PDA

View Full Version : Αλουμινένια πλαίσια.



byron
09/03/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
λεει ανακατασκευασμενο ρε Βυρωνα...
δλδ αν εχει περαστει υαλοβολη και μετα βαφη, τι να παθει το αλουμινιο?:confused:


Το αλουμίνιο δεν επανέρχεται όπως οι σιδερένιοι σκελετοί. "Απομνημονεύει" την κόπωση που έχει μαζέψει όλα τα χρόνια και απλά σπάει.

devil's animal
10/03/2010, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το αλουμίνιο δεν επανέρχεται όπως οι σιδερένιοι σκελετοί. "Απομνημονεύει" όλη την κόπωση που έχει μαζέψει όλα τα χρόνια και απλά σπάει.


:sick: :sick: :sick:
δεν το'ξερα αυτο...:dizzy:

Acacius
10/03/2010, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το αλουμίνιο δεν επανέρχεται όπως οι σιδερένιοι σκελετοί. "Απομνημονεύει" όλη την κόπωση που έχει μαζέψει όλα τα χρόνια και απλά σπάει.

Από περιέργεια ρωτάω, αλλά αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει ρωγμές και (ξανα)περάσει την κατάλληλη θερμική κατεργασία, μπορεί να επανέλθει πλήρως;

byron
10/03/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Από περιέργεια ρωτάω, αλλά αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει ρωγμές και (ξανα)περάσει την κατάλληλη θερμική κατεργασία, μπορεί να επανέλθει πλήρως;

Παίδες στην Αντοχή υλικών είχα κάνει κοπάνα :lol:
Το σίγουρο είναι οτι ο χρόνος και οι καταπονήσεις επηρεάζουν το αλουμίνιο. Το πόσο, εξαρτάται απ΄το κράμα τις διαστάσεις κλπ. Πλεονεκτήματα υπάρχουν, αλλά υπάρχουν και αρκετά μειονεκτήματα όπως πχ η δυσκολία επισκευής τους.

Το ότι κάποιοι κατασκευαστές εξακολουθούν να χρησιμοποιούν χρωμομολυβδένιο στους σκελετούς όπως η Ducati & η KTM έχει λόγο, και επιχειρήματα.

Το συγκεκριμένο RGΓ ήταν το 1ο μηχανάκι παραγωγής με σκελετό αλουμινίου. Και η εποχή τότε ήταν ολίγον περίεργη σχετικά με τον τρόπο που έπρεπε να φτιαχτεί ο σκελετός. Ουσιαστικά είναι μια αντιγραφή των σκελετών του τότε (απλοί, τετράγωνης διατομής) κατασκευασμένοι από αλουμίνιο.
Τα 2 RGΓ που έχω δει ειχαν ρωγμές στο τρίγωνο που βρίσκεται κάτω απ΄τη σέλα btw.

Tpap
10/03/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το αλουμίνιο δεν επανέρχεται όπως οι σιδερένιοι σκελετοί. "Απομνημονεύει" όλη την κόπωση που έχει μαζέψει όλα τα χρόνια και απλά σπάει.

Βύρωνα, δεν είναι ακριβώς έτσι... ;)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Από περιέργεια ρωτάω, αλλά αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει ρωγμές και (ξανα)περάσει την κατάλληλη θερμική κατεργασία, μπορεί να επανέλθει πλήρως;


Εχμμμ..σαν σκελετός εννοείς ή σαν πρωτογενές στοιχείο?

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.

nik7119
10/03/2010, 10:44
το ατσαλινο πλαισιο ειναι πιο ανθεκτικο απο το αλουμινενιο?ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του καθενος?

Acacius
10/03/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εχμμμ..σαν σκελετός εννοείς ή σαν πρωτογενές στοιχείο?
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.
Απ'όσο ξέρω τα κράματα αλουμινίου μπορύν να αλλάξουν χαρακτηριστικά σε σημαντικό βαθμό ανάλογα με τη θερμική κατεργασία την οποία υφίστανται. Έστω ότι έχουμε ένα καταπονημένο πλαίσιο το οποίο αποτελείται από μόνο ένα τύπο αλουμινίου, μέχρι και στις κολλήσεις. Μπορούμε να αναιρέσουμε μέρος της καταπόνησης που έχει υποστεί (να το φρεσκάρουμε) μέσω μίας σειράς (υποθέτω θερμικών) κατεργασιών, διατηρώντας το σχήμα του και χωρίς σημαντικές αλλοιώσεις;

Υποθέτω στην ουσία χωρίς να ξέρω, ότι ένα κράμα που έχει υποστεί καταπόνηση σε κάποια σημεία μπορεί με την κατάλληλη κατεργασία να επανέλθει σε μια κατάσταση όπου έχει ομοιόμορφα μηχανικά χαρακτηριστικά σε όλη του την έκταση (άρα οι κατά τόπους αδυναμίες λόγω καταπόνησης έχουν εξαλειφθεί) και από εκείνο το σημείο, με άλλη κατεργασία να επαναποκτήσει τα χαρακτηριστικά (έστω σε ένα ποσοστό) που είχε όταν ήταν καινούργιο. Όλα αυτά χωρίς μεγάλες αλλοιώσεις στο σχήμα του αντικειμένου κατά προτίμηση (διαστολές/συστολές θεωρούνται δεδομένες).

Έχει λογική ή σκέψη μου ή λέω μ@λ@κίες;

binzis
10/03/2010, 11:28
Μαγάααααλη συζήτηση σηκώνει το θέμα…..

Όταν το αλουμίνιο προστατεύετε από εξωτερικούς παράγοντες, με ανοδείωση, βαφή, βερνίκι, τότε αντέχει περισσότερο στο χρόνο και στις μηχανικές του ιδιότητες σε σχέση με το σίδερο.
Αν για οποιοδήποτε λόγω το ζεστάνουμε, ή για να το ισιώσουμε ή για να το κολλήσουμε, τότε οι μηχανικές ιδιότητες αλλάζουν μέχρι το σημείο που έχει αναπτυχθεί υψηλή θερμοκρασία. Όχι σε όλο το κομμάτι. Γι’ αυτό οι σωστοί τεχνίτες, δεν το πλακώνουν για να το τελειώσουν γρήγορα, γιατί θα πεταχτεί γρηγορότερα.:lol:
Σιγά-σιγά, σημείο-σημείο, πονταρισιά-πονταρισιά. Στη συνέχεια αν προστατευτεί, όπως είπα παραπάνω, θα αντέξει και θα είναι ασφαλές.

byron
10/03/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Μαγάααααλη συζήτηση σηκώνει το θέμα…..

Όταν το αλουμίνιο προστατεύετε από εξωτερικούς παράγοντες, με ανοδείωση, βαφή, βερνίκι, τότε αντέχει περισσότερο στο χρόνο και στις μηχανικές του ιδιότητες σε σχέση με το σίδερο.
Αν για οποιοδήποτε λόγω το ζεστάνουμε, ή για να το ισιώσουμε ή για να το κολλήσουμε, τότε οι μηχανικές ιδιότητες αλλάζουν μέχρι το σημείο που έχει αναπτυχθεί υψηλή θερμοκρασία. Όχι σε όλο το κομμάτι. Γι’ αυτό οι σωστοί τεχνίτες, δεν το πλακώνουν για να το τελειώσουν γρήγορα, γιατί θα πεταχτεί γρηγορότερα.:lol:
Σιγά-σιγά, σημείο-σημείο, πονταρισιά-πονταρισιά. Στη συνέχεια αν προστατευτεί, όπως είπα παραπάνω, θα αντέξει και θα είναι ασφαλές.

Προφανώς κάπως έτσι θα είναι. Οι ρωγμές που είχα δει ήταν στις κολλήσεις του τριγώνου κάτω απ΄τη σέλλα.

Πάντως είμαι σίγουρος ότι κάπου έχω διαβάσει για την "μνήμη" του αλουμινίου στις καταπονήσεις, αλλά έχω πάθει αμνησία :rotflmao: :rotflmao:

Edit. Εκανα και ένα μικρό διαχωρισμό για να μας τα εξηγήσει ο oldman που έχει ιδιαίτερη σχέση με την Αντοχή Υλικών :smokin:

Tpap
10/03/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Απ'όσο ξέρω τα κράματα αλουμινίου μπορύν να αλλάξουν χαρακτηριστικά σε σημαντικό βαθμό ανάλογα με τη θερμική κατεργασία την οποία υφίστανται.
Σωστός είσαι, κατά βάση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Μπορούμε να αναιρέσουμε μέρος της καταπόνησης που έχει υποστεί (να το φρεσκάρουμε) μέσω μίας σειράς (υποθέτω θερμικών) κατεργασιών, διατηρώντας το σχήμα του και χωρίς σημαντικές αλλοιώσεις;
Ορθώς λοιπόν κατανόησα αρχικώς. Ως πρός το ερώτημά σου: Όχι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Υποθέτω στην ουσία χωρίς να ξέρω, ότι ένα κράμα που έχει υποστεί καταπόνηση σε κάποια σημεία μπορεί με την κατάλληλη κατεργασία να επανέλθει σε μια κατάσταση όπου έχει ομοιόμορφα μηχανικά χαρακτηριστικά σε όλη του την έκταση (άρα οι κατά τόπους αδυναμίες λόγω καταπόνησης έχουν εξαλειφθεί) και από εκείνο το σημείο, με άλλη κατεργασία να επαναποκτήσει τα χαρακτηριστικά (έστω σε ένα ποσοστό) που είχε όταν ήταν καινούργιο. Όλα αυτά χωρίς μεγάλες αλλοιώσεις στο σχήμα του αντικειμένου κατά προτίμηση (διαστολές/συστολές θεωρούνται δεδομένες).
Όχι και πάλι, με τα δεδομένα που βάζεις...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Έχει λογική ή σκέψη μου ή λέω μ@λ@κίες;

Δεν έχουν μόνον λογική οι σκέψεις σου, αλλά και ενδιαφέρον.
Σε καμία περίπτωση δεν λές μαλακίες απλά αγνοείς μερικά πράγματα.

Άν μάλιστα το αντικείμενο της μηχανολογίας/μεταλλουργίας σου είναι εντελώς ξένο, οι απορίες σου είναι παραπάνω από ''καλές''.

binzis
10/03/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προφανώς κάπως έτσι θα είναι. Οι ρωγμές που είχα δει ήταν στις κολλήσεις του τριγώνου κάτω απ΄τη σέλλα.

Πάντως είμαι σίγουρος ότι κάπου έχω διαβάσει για την "μνήμη" του αλουμινίου στις καταπονήσεις, αλλά έχω πάθει αμνησία :rotflmao: :rotflmao:

Το σίγουρο είναι ότι τα τελευταία χρόνια, η ποιότητα, η αντοχή και οι ιδιότητες του αλουμινίου, είναι πολύ καλύτερες από του ατσαλιού, γι'αυτό βλέπουμε όλο και περισσότερες εφαρμογές σε όλο το φάσμα κατασκευών, συν το πλεονέκτημα του βάρους.
Μιλάμε πάντα για ειδικά κράμματα.:smilea:

Tpap
10/03/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Edit. Εκανα και ένα μικρό διαχωρισμό για να μας τα εξηγήσει ο oldman που έχει ιδιαίτερη σχέση με την Αντοχή Υλικών :smokin:

-Ποιοτικός έλεγχος και τεχνολογία υλικών
-Μεταλλουργία

...και εγώ με την σειράμου πρόλαβα και πόσταρα πρίν διαχωρίσεις. :(

byron
10/03/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...και εγώ με την σειράμου πρόλαβα και πόσταρα πρίν διαχωρίσεις. :( :winka:

sapila racing
10/03/2010, 12:20
Πιστεύω οτι αν μιλάμε για σημερινές κατασκευές, το μόνο πρόβλημα του αλουμινένιου πλαισίου σε σχέση με το ατσάλινο, ειναι η σχετικά περιορισμένη δυνατότητα επισκευής σε περίπτωση ατυχήματος.

Σε αυτό φυσικά εκτός του υλικου καθεαυτού συμβάλλουν και οι σύγχρονες διαστασεις, όπου τα τοιχώματα των τεράστιων εξωτερικών διαστάσεων δοκών ειναι πολύ λεπτα.

Το πλαίσιο του συγκεκριμένου RG250, με το οποίο άρχισε η κουβέντα ειναι το πρώτο αλουμινενιο πλαίσιο που μπήκε σε μοτοσυκλέτα παραγωγής, και οι διαστάσεις του ειναι πολύ μακριά απο τι σημερνές.
Παρ ολα αυτα, εφ όσον δεν εχει δεχθεί χτυπήματα κλπ, δεν νομίζω να εχει κάποιο πρόβλημα απο τα χρόνια και μόνο.
Πρόσφατα ειδα ενα τέτοιο να περνάει μπροστά μου στην Πατησίων κι έπαθα πλάκα, καθως ηταν πολύ σπάνια ακόμα και τότε, αφού ηταν πιο ακριβό απο το RD350.

lspiros
10/03/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Μαγάααααλη συζήτηση σηκώνει το θέμα…..

Όταν το αλουμίνιο προστατεύετε από εξωτερικούς παράγοντες, με ανοδείωση, βαφή, βερνίκι, τότε αντέχει περισσότερο στο χρόνο και στις μηχανικές του ιδιότητες σε σχέση με το σίδερο.
Αν για οποιοδήποτε λόγω το ζεστάνουμε, ή για να το ισιώσουμε ή για να το κολλήσουμε, τότε οι μηχανικές ιδιότητες αλλάζουν μέχρι το σημείο που έχει αναπτυχθεί υψηλή θερμοκρασία. Όχι σε όλο το κομμάτι. Γι’ αυτό οι σωστοί τεχνίτες, δεν το πλακώνουν για να το τελειώσουν γρήγορα, γιατί θα πεταχτεί γρηγορότερα.:lol:
Σιγά-σιγά, σημείο-σημείο, πονταρισιά-πονταρισιά. Στη συνέχεια αν προστατευτεί, όπως είπα παραπάνω, θα αντέξει και θα είναι ασφαλές.
παιδια επειδη 11 χρονια εψηνα αλουμινια στην ELVAL παραθετω τα εξης.
το αλουμινιο για να αποκτησει τις μηχανικες του ιδιοτητες μετα τα χυτηρια και αφου εχει παρει τη μορφη πλακας περναει απο μια διαδικασια που λεγεται ομογενοποιηση.
η ομογενοποιηση λοιπον ειναι διαφορετικη για καθε ειδους κραμα.εχουμε κραματα σκληρα σαν ατσαλι που τα ονομαζαμε ναυπηγικα 5182,5083,5086 κτλ,κτλ.μαλακα 1050,5005,8150,8050,8079 και ημισκληρα 4006,3104 κτλ κτλ.η ομογενοποιηση στην ουσια φερνει τα μορια του μεταλου στη σωστη θεση και αποσταση μεταξυ τους ωστε να πετυχουμε τις επιθυμητες μηχανικες ιδιοτητες.αυτο γινοταν με ανεβοκατεβασμα της θερμοκρασιας σε συγκεκριμενους βαθμους και για συγκεκριμενη ωρα.πολες φορες απαιτουνταν και αποτομη ψυξη πριν την ελαση.το ελαστρο αναλαμβανε να κανει μετα την πλακα φυλλο.ακομα και τα πασα υποβιβασμου στο ελαστρο της πλακας παιζουν ρολο στις μηχανικες ιδιοτητες.
εμεις συγκεκριμενα διναμε αλουμινιο στη bmw και στην audi και οι προδιαγραφες ηταν πολυ αυστηρες καθως και οι ποινικες ρητρες.ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα...

DrBig
10/03/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
το ατσαλινο πλαισιο ειναι πιο ανθεκτικο απο το αλουμινενιο?ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του καθενος?

Απο μεταλλουργια δεν σκαμπαζω μια, αλλα αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι τα αλουμινενια πλαισια ειναι τυπου deltabox ενω τα 'σιδερενια' μπορουν να εχουν και την μορφη χωροδικτυωματος. Κατ'εμε και με βαση τις μηχανικες αντοχες του triangulation στο οποιο βασιζονται οι σκελετοι αυτου του τυπου, το 'σιδερο' ειναι καλλιτερο υλικο για πλαισιο. Ο σκελετος των ΚΤΜ ζυγιζει περιπου 15 κιλα και ειναι βραχος. Δεν νομιζω οτι αν ηταν αλουμινενιος deltabox θα ηταν αυτου του βαρους για την ιδια αντοχη. Μαλιστα νομιζω οτι οι λογοι για τους οποιους τα SS εχουν αλουμινενια πλαισια σχετιζονται με θεματα χωροταξιας και κοστους.

Cpt. Haddock
10/03/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[...] Μαλιστα νομιζω οτι οι μονοι λογοι για τους οποιους τα SS εχουν αλουμινενια πλαισια εχουν να κανουν με θεματα χωροταξιας και κοστους.

(και) Βαρους θα έλεγα :winka:

Stabak
10/03/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
παιδια επειδη 11 χρονια εψηνα αλουμινια στην ELVAL παραθετω τα εξης.
το αλουμινιο για να αποκτησει τις μηχανικες του ιδιοτητες μετα τα χυτηρια και αφου εχει παρει τη μορφη πλακας περναει απο μια διαδικασια που λεγεται ομογενοποιηση.
η ομογενοποιηση λοιπον ειναι διαφορετικη για καθε ειδους κραμα.εχουμε κραματα σκληρα σαν ατσαλι που τα ονομαζαμε ναυπηγικα 5182,5083,5086 κτλ,κτλ.μαλακα 1050,5005,8150,8050,8079 και ημισκληρα 4006,3104 κτλ κτλ.η ομογενοποιηση στην ουσια φερνει τα μορια του μεταλου στη σωστη θεση και αποσταση μεταξυ τους ωστε να πετυχουμε τις επιθυμητες μηχανικες ιδιοτητες.αυτο γινοταν με ανεβοκατεβασμα της θερμοκρασιας σε συγκεκριμενους βαθμους και για συγκεκριμενη ωρα.πολες φορες απαιτουνταν και αποτομη ψυξη πριν την ελαση.το ελαστρο αναλαμβανε να κανει μετα την πλακα φυλλο.ακομα και τα πασα υποβιβασμου στο ελαστρο της πλακας παιζουν ρολο στις μηχανικες ιδιοτητες.
εμεις συγκεκριμενα διναμε αλουμινιο στη bmw και στην audi και οι προδιαγραφες ηταν πολυ αυστηρες καθως και οι ποινικες ρητρες.ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα...

+1

εξου και οποιαδηποτε επιδιόρθωση δεν επαναφέρει τις μηχανικές ιδιοτητες στο αρχικό με ανάλογα ευάλωτα αποτελέσματα

DrBig
10/03/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(και) Βαρους θα έλεγα :winka:

εγω θα ελεγα οτι απο χωροδικτυωμα θα μπορουσαν να ειναι ελαφρυτεροι :winka: :winka:

(Αλλα ακριβοτεροι και με μικροτερη δυνατοτητα ελεγχου στρεβλωσεων, σε περιπτωση που αναφερθει το μοτο-τζι-πι σαν αντι-παραδειγμα )

lspiros
10/03/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
+1

εξου και οποιαδηποτε επιδιόρθωση δεν επαναφέρει τις μηχανικές ιδιοτητες στο αρχικό με ανάλογα ευάλωτα αποτελέσματα :
:beer: :beer: :beer:

byron
10/03/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο σκελετος των ΚΤΜ ζυγιζει περιπου 15 κιλα και ειναι βραχος. Δεν νομιζω οτι αν ηταν αλουμινενιος deltabox θα ηταν αυτου του βαρους για την ιδια αντοχη. Μαλιστα νομιζω οτι οι λογοι για τους οποιους τα SS εχουν αλουμινενια πλαισια σχετιζονται με θεματα χωροταξιας και κοστους.

Ενδεικτικά ο σκελετός των Mille/Tuono που είναι αλουμινενιος τύπου deltabox ζυγίζει 9.5kg, ενώ το ψαλίδι που είναι τεράστιο μόνο 4,5 :winka:

Tpap
10/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
το ατσαλινο πλαισιο ειναι πιο ανθεκτικο απο το αλουμινενιο?ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του καθενος?

Δύο πανομοιότυπα καθ'όλες τις διαστάσεις πλαίσια το ένα αλουμινένιο και το άλλο ατσάλινο.
(Ας θεωρήσουμε επίσης ένα τυχαίο Χ κράμα αλουμινίου που δουλεύουν οι περισσότερες κατ/τριες εταιρίες πλαισίων και ένα Ψ ατσάλι που δουλέυουν άλλες. Αν και το Χ/Ψ [τύποι] σηκώνει πολύ θέμα...)

-Το ατσάλινο έιναι ανθεκτικότερο στις περισσότερες καταπονήσεις και συνδυασμό αυτών, με σχετική ελαστικότητα/ενδοτικότητα σε φορτίσεις πρίν το όριο.
-Το ατσάλινο είναι κατά πολύ βαρύτερο.

-Το αλουμινένιο θα παρουσιάσει μειωμένες αντοχές ώς προς τις ίδιες καταπονήσεις, η σχετική του υψηλή δυσθραυστότητα δεν του επιτρέπει να συμπεριφερθεί ελαστικά πρίν το όριο του.
-Το αλουμινένιο έχει χαμηλότερο βάρος.



Πολλές απλοποιήσεις για λόγους κατανόησης συγχωρούνται. Για να μην συγχιστώ.:D

Acacius
10/03/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

[...]
Ορθώς λοιπόν κατανόησα αρχικώς. Ως πρός το ερώτημά σου: Όχι.
[...]
Όχι και πάλι, με τα δεδομένα που βάζεις...

Φτου...
[...]
Ξαναφτού...
Δεν έχω σχέση με μηχανολογία/μεταλλουργία, απλά με ενδιαφέρει, αλλά στα μεταλλουργικά δεν το έχω πολυψάξει. Καλές οι απορίες μεν, λανθασμένη η θεωρία μου δε... Τουλάχιστον κάτι έμαθα.

[νέα ποστ]
Λοιπόν όσο πάει γίνεται και πιο ενδιαφέρον το θρεντ.

DrBig
10/03/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενδεικτικά ο σκελετός των Mille/Tuono που είναι αλουμινενιος τύπου deltabox ζυγίζει 9.5kg, ενώ το ψαλίδι που είναι τεράστιο μόνο 4,5 :winka:

ενδιαφερον, αλλα αν το tuono εκανε αλματα μπορει και να εσπαζε σα καρπουζι.
Τελικα απ'οτι μολις εψαξα το πλαισιο των ΚΤΜ ειναι 11Kg (και σχεδιασμενο για σκληροτερη χρηση και υψηλοτερες προδιαγραφες βαρους πιστευω απο το aprilia)

Cpt. Haddock
10/03/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Λοιπόν όσο πάει γίνεται και πιο ενδιαφέρον το θρεντ.

κατσε να μπει ο μοντερέιτορ και θα δεις :lol: :a021: :bigcry:

lspiros
10/03/2010, 13:16
Εγω μεσα στην αφελεια μου να πω οτι οι κατασκευαστες στην προσπαθεια τους να κανουν τα πλαισια ολο και πιο ακαμπτα καταλαβαν οτι συμαχος τους σε αυτην την προσπαθεια ηταν τα μοτερ,τα οποια ειναι τα πλεον ακαμπτα μερη της μοτοσυκλετας.ετσι περασαμε στα ανοικτου τυπου πλαισια αλουμινιου με το μοτερ(φερον τμημα του πλαισιου)

Tpap
10/03/2010, 13:20
...και μετά ξαναγυρίσαμε πάλι στα πλάισια (χωρό ή όχι) βλ μπεμβε...

DrBig
10/03/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Εγω μεσα στην αφελεια μου να πω οτι οι κατασκευαστες στην προσπαθεια τους να κανουν τα πλαισια ολο και πιο ακαμπτα καταλαβαν οτι συμαχος τους σε αυτην την προσπαθεια ηταν τα μοτερ,τα οποια ειναι τα πλεον ακαμπτα μερη της μοτοσυκλετας.ετσι περασαμε στα ανοικτου τυπου πλαισια αλουμινιου με το μοτερ(φερον τμημα του πλαισιου)

Αυτο δεν ειναι κανονας. Για παραδειγμα, το 954 εχει λιγοτερο ακαμπτο πλαισιο απο το 929 που αντικατεστησε. Ειδικα στα SS, πολυ ακαμπτο πλαισιο συχνα μπορει να συνδεθει με αγορα οικοπεδου (με η χωρις θεα).

byron
10/03/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ενδιαφερον, αλλα αν το tuono εκανε αλματα μπορει και να εσπαζε σα καρπουζι.


Προφανώς, αλλά δεν είναι αυτή η χρήση του. Το ότι τα αλουμινένια πλαίσια μπήκαν στα off-road μηχανάκια σχετικά πρόσφατα, έχει τους λόγους του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εΤελικα απ'οτι μολις εψαξα το πλαισιο των ΚΤΜ ειναι 11Kg (και σχεδιασμενο για σκληροτερη χρηση και υψηλοτερες προδιαγραφες βαρους πιστευω απο το aprilia)

Αν μιλας για το πλαίσιο του Adventure ή του SM πιθανότατα έχεις δίκιο σχετικά με την χρήση και το βάρος. Αν μιλάς για το Super Duke ή το RC8 μιλάμε για ίδια χρήση και βάρος.

Τώρα το κατα πόσο είναι το 1,5kg άξιο λόγου.....:sick:

DrBig
10/03/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προφανώς, αλλά δεν είναι αυτή η χρήση του. Το ότι τα αλουμινένια πλαίσια μπήκαν στα off-road μηχανάκια σχετικά πρόσφατα, έχει τους λόγους του.

Αν μιλας για το πλαίσιο του Adventure ή του SM πιθανόν να έχεις δίκιο σχετικά με την χρήση και το βάρος. Αν μιλάς για το Super Duke ή το RC8 μιλάμε για τα χρήση και βάρος.

Αναφερομαι στο SMR που ουσιαστικα ειναι το ιδιο με το ADV και SE (με λιγο διαφορετικη καστερ).
Triangulation rules. :D

Τωρα για τα ΜΧ δεν τιθεται θεμα χωροδικτυωματος λογω διαστασεων. Εκει τα αλουμινενια αντικατεστησαν τα τυπου cradle(?) που δεν ειναι οτι καλλιτερο ετσι κι αλλιως.

byron
10/03/2010, 13:39
Προσωπικά πάντως δεν έχω ψηθεί και τόσο για τα ανυπέρβλητα πλεονεκτήματα των αλουμινένιων deltabox. Τα πλαίσια των KTM-Ducati μια χαρά καταφέρνουν να διαχειριστούν άλογα κοντά στον συναγωνισμό και να μένουν χαμηλά στο βάρος.

DrBig
10/03/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προσωπικά πάντως δεν έχω ψηθεί και τόσο για τα ανυπέρβλητα πλεονεκτήματα των αλουμινένιων deltabox. Τα πλαίσια των KTM-Ducati μια χαρά καταφέρνουν να διαχειριστούν άλογα κοντά στον συναγωνισμό και να μένουν χαμηλά στο βάρος.

Τα 4κ ειναι και πολυ φαρδια, που να μπει χωροδικτυωμα εκει...

TOLISTOLAROS
10/03/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Απο μεταλλουργια δεν σκαμπαζω μια, αλλα αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι τα αλουμινενια πλαισια ειναι τυπου deltabox ενω τα 'σιδερενια' μπορουν να εχουν και την μορφη χωροδικτυωματος. Κατ'εμε και με βαση τις μηχανικες αντοχες του triangulation στο οποιο βασιζονται οι σκελετοι αυτου του τυπου, το 'σιδερο' ειναι καλλιτερο υλικο για πλαισιο.
Το SV 1ης γενιάς έχει αλουμινένιο χωροδικτύωμα στυλ Ducati.Πάρα πολύ καλό για τα κιλά του,δεν καταλαβαίνει ακόμα και upside down αν του βάλεις.
Τώρα για τεχνικές λεπτομέρειες για την ποιότητα,κατεργασία κλπ δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι την διαφορά κάνουν οι διεργασίες κατασκευής και τα κράματα

p@nos
10/03/2010, 14:19
τα trellis της ducati ποσο ζυγιζουν?

:confused:

byron
10/03/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 4κ ειναι και πολυ φαρδια, που να μπει χωροδικτυωμα εκει...

Αν δεις τα bimota των ΄80s μια χαρά έμπαινε, και τα μοτέρ του τότε ήταν γκουμούτσες :lol:

T.R.E
10/03/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 4κ ειναι και πολυ φαρδια, που να μπει χωροδικτυωμα εκει...



Θα μπορούσε να μπει,όπως και στα ΖΧ10R που το πλαίσιο δεν αγκαλιάζει το μοτέρ αλλά περνάει από πάνω... Βέβαι είνα όλα στριμωχτά κάτω απ'το ντεπόζιτο αλλά κρίνω από την απόδοση των Kawasaki αφου το φιλτροκούτι αρκεί για τέτοιες ιπποδυνάμεις τότε όλα μια χαρά...

Για την ιστορία,το πλαίσιο ενος K7 1000 που ζύγισα είναι στα 12,5 κιλά,με αποστάτες για το μοτέρ και τις βάσεις του ψαλιδιού...

DrBig
10/03/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το SV 1ης γενιάς έχει αλουμινένιο χωροδικτύωμα στυλ Ducati.Πάρα πολύ καλό για τα κιλά του,δεν καταλαβαίνει ακόμα και upside down αν του βάλεις.
Τώρα για τεχνικές λεπτομέρειες για την ποιότητα,κατεργασία κλπ δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι την διαφορά κάνουν οι διεργασίες κατασκευής και τα κράματα

Αυτο ηταν κατι ενδιαμεσο, ναι μεν trellis αλλα μικρης επιφανειας καλυψης.

stefanos
10/03/2010, 16:40
Τα δύο δικών είναι στην ουσία τα πιό σωστά πλαίσια, απο την άποψη ότι γεφυρώνουν με τον πιό σύντομο τρόπο την έδραση του ψαλιδιού με την έδραση του πηρουνιού.
Επίσης κατασκευάζονται πολύ πιό εύκολα και φτηνά σε μεγάλους αριθμούς.
Αντίθετα τα χωροδικτυώματα είναι ακριβότερα στην κατασκευή λόγο πολλών συγκολλήσεων αλλά
τα υλικά κατασκευής τους είναι ευρέως διαδεδομένα όπως και τα εργαλεία που απαιτούνται.
Ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

SeNNinhA
10/03/2010, 17:05
Μερικά δεδομένα

----------------------
- Το χωροδικτύωμα είναι ο καλύτερος τρόπος να επιτύχεις αυξημένες αντοχές και μειωμένο βάρος σε οποια χρήση κι αν το
τοποθετήσεις.

- Το χωροδικτύωμα δεν έχει προβλημα να τοποθετηθεί σε Ι4 μιας και έχει ακόμη μικρότερο όγκο από τα αλουμινένια.

- Μειονέκτημα του χωροδικτυώματος και δεν χρησιμοποιείται από τα Japan ότι είναι πιο πολύπλοκο στην κατασκευή και στον έλεγχο ποιότητάς του και ουσιαστικά κοστίζει περισσότερο όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή με αριθμούς Japan.

- Μια κατασκευή από αλουμίνιο με συγκεκριμένες προδιαγραφές ακαμψίας θελει να είναι υπερδιαστασιολογημένη σε σχέση με μια από κράμα ατσαλιού με τις ίδιες προδιαγραφές ακαμψίας.

- Πλεονέκτημα του παραπάνω αλουμινένιου σκελετού είναι οτι λόγω και των μοντέρνων τρόπων κατασκευής των πλαισίων (χύτευση σε κενό, ενισχύσεις με ελάσματα και νεύρα κ.α.) το ελαφρά μειωμένο βάρος.

- Το καλύτερο υλικό από όλα σε σχέση βάρους και αντοχής και διάρκειας ζωής είναι το τιτάνιο (ακόμη καλύτερο κι από το carbon για μαζική παραγωγή) αλλά είναι ακριβό.

- Το carbon είναι ελαφρύ αλλά είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στα χτυπήματα με αιχμηρά αντικείμενα και δεν ενδείκνυται για καθημερινή χρήση.

- Το carbon έχει το βασικό πλεονέκτημα να μπορείς εύκολα να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του χρησιμοποιώντας διαφορετική πλέξη ανάλόγως τον άξονα που θέλεις να έχεις αυξημένη ή μειωμένη αντοχή.

Αυτά τα λίγα.

Hiro
10/03/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Εγω μεσα στην αφελεια μου να πω οτι οι κατασκευαστες στην προσπαθεια τους να κανουν τα πλαισια ολο και πιο ακαμπτα καταλαβαν οτι συμαχος τους σε αυτην την προσπαθεια ηταν τα μοτερ,τα οποια ειναι τα πλεον ακαμπτα μερη της μοτοσυκλετας.ετσι περασαμε στα ανοικτου τυπου πλαισια αλουμινιου με το μοτερ(φερον τμημα του πλαισιου)
Οι κατασκευαστές δεν προσπαθούν πλέον να κάνουν τα πλαίσια όλο και πιο άκαμπτα αλλά να πετύχουν την ιδανική ισορροπία ακαμψίας - ελεγχόμενης ελαστικότητας. εξού και...

Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για παραδειγμα, το 954 εχει λιγοτερο ακαμπτο πλαισιο απο το 929 που αντικατεστησε. Ειδικα στα SS, πολυ ακαμπτο πλαισιο συχνα μπορει να συνδεθει με αγορα οικοπεδου (με η χωρις θεα). Δεν πιστεύω αυτο να πήγαινε σε μένα.:lol: :bigcry: Me, Last Year:winka:

p@nos
11/03/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα trellis της ducati ποσο ζυγιζουν?

:confused:



λοιπον, τα λιγο παλαιοτερα trellis(monster/916/996) zygizoyn γυρω στα 9 κιλα...τα πιο καινουρια ειναι λιγοτερο...

Tpap
11/03/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα δύο δικών είναι στην ουσία τα πιό σωστά πλαίσια....

Τσιμπάω την παραπάνω μερική ρήση του Στεφάν διότι μάλλον οι διαχωρισμοί των πλαισίων σε τύπους σύμφωνα με την κατασκευή τους για να ανακυρήξουμε το σωστότερο ή καλλίτερο απλά θα ήταν λάθος.

Αναλόγως την χρήση επιλέγεις πλαίσιο.
Σαφέστατα παίζει βασικό ρόλο και τι μοτέρ πρέπει να δέσεις επάνω σε αυτό.:wave2:

DrBig
11/03/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα δύο δικών είναι στην ουσία τα πιό σωστά πλαίσια, απο την άποψη ότι γεφυρώνουν με τον πιό σύντομο τρόπο την έδραση του ψαλιδιού με την έδραση του πηρουνιού.


Δεν ειναι σωστο ετσι οπως το θετεις, διοτι κατι τετοιο δεν εξασφαλιζει στρεπτικη ακαμψια σε κανενα απο τους 3 αξονες.
Αντιθετα, τα χωροδικτυωματα ειναι τα καλλιτερα πλαισια διοτι εξασφαλιζουν μεγαλυτερη επιφανεια καλυψης απο οτιδηποτε αλλο.

sapila racing
11/03/2010, 19:10
Ισως το καλύτερο να είναι χωρίς πλαίσιο, και δεν εννοω με το ψευδοπλαίσιο αλα BMW.

Δείτε το Exactweld.


191458

sapila racing
11/03/2010, 19:12
Στην κεφαλή εδράζεται η βαση του μπροστινού και στον κινητήρα το ψαλίδι... και τέλος.


191459

SeNNinhA
11/03/2010, 19:12
Ποιά ήταν που τα φαίρινγκ της (carbon) έπαιζαν τον ρόλο πλαισίου?

sapila racing
11/03/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ποιά ήταν που τα φαίρινγκ της (carbon) έπαιζαν τον ρόλο πλαισίου?

Το πρωτότυπο της Lotus ηταν, αλλά δεν προχώρησε.

SeNNinhA
11/03/2010, 19:33
Γιατί νομίζω ότι ήταν κάποια άλλη που έτρεξε και αγώνες?

Lio
11/03/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το πρωτότυπο της Lotus ηταν, αλλά δεν προχώρησε.

Και τα πρωτα NR500 ετσι δεν ηταν??

sapila racing
11/03/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Και τα πρωτα NR500 ετσι δεν ηταν??

Οντως ηταν! :beer: :beer:

DrBig
11/03/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Στην κεφαλή εδράζεται η βαση του μπροστινού και στον κινητήρα το ψαλίδι... και τέλος.

ετσι ακριβως ηταν και η προηγουμενη γενια BMW (τα 1150), μονο που το μπροστινο υποπλαισιο εδραζονταν στο κορμο του κινητηρα. Με το συνδυασμο του τελελεβερ, ειναι ο,τι πιο ακαμπτο εχω οδηγησει.

OldMan
12/03/2010, 13:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και γουστάρετε ρε μάγκες τώρα να συμμαζέψω αυτό το πράγμα..??? :smokin:





Δεν πάτε πρώτα να καβαλήσετε κανένα CRF και μετά να έρθετε να γράψετε (αν έχετε ακόμη χέρια ή και κεφάλι σώο...) για τα αλουμινένια πλαίσια ...??? :winka:


Υ.Γ.
Ο Τάσος πολύ σωστα ομίλησε και διαχώρισε ΥΛΙΚΟ κατασκευής από ΤΡΟΠΟ (ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ)...

(οι συγκρίσεις θα μπορούσαν να γίνουν αν αναφερόμασταν σε 2 ΙΔΙΟΥΣ σχεδιαστικά σκελετούς με διαφορετικά υλικά κατασκευής - αλλά αυτό μάλλον το κάνανε άλλοι πριν από εμάς...) :beer:

DrBig
12/03/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και γουστάρετε ρε μάγκες τώρα να συμμαζέψω αυτό το πράγμα..??? :smokin:





Δεν πάτε πρώτα να καβαλήσετε κανένα CRF και μετά να έρθετε να γράψετε (αν έχετε ακόμη χέρια ή και κεφάλι σώο...) για τα αλουμινένια πλαίσια ...??? :winka:


Υ.Γ.
Ο Τάσος πολύ σωστα ομίλησε και διαχώρισε ΥΛΙΚΟ κατασκευής από ΤΡΟΠΟ (ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ)...

(οι συγκρίσεις θα μπορούσαν να γίνουν αν αναφερόμασταν σε 2 ΙΔΙΟΥΣ σχεδιαστικά σκελετούς με διαφορετικά υλικά κατασκευής - αλλά αυτό μάλλον το κάνανε άλλοι πριν από εμάς...) :beer:

Και εσυ σωστα ομιλησες αναφερομενος στην σωστη ομιλια του τασου. Απλα να μη ξεχναμε οτι διαφορετικα υλικα χρησιμοποιουνται για διαφορετικα πλαισια ως υθισται. Για παραδειγμα υπαρχουν ελαχιστα (η και καθολου) χωροδικτυωματα αλουμινιου, ουτε δελταμποξ σιδερενια, οποτε αναγκαστικα συγκρινουμε τα ηδη υπαρχοντα.

Μετα τιμης

OldMan
12/03/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
υθισται
:eyepop: :uplate: :hypnotize :look:

Αυτό τώρα γιατί το έκανες ..??? :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
υπαρχουν ελαχιστα (η και καθολου) χωροδικτυωματα αλουμινιου, ουτε δελταμποξ σιδερενια, οποτε αναγκαστικα συγκρινουμε τα ηδη υπαρχοντα.
Και πολύ καλά κάνουμε (και εμείς και αυτοί), αλλά θα πρέπει να συγκρίνουμε ΣΚΕΛΕΤΟΥΣ και όχι υλικό κατασκευής τους ... :winka:

DrBig
12/03/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eyepop: :uplate: :hypnotize :look:

Αυτό τώρα γιατί το έκανες ..??? :smokin:

Γιατι τα ελληνικα τωρα τα μαθαινω ολντμαν, μ'εφαγε η ξενιτια...:rolleyes:

η μηπως ξενητια (λουλουδιασμενη) :sick:

Lio
12/03/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....Δεν πάτε πρώτα να καβαλήσετε κανένα CRF ......

Αμα σε βρισκεται κανενα να ερθω να το παρω....
(να σε φερω και τον εκκεντροφορο που λεγαμε...)

OldMan
15/03/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Αμα σε βρισκεται κανενα να ερθω να το παρω....
Όντως μΕ βρίσκεται ένα (γιατί εδώ και μια βδομάδα ο ιδιοκτήτης του διαπίστωσε με μάλλον οδυνηρό τρόπο τι γίνεται όταν πας με καμιά 70αριά χ.α.ω και πέσεις σε πλάγιο νεροφάγωμα...) :(

byron
02/04/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 4κ ειναι και πολυ φαρδια, που να μπει χωροδικτυωμα εκει...

Κάτι μας διεφυγε.....
Και trellis και 4Κ και τουμπανο.

MV Agusta F4 :wave2:

http://www.mvagusta.it/en/mvworld/trellis-frame--one-of-mv-agustas-cornerstones


194331

DrBig
02/04/2010, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι μας διεφυγε.....
Και trellis και 4Κ και τουμπανο.

MV Agusta F4 :wave2:

http://www.mvagusta.it/en/mvworld/trellis-frame--one-of-mv-agustas-cornerstones

indeed...

p@nos
02/04/2010, 23:30
τουμπανο το αγκουστα?σιγα το χρεπι

χαλαει κιολας


καλυτερα κ12 με εκκεντροφορους και εξατμιση προγραμμα φιλτρο φρενα τρομπες δαγκανες δισκους μπροστινο ελατηρια αμορτησερ πισω και κατι ψιλα ακομα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
02/04/2010, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ισως το καλύτερο να είναι χωρίς πλαίσιο, και δεν εννοω με το ψευδοπλαίσιο αλα BMW.

Δείτε το Exactweld.

Ή το εντυπωσιακό (με δείγμα πλαισίου) Tularis 800. 183 Hp, 14,4 kg ροπή, 120 κιλά βάρος.

http://www.youtube.com/watch?v=jQoY7ECyoN8&feature=player_embedded

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57194


194337

Spyrious
04/04/2010, 13:15
Μην ξεχνάμε και την britten

http://i63.photobucket.com/albums/h128/SpyriousGR/Britten_V1000.jpg