PDA

View Full Version : ΧΤ 500-600Ε γενικο σημαζεμα!



Jason o Tarifas
09/03/2010, 07:22
Λοιπον εχω ενα ΧΤακι 500αρι μοντελο του 2001 και ψαχνομαι πολυ για να το βελτιωσω εμφανισιακα, μηχανικα, και να το κανω λιγο πιο ταξιδιαρικο!

Αρχιζω απο την εμφανιση ο προϊγουμενος ειχε βαλει τιμονι Renthal και γεφυρα στο μπροστα πιρουνι εγω εχω βαλει καθρευτες απο XT660 (μου κλεψαν το ενα απο τους παλιους), flashακια led μπρος-πισω, χουφτες αλλα δεν εχω πως να τις πιασω στο τιμονι (οι σφιχτιρες που ηταν μαζι με την χουφτες ηταν πλαστικοι και ο ενας εσπασε οποτε οποιος ξερει που μπορω να βρω ας μου στειλει παρακαλω), μπρος φως δυνατοτερο και πιο ασπρο και ψαχνομαι για μεταλικη βαση που στηριζει το μπροστα φτερο (καποια μοντελα ΧΤ το ειχαν), πισω φτερο οχι τοσο μεγαλο οπως ειναι το μαμα, φαναρι στοπ με led, ενα λασποτιρα στην πισω ροδα γαι να μην γινομαι μες την λασπη οταν βρεχει και δεν εχω τοσο μεγαλο πισω φτερο!

Μηχανικα εχουμε και λεμε ο προιγουμενος παλι ειχε αλλαξει λεμους εξατμισης αλλα δεν ξερω τι μαρκα ειναι (ειναι λιγο πιο χοντροι απο τους μαμα), αναρτισεις white power πισω ολη και μπροστα μονο τα ελατιρια, το μηχανακι θελει ρεκτιφιε αλλα στο συνεργειο μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε να γινει αμεσα, απο τον χειμωνα με κοβο να το κανω (οποιος ξερει καποιο συνεργειο που να κανει ρεκτιφιε ας στειλει επισης, παρακαλω) και αφου γινει και το ρεκτιφιε και στρωθει σκευτομαι κανα τελικο εξατμισης Arow (ξερετε αν βαλω εξατμιση αν θα χρειαστει να κανω και τπτ στο καρμπιλατερ-φιλτρο για να μην μπουκωνει?)

Για πιο ταξιδιαρικο (οσο ταξιδιαρικο γινετε ενα μονοκιλινδρο αεροψυκτο) φοραω σχαρα πισω που για καθημερηνη χρηση εχω ενα τσαντακι για να βαζω γαντια, περιλεμιο, αδιαβροχα κλπ και για ταξιδα μπενει μια τσαντα Touratech και ενα tankbag στο ντεποζιτο, εχω ψαξει πατεντες για ζελατινα η μια εκδοχη ειναι να βιδωσουν βασεις για την ζελετινα στην πανω τιμονοπλακα οπως στα γυμνα street και η αλλη ειναι να βιδωσει πανω στην μασκα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο κατι τετοιο (αν εχετε αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη).Και τελος ξερετε υπαρχουν καποια μικρα σιδερα-καγκελα που μπορω να βαλω ωστε αν βαλω πολα πραγματα να μην ακουμπανε στην εξατμιση αλλα να μην ειναι πολυ ασχημα οταν δεν εχουν κατι πανω?

Οποιες προτασεις, συμβουλες και γνωμες ειναι ευπροσδεκτες!

Εσεις πως εχετε φτιαξει το ΧΤακι σας?


Υ.Γ. φοτος θα μπουν αφου κανω κατι μικροπραγματα που θελω!

jimtarasxt660x
09/03/2010, 07:31
Μπράβο για το μεράκι σου...:beer:

Για τις χούφτες που λες, τι μάρκα είναι?

Τώρα για τα σίδερα που λες, μήπως εννοείς βάσεις για σαμάρια?

Αν όχι και κάνεις ταξίδια πάρε σαμάρια...είναι πολύ χρήσιμα!!!

Βάλε φώτο...έτσι θα το δούμε και θα σου πούμε περισσότερα πράγματα!

Jason o Tarifas
09/03/2010, 09:35
Γενικα θελω κατι να καλυπτει τη εξατμιση γιατι οτι και να βαλω θα το καψει!
Ναι και εγω για σαμαρια σκευτομαι!

Οι χουφτες ειναι ασεμπλις! τωρα ειμαι στην αναμονη σημερα ερχετε ενα φιλαρακι απο Πατρα και θα περασει απο το Motoraid μπας και βρει τιποτα!

jimtarasxt660x
09/03/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason o Tarifas
Γενικα θελω κατι να καλυπτει τη εξατμιση γιατι οτι και να βαλω θα το καψει!
Ναι και εγω για σαμαρια σκευτομαι!

Οι χουφτες ειναι ασεμπλις! τωρα ειμαι στην αναμονη σημερα ερχετε ενα φιλαρακι απο Πατρα και θα περασει απο το Motoraid μπας και βρει τιποτα!

Για τα σαμάρια διάβασε εδώ να δεις τι έβαλε ο συνφορουμίτης μας ώστε να μην καίγονται από τις εξατμίσεις!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95626

Για τις χούφτες είναι κλειστού τύπου έτσι?

Αν μπορείς βάλε μια φωτο να δούμε ποιες είναι...

Ρίξε και μια ματιά εδώ...αυτά είναι τα κιτ που παίρνουν οι χούφτες acerbis

http://www.xikis.gr/html/index.aspx?manufactureID=1&subcategoryID=109

Jason o Tarifas
10/03/2010, 10:36
Λοιπον εχουμε και λεμε
εδω ειναι οι χουφτες


191286

Jason o Tarifas
10/03/2010, 10:36
εδω ειναι αυτο που εσπασε


191287

Jason o Tarifas
10/03/2010, 10:39
εδω ειναι ενα σιδερακι το οπιο εχει μεσα λαστιχακι για να μην γλιστραει αλλα και για να μην γρατζουναει το τιμονι (γερμανικη πατεντα) και τα βρηκα στο motoraid 2-3 ευρο το ενα


191288

Jason o Tarifas
10/03/2010, 10:42
εδω ειναι τελειομενη η πατεντα
Το σιδερεκι αυτο εχει μπει απο πανω απο την παλια βαση και ειναι βιδομενο στην χουφτα για δοκιμη και καπος ετσι θα μπει στο τιμονι απφου βαλω απο μεσα ατοκολιτο λαστιχακι για να μην γληστραει και να ειναι σταθερο


191289

jimtarasxt660x
10/03/2010, 13:28
Ωραίος ο jason...:beer: :beer: :beer:

Είδες την πατέντα με τα σαμάρια?

Jason o Tarifas
10/03/2010, 13:37
Ναι την ιδα! καλη ιδεα ειναι απλα εγω ψαχνω κατι πιο μονιμο. Επισεις το θεμα ειναι οτι εγω κουβαλαω σκινες, sleepingbag, κλπ (μου αρεσει το camping τι να κανουμε:P) και δεν με βολευουν πολυ τα σαμαρια προτιμω να τα δενω κατευθειαν πανω στην μηχανη και τα ρουχα μπενουν σε τσαντα πλατης και tankbagk!

lspiros
10/03/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason o Tarifas
εδω ειναι αυτο που εσπασε
εχω ιδιο.στο χαριζω:wave2: :wave2: :wave2:

Jason o Tarifas
23/03/2010, 23:31
Σημερα εγινε και μια εικαστικη παρεμβασουλα, κοληθικαν 3 ασιμενια αυτοκολητα DAKAR στα πισω πλαϊνα φτερα και στο ντεποζιτο και ενα Motoraid στο πλαϊ του μπρος φτερου!

Επισης βρικα την μεταλικη βαση που στηριζει το μπροστα φτερο και την Παρασκευη θα αγοραστει και θα μπει!

BLiTzER
23/03/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason o Tarifas

Εσεις πως εχετε φτιαξει το ΧΤακι σας?



Το δικό μου είναι κάπως έτσι:


193315

Jason o Tarifas
12/06/2010, 22:17
Ενα Up το θεμα και συνεχιζω!

Καινούριο φτερό μπροστά Aserbis μιας και το μαμα τα κατάφερα και το έσπασα.
Η σχαρα καταργήθηκε (μονο σε ταξίδια θα μπαίνει απο εδω και περα) και στην ουρα μπήκε αυτοσχέδιο αυτοκολιτακι.
Επίσης μπήκαν αυτοκολιτα δεξιά και αριστερά χαμηλά στο ντεπόζιτο διότι οταν φοράω τις επιγονατίδες και ειμαι όρθιος το γρατζουνάνε οι βίδες στην κλείδωση τις επιγονατίδας

Και για να κλείσω πριν απο μια βδομάδα έκανα ενα γενικό σερβις μόνος μου το οποιο περιείχε λάδια, μπουζί, φίλτρο αερα και λαδιού, καθάρισμα ντεπόζιτου (δεν φαντάζεστε πόση μακα ειχε μέσα) και καθάρισμα στα σωληνάκια που συνδέουν ντεπόζιτο καρμπιρατέρ. Κόστος 40ευρα περίπου

Μια φωτο απο το σερβις. Και οι υπολιπες θα μπουν οταν το πλύνω γιατι τωρα ειναι μεσα στην λάσπη απο τις εντουροβολτες


201317

Jason o Tarifas
12/06/2010, 22:18
Να προσθέσω οτι βάφτηκε και η εξάτμιση με σπρέι φωτιάς μαύρο ματ και είναι σαν καινούρια!

Jason o Tarifas
12/06/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το δικό μου είναι κάπως έτσι:
Αδερφέ πολύ όμορφο ειναι!
Πες σε παρακαλώ λεπτομέρειες για τα καλτσάκια στα καλάμια γιατί οι δίκες μου είναι μέσα στην τρυπά και σκεφτόμουν στην πρώτη ευκαιρία να τις αλλάξω