PDA

View Full Version : Πρωτος ελεγχος



OnceuponAtime
08/03/2010, 00:04
Να ταν 12.30?
Γλυφαδα πλατεια εσπεριδων
Με σταματησαν για πρωτη φορα με αυτη τη μηχανη(cbf 125).Με εχουν σταματησει κ με το σκουτερακι αλλα νταααξει μωρε ας πουμε δεν πιανεται
Τελος παντων αφου σταματαω κ μ λενε να σβησω τη μηχανη να κατεβω κατω κλπ κλπ με ρωτανε..."Κουβαλας τιποτα παρανομο?"
Εγω δηλαδη τι να απαντησω?Σορρυ κιολας αλλα πιος μαλακας θα ελεγε"Φυσικα, αμα δεν κουβαλαω πανω μου τουλαχιστον 5 κιλα κοκα δεν κανω βημα"....
Φυσικα δεν κουβαλουσα τιποτα πανω μου κ του ειπα οχι.
Σωματικο ελεγχο ( εδω θελω να ρωτησω αν συνιθιζεται σωματικος ελεγχος σε ενα απλο ελεγχο γιατι με το σκουτερακι εδειχνα χαρτια κ εφευγα)
και μετα αφου μου ζητησαν να ανοιξω την τσαντα εψαξαν κ εκει...
Και το ερωτημα μου ειναι,πιος ο λογος να ειναι ασφαλιτες,αστυνομικοι και κουκουλοφορεμενοι για ελεγχο ?? Πιος δηλαδη θα περνουσε 12.30 το βραδυ κυριακης απο γλυφαδα κεντρο και κανανε ετσι?
Τελος παντων αντε καληνυχτα και καλες βολτες


Υ.Γ. αυτο για τον σωματικο ελεγχο με παραξενεψε, πειτε μου την γνωμη σας

devil's animal
08/03/2010, 00:14
συνηθιζετε, δεν ειναι τιποτα.
αν ηταν ευγενικοι δεν υπαρχει καποιο θεμα. απλα σου εκαναν ενα λιγο παραπανω απο τυπικο ελεγχο...
:beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
08/03/2010, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OnceuponAtime
Υ.Γ. αυτο για τον σωματικο ελεγχο με παραξενεψε, πειτε μου την γνωμη σας

Τίποτε περίεργο. Γιατί παραξενεύτηκες? Κάτι/κάποιον ψάχνανε.
Εσύ το μόνο που κάνεις είναι να συνεργαστείς καθώς να είσαι ευγενικός κ ήρεμος.

Και δυό-τρία βασικά:
-Αν έχεις/μεταφέρεις όπλο πάντα το αναφέρεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
-δεν βάζεις τα χέρια στις τσέπες, χωρίς να τους το πείς.
-δεν ανοίγεις τσάντες, χωρίς να τους το πείς.
-δεν σκύβεις να φτιάξεις τα μπατζάκια σου εκείνη την ώρα.
-δεν ψαχουλεύεις κάτω από το κάθισμα του αμαξιού σου.
-δεν ανοίγεις το ντουλαπάκι του αμαξιού σου χωρίς να το πείς.

αυτά κ προσοχή στους δρόμους...:wave2:

OnceuponAtime
08/03/2010, 00:28
Tpap

Φχαρηστω για τις πληροφορειες δεν ειχα ιδεα,φαντασου να κανα καμια μαλακια και να με τρεχανε τσαμπα...
Και γενικα ειμαι πολυ τυπικος στους ελεγχους ,απο τι στιγμη που δεν εχω κανει μαλακια ( ελπιζω να μην κανω στο κοντινο και μακρινο μελλον) ...
Αν και σε περιπτωση να πεσω παλι το μαλακα θα κανω γιατι βαριεμαι το μπιρι μπιρι...:D

yamaha r1
08/03/2010, 00:36
να πείτε να τα βάλουν και στον ΚΟΚ αυτά για να τα ξέρουν όλοι οι πολίτες για να μην βρεθούν προ εκπλήξεων χαχαχαχαχα

Tpap
08/03/2010, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από yamaha r1
να πείτε να τα βάλουν και στον ΚΟΚ αυτά για να τα ξέρουν όλοι οι πολίτες για να μην βρεθούν προ εκπλήξεων χαχαχαχαχα

Πράγματα τα οποία συνάγονται μετά λογικής και ωρίμου σκέψεως -ευκόλως εννοούμενα- παραλείπονται.
Τα δε δυσκόλως, εννοούνται.
Τα ακατανόητα -και όχι μόνον- αναφέρονται.:wave2:

alucard
08/03/2010, 00:57
exo thn entyposh oti gia somatiko elegxo boreis na arni8eis an den yparxei entalma enantion sou.vevea meta se pane sto tmhma kai se psaxnoun alla nomizo oti exeis ayto to dikaioma

Jo.Da.
08/03/2010, 10:54
Σωστοί οι κανόνες του Tpap αλλά αν είναι να γίνει η μ@λακΪ@...

Όταν είχα πρωτοβγάλει δίπλωμα για κουτί, μετά από νυχτερινή έξοδο στην Καρδίτσα με σταματάνε όργανα της ΟΠΚΕ στο Γαλαγάλα (για όσους ξέρουν)...

Α: Χαίρεται, την ταυτότητά σας...
Ε: Κύριε αστυνόμε έχω την ''μπανάνα'' κάτω από το κάθισμα του συνεπιβάτη και μέσα εκεί είναι όλα τα χαρτιά μου...
Α: Κατεβείτε να την πάρετε...

Κατεβαίνω, κάνω το γύρω του αμαξιού, ανοίγω πίσω πόρτα και πάω να βάλω το χέρι κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού...μέχρι που ακούω μια φωνή ''ΑΚΙΝΗΤΟΣ και τα χέρια ψηλά...''...σταματάω, γυρνάω και βλέπω ένας από τους υπόλοιπους της δύναμης που ήταν ακροβολισμένοι γύρω από το αμάξι να με σημαδεύει με το αυτοματάκι στύλ ούζι...κάπου εκεί επενέβη ό άλλος αστυνομικός με τον οποίο μίλησα στην αρχή...είδαν ταυτότητα, έψαξαν πορτ-μπαγκάζ, βρήκαν μια ομπρέλα, μια ψάθα και μια πλαστική μπάλα...με καληνύχτισαν και έφυγα...

και το 2ο σκηνικό και πιο κορυφαίο:
βολτάρω με το τούτού στην Ιτέα (προς Λάρισα) παρέα με την κοπέλα μου...λίγο έξω από το χωριό περιπολικό με 2 άτομα πλήρωμα, ο ένας μου κάνει νόημα να σταματήσω...δεξιά λοιπόν, ανοίγω παράθυρο...

Α: Άδεια, δίπλωμα, ασφάλεια...
Ε: Το δίπλωμα το έχω μέσα στη μπανάνα (τη φορούσα) και άδεια, ασφάλεια στο ντουλαπάκι...να τα πάρω?
Α: Ναι να τα πάρετε...

Ανοίγω μπανάνα, δίνω δίπλωμα...ανοίγω ντουλαπάκι βρίσκω άδεια και ασφάλεια, τα δίνω και αφήνω ανοιχτό το ντουλαπάκι...

Σε κάποια φάση με ρωτάει ο αστυνομικός:
Α: Τι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ??? (δίχνοντας του ντουλαπάκι)...

κοιτάω και βλέπω ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο ίσα με το μισό μικρό δάχτυλο του χεριού μου...(σκέψη: τι σκατά ρπστμ...πρεζώνεται η μάνα μου???)

Ε: Κύριε αστυνόμε το ξέρω ότι φαίνεται περίεργο, αλλά δεν ξέρω τι είναι...προφανώς κάτι που θα συνδέετε με τη θρησκεία, πχ χώμα από κάποιο ''ιερό'' μέρος ή κάτι τέτοιο...
Α: Κύριε αξιωματικέ βρήκα αυτό στο ντουλαπάκι του παιδιού και λέει είναι κάτι σαν φυλαχτό...
ΑΞ: Είσαι τρελός ΡΕ, ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ...

ανοιγει λοιπόν και βρίσκει μέσα χώμα...ήταν από την Τήνο έμαθα κατόπιν εορτής...και στο σπίτι έπεσε τερλό κράξιμο...

Το κορυφαίο ήταν η φάτσα του οργάνου μόλις είδε το χώμα στο αλουμινόχαρτο...''ΠΑΡΤΟ και ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ...''

:lol: :cry: :lol:

VGER
08/03/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.


Το κορυφαίο ήταν η φάτσα του οργάνου μόλις είδε το χώμα στο αλουμινόχαρτο...''ΠΑΡΤΟ και ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ...''

:lol: :cry: :lol: [/B]


:lol:

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 11:16
Σωματικός έλεγχος γίνεται μόνο αν και εφόσον συντρέχει λόγος. Συνήθως αν ρωτήσεις (το δικαιούσαι) η απάντηση θα είναι οτι ψάχνουν για κάτι ή κάποιον.

Όταν μεταφέρεις όπλο υποχρεούσαι να το έχεις άδειο στο πίσω μέρος του οχήματος σου, και σφαίρες κτλ. στο ντουλαπάκι σε ειδική θήκη/τσάντα/κιβώτιο. Επίσης θα πρέπει να είσαι σε διαδρομή και ώρα που να δικαιολογεί σε προσέλευση σου σε χώρο σκοποβολής που έχεις δηλώσει στην άδεια οπλοκατοχής που και αυτή θα πρέπει να την έχεις μαζί , όπως και την ταυτότητα του σκοπευτή.

Σε περίπτωση καραμπίνας θήρας και εκεί πρέπει να έχεις την άδεια κατοχής του όπλου , θήρας (πλέον υπενθυμίζω οτι στην Αττική υπάρχει γενική απαγόρευση με προεδρικό διάταγμα), καθώς και να είναι αποθηκευμένο όπως είπα πιο πάνω.

Τώρα για έλεγχο απο ασφαλίτες , ΟΠΚΕ κτλ... οτι είπε ο Trap.

Να προσθέσω επίσης οτι η ερώτηση αν έχεις κάτι παράνομο πάνω σου , γίνεται για να υπάρχει νομικό επιχείρημα αν σε πιάσουν με κάτι που δεν έχεις ήδη πεί/δηλώσει.

Γενικά οι έλεγχοι καλώς γίνονται καθώς δεν είναι και λίγες οι φορές που έχουν πιάσει διάφορους. Αρκεί να γίνονται με τον σωστό τρόπο και χωρίς καταχρήσεις εξουσίας απο τους μεν αλλά και χωρίς υπέρμετρη αντίθεση απο τους δε.

Gandalf

Εχετλαίος
08/03/2010, 11:17
Ο καημένος ο Νεκτάριος...
Στην ερώτηση "κουβαλάς τίποτε παράνομο" είχε πει -χαριτολογώντας- Ναι, ένα φορτίο Καλάσνικοφ στο πορ-μπαγκάζ.
Δεν θυμάμαι πόσες ώρες τον είχανε μετά μέσα για εξακρίβωση στοιχείων...

Εχετλαίος
08/03/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σε περίπτωση καραμπίνας θήρας και εκεί πρέπει να έχεις την άδεια κατοχής του όπλου , θήρας (πλέον υπενθυμίζω οτι στην Αττική υπάρχει γενική απαγόρευση με προεδρικό διάταγμα), καθώς και να είναι αποθηκευμένο όπως είπα πιο πάνω.


Και το κυνηγετικό οφείλει να είναι αμοντάριστο (λυμένο) εντός της θήκης. Μου είχανε βάλει μεγάλο κωλόχερο μια που με είχανε σταματήσει και είχανε βρει το τερατάκι πλήρως ανεπτυγμένο στη θήκη του.

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 11:20
χαχαχαα... μου θύμισες τώρα εποχή 96... πάω στο αεροδρόμιο Heathrow όπου φίλος θεώρησε εξυπνάδα να πεί στην κοπέλα στις βαλίτσες όταν τον ρώτησε οτι μπορέι και να έχει βόμβα μέσα... ευτυχώς δεν είχε γίνει η 9/11 ακόμα , διαφορετικά θα ήμασταν σε κανά Gouadanamo τώρα να ξυρίζουμε μούσια με τον Λάντεν.

Μας ενημέρωσε για το δικό μας καλό η κοπέλα εκεί να μην λέμε τέτοιες μαλ... ιες στα αεροδρόμια και΄φύγαμε αφού πρώτα τον σβέρκωσα.

Gandalf

McGyver
08/03/2010, 11:25
Και όταν σου ζητήσουν να κατέβεις από το αυτοκίνητο, ανοίγεις την πόρτα βγάζοντας το χέρι απ' έξω...

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 11:27
σωστά όλα παιδιά... απλά να αναφέρω οτι όλα αυτά συνήθως στα ζητάνε οι ίδιοι θεωρώντας (Πολύ σωστά) οτι δεν γνωρίζεις να τα κάνεις.

Συνήθως όμως τέτοιου είδους απαιτήσεις και ελέγχοι γίνονται απο κλιμάκια ΟΠΚΕ-ασφάλειας κτλ... απο κλασσικά μπλόκα για ζώνη , κινητά κτλ.. σπάνια θα δείτε κάτι τέτοιο.

Gandalf

Λεωνίδας
08/03/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Και όταν σου ζητήσουν να κατέβεις από το αυτοκίνητο, ανοίγεις την πόρτα βγάζοντας το χέρι απ' έξω... σιγά μη βγω και απ' το παράθυρο ρε :rolleyes:

Λεωνίδας
08/03/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
σωστά όλα παιδιά... απλά να αναφέρω οτι όλα αυτά συνήθως στα ζητάνε οι ίδιοι θεωρώντας (Πολύ σωστά) οτι δεν γνωρίζεις να τα κάνεις.
ε ναι αν θέλουν κάτι να το ζητήσουν
δε νομίζω ότι κάποιος κυκλοφορεί με ταυτότητα άδεια δίπλωμα ασφάλεια στο κάθισμα του συνοδηγού μπας και έχει μπλόκο και τους αγχώσει που θα τα ψάχνει στο ντουλαπάκι ή στο προτοφόλι :lol:

Λεωνίδας
08/03/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ο καημένος ο Νεκτάριος...
Στην ερώτηση "κουβαλάς τίποτε παράνομο" είχε πει -χαριτολογώντας- Ναι, ένα φορτίο Καλάσνικοφ στο πορ-μπαγκάζ.
Δεν θυμάμαι πόσες ώρες τον είχανε μετά μέσα για εξακρίβωση στοιχείων... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

είναι γνωστό ότι δεν κάνεις πλάκες (εκτός αν εντοπίσεις κανένα παλιό συμμαθητή στο μπλόκο, και αυτό φυσικά είναι καμιά τροχαία και όχι ο Rambo και η παρέα του)

Tpap
08/03/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Και όταν σου ζητήσουν να κατέβεις από το αυτοκίνητο, ανοίγεις την πόρτα βγάζοντας το χέρι απ' έξω...

Bγάζεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ χέρια από το παράθυρο (παλάμες) και με το αριστερό ανοίγεις την πόρτα σου (οδηγός) αφου προηγουμένως έχεις κατεβάσει το παράθυρό σου και το δεξί σου χέρι είναι πάνω στο τιμόνι.

vrider
08/03/2010, 13:15
Τιι μου θυμισες! Παλιες καλες μερες που οι μπατσοι με σταματουσαν! Τωρα πια τιποτα..

Τις προαλες κατεβαινα τη Μητροπολεως ( χωρις κρανος γιατι πηγαινα απο το Ταχυδρομειο στην Ερμου) και πισω μου ηταν ενα παπι.
Μολις στριψαμε στην Αιολου ειχε μινι μπλοκο δε 2 αστυνομικους με μοτοσυκλετες. 'Ωραια' λεω 'τη φαγαμε για κρανος' και αρχισα να επεξεργαζομαι τη δικαιολογια μου.

Οι ζηταδες αδιαφορησαν για μενα και σταματησαν το παπι πισω μου, που φοραγε και κρανος ο ανθρωπος!

Ωχχχ! Ου γαρ ερχεται μονο το γηρας......

McGyver
08/03/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Bγάζεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ χέρια από το παράθυρο (παλάμες) και με το αριστερό ανοίγεις την πόρτα σου (οδηγός) αφου προηγουμένως έχεις κατεβάσει το παράθυρό σου και το δεξί σου χέρι είναι πάνω στο τιμόνι.

Τάσο τα μετράω, τα ξαναμετράω αλλά μου βγαίνουν τρία τα χέρια έτσι όπως το γράφεις...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
08/03/2010, 13:24
http://www.youtube.com/watch?v=wrlTVAOaPJs

DeusEx
08/03/2010, 13:26
Εντος Αθηνας με εχουν ψαξει 3 φορες, για χαρτια, σωματικο ελεγχο, ναρκωτικα, οπλα κτλ

μαλλον ειναι επειδη εχω μαυρη μηχανη, μαυρα ρουχα, ξεταπωτες εξατμες κτλ κτλ

η πλακα ειναι οτι ποτε δεν με γραψανε για κατι ... ο ενας μαλιστα μου επιασε την κουβεντα οτι εχει την ιδια μηχανη κ με ρωταγε για τις εξατμες ... εν το μεταξυ εγω πιωμενος κ το μυρησε στην αναπνοη μου αλλα με αφησε επειδη του εδωσα συμβουλες περι ebay κτλ !

ρουτινα εχει καταντησει πλεον, οταν με σταματανε την ξερω την διαδικασια, σηκωνω τα χερια ψηλα κ κανω γυρω γυρω για να δειξω οτι δεν εχω οπλο... μετα ακολουθει ψειλαφηση απο το οργανο εκ των οποιων το ενα ηταν μενταλιστ... ακουμπαγε πανω απο την τσεπη στο χοντρο δερματινο μπουφαν και μου ελεγε

-Εδω .... χμ ... εχεις τα κλειδια της μηχανης

-Απο εδω , εχειιιιις ... εεεεεε ... τα χαρτια

-Απο εδω ... εχεις ... το ΛΙΠΟΖΑΝ !



:hypnotize

Tpap
08/03/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τάσο τα μετράω, τα ξαναμετράω αλλά μου βγαίνουν τρία τα χέρια έτσι όπως το γράφεις...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:lol: :lol:


οκ, το ξαναματαρίχνω και δώσε βάση:

Κατεβάζεις το παραθύρι με το ένα χέρι ενώ το άλλο βρίσκεται σε εμφανές σημείο (επάνω στο τιμόνι).

Βγάζεις τα χέρια σου από το κατεβασμένο παράθυρο.

Με το αριστερό σου χέρι -και ενώ είναι έξω- αρπάς την χούφτα της πόρτας σου (απ'έξω) και την ανοίγεις.

Εννόησες...?


:wave2: :beer: :lol:

McGyver
08/03/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εννόησες...?

Εγώ ναι ρε, τα είχαμε κάνει στη "special" εκπαίδευση αυτά...

menelaos46
08/03/2010, 13:32
Να ταν 12.30? Γλυφαδα πλατεια εσπεριδων Με σταματησαν για πρωτη φορα με αυτη τη μηχανη(cbf 125).Με εχουν σταματησει κ με το σκουτερακι αλλα νταααξει μωρε ας πουμε δεν πιανεται Τελος παντων αφου σταματαω κ μ λενε να σβησω τη μηχανη να κατεβω κατω κλπ κλπ με ρωτανε..."Κουβαλας τιποτα παρανομο?" Εγω δηλαδη τι να απαντησω?Σορρυ κιολας αλλα πιος μαλακας θα ελεγε"Φυσικα, αμα δεν κουβαλαω πανω μου τουλαχιστον 5 κιλα κοκα δεν κανω βημα".... Φυσικα δεν κουβαλουσα τιποτα πανω μου κ του ειπα οχι. Σωματικο ελεγχο ( εδω θελω να ρωτησω αν συνιθιζεται σωματικος ελεγχος σε ενα απλο ελεγχο γιατι με το σκουτερακι εδειχνα χαρτια κ εφευγα) και μετα αφου μου ζητησαν να ανοιξω την τσαντα εψαξαν κ εκει... Και το ερωτημα μου ειναι,πιος ο λογος να ειναι ασφαλιτες,αστυνομικοι και κουκουλοφορεμενοι για ελεγχο ?? Πιος δηλαδη θα περνουσε 12.30 το βραδυ κυριακης απο γλυφαδα κεντρο και κανανε ετσι? Τελος παντων αντε καληνυχτα και καλες βολτες Υ.Γ. αυτο για τον σωματικο ελεγχο με παραξενεψε, πειτε μου την γνωμη σας

Σωματικος ελεγχος μπορει να γινει σε καθε ελεγχο ενω σωματικη ερευνα γινεται σε ορισμενες μονο περιπτωσεις και αν συντρεχει λογος.Η ερωτηση αν εχεις κατι πανω σου ειναι εντελως φυσιολογικη και γινεται περισσοτερο για να δει την αντιδραση σου και οχι να του πεις κατι.
Μπορει απο οπουδηποτε να περναει οποισδηποτε οτι ωρα και να ειναι μη σε παραξενευει, σημασια εχει να μην εισαι εσυ αυτος.

junkier6
08/03/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
http://www.youtube.com/watch?v=wrlTVAOaPJs


που'ναι οι μπυρες;;;;;;

ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......

:smilea: :D :lol: :rotflmao: :bawl: :cry: :bawl: :bawl: :bawl:

:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 14:02
κανονικά δεν θα το έβαζα αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε τι δικαιώματα έχουμε σε τέτοιες περιπτώσεις ελέγχου.


Άρθρο 257: Σωματική έρευνα

Στους κατηγορουμένους γίνεται σωματική έρευνα, όταν εκείνος που διεξάγει την ανάκριση κρίνει ότι εξαιτίας σπουδαίων λόγων είναι χρήσιμη για την εξακρίβωση της αλήθειας. Σε τρίτα πρόσωπα γίνεται, όταν υπάρχει σοβαρή και βάσιμη υπόνοια ή απόλυτη ανάγκη. Πάντως η έρευνα θα πρέπει να ενεργείται οπωσδήποτε με τρόπο που να μη θίγει, όσο είναι δυνατό, το αίσθημα ντροπής του προσώπου.

Η σωματική έρευνα σε γυναίκα πρέπει να γίνεται μπροστά στον ανακριτικό υπάλληλο που τη διεξάγει και από γυναίκα της εκλογής του, η οποία δίνει τον όρκο του πραγματογνώμονα. Κατά τα άλλα εφαρμόζονται αναλόγως όσα ορίζει το άρθρο 199.

Η σωματική έρευνα πρέπει να γίνεται ιδιαιτέρως και χωριστά για κάθε πρόσωπο. Αν αναζητείται ορισμένο πράγμα ή έγγραφο, εκείνος που ενεργεί την έρευνα καλεί προηγουμένως τον κάτοχό του να το παραδώσει.

& κάτι ακόμα


Τι πρέπει να γνωρίζετε¨

• Σε περίπτωση ελέγχου αλκοτέστ, δεν μπορείτε να αρνηθείτε την μέτρηση, διότι θεωρείται αυτόφωρο αδίκημα. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε τα αποτελέσματα και να ζητήσετε να εξεταστείτε αιματολογικά.
• Στις περιπτώσεις ελέγχου ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα, ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να σας δείξει την ένδειξη του ραντάρ. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε την ένδειξη και να μην υπογράψετε τη βεβαίωση παράβασης, ακολουθώντας όμως τη δικαστική οδό.
• Έχετε δικαίωμα να σας μιλούν στον πληθυντικό οι αστυνομικοί, με την προϋπόθεση και η δική σας συμπεριφορά να είναι καθ' όλα άψογη.
• Εφόσον επιδείξετε στα αστυνομικά όργανα τα στοιχεία σας, δεν έχουν δικαίωμα να σας μεταφέρουν για εξακρίβωση στοιχείων. Όμως σε περιπτώσεις όπου για παράδειγμα υπάρχει συνωνυμία με φυγόποινο πρόσωπο( που εκκρεμεί εις βάρος του καταδίκη ή έχει βεβαρημένο ποινικό μητρώο), μπορεί να σας μεταφέρουν στο Τμήμα, μέχρι να διαπιστωθεί ότι δεν έχετε καμία σχέση με το άτομο αυτό.
• Σε περιπτώσεις κράτησης, πρέπει να σας έχει γνωστοποιηθεί ο λόγος για τον οποίο κρατήστε και να σας επιτραπεί η επικοινωνία με δικηγόρο ή με συγγενικά σας πρόσωπα.
• Οι αστυνομικοί είναι υποχρεωμένοι να σας δίνουν τα στοιχεία τους, εφόσον τους τα ζητήσετε. Αν δεν σας τα δώσουν, μπορείτε να συγκρατήσετε τον αριθμό κυκλοφορίας του περιπολικού ή τους διακριτικούς αριθμούς που φέρουν οι αστυνομικοί στη στολή τους (στο ύψος των ώμων).
• Αν η συμπεριφορά σας είναι εριστική, τότε οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα να σας προσαγάγουν με το αιτιολογικό της απείθειας και αντίστασης κατά της αρχής ως απείθεια νοείται η άρνηση οποιοδήποτε ελέγχου και ως αντίσταση νοείται οποιαδήποτε άσκηση σωματικής βίας, ακολουθώντας τις διαδικασίες του αυτοφώρου.
• Σύμφωνα με το άρθρο 278(παράγραφος 2), του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, μπορούν να σας βάλουν χειροπέδες μόνο όταν θεωρείστε ύποπτος φυγής για κάποιο αδίκημα.
• Έχετε δικαίωμα αν σας ζητηθεί σωματικός έλεγχος, να απαιτήσετε να γίνει από άτομο του ιδίου φύλου.
• Αν σε μπλόκο αστυνομικών σας γίνετε έλεγχος με όπλο προτεταμένο, έχετε δικαίωμα να ζητήσετε να το απομακρύνουν.
• Μπορείτε κατά περίπτωση, να καταθέσετε μήνυση για κατάχρηση εξουσίας, απειλή, εξύβριση και για σωματική βλάβη.
• Αν σας ζητηθεί να παραδώσετε το δίπλωμα σας, εξαιτίας κάποιας παράβασης και δεν το πράξετε, θεωρείτε αυτόφωρο αδίκημα.
• Οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα αν το κρίνουν αναγκαίο, να σας ψάξουν το αυτοκίνητο, τα προσωπικά σας πράγματα, καθώς και να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο.
• Είτε πρόκειται για αυτόφωρο αδίκημα, είτε για εξακρίβωση στοιχείων, αν η παραμονή μας στο Αστυνομικό Τμήμα είναι παρατεταμένη, μπορείτε να καταθέσετε μήνυση για παράνομη κράτηση.



Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το γνωστό forum...μην ζαλίζουμε τον κόσμο απο εδώ.

Gandalf

camen
08/03/2010, 14:14
Σωματικο ελεγχο σε γυναικα μπορει να κανει αντρας αστυνομικος???:rolleyes:
Η μονο γυναικα αστυνομικος?


:beer: :wave2:

ΕDIT:Το βρηκα πιο πανω...Sorry...:blush:

PortisHead
08/03/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Σωματικο ελεγχο σε γυναικα μπορει να κανει αντρας αστυνομικος???:rolleyes:
Η μονο γυναικα αστυνομικος?


:beer: :wave2:

ΕDIT:Το βρηκα πιο πανω...Sorry...:blush:

Το αντιθετο επρεπε να ρωτησεις...αυτο μας ενδιαφερει :lol:

camen
08/03/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το αντιθετο επρεπε να ρωτησεις...αυτο μας ενδιαφερει :lol:

Aμα εισαι με την κοπελα σου δλδ και την πασπατευει κανενας δεν υπαρχει προβλημα ε???:evil: :look:

PortisHead
08/03/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aμα εισαι με την κοπελα σου δλδ και την πασπατευει κανενας δεν υπαρχει προβλημα ε???:evil: :look:

Με παρανοησες.
Εννοουσα , αν σε σταματησουν για σωματικο ελεγχο , μπορεις να εχεις και επιλογη για το αντιθετο φύλο ? Δλδ. να ζητησεις να στον κανει γυναικα τον ελεγχο ?

:smilea:

camen
08/03/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Με παρανοησες.
Εννοουσα , αν σε σταματησουν για σωματικο ελεγχο , μπορεις να εχεις και επιλογη για το αντιθετο φύλο ? Δλδ. να ζητησεις να στον κανει γυναικα τον ελεγχο ?

:smilea:

Μωρε εγω σε νοησα,δεν σε ΠΑΡΑνοησα...:smokin:
Αλλα το αντιθετο με ενδιεφερε...:winka:

Λεωνίδας
08/03/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Με παρανοησες.
Εννοουσα , αν σε σταματησουν για σωματικο ελεγχο , μπορεις να εχεις και επιλογη για το αντιθετο φύλο ? Δλδ. να ζητησεις να στον κανει γυναικα τον ελεγχο ?

:smilea: φυσικά
και με 10? σου κάνει και "χορό" :rolleyes: :rolleyes:

camen
08/03/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
φυσικά
και με 10? σου κάνει και "χορό" :rolleyes: :rolleyes:

Με 50 κανει και την Τζουλια???:rolleyes: :lol:

MikeG
08/03/2010, 14:33
Enough με το spam.

sniper
08/03/2010, 14:42
Έχω την εντύπωση ότι έρευνα μέσα σε τσάντα δεν μπορουν να κάνουν παρά μόνο με παρουσία εισαγγελέα.....

Τώρα, αν πέσει κάποιος σε μπλόκο που ψάχνουν κάτι ή κάποιον (γιατί δεν βγαίνουν έτσι στα καλά καθούμενα) και το δεί χιουμορίστας κι αστειάτορας, είναι ή μαλάκας ή τα θέλει ο κώλος του.

:smokin:

Tpap
08/03/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εγώ ναι ρε, τα είχαμε κάνει στη "special" εκπαίδευση αυτά...

Τι, και σύ αγροφύλακας...? :lol: :rotflmao:

LOUKILOUK
08/03/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
http://www.youtube.com/watch?v=wrlTVAOaPJs


Πλάκα -πλάκα με έχουν σταματήσει το 97 νομίζω κάπως έτσι στη Θηβών...με όπλα πατατεταμένα 2 ασφαλίτες και 3 "κανονικοί" με φωνές και σαματά μεγάλο...χέστηκα απάνω μου...δεν καταλάβαινα τι έλεγαν, γιατί φωναζαν όλοι μαζί (και έφτυναν κιόλας... :yuck: :bigcry: :rotflmao: ) και τέλος πάντων ήμουν ύποπτος ένοπλης ληστείας μιας και φόραγα μάυρο δέρμάτινο μπουφάν μηχανής και μάυρο κράνος και οδηγούσα άσπρο εντούρο...:confused: :bawl: :lol: (σκεφτήται μόνο πόσοι ήταν έτσι τότε...:winka: ). Μετά από κωμικοτραγικές σκηνές και διαλόγους ανώτερους του Α.Μ.Α.Ν. με άφηναν να φύγω ζητώντας την κατανόησή μου για την ταλαιπωρία. Τους είπα ότι δεν τρέχει τίποτα και εξαφανίστικα...
Τα παλικάρια έκανα την δουλειά βέβαια τους απλά δε μου γέμιζαν το μάτι ότι φοβόντουσαν λιγότερο από εμένα που με σημάδευαν, ούτε και η ψυχραιμία τους μου γεννούσε εμπιστοσύνη... :nono:
:beer: :wave2:

sniper
08/03/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τι, και σύ αγροφύλακας...? :lol: :rotflmao:

Μάλλον περίπου εκπαιδευμένος σε μια υπηρεσία που δεν κάνει και τίποτα....

Εκτός.... αν τον ρωτάς αν θα ήθελε να ήταν αγροφύλακας.... :lol:

sniper
08/03/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Πλάκα -πλάκα με έχουν σταματήσει το 97 νομίζω κάπως έτσι στη Θηβών...με όπλα πατατεταμένα 2 ασφαλίτες και 3 "κανονικοί" με φωνές και σαματά μεγάλο...χέστηκα απάνω μου...δεν καταλάβαινα τι έλεγαν, γιατί φωναζαν όλοι μαζί (και έφτυναν κιόλας... :yuck: :bigcry: :rotflmao: ) και τέλος πάντων ήμουν ύποπτος ένοπλης ληστείας μιας και φόραγα μάυρο δέρμάτινο μπουφάν μηχανής και μάυρο κράνος και οδηγούσα άσπρο εντούρο...:confused: :bawl: :lol: (σκεφτήται μόνο πόσοι ήταν έτσι τότε...:winka: ). Μετά από κωμικοτραγικές σκηνές και διαλόγους ανώτερους του Α.Μ.Α.Ν. με άφηναν να φύγω ζητώντας την κατανόησή μου για την ταλαιπωρία. Τους είπα ότι δεν τρέχει τίποτα και εξαφανίστικα...
Τα παλικάρια έκανα την δουλειά βέβαια τους απλά δε μου γέμιζαν το μάτι ότι φοβόντουσαν λιγότερο από εμένα που με σημάδευαν, ούτε και η ψυχραιμία τους μου γεννούσε εμπιστοσύνη... :nono:
:beer: :wave2:

Σε αντίστοιχη φάση ο άτυχος στον Βύρωνα έφαγε αρκετές 9ρες από ανεκπαίδευτους (προφανώς εκ του αποτελέσματος) συναδέλφους των παραπάνω και δυστυχώς κατέληξε.

chr1s_86
08/03/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OnceuponAtime
Να ταν 12.30?
Γλυφαδα πλατεια εσπεριδων
Με σταματησαν για πρωτη φορα με αυτη τη μηχανη(cbf 125).Με εχουν σταματησει κ με το σκουτερακι αλλα νταααξει μωρε ας πουμε δεν πιανεται
Τελος παντων αφου σταματαω κ μ λενε να σβησω τη μηχανη να κατεβω κατω κλπ κλπ με ρωτανε..."Κουβαλας τιποτα παρανομο?"
Εγω δηλαδη τι να απαντησω?Σορρυ κιολας αλλα πιος μαλακας θα ελεγε"Φυσικα, αμα δεν κουβαλαω πανω μου τουλαχιστον 5 κιλα κοκα δεν κανω βημα"....
Φυσικα δεν κουβαλουσα τιποτα πανω μου κ του ειπα οχι.
Σωματικο ελεγχο ( εδω θελω να ρωτησω αν συνιθιζεται σωματικος ελεγχος σε ενα απλο ελεγχο γιατι με το σκουτερακι εδειχνα χαρτια κ εφευγα)
και μετα αφου μου ζητησαν να ανοιξω την τσαντα εψαξαν κ εκει...
Και το ερωτημα μου ειναι,πιος ο λογος να ειναι ασφαλιτες,αστυνομικοι και κουκουλοφορεμενοι για ελεγχο ?? Πιος δηλαδη θα περνουσε 12.30 το βραδυ κυριακης απο γλυφαδα κεντρο και κανανε ετσι?
Τελος παντων αντε καληνυχτα και καλες βολτες


Υ.Γ. αυτο για τον σωματικο ελεγχο με παραξενεψε, πειτε μου την γνωμη σας


Μου έχει τύχει το ίδιο μέρα μεσημέρι στη Βεΐκου στο Γαλάτσι, πρώτη ερώτηση "Έχεις πάνω σου μαχαίρια, όπλα ή ναρκωτικά;;"

Ξαφνιάστηκα μπορώ να πω, δεν μου είχε ξανατύχει, και τους λέω "Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο, αλλά επειδή είμαι στη δουλειά και πάω σε πελάτη έχω στην τσάντα (πλάτης) κατσαβίδια, πένσες, κοφτάκια και διάφορα άλλα εργαλεία..."

"Καλά, θα δούμε μου λέει.."

Δίνω χαρτιά πάνε παραδίπλα, με ψάχνουν άλλοι δύο, και μετά μου λέει να δούμε την τσάντα, πάω κι εγώ να την ανοίξω (που να ήξερα; ) και άρχισαν τις φωνές, "τι κάνεις εκεί, εμείς θα την ανοίξουμε κτλ"

Και αντι να ανοίξει την τσάντα σαν άνθρωπος την τοποθετεί πλάγια πάνω στη σέλα και ανοίγει το φερμουάρ σιγά σιγά λες και θα πεταγόταν τίποτα από μέσα. Και όπως τα ψάχνει καταφέρνει να ρίξει κάτω ένα ανταλλακτικό για εκτυπωτή που είχα μέσα το οποιο έχει γύρω στα ?100!!

και ρωτάω εγώ τώρα, αν έσπαγε αυτό ή δεν ήταν πλέον λειτουργικό μετά την πτώση ποιος θα το πλήρωνε; ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα...

μέχρι να το ελέγξω είχαν κλείσει την τσάντα και μου δίνει ένας τα χαρτιά κλείνοντας μου και το μάτι σαν να λέει, εντάξει, δρόμο τώρα...


την ερώτηση με τα όπλα κτλ την θεωρώ χαζή πάντως, αν κάποιος είχε ένα M4 μέσα στην τσάντα δε νομίζω να σταματούσε....

LOUKILOUK
08/03/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε αντίστοιχη φάση ο άτυχος στον Βύρωνα έφαγε αρκετές 9ρες από ανεκπαίδευτους (προφανώς εκ του αποτελέσματος) συναδέλφους των παραπάνω και δυστυχώς κατέληξε.

Δυστυχώς έχεις δίκιο...
ευτυχώς εγώ ήμουν ποιο τυχερός...
:wave2:

georgio
08/03/2010, 15:30
Τι λέτε ρε παιδιά; Βγάλε πρώτα το ένα χέρι. το άλλο να είναι στο τιμόνι... παντομίμα θα κάνουμε και μαθαίνουμε τις κινήσεις;

Δηλαδή δεν μπορούν απλά να σου κάνουν έναν έλεγχο σωστό και καλό βράδυ; Τι ψάχνουν τα αμάξια, αφού δεν έχει κανένα νόημα. Σε αμάξι που δεν το ξέρεις τι να βρεις και που να πρωτοκοιτάξεις νυχτιάτικα; Εδώ εσένα σου πέφτει κάτι και παιδεύεσαι να το βρεις.
Ναρκωτικά ψάχνουν; Ας πάνε στην Ομόνοια. Ή μήπως δεν το ξέρουν; Καραγκιοζιλίκια είναι αυτά. Και γιατί ψάχνουν κυρίως τη νύχτα; Αν κάποιος θέλει να κουβαλήσει κάτι παράνομο (όπλα, ναρκωτικά) δεν μπορεί να το κάνει μέρα ε;

Κάποιος έγραψε ότι κάποιον ψάχνανε. Καλά ναι... έχουμε γλάρο. Και όταν ψάχνεις κάποιον τη στήνεις κάπου, ψάχνεις στα τυφλά και ελπίζεις να περάσει. Και αν πέρναγε ενώ έκαναν τον έλεγχο στο φίλο παραπάνω; Για τα μάτια του κόσμου είναι ότι και καλά κάνουν δουλειά. Άμα ψάχνουν κάποιον πάνε και τον βρίσκουν. Πώς δηλαδή την επομένη από όταν τους πήραν τα όπλα στο Μαρούσι έκαναν (όπως σκατά την έκαναν) την επιχείρηση στο Παγκράτι; Δεν το ξέρανε από πριν ε; Έτυχε.

Γενικά δεν ήμουν προκατειλημμένος αλλά πλέον είμαι. Και είμαι λόγω προσωπικής εμπειρίας. Δυο φορές μου έχουν κάνει έλεγχο και έχουν ψάξει το αμάξι. Τη μια με πήγαν στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων γιατί τους δίνω ταυτότητα, κατεβαίνω,
Α: που μένετε;
Ε: συμβαίνει κάτι;
Α:ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ;
τα παίρνω και γω: σπίτι μου!
Α: όλοι σπίτι μας μένουμε
Ε: είδατε;
Και έρχεται ο άλλος, τι συμβαίνει; Στο τμήμα. Ψάξανε το αμάξι βρήκαν και τα αποφάγια από τα σουβλάκια που είχαμε φάει (ήμουν με ένα φίλο). Έκατσα στο τμήμα 12-3 το βράδυ. Την άλλη μέρα δούλευα στις 9 το πρωί. Ο φίλος μου δεν είχε μαζί ταυτότητα. Το καταλάβανε στο τμήμα γιατί τότε τον ρωτήσανε. Από τη στιγμή που "τους την είπα" εγώ αδιαφόρησαν τελείως για τον άλλο. Για την ιστορία με είχανε στο τμήμα, είχανε την ταυτότητα μου και δεν μπορούσανε να βρούνε που μένω... Το είδαν τελικά από το δίπλωμα.

Κάτι ακόμα, καμία από τις δύο φορές δεν ελέγξανε για ασφάλεια παρόλο που τους το πρότεινα και τις δύο φορές. Θα μπορούσα εύκολα να μην έχω. Αισθάνεται κανείς ασφαλέστερος επειδή έκατσα τρεις ώρες στο τμήμα για καψόνι; Εγώ πιστεύω ότι για οποιονδήποτε τρίτο θα ήταν καλύτερα αν είχαν ελέγξει ΟΛΑ τα χαρτιά μου σωστά (και ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων).

Τροφή για σκέψη:
ε γίνονται πολλά και καλά κάνουν και ψάχνουν τα αμάξια για όπλα, ναρκωτικά κλπ.
Αν γίνουν πιο άσχημα δηλαδή καλό θα είναι να μπαίνουν και στα σπίτια να ψάχνουν; Και αν γίνουν ακόμα χειρότερα; Ας συλλαμβάνουν κόσμο στην τύχη και ας τον ανακρίνουν μήπως και...

koulis19
08/03/2010, 15:47
Ειναι ενα θεμα που μπορουμε να συζηταμε με τις ωρες.Ωστοσο θα ηθελα να αναφερθω στην απορια του γιατι σε ρωτανε για ναρκωτικα.Αυτο που πιστευω ειναι οτι προσπαθουν να σε ψυχολογησουν ωστε να δουν την αντιδραση σου και αναλογως να πραξουν.Γιατι και αυτοι ανθρωποι ειναι.Δεν γεννηθηκαν για να το παιζουν νταιδες.Και αυτοι φοβουνται.Ασχετα με κατι τραγους που συμπεριφερονται λες και μιλανε σε προβατα.

Tpap
08/03/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τι λέτε ρε παιδιά; Βγάλε πρώτα το ένα .....
....Καλά ναι... έχουμε γλάρο.

Χαλάρωσε κ μην εξάπτεσαι.

Παντομίμα, όχι δεν χρειάζεται. Χρειάζεται να είσαι ήρεμος και συνεργάσιμος.

Τα άλλα όλα, ξέχασέ τα --δεν είναι για σένα.
ΟΚ, τώρα...?










:wave2:


191129

Greg_950 S
08/03/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τίποτε περίεργο. Γιατί παραξενεύτηκες? Κάτι/κάποιον ψάχνανε.
Εσύ το μόνο που κάνεις είναι να συνεργαστείς καθώς να είσαι ευγενικός κ ήρεμος.

Και δυό-τρία βασικά:
-Αν έχεις/μεταφέρεις όπλο πάντα το αναφέρεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
-δεν βάζεις τα χέρια στις τσέπες, χωρίς να τους το πείς.
-δεν ανοίγεις τσάντες, χωρίς να τους το πείς.
-δεν σκύβεις να φτιάξεις τα μπατζάκια σου εκείνη την ώρα.
-δεν ψαχουλεύεις κάτω από το κάθισμα του αμαξιού σου.
-δεν ανοίγεις το ντουλαπάκι του αμαξιού σου χωρίς να το πείς.

αυτά κ προσοχή στους δρόμους...:wave2:

Καλά κάνεις και τα επισημαίνεις αυτά, γιατί στις ασκήσεις ταχείας αντιδράσεως στους στίβους σκοποβολής όπου διδάσκονται οι ένστολοι συνήθως, τα "κουμπούρια" τους είναι ευερέθιστα σε τέτοιες αντιδράσεις των ελεγχόμενων, με πιθανό αποτέλεσμα τις άσκοπες "παράπλευρες απώλειες" ......:cool:

georgio
08/03/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Χρειάζεται να είσαι ήρεμος και συνεργάσιμος.

Αν έρθουν και μου πουν ότι ανοίξτε το πορτ-μπαγκάζ επειδή έναν παρόμοιο όχημα απήγαγε πριν από λίγο ένα κοριτσάκι φυσικά και θα το ανοίξω και θα είμαι όσο πιο συνεργάσιμος μπορώ. Ή σε παρόμοια περίπτωση με του LOUKILOUK.

Όταν όμως μου έρχονται, χωρίς κανένα προφανή λόγο να θεωρούμαι ύποπτος για οτιδήποτε, και μου λένε, πού πάτε, πού ήσασταν, που μένετε κλπ ε τότε δεν μπορώ να είμαι συνεργάσιμος λυπάμαι.
Επίσης εξάπτομαι επειδή λες ότι πρέπει να μάθω έναν τρόπο συμπεριφοράς προς τους αστυνομικούς που έρχονται να με ελέγξουν. Και "πρέπει" για να μην φάω καμιά σφαίρα ή να μην με τρέχουν καλή ώρα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τα άλλα όλα, ξέχασέ τα --δεν είναι για σένα.

Γιατί, τι είμαι εγώ; Αντιδραστικό στοιχείο;
Μια ερώτηση, επειδή αιωρείται κάτι τέτοιο, αστυνομικός είσαι; Γιατί αν είσαι, τότε δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που σου περιγράφω γιατί το βλέπεις από την άλλη μεριά. Γιατί από τη δική μου εκεί που έτρωγα τα σουβλάκια μου χωρίς να ενοχλώ κανένα και χωρίς να έχω κάνει τίποτα παράνομο μου ήρθαν κάτι νταήδες και επειδή τους την είπα βρέθηκα στο τμήμα νυχτιάτικα. Πόσο νόμιμο είναι αυτό και πόσο δίκαιο;

offtopic
Και πόσο δίκαιο είναι αυτή που βγήκε από το STOP και χτύπησε τον πατέρα μου πριν τέσσερις μήνες (και θέλει άλλους δύο σίγουρα για να πατήσει το πόδι) να μην έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ. Γιατί εγώ ταλαιπωρήθηκα περισσότερο από αυτή; Μάλλον κάτι γίνεται λάθος εδώ...

Tpap
08/03/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Μια ερώτηση, επειδή αιωρείται κάτι τέτοιο, αστυνομικός είσαι;

Όχι ρε, τόχω ξαναπεί...αγροφύλακας είμαι... :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:



(περαστικά στον πατέρα...) :beer:

sniper
08/03/2010, 16:30
Επειδή κάποιοι την έχουν δει έτσι κι οι υπόλοιποι αλλιώς, μπαίνουν και όργανα εδώ και γράφουν την σκέψη τους, ας δούμε τα πράγματα όπως είναι:

Οι αστυνομικοί σε τέτοια μπλόκα συνήθως περιμένουν να αντιμετωπίσουν κάποιο άτομο που εμπίπτει στις διατάξεις του ποινικού δικαίου.

Οι αστυνομικοί στην μεγάλη τους πλειοψηφία είναι ανεκπαίδευτοι, κυρίως με τον οπλισμό τους (μην με αναγκάσει κάποιος του χώρου να αναφέρω παραδείγματα, θα κλάψουμε)

Όταν λοιπόν το ανεκπαίδευτο (βλέπε χειρισμό όπλου, τρόπος συμπεριφοράς στον πολίτη κλπ) είναι και φοβισμένο, έχουμε ένα επικίνδυνο κοκτέιλ.

Από εκεί και πέρα κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

:smokin:

Υ.Γ. Αυτά για χώρες του εξωτερικού και αστυνομίες και λοιπές πίπες που διάβασα ποιο πάνω δεν τις σχολιάζω. Αν γινόταν αυτοί οι διάλογοι στο εξωτερικό μετά το νοσοκομείο θα σας βάζανε μέσα για πολλούς μήνες.

Λεωνίδας
08/03/2010, 16:30
ο thou-vou παρακαλείται να γράψει την ιστορία με τις κάλτσες :evil: :evil:

georgio
08/03/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
(περαστικά στον πατέρα...) :beer:
thanx! :beer:

@sniper:
Δηλαδή όταν σταματάς ένα αμάξι τυχαία το πιο πιθανό είναι ότι θα είναι μέσα εγκληματίες με όπλα ή/και ναρκωτικά; Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο ή εγώ μεγάλωσα τόσο "σωστά" και δεν έχω ιδέα που/πως μπορώ να βρω ένα όπλο ή ναρκωτικά; Και προφανώς καλά κάνουν και πλησιάζουν επιφυλακτικά, στα νταηλίκια κολάω εγώ. Και στους "ελέγχους" στα αμάξια που εξήγησα γιατί δεν έχουν νόημα.

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις "μου" δεν ήταν μπλόκο. Αυτή με το τμήμα μάλιστα ήμασταν μέσα στο αμάξι (ακίνητο και σβηστό) σε μια θέα στην ηλιούπολη να φάμε τα σουβλάκια. Δίπλα ήταν και άλλα δύο αμάξια. Ήρθαν σε μας γιατί τα άλλα είχαν μέσα και κοπέλες και είπαν να μην τους "την χαλάσουν" (μας το είπαν αυτό μετά). Επίσης μας είπαν ότι ήρθαν εκεί γιατί παραπονιούνται κάτοικοι για φασαρία το βράδυ (μαζεύει κόσμο λόγω της θέας). Το ένα από τα δύο αμάξια ήταν αναμένο με εξάτμιση και το μπιτ να βαράει... και ήρθαν σε μας.

Όσο για το ανεκπαίδευτοι, κάποια στιγμή ενώ ήμασταν στο "χώρο αναμονής" (όχι κρατητήριο), χτυπήσαμε για τουαλέτα. Με το 2ο-3ο χτύπημα ακούστηκε μια φωνή απ' έξω "τι 'ναι ρε;" από κάποιον που έξω, γύρω στα 20-25 μάλλον. Ποια εκπαίδευση του φταίει εκεί και πιο σύστημα; Δεν μπορούσε να πει τι θέλετε; Ή ήθελε να το παίξει βαρύς και ιστορία;

koulis19
08/03/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
thanx! :beer:

Με το 2ο-3ο χτύπημα ακούστηκε μια φωνή απ' έξω "τι 'ναι ρε;" Δεν ακουστηκε απο εξω.Ακουστηκε απο την τουαλετα και δεν τον αφηνες να συγκεντρωθει

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 18:12
δεν το πιστεύω αυτό που θα πώ... αλλά όπως λέει και ο byr0n... και ο MikeG... και όλοι οι mods.. τα θέματα ασφαλείας και τάξης στην σημερινή κοινωνία λίγο σχετίζονται με τον χώρο εδώ.

Υπάρχει το γνωστό forum για τέτοιες απορίες που θα σας τις λύσουν και ένστολοι.

Απλά να αναφέρω πολύ συνοπτικά οτι κάθε έλεγχος έχει σκοπό που γίνεται (δεν μιλώ για μπλόκα με κλήσεις κτλ... έτσι; )... όπως και κάθε ερώτηση που γίνεται για πολλούς και διάφορους λόγους που λίγο έχουν να κάνουν με μείωση προσωπικότητας και περισσότερο με την ψυχολογική κατάσταση του ελεγχόμενου..

Με την άδεια των mods.... www.ecfpo.gr/forum ... εκεί μπορείτε να έχετε τις απαντήσεις που ζητάτε με μια απλή έρευνα. Μην ζαλίζουμε το θέμα απο εδώ γιατί θα καταλήξει ώς γνωστόν στους με "παρωπίδες" που τσουβαλιάζουν τους κακούς μπάτσους... και στους δε "φιλο-ασφαλίτες" που θα λένε καλώς κάνουν και ξεβρακώνουν κόσμο.

Γνώμη μου.

byron
08/03/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπάρχει το γνωστό forum για τέτοιες απορίες που θα σας τις λύσουν και ένστολοι.



Μόνο μην απαντήσει κανείς "Ελλας ή Τέφρα", γιατί @@ απορίες θα σας λύσουν. :wave2:

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 18:43
δεν σε έπιασα.... σε κάθε περίπτωση μέσα στην διαχειριστική ομάδα απο εκεί είναι και ο γραφών και να είσαι σίγουρος οτι όλα τα μέλη αντιμετωπίζονται ισότιμα ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και πιστεύω.

Οπότε ...όποιος θέλει μπορεί να μάθει απο κεί.

Και πάλι συγνώμη και ζητώ ανοχή απο τους Mods για την αναφορά μου στον συγκεκριμένο χώρο. Απλά το λέω γιατί έχει ξαναγίνει ζήτημα με τα θέματα ασφαλείας εδώ.

sniper
08/03/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
thanx! :beer:

@sniper:
Δηλαδή όταν σταματάς ένα αμάξι τυχαία το πιο πιθανό είναι ότι θα είναι μέσα εγκληματίες με όπλα ή/και ναρκωτικά; Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο ή εγώ μεγάλωσα τόσο "σωστά" και δεν έχω ιδέα που/πως μπορώ να βρω ένα όπλο ή ναρκωτικά; Και προφανώς καλά κάνουν και πλησιάζουν επιφυλακτικά, στα νταηλίκια κολάω εγώ. Και στους "ελέγχους" στα αμάξια που εξήγησα γιατί δεν έχουν νόημα.

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις "μου" δεν ήταν μπλόκο. Αυτή με το τμήμα μάλιστα ήμασταν μέσα στο αμάξι (ακίνητο και σβηστό) σε μια θέα στην ηλιούπολη να φάμε τα σουβλάκια. Δίπλα ήταν και άλλα δύο αμάξια. Ήρθαν σε μας γιατί τα άλλα είχαν μέσα και κοπέλες και είπαν να μην τους "την χαλάσουν" (μας το είπαν αυτό μετά). Επίσης μας είπαν ότι ήρθαν εκεί γιατί παραπονιούνται κάτοικοι για φασαρία το βράδυ (μαζεύει κόσμο λόγω της θέας). Το ένα από τα δύο αμάξια ήταν αναμένο με εξάτμιση και το μπιτ να βαράει... και ήρθαν σε μας.

Όσο για το ανεκπαίδευτοι, κάποια στιγμή ενώ ήμασταν στο "χώρο αναμονής" (όχι κρατητήριο), χτυπήσαμε για τουαλέτα. Με το 2ο-3ο χτύπημα ακούστηκε μια φωνή απ' έξω "τι 'ναι ρε;" από κάποιον που έξω, γύρω στα 20-25 μάλλον. Ποια εκπαίδευση του φταίει εκεί και πιο σύστημα; Δεν μπορούσε να πει τι θέλετε; Ή ήθελε να το παίξει βαρύς και ιστορία;

Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω, μην με κάνεις quote, ή ρώταμε τι εννοώ.

Και το πως μεγάλωσες εσυ, εγώ κι ο κάθε ένας, δεν έχει να κάνει με τοτι αντιμετωπίζουν αυτοί εκεί έξω.

Τεσπα, μεγάλη κουβέντα που ξεκίνησε απο το "ου" του φίλου μας.

Tpap
08/03/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τεσπα, μεγάλη κουβέντα που ξεκίνησε απο το "ου" του φίλου μας.


:lol: :rotflmao:

Ρε, αυτό είναι άλλο θρέντ...:lol:


Εδώ λέμε πώς να κάνεις καλή γλαρόσουπα...:rotflmao:

sniper
08/03/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:lol: :rotflmao:

Ρε, αυτό είναι άλλο θρέντ...:lol:


Εδώ λέμε πώς να κάνεις καλή γλαρόσουπα...:rotflmao:



Λογικό.... αντί να μιλάμε για μηχανάκια (λέμε τώρα) εξηγούμε την πραγματικότητα....

Κανα καλό τρακτέρ παιζει; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

JZER40
09/03/2010, 11:20
Ειναι ενα θεμα που μπορουμε να συζηταμε με τις ωρες.Ωστοσο θα ηθελα να αναφερθω στην απορια του γιατι σε ρωτανε για ναρκωτικα.Αυτο που πιστευω ειναι οτι προσπαθουν να σε ψυχολογησουν ωστε να δουν την αντιδραση σου και αναλογως να πραξουν.Γιατι και αυτοι ανθρωποι ειναι.Δεν γεννηθηκαν για να το παιζουν νταιδες.Και αυτοι φοβουνται.Ασχετα με κατι τραγους που συμπεριφερονται λες και μιλανε σε προβατα.


Εχεις τρυπηθεί ποτέ με χρησιμοποιημένη σύριγγα από ναρκομανή ενώ τον ψάχνεις??

Σου έυχομαι να μην περάσεις αυτό το αγχος..ώσπου να βγούν οι εξετάσεις...

(ο συγκεκριμένος είχε δηλώσει ότι δεν έχει τίποτα πάνω του)



το μέτρο των ελέγχων αποδίδει....και αποδίδει τρελλά....Από φυγόδικους,φυγόποινους,ναρκωτικά,όπλα ,κλοπιμαία κλπ...
Οσο και αν σας φαίνεται παράξενο...


Κανείς πολίτης δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τις κινήσεις που πρέπει να κάνει σε έναν έλεγχο..Ας φροντίσει να έχει τα χέρια του πάνω στο τιμόνι και τις οδηγίες θα τις δίνει οαστυνομικός..Τις οδηγίες δεν τις δίνει για χαβαλέ...Τις δίνει για να προστατέψει τον εαυτό του...


Συμφωνώ ότι πιό τρομακτικό από το σε συμαδεύει αστυνομικός και να τρέμουν τα ΄χερια του δεν υπάρχει...Μου έχει τύχει και έμένα και επείδη οπλοφορούσα όλες τις κινησεις μου τις έκανα σε σλοου μοσιον..Δεν φταίει όμως ο αστυνομικός αν είναι ανεκπαίδευτος..Τα παράπονα στο κράτος ...

Εχετλαίος
09/03/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Τα παράπονα στο κράτος ...

Που εσύ και εγώ επιλέγουμε κάθε 2-4 χρονάκια :wave2:

MikeG
09/03/2010, 11:30
Enough, εξαντλήθηκε. :wave2: