PDA

View Full Version : Εξατμιση για Hornet 08



Panopticon7
09/03/2010, 10:24
Εδω και λιγο καιρο χαιρομαι την καλη μου Hornet.

Σκεφτομαι εδω και καιρο να χτυπισω ενα τελικο εξατμισης, εχετε κατα νου κανα καλο μαγαζακι που να ξηγιεται καλα στο θεμα αυτο ?

Και κατι ακομα, για ολοσωμη θα χρειαστει κανα 2χιλιαρο μεσα στο νερο ε...

DimST
09/03/2010, 11:54
Άν έβγαζε κάποιος ολόκληρη εξάτμιση, σε ανοιξείδωτο χταπόδι θα κόστιζε στη γειτονιά του χιλιάρικου πάνω.
Για slipon τώρα εσύ κοιτάς μέχρι τα μισά.
Αν το σκέφτεσαι για ολόκληρη... καλύτερα άλλαξε μηχανάκι :D

Panopticon7
09/03/2010, 12:13
Εστω... Για τελικο υπαρχει καποιο αξιολογο καταστημα να μη μου πιασουν τον κωλο ?

DimST
09/03/2010, 12:19
Τι εξάτμιση ψάχνεις;

Panopticon7
10/03/2010, 07:14
Ξερω γω... Μια ελευθερας να ακουγεται και λιγο και να δουλευει λιγο ποιο ανετα το μοτερ. (ετσι οπως το εχουν πνιξει...)

Sabre
10/03/2010, 07:37
Εσύ δέν έχεις δεί κάτι που σου αρέσει; Μία έρευνα αγοράς; Τέλος πάντων μέχρι πόσα χρήματα μπορείς ξοδέψεις για μια εξάτμιση; :sick:

Ξεκίνα ψάξιμο στα sites των κατασκευαστών: π.χ Akrapovic , Leo Vince , Mivv , Remus



:lol: Καλά ρε, το νέτ τι το πληρώνετε; Ένα search δρόμος είναι... :lol:

SVX
10/03/2010, 07:43
pipe Werx :smokin:

Panopticon7
10/03/2010, 22:53
Ρε παιδια και που ειναι αυτα τα sites ?

Πως θα το ψαξω αν θελω μονο τελικο ?

Κανα 400ρι ας πουμε για τελικο τα δινω.

SVX
10/03/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ρε παιδια και που ειναι αυτα τα sites ?



http://www.pipewerx.com/index_bikes.html

EL GATO NEGRO
18/03/2010, 07:40
Φιλαρακι με το Hornet να εχεις στον νου σου οτι με φιλτρο και τελικο εξατμισης το μηχανακι γονατιζει.....την επαθα ασχημα....
με κ&n φιλτρο και τελικο Remus power cone και μετα δεν πηγαινα βημα....χαμηλα μου εκανε τετοια τρυπα στον ψεκασμο που τα ειδα ολα....

Αν ξεκινησεις αλλαγη στην αναπνοη της μηχανης θα χρειαστει μετα να πας και σε power commander για να ερθει στα ισα του ο ψεκασμος και να εχει σωστο μιγμα για καυση!!! Το κακο με τις αλλαγες ειναι οτι πρεπει να γινοντε ολοκληρωμενα για να δουλευουν σωστα κατι που το μαθαινεις αφου μπεις στο χωρο και τα εξοδα ειναι αρκετα.....αλλα μετα σου φτιαχνει ενα τεραστιο χαμογελο γιατι...
απλα πατας Ζ750 (μαμα παντα) και ψαχνετε o τυπας πως εγινε αυτο απο ενα Hornet:lol: :rotflmao: :lol:

Panopticon7
18/03/2010, 11:14
Οπα, καλα που το πες, να μου λειπει καλυτερα. Ευχαριστω

kyko
18/03/2010, 11:29
@panopticon μην πανικοβαλεσαι αυτα που γραφει ο φιλος περι commander κτλ
αφορουν την τοποθετηση ολοσωμης εξατμας κ ελευθερου φιλτρου αερα...εκει ναι,χρειαζεσαι παραλληλο εγκεφαλο....στην περιπτωση σου θα αλλαξεις τελικο κ μονο τελικο ουτε φιλτρο αερα ουτε τπτ...κ θα εισαι κομπλε...κ μια χαρα αποκριση θα εχεις χωρις να χασεις χαμηλομεσαιαψηλα
κ μια χαρα ηχο :winka: οσον αφορα τι εξατμα να βαλεις μια ειναι για μενα η απολυτη μαρκα τελικα εχοντας περασει απο 1)akra κ 2)leo vince

http://www.speedycom.co.uk/shop/product.php?productid=17992&cat=645&page=1

ακριβη θα μου πεις...αλλα η εμφανιση κ ο ηχος της ειναι κατι που θα σου μεινουν...
βαρος 800gr κ ηχος πραγματικα απο motogp :winka: :wave2:

Panopticon7
18/03/2010, 11:34
Την εχεις ακουσει φιλε την συγκεκριμενη σε hornet ?

manhunter
18/03/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EL GATO NEGRO
Φιλαρακι με το Hornet να εχεις στον νου σου οτι με φιλτρο και τελικο εξατμισης το μηχανακι γονατιζει.....την επαθα ασχημα....
με κ&n φιλτρο και τελικο Remus power cone και μετα δεν πηγαινα βημα....χαμηλα μου εκανε τετοια τρυπα στον ψεκασμο που τα ειδα ολα....

Αν ξεκινησεις αλλαγη στην αναπνοη της μηχανης θα χρειαστει μετα να πας και σε power commander για να ερθει στα ισα του ο ψεκασμος και να εχει σωστο μιγμα για καυση!!! Το κακο με τις αλλαγες ειναι οτι πρεπει να γινοντε ολοκληρωμενα για να δουλευουν σωστα κατι που το μαθαινεις αφου μπεις στο χωρο και τα εξοδα ειναι αρκετα.....αλλα μετα σου φτιαχνει ενα τεραστιο χαμογελο γιατι...
απλα πατας Ζ750 (μαμα παντα) και ψαχνετε o τυπας πως εγινε αυτο απο ενα Hornet:lol: :rotflmao: :lol:


Γιατί μαμά ένα hornet δυσκολευεται με το Z?

:smokin:

kyko
18/03/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Την εχεις ακουσει φιλε την συγκεκριμενη σε hornet ?

σε hornet δεν την εχω ακουσει...αλλα στο utube που την εχω ακουσει σε
gsxr600-1000,cbr1000,r6-r1,zx6-10 κ fz1(αυτη που εχω εγω δλδ :D :D )
ο ηχος απλα δεν περιγραφεται....απλα να ξερεις οτι ειναι καθαρα αγωνιστικη εξατμα :winka:

EL GATO NEGRO
19/03/2010, 06:03
Για αλλαγη τελικου λεω και εγω οχι ολοσωμη και ναι χρειαστηκα και commander γιατι μετα με περναγε cbf600 ενος φιλου......
εκτος αυτου η μηχανη ανεβηκε δυναμομετρο και ειδα στην πραξη σε διαγραμμα τις απωλειες ροπης οποτε δεν ειναι συμπερασματα δικα μου αλλα τα εχω και σε χαρτι οτι εκανε τρυπα αποδοσης γιατι αλλαξε η αναλογια καυσιμου αερα και το μιγμα εγινε φτωχο σε καυσημο.

οσον αφορα το Ζ ε μην ειμαστε υπερβολικοι 150cc παραπανω με 110 hp στροφαλο πες 95-96τροχο αμα ξερουν να το οδηγουν ε!!! το hornet ζοριζετε λιγακι με 86-88τροχο μιας και ολα τα Honda εχουν -15hp στον τροχο απο αυτα που ανακοινωνουν!!!

kyko
19/03/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EL GATO NEGRO
Για αλλαγη τελικου λεω και εγω οχι ολοσωμη και ναι χρειαστηκα και commander γιατι μετα με περναγε cbf600 ενος φιλου......
εκτος αυτου η μηχανη ανεβηκε δυναμομετρο και ειδα στην πραξη σε διαγραμμα τις απωλειες ροπης οποτε δεν ειναι συμπερασματα δικα μου αλλα τα εχω και σε χαρτι οτι εκανε τρυπα αποδοσης γιατι αλλαξε η αναλογια καυσιμου αερα και το μιγμα εγινε φτωχο σε καυσημο.


δλδ για να καταλαβω....σου εκανε ο μαστορας δυναμομετρηση:
-πριν το tuning?
-μετα την αλλαγη τελικου?
-μετα την αλλαγη φιλτρου αερα-τελικου?

EL GATO NEGRO
19/03/2010, 11:16
τιποτα απο ολα αυτα.....απλα ειδα οτι η μηχανη δεν πηγαινε βημα σε σχεση με αλλες φιλων μου (με φιλτρο - εξατμιση)...οποτε αποφασισα να βαλω commander τοτε εκανα δυναμομετρηση πριν το βαλω και μετα και ειδα.....88hp και τρυπα στη ροπη στις 7000στροφες και στις 10000...
το 7000 λεει οτι μολις παει να ροπιασει εσκαγε απο τον αερα και δεν εκανε καλη καυση....

μετα την τοποθετηση ειδα 96hp τροχο σχεδο +50% ροπη και πουθενα τρυπες στο διαγραμμα μονο αυξητικη τη γραμμη......

το παν ειναι να ξερεις τι θελεις....ενα μηχανακι που κανει θορυβο και νομιζεις οτι παει γρηγορα με λαθος μιγμα καυσημου ή μια μηχανη που δουλευει σωστα με καλη καυση και αποδοση.....και γεματο μπασο ηχο? :sun:

Μπορει να δωσεις κατι παραπανω αλλα αυτο που θα καβαλας θα εχει διαφορα !!!!!

georgefr
22/03/2010, 13:39
Φιλαρακι μονο τελικο εβαλες και ειδες αυτα τα νουμερα η ολοσωμη εξατμιση??Αν μπορεις και εισαι απο Αθηνα στειλε μου με πμ το κοστος του commander και που το εβαλες γιατι χρειαζομαι και εγω commander και μαλιστα συντομα!!

EL GATO NEGRO
22/03/2010, 22:22
Μονο τελικο και φιλτρο....το κοστος του commander ειναι σχεδον στανταρ καπου στα 300 euro και σου βαζουν ετοιμο χαρτη απο το internet αλλα για να παρεις το 100% της αποδοσης πιο σωστα πρεπει να παει σε δυναμομετρο να φτιαχτει χαρτογραφιση για την μηχανη σου...το κοστος γι'αυτο 200 euro.

commander μπορεις να βρεις παντου....δεν εχει σημασια απο που....
οσο για δυναμομετρηση εμενα στην Αττικη μου προτειναν τον Χρηστο Μονο - Dynojet - καρπου 22 Ν.κοσμος τηλ.210-9014394
δεν κανω καμια διαφημιση γιατι δεν την χρειαζετε....απλα εμεινα ευχαριστημενος απο τη δουλεια του.

Μια φιλικη αποψη απο εναν παθοντα...η remus power cone δεν δουλευει σωστα στη μηχανη αυτη και χανει 4-6 hp αλλα πολλοι την προτινουν γιατι κουμπωνει ευκολα και ο εισαγωγεας δινει 25% προμηθεια στους μαστορες!!!

georgefr
23/03/2010, 15:02
Φιλαρακι μηπως μπορεις να μου πεις και που θα βρω το commander!Πραγματικα ειμαι τελειως ασχετος με αυτα και δεν εχω ιδεα που μπορω να το βρω για το δικο μας hornet αλλα και γενικα!Σε ευχαριστω παντως για την αμεση απαντηση!Και εαν καταλαβα καλα παω βαζω το commander και μετα παω και για δυναμομετρηση οπου εκει θα μου ρυθμισουν και το προγραμμα??Εγω παντως λεω για arrow εξατμιση...Και κατι ακομα!Απλα σου εβαλαν το προγραμμα ή σου εδωσαν και κανενα κοντρολακι μαζι??

Panopticon7
23/03/2010, 15:32
παιδια μια που λεμε για hornet Βλεπω οτι κατω απο την περιοχη τις κοιλιας, στο καρτερ λαδιου (εκει που ειναι μια βιδα η οποια ανοιγει με αλλεν) υπαρχει λαδι.

Οχι καμια τρομερη ποσοτητα αλλα παλι φανταζομαι δεν ειναι φυσιολογικο.

(ΔΕΝ ειναι η βιδα που φευγει το χρησιμοποιημενο λαδι.)

Ξερει καποιος τι ειναι αυτη η βιδα ?

Μπορει να ειναι κατι σοβαρο ?


Υπαρχει και φωτογραφια αν υπαρξει ενδιαφερον.
Σας ευχαριστω.

georgefr
23/03/2010, 16:08
Aμα δεν σταζει δν ειναι τιποτα αδερφε...Ειναι η βιδα που βγαζεις για να χυθουν τα λαδια οταν τα αλλαζεις...Απλα παρακολουθησε την εαν χανει λαδι απο εκει η σταζει!Και εμενα εχει μεινει λιγο λαδι εκει απο την τελευταια αλλαγη λαδιων αλλα δεν χανει!Κοιτα το!

georgefr
23/03/2010, 16:17
Kαι παλι αν δεν σταζει δεν υπαρχει φοβος...Αλλα για να σου φυγει καθε ιδεα πηγαινε απο τ συνεργειο να το δουνε ενα λεπτακι...

EL GATO NEGRO
23/03/2010, 19:09
προς georgefr:
Αρχικα στο φιλο που ρωταει που να βρει commander ο τυπος που εβαλα για δυναμομετρηση μπορει να στο βαλει και να κανει και πιο καλη τιμη αν βαλεις σε αυτον τη συσκευη και κανεις και δυναμομετρηση να φτιαξει χαρτη.

το commander δεν εχει κανενα κοντρολ παραλληλος εγκεφαλος ειναι που καταργει τον αισθητηρα λαμδα και ελεγχει το μιγμα και την αναλογια καυσημου-αερα στον ψεκασμο.


προς Panopticon7:
Τωρα για τον φιλο που βλεπει λαδακι στην βιδα κοντα στο φιλτρο....αρχικα σκουπισε το καλα το σημειο για να δεις αν σταζει η' αν ειναι λαδι απο πιο παλια.....αν ξαναεμφανισει σταγονες εκει οπως ειπε και ενας αλλος φιλος αντε να βολτα να το δει κανα πιο εμπειρο ματι μηχανικου!!!
η συγκεκριμενη βιδα δεν εχει σχεση με την αλλαγη λαδιων.
η ταπα του λαδιου ειναι κατω απο τη μηχανη.

georgefr
23/03/2010, 22:40
Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι!Αν βαζει και αυτος προγραμμα ειμαστε οκ!Μηπως ξερεις και τις επιπτωσεις που εχει το προγραμμα??Πχ αυξηση καταναλωσης...περισσοτερη φθορα του κινητηρα...κτλ... Εκτος αυτου εχω βρει σε εξαιρετικη τιμη...Περιπου 200 ευρω το commander της dynojet αλλα δεν ξερω να το βαζω!Συμφερει να το παρω και να παω εκει που γινετε η δυναμομετρηση να μου το φτιαξει κομπλε?

EL GATO NEGRO
24/03/2010, 08:00
Αν εχεις παρει commander η' το βρηκες φθηνοτερα τοτε ναι χαλαρα αντε να το βαλει......
καταναλωσει αυξανει στις ψηλες στροφες...χαμηλα δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα!!!
αποδοση κινητηρα γινετε καλυτερη....φθορα οχι δεν εχει σχεση αυτη η μετατροπη δεν επιρεαζει τον κινητηρα μονο τον ψεκασμο φτιαχνει το ποσο πλουσιο μιγμα ριχνεις για να αποδιδει καλυτερα.

EL GATO NEGRO
24/03/2010, 08:08
Dynojet Powercommander PCIII



Στο κείμενο που ακολουθεί θα προσπαθήσουμε να δώσουμε μια ιδέα για το τι είναι το πολυδιαφημισμένο Power Commander και τι δυνατότητες δίνει στους κατόχους των μηχανων που σίγουρα έχει πέσει στην αντίληψή τους ψάχνοντας διάφορα καλούδια για την βελτίωση της μοτοσυκλέτας τους.



1.Τι είναι το Power Commander.

Το Power Commander και συγκεκριμένα το μοντέλο PCIII, μπορούμε με απλά λόγια να πούμε ότι είναι ένας εγκέφαλος διαχείρησης καυσίμου ο οποίος συνδέεται παράλληλα με την εργοστασιακή μονάδα ελέγχου (ECU) και μας δίνει την δυνατότητα μέσω ενός φορητού Η/Υ και του κατάλληλου λογισμικού που μας παρέχεται μαζί με την αγορά της συσκευής,να αλλάξουμε την αναλογία αέρα/βενζίνης (μίγμα).Εδώ να σημειώσουμε ότι δίνονται διάφοροι έτοιμοι χάρτες ο καθένας φτιαγμένος και δοκιμασμένος με διαφορετικές παραμέτρους όπως after market εξατμίσεις και φίλτρο αέρος (Κ&Ν, DNA) ή συνδυασμό stock και after market αξεσουάρ (π.χ stock εξατμίσεις και after market φίλτρο αέρα).Οι ιδιωτικές παρεμβάσεις δεν συνιστώνται παρά μόνο αν υπάρχει η τεχνογνωσία και ο απαραίτητος εξοπλισμός (δυναμόμετρο).



2.Εγκατάσταση.

Η εγκατάσταση της συσκευής είναι αρκετά απλή και δεν χρειάζεται συνήθως πάνω απο 15 λεπτά.Η συσκευή συνοδεύεται και απο ένα Installation Μanual στο οποίο περιγράφονται και απεικονίζονται όλες οι συνδέσεις.
Αλλα πιο καλα η εγκατασταση να γινει απο εμπειρο μηχανικο.


3.Προγραμματισμός.

Ο προγραμματισμός του PCIII με τον χάρτη που θέλουμε να «φορτώσουμε» είναι εξαιρετικά απλός και χρειάζόμαστε ένα Laptop και μία μπαταρία 9V η οποία συνδέεται στο PCIII με το ειδικό καλώδιο που μας παρέχεται μαζί με την συσκευή με σκοπό να τροφοδοτήσει το PCIII με ρεύμα την ώρα του προγραμματισμού.Αυτονόητο ότι στο Laptop έχουμε εγκαταστήσει πρωτίστως το software της συσκευής,το οποίο «διαβάζει» τους χάρτες και εκτελεί τον προγραμματισμό.

Η καλυτερη αποδοση ερχετε με δημιουργια χαρτη σε δυναμομετρο, προσωπικο για την δικη σας μηχανη.

georgefr
24/03/2010, 20:14
Φιλαρακι τι να πω τωρα!Δεν εχω αλλες απορειες!Τελεια επεξηγηση και γρηγορη..Εισαι κορυφη και σε ευχαριστω παραα πολυ!Με κατατοπησες πληρως!

georgefr
25/03/2010, 12:48
Exω αλλη μια απορια!Βρηκα απο το νετ commander της GPR με 220 ευρω??Ειναι καλη η τιμη??Και ειναι το ιδιο καλο με της dynojet??Ποσο θα μου παρει καποιος για να μου το τοποθετησει μονο??

EL GATO NEGRO
25/03/2010, 17:04
Οταν γνωριζω λεω τη γνωμη μου......sorry το commander της GPR δεν εχω ιδεα αν κανει και τι κανει. πιο καλα ρωτα καποιον μηχανικο!

georgefr
26/03/2010, 14:16
Θα ρωτησω γιατι νομιζω οτι το ιδιο ειναι!Thanks και παλι!

X-SFIGA
19/04/2010, 20:10
φιλε EL GATO NEGRO, ποιο μοντελο hornet εχεις?

EL GATO NEGRO
20/04/2010, 07:36
του 2008

X-SFIGA
20/04/2010, 22:00
φιλε EL GATO NEGRO εχεις βγαλει τον καταλυτη απο το hornet?

μολις πηρα την acrapovic open megaphone η οποια ειναι ελευθερας αλλα και ενα φιλτρο Κ&Ν, και θα τα τοποθετησω σε κανα δυο μερες, θελω να βγαλω καταλυτη και αισθητηρα λ, τι πλεονεκτηματα μειονεκτηματα θα εχω αμα το κανω αυτο?



αμα στην τελικη μου κανει κοιλια, ριχνω και ενα power commander.

dmf
23/08/2010, 11:18
εγω θα σου ελεγα να μην το κανεις.
Οδηγησα ενα που του ειχε κοψει τον καταλυτη και ειχε βαλει το megaphone της ακραποβιτς, αλλα αντι για pc ειχε mem jet.
Κατ αρχας εκανε πολυ θορυβο, ωραιο μεν, αλλα πολυ δυνατο. Θα εχεις προβλημα πιστευω στο δρομο.
Επισης το μηχανακι φαινοταν λιγο νευρικο. Δεν ξερω αν ειναι απ'αυτο, αλλα η ιπποδυναμη δεν ηταν ομαλη. Εδω ισως φταιει οτι δεν ειχε pc.

Γενικα παντως εγω ειμαι κατα αυτων των αλλαγων. Οκ ενα τελικο, αλλα μεχρι εκει. Αν θες δυνατοτερη μηχανη παρε το 1000
:beer:






















ναι τωρα ειδα οτι ειναι απ'τον απριλιο :blush:

EL GATO NEGRO
26/08/2010, 03:44
Εχω βγαλει εναν απο τους δυο καταλυτες....τη μεγαλη την ασημι μπουκαλα την εχω αφησει πανω γιατι ηθελε αλλαγη ολοσωμη και δεν παιζανε λεφτα τοτε.
παντος ο φιλος εχει δικιο με αλλαγη απο λαιμους κανει πολυ θορυβο η μηχανη και θα χρειαζετε ταπα αλλιως κουραζει στο οδηγημα.

Count Me Out
28/08/2010, 08:55
Ποσα αλογα βγαζεις τωρα στον τροχο φιλε EL GATO και ποσα ειχες πριν κανεις ολες τις μετατροπες;

EL GATO NEGRO
30/08/2010, 13:36
h mhxanh ebgale 88hp mama kai tora 96hp troxo se dunamometrhsh

mixalhsCr
31/08/2010, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από EL GATO NEGRO
h mhxanh ebgale 88hp mama kai tora 96hp troxo se dunamometrhsh

Για βαλε την χαρτογραφηση αν σου ειναι ευκολο να δουμε καμια καμπυλη....