PDA

View Full Version : ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΑΜΟΡΤΕΣΕΡ ???????



castor
10/03/2010, 20:00
Μηπως ξερετε που θα βρω ενα τετοιο αμορτεσερ???????


191349

sapila racing
10/03/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Μηπως ξερετε που θα βρω ενα τετοιο αμορτεσερ???????

Θα πρέπει να ψάξεις καλά, η να εχεις τις διαστάσεις του.
Αν τις εχεις ψάξε σε boge πχ, η κατασκευη ειναι παρόμοια με τα απλά αμορτισέρ τιμονιου των παλιών BMW. Ειναι ενα απλό αμορτισέρ που κρατάει πιο σταθερό το sidecar.

bentouza
11/03/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα πρέπει να ψάξεις καλά, η να εχεις τις διαστάσεις του.
Αν τις εχεις ψάξε σε boge πχ, η κατασκευη ειναι παρόμοια με τα απλά αμορτισέρ τιμονιου των παλιών BMW. Ειναι ενα απλό αμορτισέρ που κρατάει πιο σταθερό το sidecar.

γιατι μου φαινεται οτι ειναι ενα αμορτισερ που "κραταει πιο σταθερη τη ροδα";

S705
11/03/2010, 18:15
Το συγκεκριμένο μου μοιάζει πιο πολύ με τα αμορτισέρ που έχουν τα αυτοκίνητα στα καπό.
Πας λ. Αθηνών και Σπύρου Πατση , έχει μαγαζιά που πουλάνε τέτοιου είδους αμορτισέρ σε ποικιλία μεγεθών.

OldMan
12/03/2010, 13:10
Επειδή αυτά τα "καβλιτζέκια" είναι Fixed, θα πρέπει να ξέρεις καλά για τι δουλειά το θέλεις και να βρεις (ααααννν βρεις..) τα χαρακτηριστικά αυτού που θα πάρεις (μέγιστη δύναμη, αποσβέσεις, συχνότητα εφαρμογής κ.λ.π.)

950dim
12/03/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Το συγκεκριμένο μου μοιάζει πιο πολύ με τα αμορτισέρ που έχουν τα αυτοκίνητα στα καπό.
Πας λ. Αθηνών και Σπύρου Πατση , έχει μαγαζιά που πουλάνε τέτοιου είδους αμορτισέρ σε ποικιλία μεγεθών.

:eyepop:
:nono:

S705
12/03/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
:eyepop:
:nono:

ok:(

SeNNinhA
12/03/2010, 16:53
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι παίζει το ρόλο stabilizer τιμονιού?

:wacko: :wacko:

sapila racing
12/03/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
γιατι μου φαινεται οτι ειναι ενα αμορτισερ που "κραταει πιο σταθερη τη ροδα";


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι παίζει το ρόλο stabilizer τιμονιού?


Γιατί έχετε και οι δύο δίκιο, βασικά αυτό εννούσα κι εγω, αλλά ειχα στο μυαλό μου άλλα κι εγραψα sidecar αντί για outfit. :dizzy:

Φυσικά θα πρεπει να εχει και την βάση στην ανάρτηση για να πιάσει.
Αμορτισέρ τυπου καπω αυτοκινητων δεν νομίζω να επαρκεί αφού αυτα εχουν χαμηλές αποσβέσεις, πάντως απο το τίποτα καλύτερο θα είναι.
Στην ουσία νομίζω οτι δεν ειναι μόνο για να αποσβένει ταλαντώσεις τύπου tankslapping αλλά και για να μην χρειάζεται συνέχεια δύναμη στο τιμόνι για να μην πηγαίνει το πράμα συνέχεια δεξιά.
Στα παλιά BMW σφίγγεις το damper και ολα καλα, αρκεί να μην ειναι το μηχανάκι solo και το πειράξει κανένας.
Ο πατερας μου την ειχε γλυτώσει φτηνα με το R26 μια φορα που ξεκίνησε με το τιμόνι τέρμα σφιγμένο.... ειναι τραβηχτικό το άτιμο, ολοι θελουν να το πιάσουν.

Lio
12/03/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.....
Αμορτισέρ τυπου καπω αυτοκινητων δεν νομίζω να επαρκεί αφού αυτα εχουν χαμηλές αποσβέσεις, πάντως απο το τίποτα καλύτερο θα είναι.


Οχι!!
Τα αμορτΕσερ των καπω(νε) ειναι ελατηρια (και μαλιστα αρκετα ισχυρα) με αεριο.
Το αμορτισερ τιμονιου προσφερει αποσβεση μονον (και μαλιστα αναλογη του τετραγωνου της ταχυτητας συμπιεσης) και καμια δυναμη επαναφορας. Αν το συμπιεσουμε (η το εκτείνωμεν) και το αφησουμε, τοτε θα παραμεινει σε αυτη τη θεση.
(Το οτι το συγκεκριμενο ειναι αμορτισερ τιμονιου φαινεται απο τη φουσκα που υπαρχει στην αριστερη μερια. Σχεδον ολα τα αμορτισερ τιμονιου των αυτοκινητωνε ειναι ετσι)

sapila racing
12/03/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Οχι!!
Τα αμορτΕσερ των καπω(νε) ειναι ελατηρια (και μαλιστα αρκετα ισχυρα) με αεριο.


Ωστε γι αυτο κάνουν και φσσσςςςςςςς, κοίτα τι μαθαίνουμε! :beer: :wave2:
Επρεπε να το εχω καταλάβει, αφού του δίνεις μια και παει μόνο του. Προσπαθω να φανταστω πως θα ηταν αν το βάζαμε για αμορτισερ τιμονιού! Μπρρρρρρρ!!!

Africaptan
18/03/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Μηπως ξερετε που θα βρω ενα τετοιο αμορτεσερ??????? Φιλε μου, εγω σαν οδηγος λεωφορειου, σου λεω οτι ειναι αμορτισερακι μπαγκαζιερας αποσκευων. δεν ξερω που να σε στειλω γιατι ειμαι απο κρητη. Σταματησε ενα λεωφορειο στο δρομο και ρωτησε τον οδηγο, που θα βρεις στην περιοχη σου. Θελει προσοχη ομως (και μαλλον περισοτερη τυχη) διοτι υπαρχουν παρα πολλα μηκη και διαφορετικες συμπιεσεις.

makis206
19/03/2010, 13:45
Δεν χάνεις τίποτα αν ρωτήσεις και στην Piaggio της περιοχής σου..:winka:

izzy
19/03/2010, 21:13
Βοτανικος!
Ανεβα την >σπ.Πατση χαμηλα απο ορφεως στο δεξι σου χερι ενας μεσηλικας που πουλαει αμορτισερ ...

αν την εχει κανει λογω κρισης και προλαβε να δει την συνταξη που εμεις αν θα παρουμε θα μας πουν προνομιουχους...θα πας στο διπλα δρομο Λ.κωνσταντινουπολεως στις γραμμες ,η εταιρια λεγεται Λαμπριανιδης και ειναι εισαγωγικη ..παρε ενα δειγμα μαζι σου ..και θα το βρεις !

castor
20/03/2010, 10:46
Βρηκα παιδες κατι στο περπου και θα το δοκιμασω!Ευχαριστω ολους για τις πληροφωριες!!:wave2:

sakisvolos
21/03/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Μηπως ξερετε που θα βρω ενα τετοιο αμορτεσερ???????

Καλημέρα! Το συγκεκριμένο ''αμορτισέρ'' είναι σταμπιλιζατέρ τιμονιού από το παλιό VW το γνωστό κατσαριδάκι!

castor
21/03/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλημέρα! Το συγκεκριμένο ''αμορτισέρ'' είναι σταμπιλιζατέρ τιμονιού από το παλιό VW το γνωστό κατσαριδάκι!



Ειχε τετοιο το κατσαριδακι!!!!!!!μπραβο!!!!!!!αμα δεν κανει αυτο που πηρα,θα ψαξω να το βρω!!!