PDA

View Full Version : DIY: "Επαναπρογραμματίστε" τις κλειδαριές σας στο κλειδί της μηχανής



McGyver
12/03/2010, 19:16
Όταν, μια φορά κι έναν καιρό, είχα το Sprint η Triumph μου είχε δώσει τρεις αφαλούς κλειδαριάς κωδικοποιημένους στο κλειδί της μοτοσικλέτας για να τους βάλω στις πλαϊνές και πίσω βαλίτσες. Έτσι, όλα τα "μπαγκάζια" μου άνοιγαν με ένα και μόνο κλειδί και δε χρειαζόταν να ψάξω να βρω το σωστό ή να βαραίνω το διακόπτη με μια αρμαθιά κλειδιά.

Η μαμά Honda, δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες oύτε σαν option (όπως έχει η π.χ. η BMW). Ολοκληρώνοντας λοιπόν το setup των βαλιτσών κατέληξα με τρία επιπλέον κλειδιά να συνοδεύουν το κλειδί της μηχανής. Δε μ' άρεσε...

Ψάχνοντας λοιπόν απ' εδώ κι από εκεί, διαπίστωσα πως το κλειδί του Transalp μπαίνει μεν στον αφαλό των Givi βαλιτσών αλλά, φυσικά, δεν τις ξεκλειδώνει. Αρχικά τουλάχιστον ;) ...

McGyver
12/03/2010, 19:17
Πρώτα αφαιρέστε το μηχανισμό κλειδώματος από τη βαλίτσα σας.
Τόσο στην B36N όσο και στην V46 που έχω εγώ απλά ξεβιδώνετε δύο βίδες από τη μέσα πλευρά.


191625

McGyver
12/03/2010, 19:18
Στη συνέχεια πολύ προσεκτικά, αφαιρείτε το κλιπ (αρ. 2 στη φωτογραφία) από το μηχανισμό και απομονώνετε τον αφαλό (αρ. 1 στη φωτογραφία).
Επαναλαμβάνω, πολύ προσεκτικά για να μην κυνηγάτε στο δωμάτιο το ελατήριο και την μπίλια (αρ. 3 & 4 στη φωτογραφία).


191626

McGyver
12/03/2010, 19:18
Όπως φαίνεται στην παρακάτω (θολή) φωτογραφία, ο αφαλός έχει 7 μικρά λαμάκια τα οποία όταν μπει το σωστό κλειδί "μαζεύουν" και του επιτρέπουν να περιστραφεί (ξε)κλειδώνοντας τη βαλίτσα.


191627

McGyver
12/03/2010, 19:19
Τώρα πολύ πολύ προσεκτικά, με ένα μυτοτσίμπηδο βγάζουμε όλα τα λαμάκια (αρ. 1 στη φωτογραφία) από τον αφαλό. Δε χρειάζεται δύναμη αλλά απαλές κινήσεις για να μη χάσουμε τα μικρά ελατήρια (αρ. 2 στη φωτογραφία). Μετά βγάζουμε και τα ελατήρια και μένουμε με τον αφαλό έτοιμο προς "επαναπρογραμματισμό" (αρ. 3 στη φωτογραφία).


191628

McGyver
12/03/2010, 19:20
Ξεκινώντας από την εξωτερική πλευρά (σημειώνεται με βέλος στη φωτογραφία) δοκιμάζουμε ένα ένα τα λαμάκια μέχρι να βρούμε αυτό το οποίο όταν βάλουμε το κλειδί της μηχανής μαζεύει και επιτρέπει στον αφαλό να περιστραφεί στον κύλινδρο. Δοκιμάζουμε και προχωράμε στο επόμενο λαμάκι...


191629

McGyver
12/03/2010, 19:20
Αφού λύσουμε το "puzzle" έχουμε το αποτέλεσμα της παρακάτω φωτογραφίας, δηλαδή έναν αφαλό "κωδικοποιημένο" στο κλειδί της μοτοσικλέτας. Αν κάποιο λαμάκι σας χαλάει το συνδυασμό μπορείτε να το παραλείψετε. Αν παραλείψετε μέχρι δύο λαμάκια δε χάλασε πολύ ο κόσμος (το λέω γιατί οι κλειδαριές της Givi έχουν 7 λαμάκια, ενώ της Kappa έχουν 5). Εγώ "κωδικοποίησα" και τις τρεις κλειδαριές (top case και δύο πλαϊνές) και στις δύο χρειάστηκε να παραλείψω μόνο ένα λαμάκι.

Εναλλακτικά μπορείτε να τροχίσετε λίγο το λαμάκι για να στρώσει ή να δοκιμάσετε λαμάκια από άλλους αφαλούς (π.χ. από φτηνές αντίστοιχες κλειδαριές συρταριών).

Μη βιάζεστε και δοκιμάζετε τον αφαλό στον κύλινδρο μετά από κάθε λαμάκι που προσθέτετε.


191630

McGyver
12/03/2010, 19:21
Συναρμολογήστε πάλι το μηχανισμό κλειδώματος της βαλίτσας και τοποθετήστε τον στη βαλίτσα.

Eίστε έτοιμοι/ες!!!


191631

McGyver
12/03/2010, 19:22
Η όλη διαδικασία εμένα μου πήρε περίπου μία ώρα...

Credits:
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=300753
http://www.ebbo.org/re_keying.php


191632

jimmis5
12/03/2010, 19:55
McGyver Πολυ ωραιος και τα Link που εβαλες ,ειναι λιγο δουλεια φυλακισμενου αλλα αξιζει τον κοπο:beer: :beer: :a18: :a18:

Pardalotzatziki
12/03/2010, 22:02
Εισαι γιγαντας....πολυ χρησιμο...

:beer:

abrestas
12/03/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όπως φαίνεται στην παρακάτω (θολή) φωτογραφία, ο αφαλός έχει 7 μικρά λαμάκια τα οποία όταν μπει το σωστό κλειδί "μαζεύουν" και του επιτρέπουν να περιστραφεί (ξε)κλειδώνοντας τη βαλίτσα.

με λιγοτερη ταλαιπωρια και χωρις να αφαιρεσετε κανενα λαμακι σε αυτη τη φαση του αφαλου βαζετε το κλειδι μεσα και οτι εξεχει μα μια ψιλη λιμα το λιμαρετε μεχρι να ερθουν ολα τα λαμακια προσωπο με τον αφαλο και ετοιμοι.

Hiro
12/03/2010, 22:57
:a18: McGyver όνομα και πράμα!

chris_honda
12/03/2010, 23:18
Απλά :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: :a19:

Πολύ καλλή δουλεία.

Shaolin Monk
13/03/2010, 00:38
Παρα πολυ χρησιμο, ευχαριστουμε...:wave2:

hidefnick
13/03/2010, 08:36
Εναλακτικά το πας σε έναν κλειδαρά και δεν χρειάζετε να "παραλείψεις" λαμάκια. :wave2:

(Αμα ξαναπαντρευτώ να με φτύσετε :lol: )

MARKOS-V
13/03/2010, 16:42
μπραβο ,πολυ καλη δουλεια για εμας τους ....αργοσχολους!!

al_tzamp
13/03/2010, 16:53
Μάρκο το τσίμπισες αμέσως το θρεντάκι!!!!! :)



McGyver κ γαμώ τις μόντες! πάρα παρα παρα παρα πολύ χρήσιμο!


Και να σκευτείς έλεγα αυτές τις μέρες να αλλάξω κλειδαριές στο τριβάλιτσο γιατί μου σπάσανε τα νέυρα!!!!


+650!!!!!!!:D

tai
13/03/2010, 17:15
Μπράβο Θωμά
ωραιότατη μοντα

McGyver
13/03/2010, 17:16
:D

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dirtbird
13/03/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:D

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Πότε να σΕ φέρω τις βαλίτσες?:confused: :confused:

McGyver
13/03/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πότε να σΕ φέρω τις βαλίτσες?:confused: :confused:

Έχεις π.μ. ...
Θα μου βάλεις υδραυλικό συμπλέκτη στο TA :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ;;;

dirtbird
13/03/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Έχεις π.μ. ...
Θα μου βάλεις υδραυλικό συμπλέκτη στο TA :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ;;;

Θα στο κάνω να ΜΗΝ πατάς συμπλέκτη:winka:
:lol: :lol: :lol:

McGyver
13/03/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θα στο κάνω να ΜΗΝ πατάς συμπλέκτη:winka:
:lol: :lol: :lol:

"Κουρέματα - κομμώσεις γραναζιών ο Σωτήρης"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

abrestas
13/03/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Εναλακτικά το πας σε έναν κλειδαρά και δεν χρειάζετε να "παραλείψεις" λαμάκια. :wave2:

(Αμα ξαναπαντρευτώ να με φτύσετε :lol: )
ο κλειδαρας θα κανει αυτο που ειπα εγω απο φιλο κλειδαρα το ξερω!!!!!!

gixxerpap
13/03/2010, 18:53
όταν θελήσετε να το καθαρίσουμε λίγο το θρεντάκι για να παραμείνει ωραίο και χρήσιμο, ρίξτε ενα πμ...

well done Θωμά...

μήπως μπορείς να με φτιάξεις ένα πασπαρτού να δουλεύει σε όλα τα μηχανάκια μου καθώς και στις πόρτες σπιτιου μαγαζιου?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MARKOS-V
16/03/2010, 17:55
εγω παντως το εκανα!τελειωσα με το 2ο κλειδι της μπαγκαζιερας.ενα κ ....καλο!
κ παλι ευχαριστω τον θωμα για την πατεντα που μας ..κουβαλισε
κ σε αλλα με υγεια........

PanVas
16/03/2010, 21:03
Όμορφα.....


:beer: :beer: :beer: :beer:

McGyver
17/03/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
εγω παντως το εκανα!τελειωσα με το 2ο κλειδι της μπαγκαζιερας.ενα κ ....καλο!
κ παλι ευχαριστω τον θωμα για την πατεντα που μας ..κουβαλισε
κ σε αλλα με υγεια........

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

maron
17/03/2010, 23:55
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


χαρα στο κουραγιο σου να τα ποσταρεις κιολας :)

massai
29/07/2010, 09:12
:beer:

Επιτυχημένη η εγχείρηση σε Κ53, η οποία παρεπιμπτόντως έχει 7 'λαμάκια' σαν τις κλειδαριές της Givi.
Thanks man!!!

:beer:

lspiros
29/07/2010, 11:59
πολυ χρησιμο και παρα πολυ ωραια παρουσιαση:beer:

chria
18/05/2011, 12:12
ΘΕΙΚΗ ΜΟΝΤΑ

Φίλε :a19: :a19: :a19: :a19:

xanthosd
12/09/2011, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από abrestas
με λιγοτερη ταλαιπωρια και χωρις να αφαιρεσετε κανενα λαμακι σε αυτη τη φαση του αφαλου βαζετε το κλειδι μεσα και οτι εξεχει μα μια ψιλη λιμα το λιμαρετε μεχρι να ερθουν ολα τα λαμακια προσωπο με τον αφαλο και ετοιμοι.

Mην το λες αδερφε, σημερα εβγαλα τον αφαλο και σκεφτηκα αντι να τον πειραξω εγω να τονπαω σε καποιον ειδικο...
κι ενω του ειπα οτι διαβασα σε καποιο φορουμ οτι τραμπαρουμε τα λαμακια μεταξυ τους και αν χρειαστει μπορει να τροχησουμε και κανενα, η απαντηση του ηταν ¨ολα τα ξερεται εσεις... αστον εδω κι ελα να τον παρεις σ ενα μισαωρο, για να μην δεις το κολπο..."
παω μετα απο μια ωρα και μου τον δειχνει...
ο ΠΑΝΗΛΗΘΟΣ εβαλε στον αφαλο το κλειδι του Vstrom και οτι περισεψε το τροχησε, με αποτελεσμα να ανοιγει και με το κλειδι του typpon και να καταστρεψει τον μυλο.
ηθελε και να τον πληρωσω ο ΒΛΑΚΑΣ αλλα πηρε τα .......
αυριο παω ν αγωρασω καινουργιο μυλο, εκτος κι αν ταιριαξω λαμακια απο κανεναν αλλον.

Zodd
13/09/2011, 01:36
καλησπερα- καλυνυχτα ή οτι άλλο είναι τετοια ώρα

το συγκαικριμένο μοντάρισμα αν και είναι βολικό μειώνει συμαντικά την αξιοπιστία και την ασφάλεια της κλειδαριάς
δηλαδή την κάνει να ανοίγει ευκολότερα απο διαφορετικά κλειδιά ακομα και αν έχουν διαφορετικό σχήμα ή μέγεθος

σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να το ξέρουν οσοι σκέφτονται να το κάνουν


τέτοιες κλειδαριές είχαμε και στα ντουλαπάκια που μας είχαν δωσει στο γυμνάσιο και κάθε φορα που κάποιος δεν είχε κλειδι( ή βιβλίο ή οτι άλλο χρειαζόταν) τα ανοίγαν με οτι έβρισκαν από κλειδί εξωπορτας έως μικρού λουκέτου, ξέρεται αυτα τα μικρα για τα τσαντάκια κλπ

webassasin
13/09/2011, 02:23
Αυτο μπορει να γινει και στην κλειδαρια του τεποζιτου ας πουμε?
δεν ξερω και πολλα απο κλειδαριες,ουτε τι διαφορα μπορει να εχει του τεποζιτου,αλλα μου τη δινει να ψαχνω πιο κλειδι ειναι για να βαλω βενζινη ( αλλαγμενη προφανως η κλειδαρια στο τιμονι ) ..

CBF- stratis
13/09/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zodd
καλησπερα- καλυνυχτα ή οτι άλλο είναι τετοια ώρα

το συγκαικριμένο μοντάρισμα αν και είναι βολικό μειώνει συμαντικά την αξιοπιστία και την ασφάλεια της κλειδαριάς


Οι κλειδαριες ειναι για τους καλούς......οι κακοι στην ανοιγουν την βαλιτσα και μα κατσαβιδακι.......


Θωμα.....χαρηκα που ειδα την πατεντα , αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν μπαινει στην κλειδαρια της βαλιτσας το κλειδι του CBF μου κοπηκε το χαμογελο......

Tropeas
05/03/2012, 23:42
Εδώ μάλιστα! Μπράβο!

motomaniac
07/03/2012, 00:43
Οι κλειδαριες ειναι για τους καλούς......οι κακοι στην ανοιγουν την βαλιτσα και μα κατσαβιδακι.......


Θωμα.....χαρηκα που ειδα την πατεντα , αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν μπαινει στην κλειδαρια της βαλιτσας το κλειδι του CBF μου κοπηκε το χαμογελο......

αλλαξε μυλο. αγορασε εναν ιδιο με αυτον της βαλιτσας αλλα να μπαινει το κλειδι της μηχανης και τροποποιησε εκεινον.

motomaniac
07/03/2012, 00:44
ευχαρισουμε φιλε. αυριο θα σκαλιξω το σκουτερ της μανας μου. χιχιχι... :lol:

Πολυμήχανος
07/03/2012, 01:06
Αυτο μπορει να γινει και στην κλειδαρια του τεποζιτου ας πουμε?
δεν ξερω και πολλα απο κλειδαριες,ουτε τι διαφορα μπορει να εχει του τεποζιτου,αλλα μου τη δινει να ψαχνω πιο κλειδι ειναι για να βαλω βενζινη ( αλλαγμενη προφανως η κλειδαρια στο τιμονι ) ..

Ναι γίνεται. Με την προυπόθεση να είναι ίδιου προσανατολισμού το κλειδί, π.χ. στα Honda άλλα έχουν το σκαλοπάτι δεξιόστροφα και άλλα αριστερόστροφα. Αν δεν είναι ίδιας φοράς, δεν γίνεται.

Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα. Αν μπαίνει το κλειδί του τιμονιού, στην κλειδαριά του ντεπόζιτου (και ας μην την ανοίγει σε αυτήν την φάση) είσαι ΟΚ, αν δεν μπαίνει είναι αντίθετης φοράς και δεν γίνεται κάτι.

Αν είσαι στην τυχερή περίπτωση, μπορείς είτε 1) να προγραματίσεις την κλειδαριά του τιμονιού να ανοίξει με το κλειδί του ντεπόζιτου, είτε 2) την κλειδαριά του ντεπόζιτου να ανοίγει με το κλειδί του τιμονιού, ότι σε βολεύει καλύτερα, μια και φαντάζομαι υπάρχει και κλειδαριά σέλας, η οποία ακούει στο κλειδί του ντεπόζιτου, σε βολεύει το (1).

Manalishi
10/07/2012, 18:31
Στην ΠΣΚ εκδρομή, έτυχε δυστυχώς να χάσω το μοναδικό κλειδάκι που είχα για την μπαγκαζιέρα...Έπειτα απο ψάξιμο στην Καστοριά, και με την βοήθεια ντόπιου, κατάφερα να φέρω εναν κλειδαρά να δούμε τί θα κάνουμε...

Όταν ήρθε ο μάστορας, με ρώτησε εαν η βαλίτσα είναι με γάντζο ή με κλιπ, εαν κλειδώνει δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα και δοκίμασε λίγο με ένα κατσαβίδι. Με ενημέρωσε οτι ίσως να χαλάσει η κλειδαριά και να χρειαστεί αλλαγή, αλλα αυτό εμένα δεν με απασχόλησε καθολου, εγώ ήθελα να την ανοίξω, τελεία.

Μετα απο το κατσαβίδι λοιπόν, έσκψε στην τσάντα του, πήρε το γνωστό σετ διαρρηκτικών εργαλείων και σε 4 δευτερόλεπτα άνοιξε την βαλίτσα.....4 sec...."αποζημιώθηκε " με 20 ευρώ στο τέλος, δηλ μισθό Ναυάρχου.....

Η προστασία λοιπόν που παρέχει η κλειδαριά, είναι για έναν γνώστη, μερικά δευτερόλεπτα....

Εχθές άλλαξα τον αφαλό, κόστος 12 ευρώ, και τώρα τον περιεργάζομαι μήπως και κάνω την πατέντα αλλα στις πλαϊνές βαλίτσες...

Μy 2 cents...

dmf
10/07/2012, 19:01
Overlifting legetai i epi8esi se tetoiou eidous kleidaries. Edw to eksigei enas expert
http://www.youtube.com/watch?v=_-PqzkoQQ7s&t=20m10s

nitso
12/08/2012, 20:30
πολυ καλος οδηγος.Τον εφαρμοσα στο zzr που ειχε αλλο κλειδι για τη μηχανη και αλλο για τεποζιτο και ντουλαπακι..τωρα εχω ενα για ολα χωρις να αφαιρεσω ουτε ενα λαμακι απο καθε αφαλο.Μου πηρε καμια ωρα για ολα

Manalishi
13/08/2012, 11:36
Τα λαμάκια πως βγαίνουν?? Έχω βγάλει τον αφαλό, αλλά δεν λένε να βγουν.....το κλειδί δεν είναι στον αφαλό...Kappa, με 5 λαμάκια.

McGyver
13/08/2012, 11:41
Τα λαμάκια πως βγαίνουν?? Έχω βγάλει τον αφαλό, αλλά δεν λένε να βγουν.....το κλειδί δεν είναι στον αφαλό...Kappa, με 5 λαμάκια.

Αν είναι ο κλασικός αφαλός της Kappa, πιάνεις με ένα μυτοτσίμπιδο αυτό που περισσεύει από κάθε λαμάκι και το τραβάς (με ΠΟΛΛΗ προσοχή).

Manalishi
13/08/2012, 11:48
Ευχαριστώ, και ή πένσα μια χαρά δουλεύει...:D Απλά νόμιζα οτι δν βγαίνει εαν το τραβήξω με δύναμη...

nitso
13/08/2012, 13:52
εμενα στον αφαλο του ντεποζιτου τα δυο λαμακια (το ενα απο τα δυο ειναι ασφαλεια μεσα στη φωλια) ειχαν πετρωσει.Τα εσπρωξα προσεκτικα απο πισω,τα ετριψα με 800αρι,τα πλακωσα με αντισκωριακο και τωρα δουλευουν σαν καινουργια!

Manalishi
13/08/2012, 14:06
Εαν δεν κάνει το κλειδί της μηχανής στις κλειδαριές των βαλίτσων (Yamaha σε τριπλέτα Kappa), υπάρχει άλλη λύση?? Η μόνο να κάνω ενα κλειδί για όλες τις βαλίτσες??

Manalishi
13/08/2012, 19:40
Τελικά τις έφτιαξα και εγώ!!!

Με ένα κλειδί (της πίσω βαλίτσας) ανοίγουν όλες!!

Ευχαριστούμε πολύ McGyver!!!!