PDA

View Full Version : Ανεμιστηράκι mac



MitsosNaked
12/03/2010, 14:31
Το αριστερό ανεμιστηράκι του laptop μου(macbook pro) τα τίναξε και θέλει αλλαγή. Θέλω να το πάω σε επίσημο(άν και δέν έχει σημασία αφού είναι εκτός εγγύησης) αλλά φοβάμαι τρελλό μπουγιουρντί και σκέφτομαι μήπως καλύτερα να το πάω σε κανα τεχνικό(όχι official apple). καμιά ιδέα κανείς;

Vstrommer71
12/03/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Το αριστερό ανεμιστηράκι του laptop μου(macbook pro) τα τίναξε και θέλει αλλαγή. Θέλω να το πάω σε επίσημο(άν και δέν έχει σημασία αφού είναι εκτός εγγύησης) αλλά φοβάμαι τρελλό μπουγιουρντί και σκέφτομαι μήπως καλύτερα να το πάω σε κανα τεχνικό(όχι official apple). καμιά ιδέα κανείς;
Θα αρωτηξω(επειδης με τα Μακ δεν πολυασχολιεμαι) και θα σΕ πω.Αναμεινατε ολιγες ωρες
Το οτι το ανεμιστηρακι δεν γυριζει βεβαια εχει πολλες αιτιες(πιθανα πολλη σκονη,καποιο αντικειμενο να το εφραξε κλπ)

Operater
12/03/2010, 14:38
δεν υπάρχει βάση με ανεμιστήρες από κάτω?σε βολεύει κάτι τέτοιο?

Cpt. Haddock
12/03/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Το αριστερό ανεμιστηράκι του laptop μου(macbook pro) τα τίναξε και θέλει αλλαγή. Θέλω να το πάω σε επίσημο(άν και δέν έχει σημασία αφού είναι εκτός εγγύησης) αλλά φοβάμαι τρελλό μπουγιουρντί και σκέφτομαι μήπως καλύτερα να το πάω σε κανα τεχνικό(όχι official apple). καμιά ιδέα κανείς;


www.systemgraph.gr

Εχουν γίνει επίσημοι (δυστυχώς) αλλα παρε τηλ και ρώτα τιμές κλπ

Ασε να ρωτήσω αυριο κι εναν Mac guru και θα σΕ πω

Για πες μοντελο (ετος και οθόνη) :wave2:

Εχετλαίος
12/03/2010, 14:38
Aυτό δε θα σε κρεμάσει


191580

Elesun
12/03/2010, 14:39
Τι εννοείς τα τίναξε; Εάν έχει κολλήσει ή κάνει λίγο θόρυβο λόγω βρωμιάς, καθάρισε το με ένα πινέλο και ρίξε καθαριστικό επαφών με λάδι (το βρίσκεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών) στο μοτερ του. Σε πολλές περιπτώσεις κάνει θαύματα.

filipp0s
12/03/2010, 14:42
παρε ενα τηλ. εδω 2105144734

http://www.alphami.com/


Παλιοτερα με ειχαν εξυπηρετησει αλλα εχω καιρο να ερθω σε επαφη μαζί τους :wave2:

kalgeorge
12/03/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Το αριστερό ανεμιστηράκι του laptop μου(macbook pro) τα τίναξε και θέλει αλλαγή. Θέλω να το πάω σε επίσημο(άν και δέν έχει σημασία αφού είναι εκτός εγγύησης) αλλά φοβάμαι τρελλό μπουγιουρντί και σκέφτομαι μήπως καλύτερα να το πάω σε κανα τεχνικό(όχι official apple). καμιά ιδέα κανείς;

ανοιξε το απο τις βιδουλες και δες γιατι δεν δουλευει
φυσσα με δυυυυναμη στην υποδοχη που βρισκεται το ανεμιστηρακι

Vstrommer71
12/03/2010, 14:45
Να υποθεσω βεβαια οτι στα υπεεεεεεροχα MacBook πρεπει να λυθει ολο το μηχανημα για να βρουμε την μητρικη,οπως καλη ωρα για να αλλαξουμε ενα DVD-R?:bawl:

Vstrommer71
12/03/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ανοιξε το απο τις βιδουλες και δες γιατι δεν δουλευει
φυσσα με δυυυυναμη στην υποδοχη που βρισκεται το ανεμιστηρακι
Κι αμα φυσηξεις με πολυυυυυ δυναμη το ανεμιστηρακι θα περιστραφει με ενα δισεκατομμυριο στροφες οποτε το χανεις μια και καλη!:hypnotize

kalgeorge
12/03/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Κι αμα φυσηξεις με πολυυυυυ δυναμη το ανεμιστηρακι θα περιστραφει με ενα δισεκατομμυριο στροφες οποτε το χανεις μια και καλη!:hypnotize

γιατι τον superman θα φωναξει για να φυσηξει?

Ζεύκας
12/03/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Να υποθεσω βεβαια οτι στα υπεεεεεεροχα MacBook πρεπει να λυθει ολο το μηχανημα για να βρουμε την μητρικη,οπως καλη ωρα για να αλλαξουμε ενα DVD-R?:bawl:

1.Τα macbook είναι συμπαγείς κατασκευές και γι'αυτό δεν είναι εύκολο να προσεγγίσεις τη μητρική.
Όχι σαν τα κοινά λάπτοπ που τα κρατάς και νομίζεις ότι θα διαστρεβλωθούν.;)

2.Μπαταρίες και μνήμη βέβαια είναι γελοίο να βγάλεις-αλλάξεις.

3.Γιατί να βρείς τη μητρική/DVD-R? Mac παίρνεις.
Δεν χρειάζεται να γίνεις τεχνικός υπολογιστών όπως σε αναγκάζουν τα PC! :lol:

MitsosNaked
12/03/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα αρωτηξω(επειδης με τα Μακ δεν πολυασχολιεμαι) και θα σΕ πω.Αναμεινατε ολιγες ωρες
Το οτι το ανεμιστηρακι δεν γυριζει βεβαια εχει πολλες αιτιες(πιθανα πολλη σκονη,καποιο αντικειμενο να το εφραξε κλπ)

Ευχαριστώ! περιμένω!:beer:

MitsosNaked
12/03/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
www.systemgraph.gr

Εχουν γίνει επίσημοι (δυστυχώς) αλλα παρε τηλ και ρώτα τιμές κλπ

Ασε να ρωτήσω αυριο κι εναν Mac guru και θα σΕ πω

Για πες μοντελο (ετος και οθόνη) :wave2:

Π'ηρα αλλά μου είπαν 'τιμή μόνο απο κοντά'΄οπότε μέχρι να μάθω κι άλλες τιμές δέν πάω απο κεί.

Vstrommer71
12/03/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
γιατι τον superman θα φωναξει για να φυσηξει?
Οχι,αλλα τον compressor μπορει!:smokin:

Cpt. Haddock
12/03/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Π'ηρα αλλά μου είπαν 'τιμή μόνο απο κοντά'΄οπότε μέχρι να μάθω κι άλλες τιμές δέν πάω απο κεί.

Ανέμενε μεχρι αυριο το απογεμα (πες μου μοντελο)

hidefnick
12/03/2010, 15:10
Πήγαινε utube και ψάξε πως ανοίγει. Αν είναι απλό, προχώρα μόνος σου, ή με κανέναν φίλο που το έχει ξανακάνει. Οτι έχω ψάξει για mac στο tube, έχει άπειρα βίδεα....

Αν σου περισεύουν ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημένο, για να μην κλάψεις πικρά μετα....:wave2:

Vstrommer71
12/03/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
1.Τα macbook είναι συμπαγείς κατασκευές και γι'αυτό δεν είναι εύκολο να προσεγγίσεις τη μητρική.
Όχι σαν τα κοινά λάπτοπ που τα κρατάς και νομίζεις ότι θα διαστρεβλωθούν.;)

Ενα που λεει για την αλεπου που εκοψε την ουρα της το εχεις ακουσει?
Οποτε κλεισε και το μηχανακι σου γυρω γυρω,ονομασε το ''συμπαγη''κατασκευη και ΜΗΝ του βαζεις χερι,κανει τζιζ!:lol:
Σοβαρα τωρα,η εμμονη της Αpple σε αυτα μου θυμιζει τους διακοπτες στα BMW.Ακομα κι αυτη αναγκαζεται να τους αλλαξει!:smokin:

MitsosNaked
12/03/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Οχι,αλλα τον compressor μπορει!:smokin:

Πάντως όπως είπε και ο μπάμπης τα μακ λάπτοπ(όπως και όλα τα λάπτοπ φαντάζομαι) είναι πολύ συμπαγείς κατασκευές οπότε η πρόσβαση στο εσωτερικό δέν ε΄΄ιναι εύκολη υπόθεση. Ενώ έχει απειρα παραδείγματα online με βίντεο και φωτό αναλυτικά, δέν το αποτολμώ.

ΠΡΟΣ ΚΑΠΤΕΝ: Το macbook pro ειναι μοντέλο 2007




ΣΠΑΜ: ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΖΕΥΚΑ ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΘΗΝΑ;

Ζεύκας
12/03/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
ΣΠΑΜ: ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΖΕΥΚΑ ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΘΗΝΑ;

όχι και ρε...:nono: :lol:

επέστρεψα Αθήνα αγόρίνα! :D

και νομίζω ότι έχεις κάτι που με ενδιαφέρει! :lol:

Ζεύκας
12/03/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ενα που λεει για την αλεπου που εκοψε την ουρα της το εχεις ακουσει?
Οποτε κλεισε και το μηχανακι σου γυρω γυρω,ονομασε το ''συμπαγη''κατασκευη και ΜΗΝ του βαζεις χερι,κανει τζιζ!:lol:
Σοβαρα τωρα,η εμμονη της Αpple σε αυτα μου θυμιζει τους διακοπτες στα BMW.Ακομα κι αυτη αναγκαζεται να τους αλλαξει!:smokin:

ελπίζω να μην πίστεψες ότι με τα γραφόμενά σου θα μου άλλαζες γνώμη...γιατί τσάμπα προσπάθησες! :lol:

Vstrommer71
12/03/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ελπίζω να μην πίστεψες ότι με τα γραφόμενά σου θα μου άλλαζες γνώμη...γιατί τσάμπα προσπάθησες! :lol:
Αλλιμονο,συζητηση κανουμε:smokin:
Τωρα αν καποιος αρεσκεται στα Mac και τα BMW αυτα ας τα συζητησει με τον ψυχολογο του:rotflmao:

xrlantz
12/03/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αλλιμονο,συζητηση κανουμε:smokin:
Τωρα αν καποιος αρεσκεται στα Mac και τα BMW αυτα ας τα συζητησει με τον ψυχολογο του:rotflmao:


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

caesarsk
12/03/2010, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αλλιμονο,συζητηση κανουμε:smokin:
Τωρα αν καποιος αρεσκεται στα Mac και τα BMW αυτα ας τα συζητησει με τον ψυχολογο του:rotflmao:



εχεις κανενα τηλεφωνο προχειρο???

xrlantz
12/03/2010, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
εχεις κανενα τηλεφωνο προχειρο???




2 sta 2!!!!
XAXXAXAXAXXAXAXXA

caesarsk
12/03/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
2 sta 2!!!!
XAXXAXAXAXXAXAXXA



εχω αρχισει και φοβαμαι οτι αυτος με ξερει καλυτερα απο την γυναικα μου....

vaska
12/03/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ελπίζω να μην πίστεψες ότι με τα γραφόμενά σου θα μου άλλαζες γνώμη...γιατί τσάμπα προσπάθησες! :lol:

Δεν σου κανει πλάκα, απλά ήταν δίπλα μου όταν βλαστήμαγα ότι ήξερα, ακόμα και στα κρητικά είπα μπινελίκια, όταν μία πελάτισά μου έφερε το τριμπούρδελό της Mac με χτυπημένο δίσκο κι ελατωματικο dvd-rw. Είμαι μηχ. Η/Υ 15 χρόνια ο πούστης και τόσο μπινελίκι σε υπολογιστή δεν έχω ρίξει. Και τελικά αφού καταφέραμε να βγάλουμε το dvd ανακαλύψαμε ότι ήταν LG ειδική παραγγελιά για mac 3-4 χιλιοστά πιό λεπτό από αυτά που χρησιμοποιούν οι λοιποί κατασκευαστές με αποτέλεσμα να θέλει μόνο το δικό του που είχε 230 ευραίουλα όταν τα άλλα έχουν 55. Αυτά με τα γαμωμακ.
Μάκια
:nono: :nono: δεν θα πάρω θα έχω pc με τα προβληματά του και την φτήνια του.

MitsosNaked
12/03/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δεν σου κανει πλάκα, απλά ήταν δίπλα μου όταν βλαστήμαγα ότι ήξερα, ακόμα και στα κρητικά είπα μπινελίκια, όταν μία πελάτισά μου έφερε το τριμπούρδελό της Mac με χτυπημένο δίσκο κι ελατωματικο dvd-rw. Είμαι μηχ. Η/Υ 15 χρόνια ο πούστης και τόσο μπινελίκι σε υπολογιστή δεν έχω ρίξει. Και τελικά αφού καταφέραμε να βγάλουμε το dvd ανακαλύψαμε ότι ήταν LG ειδική παραγγελιά για mac 3-4 χιλιοστά πιό λεπτό από αυτά που χρησιμοποιούν οι λοιποί κατασκευαστές με αποτέλεσμα να θέλει μόνο το δικό του που είχε 230 ευραίουλα όταν τα άλλα έχουν 55. Αυτά με τα γαμωμακ.
Μάκια
:nono: :nono: δεν θα πάρω θα έχω pc με τα προβληματά του και την φτήνια του.

Τί mac ήταν αυτό; και πρίν πόσα χρόνια;

Orfeus
13/03/2010, 00:24
πρωτου ανοιξεις μηχανημα παντα κοιταζεις σπεκσ.το δικο μου προ το κανω βιδες σε 20λεπτα....
Αν θες βοηθεια να το καθαρισεις ακομη και να το αντικατστησεις το ανεμιστηρακι κατοικον πες...

Orfeus
13/03/2010, 00:40
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=macbook+pro+15++fan&_sacat=See-All-Categories

Ζεύκας
13/03/2010, 02:15
Vaska τι να σου πώ...λίγο ακραίο μου ακούγεται.

Ξέρω ότι τα macbook έχουν πρόβλημα με το ανεμιστηράκι ή τα ηχεία,
αλλά ΚΑΙ χτυπημένο δίσκο ΚΑΙ dvd-r??? :hypnotize


λίγο ακραίο μου φαίνεται...

Εγώ από την άλλη Apple και πάλι apple.
Από τότε που αγόρασα μηλαράκι έχω ξεχάσει τι σημαίνουν drivers,antivirus,spamm,κρασαρίσματα
επανεκκίνηση και όλους γενικά τους πονοκεφάλους των windows! ;)

τώρα αν η πελατισσά σου κακομεταχειριζόταν το μηλαράκι της, δεν φταίνε τα mac,έτσι δεν είναι?

vaska
13/03/2010, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Vaska τι να σου πώ...λίγο ακραίο μου ακούγεται.

Ξέρω ότι τα macbook έχουν πρόβλημα με το ανεμιστηράκι ή τα ηχεία,
αλλά ΚΑΙ χτυπημένο δίσκο ΚΑΙ dvd-r??? :hypnotize


λίγο ακραίο μου φαίνεται...

Εγώ από την άλλη Apple και πάλι apple.
Από τότε που αγόρασα μηλαράκι έχω ξεχάσει τι σημαίνουν drivers,antivirus,spamm,κρασαρίσματα
επανεκκίνηση και όλους γενικά τους πονοκεφάλους των windows! ;)

τώρα αν η πελατισσά σου κακομεταχειριζόταν το μηλαράκι της, δεν φταίνε τα mac,έτσι δεν είναι?

Ναι είμαι των άκρων. Άντε ρε με τα καφόμπρικα και τις κατσαρολες made in usa by India & china. Τι ενοείς ακραίο "χτυπημενος HDD", αφού παρτάλια από την αγορά βάζουν αναλόγως συμφωνίας, κι έτσι έχουν ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες αστοχίας όλως και όλοι οι λοιποί. Τωρα πάλι από τοτε που αγόρασες Mac ξέχασες drivers antivirus κλπ αλλά ξέχασες και συμβατότητες κι ευκολία να βρεις προγράμματα. Μάτια μου για τα πισιά υπάρχουν αντάπτορες από όλα για όλα, προγράμματα που κάνουν ότι φαντάστηκες ακόμα κι ότι δεν φαντάστηκες. Τώρα άν πηρες υπολογιστη για να σερφάρεις στο νετ, ν' ακους μουσική και να βλέπεις βίντεο, τότε ναι έκανες καλή επιλογη. Υποστηρίζω τεχνικά 2 από τα μεγαλύτερα φωτογραφία της Πάτρας που μπήκαν στο τριπάκι κι έχουν κτήνη Mac. Και οι δυο έχουν μετανοιώσει για την αγορά τους. Όπως και να το κάνουμε η χρήση των Aple αυτόματα σε βάζει στο 6% των χρηστών υπολογιστή. Άρα κατ' εμέ στο περιθώριο. Και καλά κάποτε που φορούσαν επεξεργαστές Motorolla που χρησ/σε τεχνολογία Risk ήταν αρκετά πιο γρήγορα και χωρίς κολήματα, αλλά τώρα με Intel (pc based) μένει μόνο όνομα. Άποψή μου.
Πάντως όσο και να βρίζουμε τα pc και τον gates, κατ' εμέ η ανθρωπότητα του χρωστάει πολλά. Έκανε την χρήση το pc προσιτή ακόμα και στην "μάνα μου", το έβαλε σε κάθε σπίτι και σε κάθε οικογένεια. Αν αυτό δεν είναι άθλος τότε τι είναι? (ακομα και με όλα τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε) διεύρηνε τις επικοινωνίες απλοποίησε την μεταφορά γνώσης και γενικότερα έφτιαξε μια νέα τάξη πραγμάτων π.χ. όταν ήμουν μαθητής και προετοιμαζόμουν για πανελλήνιες, έπαιρνα την πραμάτεια μου και πήγαινα 3 φορές την εβδομάδε στην δημοτική βιβλιοθήκη που είχε ησυχία και αρκετά από τα βιβλία που μ' ενδιέφεραν και γυρνούσα στο σπίτι το βράδυ. Τώρα θελω να διαβάσω π.χ. για την τεχνολογια SAS που εφαρμοζεται σε servers hdd γκουγκλίζω sas φιλτραρω μαλακίες - σκουπίδια, διαβάζω μαθαίνω στο σπίτι μου μα τον καφέ στο χέρι το τσιγάρο αναμένο και φοράω σώβρακο και παντόφλες, φίλε μου. Όταν έκανα μεταπτ/κο κι 6 μήνες ήμουν στην καφροUSA κατάλαβα γιατί τα mac και γενικά τα γκατζετοειδή παπαριλίκια έχουν αυτή την αποδοχή. Καμία σχέση το καταναλωτικό κοινό τους μα το δικό μας. Τελείως διαφορετικός ο τρόπος αγοράς προϊόντων από τους αμερικάνους σε σχέση με μας. Είναι το πιό κατευθυνόμενο καταλωτικό κοινό που έχω γνωρίσει και αγοράζουν μόνο ότι διφημίζεται , μόνο brand, τα επισκευάζουν μόνο σ' εξουσιοδοτημένα και τα προγράμματα είναι όλα αγορασμένα. Ευχαριστώ κύριοι δεν θα πάρω, θα μείνω με τα pcιά μου θα έχω κρακαρισμένα όλα τα προγράμματα και θα στηρίζω το Gamato, Pirates Bay κλπ. Ένα Napster σήκωσαν κι ακόμα το θυμούνται.
Αυτά πρωί πρωί .

MitsosNaked
13/03/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Vaska τι να σου πώ...λίγο ακραίο μου ακούγεται.

Ξέρω ότι τα macbook έχουν πρόβλημα με το ανεμιστηράκι ή τα ηχεία,
αλλά ΚΑΙ χτυπημένο δίσκο ΚΑΙ dvd-r??? :hypnotize


λίγο ακραίο μου φαίνεται...

Εγώ από την άλλη Apple και πάλι apple.
Από τότε που αγόρασα μηλαράκι έχω ξεχάσει τι σημαίνουν drivers,antivirus,spamm,κρασαρίσματα
επανεκκίνηση και όλους γενικά τους πονοκεφάλους των windows! ;)

τώρα αν η πελατισσά σου κακομεταχειριζόταν το μηλαράκι της, δεν φταίνε τα mac,έτσι δεν είναι?


+XL σε μαύρο

MitsosNaked
13/03/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι είμαι των άκρων. Άντε ρε με τα καφόμπρικα και τις κατσαρολες made in usa by India & china. Τι ενοείς ακραίο "χτυπημενος HDD", αφού παρτάλια από την αγορά βάζουν αναλόγως συμφωνίας, κι έτσι έχουν ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες αστοχίας όλως και όλοι οι λοιποί. Τωρα πάλι από τοτε που αγόρασες Mac ξέχασες drivers antivirus κλπ αλλά ξέχασες και συμβατότητες κι ευκολία να βρεις προγράμματα. Μάτια μου για τα πισιά υπάρχουν αντάπτορες από όλα για όλα, προγράμματα που κάνουν ότι φαντάστηκες ακόμα κι ότι δεν φαντάστηκες. Τώρα άν πηρες υπολογιστη για να σερφάρεις στο νετ, ν' ακους μουσική και να βλέπεις βίντεο, τότε ναι έκανες καλή επιλογη. Υποστηρίζω τεχνικά 2 από τα μεγαλύτερα φωτογραφία της Πάτρας που μπήκαν στο τριπάκι κι έχουν κτήνη Mac. Και οι δυο έχουν μετανοιώσει για την αγορά τους. Όπως και να το κάνουμε η χρήση των Aple αυτόματα σε βάζει στο 6% των χρηστών υπολογιστή. Άρα κατ' εμέ στο περιθώριο. Και καλά κάποτε που φορούσαν επεξεργαστές Motorolla που χρησ/σε τεχνολογία Risk ήταν αρκετά πιο γρήγορα και χωρίς κολήματα, αλλά τώρα με Intel (pc based) μένει μόνο όνομα. Άποψή μου.
Πάντως όσο και να βρίζουμε τα pc και τον gates, κατ' εμέ η ανθρωπότητα του χρωστάει πολλά. Έκανε την χρήση το pc προσιτή ακόμα και στην "μάνα μου", το έβαλε σε κάθε σπίτι και σε κάθε οικογένεια. Αν αυτό δεν είναι άθλος τότε τι είναι? (ακομα και με όλα τα προβλήματα που όλοι ξέρουμε) διεύρηνε τις επικοινωνίες απλοποίησε την μεταφορά γνώσης και γενικότερα έφτιαξε μια νέα τάξη πραγμάτων π.χ. όταν ήμουν μαθητής και προετοιμαζόμουν για πανελλήνιες, έπαιρνα την πραμάτεια μου και πήγαινα 3 φορές την εβδομάδε στην δημοτική βιβλιοθήκη που είχε ησυχία και αρκετά από τα βιβλία που μ' ενδιέφεραν και γυρνούσα στο σπίτι το βράδυ. Τώρα θελω να διαβάσω π.χ. για την τεχνολογια SAS που εφαρμοζεται σε servers hdd γκουγκλίζω sas φιλτραρω μαλακίες - σκουπίδια, διαβάζω μαθαίνω στο σπίτι μου μα τον καφέ στο χέρι το τσιγάρο αναμένο και φοράω σώβρακο και παντόφλες, φίλε μου. Όταν έκανα μεταπτ/κο κι 6 μήνες ήμουν στην καφροUSA κατάλαβα γιατί τα mac και γενικά τα γκατζετοειδή παπαριλίκια έχουν αυτή την αποδοχή. Καμία σχέση το καταναλωτικό κοινό τους μα το δικό μας. Τελείως διαφορετικός ο τρόπος αγοράς προϊόντων από τους αμερικάνους σε σχέση με μας. Είναι το πιό κατευθυνόμενο καταλωτικό κοινό που έχω γνωρίσει και αγοράζουν μόνο ότι διφημίζεται , μόνο brand, τα επισκευάζουν μόνο σ' εξουσιοδοτημένα και τα προγράμματα είναι όλα αγορασμένα. Ευχαριστώ κύριοι δεν θα πάρω, θα μείνω με τα pcιά μου θα έχω κρακαρισμένα όλα τα προγράμματα και θα στηρίζω το Gamato, Pirates Bay κλπ. Ένα Napster σήκωσαν κι ακόμα το θυμούνται.
Αυτά πρωί πρωί .

΄Οταν η apple έκανε switch απο powerpc σε ιντελ αυτό νόμιζα κι εγώ. Τελικά είχα άδικο. ΑΠΛΑ ΜΑΜΑΝΕ. Κι αυτό γιατί το OSX διαχειρίζεται τους πόρους που έχει το σύστημα πολύ καλύτερα απ οτιδήποτε άλλο. Ένα απλό παράδειγμα είναι το handbrake. Όταν φίλοι με πορωμένα πισιά tower κάνανε 2ωρα να μετατρέψουν dvd σε ταινία εγώ σε λαπτοπ ήθελα το πολύ 40 λεπτά. Να μήν πώ για δουλειές σε φωτοσοπ σε πραγματικές διαστάσεις καμβά 2,5μΧ2,5μ σε G4 1,42 GHz χωρίς κίχ όταν κατα πολύ δυνατότερα PC τρώγανε φρίκες.


Ασχολούμαι ιδιαίτερα με τη μουσική τεχνολογία και μπορώ να σου πώ ό,τι ήταν και ο λόγος που έμαθα τα μάκ. και αυτό επειδή όταν με ένα φίλο είχαμε πάρει τα ProTools και τα βάλαμε σε PC δέν έχεις ιδέα τί τραβήξαμε μέχρι να τα κάνουμε να δουλέψουν(και στο τέλος ήταν τελείως ασταθή). Φτάσαμε να πληρώσουμε σε αλλαγές σε components τα μαλλιοκέφαλά μας και πάλι δέ δούλευε όπως έπρεπε. Μέχρι που πήραμε Μακ. Ξέρεις τί ωραίο συναίσθημα είναι να αγοράζεις ένα ακριβό σύστημα ηχογραφήσεων, να πάς στούντιο και να το συνδέεις με τον υπολογιστή που είχε τα specs να το δεχτεί, να ανοίγει το πρόγραμμα και μόλις πατήσεις new track να κρασάρει;

Όσον αφορά τα σπασμένα και για μακ υπάρχουν και επίσης ό,τι εφαρμογή φαντάζεσαι και δέν φαντάζεσαι. Μάλλον δέν τα έχεις δουλεψει πολύ. Το να είναι διαθέσιμες στο ίντερνετ 5 εκατομμύρια σαβούρες εφαρμογές και προγράμματα μόνο για pc δέ μου λέει κάτι άν υπάρχουν για μένα 500 που κάνουν άψογα αυτά που θέλω.

Τέσπα είναι μεγάλη συζήτηση. Προσωπικά δέν ξέρω άτομο που να πήρε Μακ και μετά να γύρισε σε pc. Μόνο ίσως σε περιπτώσεις που απογοητεύθηκε απο την εξυπηρέτηση της rainbow....

vaska
13/03/2010, 08:08
Καλημέρες... . On line νωρίς νωρίς ε? Σωστά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, έχω ασχοληθεί σαν μηχανικός πάαααρα παααρα πολύ και θα χαρώ ν' ανταλλάξουμε απόψεις (και μπινελίκια ) από κοντά. Τώρα βάζω το κεφάλι κάτω να στήσω 2 workstations για πελάτη μου (w/s δεν βγαίνουν σε Mac γιατί?), που πρέπει απο δευτέρα να δουλέψει. Θα τα πούμε.
:beer: :beer: :beer:

MitsosNaked
13/03/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Καλημέρες... . On line νωρίς νωρίς ε? Σωστά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, έχω ασχοληθεί σαν μηχανικός πάαααρα παααρα πολύ και θα χαρώ ν' ανταλλάξουμε απόψεις (και μπινελίκια ) από κοντά. Τώρα βάζω το κεφάλι κάτω να στήσω 2 workstations για πελάτη μου (w/s δεν βγαίνουν σε Mac γιατί?), που πρέπει απο δευτέρα να δουλέψει. Θα τα πούμε.
:beer: :beer: :beer:

Έπρεπε να πάω τον bro για αλλαγές(κύστη κόκκυγος) οπότε νωρίς νωρίς!

:beer:


ΥΓ

http://www.apple.com/xserve/

και ο τζούνιορ

http://www.apple.com/macmini/server/

vaska
13/03/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Έπρεπε να πάω τον bro για αλλαγές(κύστη κόκκυγος) οπότε νωρίς νωρίς!

:beer:


ΥΓ

http://www.apple.com/xserve/

και ο τζούνιορ

http://www.apple.com/macmini/server/

Αδελφούλη μιλάμε για 4-6 cpu πάνω στην ίδια μητρική 64-128 gb ram ecc, hdd 1Tb x12 hot plug sas, πραγματικά δεν θέλεις να ξέρεις τα νουμερα που δινουν τα bencmark (I feel dizzy).

MitsosNaked
13/03/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αδελφούλη μιλάμε για 4-6 cpu πάνω στην ίδια μητρική 64-128 gb ram ecc, hdd 1Tb x12 hot plug sas, πραγματικά δεν θέλεις να ξέρεις τα νουμερα που δινουν τα bencmark (I feel dizzy).

απλά κάνεις stack και δεύτερο και συνδέεις με xgrid.

πχ
http://en.wikipedia.org/wiki/System_X_(computing)

vaska
13/03/2010, 10:22
Θα τα πουμε από κοντα, δεν είναι τοσο απλό οσο ακούγεται, δεν είναι ενιαίο μηχάνημα δεν μπορει να κανει παραλληλες επεξεργασίες, είναι 2 ή 3 μηχανήματα που συνδέονται μεσω συνδέσμου πολλαπλού διαύλου (ειναι σημαντική διαφορά) αλλά θέλει μπόλικη κουβέντα. Φαντασου σε ένα μετρητικό πρόγραμμα που μετράει μεταξύ αλλων cpu, σε ένα τυπικό δυνατό pc δίνει 1700 - 1900 μοναδες (αδιάφορο τι), σε workstation ή serverομηχάνημα (απαραίτητη ποϋθπόθεση είναι η mo/bo να είναι χτισμένη με αρχιτεκτονική server machine), η τιμή μπορεί χαλαρά να φτάσει 28.000 - 30.000.
Θέλει κουβέντα, μπυρίτσα και το απαραίτητο κοψίδι, έτσι να τσκωθούμε με γεμάτο στομάχι.
:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
13/03/2010, 12:18
Vaska γραφίστας είμαι.δεν ασχολούμαι μόνο με σερφάρισμα,βίντεο-μουσική.

Δουλεύω προγράμματα της σουίτας της Adobe,Quark Xpress,Corel etc etc.
παράλληλα κατεβάζω τα κέρατα μου και ότι μπορείς να φανταστείς από pirate bay,gamato και λοιπούς.
1.όταν δούλευα τα γραφιστικά προγράμματα πολλές φορές ο υπολογιστής κόλλαγε.
την ίδια δουλειά στους παλιούς G4 που υπάρχουν στη σχολή ΑΠΛΑ δεν είχα πρόβλημα.
2.ο μέγιστος πονοκέφαλος είναι το downloading.κάθε 6 μήνες format,κάθε 2 μέρες τσεκ για ιούς(χωρίς αποτέλεσμα βέβαια)
το alt+ctrl+del το είχα για ψωμοτύρι,το κουμπάκι του reset το είχα για καλημέρα.

Αει στο διάολο λέω,γραφίστας είμαι,όχι τεχνικός υπολογιστών,πολλοί στον κλάδο μου mac δουλεύουν,θα πάρω ένα να δω τι λέει.
Ε πήρα και γυρισμό δεν έχω.Once you go Mac you never go back.

A και έτσι για την ιστορία ο πρώτος προσωπικός υπολογιστής της Apple βγήκε το 1984.
o Bill Gates πότε?

Και τέλος η ανθρωπότητα μόνο πολλές σφαλιάρες χρωστάει στον Gates!
Που το 90% των χρηστών πάνε και παίρνουν σα ζόμπι windows!
Σαν να παίρνεις amstel: αυτή ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε.
Έβγαλε ο Gates ένα ΓΤΠ λογισμικό που είχε πιο πολλές τρύπες κι από τον Μπομπ Σφουγγαράκη
και πούλησε επειδή ήταν συμβατό με κάθε κατακαημένη εταιρεία wardware και ήταν φθηνό.

και να πείς ότι είναι φθηνά και αξιόπιστα να σου πω οκ.καλά κάνει η συντριπτική πλειοψηφία
του κόσμου και παίρνει Παραθυράκια.Αλλά έλα που δεν είναι!!
Ρε είχα κάνει format στο pc μου όταν ήμουν έφηβος (μιλάμε για Win98, PII στα 333)
και δεν είχα καν ίντερνετ!μόνο μουσική και κανά βιντεοπαιχνίδι...:yuck:


Και τέλος vaska μία λέξη θα σου πω: Boot Camp ;)
τρέχεις windows σε Apple με ότι αυτό συνεπάγεται.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vaska
13/03/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Vaska γραφίστας είμαι.δεν ασχολούμαι μόνο με σερφάρισμα,βίντεο-μουσική.

Δουλεύω προγράμματα της σουίτας της Adobe,Quark Xpress,Corel etc etc.
παράλληλα κατεβάζω τα κέρατα μου και ότι μπορείς να φανταστείς από pirate bay,gamato και λοιπούς.
1.όταν δούλευα τα γραφιστικά προγράμματα πολλές φορές ο υπολογιστής κόλλαγε.
την ίδια δουλειά στους παλιούς G4 που υπάρχουν στη σχολή ΑΠΛΑ δεν είχα πρόβλημα.
2.ο μέγιστος πονοκέφαλος είναι το downloading.κάθε 6 μήνες format,κάθε 2 μέρες τσεκ για ιούς(χωρίς αποτέλεσμα βέβαια)
το alt+ctrl+del το είχα για ψωμοτύρι,το κουμπάκι του reset το είχα για καλημέρα.

Αει στο διάολο λέω,γραφίστας είμαι,όχι τεχνικός υπολογιστών,πολλοί στον κλάδο μου mac δουλεύουν,θα πάρω ένα να δω τι λέει.
Ε πήρα και γυρισμό δεν έχω.Once you go Mac you never go back.

A και έτσι για την ιστορία ο πρώτος προσωπικός υπολογιστής της Apple βγήκε το 1984.
o Bill Gates πότε?

Και τέλος η ανθρωπότητα μόνο πολλές σφαλιάρες χρωστάει στον Gates!
Που το 90% των χρηστών πάνε και παίρνουν σα ζόμπι windows!
Σαν να παίρνεις amstel: αυτή ξέρουμε αυτήν εμπιστευόμαστε.
Έβγαλε ο Gates ένα ΓΤΠ λογισμικό που είχε πιο πολλές τρύπες κι από τον Μπομπ Σφουγγαράκη
και πούλησε επειδή ήταν συμβατό με κάθε κατακαημένη εταιρεία wardware και ήταν φθηνό.

και να πείς ότι είναι φθηνά και αξιόπιστα να σου πω οκ.καλά κάνει η συντριπτική πλειοψηφία
του κόσμου και παίρνει Παραθυράκια.Αλλά έλα που δεν είναι!!
Ρε είχα κάνει format στο pc μου όταν ήμουν έφηβος (μιλάμε για Win98, PII στα 333)
και δεν είχα καν ίντερνετ!μόνο μουσική και κανά βιντεοπαιχνίδι...:yuck:


Και τέλος vaska μία λέξη θα σου πω: Boot Camp ;)
τρέχεις windows σε Apple με ότι αυτό συνεπάγεται.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Πάμε αντιπαραθέσεις?
:beer: :beer:

Vstrommer71
13/03/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πάμε αντιπαραθέσεις?
:beer: :beer:
Mπα,καλυτερα τραβατε καμμια βολτα με κανα μηχανακι.Για ενα ανεμιστηρακι ξεκινησαμε και κοντευουμε να λυσουμε το Μεσανατολικο ζητημα:smokin:

Ζεύκας
13/03/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πάμε αντιπαραθέσεις?
:beer: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mπα,καλυτερα τραβατε καμμια βολτα με κανα μηχανακι.Για ενα ανεμιστηρακι ξεκινησαμε και κοντευουμε να λυσουμε το Μεσανατολικο ζητημα:smokin:


τώρα και PC να μου χαρίζανε δεν υπήρχε περίπτωση να το χρησημοποιήσω

άρα για μένα δεν έχει πολύ νόημα να συνεχίσουμε να υπερασπιζόμαστε τις επιλογές μας
γιατί δεν πρόκειται ν'αλλάξουμε μυαλά,έτσι δεν είναι?

καλή καρδιά. :beer: :beer: :beer:

MitsosNaked
13/03/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
κοντευουμε να λυσουμε το Μεσανατολικο ζητημα:smokin:


Αυτό θα το λύσω εγώ!!!! :) :lol:

Ζεύκας
13/03/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Αυτό θα το λύσω εγώ!!!! :) :lol:

ναι ρε 60 χρόνια εσένα περιμένουνε! :lol: