PDA

View Full Version : χαρχαρλει vs nexus



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/06/2005, 13:48
ο κοσμος ειναι μαλακας...
ειμαι το πρωι με τον γιο μου με το νεξους στην αθηνων κορινθου στο ρευμα προς αθηνα . καποια στιγμη φτανω στο φαναρι στο δαφνι που ειναι κοκκινο και σταματω διπλα σε ενα χαρλει τερατοδης με βαλιτσες κρεβατοκαμαρα μπανιερα μπιντε κλπ. αναβη το φαναρι πρασινο και ανοιγω το γκαζι και ξεκινω. εχω κανει καποια μετρα και λογο του οτι το επομενο ειναι κοκκινο κληνω το γκαζι και αφηνω το νεξους να κηληση μεχρη να δω απο μακρια να αναβη το επομενο πρασινο να ξαναεπιταχηνω.
ξαφνικα περναει απο κοντα μου η χαρλει βροντοντας και αστραφτοντας νομιζα οτι γινωταν ο τριτος παγκοζμιος και μας βομβαρδιζαν. στο επομενο φαναρι που μας πιανη κοκκινο ο χαρλεας μαρσαρη και με κοιταει επιμονα. ακουω την φωνη του γιου μου μεσα απο το κρανος. ρε μπαμπα αυτος ειναι σοβαρος θελει να τα πατε κοντρα με την φακλανα του? γελαω και δεν απαντω.το φαναρι αναβη πρασινο και η ομοβροντια της χαρλει ξεσικονη τον κοσμο απο το ζορι να ..... φτασι το αθοριβο νεξους που ειναι 3 μηκη μηχανης μπροστα:rotflmao:
το παθημα δεν του γινετε μαθημα και μεχρη να φτασουμε στο ποταμι εχει κεραστη αμετριτους καφεδες και τσαγακια. ο γιαννης κοντεβη να μου πεση κατω απο τα γελια.
δεξια κατω απο την γεφυρα της καβαλας και αριστερα αμεσως με το που αναβη το φαναρι.
το νεξους εχει στριψη και εχει κατεβη απο την γεφυρα και περιμενη τα ριμουλκα να στριψουν την χαρλει.
ερχετε με χιλιομετρα.... το γκαζι στο στοπ λιγο πριν με φτασει και η χαρχαρλει αρχιζη να γινετε ολλο και μικροτερι φιγουρα σους καθρεπτες του νεχους απο την στιγμη που το νεχους γυρναει το μοτερ του στον κοφτη.....
και εδωσε 3-4 φωρες περισοτερα λευτα να παρει χαρλει? γιατι ? δεν του ειπε κανεις οτι η καλυτερη θεσει για τα χαρλει ειναι να τα εχεις στο σταντ:rotflmao: :beer:

dukeandthecity
10/06/2005, 14:03
Ειναι αλήθεια τους πέτυχα και εγώ....

Την ολη αλήθεια ομως δεν την ειπε ο φιλος συμφ(λ)ορητης.

Στο τέλος της διαδρομής τον περίμενε για αναμνηστικές foto.

αριστερα διακρινουμε τον χαρλεα (πω πω βλέμα) και δεξια τον αξιο κατοχο του nexus

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


16590

AFTER
10/06/2005, 14:19
Μπορω να καταλαβω οτι καποιος παιρνει χαρλει για να ειναι κουλαριστος,να το παιξει γκομενος,επειδη ειναι φιλοαμερικανος.............αλλα να παρει χαρλευ για να το παιξει γρηγορος?!?!?!?!?!?!?

Ρε αντε στην μαμακα σου,μαλλον στο μπαμπακα σου που σου εδωσε τα μυρια ρε μπουλη!
Και ασε τις μηχανες δεν ειναι για σενα,παρε κανα ΤΤ καλυτερα...φλωρε!!!

rd350lc
10/06/2005, 15:04
mal..... uparxoun poloi......alla gia allh mia fora den nomizo oti ftaiei to mhxanaki.....ama einai etsi na arxisoume na leme kai gia ta ducati,bmw, ktl. pou kai auta einai liga kai poloi apo mas den mporoume na ta apokthsoume.
sto kato kato oloi se duo rodes einai.....
:wave2:

fire
10/06/2005, 15:38
ειναι πολλοι τυποι με τετοια custom που την εχουν δει γρηγοροι...αυτο που μου την δινει περισσοτερο ειναι που σχεδον κανεις δεν βαζει κρανος αλλα κατι μαντηλες στο κεφαλι και καθονται μες στην μεση, αναμεσα στα αυτοκινητα για να μην τους περασει κανεις :mad: :mad: :mad:

cityfly
10/06/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
ειναι πολλοι τυποι με τετοια custom που την εχουν δει γρηγοροι...αυτο που μου την δινει περισσοτερο ειναι που σχεδον κανεις δεν βαζει κρανος αλλα κατι μαντηλες στο κεφαλι και καθονται μες στην μεση, αναμεσα στα αυτοκινητα για να μην τους περασει κανεις :mad: :mad: :mad:


φυσιολογικό το βρίσκω

μόνο τότε μπορούν να είναι μπροστά από τις άλλες μηχανές

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
10/06/2005, 16:21
Δεν κλέβουμε εκκλησίες..... :nono:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/06/2005, 18:51
δεν μου ειχε ξανατυχη χαρλεας κοντρακιας. συνηθως εχουν την γνωση για το τι καβαλανε και κηνουντε λογικα. τωρα αυτος πως την ειδε?.... δεν καταλαβα μαλων του την ειπε η γκομενα που ειχε απο πισω και σκευτηκε να το πεξη γρηγορος.
αυτο που μου εκανε εντιποση ειναι οτι 1200τοσα κηβηκα και δεν ξερω αν ηταν και μεγαλητερη ουτε να επιταχηνη αξιοπρεπως δεν μπορουσε? δηλαδη εκτως απο την ιδανικη θεση των χαρλει πισο απο την βιτρινα ακουμπισμενη στο σταντ τι στο καλο κανουν καλα και δηνουν τοσα εκατομυρια και της περνουν?
θα μου πης οτι ο μοτοσικλετησμος ειναι τροπος ζωης...
συμφωνο αλλα που ειναι η μοτοσηκλετα στην προκημενη περιπτοση?
μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα....
και δεν ειμαι αντιχαρλεας. μου αρεσουν οπως γιαλιζουν να της βλεπω στην βιτρινα . αλλα μεχρη εκει.

Stergios69
10/06/2005, 18:59
Τώρα ρε γιαγιά αρκούδα τι να περιμένεις...
300 και βάλε κιλά σίδερο, αεροψυκτος κινητήρας 1300 κάτι κυβικά και βγάζει καμιά 50-55 άλογα...
Η πλάκα είναι ότι οι Αμερικάνοι χαρχαλεάδες τρώνε χοντρό δούλεμα από Αμερικάνους που πήραν χαμπαρι τι τρέχει και τους την λένε χοντρά.
Δες εδώ http://www.goingfaster.com/angst/
Ο τύπος έχει ίσως το κορυφαίο αντι-χάρλει site.

Lupo
12/06/2005, 02:36
Επειδή το πρώτο μου "μεγάλο" μηχανάκι, όπως έχω ήδη πει, ήταν custom(Yamaha Virago XV750).
Επειδή δεν το πούλησα ποτέ, κι ας έπαιρνα νεώτερα και άλλου τύπου μοτοσυκλέτες.
Επειδή, τώρα που είμαι στο εξωτερικό, την έφερα μαζί μου, και έχω τουλάχιστον μοτοσυκλέτα, αλλιώς θα πνιγόμουν από την έλλειψη αέρα και ελευθερίας.

Για όλα τα παραπάνω,.... μπορώ να μιλήσω?

Αν κάποτε μπορούσα, θα ήθελα να είχα πολλά μοτόρια.
Αλλά θα ήθελα να είχα και MX, και on-off, και SS, και touring, αλλά και custom.

Είμαι ερωτευμένος με την μοτοσυκλέτα γενικώς.
Με όλη της την ιστορία, την ελευθερία, την αγνότητα των ανθρώπων της, και την ντομπροσύνη τους.
Άσχετα με την κατηγορία που μπορεί ν'ανήκει μοτοσυκλέτα μας, δεν πρέπει να μας κατατάσει σε Α, Β ή Ω κατηγορίας μοτοσυκλετιστές.
Γνώρισα κατόχους παπιών, που ήταν πολύ περισσότερο αλήτες -μηχανόβιοι-δικά μας παιδιά, από κάτι τυπάκια με πολύ μεγαλύτερου κυβισμού μοτόρια (ας μην πω μοντέλα, έστω στην τύχη, για να μην παρεξηγηθεί κανείς), που δεν ήθελα να λέμε ότι ανήκουμε στην ίδια κατηγορία μελών της κοινωνίας μας. Των μοτοσυκλετιστών. Ντρεπόμουν να λέω ότι είμαι μοτοσυκλέτιστής άν ήταν κι αυτός ,ο φιγουράκιας,ο άσχετος, ο μοδάκιας.

Το ότι, τώρα, κυκλοφορώ με την "γριά" μου (XV750), με κάνει λιγότερο μοτοσυκλετιστή? Αν είχα κρατήσει κάποιο άλλο μηχανάκι που είχε περάσει απ'τα χέρια μου , ένα ss ας πούμε, θα με κάνατε περισσότερο παρέα?

Το καστομάκι, το γουστάρω, και πείτε με ανώμαλο. Πάντα το γούσταρα.
Και το ss το γουστάρω.
Και το on-off.
Ένα ΧΧ ζαχαρώνω τελευταία. Την γριά μου, θα την κρατήσω, όπως πάντα.
Αν τύχει να με πετύχετε στον δρόμο να οδηγάω την γριά μου, φτύστε με, γιατί το μοτόρι μου, δεν αξίζει να είναι στον μοτοσυκλετιστικό κύκλο.
Αν οδηγάω το ΧΧ, ή ότι άλλο μπορεί να έχω πάρει, ας συζητήσουμε για το πως κατεβαίνουν τ'άλογα του στον δρόμο, και για μπύρες!

Απλά για την ιστορία.
1.Τα harley τα ξεφτύλισαν κάτι τυπάκια που έπρεπε να έχουν μοτοσυκλέτα , λόγω μόδας και πρεστιζ, όπως επίσης,ως συνήθως, το αμερικανικό μάρκετιγκ και τ'αμερικανάκια.
Κατά τ'άλλα, είναι μία εταιρία, με την δική της ιστορία.
2.Όταν πήρα την γριά μου,στα ίδια περίπου λεφτά είχα βρεί ένα sportster κι ένα CBR400RR Gull Arm. Δεν πήρα το CBR γιατί ήθελα custom τότε, για την ιδέα.Δεν πήρα το sportster γιατί αν και κανονικά ήταν η ΙΔΕΑ, στην πραγματικότητα ήταν η η αηδία, γιατί στον βωμό της μόδας είχε θυσιαστεί όλη η Harley, και κάθε μαμόθρεφτο που ήθελε ν'αποδείξει ότι τελικά τα 17 χιλιάρικα που έδωσε ο πατέρας του στην νοσοκόμα για το "αγόρι" την ώρα που γεννήθηκε, δεν πήγαν άδικα, αγόραζε ένα Harley.
3.Το ότι φοράω full-face και δερμάτινο με προστατευτικά, είτε με παπί, είτε με την γριά, είτε με κάποιο "αεροπλάνο" μπορεί να μην με κάνει αποδεκτό στην ομάδα του Χαρλεά που συνάντησε ο Αρκούδας, αλλά εγώ είμαι εντάξει για μένα.
4.Μπορεί να ξύνω μαρσπιέδες στην γριά, αλλά δεν είμαι μ@λ@κ@ς να στήνω και κόντρες στο φανάρι με εργαλεία που φτιάχτηκαν γι'αυτήν την δουλειά.



Σας κούρασα, αλλά δεν μ'αρέσουν οι διακρίσεις και οι γενικότητες.
Δεν κάνει το μοτόρι τον οδηγό.

Μην τους βάζετε όλους στα ίδια τσουβάλια!

:beer: :beer: :beer: :beer:

free rider
12/06/2005, 07:19
ρε Γιώργο...τι να κάνει το παλουκάρι με την χάρλευ???

που να ξέρει οτι έμπλεξε με τον ....













ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
12/06/2005, 22:53
Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη μερικων μοτοσυκλετιστων και συγκεκριμενα μιλαω για το ποστ αυτο και τον συγραφεα του??:confused:

Τον<< ενοχλησε>> λεει οτι ο χαρλεας το επαιζε γρηγορος και του εριξε λεει ενα τσαγακι με το νεχους και δικαβαλο το νεχους ενα υπερμεγεθες ΣΚΟΥΤΕΡ 500 cc απο τα καλα ομολογουμενος σκουτερ στην κατηγορια του που ομως δεν παυει να ειναι ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ και απο το μονο που εξαρταται απο το αν θα σταματησει ειναι απο το ποση δυναμη θα βαλεις στα δαχτυλα σου .. Αρχισε και πλακωνοταν με το τσουκ-μποξ που εχει επιδοσεις 250 cc που σταματαει στα 80 κμ σε περισσοτερα μετρα απο οτι τριαξονικο και μου το ποσταρες να μου πεις τι??? :confused:



δεν μου ειχε ξανατυχη χαρλεας κοντρακιας. συνηθως εχουν την γνωση για το τι καβαλανε και κηνουντε λογικα. τωρα αυτος πως την ειδε?.... δεν καταλαβα μαλων του την ειπε η γκομενα που ειχε απο πισω και σκευτηκε να το πεξη γρηγορος.αυτο που μου εκανε εντιποση ειναι οτι 1200τοσα κηβηκα και δεν ξερω αν ηταν και μεγαλητερη ουτε να επιταχηνη αξιοπρεπως δεν μπορουσε? δηλαδη εκτως απο την ιδανικη θεση των χαρλει πισο απο την βιτρινα ακουμπισμενη στο σταντ τι στο καλο κανουν καλα και δηνουν τοσα εκατομυρια και της περνουν?
θα μου πης οτι ο μοτοσικλετησμος ειναι τροπος ζωης...
συμφωνο αλλα που ειναι η μοτοσηκλετα στην προκημενη περιπτοση?
μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα....
και δεν ειμαι αντιχαρλεας. μου αρεσουν οπως γιαλιζουν να της βλεπω στην βιτρινα . αλλα μεχρη εκει. :eyepop: :eyepop:


Τωρα προσπαθω να καταλαβω τι θελει να πει ο ποιητης με την φραση....<<μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα......>>

????
:confused: :confused:

1) ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΧΑΡΛΕΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟ..
2) ΟΤΙ ΠΑΤΑΩ ΜΕ ΝΕΞΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟ..

ΥΓ..ΜΠΟΡΩ να καταλαβω αρκετα καλα οτι ειναι δικαιωμα καθενος να μην του αρεσει μια κατηγορια μοτοσυκλετιστων αλλα μεχρι να φτασουμε να πουμε την φραση.... <<μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα......>> παει πολλυ..
Σε αλλους δεν αρεσουν οι παπακηδες σε αλλους οι χαρλεαδες και σε αλλους οι στρηταδες ..Αλλα να προσπαθω να μειωσω αυτην την κατηγορια με γελοια παραδειγματα <<κοντρας και φρασεων>> μου ηρθε καπως.....Δηλαδη για να καταλαβω ο χαρλεας δεν εχει τους ιδιους κυνδινους με σενα που καβαλας το χχ το xt η τον δουκα???

ΥΓ 2 σορρυ για το καπως ειρωνικο του μηνυματος μου απλα μου βγηκε...

:rolleyes: :wave2:

sonic22
12/06/2005, 23:24
<<μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα......>>

η αληθεια πιστευω κρηβετε καπου αναμεσα σε ολα αυτα που λετε..

οτι εχει δυο τροχουσ εινια δικυκλο..
το δικυκλο δεν κανει τον μοτοσικλετιστη...

υπαρχουν πολοι που οδηγανε παπια αλλα δεν θεορουν τουσ εαυτουσ τουσ μοτοσικλετιστες ή εστω ενδιαφεροντε μονο για την μετακινηση τους με το ποιο γρηγορο μεσο...

υπαρχουν και πολοι με τρομερεσ μηχανεσ που αποτρεπουν στα παιδια τουσ να καβαλησουν μηχανη και γενικα διαδηδουν μια αντημοτοσικλετιστικη αντιληπση...

προσπικα αντηπαθω τα ΗD. Και να μου χαριζανε θα το εδηνα πισο..
αλλα αυτο δεν λεει τιποτα...

υπαρχουν καλοι και κακοι μοτοσηκλετιστες... προσοπικα προτιμω να αποφευγω τουσ κακους με καθε κοστοσ.

Lupo
13/06/2005, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
<<μην τα ισοπεδονουμε ολλα οτι εχει δυο τροχους δεν ειναι και μοτοσικλετα......>>

η αληθεια πιστευω κρηβετε καπου αναμεσα σε ολα αυτα που λετε..

οτι εχει δυο τροχουσ εινια δικυκλο..
το δικυκλο δεν κανει τον μοτοσικλετιστη...

υπαρχουν πολοι που οδηγανε παπια αλλα δεν θεορουν τουσ εαυτουσ τουσ μοτοσικλετιστες ή εστω ενδιαφεροντε μονο για την μετακινηση τους με το ποιο γρηγορο μεσο...

υπαρχουν και πολοι με τρομερεσ μηχανεσ που αποτρεπουν στα παιδια τουσ να καβαλησουν μηχανη και γενικα διαδηδουν μια αντημοτοσικλετιστικη αντιληπση...

προσπικα αντηπαθω τα ΗD. Και να μου χαριζανε θα το εδηνα πισο..
αλλα αυτο δεν λεει τιποτα...

υπαρχουν καλοι και κακοι μοτοσηκλετιστες... προσοπικα προτιμω να αποφευγω τουσ κακους με καθε κοστοσ.

Δεν μιλάω για άλλες χώρες.
Έστω μόνο για την Ελλάδα.
Κάποια H.D., κάποια Enfield, κάποια BSA,κάποια BMW και άλλα, έγραψαν την ιστορία τους, για να είμαστε στην θέση να δηλώνουμε μοτοσυκλέτιστές και να έχουμε το δικαίωμα αυτό!

Κυρίως, αυτός που δεν ξέρει την ιστορία του, δεν έχει μέλλον!

Μπορεί να είναι ένας στους 100 Χαρλεάδες,που να είναι μοτοσυκλετιστής. Μπορεί ένας στου 1000.
Όμως είναι, αυτός ο ένας.

Από τι ξεκινήσατε? Από ένα παπί? στην καλύτερη , ένα 125?
Αν όλος ο μοτοσυκλετιστικός κόσμος, θεωρούσε ότι δεν ανήκετε σ'αυτούς κι ότι το παπί σας ή το 125 σας δεν είναι μοτοσυκλέτα, σε ποιά θέση θα βρισκόσασταν?

Δεν θέλω να πάρω Χάρλεϋ, για ένα μόνο λόγο. Έχω κάστομ. Δεν χρειάζομαι κι άλλο. Πρέπει να ξαναπάρω ένα on-off τώρα ή ένα touring.
Αλλά αν στο χαρίσουν, τελικά , sonic22, θα μου το δώσεις?
Είναι μοτοσυκλέτα! Πίστεψε με!

sonic22
13/06/2005, 00:37
re si lupo... poios eixe:

"Κάποια H.D., κάποια Enfield, κάποια BSA,κάποια BMW και άλλα"

sthn ellada?????:confused: :confused:

egw kati zundap kati floretes kai kati c50 thimame na eixane meta tin katoxi...

ade kai kamia vespa ama eixes trela leuta i kamia bmw twn germanwn...

an ta H.D htan pragmatika costom (idiokataskeues choper akrivos sta metra tou pelati) tha edina trela respect kai as min mu aresan...

edw milame gia agorasmeni kai prokataskeuasmeni magia kai adriliki...

(kai gia na min mou tin pesete oloi oi H.D den milaw gia olous alla prepei na paradextoume pws iparxoyn poloi tetioi H.D.)

anthropoi pou zhthma einai an kanoun 200 km ton xrono me tin mixani...

alla kai pali auta einai mikra problimata gia ton kosmo twn filwn twn mixanwn..

:beer: :sun: :beer:

sonic22
13/06/2005, 00:40
sorry που εγγραπσα σε greeklish πριν γραπσει κανεισ αλλοσ αλλα βιαζομουνα...

να το χαναγραπσω?

και μαζι 100 φορεw "πειτε οχι στα βαρβαρα greeklish"?

:lol: :rotflmao: :lol:

rd350lc
13/06/2005, 03:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
[B]
an ta H.D htan pragmatika costom (idiokataskeues choper akrivos sta metra tou pelati) tha edina trela respect kai as min mu aresan...

edw milame gia agorasmeni kai prokataskeuasmeni magia kai adriliki...

edo kaneis ena mikro lathaki... otan perneis mia HD ksereis oti eiparxei apo piso mia terastia apilogh apo aftermarket oste na xtishs thn dikh sou monadikh motosukleta (ektos an eisai toso blakas kai to krathseis mama), (gia to magia kai andriliki den sxoliazo giati pleon h moda perase kai oi magkes pleon pernoun varadero h pistiarika). telos gia na atiparataxtho kai sthn giagia epidh exo kanei bolta HD amfibalo para polu sto oti eidhka se fanaria-eutheies mporei na tou fugei ena scooter 500cc. (xoris na thelo na po oti h giagia leei psemata gia to skhniko pou egine)
:wave2:

Lupo
13/06/2005, 07:35
Φίλε sonic22,

Η ιστορία της μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα, δεν ξεκίνησε μετά τον 2ο ΠΠ αλλά πολύ νωρίτερα.
Τα Harley που σου λέω, ανήκαν στην ελληνική αστυνομία.
Τα Enfield και τα BSA τα είχαν φέρει μαζί τους οι σύμμαχοι,ή τα έφερναν κάποιοι γόνοι πλουσίων οικογενειών και κατά λάθος, βοήθησαν την μοτοσυκλετιστική ιστορία στην Ελλάδα, τα BMW τα άφηνα πίσω τους οι κατακτήτες, και οι δικοί μας, ότι έβρισκαν το έπαιρναν, αν δεν τους έπαιρναν χαμπάρι οι ανώτεροι τους, και το κάνανε δικό τους , λόγω βαθμού.

Βαριέμαι να υπερασπιζομαι την μοτοσυκλέτα κάποιων άλλων. Ας το κάνουν οι ίδιοι.

Ξέρεις ότι υπάρχουν on-off ή touring, που η μόνη τους αποστολή, είναι τα 8-10 χιλιόμετρα ως την καφετέρια?
Το ξέρεις, έ?
Πρέπει να λέμε ότι δεν είναι μοτοσυκλέτες, αυτή η κατηγορία?
Απλά δεν είναι μοτοσυκλέτιστές αυτοί. Είπα και πρίν. Είναι μοδάκηδες και δεν τους μπορώ.

Και κάτι ακόμα....... για να σεβαστείς ένα custom, πρέπει να έχει 8000 λιλιά και χαϊμαλιά και ο οδηγός του να κρέμεται από το τιμόνι σαν πιθήκι?Κάτι πιό νορμάλ δεν σου κάνει? Γιατί εμένα μ'αρέσουν τα στυλ dragster. Αλλά αυτό που λέω είναι ότι...
Η μοτοσυκλέτα είναι προσωπική υπόθεση.

Κι ας μην έχουν γκάζι, (μόνο αν το ψάξεις το μοτόρι, μπορεί να σου βγάλει πολλά αλόγατα, αλλά πανάκριβα)
ας μην στρίβουν (μόνο αν του τα χώσεις για βελτιώσεις, και να έχεις χέρια, που τότε θα πάθεις πλάκα, και από το πόσο στρίβει το θεριό, αλλά κι από το πόσο σου κόστισε!)
και ...
και...
!!!
Είναι μοτοσυκλέτα με ιστορία, που αν δεν την είχε ξεσκίσει το αμερικάνικο μαρκετινκ, (βλέπε μπλουζάκια, κράνη,δερμάτινα χωρίς προστασία εκτός από το σήμα HD, παντελόνια μετο γνωστό σήμα, κατσαρολικά, στο σχήμα που έχει το φιλτροκούτι τους, προφυλακτικά πάντα με το γνωστό σήμα στην κορυφή τους......)
και τις υπερβολικές τιμές της,
τότε θα έιχε διαφορετική θέση,σήμερα κι ας εξακολουθούσε να βγάζει τα περισσότερα μοντέλα της, custom.

Αυτά.
Είναι πολύ πρωί.
Τώρα πίνω τον καφέ μου.
Νυστάζω.
Και για μία ακόμη φορά κέρδισε η Yamaha και ο Rossi!:smilea:

:beer: :beer: :beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/06/2005, 08:58
μοτοσυκλεττα για εμενα πρεπει...
να εχει δυο τροχους... και η χαρλει εχει.
ενα τιμονι... και η χαρλει εχει.
μοτερ, σελα, ρεζερβουαρ κλπ.... και η χαρλει εχει.
να στριβη ναι να ελισετε ακομα και σε επαρχιακους δρομους....η χαρλει δεν το κανει.
να ταξηδευη ανετα...η χαρλει δεν το κανει καθε 100 χιλομετρα φτιαχνεις της μασελες σου..
να επιταχηνη....η χαρλει δεν το κανει.
να φρεναρι...η χαρλει δεν το κανει.
να καθεσε ανετα εχωντας το δυνατον καταλληλη θεση...η χαρλει δεν το κανει.
να εχει αυτονομια ταξιδιου.....η χαρλει δεν το κανει.
να.......η χαρλει δεν το κανει.
να.......η χαρλει δεν το κανει.
να .......η χαρλει δεν το κανει.
να .......η χαρλει δεν το κανει.
Ε ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ?.
αυτα που κανει τα κανει και ενας αγροτης με το τρακτερ.
η χαρλει ειναι μια ιδεα .... συμφωνο.
ας μηνουν ομως με την ιδεα τους και ας μην το παιζουν γκαζιαρηδες. μηχανοβοιοι ειναι αλλα με λαθος δυκικλο κατω απο τα ποδια τους. ακομα και τα γιαπονεζικα καστομ ειναι ετη φωτος μπροστα τους.
οδηγησα το βε ροουντ στην εκθεση για να δω το τι ερεση στης χαρλει.
ασπρισαν τα λιγα μαλια που εχω. αν ειναι δηνατον να λεγοντε μοτοσικλετες αυτα τα επικηνδηνα πραγματα. και εχω οδηγηση γιαπονεζικα καστομ (βιρακο, σαντοου, βουλκαν κλπ) και ειναι πραγματικα μοτοσικλετες. ενω τα χαρλεη δεν ειναι. ειναι ενα ματσο απο σηδερικα (πολυ εμφανισημα οφηλω να ομολογησω )αλλα οταν κατασκευαστηκαν ειχαν σκοπο να ταξιδευουν σε εφθεια στης αμερικανηκες σαβανες για ωρες. το ιδιο και οι τρατες. ταξιδευουν στο πελαγος για ωρες αλλα δεν το παιζουν κρις κραφτ.
και αυτο με πιραξε και εγραψα το ποστ.
ρε φιλε εχεις ενα κατερπιλαρ που η δουλια του ειναι να σκαβη. τι θελεις και το πεζης οτι εχεις σακσοραλο?
και μην σηγκρηνη κανεις της BSA NORTON ENFIELT BMW με της χαρλεη προσβαλετε της μοτοσηκλετες ετσι.

hornet
13/06/2005, 10:31
χαχαχ να και ενα υγιες ποστ!
Χαρλευ εταιρια με τη δικια της ιστορια αυτο δεν ενοχλει κανενα το προβλημα ειναι οτι τωρα τελευταια και χαρην του μαρκετινκ εχει γινεις status του κολωνακιου και κατι κακομοιραιων που νομιζουν οτι καβαλανε πορσε (σε αντιστοιχια!!) εκει ειναι το φαουλ με αποτελεσμα τα σκουτερ-Ζ125-dynamik125 να κανουν πανυγηρια αμα πετυχουν κανα τετοιον,για μεγαλυτερα δεν συζηταω ειναι πολυ το ξυλο και γινεται ακαταλληλον!

sonic22 εχεις λαθος για τα παλια μηχανακια εγω εχω καβαλησει bmw r25,r26,r6x(δεν θυμαμαι το τελευταιο νουμερο) horex,muchless αυτα που λες τα βρισκεις ευκολα απλα λογω του νεαρου της ηλικιας δεν τα χεις προλαβει!(χαχαχα οχι δεν γεννηθηκα το 50 απλα τη δεκαετια του 80 ηταν της μοδος) πιο φτηνα επαιρνες κανα τετοια παρα παπι c50 η er50 rd κλπ!

Boxer
13/06/2005, 10:50
Aν δεν εχεις καβαλησει μηχανη της δεκαετιας του 50 , να ριχνεις 5-6 μανιβελιες , να σου μενει που και που και να την σπρωχνεις , να εχεις ταλαιπωρηθει ρε παιδι μου λιγο , δεν θεωρεισαι μηχανοβιος._:rotflmao:

Μου μαθατε ολοι στις μιζες και στα μαλακα αμορτισερ και στα μηχανακια χωρις κραδασμους.

ΚΩΛΟΦΛΩΡΟΙ:rotflmao:

:beer:

Lupo
13/06/2005, 10:58
Καλημέρα ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

Παρών. Εγώ είμαι ο ιερόσυλος που έβαλε στο ίδιο τσουβάλι, BMW, BSA, Norton κτλ.

Όπως είπα, μίλησα για την αρχή της μοτοσυκλέτας αυτής. Πρίν να την κάνουν σούργελο τα τυπάκια που φοράνε παντελόνι χάρλευ, μπλούζα χάρλευ, στριγκάκι χάρλευ και μαντίλι-μπαντάνα χάρλευ , ανοίγουν το κασετόφωνο που ήδη έχουν εγκαταστήσει (είναι ειδική βελτίωση που χαμηλώνει το κέντρο βάρους, αλλά που να ξέρετε εσείς με τα ss. :lol: ), για ν'ακούει το Born to be wild, στην απόσταση 10' , μέχρι την κοντινή καφετέρια του.

Αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω κάτι τυπάκια, που γουστάρουν το μηχανάκι τους, ακόμα κι αν είναι χάρλευ, και ντύνοντε κανονικά, όπως ένας μοτοσυκλετιστής πρέπει να ντύνεται, με το καλό του το κράνος, κάνει σέρβις μόνος του στο μηχανάκι του, γιατί απλά θέλει, του κάνει βελτιώσεις , κυριώς για την καλύτερη οδηγική συμπεριφορά, και το λιώνει στα χιλιόμετρα.

Απλά γι'αυτόν λέω , ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.
Και παπί να είχε, και μοτοποδήλατο, και 1000άρι και οτιδήποτε, για μένα αυτός είναι εντάξει.

Όταν στην αρχή , είχα μόνο την "γριά" , γυρνούσα την μισή Ελλάδα , σε όλα σχεδον τα τερέν, ας ήταν ακατάλληλη η μηχανή για να κατεβαίνω Τρίπολη με σταθερά 180,γιατί έτρωγα όλο τον αέρα. Αλλά και τώρα, που έχω μόνο αυτήν , παλι, και δεν σταματάω να κάνω διαδρομές. Δεν είμαι άξιος να θεωρούμε μοτοσυκλετιστής?
Απλά γι'αυτούς λέω , βρε ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.
Κι ας έχουν και χάρλευ.
Γιατί , όλα αυτά που ΔΕΝ έχει η Χάρλευ, όπως πολύ σωστά είπες, Δεν τα έχει και το Virago 750.Απλά έχει παραπάνω γκάζι απ'αυτά, λίγο καλυτερα φρένα, και άμα ξέρεις, στρίβει καλούτσικα. Αλλά εξακολουθεί να είναι κάστομ.
Όλα τα ΔΕΝ για το Χάρλευ, είναι ΔΕΝ και γι'αυτήν.
Άρα, ... ανήκω στην ίδια κατηγορία, αυτήν την στιγμή της ζωής μου?
Του βλακάκου, που πάτησες , στην Καβάλας?

Αυτά.... και πολύ φιλικά!

:beer: :beer: :beer:

Lupo
13/06/2005, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Aν δεν εχεις καβαλησει μηχανη της δεκαετιας του 50 , να ριχνεις 5-6 μανιβελιες , να σου μενει που και που και να την σπρωχνεις , να εχεις ταλαιπωρηθει ρε παιδι μου λιγο , δεν θεωρεισαι μηχανοβιος._:rotflmao:

Μου μαθατε ολοι στις μιζες και στα μαλακα αμορτισερ και στα μηχανακια χωρις κραδασμους.

ΚΩΛΟΦΛΩΡΟΙ:rotflmao:

:beer:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Δώσε κι άλλαααααααααααα!
:rotflmao: :rotflmao:

σιγά μην σκίσετε τις δαντέλες
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hornet
13/06/2005, 11:10
χαχα ασε γιατι τη σημερον ημερα ολα ειναι ευκολα!!


Χαχαχα αμα μεινεις απο μανιατο (muchless) η απο αυτοματο (bmw) τοτε καταλαβαινεις τη διαφορα...σε μια περιπτωση φιλος καταφερε και ξηλωσε το κυλινδρο απο τα μπουζονια και πηγαινε πανω κατω ο κυλινδρος μαζι με το πιστονι!!!!!!!!!!!!(θεικο!!!)


καλα τα πινιον απο τα διαφορικα δεν τα συζηταω!!

Lupo
13/06/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
..................., να ριχνεις 5-6 μανιβελιες , να σου μενει που και που και να την σπρωχνεις , να εχεις ταλαιπωρηθει ρε παιδι μου λιγο , δεν θεωρεισαι μηχανοβιος......................

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καβάλας και Κηφισού εώς Καλλιθέα σπρωχτό,
μετράει?????

Για να μήν τ'αφήσω παρατημένο εκεί, και το σηκώσουν.
Κινητό δεν έπαιζε τότε.



Ήταν μπιέλα τελικά και τα ρήμαξε όλα.


Τι βλάκας που έιμαι!!!


Έχω σπρώξειιιιιιιιιιιιιιιιιιι σε πολλόυυυυυς δρομους......
Έχω σπρώξει......
μα στην Αθήνα, πιο πολύυυυυυ

sonic22
13/06/2005, 11:54
"sonic22 εχεις λαθος για τα παλια μηχανακια εγω εχω καβαλησει bmw r25,r26,r6x(δεν θυμαμαι το τελευταιο νουμερο) horex,muchless αυτα που λες τα βρισκεις ευκολα απλα λογω του νεαρου της ηλικιας δεν τα χεις προλαβει!(χαχαχα οχι δεν γεννηθηκα το 50 απλα τη δεκαετια του 80 ηταν της μοδος) πιο φτηνα επαιρνες κανα τετοια παρα παπι c50 η er50 rd κλπ!"

δεν λεω τα μηχανακια που λετε υπηρχαν στην ελλαδα.. αλλα μετα δεν ηταν η μεγαλη διαδοση των μοτοσικλετων στην ελλαδα?
οταν αγοραζαν τα zundap,τα καρελια,τισ φλορετεσ και vespia και αργοτερα και τα c50??

δεν αντιλεγω πωσ υπηρχαν "φνατικοι" hobbistes μοτοσικλετιστες αλλα για ποσουσ μιλαμε και για ποσα Κm τον χρονο?? (πραγματικα ρωταω γιατι δεν ξερω..)

παντοσ για την ιστορια και μονο να πω πωσ στο νησι υπαρχει ενασ παπουσ αανω των 80 με μια enfield (750cc alla borei na kanw lathos) και την κικλοφορει καθημερινα (με 30-40Κm)..

τρομερο μηχανιμα.. και καθολου να μην ξερεισ καταλαβαινεισ οτι κατι τρεχει...

ea6gka
13/06/2005, 11:58
χεχε , θεσσαλονικη , απο τη κρηνη μεχρι το carrefour στην εθνικη προς χαλκιδικη μετραει?:D

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/06/2005, 13:04
Lupo


Του βλακάκου, που πάτησες , στην Καβάλας?
------------------------------------------------------------------------------------
οχι ερχομενος απο ασπροπυργο ξεκηνησε η ιστορια στο φαναρι του δαφνιου και πιγεναμε φαναρι σε φαναρι. ηταν τοσο χαζος που δεν καταλεβενε οτιτα σκουτερ δεν πιανοντε στα φαναρια. μετα εστριψα στην αθηνων λαμιας προς λαμια και απο τα πρακτορια του κηφησου και μεχρη την γεφυρα του ροσινιολ ειχε χαθη απο τους καθρεπτες μου. μεχρι και ο γιος μου με το ρανερ VX125 το τετραχρονο οταν ημουν με το ZZR ιδρωνα να τον παρω στα φαναρια. ειναι θεμα αναλογιας κιλου ανα ηππο κατ αρχην και μετα η αυτοματη μεταδοση κερδιζη στης αλαγες.
1) μην μου λες οτι το βιρακο ειναι λιγο πιο καλο απο της χαρλεη .... ειναι ΠΟΛΥ πιο καλο απο της χαρλεη. στην εκθεση που πηρα το βε ροαντ ανοιγω το γκαζι μηλαμε για φοβερη επιταχηνση εχω να το λεω. αλλα..... οτι επιταχηνη πρεπει να επιβραδηνη......
μου εφυγαν τα μαλια και τα υποληπα ασπρισαν οταν απο τα 60 προσπαθησα να φρεναρω. εβλεπα τον τοιχο να μου ερχετε και ενω ειχα ανεβη πανω στο πεταλι του φρενου και ειχα δαγκοση την μανετα αυτο δεν σταματαγε. μετα αποφασισα να στριψω:rotflmao:
εστριψα το τιμονι αυτο ελαφροσε και ...... η μοτο πιγενε ισια:eyepop:
κλπ κλπ
2) εγω δεν λεω οτι αυτοι που καβαλανε χαρλεη δεν ειναι μηχανοβοιοι. απλα οτι τους παραπληρωφορισανε και δεν εχουν καταλαβη οτι αυτο που καβαλανε οσο και να το πεδευουνε δεν ειναι μηχανη.
και μαλιστα εχω φιλους με χαρλεη που δεν εχω προβλημα να τους το λεω αυτο.
η απαντηση τους ειναι οτι καβαλανε κατι που τους αρεση. περι ορεξεως κολοκιθοπηττα λοιπων.
αλλα δεν το παιζουν γρηγοροι:nono:

Lupo
14/06/2005, 13:17
Εντάξει!
Αυτό το "ΠΟΛΥ" με έλιωσε!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Χρόνια είχα ν'ακούσω ότι το virago μου είναι πολύ καλύτερο από κάτι άλλο!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Χρωστάω μπύρες, όπωσδήποτε!:beer:

Όσο για το άλλο θέμα, παραδέχομαι ότι έχω οδηγήσει Χάρλευ, μόνο για πολύ λίγο, κάποιων γνωστών.
Για τα 1340άρια, το μόνο που λέω, έιναι ΡΟΠΗ!
Κατα τ'άλλα δεν αξίζουν και πολλά σαν μοτόρια. Αλλά κι απ'την άλλη, δεν νομίζω ότι θα την έπαιρνε κάποιος για τις επιδόσεις της, αλλά γιατί την είδε και την ερωτεύτηκε. Κι απλά σέβομαι τον έρωτα του.
Το sportster έλεγε κάτι παραπάνω, και έμοιαζε με το virago μου πάντως.
Αλλά επειδή τα είχα οδηγήσει πολύ λίγο, και δεν τα είχα λιώσει όπως το δικό μου, δεν μπορώ να συγκρίνω.
Και πάλι πιστεύω,πως όπως έστριβα το cbr τελείως διαφορετικά απ'ότι με την "γριά", όμως μπορούσα να στρίβω και με τα 2, έτσι νομίζω , ότι αν κάποιος μάθει το sportster του, θα τα κατάφερνε.

Πάντως συμφωνώ μαζί σου, ότι το τυπάκι δεν πήγαινε καλά!
Καλά , δεν ήξερε από πρίν ότι στα φανάρια δεν μπορούσε να σε πάρει, δεν το έμαθε στο πρώτο φανάρι που δοκίμασε?
Ούτε στο δεύτερο?
Μπορεί ακόμα να συνεχίζει, προσπαθώντας με άλλα σκούτερ.
:lol: :lol: :lol:

Και είπαμε! Για αυτό που είπες για την "γριά ", χρωστάω.........


16905

OldMan
14/06/2005, 14:51
:wave2: :wave2: :wave2:

Gentlemen, επειδή βλέπω ότι ξαναγίνατε ευγενικοί, θα έρθω εν πρώτοις να συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο rd350LC, στο ότι σε φαναρίσια κόντρα ΔΕΝ μπορείς να ρίξεις σε Harley και τον Θεό γκόμενο να έχεις !!!

(Εκτός του ΑΠΟΛΥΤΑ παραγματικού παραπάνω ισχυρισμού, εξηγείται και πολύ απλά αν ληφθούν υπόψη - ασήμαντοι σε πολλούς - παράγοντες όπως: επιφάνεια ελαστικού, τιμή Ροπής, στροφές που αυτή κορυφώνεται, εύρος στροφών που παραμένει μέγιστη κ.λ.π.).

Όσο για την "επιλεκτική" λογική του ΑΡΚΟΥΔΟΥ, θα συμφωνήσω αν παραδεχτεί ότι το π.χ. CBR1100 RRRRRRRRR ή οποιοδήποτε αντίστοιχο μηχανάκι, ΠΑΥΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ να κατατάσεται στις μοτοσυκέτες επειδή βγήκε το αντίστοιχο του β! εξαμήνου και ζυγίζει 1/2 κιλό λιγότερο (άρα το προηγούμενο αυτομάτως γίνεται τρακτέρ) ή φρενάρει με 0,5 pNt λιγότερη πίεση στην μανέτα ή ότι στον πούτσο άλλο μπορεί να διαφοροποιήσει μια μηχανή από μια άλλη....



:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ. 1

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως εμπάθεια με τα HARLEY, αλλά είχα για 3 χρόνια ένα WLA 750 του '43 φτιαγμένο chopper και ΟΝΤΩΣ έριχνε στα αυτιά σε Bol d'or 900 στα φανάρια της Αλίμου....

Υ.Γ. 2

Το ότι είναι φτιαγμένα με νοοτροπία που σε αναγκάζει (αν θέλεις να συνεχίσεις να τα οδηγείς) να ΜΗΝ έχεις καμία σχέση με SS και γυροσκοπικά φαινόμενα και αλλαγές ξυστρών γονάτων κάθε βδομάδα, είναι πιστεύω γνωστό και πιθανόν από εκεί να ξεκινούν και οι αντιπαλότητες - αντιπαραθέσεις ....

adam_tsouk
14/06/2005, 19:58
Μα καλά, τι συγκρίνετε;

:rotflmao: :rotflmao:


Πάντως χτες όταν έβγαζα τη μηχνανή από το γκαράζ ήταν ένας χαρλεάς και με καλοκοίταζε!
Μήπως τους αμολήσανε χτες; :lol: :lol:

Lupo
14/06/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Μα καλά, τι συγκρίνετε;
Κάποια είδη μοτοσυκλετών.

2 σελίδες έχουμε γράψει δεν το κατάλαβες ακόμα?
:rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk

Πάντως χτες όταν έβγαζα τη μηχνανή από το γκαράζ ήταν ένας χαρλεάς και με καλοκοίταζε!
Τι είναι αυτή η μηχνανή που μπαίνει και σε γκαράζ, ρε σύ?

Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk

Μήπως τους αμολήσανε χτες; :lol: :lol:
Κοίτα,τους υποστήριξα σε κάποια σημεία όπως είδες πρίν, αλλά για να λέμε και αλήθειες, οι περισσότεροι είναι είδη σαλιγκαριού, που βγαίνουν μόνο αφού έχουν σταματήσει οι βροχές, διατάυρωση με τζίτζικα, που αντέχει μόνο το καλοκαίρι!


:rotflmao: :rotflmao:

free rider
14/06/2005, 21:41
σιγα ρε μπας κι ο ολντ έριχνε σε μπολντόρι...

χα!!!

στον υπνο του με δέκα μαξιλάρια...
μπας βρήκε κανα κορόιδο και μας πουλάει???


ρε καλές χρυσες οι χάλευ..
και μηχανές με ιστορία είναι και καλά κάνουν,...


αλλά εγω δεν εχω καμιά ορεξη τώρα πια να ακούω για γραβατωμένους κολοφλωρους της γνωστης πλατείας ...
αν συχνάζατε κατα το '80 στα βριλίσια στην πλατεία οπως ανεβαίνεις για πεντέλη τότε θα γνωρίζατε χαρλεάδες που ήταν πραγματικοί οχι ημιτασιόν...

οι τύποι φτιάχνανε τις μηχανές τους δεν τις αγοράζανε...

αντε μπράβο...
κολήσαμε ενα σηματάκι στο κράνος και ξεψαρώσαμε...

xs650 rulezzzzzzz

Lupo
14/06/2005, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
...........................

'στοςςςςς
:beer:

free rider
14/06/2005, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
'στοςςςςς
:beer:

με σένα κάτι μΕ λΕι οτι θα τα πιούμε οταν γυρίσεις...

:beer: :beer: :beer:

Lupo
14/06/2005, 21:55
Έλα ντε!
έχουμε ανταλλάξει τόοοοσες μπύρες εδώ μέσα, που θα χρειαστούμε φορτηγό για την μεταφορά , καφασίων!:lol:


Άσε, και μόλις μου έσκασε ένα τηλέφωνο με προσφορά εργασίας στην μαμά πατρίδα, και ψήνομαι να επιστρέψω.

Τα παρατάς κι επιστρέφεις ή παραμένεις κύριε πρόεδρε?!!!
Για να δούμε!





Και το βασικό!
Τα άδεια μπουκάλια μπύρας τί τα κάνουμε μετά?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer:

free rider
14/06/2005, 21:58
εππ...

εδω τα πράγματα σοβαρεύουν...

το να ξαναγυρίσεις αρχηγέ έχει τα υπέρ έχει τα κατά...

το ζήτημα είναι να σταθμίσεις απόλυτα ξεκάθαρα και οχι συναισθηματικά τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα...



οτι και να πάρεις σαν απόφαση προχώρα μπροστά...και μην κοιτάς πίσω...

:beer: :beer: :beer:

Lupo
14/06/2005, 22:09
έτσι, έτσι!
Μισό.... πάω να στήσω την πλάστιγγα για να ζυγίσω τις καταστάσεις.

Ίδωμεν.

Οι μπύρες , μπύρες πάντως.
Δεν μασάμε. Τουλάχιστον, διακόπές θα έρθω!:lol:


:beer: :beer: :beer: :beer:

STOYBI
14/06/2005, 22:29
OldMan
Gentlemen, επειδή βλέπω ότι ξαναγίνατε ευγενικοί, θα έρθω εν πρώτοις να συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο rd350LC, στο ότι σε φαναρίσια κόντρα ΔΕΝ μπορείς να ρίξεις σε Harley και τον Θεό γκόμενο να έχεις !!! :rolleyes:

Αγαπητε OldMan εκει εχεις μεινει εσυ???:eek:

Εδω μαθαμε οτι ...


ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

μεχρι και ο γιος μου με το ρανερ VX125 το τετραχρονο οταν ημουν με το ZZR ιδρωνα να τον παρω στα φαναρια. ειναι θεμα αναλογιας κιλου ανα ηππο κατ αρχην και μετα η αυτοματη μεταδοση κερδιζη στης αλαγες.

Αρα λεω τωρα... Τα τεραχρονα 250 σκουτεροειδη εχουν τα ΖΖR ειδη στα φαναρια για φαπιτσες....:cry:

Φυσικα ξεπερνω οτι ενα ΖΖΡ για να ερθει στην ιδια αναλογια κιλου ανα ιππο με το VX125 πρεπει να ζυγιζει γεματο περιπου ....ΣΤΑ 920 ΚΙΛΑ....:winka:

rd350lc
15/06/2005, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
OldMan :rolleyes:

Αγαπητε OldMan εκει εχεις μεινει εσυ???:eek:

Εδω μαθαμε οτι ...


ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ


Αρα λεω τωρα... Τα τεραχρονα 250 σκουτεροειδη εχουν τα ΖΖR ειδη στα φαναρια για φαπιτσες....:cry:

Φυσικα ξεπερνω οτι ενα ΖΖΡ για να ερθει στην ιδια αναλογια κιλου ανα ιππο με το VX125 πρεπει να ζυγιζει γεματο περιπου ....ΣΤΑ 920 ΚΙΛΑ....:winka:

e kai esy ola ths metrhths ta perneis....
piase mia :beer:

free rider
15/06/2005, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
έτσι, έτσι!
Μισό.... πάω να στήσω την πλάστιγγα για να ζυγίσω τις καταστάσεις.



τι είπε το άτομο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
15/06/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
σιγα ρε μπας κι ο ολντ έριχνε σε μπολντόρι...
χα!!!
στον υπνο του με δέκα μαξιλάρια...
μπας βρήκε κανα κορόιδο και μας πουλάει???

Εσύ ρε δύσπιστο πρόβατο, γιατί μου την βγαίνεις ???

Όντως έριχνα σε Μπολτόρι και μάλιστα Μικουνιασμένο (του Σάκη του Αμάνικου από το Μπραχάμι...).

Αφού ο μαλακούλης το είχε σκυλοφτιάξει τόσο το μηχανάκι του που ή θα έκαιγε το λάστιχο στην εκκίνηση ή τον συμπλέκτη !!!

Άει σιχτίρ μπουχέσα, που μου έμαθες στα γρήγορα-όμορφα-απαλά και "Πολιτικώς Ορθά" μηχανάκια !!!:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.

Κυκλοφορούσα στα Βριλήσια το '80 και - αν και οι μάγκες ήταν πολύ εντάξει - ο original "πυρήνας" ήταν στην Ηλιούπολη ....

:wave2: :beer: :wave2:

tai
15/06/2005, 20:36
Γιώργο

Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
μοτοσυκλεττα για εμενα πρεπει...
να εχει δυο τροχους... και η nexus εχει.
ενα τιμονι... και η nexus εχει.
μοτερ, σελα, ρεζερβουαρ κλπ.... και η nexus εχει.
να στριβη ναι να ελισετε ακομα και σε επαρχιακους δρομους....η nexus δεν το κανει.
να ταξηδευη ανετα...η nexus δεν το κανει καθε 100 χιλομετρα φτιαχνεις της μασελες σου..
να επιταχηνη....η nexus δεν το κανει.
να φρεναρι...η nexus δεν το κανει.
να καθεσε ανετα εχωντας το δυνατον καταλληλη θεση...η nexus δεν το κανει.
να εχει αυτονομια ταξιδιου.....η nexus δεν το κανει.
να.......η nexus δεν το κανει.
να.......η nexus δεν το κανει.
να .......η nexus δεν το κανει.
να .......η nexus δεν το κανει.
Ε ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ?.
αυτα που κανει τα κανει και ενας αγροτης με το τρακτερ.
.
Αυτά θα λένε σε χ χρόνια και για την δικιά σου.
Άντε παλιο αγρότη. Που θές να λέγεσαι και μοτοσικλετιστής.:lol: :lol:

STOYBI
15/06/2005, 21:24
rd350lc
e kai esy ola ths metrhths ta perneis....

ΜΠΑΑΑΑ..... :blush:

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ...:beer: :beer: :beer: :wave2:

xifias
24/07/2005, 14:01
ρε δε λετε που υπαρχουν ακομα χαρλεαδες και γελαμε.


ευτυχως που κυκλοφορουν και μας φτιαχνουν τη διαθεση.

το γελιο μακραινει τη ζωη

τι ποιο ωραιο απ το να βλεπεις τον τυπο με τη μυτερη μποτα απο κροκοδειλο και το πατσουλι...

παντως αλλο τα χαρλει αλλο οι χαρλεαδες

τριζουν τα κοκκαλα του χαρλει και του davinson με αυτους τους τυπους

απο megascooter παντως χιλιες φορες μια 883.

το scooter oσο και καλυτερα να στριβει και να φρεναρει, το βλεπω και με πιανει καταθλιψη

ενα μεταλλαγμενο διτροχο


χαλι μαυρο

εκτος και το καβαλαει κανα πιπινι.Εκει δενει καλυτερα

gtsiros
24/07/2005, 14:37
Πως λέγονται αλλιώς αυτά τα ανθυποβεσποειδή;

ΜΟΥΝΟΓΚΑΖΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ._

sonic22
24/07/2005, 14:47
υπαρχουν και τα ξερογκαζα... αυτα ειναι μοτοσηκλετες?

βγαλτε ενα καταλογο ρε σεις...

οχι τιποτε αλλο αλλα να μην ανησηχουμε για το αν θα φαμε πορτα καθε φορα...

:beer: :sun: :beer:

AFTER
24/07/2005, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias

τριζουν τα κοκκαλα του χαρλει και του davinson με αυτους τους τυπους




Του Harley και ΤΩΝ Davidson(3)!

Τουλαχιστον οσοι τις καβαλανε να ξερουν και ποιοι τις φτιαξανε..:rolleyes:

:beer:

Lupo
24/07/2005, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Του Harley και ΤΩΝ Davidson(3)!

Τουλαχιστον οσοι τις καβαλανε να ξερουν και ποιοι τις φτιαξανε..:rolleyes:

:beer:

Γειά σου ρε AFTER!!!!!

:D

:beer: :beer: :beer:


20279

xifias
25/07/2005, 18:08
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Του Harley και ΤΩΝ Davidson(3)!

Τουλαχιστον οσοι τις καβαλανε να ξερουν και ποιοι τις φτιαξανε..


δεν εχω καβαλησει χαρλεονι ποτε, οποτε ειμαι δικαιολογημενος

:beer:

rd350lc
25/07/2005, 18:45
STH PYRAAAAAA
ego exo kabalhsei harley kai den hlsera oti einai 3 oi davidson, epishs ama brhte 5 atoma edo mesa pou na exoun harley peite mou kai mena.
pao na diabaso thn istoria ths yamaha tora..........:bawl:

Lupo
25/07/2005, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
STH PYRAAAAAA
ego exo kabalhsei harley kai den hlsera oti einai 3 oi davidson, epishs ama brhte 5 atoma edo mesa pou na exoun harley peite mou kai mena.
pao na diabaso thn istoria ths yamaha tora..........:bawl:


ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΗΣ yamaha????????????????

Λοιπόν!
Την επόμενη δευτέρα, με τον θα εξεταστείς και στην ιστορία της Indian!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
25/07/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Του Harley και ΤΩΝ Davidson(3)!

Τουλαχιστον οσοι τις καβαλανε να ξερουν και ποιοι τις φτιαξανε..


δεν εχω καβαλησει χαρλεονι ποτε, οποτε ειμαι δικαιολογημενος

:beer:

Οχι δεν πηγαινε για σενα αυτο!

Ητανε γενικη μπιχτη προς τους ξεγνιαστους καβαλαρηδες(με την κακη εννοια):lol:

Lupo
25/07/2005, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οχι δεν πηγαινε για σενα αυτο!

Ητανε γενικη μπιχτη προς τους ξεγνιαστους καβαλαρηδες(με την κακη εννοια):lol:

Έχει γούστο να πήγαινε για μένα!!!
:rolleyes: :dizzy:

bonepeeler
25/07/2005, 23:10
Δεν ξέρω για εσάς πάντως αυτή τη Harley πολύ θα τη γούσταρα.

Εσείς πως τη βλέπετε;

Να δηλώσω πως δεν είμαι Χαρλεάς.Παλαβός Ζητάς είμαι.




:beer:


20382

AFTER
26/07/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Έχει γούστο να πήγαινε για μένα!!!
:rolleyes: :dizzy:

Οχι ρε συμμοριτη,στα παιδια των καφετεριων(πως λεμε των λουλουδιων) πηγαινε....:D
:beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/07/2005, 11:00
αυτη την χαρλει την εκαν τεστ ντραιβ στην εκθεση. ειχα οδηγηση παλιες αεροψιχτες και ηθελα να δω το πως ειναι το καινουριο μοντελο. δεν μπορεις να λες για κατι που δεν το εχεις οδηγηση.
αποτελεσμα......
ΡΟΠΑΚΛΑ
θεση οδηγησης.... νομιζης οτι εισαι ξαπλομενος σε καναπε.
επιταχηνση..... μην καθησετε κοντα του με κανενα RR θα σας σκιση.
φρενα:lol: :rotflmao:
στριψημο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
θορηβος:beer: :beer:
ντιζαιν:beer:
τιμη:confused: :cry: :eyepop: :bawl:

bonepeeler
26/07/2005, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
αυτη την χαρλει την εκαν τεστ ντραιβ στην εκθεση. ειχα οδηγηση παλιες αεροψιχτες και ηθελα να δω το πως ειναι το καινουριο μοντελο. δεν μπορεις να λες για κατι που δεν το εχεις οδηγηση.


Δεν το έχω οδηγήσει(μακάρι όμως κάποτε) αλλά θα ήθελα να την έχω στο γκαράζ μου .:smokin:

Lupo
26/07/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
αυτη την χαρλει την εκαν τεστ ντραιβ στην εκθεση. ειχα οδηγηση παλιες αεροψιχτες και ηθελα να δω το πως ειναι το καινουριο μοντελο. δεν μπορεις να λες για κατι που δεν το εχεις οδηγηση.
αποτελεσμα......
ΡΟΠΑΚΛΑ
θεση οδηγησης.... νομιζης οτι εισαι ξαπλομενος σε καναπε.
επιταχηνση..... μην καθησετε κοντα του με κανενα RR θα σας σκιση.
φρενα:lol: :rotflmao:
στριψημο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
θορηβος:beer: :beer:
ντιζαιν:beer:
τιμη:confused: :cry: :eyepop: :bawl:

Δεν το οδήγησα, αλλά πήγα βόλτα παρέα μ'ενα V-rod κι έπαθα πλάκα!.
Όπως τα λές!

Αν δεν ήταν η τιμή, και το ότι το 95% των κατόχων Harley είναι απλά ψώνια κι όχι μοτοσυκλετιστές, θα είχε άλλη αντιμετώπιση!

:beer: :beer:

free rider
26/07/2005, 12:10
κάποτε υπήρχαν χαρλεάδες που έφτιαχναν με τα χέρια τους τις μηχανές απο το μηδέν...

:smokin: :smokin:

cityfly
01/08/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
κάποτε υπήρχαν χαρλεάδες που έφτιαχναν με τα χέρια τους τις μηχανές απο το μηδέν...

:smokin: :smokin:



κάποτε ....

rd350lc
01/08/2005, 19:10
akoma uparxoun atoma ta apoia se periptosh blabhs pano se taksidi anoigoun ta mhxanakia tous kai ta ftiaxnoun, xoris panta epituxia bebaia..... fusika den exoun parei to mhxanaki tous tora alla to exoun xronia kai kseroun pragmata mono gia to sugkekrimeno moto.
:ninja: