PDA

View Full Version : Διόδια στην Αττική οδό δεν ακριβαίνουν...



Gandalf dr685sm
12/03/2010, 13:18
Αξίζει σχολιασμού πάντως...



Δεν ακριβαίνουν τα διόδια στην Αττική Οδό
Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 12 Μαρτίου 2010, 13:31


Σταθερή θα παραμείνει η τιμή των διοδίων στην Αττική Οδό, παρά το γεγονός ότι από 15 Μαρτίου θα αυξηθεί ο ΦΠΑ από 19% σε 21%.

Αυτό ανακοίνωσε η Αττική Οδός, η οποία επισημαίνει ότι «αντιλαμβανόμενη τις δυσκολίες που δημιουργεί η οικονομική κρίση στους εργαζομένους, εργαλείο των καθημερινών μετακινήσεων των οποίων αποτελεί ο βασικός οδικός άξονας της πρωτεύουσας, αποφάσισε, στην παρούσα φάση, να μην μετακυλήσει την αύξηση του ΦΠΑ ούτε στους οδηγούς που πληρώνουν τοις μετρητοίς ούτε και στους συνδρομητές των εκπτωτικών προγραμμάτων e-PASS».

Να σημειωθεί ότι η τελευταία αναπροσαρμογή στο αντίτιμο των διοδίων έγινε την 1η Φεβρουαρίου του 2006.




Πως στο διάτανο τώρα το έχουν αντιληφθεί οι συγκεκριμένοι που σημειωτέων έχουν και απο τις πιο φτηνές τιμές διοδίων , όπου μάλιστα έχουν να κάνουν και αύξηση εδώ και 4 χρόνια... και οι υπόλοιποι βαράνε στα αυτιά... είναι απορίας άξιο.

Και μην μιλήσουμε για ποιότητες ασφάλτου χαράξεις κτλ... γιατί θεωρώ πως είναι ο μόνος δρόμος με Ευρωπαϊκές προδιαγραφές αυτή την στιγμή στην Ελλάδα και μάλιστα και η μόνη κοινοπραξία που θεωρεί την μηχανή ώς όχημα που δεν έχει τον ίδιο αντίκτυπο και φθορά όπως ενα Ι.Χ ή φορτηγό , καθορίζοντας ενα πολύ χαμηλό αντίτιμο συγκριτικά με τα άλλα οχήματα.

όπως και η γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου.

Gandalf

drspeed
12/03/2010, 13:32
Δεν γίνεται να δημοσιεύσουμε κάπου το μπράβο και το ευχαριστώ μας μπάς και ακολουθήσει και κανένας άλλος την ίδια τακτική.
Να κράζουμε τα στραβά αλά να επαινούμε και τα καλά για να δείχνουμε ότι όποιος μας υπολογίζει κερδίζει???
Τους έχω κράξει παλαιότερα για τις τιμές αλλά τελικά μετά από λίγα χρόνια και βλέποντας πόσο καλός δρόμος είναι και πόσο ασφαλής τον επιλέγω ακόμα και για σχετικά μικρές αποστάσεις είτε με την μηχανή είτε με το αμάξι.
+1000 από εμένα και για την ποιότητα του δρόμου και για την ασφάλεια που μου δίνει αλλά και για την προς το παρόν συγκράτηση των διοδίων.

Vstrommer71
12/03/2010, 13:33
Εγινε απλα η αναγκη φιλοτιμια...
Εξακολουθουν παντα τα διοδια να ειναι ΑΚΡΙΒΑ,δυσαναλογα ακριβα για την Ελλαδα.
Τωρα δεν νομιζω οτι ειναι και να χαιρομαστε γιατι καποιες απο τις εταιριες διαχειρισης των οδων μας κλεβουν λιγοτερο απο καποιες αλλες,και δεν αυξανουν τις ηδη ακριβες τιμες τους.
Νομιζω οτι γενικα θα επρεπε να επανεξεταστει το θεμα των διοδιων αλλα η...συγκυβερνηση Γιωργακη-Καρατζαφερη-Δρακουμελ εχει πιο σοβρα θεματα να ασχοληθει(και ΝΑΙ,αισθανομαι εθνικα υπερηφανος που οταν αμποτε επισκεφτω τις ΗΠΑ δεν θα χρειαζομαι...βιζα :lol: )

Και μην πουμε για την γεφυρα Ριου Αντιριου και το ξεπουπουλιασμα εν ψυχρω των οδηγων αυτοκινητων που πεφτει....

Gandalf dr685sm
12/03/2010, 13:38
Διόδια πληρώνεις παντού και μάλιστα σε μερικές χώρες ακόμα ακριβότερα.

Ίσως ενα καλό για μένα σύστημα θα ήταν να αλλάξει το σύστημα και να γίνει χιλιομετρικό. Δηλαδή να παίρνεις κάρτα εισόδου απο το τερματικό σταθμό που μπαίνεις και μετά να πληρώνεις στο τερματικό εξόδου. Έτσι ίσως να είναι και πιο δίκαιο κατά την γνώμη μου.

Γιατί όπως και να το κάνεις άλλο να πληρώνεις 1,30-2,70 για να μπείς απο Μαραθώνα και να καταλήξεις στα διόδια Ελευσίνας και άλλο να μπείς απο Κηφησίας και να βγείς στον Κηφισσό.


Gandalf

Εχετλαίος
12/03/2010, 13:39
Υπάρχουν δρόμοι όπως η Αττική Οδός, και υπάρχουν δρόμοι όπως η "Ε.Ο." Χανίων-Σητείας...
Η πρώτη κατασκευάστηκε μέσα σε ολιγότερο από 5 χρόνια, η δεύτερη χαράκτηκε επί χούντας και έκτοτε στο μεγαλύτερο μέρος της έμεινε αναλοίωτη.
Στην πρώτη κάτι θα πλερώσεις και είναι πολύ πιθανόν με ασφάλεια να φτάσεις στον προορισμό σου, στη δεύτερη πρέπει να έχεις ενημερώσει γνωστούς και οικείους ότι θα ταξειδέψεις για να ξέρουν που να ψάξουν αν...
Στην πρώτη τα ποσοστά τροχαίων είναι σχετικά ολίγα, στη δεύτερη ολίγα είναι τα μη συμβάντα κάθε ώρα...

Συγνώμη για το εγκάθετο, άσχετο και προβοκατόρικο σπαμ, αλλά...ώρες-ώρες νομίζω ότι εδώ κάτω οδηγάμε στο δρόμο του βουνού που πάει στο σπίτι του Βλάντ Τέπες...

route 66
12/03/2010, 13:42
http://www.youtube.com/watch?v=XVtc1OOwQDE&feature=related

Gandalf dr685sm
12/03/2010, 14:07
Βασικές διαφορές Αττικής Οδού και Ρίου Αντίρριου με τους υπόλοιπους δρόμους.

1. Είναι ιδιωτικής κοινοπραξίας ιδιοκτησίες.
2. Κατασκευάστηκαν απο το μηδέν με χαράξεις σωστές και φυσικά επενδύσεις σε ασφαλτοτάπητα καλής ποιότητας , σωστές διαδρομές κτλ..
3. Εξακολουθούν και είναι κάτω απο την ίδια ιδιοκτησία με ελάχιστη συμμετοχή του Δημοσίου με οτι συνεπάγεται αυτό σε συντήρηση , υπαλλήλους κοινοπραξίας κοκ.

Δυστυχώς στην χώρα που ζούμε τα λεφτά που δίναμε σε διόδια τόσα χρόνια κατέληγαν σε τσέπες και οχι στην συντήρηση των δρόμων που διανύουμε όλοι μας , και φυσικά βλέπουμε και σε σημεία τι συντήρηση έχουν.

Όσον αφορά τις κοινοπραξίες που ανέλαβαν τώρα, επινοικιάζουν ουσιαστικά τους δρόμους και δεν τους ανήκουν. Για αυτό και δεν έγιναν και ούτε θα γίνουν οι επενδύσεις και τα διαρθρωτικά έργα που πρέπει. Θα κάνουν συντηρήσεις στα ήδη υπάρχοντα κομμάτια με κάποιες μικροβελτιώσεις... δεν είναι δυνατόν δηλαδή να κάνουν ξανά χάραξη των δρόμων.


Gandalf

XJR_Billy
12/03/2010, 14:11
Ζω στο ΟΑΚΑ και η δουλειά μου είναι στη Μαγούλα Αττικής.
Κάνω κάθε μέρα 70χλμ μέσω της Αττικής Οδού με ασφάλεια.
Πληρώνοντας 1,30.

Και πληρώνω 1,90-2,00 ευρώ περιμένοντας τις ουρές χιλιομέτρων για να κινηθώ στον κακοφτιαγμένο μπουρδελόδρομο με μισές λωρίδες προς Πελοππόνησο πχ.

Αντί να ντρέπονται κάποιοι που χρεώνουν υπέρογκα διόδια για ελεεινούς δρόμους, ας παραδειγματιστούν από τον καλύτερο δρόμο στην Ελλάδα και τις χρεώσεις του.

TROOPER
12/03/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Διόδια πληρώνεις παντού και μάλιστα σε μερικές χώρες ακόμα ακριβότερα

Gandalf

σαφως σε μερικες χωρες πληρωνεις ακριβοτερα διοδια αλλα διοδια δεν πληρωνεις παντου!

:wave2:

Gandalf dr685sm
12/03/2010, 17:31
δεν επιμένω.. διότι δεν έχω πάει παντού.. Έχει κάποια χώρα υπόψη σου Γιώργο;... οχι τίποτα άλλο απλά να την έχουμε στα υπόψην...:D

Gandalf

drspeed
12/03/2010, 18:09
Γερμανία
Οι καλύτεροι δρόμοι στον κόσμο χωρίς διόδια.

BLiTzER
12/03/2010, 18:11
Αγγλία δεν είδα ποτέ διόδια.

Gandalf dr685sm
12/03/2010, 18:15
Αγγλία έχει διόδια στην είσοδο του Λονδίνου και στις μεγάλες γέφυρες...έχει μάλιστα και σχετικό κίνημα εναντίον τους.

http://www.notolls.org.uk/

Γερμανία όντως δεν έχει για Ι.Χ ... έχει μόνο για φορτηγά αλλά σκέφτονται να το επεκτείνουν και σε Ι.Χ. τουλάχιστον για την autobahn.

http://www.cfe-eutax.org/taxation/road-tax/germany

BLiTzER
12/03/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αγγλία έχει διόδια στην είσοδο του Λονδίνου και στις μεγάλες γέφυρες...έχει μάλιστα και σχετικό κίνημα εναντίον τους.

http://www.notolls.org.uk/


"There are currently about 24 tolls around Britain"

24 διόδια σε όλη τη Βρετανία και παρολαυτά το πολεμούν. Λογικό να μην τα είδα ποτέ.

Ορίστε τι παράδειγμα πρέπει να πάρουμε :)

drspeed
12/03/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αγγλία έχει διόδια στην είσοδο του Λονδίνου και στις μεγάλες γέφυρες...έχει μάλιστα και σχετικό κίνημα εναντίον τους.

http://www.notolls.org.uk/

Γερμανία όντως δεν έχει για Ι.Χ ... έχει μόνο για φορτηγά αλλά σκέφτονται να το επεκτείνουν και σε Ι.Χ. τουλάχιστον για την autobahn.

http://www.cfe-eutax.org/taxation/road-tax/germany
Για την Αγγλία δεν ξέρω καθώς δεν έχω πάει αλλά για Γερμανία τα φορτηγά πληρώνουν με την είσοδό τους στην χώρα όπως και στη Αυστρία ενώ για τους ντόπιους οδηγούς φορτηγών η χρέωση δεν γίνεται όπως εδώ αλλά ανά χιλιόμετρο και ανά τόνο, βάση του εκεί δελτίου αποστολής
Καμία σχέση λοιπόν με διόδια.Ουσιαστικά τα φορτηγά εκεί πληρώνουν φόρο χρήσης του δρόμου και όχι κάθε 50 χλμ διακόπτοντας το ταξίδι τους.Στον αντίποδα έχουν υψηλά τέλη κυκλοφορίας που μέρος τους πάει για την συντήρηση και επέκταση των δρόμων.Αλλά.....
Το σύνολο των χρημάτων που αναλογεί ανά οδηγό είναι περίπου 50-150? ανάλογα με το αυτοκίνητο που οδηγεί.
Ο μέσος Γερμανός κάνει περίπου 20.000-30.000 χλμ τον χρόνο άρα μιλάμε για ποσό που μπορεί να είναι 0,0017?/χλμ ώς και 0,0075?/χλμ.Η διαφορά με εδώ είναι τεράστια.εμείς τώρα δίνουμε κατά μέσο όρο 0,03?/χλμ

Αυτά τα ξέρω γιατί πάω αρκετά συχνά στην Γερμανία και έχω ζήσει εκεί και ένα μικρό διάστημα αλλά και από συγγενείς που έχω εκεί.
Και μιλάμε για δρόμους που η μέση ζωή μίας λακούβας είναι λιγότερο από 24 ώρες

Μέσα σε όλα αυτά υπολόγισε ότι η Γερμανία έχει περίπου 50 φορές μεγαλύτερο και καλύτερο οδικό δίκτυο και θα δείς πόσο μας κλέβουν εδώ για 1300 χλμ Εθνικού δρόμου

TROOPER
12/03/2010, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
δεν επιμένω.. διότι δεν έχω πάει παντού.. Έχει κάποια χώρα υπόψη σου Γιώργο;... οχι τίποτα άλλο απλά να την έχουμε στα υπόψην...:D

Gandalf

σκανδιναβικες για παραδειγμα που ειμαι σιγουρος.(ε μην πιασουμε τα διοδια στην εισοδο-εξοδο της στοκχολμης για πολλους λογους!!)

θα εγραφα και αυστρια,γερμανια,ολλανδια,βελγιο,λουξεμβουργο και αγγλια αλλα δεν ειμαι σιγουρος (ειδικα για το τελευταιο!)

mikros boudas
12/03/2010, 19:32
Η αγγλια εχει γυρω απο το λονδινο,σκωτια-ουαλια δεν εχω πετυχει.εχει ακομα στην αγγλια και σε μερικα ασχετα μερη τα οποια τα κλεινουν οσονουπω.παρ'ολα αυτα,οι δρομοι εινα αψογοι.απο ταπητα,σημανση,φωτισμο,γραμμες και βεβαια παρ'ολο το νερο ουτε λογος να γλιστρημα....νεα υορκη εχει επισης γυρω γυρω.γενικα διοδια υπαρχουν σε πολλες χωρες αλλα αξιζει να πληρωσεις.στην ελλαδα μονο η αττικη οδος τα αξιζει.ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος δρομος

cityfly
12/03/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Η αγγλια εχει γυρω απο το λονδινο,σκωτια-ουαλια δεν εχω πετυχει.εχει ακομα στην αγγλια και σε μερικα ασχετα μερη τα οποια τα κλεινουν οσονουπω.παρ'ολα αυτα,οι δρομοι εινα αψογοι.απο ταπητα,σημανση,φωτισμο,γραμμες και βεβαια παρ'ολο το νερο ουτε λογος να γλιστρημα....νεα υορκη εχει επισης γυρω γυρω.γενικα διοδια υπαρχουν σε πολλες χωρες αλλα αξιζει να πληρωσεις.στην ελλαδα μονο η αττικη οδος τα αξιζει.ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος δρομος


όντως πολύ καλή άσφαλτο
σε ένα εικοσιτετράωρο με αυτοκίνητο συναντήσα όλες τις πιθανές καιρικές συνθήκες
την οδήγηση σε βροχή με 70-75 μιλιά την καταευχαριστήθηκα ούτε λόγος για γλίστρημα

mikros boudas
12/03/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
όντως πολύ καλή άσφαλτο
σε ένα εικοσιτετράωρο με αυτοκίνητο συναντήσα όλες τις πιθανές καιρικές συνθήκες
την οδήγηση σε βροχή με 70-75 μιλιά την καταευχαριστήθηκα ούτε λόγος για γλίστρημα δεν παιζονται οι ανθρωποι τι να λεμε τωρα.
εδω μετα τα χιονα γεμισανε λακουβες και ηδη κανουν budget για επισκευες και εμεις στην ελλαδα ακομα περιμενουμε να φτιαξουνε τον δρομο στην πατρα...:sick:

Gandalf dr685sm
13/03/2010, 09:46
Παιδιά δεν διαφωνώ σε τίποτα απο όσα λέτε εδώ όσον αφορά το εξωτερικό. Το θέμα είναι οτι εδώ μας τα πήρε πρώτα το κράτος και συνεχίζει να το κάνει με τα τέλη κυκλοφορίας ,μιας και δεν έχει πλέον και κανένα σοβαρό οδικό δίκτυο να συντηρήσει αφού το 80% αυτών έχει δοθεί σε ιδιωτικές κοινοπραξίες.

Τώρα μας τα παίρνουν και οι κοινοπραξίες χωρίς μάλιστα να αποδίδουν και τις ανάλογες υπηρεσίες με εξαίρεση το θέμα της συζήτησης... Αττική Οδό και Ρίο-Αντίρριο..

Η πρώτη χρεώνει 1.30 τις μηχανές (ποσό 50% λιγότερο απο Ι.Χ.) και η δεύτερη κάπου στο 1/10 της τιμής των Ι.Χ. αν θυμάμαι καλά (έχω καιρό να πάω απο εκεί...:D ).

Σε σύγκριση τώρα με τις άλλες ιδιωτικές κοινοπραξίες όπου στην Ε.Ο. Αθηνών Κορίνθου δίνουν οι μηχανές 2 ευρώ και τα Ι.Χ. κοντά στα 3 ευρώ (άρα τα 2/3 τιμής) για παράδειγμα, είναι εμφανές οτι κάποιοι κονομάνε άσχημα.

Και επαναλαμβάνω... χωρίς τις κατάλληλες ανταποδώσεις σε υπηρεσίες... και ας αφήσω στην άκρη την Ε.Ο. Αθηνών Κορίνθου που τελευταία έχουν κάνει κάποια τούνελ , κάπως έχουν μαζέψει το οδόστρωμα κτλ.. μέχρι την Κόρινθο... Κορίνθου Πατρών;... Αθήνα-Τρίπολη;... Τέμπη που για αρκετό διάστημα ήταν κλειστά;...

Αν σκεφτώ τώρα οτι μας χρεώνουν πολλαπλάσια και δεν έχουν καν το 1/2 της ποιότητας απο Αττική Οδό , τι να πούμε παραπάνω;

Cpt. Haddock
13/03/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σκανδιναβικες για παραδειγμα που ειμαι σιγουρος.(ε μην πιασουμε τα διοδια στην εισοδο-εξοδο της στοκχολμης για πολλους λογους!!)

θα εγραφα και αυστρια,γερμανια,ολλανδια,βελγιο,λουξεμβουργο και αγγλια αλλα δεν ειμαι σιγουρος (ειδικα για το τελευταιο!)

H Αυστρία έχει βινιέτα σαν την Ελβετία :wave2:

paramedic
13/03/2010, 15:57
Οτι και να κάνουμε στην Ελλάδα είμαστε και θα παραμείνουμε ΓΥΦΤΟΙ!!!!Και μαλιστα με μηχανές 14000 ?. Τι εννοώ? Προχτες είμαι στον κισέ να πληρώσω για να μπω Αττική Οδό και με το που ανοίγει η μπάρα αφού έχει σκανάρει ο ταμιάς την κάρτα μου περνάει ενας μ@Λ@Κ@ς με ενα ZX10R και μπαίνει τζάμπα. Αν είχε @@ να πήγαινε στον ταμία (με πινακίδα όμως μεγάλε όχι τωρα που την είχες βγάλει)και να έλεγε :Δεν πληρώνω κάντε μου μύνηση.
ΓΥΦΤΟΙ και πάλι ΓΥΦΤΟΙ!!!!

BLiTzER
13/03/2010, 20:11
Από πότε θεωρείται ότι έχεις αρχίδια αν φοράς πινακίδα?

Gandalf dr685sm
13/03/2010, 20:22
Αίντε ξανά μανά με τις πινακίδες πάλι.


paramedic.... Αδερφέ πράξε εσύ όπως νιώθεις και άσε τους άλλους να έχουν την ευθύνη των πράξεων τους. Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς.. καλό είναι μην τους κάνουμε. Προσωπικά ούτε εγώ είμαι υπέρ της αφαίρεσης της πινακίδας, αλλά θεωρώ οτι κάθε "παιδάκι" εδώ μέσα , φέρει και ευθύνη των πράξεων του.

Άλλωστε τα 350? , την ταλαιπωρία που θα υποστεί για εξακρίβωση στοιχέιων και οτι άλλο , μόνος του θα τα τραβήξει... Μην αγχώνεσαι λοιπόν... κάνε αυτο που θεωρείς εσύ σωστό για σένα και άσε τους άλλους να πράττουν όπως θέλουν και να γίνονται και δέκτες της απόρροιας ευθυνών των πράξεων τους

paramedic
13/03/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Από πότε θεωρείται ότι έχεις αρχίδια αν φοράς πινακίδα?
Μαλλον δεν με καταλαβες φίλε μου. Διαβασε καλα τι γράφω.

BLiTzER
14/03/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Μαλλον δεν με καταλαβες φίλε μου. Διαβασε καλα τι γράφω.

Κατάλαβα πολύ καλά τι λες και είμαι 100% μαζί σου, αν ο τύπος ήταν τόσο ηλίθιος, που πέρασε, ενώ είχες πληρώσει εσύ και σου έκλεισε τη μπάρα. Απλά διαφωνώ με το σχόλιο περί πινακίδας. Go on.. :P