PDA

View Full Version : Upside Down



akisjg
14/03/2010, 16:23
Θα άξιζε τον κόπο η τοποθέτηση Upside Down πιρούνια στο 1250 και αν ανι με τι κόστος?

T.R.E
14/03/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Θα άξιζε τον κόπο η τοποθέτηση Upside Down πιρούνια στο 1250 και αν ανι με τι κόστος?




Το αν αξίζει είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα... Πιστέυω πως αν βάλεις USD μπροστά το αμορτισέρ πίσω θα σου φαίνεται πολύ "λίγο"... Καθαρά προσωπική άποψη....
Eκτός αυτού θα έχεις βελτίωση στα φρένα και πιο σπορτίφ στήσιμο χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα σε άνεση,γιατί τα περισσότερα σήμερα ρυθμίζονται...

Επίσης δεν θα έχεις και τίποτα να ζηλέψεις απ'τα Tiger ! :D

Αν τελικά μπεις στον κόπο,θα χρειαστείς


Καλάμια με δαγκάνες (γιατί θα είναι ακτινικές μάλλον και οι δικές δεν θα μπαίνουν) .Tώρα που το ξανασκέφτομαι καλάμια από το Busa δεν θα ήταν άσχημα,είστε και κοντά στο βάρος και είναι ρυθμισμένα προς το τουριστικό...

Πάνω και κάτω τιμονόπλακες . Εδώ θα χρειαστείς κάποια πατέντα,δηλαδή να κάνεις τρύπες για να περάσει τα καβαλέτα για το τιμόνι και κάπως να στηρίξεις τον διακόπτη....

Αποστάτες στην ρόδα και ίσως και στις δισκόπλακες,η εναλλακτικά βάζεις και την ρόδα απ'το μηχανάκι που θα πάρεις τα καλάμια...


Θα έλεγα ότι όλα αυτά θα σου κοστίσουν με τις σημερινές τιμές γύρω στο χιλιάρικο... Τα βάζεις κάτω και... :beer:

akisjg
14/03/2010, 16:57
Ευχαριστώ T.R.E

Ήσουν κατατοπιστικότατος

Όταν μιλάς γι' αυτές τις τιμές εννοείς καινούρια αντ/κά?

akisjg
14/03/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Εδώ θα χρειαστείς κάποια πατέντα,δηλαδή να κάνεις τρύπες για να περάσει τα καβαλέτα για το τιμόνι και κάπως να στηρίξεις τον διακόπτη....

Αποστάτες στην ρόδα και ίσως και στις δισκόπλακες,η εναλλακτικά βάζεις και την ρόδα απ'το μηχανάκι που θα πάρεις τα καλάμια...




....................Εδώ βέβαια μου έριξες μερικές άγνωστες λέξεις........................

DrBig
14/03/2010, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Θα άξιζε τον κόπο η τοποθέτηση Upside Down πιρούνια στο 1250 και αν ανι με τι κόστος?


Οχι!

Επενδυσε σε γεφυρα καλαμιων, κατα προτιμηση (superbrace), ελατηρια, revalving (αν χρειαστει) και μια καλη αναρτηση πισω (hyperpro, wilbers)

TOLISTOLAROS
14/03/2010, 17:59
Αντιγράφω αυτά που έγραψα όταν έκανα upside down το SV μου:
Αν αξίζει η μετατροπή:Ανεπιφύλακτα ΝΑΙ υπό τις εξής προϋποθέσεις:
1)Να μαζέψετε ΟΛΑ όσα χρειαστούν.Ακόμα και μεγαλύτερο σωληνάκι για την μπροστινή τρόμπα να προβλέψετε
2)Να καταλάβετε εσείς ΓΙΑΤΙ πρέπει να γίνει η παραμικρή αλλαγή στο μηχανάκι ώστε να καθοδηγείτε το μάστορα ΕΣΕΙΣ.Δεν ασχολούνται με τέτοιες πατέντες στην Ελλάδα για τη συγκεκριμένη μηχανή.Οπότε καλό διάβασμα από φόρουμ του εξωτερικού.
3)Να δουλέψετε εσείς μαζί με το μάστορα/βοηθό.

Αξίζει για τους εξής λόγους:
1)Μεταμόρφωση μπροστινής ανάρτησης
2)Πολύ πιο όμορφο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οχι!

Επενδυσε σε γεφυρα καλαμιων, κατα προτιμηση (superbrace), ελατηρια, revalving (αν χρειαστει) και μια καλη αναρτηση πισω (hyperpro, wilbers)
Για τη γέφυρα καλαμιών έχω κάποιες επιφυλάξεις

DrBig
14/03/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Για τη γέφυρα καλαμιών έχω κάποιες επιφυλάξεις

οπως?

TOLISTOLAROS
14/03/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
οπως?
Πολλοί που βάλανε σε SV δε μείναν ευχαριστημένοι.Μετά βάλανε upside down και...καμμία σχέση.
Ίσως επειδή δεν μπορεί η γέφυρα ν'αντικαταστήσει τη στιβαρότητα που έχουν οι πολύ ισχυρότερες τιμονόπλακες του upside down
edit:το ανάποδο μπροστινό ούτως ή άλλως λόγω σχεδιασμού είναι πιο άκαμπτο απ'το συμβατικό.

amyroukai
14/03/2010, 18:28
Το πλαίσιο του Bandit δεν έχει την ακαμψία που έχει το πλαίσιο του SV. Δεν έχει και το χαμηλό βάρος του SV. Πράγμα που σημαίνει ότι θα ζορίσεις το πλαίσιο στο λαιμό με ροπή αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που είναι σχεδιασμένο να πάρει. Πιθανότητα πρώτη, να καταλαβαίνεις τις στρεβλώσεις. Πιθανότητα δεύτερη, να κάνει κρακ κάποια κόλληση.

Πόσο πολύ το σκίζεις το 1250 και που και "χρειάζεσαι" τα Upside down? Μια που φοράει 43άρια καλάμια με cartridge πιθανότατα έχει λύσεις έτοιμες από WP και Ohlins για αντικατάσταση όλου του εσωτερικού με πλήρως ρυθμιζόμενο... Και δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο. Αλλά εκτός και αν είσαι τρόφιμος πίστας, το USD πάει χαμένο και είναι άχρηστο. Άσε που αν είσαι τρόφιμος πίστας, το Bandit είναι λάθος μοτοσικλέτα.

TOLISTOLAROS
14/03/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το πλαίσιο του Bandit δεν έχει την ακαμψία που έχει το πλαίσιο του SV. Δεν έχει και το χαμηλό βάρος του SV. Πράγμα που σημαίνει ότι θα ζορίσεις το πλαίσιο στο λαιμό με ροπή αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που είναι σχεδιασμένο να πάρει. Πιθανότητα πρώτη, να καταλαβαίνεις τις στρεβλώσεις. Πιθανότητα δεύτερη, να κάνει κρακ κάποια κόλληση.

Πόσο πολύ το σκίζεις το 1250 και που και "χρειάζεσαι" τα Upside down? Μια που φοράει 43άρια καλάμια με cartridge πιθανότατα έχει λύσεις έτοιμες από WP και Ohlins για αντικατάσταση όλου του εσωτερικού με πλήρως ρυθμιζόμενο... Και δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο. Αλλά εκτός και αν είσαι τρόφιμος πίστας, το USD πάει χαμένο και είναι άχρηστο. Άσε που αν είσαι τρόφιμος πίστας, το Bandit είναι λάθος μοτοσικλέτα.
Γι'αυτό έγραψα παραπάνω
καλό διάβασμα από φόρουμ του εξωτερικού.
:D :D
Σωστά όλ'αυτά που λες.
Επειδή αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις καλό είναι να δεις εντυπώσεις απ'αυτούς που το δοκιμάσανε(κυρίως Αμερική κάνουν τέτοιες πατέντες).Αν δεις ότι κανένα πρόβλημα μαζεύεις όσα χρειάζονται και προχωράς.Αν όχι αφήνεις το μηχανάκι ως έχει και δοκιμάζεις(με σειρά ευκολίας):
α)Ελατήριο ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ.Καλύτερα γραμμικό,όχι προοδευτικό
β)Άλλο λάδι
γ)Cartridge kit

akisjg
14/03/2010, 19:58
Δεν είμαι πιστάς, ίσως και λίγο κουλάδι, απλά παρατήρησα ότι σαν μηχανάκι το μπροστινό του συμπεριφέρεται άτσαλα στα απότομα φρεναρίσματα, με αναπηδήσεις κλπ.
Δοκίμασα να τα σκληρύνω αλλά μάλλον τα χάλασα κιάλλο.
Έτσι διαβάζοντας λίγο από fora εξωτερικού για τέτοιες πατέντες έθεσα το ερώτημα μήπως ήταν η λύση. Πάντως ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.

amyroukai
14/03/2010, 20:53
Αφού το σκλήρυνες αλλά "χάλασε", δεν δοκίμασες να το μαλακώσεις μπας και φτιάξει; Όταν λες χοροπηδάει άτσαλα στα φρένα, από πόσα χιλιόμετρα και σε τι δρόμο; Θα μου επιτρέψεις και μιά παρατήρηση: Τα "απότομα" φρένα, όπως πχ το τσαρούχωμα πανικού για κάποιον λόγο, δεν τα συμπαθεί καμία ανάρτηση. Όλες "απαιτούν" γρήγορο αλλά προοδευτικό πάτημα φρένου για να έχουν ομαλή συμπίεση (πρώτα στις μαλακές σπείρες και μετά στις σκληρές) και να μπορούν να ακολουθούν το ανάγλυφο. Στο δικό μου, η αλλαγή των ελατηρίων με Hyperpro που είναι περισσότερο προοδευτικά και η αλλαγή λαδιών με πιο παχύρρευστα, έκανε τεράστια διαφορά στην ικανότητα του τροχού να ακολουθεί το δρόμο ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες. Και εγώ το λιώνω καθημερινά. Θα σου πρότεινα πριν κάνεις πολυδάπανες αλλαγές, να δοκιμάσεις την "φτηνή" λύση των 120-150 ευρώ για ελατήρια και λάδια. Η δική μου εμπειρία λέει ότι μάλλον δεν θα έχεις τέτοιο παράπονο μετά. Αλλά πρέπει να μάθεις να φρενάρεις και πιο "σωστά" για να βοηθάς την ανάρτηση σου, όποια και να είναι αυτή.

akisjg
14/03/2010, 21:30
@ amyroukai

Έχεις να μου προτείνεις κάτι π.χ. γέφυρες, λάδια ελατήρια?
Πάντως thanx :beer:

amyroukai
14/03/2010, 22:55
Η γέφυρα αυξάνει την ακαμψία. Αν δεν οδηγείς γρήγορα και πιεσμένα, δεν την χρειάζεσαι.

Από ότι κατάλαβα, θέλεις αυξημένη άνεση και λιγότερο "χοροπήδημα" και αυτό ακριβώς έκαναν τα Hyperpro ελατήρια και λάδια που έβαλα εγώ.

Ο pektis έβαλε White Power και είναι επίσης ευχαριστημένος.

Αλλά δοκίμασε και να μειώσεις την προφόρτιση στα μαμά και να δεις πως πάει. Αφού το πιο σκληρό δεν σου έκανε, ίσως το πιο μαλακό να σε βοηθήσει.

T.R.E
14/03/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Ευχαριστώ T.R.E

Ήσουν κατατοπιστικότατος

Όταν μιλάς γι' αυτές τις τιμές εννοείς καινούρια αντ/κά?


Κάποια όχι κάποια ναι... Σίγουρα τα πιο πολλά μεταχειρισμένα αλλιώς δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς...

T.R.E
14/03/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το πλαίσιο του Bandit δεν έχει την ακαμψία που έχει το πλαίσιο του SV. Δεν έχει και το χαμηλό βάρος του SV. Πράγμα που σημαίνει ότι θα ζορίσεις το πλαίσιο στο λαιμό με ροπή αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που είναι σχεδιασμένο να πάρει. Πιθανότητα πρώτη, να καταλαβαίνεις τις στρεβλώσεις. Πιθανότητα δεύτερη, να κάνει κρακ κάποια κόλληση.



Το πλαίσιο δεν πρόκειται να πάθει ποτέ τίποτα,που δεν θα το πάθαινε και το συμβατικό...Ο μόνος λόγος που τα Bandit φοράνε συμβατικό είναι το κόστος... :beer:

DrBig
15/03/2010, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το πλαίσιο του Bandit δεν έχει την ακαμψία που έχει το πλαίσιο του SV. Δεν έχει και το χαμηλό βάρος του SV. Πράγμα που σημαίνει ότι θα ζορίσεις το πλαίσιο στο λαιμό με ροπή αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που είναι σχεδιασμένο να πάρει. Πιθανότητα πρώτη, να καταλαβαίνεις τις στρεβλώσεις. Πιθανότητα δεύτερη, να κάνει κρακ κάποια κόλληση.



Δεν υπαρχει καμια μεγαλυτερη ροπη, ουτε παραπανω δυναμεις στο λαιμο. Το μονο που κανει η γεφυρα ειναι ενισχυει την στρεπτικη ακαμψια των πηρουνιων. :wave2:

pektis
15/03/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Η γέφυρα αυξάνει την ακαμψία. Αν δεν οδηγείς γρήγορα και πιεσμένα, δεν την χρειάζεσαι.

Από ότι κατάλαβα, θέλεις αυξημένη άνεση και λιγότερο "χοροπήδημα" και αυτό ακριβώς έκαναν τα Hyperpro ελατήρια και λάδια που έβαλα εγώ.

Ο pektis έβαλε White Power και είναι επίσης ευχαριστημένος.

Αλλά δοκίμασε και να μειώσεις την προφόρτιση στα μαμά και να δεις πως πάει. Αφού το πιο σκληρό δεν σου έκανε, ίσως το πιο μαλακό να σε βοηθήσει.

Νομιζω παιζουν ρολο και τα λαδια που θα βαλει στο μπροστινο απο θεμα ανεσης...
Π.χ. το 10αρι ειναι πιο ''μαλακο'' λαδι απο το 15αρι...

TOLISTOLAROS
15/03/2010, 10:25
Παιδιά...σαφώς με USD ο λαιμός δέχεται περισσότερες δυνάμεις.Πιο άκαμπτο το σύνολο καλάμι-τιμονόπλακα=περισσότερες δυνάμεις πάνε στο λαιμό.Ειδικά αν είσαι πλαγιασμένος/το μηχανάκι έχει μεγάλη κάστερ το καταλαβαίνεις περισσότερο.
Η γέφυρα ναι,κάνει πιο άκαμπτη την παρέα καλάμια καθώς τα κρατά πιο σταθερά μεταξύ τους.Άρα οι κραδασμοί που θα τα στρεβλώνανε πάνε στο λαιμό.
Δεν μπορεί οποιοδήποτε πλαίσιο να δεχθεί USD απροβλημάτιστα

susukas
21/07/2010, 19:27
καλησπερα..εχουμε κανενα νεο οσο αναφορα τοποθετησης γεφυρας πιρουνιων η USD..???:beer: :beer: