PDA

View Full Version : Τι εστί GPS?



ixnilatis
09/06/2005, 19:35
Τι εστί GPS?
Ρωτάω για να μάθω.
Έχω μια πολύ σφαιρική απόψη και δεν ξέρω και αν είναι σωστή.

Ξέρω ότι είναι μια συσκευή η οποία είναι πλοηγός.
Έχει φορτομένους χάρτες (πως γίνεται η φόρτωση δεν ξέρω...είναι live συνδεδεμένο με δορυφόρο; ή τους φορτώνεις μέσω pc από το σπίτι)
Ξέρει κανείς τιμούλες;
Γενικά άμα ξέρει κανείς πιο εμπειροστατομένα ας ενημερώσει.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Stergios69
09/06/2005, 19:42
Τα ξέρεις σωστά.
Μπορείς είτε να πάρεις ένα με ήδη φορτωμένους χάρτες ή να πάρεις χάρτες από μαγαζιά όπως η Ανάβαση και να τους φορτώσεις στο μηχάνημα ΕΦΟΣΟΝ είναι από αυτά που έχουν μνήμη αφιαρούμενη ή όχι, γι αυτό το σκοπό.
Τιμές... από 100 ευρώ στο ebay, κάποιο λίγο παλιό μοντέλο ενδεχωμένως χωρίς χάρτες, μέχρι όσο αντέχει η τσέπη σου.
Αν σε ενδιαφέρουν οι χάρτες, που πίστεψέ με αξίζουν υπολόγιζε από 200 περίπου ευρώ από ebay, μέχρι 600 ευρώ από Ελλάδα, συν καμιά 80-100 ευρώ για τους χάρτες πχ της Ανάβασης που τον έχω και τον χρησιμοποιώ κανά χρόνο τώρα.
Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελεύθερα, μια και αρκετά παιδιά στο φόρουμ έχουν GPS και σίγουρα θα βοηθήσουν.

crs-k
09/06/2005, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Τι εστί GPS?
Ρωτάω για να μάθω.
Έχω μια πολύ σφαιρική απόψη και δεν ξέρω και αν είναι σωστή.

Ξέρω ότι είναι μια συσκευή η οποία είναι πλοηγός.
Έχει φορτομένους χάρτες (πως γίνεται η φόρτωση δεν ξέρω...είναι live συνδεδεμένο με δορυφόρο; ή τους φορτώνεις μέσω pc από το σπίτι)
Ξέρει κανείς τιμούλες;
Γενικά άμα ξέρει κανείς πιο εμπειροστατομένα ας ενημερώσει.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:





Ειναι απο τα αρχικα τωλ λεξεων Global Positioning System.

Ειναι μια συσκευη που επικοινωνοντας συνεχεια με Δορυφορους σου δινει ανα ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ το ακριβες σου Στιγμα.

Απο 'κει και περα, αν εχεις περασμενο μεσα καποιον χαρτη, μπορει να σου το δειξει πανω σ' αυτον.

Οποτε προφανως ειναι ενας καλος Πλοηγος ... :D


Αν σ' ενδιαφερει, ριξε μια ματια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8027) ! :winka:


:smokin: :beer: :wave2:

Nik0s
09/06/2005, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Τι εστί GPS?


Global Positioning System

Τους χάρτες τους περνάς από PC. Το "στίγμα" σου το πιάνει ο δορυφόρος
(που δεν είναι ένας αλλά παραπάνω, νομίζω θέλει τουλάχιστον 3-4 για να δουλέψει)
και σε τοποθετεί πάνω στο χάρτη με πολύ καλή ακρίβεια.

Γενικά είναι ακριβό σπορ... αλλά πάντα χρήσιμο αν είσαι εκδρομικός και περιπετειώδης τύπος...
Καλύτερο μαγαζί στην Αθήνα, για ενημέρωση κτλ, κατά τη γνώμη μου είναι η Ανάβαση.

Αλλά και ο Χρήστος (crs-k) που το έχει, τους παππούδες στα χωριά ρωταέι....
:lol: :lol: :lol:

ixnilatis
09/06/2005, 20:02
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Πολύ καλό!!!!

Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Βρήκα σε ένα e-shop (ελληνικό) ένας GPS και στα Ελληνικά το ονομάζει
Παγκόσμιο Δορυφορικό Σύστημα Εντοπισμού Θέσης


Γενικά ταξιδεύω πολύ και νομίζω ότι θα μου χρειαστεί.
Φαίνεται πολύ χρήσιμο.

Δηλαδή αν καταλάβα καλά ανά πάσα στιγμή εν παντεί χρόνο και τόπο εμφανίζει στην οθόνη του την ακριβή θέση που βρίσκεσαι μαζί με οδικούς χάρτες;
Δίνει και πληροφορίες του τύπου: ποιο είναι το πλησιέστερο πρατήριο καυσίμων, ξενοδοχεία κτλ;

Μικρή Λουλού
09/06/2005, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δίνει και πληροφορίες του τύπου: ποιο είναι το πλησιέστερο πρατήριο καυσίμων, ξενοδοχεία κτλ;


σιγα ρε Ιχνηλατη μη σου δειχνει και ποια ειναι τα μπαρακια με τις πιο ομορφες και διαθεσιμες γκομενες..!!:lol: :lol:

θα ητανε η Παγκοσμια Σοβιετικη Εγκυκλοπαιδεια!!:rotflmao: :rotflmao:

για δρομους και κατευθυνσεις μιλαμε..!!:lol:

:wave2:

crs-k
09/06/2005, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
............................
Δίνει και πληροφορίες του τύπου: ποιο είναι το πλησιέστερο πρατήριο καυσίμων, ξενοδοχεία κτλ;

Αυτο ΜΟΝΟ αν υπαρχει στον Χαρτη που εχεις περασμενο μεσα μπορεις να το δεις!

Σχεδον ΟΛΑ εχουν περασμενο καποιον "βασικο" χαρτη.
Στα GPS μαλιστα της Garmin ειναι σχετικα καλος.

Βεβαια εγω σε κανενα απο τα GPS μου ΔΕΝ αρκεστηκα σ' αυτον αλλα εχω περασε (αγορασει) τον Greece13 της Αναβασης που ειναι πραγματικα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, μιας και εχει και ΟΛΟ (σχεδον) το δικτυο των χωματοδρομων ΚΑΙ βενζιναδικα !!!