PDA

View Full Version : Προβλημα με πισω φρενο Ttr250



NUKE
09/03/2010, 17:12
Γεια σας παιδια...Παρατηρησα οτι τις τελευταιες 2 μερες,και ουσιαστικα μετα απο την πρωτη χψματινη βολτα μου, καμοια φορα οταν παταω το πισω φρενο κολαει και μενει λιγο πατημενο...Αν το ξαναπατησω μια δυο φορες ξεκολαει...Γιατι?Εχετε καμοια ιδεα?

Voliminal
09/03/2010, 17:33
Λογικά φίλε απ'οτι καταλαβαίνω δεν έχει επαναφορά ο λεβιές σου.

Κάτι τέτοιο μπορεί να το προκαλέσει το ελατήριο του λεβιέ. Τσέκαρέ το μια

NUKE
09/03/2010, 17:35
οχι οχι.Ο λεβιες και η επαναφορα γενικοτερα δουλευει κομπλε...

Κατι στα τακακια ειναι η στην τρομπα η στον ολο μηχανισμο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι...

xtzanos
10/03/2010, 08:58
Ισως κολαει το εμβολο της δαγκανας σου ή η γλυστρα της. Δες πιο τακακι ειναι περισσοτερο φαγωμενο (αν ειναι καποιο). Αν ειναι απο την πλευρα του εμβολου το καθαριζεις, αν ειναι απο την αλλη πλευρα ειναι το/τα αξονακια της γλυστρας.
Για το εμβολο, καθαρισματακι με παλια υγρα φρενων, ιδανικα τα βγαζεις τελειως και αλλαζεις και oring.
Για το αξονακι το καθαριζεις με πετρελαιο/βενζινη/υγρα φρενων και μετα του βαζεις και λιγο γρασακι (με προσοχη μην παει σε δισκο, τακακια)

NUKE
11/03/2010, 16:06
Φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση.Ομως επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις,φοβαμαι να πειραξω τα φρενα μονος μου...ξερεις μην κανω καμοια βλακεια και.....:)

Μαλλον θα το παω σε καναν μηχανικο...Απλα σκεφτομουν,αν θελει υγρα φρενων,γινεται να μην εχει επαναφορα?Γιατι φανταζομαι κανεις δεν του εχει βαλει τα τελευταια 8 χρονια...Οποτε θα ηταν πιθανο να μην εχει....

xtzanos
11/03/2010, 16:23
Για τα υγρα δες τη σταθμη τους στο δοχειο τους. Αν δεν ειχες αρκετα και ειχε παρει αερα το κυκλωμα (δυσκολο) θα ειχες σπογγωδες αισθηση στο φρενο (θα πατουσες και δεν θα επιανε). Απο οσο μπορω να φανταστω δεν εχει να κανει με την επαναφορα.
8 χρονια ειναι αρκετα για να αλλαξεις υγρα και να καθαρισεις τη δαγκανα σου.
Πηγαινε να στο δουνε

NUKE
11/03/2010, 17:02
Χμμ...Ναι μαλλον θα παω...