PDA

View Full Version : Λίγες ερωτήσεις...



stako
11/03/2010, 16:59
Να ρωτήσω κι εγώ 2-3 πραματάκια για το Hayabusa πρωτης γενιάς και ειδικά των πρώτων 2-3 ετών...

1. Πόσο άνετο είναι σε ταξίδι? Για την απάντηση λάβετε υπόψη ότι έχω περάσει από GSXR600(Κ4) (εντάξει, κινέζικο μαρτύριο, lol) και τώρα από Aprilia Caponord. Καλό το Caponord αλλά έχω φτάσει να έχω χτίσει μπροστά ολόκληρο τοίχο (aftermarket ζελατίνα + laminar lip) για να μην με ενοχλεί ο αέρας. Από ότι έχω καταλάβει με την όρθια θέση οδήγησης είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχεις καλή προστασία λόγω στροβιλισμών. Για παράδειγμα με το GSXR o αέρας με ενοχλούσε πολύ λιγότερο σε σχέση με το μαμίσιο Caponord! Επίσης, με το Caponord κάνεις ταξιδάκι αλλά και πάλι όταν φτάνεις στον προορισμό (μετά από 400-500χλμ), και εσύ αλλά και ο συνεπιβάτης είσαι κάμποσο πιασμένος. Με το Hayabusa τι παίζεται? Τι λέει η εμπειρία ταξιδιού? Έχω την υποψία ότι θα έχω πολύ καλύτερη ροή αέρα για μένα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται για τον πίσω... Πιστεύω η σκυφτή θέση οδήγησης είναι καλύτερη αν βέβαια τα πόδια και τα χέρια δεν είναι σε τρελές γωνίες... Επίσης γενικά πόσο κουράζεσαι μετά από 400-500χλμ? Πολύ? Λίγο? Καθόλου?

2. Τριπλέτα μπαίνει? Κόστος μέχρι κανά χιλιαρικάκι να υποθέσω?

3. Για μοντέλα 2000-01-02 υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Εκτός από τα συνήθη εννοώ...

4. Κάνει τελικά το μηχανάκι για τουρισμό 2 ατόμων ή καλύτερα κανά XX? (άλλο σε αυτή την κατηγορία όπως kawa και bmw ΔΕΝ παίζει για μένα!)

Τώρα δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα αλλά η γενική ιδέα είναι ότι καλό, χρυσό, άγιο το Caponord αλλά βαρετό ρε παιδάκι μου στο ταξίδι........ Πιάνεις και 200 με τον κινητήρα χαλαρό αλλά σε πεθαίνει ο αέρας οπότε δεν τα κρατάς και πέφτεις σε καμιά 130-140. Οπότε σκεφτόμουν ότι το Busa θα είναι καλύτερο για ταξιδάκι με μέσες ταχύτητες 170-180 άντε και 200 καμιά φορά.... Ε?

:D

DUKASII
11/03/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να ρωτήσω κι εγώ 2-3 πραματάκια για το Hayabusa πρωτης γενιάς και ειδικά των πρώτων 2-3 ετών...

1. Πόσο άνετο είναι σε ταξίδι? Για την απάντηση λάβετε υπόψη ότι έχω περάσει από GSXR600(Κ4) (εντάξει, κινέζικο μαρτύριο, lol) και τώρα από Aprilia Caponord. Καλό το Caponord αλλά έχω φτάσει να έχω χτίσει μπροστά ολόκληρο τοίχο (aftermarket ζελατίνα + laminar lip) για να μην με ενοχλεί ο αέρας. Από ότι έχω καταλάβει με την όρθια θέση οδήγησης είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχεις καλή προστασία λόγω στροβιλισμών. Για παράδειγμα με το GSXR o αέρας με ενοχλούσε πολύ λιγότερο σε σχέση με το μαμίσιο Caponord! Επίσης, με το Caponord κάνεις ταξιδάκι αλλά και πάλι όταν φτάνεις στον προορισμό (μετά από 400-500χλμ), και εσύ αλλά και ο συνεπιβάτης είσαι κάμποσο πιασμένος. Με το Hayabusa τι παίζεται? Τι λέει η εμπειρία ταξιδιού? Έχω την υποψία ότι θα έχω πολύ καλύτερη ροή αέρα για μένα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται για τον πίσω... Πιστεύω η σκυφτή θέση οδήγησης είναι καλύτερη αν βέβαια τα πόδια και τα χέρια δεν είναι σε τρελές γωνίες... Επίσης γενικά πόσο κουράζεσαι μετά από 400-500χλμ? Πολύ? Λίγο? Καθόλου?

2. Τριπλέτα μπαίνει? Κόστος μέχρι κανά χιλιαρικάκι να υποθέσω?

3. Για μοντέλα 2000-01-02 υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Εκτός από τα συνήθη εννοώ...

4. Κάνει τελικά το μηχανάκι για τουρισμό 2 ατόμων ή καλύτερα κανά XX? (άλλο σε αυτή την κατηγορία όπως kawa και bmw ΔΕΝ παίζει για μένα!)

Τώρα δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα αλλά η γενική ιδέα είναι ότι καλό, χρυσό, άγιο το Caponord αλλά βαρετό ρε παιδάκι μου στο ταξίδι........ Πιάνεις και 200 με τον κινητήρα χαλαρό αλλά σε πεθαίνει ο αέρας οπότε δεν τα κρατάς και πέφτεις σε καμιά 130-140. Οπότε σκεφτόμουν ότι το Busa θα είναι καλύτερο για ταξιδάκι με μέσες ταχύτητες 170-180 άντε και 200 καμιά φορά.... Ε?

:D tha pareis busa gia na pas mexri 200 otan kaneis taxidi?

stako
11/03/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
tha pareis busa gia na pas mexri 200 otan kaneis taxidi?

Ε όχι μέχρι βέβαια.......:p

Και τα 200 που έγραψα μέση ταχύτητα είναι!

BUSA MAKIS
11/03/2010, 18:04
Προσωπικά για μεγάλα και μακρινά ταξίδια είναι τέλεια. Μαζεύεις χιλιόμετρα με μεγάλη ευκολία και 2κάβαλος. Φεύγεις το πρωί για Θεσ/νίκη και πριν το μεσημέρι έχεις φτάσει γρήγορα και προ πάντων ξεκούραστα. Η γυναίκα μου βρήκε τη θέση του συνοδηγού καλύτερη και πιο άνετη από το Yamaha fazer που είχαμε.

Τριπλέτα για βαλίτσες θα βρείς για το gen1 μοντέλο. Εγώ έχω της KRAUSER.


http://i172.photobucket.com/albums/w22/busamakis/2006107.jpg

DrBig
11/03/2010, 18:09
Εχε υποψην, οτι αν εισαι ψηλος δε βολευει η αποσταση σελας-μαρσπιε που ειναι βασανιστικα μικρη, για μεγαλες αποστασεις.

GIXXERAKIAS
11/03/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εχε υποψην, οτι αν εισαι ψηλος δε βολευει η αποσταση σελας-μαρσπιε που ειναι βασανιστικα μικρη, για μεγαλες αποστασεις.

Τωρα τον τσακισες....:sad:











































Παρτο ρε μ@λ@κ@ Σταυρο μπας και ξαναπαμε καμμια βολτα χαθηκες ρεμαλι!:D

DrBig
11/03/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τωρα τον τσακισες....:sad:

Παρτο ρε μ@λ@κ@ Σταυρο μπας και ξαναπαμε καμμια βολτα χαθηκες ρεμαλι!:D

Ε αν το θελει τοσο πολυ ας κανει γιογκα (ashtanga που ειδικευεται και στα clip-on)

stako
11/03/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Προσωπικά για μεγάλα και μακρινά ταξίδια είναι τέλεια. Μαζεύεις χιλιόμετρα με μεγάλη ευκολία και 2κάβαλος. Φεύγεις το πρωί για Θεσ/νίκη και πριν το μεσημέρι έχεις φτάσει γρήγορα και προ πάντων ξεκούραστα. Η γυναίκα μου βρήκε τη θέση του συνοδηγού καλύτερη και πιο άνετη από το Yamaha fazer που είχαμε.

Τριπλέτα για βαλίτσες θα βρείς για το gen1 μοντέλο. Εγώ έχω της KRAUSER.


http://i172.photobucket.com/albums/w22/busamakis/2006107.jpg

Wow, τεράστιες φαίνονται οι βαλίτσες πάνω στο Busa! Πόσα λίτρα είναι οι συγκεκριμένες?

Από προστασία αέρα πως της φάνηκε της γυναίκας σου? Γιατί κι εγώ τα μισά ταξίδια τουλάχιστον θα τα κάνω δικάβαλος...


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εχε υποψην, οτι αν εισαι ψηλος δε βολευει η αποσταση σελας-μαρσπιε που ειναι βασανιστικα μικρη, για μεγαλες αποστασεις.

1,86 είμαι, έτσι κι έτσι δλδ... Στις φωτό δεν φαίνεται και πολύ μικρή η απόσταση, θα το τσεκάρω και από κοντά αυτό βέβαια σε καμιά μάντρα. ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τωρα τον τσακισες....:sad:







Παρτο ρε μ@λ@κ@ Σταυρο μπας και ξαναπαμε καμμια βολτα χαθηκες ρεμαλι!:D

Και έλεγα θα περάσει απαρατήρητο το ποστ μου και θα την γλιτώσω αλλά μπα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα δείξει, προς το παρόν εξερευνώ και βλέπουμε!!! Απλά αν είναι να πάρω άλλο τελικά πάω να ψάξω και για ανταλλαγή...;)

Ashtanga (έτσι γράφεται όντως?!?) ευχαρίστως αν υπάρχει η γνωστή δασκάλα!!! :rotflmao:

VANDA
12/03/2010, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να ρωτήσω κι εγώ 2-3 πραματάκια για το Hayabusa πρωτης γενιάς και ειδικά των πρώτων 2-3 ετών...

1. Πόσο άνετο είναι σε ταξίδι? Για την απάντηση λάβετε υπόψη ότι έχω περάσει από GSXR600(Κ4) (εντάξει, κινέζικο μαρτύριο, lol) και τώρα από Aprilia Caponord. Καλό το Caponord αλλά έχω φτάσει να έχω χτίσει μπροστά ολόκληρο τοίχο (aftermarket ζελατίνα + laminar lip) για να μην με ενοχλεί ο αέρας. Από ότι έχω καταλάβει με την όρθια θέση οδήγησης είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχεις καλή προστασία λόγω στροβιλισμών. Για παράδειγμα με το GSXR o αέρας με ενοχλούσε πολύ λιγότερο σε σχέση με το μαμίσιο Caponord! Επίσης, με το Caponord κάνεις ταξιδάκι αλλά και πάλι όταν φτάνεις στον προορισμό (μετά από 400-500χλμ), και εσύ αλλά και ο συνεπιβάτης είσαι κάμποσο πιασμένος. Με το Hayabusa τι παίζεται? Τι λέει η εμπειρία ταξιδιού? Έχω την υποψία ότι θα έχω πολύ καλύτερη ροή αέρα για μένα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται για τον πίσω... Πιστεύω η σκυφτή θέση οδήγησης είναι καλύτερη αν βέβαια τα πόδια και τα χέρια δεν είναι σε τρελές γωνίες... Επίσης γενικά πόσο κουράζεσαι μετά από 400-500χλμ? Πολύ? Λίγο? Καθόλου?

2. Τριπλέτα μπαίνει? Κόστος μέχρι κανά χιλιαρικάκι να υποθέσω?

3. Για μοντέλα 2000-01-02 υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? Εκτός από τα συνήθη εννοώ...

4. Κάνει τελικά το μηχανάκι για τουρισμό 2 ατόμων ή καλύτερα κανά XX? (άλλο σε αυτή την κατηγορία όπως kawa και bmw ΔΕΝ παίζει για μένα!)

Τώρα δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα αλλά η γενική ιδέα είναι ότι καλό, χρυσό, άγιο το Caponord αλλά βαρετό ρε παιδάκι μου στο ταξίδι........ Πιάνεις και 200 με τον κινητήρα χαλαρό αλλά σε πεθαίνει ο αέρας οπότε δεν τα κρατάς και πέφτεις σε καμιά 130-140. Οπότε σκεφτόμουν ότι το Busa θα είναι καλύτερο για ταξιδάκι με μέσες ταχύτητες 170-180 άντε και 200 καμιά φορά.... Ε?

:D



Μέχρι τα 200-210 ο αέρας δεν ενοχλεί τον συνεπιβάτη (ο οδηγός ίσως βαριέται λίγο). Με πιο πολλά υπάρχει θέμα για τον πίσω. Η δε θέση (και στάση σώματος) είναι μακράν η καλύτερη για ταξίδι σε σχέση με ό,τι άλλο έχω ανέβει.

Άντε καλοτάξιδο.
:D

stako
12/03/2010, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μέχρι τα 200-210 ο αέρας δεν ενοχλεί τον συνεπιβάτη (ο οδηγός ίσως βαριέται λίγο). Με πιο πολλά υπάρχει θέμα για τον πίσω. Η δε θέση (και στάση σώματος) είναι μακράν η καλύτερη για ταξίδι σε σχέση με ό,τι άλλο έχω ανέβει.

Άντε καλοτάξιδο.
:D

Κατάλαβα!!!

Πάω να δω από κοντά κανά 2 περιπτώσεις αύριο!!! :D

:wave2:

irinia
12/03/2010, 20:42
ΦΙΛΕ ΜΟΥ........


Έπειδή όλα τά πράμματα είναι ύποκειμενικά καί έπειδή τό ποτήρι
ό ένας τό βλέπει μισογεμάτο καί ό άλλος μισοάδειο,θά σού πώ
καί γώ τή γνώμη μου.........

Άν ψάχνεις τήν άνεση στό hayabusa ξέχασε το.
Είναι μιά μηχανή πού ταξιδεύει γρήγορα μέν ,όχι όμως άνετα.
Μετά τά 160 θά νοιώσεις τόν άέρα νά σέ χτυπάει ,ή θέση όδήγησης
δέν είναι καθόλου τουριστική,γέρνεις άρκετά μπροστά καί μόνο
ό άέρας είναι αύτός πού σέ κάνει νά μή νοιώθεις τό βάρος στούς
καρπούς....
Άν είσαι μέ 100 καί κάτω θά τό καταλάβεις...
Καμμία σχέση μέ τά μεγάλα on-off.
Τό γιαμάχα FJR-1300 είναι ότι καλύτερο γιά ταξίδι...
BMW δέ θά πρότεινα γιατί θέλεις τά διπλά λεφτά καί δέν τά άξίζει.
Τό Καβασάκι GTR-1400 έπεσε άρκετά φέτος.
Έχει όμως πιό κυρτή θέση όδήγησης καί πιό σκληρή σέλλα.
Τό Σουζούκι δέν είναι τουριστικό μηχανάκι....!!
Όποιος σού τόπε .......ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ....!!
Καταπίνει χιλιόμετρα ,άλλά έπειδή έτυχε νάχω καί Βαραντέρο
γιά ένα χρόνο,άπό έκείνο κατεβαίνεις άτσαλάκωτος.
Άν είσαι πιασμένος έπειτα άπό 400-500 χιλιόμετρα μέ τό Κάπονορντ
στό Σουζούκι θά σού φύγει ή μαγκιά.
Καί μή νομίζεις ότι μπορείς νά κινείσαι μέ 230-250 γιά πολλή ώρα...!!
Ένώ μέ τό Βαραντέρο μπορείς νά πηγαίνεις μέ 200 όλη μέρα...
Έχω hayabusa 6 χρόνια.
Τέσσερα τό παλιό καί τώρα 2 τό καινούργιο.
Έχουν μεγάλες διαφορές άλλά καί τό παλιό είναι.....ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ
άπό τίς περισσότερες μηχανές.
Άλλά δέν είναι τουριστάδικο μηχανάκι....!!!!
Έχει άλυσσίδα,ρουφάει άρκετά καί κάθε 8000-10000 κμ.
μέ νορμάλ όδήγηση θέλει λάστιχα.
Ό άξονας είναι τό πρώτο πράμμα πού χρειάζεται σέ ένα μηχανάκι
τουρισμού....ξεκινάς ταξίδι καί λαδώνεις κάθε 500-600 κμ...??
Άν παρόλα αύτά έπιλέξεις τό παλιό
πάρε μοντέλλο άπό 2003 καί πάνω γιά νάσαι σίγουρος.
Μέχρι τό 2003 έβγαζαν κάποιο πρόβλημα στό ύποπλαίσιο.
Έχουν σπάσει κάποια πού φορτώθηκαν.
Έπίσης τό 2003 άλλάζει ή ήλεκτρονική μέ καλύτερη διαχείριση...
Νομίζω πώς μέ 5000-6000 χιλιάδες θά βρείς κάποιο μοντέλλο τού
2003-2004 σέ πολύ καλή κατάσταση.
Είναι δύσκολη μηχανή γιά μή έμπειρους,μέ άσχημα φρένα,
μπλοκάρει τό πίσω πολύ εύκολα, άλλά
τρομερή εύστάθεια στά πολλά καί πολύ καλή στό στροφιλίκι.
γιά τόν δεύτερο δέν τό συζητάω......ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΣ.....!!!
Όπως τό δεί ό καθένας.....άμα ό κώλος τού συνοδηγού άρχίζει
καί βλέπει ψηλά...........άστα χέσε.....

Έχοντας όδηγήσει πολλά μηχανάκια τά τελευταία 10 χρόνια,καί
ΧΧ έχω άλλάξει 2 γιά ένα χρόνο,έχω νά πώ πώς άν ψάχνεις ένα
μηχανάκι γιά νά ταξιδεύεις γρήγορα καί άνετα πρέπει νά διαλέξεις
άνάμεσα στά FJR-1300 καί GTR-1400....
Έγώ θά διάλεγα τό Γιαμάχα γιατί ή κάθε έταιρεία έχει καί ένα μύθο.
Καί ή Καβασάκι ποτέ δέν έβγαζε μηχανάκια γιά ταξίδι....
Χρόνια τώρα ξέρουμε τήν Καβασάκι ότι βγάζει μηχανάκια μέ
έπιθετικό στύλ καί πολύ γκάζι.
Ένώ ή Γιαμάχα πάντα είχε τίς μηχανές τού μέσου όρου.
Τό 1982 νά φανταστείς είχα άγοράσει τό Σέκα 750.......
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xj750_sega%2081.htm
Πολύ μπροστά γιά τήν έποχή του,μέ καντράν ήλεκτρονικό....!!!

Ό καθένας στό είδος του λοιπόν καί ό Λουμίδης στούς χαλβάδες του....
Ή έπιλογή είναι δική σου......
Δέ θέλω νά μπώ σέ άντιπαράθεση μέ κανέναν φίλο ,κάτοχο Σουζούκι.
Έτσι τά βλέπω,έτσι τά ζώ έτσι τά είπα....
Ούτε πουλάω μηχανάκια,ούτε άνταλλακτικά,ούτε σέρβις κάνω.
Είμαι ένας άπλός fun τής hayabusa........μηχανής πού βρήκα αύτό πού
ζητούσα..........
Τό μηχανάκι όμως δέν είναι τουριστάδικο καί μάλιστα γιά 2....!!!
μπορεί νά κάνεις τό γύρο τού κόσμου,άλλά αύτό είναι άλλο πράμμα....!!!
Καί μέ ποδήλατο τόν κάνεις.......


ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ.............







:wave2:

stako
13/03/2010, 12:17
Καλά έκανες και τα έγραψες όλα αυτά, και σε ευχαριστώ. :)

Μην νομίζεις ότι κι εγώ πιστεύω ότι είναι ΤΟ τουριστικό μηχανάκι το Hayabusa. Είναι όμως κάτι που έχει τουριστικές δυνατότητες αλλά έχει και ένα fun factor. To FJR είναι ένα σκέτο τουριστικό μηχανάκι. Μια πολυθρόνα δλδ με δύο ρόδες. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θέλω κάτι τέτοιο. Όπως το σκέφτομαι ίσως να πάρω ένα busa σχετικά φτηνά, να δω τι λέει και αν δεν μου κάνει το δίνω σε έξι μήνες, άντε κι έχασα ένα χιλιάρικο στην χειρότερη... Ψάχνοντας τιμές είδα ότι τα 2005 παίζουν στα 6 χιλιάρικα περίπου. Είδα κι ένα από κοντά χτες και ήταν οκ (εκ πρώτης όψεως). Πολύ λογική τιμή, δεν αξίζει να πας για πιο παλιό για να κατέβεις στα 4,5-5 χιλιάρικα...

Για μένα όσον αφορά τον τουρισμό είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είμαι οκ, για τον συνεπιβάτη αμφιβάλω κάμποσο καθώς είναι αποκομένος εκεί πίσω (λόγω σκυφτής θέσης του οδηγού).

Δεν κρύβω και ότι με ενάμιση χρόνο απουσίας από γρήγορα μηχανάκια (gsxr) μου έχει λείψει η όλη φάση. Αλλά SS δεν θέλω με τίποτα ξανά, πολύ ειδική και περιορισμένη χρήση που δεν την θέλω. Δυστυχώς βέβαια η τέλεια μηχανή δεν υπάρχει οπότε αρχικά τα βάζεις κάτω στο χαρτί και παίρνεις μια απόφαση. Μετά (αφού το πάρεις) που ξέρεις και στην πράξη βλέπεις τι θα κάνεις...

Για 2004+ μοντέλα (generation 1 πάντα), υπάρχει κάτι άλλο που να θέλει προσοχή, όπως το υποπλαίσιο πχ που ανέφερες για τα πιο παλιά?

VANDA
13/03/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΦΙΛΕ ΜΟΥ........


...


Τελικά ανεβαίνει η γυναίκα πάνω για εκδρομή ή μπα; :wave2:

Το Busa δεν το συνέκρινα με FJR (ως συνεπιβάτης πάντα), που όλοι λένε ότι είναι ό,τι καλύτερο για τουρισμό, μιας και 1. δεν το έχω δοκιμάσει και 2. δεν είδα να το έχει ο φίλος στα υποψήφια.

Πάντως, σε σχέση με τα ψηλά on-off ή τα πολύ σκυφτά ss... προσωπικά μου βγαίνει η μέση στην όρθια θέση (και την πολύ σκυφτή) και θέλω να κατέβω να τα σπάσω μετά από κανα δίωρο. Το busa δε με χαλάει, γιατί κάθομαι ΨΙΛΟσκυφτά και με σταθερή ταχύτητα μπορώ να είμαι σαν να κάθομαι σε καρέκλα με τους αγκώνες στα γόνατα. Μπορεί να είναι και θέμα κατασκευής (μου), η οποία έχει βγει και λίγο προβληματική εδώ που τα λέμε..

stako
13/03/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τελικά ανεβαίνει η γυναίκα πάνω για εκδρομή ή μπα; :wave2:

Το Busa δεν το συνέκρινα με FJR (ως συνεπιβάτης πάντα), που όλοι λένε ότι είναι ό,τι καλύτερο για τουρισμό, μιας και 1. δεν το έχω δοκιμάσει και 2. δεν είδα να το έχει ο φίλος στα υποψήφια.

Πάντως, σε σχέση με τα ψηλά on-off ή τα πολύ σκυφτά ss... προσωπικά μου βγαίνει η μέση στην όρθια θέση (και την πολύ σκυφτή) και θέλω να κατέβω να τα σπάσω μετά από κανα δίωρο. Το busa δε με χαλάει, γιατί κάθομαι ΨΙΛΟσκυφτά και με σταθερή ταχύτητα μπορώ να είμαι σαν να κάθομαι σε καρέκλα με τους αγκώνες στα γόνατα. Μπορεί να είναι και θέμα κατασκευής (μου), η οποία έχει βγει και λίγο προβληματική εδώ που τα λέμε..

Μην ξεχνάς βέβαια ότι ακόμα και η άνεση (ή η κούραση αντίθετα) είναι υποκειμενικό θέμα. Εσύ μπορεί να μην κουράζεσαι για πολλούς λόγους, άλλος με το ίδιο ακριβώς μηχανάκι μπορεί να μην αντέχει καν. Όχι μόνο λόγω ύψους και σωματότυπου, παίζει και η ψυχολογία μεγάλο ρόλο (για να μην πω τον μεγαλύτερο) και η διάθεση να προσαρμοστείς ή όχι.

Μου έχει τύχει με το gsxr άλλη να μην αντέχει ούτε μέχρι το περίπτερο και άλλη να μην κατεβαίνει!!! Οπότε μόνο όταν έχω το μηχανάκι θα ξέρω σίγουρα!!! :rotflmao:

irinia
13/03/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καλά έκανες και τα έγραψες όλα αυτά, και σε ευχαριστώ. :)

Μην νομίζεις ότι κι εγώ πιστεύω ότι είναι ΤΟ τουριστικό μηχανάκι το Hayabusa. Είναι όμως κάτι που έχει τουριστικές δυνατότητες αλλά έχει και ένα fun factor. To FJR είναι ένα σκέτο τουριστικό μηχανάκι. Μια πολυθρόνα δλδ με δύο ρόδες. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θέλω κάτι τέτοιο. Όπως το σκέφτομαι ίσως να πάρω ένα busa σχετικά φτηνά, να δω τι λέει και αν δεν μου κάνει το δίνω σε έξι μήνες, άντε κι έχασα ένα χιλιάρικο στην χειρότερη... Ψάχνοντας τιμές είδα ότι τα 2005 παίζουν στα 6 χιλιάρικα περίπου. Είδα κι ένα από κοντά χτες και ήταν οκ (εκ πρώτης όψεως). Πολύ λογική τιμή, δεν αξίζει να πας για πιο παλιό για να κατέβεις στα 4,5-5 χιλιάρικα...

Για μένα όσον αφορά τον τουρισμό είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είμαι οκ, για τον συνεπιβάτη αμφιβάλω κάμποσο καθώς είναι αποκομένος εκεί πίσω (λόγω σκυφτής θέσης του οδηγού).

Δεν κρύβω και ότι με ενάμιση χρόνο απουσίας από γρήγορα μηχανάκια (gsxr) μου έχει λείψει η όλη φάση. Αλλά SS δεν θέλω με τίποτα ξανά, πολύ ειδική και περιορισμένη χρήση που δεν την θέλω. Δυστυχώς βέβαια η τέλεια μηχανή δεν υπάρχει οπότε αρχικά τα βάζεις κάτω στο χαρτί και παίρνεις μια απόφαση. Μετά (αφού το πάρεις) που ξέρεις και στην πράξη βλέπεις τι θα κάνεις...

Για 2004+ μοντέλα (generation 1 πάντα), υπάρχει κάτι άλλο που να θέλει προσοχή, όπως το υποπλαίσιο πχ που ανέφερες για τα πιο παλιά?



ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........



Τά λίγα ψεγάδια του σού τά έγραψα...
Τό πώς θάσαι έπάνω στό μηχανάκι έπίσης.
Γιά τόν ή τήν συνοδηγό.......τό ξαναλέω,σκέτη κούραση,χωρίς άπόλαυση.....
Ή θέση τού όδηγού νά γέρνει μπροστά άντέχεται ,πιάνεις τό τιμόνι.
Ό συνοδηγός όμως....??

Φυσικά καί όταν όδηγάμε............δέ μάς νοιάζει τίποτε.
Ό άλλος όμως άπό πίσω...??

Γιαυτό καί δέ βάζω ποτέ δεύτερο καί τήν έχω μέ τό μονόσελλο.....
γιά νά τό άντέχει ό πίσω καί νά σού λέει ώραία είναι πρέπει νάναι....
ΠΟΛΥ ΚΑΨΟΥΡΑ....

πάντως νά ξέρεις ότι είναι ένα μηχανάκι............ΑΘΡΑΥΣΤΟ


Τό FJR είναι ένα μηχανάκι γιά βόλτα,τουρισμό σκέτη άπόλαυση.
Μπορεί νά κινείται μέ 220-240 πολύ άνετα....


Ή έπιλογή δική σου.........


:wave2:

irinia
13/03/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τελικά ανεβαίνει η γυναίκα πάνω για εκδρομή ή μπα; :wave2:

Το Busa δεν το συνέκρινα με FJR (ως συνεπιβάτης πάντα), που όλοι λένε ότι είναι ό,τι καλύτερο για τουρισμό, μιας και 1. δεν το έχω δοκιμάσει και 2. δεν είδα να το έχει ο φίλος στα υποψήφια.

Πάντως, σε σχέση με τα ψηλά on-off ή τα πολύ σκυφτά ss... προσωπικά μου βγαίνει η μέση στην όρθια θέση (και την πολύ σκυφτή) και θέλω να κατέβω να τα σπάσω μετά από κανα δίωρο. Το busa δε με χαλάει, γιατί κάθομαι ΨΙΛΟσκυφτά και με σταθερή ταχύτητα μπορώ να είμαι σαν να κάθομαι σε καρέκλα με τους αγκώνες στα γόνατα. Μπορεί να είναι και θέμα κατασκευής (μου), η οποία έχει βγει και λίγο προβληματική εδώ που τα λέμε..




Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ............ΟΥΤΕ ΣΤΟ XX ΒΟΛΕΥΟΤΑΝΕ



Έπεφτε συνέχεια έπάνω μου....
Στό Σουζούκι δέν άνέβηκε ποτέ,
καί στά v-strom varadero άπολάμβανε τό ταξίδι.
Τώρα τί νά πώ,μάλλον άγαπάς πολύ,άλλιώς δέν έξηγείται.
Καί μένα τό 83 που τή γύριζα στήν Πελοπόννησο,όλα
τά εύρισκε ύπέροχα......:rotflmao:




:wave2:

irinia
13/03/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μην ξεχνάς βέβαια ότι ακόμα και η άνεση (ή η κούραση αντίθετα) είναι υποκειμενικό θέμα. Εσύ μπορεί να μην κουράζεσαι για πολλούς λόγους, άλλος με το ίδιο ακριβώς μηχανάκι μπορεί να μην αντέχει καν. Όχι μόνο λόγω ύψους και σωματότυπου, παίζει και η ψυχολογία μεγάλο ρόλο (για να μην πω τον μεγαλύτερο) και η διάθεση να προσαρμοστείς ή όχι.

Μου έχει τύχει με το gsxr άλλη να μην αντέχει ούτε μέχρι το περίπτερο και άλλη να μην κατεβαίνει!!! Οπότε μόνο όταν έχω το μηχανάκι θα ξέρω σίγουρα!!! :rotflmao:



ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ



Ή γλύτωσες....???




:wave2:

BUSA MAKIS
13/03/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
[B]Wow, τεράστιες φαίνονται οι βαλίτσες πάνω στο Busa! Πόσα λίτρα είναι οι συγκεκριμένες?

Από προστασία αέρα πως της φάνηκε της γυναίκας σου? Γιατί κι εγώ τα μισά ταξίδια τουλάχιστον θα τα κάνω δικάβαλος...



47 λίτρα η καθε μια.

KRAUSER HAYABUSA SYSTEM (http://www.krauser.de/s_result.php?prod=Suzuki&sel=47)



Ως τα 220 η γυναίκα μου δεν έχει πρόβλημα.

stako
15/03/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ



Ή γλύτωσες....???




:wave2:

Μπα όχι, γλίτωσα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
47 λίτρα η καθε μια.

KRAUSER HAYABUSA SYSTEM (http://www.krauser.de/s_result.php?prod=Suzuki&sel=47)



Ως τα 220 η γυναίκα μου δεν έχει πρόβλημα.

Οκ, σε ευχαριστώ...! :wave2:

Πάντως είναι πολύ υποκειμενικό θέμα η άνεση οπότε...........θα δείξει!!! :)

BUSA MAKIS
15/03/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako




Οκ, σε ευχαριστώ...! :wave2:

Πάντως είναι πολύ υποκειμενικό θέμα η άνεση οπότε...........θα δείξει!!! :) [/B]



Τη καλύτερη δουλειά που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το ταίρι σου και να δοκιμάσετε
να ανεβείτε σε ένα BUSA να δείτε πως είναι ή ακόμα καλύτερα να σας δώσει κάποιος να κάνετε
μια βόλτα.

Marinos-GSXR
16/03/2010, 19:28
εμενα και την γυναικα μου τo busa μας βολευει πολυ καλα(αν σκεφτεις οτι εχει κατσει το ετερον ημιση στα προηγουμενα που ειχα κ41000 και κ61000)αυτο ειναι πολυθρονα!!!!!!παντως οπως και να το κανεις ολα ειναι
υποκειμενικα.αν θες να πας ταπα 2καβαλος και γουσταρει και ο συνεπιβατης πας αν θες να χαζευεις στο δρομο και αυτο το κανει.οποτε το θεμα ειναι αν σου αρεσει εσενα το hayabusa κανει οτι του ζητησεις και δεν ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ!!!!
:beer: :beer: :rotflmao: :wave2: http://DSCI0012_resize


192187

stako
17/03/2010, 11:40
Το καλύτερο θα ήταν να βρισκόταν ένα Busa για τεστ αλλά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Άσε που για να καταλάβεις ένα μηχανάκι πρέπει να το οδηγήσεις κάμποσο και χωρίς άγχος μην γίνει καμιά στραβή (και χωρίς να φταις μπορεί να γίνει). Οπότε θα ξέρω μόνο όταν το......πάρω! :) Its ok μιας και όπως είπα μτχ άντε κι έχασες 1 χιλιάρικο, οκ...

:wave2:

stako
17/03/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Marinos-GSXR
εμενα και την γυναικα μου τo busa μας βολευει πολυ καλα(αν σκεφτεις οτι εχει κατσει το ετερον ημιση στα προηγουμενα που ειχα κ41000 και κ61000)αυτο ειναι πολυθρονα!!!!!!παντως οπως και να το κανεις ολα ειναι
υποκειμενικα.αν θες να πας ταπα 2καβαλος και γουσταρει και ο συνεπιβατης πας αν θες να χαζευεις στο δρομο και αυτο το κανει.οποτε το θεμα ειναι αν σου αρεσει εσενα το hayabusa κανει οτι του ζητησεις και δεν ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ!!!!
:beer: :beer: :rotflmao: :wave2: http://DSCI0012_resize

Είναι υποκειμενικά αλλά η δικιά μου στο GSXR και στο CCM δεν ανεβαίνει ούτε για αστείο, οπότε καταλαβαίνεις!!! :rotflmao:

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα ότι όλα στο μυαλό είναι αλλά τι να κάνεις όταν το μυαλό θέλει άνεση!!! :D

Η φωτό πρέπει να είναι από Λαμία προς Καλαμπάκα, κάπου ενδιάμεσα, σωστά? Σε ένα χωριό που περνάς από μέσα...

Marinos-GSXR
18/03/2010, 20:04
φιλε μου καλη αγορα οτι και αν αποφασησεις!!!η περιοχη ειναι το αρτεσιανο στη καρδιτσα στο δρομο προς τα τρικαλα...καλα ταξιδια!!!!:beer: :wave2:

stako
19/03/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Marinos-GSXR
φιλε μου καλη αγορα οτι και αν αποφασησεις!!!η περιοχη ειναι το αρτεσιανο στη καρδιτσα στο δρομο προς τα τρικαλα...καλα ταξιδια!!!!:beer: :wave2:

Σε ευχαριστώ! :wave2:

vasia
02/06/2010, 19:21
edw sou dixnw ligo pws einai me tis valitses.


200283