PDA

View Full Version : SOS προβλημα με Xt 660



antouan 81
08/03/2010, 20:05
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με το xt 660 r μοντέλο του 07. Μια μέρα μετά από μεγάλη βροχόπτωση και οδήγηση σε έντονα πλημμυρισμένους δρόμους (νερό μέχρι τον αστράγαλο) η μηχανή άρχισε να ρίχνει τις στροφές της. Όχι πάντα και συνήθως τις δυο πρώτες ταχύτητες. Γνωρίζω το πρόβλημα με τα σβησίματα αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το μηχανάκι δεν έσβησε ποτέ. Το πήγα στον αντιπρόσωπο ο οποίος μου είπε ότι μπορεί να έχει πάρει νερό η βενζίνη (είχε περίπου 3 λίτρα βενζίνη το ντεπόζιτο). Καθάρισε το ψεκασμό, ρύθμισε το tps άλλαξε μπουζί και από ότι κατάλαβα ανέβασε και τις στροφές. Το πρόβλημα βελτιώθηκε κάπως (το γέμισα και 2 φορές βενζίνη από τότε) αλλά δεν λύθηκε (ακόμα και στο ρελαντί καταλαβαίνεις ότι η μηχανή δεν κρατάει σταθερές τις στροφές) και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου οι αυξημένες στροφές που έχει. Τι προτείνετε ρε παιδιά, τα πράγματα μπορεί να είναι σοβαρά? Λάβετε υπόψη σας ότι ζω στη Μυτιλήνη (πάσχουμε λίγο από τα συνεργεία μας) και επίσης είμαι άσχετος με μηχανολογικά…

camen
08/03/2010, 20:08
Δλδ ποσες στροφες εχεις στο ρελαντι τωρα???:rolleyes:

p@nos
08/03/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δλδ ποσες στροφες εχεις στο ρελαντι τωρα???:rolleyes:


ντεν εχει στροφομετρο για να σου πει νουμερο :D

camen
08/03/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ντεν εχει στροφομετρο για να σου πει νουμερο :D

:sad: :sad: :sad:

sabayam
08/03/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με το xt 660 r μοντέλο του 07. Μια μέρα μετά από μεγάλη βροχόπτωση και οδήγηση σε έντονα πλημμυρισμένους δρόμους (νερό μέχρι τον αστράγαλο) η μηχανή άρχισε να ρίχνει τις στροφές της. Όχι πάντα και συνήθως τις δυο πρώτες ταχύτητες. Γνωρίζω το πρόβλημα με τα σβησίματα αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το μηχανάκι δεν έσβησε ποτέ. Το πήγα στον αντιπρόσωπο ο οποίος μου είπε ότι μπορεί να έχει πάρει νερό η βενζίνη (είχε περίπου 3 λίτρα βενζίνη το ντεπόζιτο). Καθάρισε το ψεκασμό, ρύθμισε το tps άλλαξε μπουζί και από ότι κατάλαβα ανέβασε και τις στροφές. Το πρόβλημα βελτιώθηκε κάπως (το γέμισα και 2 φορές βενζίνη από τότε) αλλά δεν λύθηκε (ακόμα και στο ρελαντί καταλαβαίνεις ότι η μηχανή δεν κρατάει σταθερές τις στροφές) και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου οι αυξημένες στροφές που έχει. Τι προτείνετε ρε παιδιά, τα πράγματα μπορεί να είναι σοβαρά? Λάβετε υπόψη σας ότι ζω στη Μυτιλήνη (πάσχουμε λίγο από τα συνεργεία μας) και επίσης είμαι άσχετος με μηχανολογικά…


1ο η μηχανη δε προκειται να κρατησει τελειως σταθερα στροφες λογικο και επομενο λογο οτι προσπαθει να ισοσταθμιση τις αναλογιες βενζινης-αερα για να δουλεψει και να κανει τελεια καυση...
2ο ο κατασκευστης σου δινει μια τιμη στις στροφες περιπου 1300-1400 στροφες για να μπορει να δουλεψει σωστα χωρις σβησιματα που δε θα εξαλειψθουν στο επακρων
το tps εχει μια τιμη μετρησιμη V αυτο αυξομειωνεται αναλογα τις στροφες του κινητηρα οσο πιο χαμηλες τοσο μικροτερη τιμη το tps και αντιστροφως!!!!! η Υαmaha το εχει κοιταξει-μελετησει και διαπιστωσε οτι σε αυτες τις στροφες δουλευει σωστα δλδ 1300-1400 χλμ!!!!

παρεπιπτοντως η μηχανη εχει στροφομετρο αλλα οχι για μονιμη χρηση απλα για ρυθμιση στροφων που γνωριζουν οι αντιπροσωποι!!!!!!

Gandalf dr685sm
08/03/2010, 20:31
στροφόμετρο έχει αλλά θέλει μασωνεία για να το δείς...



Turn key off, hold down buttons select & reset together & keep them down with your left hand. Turn on the key keeping down the buttons until the screen says Diag, release the buttons. Push the select button until rev counter is displayed.......

Πάντως σαν ηλεκτρικό ακούγεται το πρόβλημα... σαν κάπου να έχει μαζέψει νερό/υγρασία ίσως και να έχεις πρόβλημα. Αλήθεια πριν πάμε εκεί, το φίλτρο αέρα και λαδιού τα τσέκαρες μην είναι μουσκίδι;

Gandalf

antouan 81
08/03/2010, 20:58
Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Οι στροφές που μειώνονται είναι σύγουρα παραπάνω από το φυσιολογικό. Τα φίλτρα είναι δυνατό να έχουν βραχεί? Αν το φίλτρο λαδιού είναι μουσκίδι αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει πάρει νερό ο κινητήρας? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Εγώ δεν έλεγξα τίποτα γιατί όπως σας είπα δεν είμαι και πολυ σχετικός, αλλα φαντάζομαι ότι ο μηχανικός θα το έλεγξε το φίλτρο αέρα. ΄Πότε δεν ξέρεις βέβαια. Οπότε πάω για φίλτρα και λάδια και αν πάλι δεν λυθεί κοιτάμε τα ηλεκτρικά?

camen
08/03/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Οι στροφές που μειώνονται είναι σύγουρα παραπάνω από το φυσιολογικό. Τα φίλτρα είναι δυνατό να έχουν βραχεί? Αν το φίλτρο λαδιού είναι μουσκίδι αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει πάρει νερό ο κινητήρας? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Εγώ δεν έλεγξα τίποτα γιατί όπως σας είπα δεν είμαι και πολυ σχετικός, αλλα φαντάζομαι ότι ο μηχανικός θα το έλεγξε το φίλτρο αέρα. ΄Πότε δεν ξέρεις βέβαια. Οπότε πάω για φίλτρα και λάδια και αν πάλι δεν λυθεί κοιτάμε τα ηλεκτρικά?

Εγω θα ελεγα να κοιταξεις πρωτα τα ηλεκτρικα... :winka:
Δεν παιρνει ετσι ευκολα νερο το μοτερ...:nono:

XJR_Billy
08/03/2010, 21:11
Καλώς ήρθες φίλε Αντουάν.

Συν-κάτοχος της XTR'07 ούτε εμένα μου έχει σβήσει ποτέ, αν και έχει φάει βροχές της αρκούδας.
Τα συνεργεία ανεβάζουν πάντα λίγο παραπάνω τις στροφές, κάτι που και εμένα με ενοχλεί και φροντίζω να το επισημαίνω στον μηχανικό μου. Κλασσική περίπτωση για να αντιμετωπιστούν τα σβησίματα των πρώιμων μοντέλων που είχαν ελλατωματικό TPS...

Εξήγησε λίγο καλύτερα αν θες πως ακριβώς "ρίχνει τις στροφές της".
Πατάς γκάζι και αρνείται να ανεβάσει?
Έχεις σταθερό γκάζι και πέφτουν οι στροφές?

Τα μικρά κομπιάσματα στις πολύ μικρές ταχύτητες (20-30χλμ) είναι χαρακτηριστικό της μηχανής μας, κάτι που η μαμά δεν έχει λύσει ακόμα από το 2004...:evil:

Μήπως αυτά εννοείς?
Έχεις καιρό τη μηχανή?:wave2:

antouan 81
08/03/2010, 21:24
Την μηχανή την είχα πάρει καινούργια το καλοκαίρι του 07΄και έχω 30.000 χιλ με το συγκεκριμένο μηχανακι. Επίσης πιο πριν είχα διάφορα χτ για μια δεκαετία τουλάχιστον. Σύγουρα δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Πριν το μάστορα, την έβαζα μπροστα και το ρελαντι ακουγόταν μια χαρά, με το που έβαζα πρώτη, λες και τις έκοβες τη παροχή καυσίμου. Οχι πάντα αλλά πολυ συχνά. Μερικές φορές φορές το΄έκανε αυτό και στη δευτέρα, εκεί που πήγαινες με 20 χιλ λες και έμενε από βενζίνη για ένα δευτερόλεπτο και μετά ανέβαζε πάλι. Μετά το μάστορα τα πράγματα βελτιώθηκαν αλλά νομίζω ότι οφείλεται στη γενική αυξηση των στροφών. Αυτό που παρατηρώ είναι πια ότι και το ρελαντι δεν είναι σταθερό. Βάζω μπροστά και ακούγεται κανονικά για τα πρώτα δευτερόλεπτα π.χ. στις 1400, κάνει ένα απότομο ξέσπασμα στις 1800 για μερικά δεύτερα και μετα ξαναπέφτει.

Steve_athens
08/03/2010, 21:29
Καπου εχει μπει νερο σιγουρα,ενα φιλος μου ειχε παθει το ιδιο πραγμα και τελικα ειχε μπει νερο στο σωληνα των αναθυμιασεων που παει στο φιλτροκουτι,ειχε ενα σπασιμο στο σωληνακι και μπηκε νερο απο κει οπως το πλενε καθε φορα αρχιζε το πανηγυρι

toyar
08/03/2010, 22:24
Εγώ θα άνοιγα θα καθάριζα με σπρέι επαφων και θα στέγνωνα όλες τις φίσες που αφορούν τον ψεκασμό πχ αισθητήρα στροφάλου, ψυκτικού,TPS, μπεκ κλπ

dirtbird
09/03/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
...Πατάς γκάζι.....


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :p

jimtarasxt660x
09/03/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :p

Είδες πως αποκαλύπτεται ένας κρυφοκουτάκιας?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kaps
09/03/2010, 07:57
Οταν ανοίγεις το διακόπτη ακούς να ανοίγει η αντλία βενζίνης ; Είναι χαρακτηριστικός ο ήχος της..Αν δεν ανοίγει τότε εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα . Εμένα μια φορά που τελέιωσε η βενζίνη , μιλάμε ότι στέγνωσε , η αντλία δεν άνοιγε καν . Στο δε δρόμο λόγω ότι το καύσιμο πια είχε γίνει αέρας οι στυροφές της μηχανής ανέβαιναν όταν έπαιρνε καμιά σταγόνα έπεφταν δε με το τρόπο που λες όταν φυσικά δεν υπήρχε ούτε σταγόνα . Καλού καλού να αδειάσεις και το σωληνάκι που μαζεύει τα νερά από το φιλτροκούτι και βρίσκεται στα αριστερά του φιλτροκουτιού λέγεται δε pipe drain .

antouan 81
09/03/2010, 08:00
ναι ανοίγει η αντλία, το σωληνάκι που λες είναι αυτό πάνω από το φιλτροκούτι?

kaps
09/03/2010, 08:19
Οπως κοιτάς το κινητήρα από αριστερά κάτω από το βιδάκι που ρυθμίζεις τις στροφές του κινητήρα υπάρχει ένα κλειστό σωληνάκι διαφανές που ακουμπάει στο φιλτροκούτι που σκοπό του έχει να μαζεύει τα νερά που μπάινουν συνήθως κατά το πλύσιμο της μηχανής στο φίλτρο αέρα . Είναι φαντάσου σαν ένα καπάκι μαρκαδόρου . Το τραβάς έξω το καθαρίζεις και το ξανατοποθετείς . Πάντως κοίτα μήπως κανένα σκουπιδάκι έχει μπλοκάρει την αντλία βενζίνης ή μήπως σου έχει βουλώσει από κανένα πανί το φίλτρο αέρα . Την είχα πατήσει έτσι όταν έβαζα ένα παλιόπανο κάτω από τη σέλλα για ώρα ανάγκης . Σου έχει βγάλει καμία ένδειξη βλάβης στο καντράν ;

XJR_Billy
09/03/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :p

Μην περάσει τίποτα ασχολίαστο...:lol: :lol:

antouan 81
09/03/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Οπως κοιτάς το κινητήρα από αριστερά κάτω από το βιδάκι που ρυθμίζεις τις στροφές του κινητήρα υπάρχει ένα κλειστό σωληνάκι διαφανές που ακουμπάει στο φιλτροκούτι που σκοπό του έχει να μαζεύει τα νερά που μπάινουν συνήθως κατά το πλύσιμο της μηχανής στο φίλτρο αέρα . Είναι φαντάσου σαν ένα καπάκι μαρκαδόρου . Το τραβάς έξω το καθαρίζεις και το ξανατοποθετείς . Πάντως κοίτα μήπως κανένα σκουπιδάκι έχει μπλοκάρει την αντλία βενζίνης ή μήπως σου έχει βουλώσει από κανένα πανί το φίλτρο αέρα . Την είχα πατήσει έτσι όταν έβαζα ένα παλιόπανο κάτω από τη σέλλα για ώρα ανάγκης . Σου έχει βγάλει καμία ένδειξη βλάβης στο καντράν ;
οχι δεν εχει βγάλει κάπια ενδειξη. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι αν το βαλει στον υπολογιστή θα βρει τι έχει. Αλλα αν είναι τόσο εύκολο γιατί δεν το κανε και την προηγούμενη φορά...

kaps
09/03/2010, 12:40
Ε αυτό είναι το βασικό ...ας το βάλει να δει τι συμβαίνει ..Πάντως στο manual της μηχανής σου υποδεικνύει να καθαρίζεις αυτό το σωληνάκι και σου δείχνει σχηματικά που ακριβώς είναι .Τέλος μια σκέψη ...δεν βάζεις καμιά 100 αρα ΒP στο ΧΤ μπας και καθαρίσει τυχόν βρωμιά από νοθευμένη βενζίνα;

antouan 81
09/03/2010, 14:42
τα δυο τελευταία γεμίσματα με 100αρα τα εκανα, επίσης καθάρισα και το επίμαχο λαστιχάκι (το οποίο ήταν γεμάτο χώμα). Μεθαύριο το παώ πάλι στο μάστορα μπας και...'Οπως και να χει σας ευχαριστώγια τις απαντήσεις σας

ktmakis
09/03/2010, 14:52
Μου ακούγεται σαν τροφοδοσία αντί για ηλεκτρικό.....

κοίτα και αν έχει τσακίσει κανα σωληνάκι καυσίμου.

antouan 81
12/03/2010, 07:06
Τα φιλτρα/ λάδια αλάχτηκαν, ο εγκέφαλος δεν έβγαλε κάτι, οι φίσες ψεκάστηκαν όλες με σπρεύ και επίσης ελέχτηκαν τα σωληνάκια αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Η μηχανη παραμένει στην αντιπροσωπία ανοιγμένη.... :mad: :mad: :mad:

jimtarasxt660x
12/03/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Τα φιλτρα/ λάδια αλάχτηκαν, ο εγκέφαλος δεν έβγαλε κάτι, οι φίσες ψεκάστηκαν όλες με σπρεύ και επίσης ελέχτηκαν τα σωληνάκια αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Η μηχανη παραμένει στην αντιπροσωπία ανοιγμένη.... :mad: :mad: :mad:

Υπομονή...θα βρεθεί το πρόβλημα :wave2:

:beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
12/03/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Τα φιλτρα/ λάδια αλάχτηκαν, ο εγκέφαλος δεν έβγαλε κάτι, οι φίσες ψεκάστηκαν όλες με σπρεύ και επίσης ελέχτηκαν τα σωληνάκια αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Η μηχανη παραμένει στην αντιπροσωπία ανοιγμένη.... :mad: :mad: :mad:

Μην ανησυχείς. Θέμα χρόνου είναι να βρεθεί.:)
Ενημέρωσε για ότι νεότερο.:beer: :wave2:

camen
12/03/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Τα φιλτρα/ λάδια αλάχτηκαν, ο εγκέφαλος δεν έβγαλε κάτι, οι φίσες ψεκάστηκαν όλες με σπρεύ και επίσης ελέχτηκαν τα σωληνάκια αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Η μηχανη παραμένει στην αντιπροσωπία ανοιγμένη.... :mad: :mad: :mad:

Μπεκ καθαρισες???Απο ηλεκτρολογικα εισαι κομπλε ειπαμε???

antouan 81
12/03/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μπεκ καθαρισες???Απο ηλεκτρολογικα εισαι κομπλε ειπαμε???

Μπεκ θα το αλάξει με ενα καινουργιο για να δει αν φταίει αυτό. Ηλεκτρολογικά μου είπε πως δεν φένεται κάτι στον εγκέφαλο αλλά λέει πως αν κάποιος αισθητήρας έχει ταβήξει υγρασία δεν θα φένεται σαν χαλασμένος και θα υπολειτουργεί. Το ψάχνουμε....

antouan 81
13/03/2010, 09:45
καλημερα παιδια, μπεκ αλαχτηκε και η μηχανη φενεται να δουλευει ρολοι, ευχαριστω για αλλη μια φορα...

XJR_Billy
13/03/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
καλημερα παιδια, μπεκ αλαχτηκε και η μηχανη φενεται να δουλευει ρολοι, ευχαριστω για αλλη μια φορα...

Καλές βόλτες συνάδελφε !!!;) :beer: :beer:

jimtarasxt660x
13/03/2010, 12:56
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: