PDA

View Full Version : street triple



custom x
13/03/2010, 17:25
hello παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας πανω στο θεμα μου...σαν παλιος κατοχος απο διαφορα μηχανακια...απο παπια μεχρι χτ..πιστευω πως ηρθε η ωρα να παρω μια σοβαρη μηχανη...ειμαι 31 ετων και το μυαλο μου το εχω μεσα στο κεφαλι..θα μου πεις ε τοτε γιατι να παρεις μηχανη..χαχα.δυστιχως εχω το μικροβιο οποτε τι να κανω...στο θεμα μου..μου αρεσει παρα πολυ το street triple .. απ οτι εχω διαβασει απο δω μεσα βλεπω θετικα λογια..αυτο που δεν ξερω και που με απασχολει ειναι το εξεις...θα το καβαλαω 365 μερες μεσα αθηνα και 2 φορες τη βδομαδα θα κατεβαινω κορινθο...αξιζει να παρω αυτο το μηχανακι ,,ειναι αξιοπιστο..,θπαρχουν αξιολογα συνεργια για σερβις..και το πιο βασικο μου προβλημα θα μπορω να κατεβαινω κορινθο ανετα η θα εχω προβλημα λογο αερα...το που ειναι street μηχανακι...δεν θελω να παιξω σε αλλη κατηγορια μηχανη μου αρεσουν οι street τα γυμνα μοτερ..θα ηθελα απο εσας που τα εχετε και γνωριζετε να μου πειτε της γνωμες σας..ολοι οι φιλοι μου μου λενε να κοιταξω ιαπωνα ....και aprilia tuono...αλλα κατι με τραβαει στο street triple...:sick: :sick:

Ζεύκας
13/03/2010, 17:59
κάνε μια αναζήτηση φίλε.

τόσα θρεντ υπάρχουν εδώ για το street triple :beer:

custom x
13/03/2010, 18:06
εχεις δικιο φιλε μου...

Dennis-
13/03/2010, 18:11
καλησπερα φιλε

street ειναι ο αερας θα σε χτυπαει σιγουρα.. αν ξεκινας να αγορασεις street με τετοιο σκεπτικο ξεχασε το δεν ειναι για σενα μαλλον.. το triple σε παει παντου το θεμα ειναι αν το πας εσυ :wave2:

τωρα μόλις γύρισα απο την αντιπροσωπεία ασχετα που ειναι κλειστα.. γιατι θα παρω το ιδιο και πηγα να το χαζεψω λιγο :bigcry:

Οσο για ιαπωνια και aprilia προσωπική μου αποψη ολα τα μοντελα street ειναι πανω κατω τα ιδια και σε ευροπουλα αλλα και τεχνικα, οποτε περνεις αυτο που σου κανει το κλικ απλα και ωραια..
εκτος και αν σε ενδιαφερουν τα 0,2 κλασματα του δευτερολεπτου που πιανει πιο γρηγορα τα 100 το Ζ π.χ

:beer:

custom x
13/03/2010, 18:46
με το θεμα αερα σιγουρα θα εχω προβλημα αλλα λογικα αν ταξιζευω με 140-150 δεν νομιζω να εχω και τοσο ...αυτα τα λεω λογο χτ που ειχα τωρα δεν ξερω με το street τι παιζει αλλα να με καλυπτει μεσα στη πολη και στα υπολιπα τοτε θα ειμαι χαρουμενος...απ οτι διαβαζω εδω μεσα ειναι ενα φιλικο μηχανακι με γαζι οποτε το χριαζεσαι με καλα φρενα και γενικα ειναι στιμενο καλα..οποτε λεω να το παρω και βλεπουμε....ευχαριστω παιδια ...και οτι αλλο ξερετε θα με βοηθησει...προς το παρον ειμαι 80/100 να το παρω..απλα το ψαχνω ακομα...

Dennis-
13/03/2010, 18:51
ε φιλικο δεν θα το ελεγες να σου πω την αληθεια.. απ οτι ξερω δηλαδη.. ας μιλησει κάποιος που το εχει στην κατοχή του καλύτερα :wave2:

Douglas
14/03/2010, 01:55
Σε σχέση με το XT δεν είναι και τόσο φιλικό αλλά αφού έχεις το μυαλό μες στο κεφάλι σου κανένα πρόβλημα.

Αν τώρα είσαι στο 80% κάνε ένα test-ride και θα πειστείς 100%.Το μόνο σου πρόβλημα μετά θα είναι το χρώμα που θα διαλέξεις.

Για διαδρομές Αθήνα-Κόρινθο αν κατάλαβα καλά που θα κάνεις είναι οκ αρκεί η ταχύτητα να κυμαίνεται στα 140-150χλμ/ώρα.Από κει και πάνω η προστασία έστω κι αν φοράς το μασκάκι είναι ανύπαρκτη,ειδικά αν είσαι και ψηλός.

Όσον αφορά την μετακίνηση μέσα στην πόλη είναι πάρα πολύ ευέλικτο.Είχα κάνει test-ride ένα street μέσα στη Θεσσαλονίκη και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολοδήγητο είναι αφού σε σύγκριση με το Speed που είχα τότε μου φάνηκε ποδήλατο.Το μόνο αρνητικό είναι ότι αν μπλέξεις πολύ ώρα στην κίνηση ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία με το βιντιλατέρ να δουλεύει υπερωρίες.

Αυτά.ελπίζω να σε βοήθησα.

custom x
14/03/2010, 09:31
ευχαριστω φιλε μου....τριτη τεταρτη θα παω να δω για test το street + to speed.....και θα πεταχτω μια απο honda να δω και το cb 1000 abs...με εφαγαν τα φιλαρακια να το ...αλλα πραγματικα ρε παιδια 2 πραγματα δεν θα ξανακανω στη ζωη μου...να ξαναφτιαξω σπιτι και να αγορασω μηχανη ...πολυ βασανο ρε παιδια...:lol:

Cpt. Haddock
14/03/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από custom x
[...] cb 1000 abs...[...]

εχε κι ενα λιτρο λαδι μαζι σου :wave2:

npat
14/03/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εχε κι ενα λιτρο λαδι μαζι σου :wave2:

Αυτό πως σου 'ρθε τώρα? Για μηχανάκι μιλάμε, όχι για φριτέζα για φις-εν-τσιπς...

Cpt. Haddock
14/03/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αυτό πως σου 'ρθε τώρα? Για μηχανάκι μιλάμε, όχι για φριτέζα για φις-εν-τσιπς...

Αυτό το μοντέλο δεν ειναι που το 1 λιτρο το καίει απο το εργοστάσιο; :look:

npat
14/03/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτό το μοντέλο δεν ειναι που το 1 λιτρο το καίει απο το εργοστάσιο; :look:

Τσου!

Cpt. Haddock
14/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τσου!

ποιό ειναι; :confused:

McGyver
14/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ποιό ειναι; :confused:

CBR

npat
14/03/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ποιό ειναι; :confused:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ HONDA

:evil: :mad: :a11: :a37:

custom x
14/03/2010, 10:14
δεν σας πιανω ρε παιδια ...εχει κατι το cb 1000 ...μου λετε ειναι μουφα...τι

npat
14/03/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
CBR

Κοίτα χοντάκιας να σου πετύχει...

:a11:

Cpt. Haddock
14/03/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ HONDA

:evil: :mad: :a11: :a37:

καλά ντε :p

(μηπως το CB1000R? :look: )

npat
14/03/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από custom x
δεν σας πιανω ρε παιδια ...εχει κατι το cb 1000 ...μου λετε ειναι μουφα...τι

Μην ακούς τις Αγγλίδες γεροντοκόρες φίλε μου. Το CB1000 είναι καταπληκτικό μηχανάκι (εγώ μια βόλτα μόνο του έχω κάνει, αλλά με αυτό φαίνεται να συμφωνούν πολλοί). Προσωπικά θα το προτιμούσα για χίλιους λόγους απ' τις σοβρακοφανέλες που σκέφτεσαι.

:wave2:

Cpt. Haddock
14/03/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μην ακούς τις Αγγλίδες γεροντοκόρες φίλε μου. Το CB1000 είναι καταπληκτικό μηχανάκι (εγώ μια βόλτα μόνο του έχω κάνει, αλλά με αυτό φαίνεται να συμφωνούν πολλοί). Προσωπικά θα το προτιμούσα για χίλιους λόγους απ' τις σοβρακοφανέλες που σκέφτεσαι.

:wave2:

re aei :a22:

npat
14/03/2010, 10:33
Σοβαρά τώρα, για να μην μπερδέψουμε τον φίλο μας:

Κάποιοι φαιδροί αιρετικοί (που αμφισβητούν το αλάθητο του μεγάλου πατέρα Σοϊχίρο) ισχυρίζονται ότι το καινούριο CBR1000RR (και όχι το CB1000R) καταναλώνει αρκετά περισσότερο λάδι απ' ότι θα έπρεπε, κατευθείαν απ' το εργοστάσιο. Kάτι τέτοιο είναι φυσικά όχι μόνο απίθανο, αλλά εξ' ορισμού αδύνατο, καθότι, γνωστό είναι σε όλους, ότι "η Χόντα ξέρει" (βλ. πρώτο δόγμα της λατρείας του Σοϊχίρο) και φτιάχνει μηχανάκια που καταναλώνουν ακριβώς όσο λάδι πρέπει.

Για το CB1000R ακόμη και αλλόθρησκοι αιρετικοί δεν τολμούν να ξεστομίσουν τέτοιες συκοφαντικές ύβρεις γιατί, παρότι ο Σοϊχίρο είναι μεγάλος και συγχωρεί πολλά, κάποια πράγματα τα τιμωρεί ακριβά...

:wave2:

andgeo
14/03/2010, 12:22
Νέα Θεότητα ?

p@nos
14/03/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Για το CB1000R ακόμη και αλλόθρησκοι αιρετικοί δεν τολμούν να ξεστομίσουν τέτοιες συκοφαντικές ύβρεις γιατί, παρότι ο Σοϊχίρο είναι μεγάλος και συγχωρεί πολλά, κάποια πράγματα τα τιμωρεί ακριβά...

:wave2:


npat καλα τα λες, αλλα ο soichiro δε ζει πια...και απο τοτε που πεθανε και ανελαβαν αλλοι, τα πραγματα για τη χοντα πανε κατα διαολου

:wave2:

npat
14/03/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
npat καλα τα λες, αλλα ο soichiro δε ζει πια...
:wave2:

:nono:

Πέθανε βέβαια, αλλά τέσσερις μέρες μετά εμφανίστηκε πάλι, ολοζώντανος, μπροστά στους μαθητές-μηχανικούς του και δίδαξε για εκατόν εξήντα έξι μέρες. Ύστερα ανέβηκε στους ουρανούς, πάνω σ' ένα RC30 φτιαγμένο από ατόφιο βιρίδιο και περιστοιχισμένος από νεκρούς πρωταθλητές του άιλ-οφ-μαν καβάλα σε εξακύλινδρα τετράχρονα με τις εξατμίσεις να παίζουν ουράνιες μελωδίες. Είπε τότε ότι θα επιστρέψει όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, ότι όλα θα κριθούν μεμιάς εκείνη τη μέρα και ότι τα έκπτωτα μοτόρια θα χτυπήσουν μπιέλα όλα την ίδια ακριβώς στιγμή. Μαύροι καιροί θα μεσολαβήσουν, προειδοποίησε, και η πίστη των ανθρώπων θα δοκιμαστεί. Μόνο αυτοί που παραμείνουν αληθινοί θα σωθούν. Οι υπόλοιποι θα καταδικαστούν σε αιώνιο μαρτύριο: Κάθε βράδυ θα πέφτουν για ύπνο υπό τον ήχο τεσσάρων χιλιάδων ντουκάτι στο ρελαντί ενώ θα τριγυρίζουν τις μέρες στα στενά της πόλης, κάτω απ' τον καυτό ήλιο, σπρώχνοντας χαλασμένα ΚαΤεΜ αντβέντιουρ, σαν άλλοι Σίσυφοι, για ατέλειωτες βδομάδες στη σειρά που καμία δεν έχει Τρίτη.

Τάδε έφη μέγας Σοϊχίρο, μεγάλη η δόξα του.

Αμήν.

filipp0s
14/03/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
:nono:

Πέθανε βέβαια, αλλά τέσσερις μέρες μετά εμφανίστηκε πάλι ...
Αμήν.


μλκ μηπως την ακουσες απο την τουμπα :confused:


:lol: :lol:

npat
14/03/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
μλκ μηπως την ακουσες απο την τουμπα :confused:


:lol: :lol:

Δεν ξέρω ρε σύντροφε αλλά όλο τέτοιες εικόνες μου έρχονται στο μυαλό από τότε...

:lol: :lol:

custom x
14/03/2010, 18:46
παει σας εχασα τελιως...δεν ξερω τι θελετε να πειτε...οτι η honda δεν ειναι καλη ...οποτε να κοιταω 100/100 το triumph ...βοηθεια ρε παιδια ερχονται η μερες...αν ειναι και τοσο σκα...η honda να μην παω καθολου να τη δω...τι να πω..:sick:

Giorgos19
14/03/2010, 19:51
Το εχω απο το περασμενο Πασχα το μηχανακι...

Οσον αφορα στις ταχυτητες ταξιδιου, εγω με 1.80 υψος πηγαινω σχετικα ανετα με 150, βεβαια φοραει και το μασκακι, αλλα δεν νομιζω οτι κανει και πολυ δουλεια σε εμενα. Εχω την εντυπωση οτι στελνει τον αερα κατευθειαν στο προσωπο. Και παλι ομως εισαι σχετικα ανετα με αυτη την ταχυτητα + οτι η μηχανη δεν εχει μεγαλη καταναλωση.(γυρω στα 6lt/100km πρεπει να καιει).
Καποιο προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει, αν εξαιρεσεις καποια καμμενα λεντακια των πισω φωτων θεσεως, το οποιο λυθηκε αμεσως με αντικατασταση του πισω φαναριου εντος εγγυησης.
Προσωπικα επαθα πλακα με το ποσο ελαφρυ ειναι. Η προηγουμενη μηχανη μου, ηταν ενα GSR600 και ειλικρινα, μπροστα του το Striple ειναι πουπουλο. Σε κινηση θα κινηθεις ανετα, παρα το μικρο κοψιμο του τιμονιου, αλλα θα σου ανεβασει γρηγορα θερμοκρασια και θα αναψει βεντιλατερ. Δεν αναφερομαι σε θερμοκρασιες που εχει τωρα, αλλα το καλοκαιρι καταλαβαινεις οτι το βασανιζεις το μηχανακι
Ωραιο στησιμο, πολυ καλα φρενα ( ασχετο αλλα endo κανει για πλακα! παλι σε συγκριση με το GSR), γκαζι εχει ικανοποιητικο και παιχνιδιαρικο. Το μονο που μου τη σπαει ειναι τα μαμα λαστιχα. Κατα την γνωμη μου αργουν αρκετα να ζεσταθουν, και ειδικα με το καιρο που εχει αυτη την εποχη, σε συνδυασμο με το οτι τραβαει απο χαμηλα, μπορει να σου κανει κανα drift χωρις να το περιμενεις και να διπλωσει αρκετα,ειδικα αν του σκασεις ψιλοατσαλα γκαζι. Εγω βεβαια ειμαι και κουλαδι οποτε.. :lol:

Οπως ειπαν και οι συμφορουμιτες απο πανω, πηγαινε κανε ενα τεστ ραιντ και θα αποκομισεις καλυτερες εντυπωσεις!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:


edit: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΜΗΜΕΝΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ!! :D :D

Giorgos19
15/03/2010, 21:17
custom x τσεκαρε τα πμ σου

npat
15/03/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από custom x
παει σας εχασα τελιως...

Μα γιατί μπερδεύεσαι αγόρι μου?

Αυτό που σου λέω (εντελώς σοβαρά τώρα) είναι ότι το CB1000R είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι. Όχι ότι τα street triple και speed triple δεν είναι καλά, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το CB1000R εύκολα: Για το υπέροχο μονόμπρατσο ψαλίδι του, για τον καταπληκτικό κινητήρα του, για την τρομερά φιλική και ταυτόχρονα παιχνιδιάρικη συμπεριφορά του, για την άριστη εργονομία του και φυσικά, αν μη τι άλλο, επειδή είναι Χόνδα.

:wave2:

Ζεύκας
15/03/2010, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μα γιατί μπερδεύεσαι αγόρι μου?

Αυτό που σου λέω (εντελώς σοβαρά τώρα) είναι ότι το speed triple είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι. Όχι ότι τα cb1000r δεν είναι καλά, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το speed triple εύκολα: Για το υπέροχο μονόμπρατσο ψαλίδι του, για τον καταπληκτικό κινητήρα του, για την τρομερά φιλική και ταυτόχρονα παιχνιδιάρικη συμπεριφορά του, για την άριστη εργονομία του και φυσικά, αν μη τι άλλο, επειδή είναι Triumph.

:wave2:


άλλος ένας κρυφοαγγλάρας!

:lol:

npat
15/03/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άλλος ένας κρυφοαγγλάρας!

Ιμπεριαλιστή, λογοκλοπέα!

:mad:

Hiro
15/03/2010, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
:nono:

Πέθανε βέβαια, αλλά τέσσερις μέρες μετά εμφανίστηκε πάλι, ολοζώντανος, μπροστά στους μαθητές-μηχανικούς του και δίδαξε για εκατόν εξήντα έξι μέρες. Ύστερα ανέβηκε στους ουρανούς, πάνω σ' ένα RC30 φτιαγμένο από ατόφιο βιρίδιο και περιστοιχισμένος από νεκρούς πρωταθλητές του άιλ-οφ-μαν καβάλα σε εξακύλινδρα τετράχρονα με τις εξατμίσεις να παίζουν ουράνιες μελωδίες. Είπε τότε ότι θα επιστρέψει όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, ότι όλα θα κριθούν μεμιάς εκείνη τη μέρα και ότι τα έκπτωτα μοτόρια θα χτυπήσουν μπιέλα όλα την ίδια ακριβώς στιγμή. Μαύροι καιροί θα μεσολαβήσουν, προειδοποίησε, και η πίστη των ανθρώπων θα δοκιμαστεί. Μόνο αυτοί που παραμείνουν αληθινοί θα σωθούν. Οι υπόλοιποι θα καταδικαστούν σε αιώνιο μαρτύριο: Κάθε βράδυ θα πέφτουν για ύπνο υπό τον ήχο τεσσάρων χιλιάδων ντουκάτι στο ρελαντί ενώ θα τριγυρίζουν τις μέρες στα στενά της πόλης, κάτω απ' τον καυτό ήλιο, σπρώχνοντας χαλασμένα ΚαΤεΜ αντβέντιουρ, σαν άλλοι Σίσυφοι, για ατέλειωτες βδομάδες στη σειρά που καμία δεν έχει Τρίτη.

Τάδε έφη μέγας Σοϊχίρο, μεγάλη η δόξα του.

Αμήν. :a10: Παρακαλώ αν είναι εύκολο να μεταφερθεί αυτούσιο στο: ''Κουβέντες ΜΕΓΑΛΩΝ ανδρών!''
Ευχαριστώ! :)

Jo.Da.
16/03/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
:a10: Παρακαλώ αν είναι εύκολο να μεταφερθεί αυτούσιο στο: ''Κουβέντες ΜΕΓΑΛΩΝ ανδρών!''
Ευχαριστώ! :)

Αυτό ήθελα να κάνω από χθές, αλλά δεν ξέρω πώς...:confused:

McZab
16/03/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Το εχω απο το περασμενο Πασχα το μηχανακι...

Οσον αφορα στις ταχυτητες ταξιδιου, εγω με 1.80 υψος πηγαινω σχετικα ανετα με 150, βεβαια φοραει και το μασκακι, αλλα δεν νομιζω οτι κανει και πολυ δουλεια σε εμενα. Εχω την εντυπωση οτι στελνει τον αερα κατευθειαν στο προσωπο. Και παλι ομως εισαι σχετικα ανετα με αυτη την ταχυτητα + οτι η μηχανη δεν εχει μεγαλη καταναλωση.(γυρω στα 6lt/100km πρεπει να καιει).
Καποιο προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει, αν εξαιρεσεις καποια καμμενα λεντακια των πισω φωτων θεσεως, το οποιο λυθηκε αμεσως με αντικατασταση του πισω φαναριου εντος εγγυησης.
Προσωπικα επαθα πλακα με το ποσο ελαφρυ ειναι. Η προηγουμενη μηχανη μου, ηταν ενα GSR600 και ειλικρινα, μπροστα του το Striple ειναι πουπουλο. Σε κινηση θα κινηθεις ανετα, παρα το μικρο κοψιμο του τιμονιου, αλλα θα σου ανεβασει γρηγορα θερμοκρασια και θα αναψει βεντιλατερ. Δεν αναφερομαι σε θερμοκρασιες που εχει τωρα, αλλα το καλοκαιρι καταλαβαινεις οτι το βασανιζεις το μηχανακι
Ωραιο στησιμο, πολυ καλα φρενα ( ασχετο αλλα endo κανει για πλακα! παλι σε συγκριση με το GSR), γκαζι εχει ικανοποιητικο και παιχνιδιαρικο. Το μονο που μου τη σπαει ειναι τα μαμα λαστιχα. Κατα την γνωμη μου αργουν αρκετα να ζεσταθουν, και ειδικα με το καιρο που εχει αυτη την εποχη, σε συνδυασμο με το οτι τραβαει απο χαμηλα, μπορει να σου κανει κανα drift χωρις να το περιμενεις και να διπλωσει αρκετα,ειδικα αν του σκασεις ψιλοατσαλα γκαζι. Εγω βεβαια ειμαι και κουλαδι οποτε.. :lol:

Οπως ειπαν και οι συμφορουμιτες απο πανω, πηγαινε κανε ενα τεστ ραιντ και θα αποκομισεις καλυτερες εντυπωσεις!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:


edit: ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΜΗΜΕΝΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ!! :D :D

+675

Συμφωνώ σε όλα ανεξαίρετα.
Προσωπικά σπάνια το χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα για δουλειά-σπίτι γιατί λυπάμαι τον εαυτό μου και το μηχανάκι. Δεν έχει φτιαχτεί γι' αυτή την χρήση.
Στο θέμα των ελαστικών συμφωνώ αλλά δεν πιστεύω τόσο ότι φταίνε τα ελαστικά όσο η άσφαλτος. Μια λύση είναι η λίγο χαμηλότερη πίεση.

kouk
16/03/2010, 16:23
ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. για το cb1000r τι να πω. καλο μηχανακι, με ωραιο κινητηρα, αλλα λιγο απροσωπο και με χαλια ποιοτητα. το εχει ο κολλητος μου και τα βλεπω απο πρωτο χερι. το πλαστικο που περιβαλει το ντεποζιτο μετα απο μια μερα που το πηρε απο το μαγαζι ξεκολλησε στις ακρες του. φυσικα καλυφθηκε απο την εγγυηση αλλα αυτο που υποψιαζομαστε ειναι οτι δεν το αλλαξαν απλα εβαλαν αλλη κολλα. αρχισε να σκουριαζει ενα μεταλικο κολλαρο στα δεξια του κινητηρα. να σημειωθει οτι το μηχανακι δεν εχει κλεισει 10 μηνες και το εχει μονιμα σε κλειστο χωρο. 3 απο τα 4 φλας περνουν υγρασια.
αυτα τα ολιγα για την ποιοτητα της Honda.

οσο για το street triple εννοειτε οτι θα μειωσεις την πιεση στα ελαστικά και οτι δεν θα μεινεις με αυτα που λεει η μαμα triumph. οποτε πηρα το μηχανακι μετα απο service οδηγησα κατευθειαν στο πρωτο βενζιναδικο να μειωσω την πιεση σε 36-36. νομιζω το manual λεει 40-40 to opoio einai υπευρβολικα πολυ. σαν να οδηγας με πετρες.....

Hiro
16/03/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouk
ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. για το cb1000r τι να πω. καλο μηχανακι, με ωραιο κινητηρα, αλλα λιγο απροσωπο και με χαλια ποιοτητα. το εχει ο κολλητος μου και τα βλεπω απο πρωτο χερι. το πλαστικο που περιβαλει το ντεποζιτο μετα απο μια μερα που το πηρε απο το μαγαζι ξεκολλησε στις ακρες του. φυσικα καλυφθηκε απο την εγγυηση αλλα αυτο που υποψιαζομαστε ειναι οτι δεν το αλλαξαν απλα εβαλαν αλλη κολλα. αρχισε να σκουριαζει ενα μεταλικο κολλαρο στα δεξια του κινητηρα. να σημειωθει οτι το μηχανακι δεν εχει κλεισει 10 μηνες και το εχει μονιμα σε κλειστο χωρο. 3 απο τα 4 φλας περνουν υγρασια.
αυτα τα ολιγα για την ποιοτητα της Honda. Μόλις καταδικάστηκες σε αιώνιο μαρτύριο. Λυπάμαι πολύ:cry: Το έχει ένας φίλος μου πάνω από χρόνο και δεν του έχει ξεκολήσει τίποτα ακόμα:a54: Κι εσύ ρε παιδί μου αντί να πεις για το ένα που δεν έβαλε υγρασία λες για αυτά που έβαλαν, τι να σου πω τώρα??

kouk
16/03/2010, 19:23
τπ αιωνιο μαρτυριο μου θα ειναι να καβαλαω μηχανακι με μαρκα εσωρουχων και να γουσταρω.......

custom x
16/03/2010, 20:12
για σκεψου ομως να καβαλας γκομενα με τα εσωρουχα triumph....και πες μου τωρα θα γουσταρες η δεν θα γουσταρες....:lol: :lol: :lol:

φιλαρακι μην το παρεις στραβα πλακιτσα κανω...:wave2:

kouk
16/03/2010, 20:44
γιατι να το παρω στραβα....?????............

εκει γουσταρεις διπλα.....

custom x
16/03/2010, 20:52
ωραιος .....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bekris
19/03/2010, 17:31
Το μηχανάκι είναι σκέτο χάλι... τι να λέμε τώρα.... ειδικά το R...

kouk
19/03/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouk
ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. για το cb1000r τι να πω. καλο μηχανακι, με ωραιο κινητηρα, αλλα λιγο απροσωπο και με χαλια ποιοτητα. το εχει ο κολλητος μου και τα βλεπω απο πρωτο χερι. το πλαστικο που περιβαλει το ντεποζιτο μετα απο μια μερα που το πηρε απο το μαγαζι ξεκολλησε στις ακρες του. φυσικα καλυφθηκε απο την εγγυηση αλλα αυτο που υποψιαζομαστε ειναι οτι δεν το αλλαξαν απλα εβαλαν αλλη κολλα. αρχισε να σκουριαζει ενα μεταλικο κολλαρο στα δεξια του κινητηρα. να σημειωθει οτι το μηχανακι δεν εχει κλεισει 10 μηνες και το εχει μονιμα σε κλειστο χωρο. 3 απο τα 4 φλας περνουν υγρασια.
αυτα τα ολιγα για την ποιοτητα της Honda.



ενα ακομα που θημηθηκα. εχει στραβωσει το ενα πατηρακι του συνεπιβατη. απο ατομο 80 κιλων που πηγε να ανεβει με τον τροπο παταω στο πατηρακι και πηδαω πανω.