνω!!!!!!!!!!!!!
Είναι κρίμα να της βάλω και άλλες δουλειές......


θα αφησεις γυναικα να σου καθαρισει την μηχανη? :eyepop: :a24: :a53: φανταζομε να σου ριχνει νερο μεσα στην εξατμιση με το λαστιχο :bigcry: :rotflmao: :lol: εδω δεν εμπιστευομε αυτους στα πλυντηρια μοτο με τα πιεστικα τους :lol: οχι γκομενα/ο :wave2:

Linkin Park
07/03/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Ναι αλλά θα αλλάξεις τα λάστιχα τα λιώσεις δεν τα λιώσεις στα 2 χρόνια οπότε άκυρο.
Στο παπί πόσα έδωσες για ασφάλεια και τέλη?Πόσα για βενζίνη και λοιπά έξοδα? Αν δεν το είχες πάλι τα ίδια λεφτά ίσως και λιγότερα να σου είχε βγεί!!!Τώρα σε βάθος χρόνου πχ 5-6 χρόνια δεν μπορώ να το υπολογίσω αλλά ούτε και εσύ.


ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΕΛΗ ΟΥΤΕ 80 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΛΟΓΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ......ΤΟ ΧΡΟΝΟ...........ΕΞΟΔΑ .....ΟΥΤΕ 50 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ,ΒΕΝΖΙΝΕΣ...ΕΛΑΧΙΣΤΑ......ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ 3 4 5 ΧΡΟΝΙΑ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΕΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.....

drspeed
07/03/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θα αφησεις γυναικα να σου καθαρισει την μηχανη? :eyepop: :a24: :a53: φανταζομε να σου ριχνει νερο μεσα στην εξατμιση με το λαστιχο :bigcry: :rotflmao: :lol: εδω δεν εμπιστευομε αυτους στα πλυντηρια μοτο με τα πιεστικα τους :lol: οχι γκομενα/ο :wave2:
Την λατρεύει όσο και εγώ .Άσε που μου αρέσει να βλέπω!!!!!!!!!!
private bikini car/moto wash!!!!!!!!!;)

EVI
07/03/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Την λατρεύει όσο και εγώ .Άσε που μου αρέσει να βλέπω!!!!!!!!!!
private bikini car/moto wash!!!!!!!!!;)

και τον χειμωνα?:hypnotize :beer: :wave2:

drspeed
07/03/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και τον χειμωνα?:hypnotize :beer: :wave2:
Της βάζω αερόθερμο στο γκαράζ!!! Κοίτα που σκάλωσε!!!
Τον χειμώνα ούτε εγώ δεν αντέχω να την πλύνω.Την πάω σε έναν φίλο με πλυντήριο και την κάνει κούκλα( την μηχανή)

EVI
07/03/2010, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Της βάζω αερόθερμο στο γκαράζ!!! Κοίτα που σκάλωσε!!!
Τον χειμώνα ούτε εγώ δεν αντέχω να την πλύνω.Την πάω σε έναν φίλο με πλυντήριο και την κάνει κούκλα( την μηχανή)

καλα πλακα σου κανω!!!!! :)

:beer:

adam_tsouk
07/03/2010, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
+1000.Λάθος το από πάνω.Sorry


γιατι? εγω δε σου αρεσα? :mad:

:lol:

PreGeoLude
07/03/2010, 21:39
και εγω εχω το smt στο γκαραζ για βολτουλες και ξεκ@@@βλωματα αλλα εχω κρατησει και το χρεπι μου (βλεπε piaggio hexagon 250) για σπιτι δουλεια και τουμπαλιν. νομιζω οτι κανει καλο στη τσεπη μου αυτο. το ΚΤΜ δε χαριζεται στη βενζινη μεσα στη πολη

orion
07/03/2010, 23:01
κι εγω εχω ενα παπι για να κανω τη δουλεια μου, το κατεμακι μονο για βολτες:D

Panos1313
07/03/2010, 23:26
Ενα SS για βολτες/ταξιδι και εναν κινεζο-125 για μεσα στην πολη :) Κοστιζει τελη+ασφαλεια 80 ευρα το χρονο, καιει ελαχιστα, ακομα λιγοτερα σε συντηρηση και ,το κυριοτερο ισως, δεν φοβαμαι μην μυο το κλεψουν. το παρκαρω οπου να ναι, οπως να ναι.

Πιστευω οτι μηχανη/αμαξι/οτιδηποτε και να εχω, παντα θα εχω ενα παπακι για να κανω τη δουλεια μου!(εχω ενα ανεξηγητο μισος για τα scooter ;P)

devil's animal
07/03/2010, 23:51
αυτη την στιγμη εχω μονο το XR650 και το CB1.
υπηρχε μια εποχη που ειχα το ZX636, το XR250 και το XR650 και παλι νομιζα οτι δεν μου φτανουν...:rolleyes:

τωρα θα κρατησω και τα 2 που εχω και καποια στιγμη θα παρω και ενα 1000ss.


γενικα παντως, οπως το εχω σκεφτει χρειαζομαστε 4 μηχανακια.

1 για ξεκ@υλωμα σε πιστα (λεγε με ss)
1 για ξεκ@υλωμα στην πολη (λεγε με supermotard)
1 για ταξιδια (λεγε με 1000+cc δικυλινδρο)
1 για να μην φορτωνεις αχρηστα χλμ σε ολα τα υπολοιπα (λεγε με σκουτερ ή παπι)


:beer: :beer: :beer: :beer:

nik7119
08/03/2010, 13:01
kawasaki versys επειδη στριβει εχει γρηγορη γεωμετρια καιει σαν σκουτερ,,vstrom 650 για στιγμες πληρης χαλαρωσης οδιγικα,,χ 135 crypton για να μην ταλαιποριουνται η 2 παραπανω κουκλες μεσα στην πολη