PDA

View Full Version : οριστε???απαγορευεται η μουσικη????



EVI
10/03/2010, 15:53
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/265776.html

:lol: :sad:

TROOPER
10/03/2010, 15:55
ναι και το καπνισμα :rotflmao: :rotflmao:

jimtarasxt660x
10/03/2010, 15:55
Στην μούγκα όλοι..:a11: :a17: :a21: :a26: :a31: :a06: :a018:

EVI
10/03/2010, 15:57
:dizzy:

Cpt. Haddock
10/03/2010, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:dizzy:

Γιατί, ειναι μουσική αυτό που ακους εσύ; :smokin:

EVI
10/03/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί, ειναι μουσική αυτό που ακους εσύ; :smokin:


πιστεψε με στα μαγαζια που ακουγετε η μουσικη μου θα βαραει μεχρι το πρωι :rotflmao: :lol:

για σας στεναχωριεμε :p


καλα ρε το καπνισμα Οκ αλλα η μουσικη?????να μην ακουγετε μουσικη σε εξωτερικο χωρο , σε καφετερια σε μπαρ????το μπαρ μεχρι τις 1 λεει τα σαββατα????αφου στις 12 βγαινουν εξω μεχρι να παρκαρουν τελος στη μουγκα :rotflmao: :lol:


δεν πανε καλα ρε.

SVX
10/03/2010, 16:01
:smokin: :a51: :a49: :a47: :a33: :a016: :beer:


191328

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
καλα ρε το καπνισμα Οκ αλλα η μουσικη?????να μην ακουγετε μουσικη σε εξωτερικο χωρο , σε καφετερια σε μπαρ????το μπαρ μεχρι τις 1 λεει τα σαββατα????αφου στις 12 βγαινουν εξω μεχρι να παρκαρουν τελος στη μουγκα :rotflmao: :lol:

Υπάρχουν και κατοικοι εκει κοντά πάντως :wave2:

Hell_Rider
10/03/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί, ειναι μουσική αυτό που ακους εσύ; :smokin:


Γιατι τι εχει ωρε???? :confused:

EVI
10/03/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπάρχουν και κατοικοι εκει κοντά πάντως :wave2:

?να βαλουν νομους για ηχομονωση τοτε και οχι για απαγορευση μουσικης.

el_hymador
10/03/2010, 16:06
Αν μενατε κοντα σε καφετεριες και μπαρ που εχουν ανοιξει οπου να ναι χωρις κανενα ελεγχο ισως να ειχατε διαφορετικη γνωμη...

μουσικη να βαρανε μεχρι το πρωϊ, αλλα χωρις να ενοχλουν τους περιοικους...

EVI
10/03/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:smokin: :a51: :a49: :a47: :a33: :a016: :beer:

:lol:

EVI
10/03/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν μενατε κοντα σε καφετεριες και μπαρ που εχουν ανοιξει οπου να ναι χωρις κανενα ελεγχο ισως να ειχατε διαφορετικη γνωμη...

μουσικη να βαρανε μεχρι το πρωϊ, αλλα χωρις να ενοχλουν τους περιοικους...


ωραια συμφωνω 100% στο κεντρο της πολης μενω...να απαγορευτουν και τα αμαξια με τιγκα μουσικη και οι μηχανες με τιγκα εξατμισεις .... επισεις το σκουπιδιαρικο που περνα καθε βραδυ κανει φοβερο θορυβο...ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΦΑΣΑΡΙΑ και μαγαζιων κλπ σε ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

ας κλεισουν λοιπον τα παρανομα μαγαζια και οχι να απαγορευσουν ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.

ας βαλουν καποιους ορους στην κατασκευη των μαγαζιων αυτων

αυτο που κανουν ειναι απλα γελοιο.

hidefnick
10/03/2010, 16:09
Γέμισε η ΑΘήνα απο μαγαζία σαν το Μπρίκι, (Μαβίλη, παλιά βουλή κλπ κλπ) και κάποιοι χαλάστηκαν γιατί έκοψε η δουλειά..... :evil:

ziggΥ
10/03/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτο που κανουν ειναι απλα γελοιο.
:rolleyes: :rolleyes:

Allst@rf
10/03/2010, 16:09
οπότε τώρα οποίος κάτοικος ιεράς οδού ενοχληται από τα γύρω ξενυχτάδικα,θα μπορεί πολύ απλά να πηγαίνει στα παιδιά της υποδοχής του καταστήματος να εκφράζει τα παράπονα του,οι οποίοι επαγγελματίες θα τον υποδέχονται με εύγενια και με υπερβάλλοντα ζήλο θα εκτελούν αμέσως το κατά τα αλλά νόμιμο δικαίωμα του...

EVI
10/03/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
Γιατι τι εχει ωρε???? :confused:

μην ψαρωνεις ειναι κρυφομεταλας μια φορα τον τσακωσα να ακουει bathory και να πλενει τη μηχανη του.:smokin:

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μην ψαρωνεις ειναι κρυφομεταλας μια φορα τον τσακωσα να ακουει bathory και να πλενει τη μηχανη του.:smokin:

Ναι, αλλα μετα που τη γυάλιζα εβαλα Barry Manilow :rotflmao:

EVI
10/03/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
οπότε τώρα οποίος κάτοικος ιεράς οδού ενοχληται από τα γύρω ξενυχτάδικα,θα μπορεί πολύ απλά να πηγαίνει στα παιδιά της υποδοχής του καταστήματος να εκφράζει τα παράπονα του,οι οποίοι επαγγελματίες θα τον υποδέχονται με εύγενια και με υπερβάλλοντα ζήλο θα εκτελούν αμέσως το κατά τα αλλά νόμιμο δικαίωμα του...


οχι γιατι αυτα που λες ειναι ανω των 200ατομων και δεν πιανοντε στο νομο :winka:
παλι οι μικροι θα τα πληρωσουν :yuck:

EVI
10/03/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλα μετα που τη γυάλιζα εβαλα Barry Manilow :rotflmao:

:bawl: :lol: :blush: :bigcry:

EVI
10/03/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
:rolleyes: :rolleyes:


ναι?

ziggΥ
10/03/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ναι?
εννοώ τι δεν είναι γελοίο μέχρι τώρα??

apaleftos
10/03/2010, 16:15
Νομίζω οτι αυτό ισχύει και τώρα... απλά είναι +2 ώρες...

ξέρετε πολλά μαγαζιά που να κλείνουν τη μουσική καθημερινές στις 1 και π/σ στις 3???

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:15
Tεσπα...

Το οτι η μονη βιομηχανία που έχει μεινει σ' αυτη τη χωρα ειναι το ξενυχταδικο και το μεζεδάδικο δε σημαίνει οτι ολοκληρες περιοχές κατοικίας που καποτε ήταν ήσυχες και όμορφες πρέπει απλά να γίνουν ανυπόφορες.

Ουτε να μετατραπούν αμιγώς σε συνοικίες "διασκέδασης"

Οι κατοικοι σε πολλές τέτοιες περιοχές έχουν, καλώς ή κακώς, δίκιο να διαμαρτύρονται. Ευη μη συγκρίνεις με σκουπιδιάρικο, αυτό ειναι αναγκαίο αλλιώς θα πνιγείς στα σκουπίδια, η μουσική τέρμα εξω δεν ειναι αναγκαία.

Δε συμφωνώ απαραίτητα με το μέτρο (δε μου αρέσουν οι απαγορεύσεις + οτι θεωρώ οτι ξεκιναει απο λάθος βάση), αλλα υπάρχει και η άλλη πλευρά.

Οπως και με το καπνισμα. Δε με ενόχλησε καθόλου που 10 μερες σε Ολλανδία-Γαλλία μεσα στα μπαρ μπορούσα να αναπνεύσω και τα ρουχα μου δε βρώμαγαν καπνίλα.

:wave2:

Allst@rf
10/03/2010, 16:18
απαγορεύονται οι απαγορεύσεις...

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
απαγορεύονται οι απαγορεύσεις...

Σιγά ρε Ντανιέλ :p

EVI
10/03/2010, 16:21
εγω δεν τα συγκρινα απλα σου λεω οτι δεν ζω στο δασος μεσα ....ξερω απο φασαρια και ποσο ανυποφορη ειναι.Παρο ολα αυτα υπαρχουν και αλλοι τροποι απο το να κλεισεις τη μουσικη...να κλεισουμε τοτε τα παντα...ολα καποιον θα ενοχλουν σε ολα υπαρχουν 2 οψεις.

Οσο για το καπνισμα περα απο πλακα ποτε δεν με ενοχλησε το μετρο και αν γινει καλος να γινει και ας ειμαι καπνιστρια.Αυτο εχει να κανει με την υγεια και δεν σηκωνει 2η κουβεντα.

τες πα.

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω δεν τα συγκρινα απλα σου λεω οτι δεν ζω στο δασος μεσα ....ξερω απο φασαρια και ποσο ανυποφορη ειναι.Παρο ολα αυτα υπαρχουν και αλλοι τροποι απο το να κλεισεις τη μουσικη...να κλεισουμε τοτε τα παντα...ολα καποιον θα ενοχλουν σε ολα υπαρχουν 2 οψεις.

Οσο για το καπνισμα περα απο πλακα ποτε δεν με ενοχλησε το μετρο και αν γινει καλος να γινει και ας ειμαι καπνιστρια.Αυτο εχει να κανει με την υγεια και δεν σηκωνει 2η κουβεντα.

τες πα.

Και η έλλειψη ή ο κακός υπνος έχουν να κανουν με την υγεία. Γενικότερα η ποιότητα ζωής έχει να κανει με την υγεία (το ξαναείδα καλα αυτές τις μέρες στην Ουτρέχτη :sad: )


Και για να συνεχίσω αυτό που έλεγα, μια "πρωην" υποβαθμισμένη περιοχή δεν την "αναβαθμίζεις" μονοδιάστατα κανοντάς την απλα μπαρόμεζεδόστεκο. Πρέπει να έχει μονιμους κατοικους, να μην ερημώνει τη μέρα, να εχει 24ωρη ζωή και κίνηση. :winka:

castoras
10/03/2010, 16:25
Ααααααααααν εφαρμοστεί, πάλι πάρτυ στην ομόνια θα γίνει και θα το ξεχάσουν!!!:lol:

Cpt. Haddock
10/03/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[...]Δε συμφωνώ απαραίτητα με το μέτρο (δε μου αρέσουν οι απαγορεύσεις + οτι θεωρώ οτι ξεκιναει απο λάθος βάση), αλλα υπάρχει και η άλλη πλευρά.[...]:wave2:

Να συμπληρώσω αυτό λέγοντας οτι η αρχή πρέπει να γινει απο τις αδειοδοτήσεις, το φαύλο καθεστώς που τις διέπει και που ειναι εστία διαφθοράς, καθώς και απο την ανεξέλεγκτη επέκταση των καθισματων σε καθε τετραγωνικό μετρο ελευθερου χώρου...

Χρειαζόμαστε άπλα και χώρο σ' αυτή την πόλη, να ανασάνουμε και όχι να έχουμε την Υμηττού στο Παγκράτι όπου σε πεζοδρόμιο 15 μέτρων (απο τα λίγα στην αθήνα) μενουν 2 να περπατήσεις και αυτά στεγασμένα απο τις καφετέριες με τις γκόμενες-κραχτες να μαζεύουν τα ξελιγωμένα πιτσιρίκια :wave2:

nic mor
10/03/2010, 17:59
ε ρε γλεντια!!!
θα ζησουμε παλι ιστορικες στιγμες!! (http://www.youtube.com/watch?v=x7gndHdC2Zw&feature=related) :smokin: :smokin:

koulis19
10/03/2010, 18:13
Απαγορευεται η μουσικη?Για αυτο υπαρχουν τα MP3!!!!!!!!!!

p@nos
10/03/2010, 18:17
εγω θελω να δω σε διαφορα μαγαζια σε νησια καλοκαιρι βραδυ πως θα κλεισουν τη μουσικη


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
10/03/2010, 18:21
Έχοντας δουλέψει σε μαγαζί βράδυ , στο κέντρο της Αθήνας, μπορώ να πω οτι έχουν δίκιο και οι κάτοικοι...(όποιος ζεί κοντά σε μαγαζιά τέτοια ξέρει πως τα db που βαράνε , απλά απαγορεύουν Σαββατόβραδα να κοιμάσαι πιο νωρίς απο τις 4-5 το πρωί)..

Έχουν δίκιο και οι γλεντζέδες(σ.σ. εσάς θα σας δώσω όλους στον Γιωργάκη για μαύρο χρήμα..:lol: ) που είναι αστείο και μόνο να σκεφτείς οτι πριν καν την ώρα που θα βγείς (23.00) θα σταματάει η μουσική ή θα παίζει σε ένταση ραδιοφώνου.

Η λύση είναι επένδυση για ηχομόνωση και διπλές πόρτες (μιλάμε για χοντρό χρήμα έτσι; )..
Όπως και να μην δίνεται άδεια σε μαγαζιά που ειναι σε πυκνοκατοικημένες περιοχές.

Gandalf

georgio
10/03/2010, 21:39
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί. Και αυτό γιατί υπάρχουν ένα κάρο νόμοι σχετικά με αυτό το θέμα που επίσης δεν εφαρμόζονται.

Στο Θησείο όλα τα μαγαζιά έχουν άδεια παραδοσιακού καφενείου, αυτή προβλέπεται βάσει της χρήσης γης. Ο ίδιος ο Δήμος, που τώρα κόπτεται, δίνει άδειες που επιτρέπουν μουσική μέσω φορητού κασετοφώνου (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το διατυπώνει, πάντως όχι κανονική ηχητική εγκατάσταση) μέχρι τη 1 νομίζω. Το τι γίνεται στην πράξη το φαντάζεστε.

Επίσης, οι νόμοι δεν εφαρμόζονται μόνοι τους, κάποιος τους εφαρμόζει (αστυνομία). Και όταν έχω δει Παρασκευή βράδυ μετά από μιάμιση ώρα και τρία-τέσσερα τηλέφωνα στο 100, το περιπολικό να εμφανίζεται, να σβήνει φώτα, και να περνάει σα βρεγμένη γάτα από μπροστά για να την κάνει και να το κυνηγάμε, ε δεν έχω και πολλές ελπίδες.
Να σημειώσω ότι ήταν για ένα μαγαζάκι με λίγη κίνηση που τελικά έκλεισε, όχι καμιά μαγαζάρα με πόρτα κλπ.

Α, επίσης μετρήσεις δεν μπορούν να γίνουν γιατί τα περιπολικά δεν έχουν ντεσιμπελόμετρα και το τμήμα ηχορύπανσης του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν δουλεύει Σαββατόβραδα.

Αυτό που λέει ο el_hymador πρέπει να γίνεται. Ας κάνουν και δυναμομετρήσεις σε φρεγάτα αλλά χωρίς να ενοχλούν. Και όταν θες να κοιμηθείς σε ενοχλεί πολύ η φασαρία και ειδικά τα μπάσα (λόγω της χαμηλής συχνότητας διαδίδονται μέσω των κτηρίων). Καλό είναι να αρχίσουν να εφαρμόζονται οι ώρες κοινής ησυχίας, κάποιο λόγω θα έχουν για να υπάρχουν...

@ EVI:
είναι διαφορετικό το μηχανάκι και το αμάξι γιατί περνάει και φεύγει δεν κάθεται τέσσερις ώρες από κάτω, εξάλλου για αυτό υπάρχουν και οι εξατμίσεις και τα όρια στο θόρυβο (ούτε εκεί εφαρμόζεται ό,τι προβλέπεται). Επίσης για τα σκουπιδιάρικα, υποτίθεται, καιρό τώρα, ότι παίρνουν καινούργια με πρέσα ώστε να κάνουν λιγότερο θόρυβο και τα βγάζουν νωρίς το βράδυ ή προς τα χαράματα (στο πρώτο αντιδρούν οι σκουπιδιάρηδες γιατί χάνουν το νυχτερινό και το βλέπουν ως εκμετάλλευση). :wave2:

christostr
11/03/2010, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Οσο για το καπνισμα περα απο πλακα ποτε δεν με ενοχλησε το μετρο και αν γινει καλος να γινει και ας ειμαι καπνιστρια.Αυτο εχει να κανει με την υγεια και δεν σηκωνει 2η κουβεντα.

τες πα. \

Σηκώνει Εύη, και 2η και 3η και όσες θες...
ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι απλό.

christostr
11/03/2010, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εγω θελω να δω σε διαφορα μαγαζια σε νησια καλοκαιρι βραδυ πως θα κλεισουν τη μουσικη


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Η δήμαρχος, συγγνώμη, Ο δήμαρχος αθηναίων τα λέει αυτά. Στα νησιά και στις τουριστικές περιοχές ΔΕΝ είναι μαλάκες

EVI
11/03/2010, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
\

Σηκώνει Εύη, και 2η και 3η και όσες θες...
ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι απλό.

Οκ, γιατι βρε? αν κανει κακο στην υγεια καποιου αλλου αυτο που επιλεγω εγω για μενα δεν σηκωνει δευτερη κουβεντα απομακρυνομε απο εκεινον.Εκτος και αν κατι αλλο θες να πεις τωρα που δεν το πιανω..

christostr
11/03/2010, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί. Και αυτό γιατί υπάρχουν ένα κάρο νόμοι σχετικά με αυτό το θέμα που επίσης δεν εφαρμόζονται.

Στο Θησείο όλα τα μαγαζιά έχουν άδεια παραδοσιακού καφενείου, αυτή προβλέπεται βάσει της χρήσης γης. Ο ίδιος ο Δήμος, που τώρα κόπτεται, δίνει άδειες που επιτρέπουν μουσική μέσω φορητού κασετοφώνου (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το διατυπώνει, πάντως όχι κανονική ηχητική εγκατάσταση) μέχρι τη 1 νομίζω. Το τι γίνεται στην πράξη το φαντάζεστε.

Επίσης, οι νόμοι δεν εφαρμόζονται μόνοι τους, κάποιος τους εφαρμόζει (αστυνομία). Και όταν έχω δει Παρασκευή βράδυ μετά από μιάμιση ώρα και τρία-τέσσερα τηλέφωνα στο 100, το περιπολικό να εμφανίζεται, να σβήνει φώτα, και να περνάει σα βρεγμένη γάτα από μπροστά για να την κάνει και να το κυνηγάμε, ε δεν έχω και πολλές ελπίδες.
Να σημειώσω ότι ήταν για ένα μαγαζάκι με λίγη κίνηση που τελικά έκλεισε, όχι καμιά μαγαζάρα με πόρτα κλπ.

Α, επίσης μετρήσεις δεν μπορούν να γίνουν γιατί τα περιπολικά δεν έχουν ντεσιμπελόμετρα και το τμήμα ηχορύπανσης του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν δουλεύει Σαββατόβραδα.

Αυτό που λέει ο el_hymador πρέπει να γίνεται. Ας κάνουν και δυναμομετρήσεις σε φρεγάτα αλλά χωρίς να ενοχλούν. Και όταν θες να κοιμηθείς σε ενοχλεί πολύ η φασαρία και ειδικά τα μπάσα (λόγω της χαμηλής συχνότητας διαδίδονται μέσω των κτηρίων). Καλό είναι να αρχίσουν να εφαρμόζονται οι ώρες κοινής ησυχίας, κάποιο λόγω θα έχουν για να υπάρχουν...

@ EVI:
είναι διαφορετικό το μηχανάκι και το αμάξι γιατί περνάει και φεύγει δεν κάθεται τέσσερις ώρες από κάτω, εξάλλου για αυτό υπάρχουν και οι εξατμίσεις και τα όρια στο θόρυβο (ούτε εκεί εφαρμόζεται ό,τι προβλέπεται). Επίσης για τα σκουπιδιάρικα, υποτίθεται, καιρό τώρα, ότι παίρνουν καινούργια με πρέσα ώστε να κάνουν λιγότερο θόρυβο και τα βγάζουν νωρίς το βράδυ ή προς τα χαράματα (στο πρώτο αντιδρούν οι σκουπιδιάρηδες γιατί χάνουν το νυχτερινό και το βλέπουν ως εκμετάλλευση). :wave2:


Ανεξάρτητα με το αν η άδεια είναι παραδοσιακού καφενείου ή όχι, αν υπάρχει άδεια μουσικής μπορεί να παίξει από οποιοδήποτε ηχοσύστημα και επίσης αυτόματα επιτρέπει μουσικά όργανα τρία τον αριθμό και όσες φωνές γουστάρεις με την ίδια άδεια (τα όργανα και οι φωνές ΧΩΡΙΣ μικροφωνική). Η άδεια μουσικών οργάνων είναι άλλο πράγμα.

'Οσο για τα ντεσιμπελόμετρα και να έχουν τα περιπολικά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι τους γίνεται. Πρέπει να μετράνε ΕΞΩ από την πόρτα του μαγαζιού για να διαπιστώνουν αν ενοχλεί η μουσική και να μετράνε επίσης στο σπίτι του καταγγέλοντος. Αλλά που... ΔΕΝ κρατάνε όνομα καταγγέλοντος με αποτέλεσμα ο κάθε κομπλεξικός μαλάκας (μου έχει τύχει) να τηλεφωνάει στην αστυνομία ότι τον ενοχλεί το τάδε μαγαζί και μπορεί να μένει σε άλλη γειτονιά.
ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ (για τους μικρομεσαίους μιλάμε) ΕΙΝΑΙ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΙ.

Ας μην δίνουν άδεις για μπαρ και ταβέρνες πέραν κάποιου αριθμού σε κάποιες περιοχές. Από τη στιγμή που τις δίνουν ας τους δώσουν την ευκαιρία να ζήσουν!!!

Με έχουν πάρει αυτόφορο γιατί κάποιος πήρε 3 φορές τηλ την ίδια βραδιά ότι ενοχλώ στην Καλλιθέα (11.30 το τελευταίο τηλ) σε ταβέρνα με κιθάρα μπουζούκι χωρίς μικρόφωνα και έκανε το λάθος να δώσει όνομα. Αποδείχθηκε ότι έμενε ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ!!!
:wave2:
ΑΘΩΟΣ αλλά... ΣΚΑΤΑ 3 μέρες μέσα!!! (Ήταν καθαρά Δευτέρα)

Δηλαδή ακόμα και σωστός θα με γ@μάει όποιος γουστάρει γιατί βρήκε παράθυρο στο νόμο να μπουκάρει.

ΟΚ

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ:wave2: :wave2: :wave2:

christostr
11/03/2010, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Οκ, γιατι βρε? αν κανει κακο στην υγεια καποιου αλλου αυτο που επιλεγω εγω για μενα δεν σηκωνει δευτερη κουβεντα απομακρυνομε απο εκεινον.Εκτος και αν κατι αλλο θες να πεις τωρα που δεν το πιανω..

Θα μπορούσαν Εύη μου να υπάρχουν μαγαζιά με... καπνό ή χωρίς και να επιλέγεις.
Ας μην έρθει ο μη καπνιστής.
Επιλογή είναι και το να γουστάρω κάτι το οποίο πουλιέται ΝΟΜΙΜΑ

Cpt. Haddock
11/03/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Η δήμαρχος, συγγνώμη, Ο δήμαρχος αθηναίων τα λέει αυτά. Στα νησιά και στις τουριστικές περιοχές ΔΕΝ είναι μαλάκες

Περνα το καλοκαιρι απ' τη Ναουσα στην Παρο να δεις τι παιζει :wave2: :winka:

Cpt. Haddock
11/03/2010, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Ας μην έρθει ο μη καπνιστής.

Αυτο οδηγεί σε αποκλεισμους αγαπητε... :wave2:

ΔΕΝ το θέλεις, πίστεψέ με

TROOPER
11/03/2010, 07:46
καλα ρε συζητατε για κατι που δε παιζει να γινει ?

:look:

PortisHead
11/03/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/265776.html

:lol: :sad:

Ναι βρε , κόλπο της εφοριας ειναι.
Σου λεει εδω κλαιγεστε οτι δεν εχετε λεφτα , η απαγορευση της μουσικης απο τα Club θα σας λειψει ?
Δλδ εχετε φραγκα και βγαινετε σε μπαρακια ???
Μαααααααααλιστα !

:lol:

Cpt. Haddock
11/03/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλα ρε συζητατε για κατι που δε παιζει να γινει ?
:look:

Ναι... :p

christostr
11/03/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περνα το καλοκαιρι απ' τη Ναουσα στην Παρο να δεις τι παιζει :wave2: :winka:

Έχω πάει. Χαμηλώνει πολύ η μουσική. Αν και η Νάουσα είναι ιδιαίτερη περίπτωση (όλα σε μικρό χώρο εννοώ).
Καπετάνιο σίγουρα δεν θέλω να ενοχλώ και ήθελα να πω ότι υπάρχει και γκρι. Όχι μόνο άσπρο, μαύρο.
Είπαν ότι αν δεν ενοχλεί, δηλ δεν υπάρχουν καταγγελίες, ένα μαγαζί δεν τους πειράζει αν έχει μουσική (αυτό είπε ο αντιδήμαρχος). Έτσι αφήνεις τον κάθε τυχαίο και κακό, έτσι για πλάκα, να σε γ@#$ει όποτε θέλει. Θα μπορούσε να δέχεται καταγγελίες ΜΟΝΟ επώνυμα, ώστε να γίνεται και αυτοψία. Το να παίρνει όποιος γουστάρει και να λέει ανώνυμα, αφού το επιτρέπουν, με ενοχλεί κλείστε το... ε, αυτό είναι απαράδεκτο.
Και υπάρχουν κακοί... πίστεψέ με. Όταν είχα το μαγαζί σε μονοκατοικία ήρθε ο μπάτσος και μου λέει, είμαι απ' έξω 15 λεπτά και δεν ακούω τίποτα, αλλά αν μας ξαναπάρει θα σε γράψω.
Μα καλά αν θέλει να παίρνει κάθε μισή ώρα εγώ φταίω; Αφού είδες ότι δεν ενοχλώ..
Αααα, δεν μπορώ να κάνω κάτι... άντε γεια!!!
Αυτό εννοώ ότι πρέπει να αποφύγουμε. Ενοχλεί; ΜΟΝΟ επώνυμη καταγγελία λοιπόν!

Akatanomastos
11/03/2010, 10:18
το μετρο απο τι καταλαβα ισχυει για μπαρ καφετεριες, τα κλαμπ προφανως θα δουλεουν οπως πριν
μεχρι δηλαδη πρωι

οποτε αν θες να το καψεις μπορεις

Το μετρο μοιαζει με αυτο που παιζει στην ευρωπη

ειναι οντως πολυ ξενερα να πινεις τα ποτακια σου, και να σου λενε 1,30 - 2 παρα τον πουλο

ειναι χειροτερο και απο το τσιγαρο,


αλλα οκ, ελλαδα δεν παιζει να εφαρμοστει:lol: , ή τουλαχιστον θα παιζουν πολλες καβατζες να συνεχισεις

koulis19
11/03/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το μετρο απο τι καταλαβα ισχυει για μπαρ καφετεριες, τα κλαμπ προφανως θα δουλεουν οπως πριν
μεχρι δηλαδη πρωι

οποτε αν θες να το καψεις μπορεις

Το μετρο μοιαζει με αυτο που παιζει στην ευρωπη

ειναι οντως πολυ ξενερα να πινεις τα ποτακια σου, και να σου λενε 1,30 - 2 παρα τον πουλο

ειναι χειροτερο και απο το τσιγαρο,


αλλα οκ, ελλαδα δεν παιζει να εφαρμοστει:lol: , ή τουλαχιστον θα παιζουν πολλες καβατζες να συνεχισεις Σωστος ο ακατανομαστος.Δυσκολα θα ισχυσει το μετρο εδω.Ασε που ειμαστε και αρκετα αντιδραστικοι σαν λαος.Τι προσπαθουν δηλαδη?Να αλλαξουμε συνηθειες.Ε οχι ρε δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ

georgio
11/03/2010, 14:39
Εδώ (http://www.capital.gr/law/articles.asp?id=709620&subcat=105) λέει κάποια πράγματα σχετικά με την κοινή ησυχία και τα μαγαζιά. Αν διαβάσετε θα δείτε ότι δίνεται παράταση της άδειας χρήσης μουσικών οργάνων μέχρι τις 2 ή 3 με την προϋπόθεση όμως ότι δεν ενοχλούνται οι περίοικοι.

@ christostr:
Για τον αστυνομικό απ' έξω που δεν άκουγε κάτι, είναι πολύ διαφορετικό το να είσαι απ' έξω και να σκέφτεσαι: αυτό τώρα 'ντάξει δεν το λες ενοχλεί, με το να είσαι σε ένα σπίτι από πάνω και να προσπαθείς να κοιμηθείς. Δοκιμάστε να βάλετε σε ένα δωμάτιο μουσική και καθίστε σε ένα άλλο με κλειστή πόρτα και προσπαθείστε να κοιμηθείτε. Ε δεν γίνεται... Ενώ αντίθετα αν είσαι ξύπνιος και κάνεις κάτι (τρως, τακτοποιείς, γράφεις στο forum) δεν σε ενοχλεί.

Για το άλλο σκηνικό που σε πήγαν αυτόφορο, χωρίς να σε αμφισβητώ καθόλου, ε δεν είναι πολύ λογικό να παίρνει κάποιος τηλέφωνο το 100 για άσχετα μαγαζιά σε άσχετες γειτονιές. Ουσιαστικά είναι σαν να κάνει φάρσα. Σα να πάρω εγώ τώρα να πω ότι έγινε ένα τροχαίο στην τάδε διασταύρωση.
Μια ερώτηση: για να σε πήγαν τελικά αυτόφορο πρέπει να είχαν κάποια κατηγορία, η καταγγελία από μόνη της δεν λέει κάτι. Οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει οτιδήποτε. Από εκεί και πέρα η αστυνομία έρχεται, βλέπει και αν κρίνει ότι υπάρχει κάτι μεμπτό πράττει τα ανάλογα. Άρα ή για διατάραξη της κοινής ησυχίας σε πήγαν ή δεν είχες άδεια για χρήση μουσικών οργάνων. Οπότε αφού ήσουν λάθος;;

Όσων αφορά τις επώνυμες καταγγελίες το θέμα είναι συζητήσιμο. Η διατάραξη κοινής ησυχίας όμως είναι αυτεπάγγελτο, και να πέρναγε τυχαία δηλαδή το περιπολικό, αν άκουγε φασαρία κανονικά πρέπει να επέμβει. Πάντως όταν είχαμε πάρει εμείς τηλέφωνο και κυνηγάγαμε το περιπολικό ζητήσαν και από εμάς ταυτότητα.
Κάτι ακόμα για τις επώνυμες καταγγελίες, αν ένα μαγαζί "πιάσει" και βγάζει χρήμα εγώ τι κάνω μετα; Στο δρόμο παρκάρουμε και το αμάξι και τη μηχανή... :( Και δε γουστάρω να φοβάμαι να κυκλοφορήσω στη γειτονιά μου.

Για τους μικρομεσαίους συμφωνώ ότι τους εκμεταλλεύονται. Αλλά αφού το ξέρεις ότι μετά τις 11 μπορεί να σε συλλάβει για διατάραξη κοινής ησυχίας, ουσιαστικά δεν "τζογάρεις" με τις πιθανότητες υπέρ σου ξέροντας ότι μια στις πόσες θα έρθει η αστυνομία και θα ασχοληθεί;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το οτι η μονη βιομηχανία που έχει μεινει σ' αυτη τη χωρα ειναι το ξενυχταδικο και το μεζεδάδικο δε σημαίνει οτι ολοκληρες περιοχές κατοικίας που καποτε ήταν ήσυχες και όμορφες πρέπει απλά να γίνουν ανυπόφορες.
Ουτε να μετατραπούν αμιγώς σε συνοικίες "διασκέδασης"

+ πολλά, πάρα πολλά
Θησείο (λιγότερο), Ψυρρή και Γκάζι έχουν χαλάσει πολύ σα γειτονιές. Ωραία αναβάθμιση στο Γκάζι. Μπαρ, κλαμπ και σε όλη την περιοχή τριγύρω αυτοκίνητα παρκαρισμένα οπουδήποτε, πιτσιρίκια να ξερνάνε σε γωνίες, άλλοι κουστουμαρισμένοι να κατουράνε σε έρημα στενά. Τα μηχανουργεία, τα συνεργεία και οι μικρές βιοτεχνίες δεν ήταν τόσο σικ... :nono:



koulis19
...Τι προσπαθουν δηλαδη?Να αλλαξουμε συνηθειες.Ε οχι ρε δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ

Και γω ρε φίλε συνηθίζω να κοιμάμαι το βράδυ και εγώ δεν γουστάρω να το αλλάξω. :wave2:

Και μετά το τι γουστάρει ο καθένας μας να κάνει καλό είναι να μάθει να σέβεται τον συνάνθρωπο. Εκείνο που λέει ότι η ελευθερία μου και τα δικαιώματα μου τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικά σου;
Και τέλος το ότι συνηθίζεται κάτι δεν το νομιμοποιεί κιόλας, ούτε του δίνει δίκιο. Και φλας συνηθίζεται να μην βγάζουν οι περισσότεροι, και να παρκάρουν τα αμάξια (και μηχανές) όπου βρουν, και οι ντελιβεράδες να μπαίνουν ανάποδα, και οι δημόσιοι υπάλληλοι να σε γράφουν, και οι γιατροί να παίρνουν φακελάκι, και ο καθένας να πετάει τη γόπα του κάτω. Όλα αυτά συνηθίζονται, τα κάνουν πολλοί (όχι όλοι). Σημαίνει αυτό ότι έτσι πρέπει να γίνονται τα πράγματα;

sergiosm
11/03/2010, 15:02
Άρθρο 5 παρ. 1 του Συντάγματος


Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της χώρας, εφόσον δεν προσβαλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη

Δικαίωμα είναι και η διασκέδαση (μετά μουσικής)

Δικαίωμα είναι και ο ύπνος


Βάλτε τα κάτω και δείτε ποιο μπορεί να προσβάλει ποιο και μετά σκεφτείτε τί υπερτερεί και θα βρείτε την απάντηση

(που βασικά έχει ήδη βρεθεί με την καθιέρωση ορών κοινής ησυχίας, με την ηχομόνωση κλπ αλλά ...)


:wave2:

christostr
12/03/2010, 01:26
@georgio

Το πρόβλημα φίλε μου ήταν η δατάραξη κοινής ησυχίας μετά από 3 τηλέφωνα , όπου στο τρίτο από λάθος εκτίμησή του έδωσε όνομα και βρήκαμε (ο δικηγόρος με τη γυναίκα μου) ότι έμενε Π. Φάληρο 3 χλμ απόσταση από το μαγαζί μου. Γι αυτό το... αθώος.
Είπα ότι το μαγαζί ήταν μονοκατοικία χωρίς μικροφωνική, άρα δεν παίζει το μεταφορά ήχου μέσω τοίχων, μπετών κλπ.
Θέλω να πω απλά ότι, ακόμα και αν δεν ενοχλείς μπορεί κάποιος για οποιουσδήποτε λόγους να κάνει καταγγελία. Λέω λοιπόν... ΜΟΝΟ ΕΠΩΝΥΜΑ!!!

Φυσικά και δεν πρέπει να ενοχλούμε όσους γουστάρουν να κοιμηθούν!!!!!!

Για την ιστορία να σου πω ότι έχω κάνει μήνυση και ζητώ για διαφυγόντα κέρδη και ηθική αποζημίωση διάφορα ποσά και ότι κάτσει. Πήρε μία αναβολή και τώρα τον Απρίλιο έχει το γέλιο!!! Τον είχε βάλει άλλος για διάφορους λόγους. Κάθε ΠΣΚ το μπατσικό ήταν στο μαγαζί μου. Ε, στο τέλος από το άγχος έπαθα έμφραγμα...:mad:

Τεσπα το θέμα είναι για μένα να διασφαλιστεί το αληθές της ενόχλησης!!!
:wave2:


ΥΓ Είχα παράταση ωραρίου μέρι 3πμχωρίς μικροφωνική