PDA

View Full Version : γερανόσ και μετα πυρά



Σελίδες : [1] 2

michalis 68
14/03/2010, 19:30
μάγκες δεν βλέπω να πολυστεναχωριέστε που μασ τα μαζεύουν απο όπου βρούν με το γεράνι 10-10 πάνω από χιλιάρικο ή μπάζα χώρια τα προστιμα και η λαχτάρα....
αφού δεν υπάρχει αντίδραση μεθαύριο θα τα καίνε κιόλασ για παραδειγματισμό Ζητω η ΧΟΥΝΤΑ του συνονόματου τι να ψήφιζα ο μαλάκασ τον χοντρό ρε παιδιά πλέον δεν έχουμε επιλογές λιγο αργά αλλά το κατάλαβα και τώρα τι γίνεται
Η μηχανή στην παρανομία πλέον.......
μετα φταίνε οι τρομοκράτεσ!!!!

Cpt. Haddock
14/03/2010, 19:38
1. Υπαρχουν ενα σωρό θρεντ για το ίδιο θεμα
2. Η σταθμευση στο πεζοδρόμιο ήταν παντα παράνομη


:wave2:

chris_honda
14/03/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
1. Υπαρχουν ενα σωρό θρεντ για το ίδιο θεμα
2. Η σταθμευση στο πεζοδρόμιο ήταν παντα παράνομη


:wave2:

:beer:

menelaos46
14/03/2010, 21:05
μάγκες δεν βλέπω να πολυστεναχωριέστε που μασ τα μαζεύουν απο όπου βρούν με το γεράνι 10-10 πάνω από χιλιάρικο ή μπάζα χώρια τα προστιμα και η λαχτάρα.... αφού δεν υπάρχει αντίδραση μεθαύριο θα τα καίνε κιόλασ για παραδειγματισμό Ζητω η ΧΟΥΝΤΑ του συνονόματου τι να ψήφιζα ο μαλάκασ τον χοντρό ρε παιδιά πλέον δεν έχουμε επιλογές λιγο αργά αλλά το κατάλαβα και τώρα τι γίνεται Η μηχανή στην παρανομία πλέον....... μετα φταίνε οι τρομοκράτεσ!!!!


Γαμησε τα σ'αυτη τη χωρα ο καθε μπατσος κανει οτι θελει!!!
Σου φορτωνουν το μηχανακι ετσι στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει λογος.
Και το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι η αδιαφορια η δικια μας...
Ποτε θα φτασουμε να μας μαστηγωνουν επειδη παρκαρουμε παρανομα ουτε θα καταλαβουμε μου φαινεται...


ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΤΩ Ο ΓΕΡΑΝΟΣ
Ελευθερια σημαινει να παρκαρω οπου θελω

Και μετα κατηγορουν τους τρομοκρατες.Τι να πεις....

menos
14/03/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η σταθμευση στο πεζοδρόμιο ήταν παντα παράνομη
:wave2:
+1 :a013:
Απλά τόσα χρόνια καλομάθαμε και τώρα που ισχύουν (επιτέλους) έστω και σε μικρό ποσοστό οι Ευρωπαΐκοί νόμοι, πειράξανε την ανεμελειά μας και φωνάζουμε για Χούντα!!! Έλεος ρε παιδιά, επειδή κάτι δεν μας βολεύει δεν σημαίνει πως έχουμε Χούντα...

blackbusa
14/03/2010, 21:20
ρε μαγκες επειδη την εχω δει καπως τωρα τελευταια με αυτα που διαβαζω...εσεις οι ανετοι και κουλ και νομοταγεις κλπ κλπ μπορειτε να μας πειτε που ειναι η δουλεια σας πως πηγαινετε εκει και (το βασικοτερο)ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ τα μηχανακια σας???

για να δουμε...αν μιλαμε η αν κλανουμε...γιατι και εγω μαζι σας οτι ειναι παρανομο να παρκαρεις στο πεζοδρομιο αλλα δεν ειναι το μονο παρανομο σε αυτο το χαος....

cpt???menelaos???κλπ κλπ

:wave2:

STOYBI
14/03/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε μαγκες επειδη την εχω δει καπως τωρα τελευταια με αυτα που διαβαζω...εσεις οι ανετοι και κουλ και νομοταγεις κλπ κλπ μπορειτε να μας πειτε που ειναι η δουλεια σας πως πηγαινετε εκει και (το βασικοτερο)ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ τα μηχανακια σας???

για να δουμε...αν μιλαμε η αν κλανουμε...γιατι και εγω μαζι σας οτι ειναι παρανομο να παρκαρεις στο πεζοδρομιο αλλα δεν ειναι το μονο παρανομο σε αυτο το χαος....

cpt???menelaos???κλπ κλπ

:wave2:


O χωρος για να παρκαρει καθετα ενα μηχανακι θα βρεθει......

Απο εκει και περα αν το προβλημα σου εινα να μην σου χτυπησουν την μηχανη τα παρκαρισμενα αυτοκινητα αρα παρολα αυτα γουσταρεις να πηγαινεις με το μπουσα ( γενικα μιλαω ) προβλημα σου.....

Υπαρχουν και τα φθηνα παπακια να κανεις την δουλεια σου.....

Ξερεις στα 40 μου... Εκτος απο τραινο και αεροπλανο οτιδηποτε αλλο μεσο μεταφορας το εχω οδηγησει με αρκετες ωρες απανω τους......


ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΒΟΛΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ....

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ... Και δεν κανω καθολου πλακα....!!!

Φυσικα δεν συζηταω τι τραβανε οι ανθρωποι με τα αναπηρικα καροτσακια....

Μην " νομιμοποιουμε " την μ@λ@κι@ παιδια ελεος...!!!

:wave2:

menelaos46
14/03/2010, 21:36
ρε μαγκες επειδη την εχω δει καπως τωρα τελευταια με αυτα που διαβαζω...εσεις οι ανετοι και κουλ και νομοταγεις κλπ κλπ μπορειτε να μας πειτε που ειναι η δουλεια σας πως πηγαινετε εκει και (το βασικοτερο)ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ τα μηχανακια σας??? για να δουμε...αν μιλαμε η αν κλανουμε...γιατι και εγω μαζι σας οτι ειναι παρανομο να παρκαρεις στο πεζοδρομιο αλλα δεν ειναι το μονο παρανομο σε αυτο το χαος.... cpt???menelaos???

Εγω να δεις ποσο καπως την εχω δει τελευταια με αυτα που διαβαζω....
Το να παρκαρεις πανω στο πεζοδρομιο ειναι παρανομο για καποιο λογο -γιατι το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους, γιατι υπαρχουν ατομα με κινητικες ιδιαιτεροτητες, γιαγιαδες, γυναικες με καροτσακια...-

Απο κει και περα το κανεις που το κανεις μη θες να βγεις κι απο πανω. Ουτε χουντα ειναι να σου μαζευουν το μηχανακι πανω απο το πεζοδρομιο.
Εχουμε μπερδεψει τη χουντα με τη βουρτσα και την τρομοκρατια με την παρανομη σταθμευση...
Οπου μας βολευει οτι μας βολευει.

Βεβαιως φανταζομαι οι περισσοτεροι (οπως κι εγω) παρκαρουμε πανω στο πεζοδρομιο εν γνωση της κλησης που μπορει να προκυψει και των συνεπειων.Πραγμα που σημαινει πως αν οι συνεπειες εμφανιστουν τις αποδεχομαι.

Μπορεις να παρκαρεις σε πολλα σημεια πανω στο πεζοδρομιο αν σου κοβει λιγο οπου δε μπορουν να στο σηκωσουν.
Βεβαια αν η κριση δε σε αγγιζει το παρατας οπου να'ναι.

blackbusa
14/03/2010, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
O χωρος για να παρκαρει καθετα ενα μηχανακι θα βρεθει......

Απο εκει και περα αν το προβλημα σου εινα να μην σου χτυπησουν την μηχανη τα παρκαρισμενα αυτοκινητα αρα παρολα αυτα γουσταρεις να πηγαινεις με το μπουσα ( γενικα μιλαω ) προβλημα σου.....

Υπαρχουν και τα φθηνα παπακια να κανεις την δουλεια σου.....

Ξερεις στα 40 μου... Εκτος απο τραινο και αεροπλανο οτιδηποτε αλλο μεσο μεταφορας το εχω οδηγησει με αρκετες ωρες απανω τους......


ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΒΟΛΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ....

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ... Και δεν κανω καθολου πλακα....!!!

Φυσικα δεν συζηταω τι τραβανε οι ανθρωποι με τα αναπηρικα καροτσακια....

Μην " νομιμοποιουμε " την μ@λ@κι@ παιδια ελεος...!!!

:wave2:

Κωστα...το προβλημα ΔΕΝ ειναι δικο μου...ΔΕΝ δουλευω στην Αθηνα...ΔΕΝ παρκαρω στην Αθηνα...ΔΕΝ κυκλοφορω με το busa στην Αθηνα...ειμαι ας πουμε απο τους τυχερους η και προνομιουχους...δεν το παιζω ρομπεν των δασων και εγω ειμαι ο πρωτος που δεν κρυβομαι πισω απο τα δαχτυλο μου οταν κανω μαλακια...αλλα...ΑΛΛΑ...

ολα τα μηχανακια που φορτωνουν ειναι στο κεντρο της Αθηνας...σε τεραστια πλακοστρωτα οπου ΔΕΝ ενοχλουνε την κινηση των πεζων και των ΑΜΕΑ...με το δεν ενοχλουνε εννοω οτι ΔΕΝ αναγκαζονται να κατεβουν οι πεζοι/ΑΜΕΑ στην Πανεπηστημιου/Σταδιου/Ακαδημιας για να περασουν...δεν τιθεται δηλαδη θεμα κινδυνου η μη προσβασημοτητας...μην λεμε οτι θελουμε...και δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα...

αν...λεω αν...εβγαιναν οι γερανοι σε στενακια οπου εχει γινει πληρη καταληψη του κιολλας μικρου πεζοδρομιου απο μηχανακια και επρεπε να κατεβεις στο οδοστρωμα για να κινηθεις θα ελεγα λογικα μαζι σου...αλλα θα επρεπε πρωτα να μαζεψουν ΟΛΑ τα αυτοκινητα...κυριολεκτικα....

δεν ειμαι εναντια στην τιμωρια απο την στιγμη που στο μπουρδελο που ζουμε οποτε τους καβλωσει θυμουνται τους νομους....αλλα οχι με το να κανεις ΖΗΜΙΑ στην ξενη περιουσια...παρε πινακιδες και κοψε και ενα καλο χαρατσι...αλλωστε για αυτο δεν γινετε ολλο αυτο???οταν σηκωνουν αυτοκινητα σε δυσκολα σημεια δεν προκαλουν καμμια φθορα...στα μηχανακια σιγουρα...και δεν εχει σημασια το busa η το παπι...γιατι μπορει εγω να εχω ενα παπι ερειπιο για να κανω τις δουλιες μου αλλα πολλοι (μα παρα πολυ) εχουν μονο ΕΝΑ μηχανακι για ολες τις δουλιες...και σιγουρα δεν ειναι busa...

περιμενω να ακουσω σε ποια περιοχη δουλευουν αυτοι που κατακρινουν....και το βασικοτερο που αφηνουν τα μηχανακια τους....

:wave2:

blackbusa
14/03/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω να δεις ποσο καπως την εχω δει τελευταια με αυτα που διαβαζω....
Το να παρκαρεις πανω στο πεζοδρομιο ειναι παρανομο για καποιο λογο -γιατι το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους, γιατι υπαρχουν ατομα με κινητικες ιδιαιτεροτητες, γιαγιαδες, γυναικες με καροτσακια...-

Απο κει και περα το κανεις που το κανεις μη θες να βγεις κι απο πανω. Ουτε χουντα ειναι να σου μαζευουν το μηχανακι πανω απο το πεζοδρομιο.
Εχουμε μπερδεψει τη χουντα με τη βουρτσα και την τρομοκρατια με την παρανομη σταθμευση...
Οπου μας βολευει οτι μας βολευει.

Βεβαιως φανταζομαι οι περισσοτεροι (οπως κι εγω) παρκαρουμε πανω στο πεζοδρομιο εν γνωση της κλησης που μπορει να προκυψει και των συνεπειων.Πραγμα που σημαινει πως αν οι συνεπειες εμφανιστουν τις αποδεχομαι.

Μπορεις να παρκαρεις σε πολλα σημεια πανω στο πεζοδρομιο αν σου κοβει λιγο οπου δε μπορουν να στο σηκωσουν.
Βεβαια αν η κριση δε σε αγγιζει το παρατας οπου να'ναι.

που δουλευεις ειπαμε???και που παρκαρεις το μηχανακι σου???

p@nos
14/03/2010, 21:58
ρε μενελαε, για πες...

γιατι αλλο κληση, και αλλο να στο σηκωσουν...




γιατι δε σηκωνουν(σηκωνετε) τα cayenne, και λοιπα SUV που παρκαρουν οπου γουσταρουν?
και φυσικα λοιπα luxurius οχηματα?


μαγκια κλανια με το γερανακι στις μηχανες?γιατι αμα σηκωσουμε το cayenne θα μας παρει τηλεφωνο κανας υπουργος και θα μας στειλει στο διαολο?


ο νομος ας ειναι ιδιος για ολους...και δε νομιζω μια μοτο να ενοχλει πιο πολυ απο ενα SUV σε πεζοδρομιο...

p@nos
14/03/2010, 22:02
α και μενελαε, κατι ακομα...

χτες εγραψε ενας πιτσιρικας εδω, οτι περασε καποιος στοπ και τον χτυπησε...ανηλικος αυτος, και δεν ειχε διπλωμα και ηρθε ο αστυνομος που ηταν κολλητος αυτουνου που περασε το στοπ, και τα εριξαν στο μικρο, τον εβριζαν και τον πλακωσαν και στις σφαλιαρες...

γιατι δεν εκαναν(κανατε) τα ιδια στον καρβελα που πουλαγε μαγκια, που στην τελικη ειναι ενα σκουπιδι της κοινωνιας μας?(περισσοτερη αξια εχει ενα νεο παιδι απο τον καραγκιοζη και καλα αναρχοροκα...)

αμα αντι του μικρου ηταν τιποτα φουσκωτοι 3μετροι θα πουλαγε μαγκα ο μπατσακος με το φιλο του η θα εκαναν τις κοτουλες μη φανε καμια και βρεθουν 5χλμ μακρυα?


για πες μας σε παρακαλω...

junkier6
14/03/2010, 22:04
busa, ολοι πανε με τα ορια ταχυτητας, δεν κανουν διυθησεις κ εννοειται δεν παρκαρουν στα πεζοδρομια....

εκτος απο σενα κ μενα....

menelaos46
14/03/2010, 22:07
που δουλευεις ειπαμε???και που παρκαρεις το μηχανακι σου???

Το οτι γινεται στο κεντρο τουλαχιστον ειναι μια αρχη.
Δε παρκαρω συχνα στο κεντρο αλλα οταν παρκαρω δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω καπου που να μου το σηκωσουν κι αν μου το σηκωσουν θα ειναι δικο μου λαθος.
Βεβαιως και δε θα μου αρεσε να μου σηκωσουν το μηχανακι οπως δε μου αρεσε να πληρωσω κληση για σταθμευση.
Θες να σου πω τωρα μερη να αφησεις το μηχανακι με ασφαλεια?? Ειδικα αν δουλευεις καπου στανταρ ειναι πιο ευκολο.
Βεβαιως αν η κριση δε σε αγγιζει και το πετας οπου να'ναι δε σε νοιαζει.

junkier6
14/03/2010, 22:08
πανο τι να σου πουν, δεν ξερεις;


αφου ηταν παρανομος....


λενε τιποτα αλλο...

menos
14/03/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

Φυσικα δεν συζηταω τι τραβανε οι ανθρωποι με τα αναπηρικα καροτσακια....

Μην " νομιμοποιουμε " την μ@λ@κι@ παιδια ελεος...!!!

:wave2:
Με πρόλαβες....:beer:

road spirit
14/03/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το οτι γινεται στο κεντρο τουλαχιστον ειναι μια αρχη.
Δε παρκαρω συχνα στο κεντρο αλλα οταν παρκαρω δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω καπου που να μου το σηκωσουν κι αν μου το σηκωσουν θα ειναι δικο μου λαθος.
Βεβαιως και δε θα μου αρεσε να μου σηκωσουν το μηχανακι οπως δε μου αρεσε να πληρωσω κληση για σταθμευση.
Θες να σου πω τωρα μερη να αφησεις το μηχανακι με ασφαλεια?? Ειδικα αν δουλευεις καπου στανταρ ειναι πιο ευκολο.
Βεβαιως αν η κριση δε σε αγγιζει και το πετας οπου να'ναι δε σε νοιαζει.


ρε μαν, δεν θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα να παρκάρω κάπου τη μηχανή μου στις Σέρρες....

γιατί τεχνιέντως αποφεύγεις να απαντήσεις σε 1-2 ερωτήσεις...

Ξεκινήστε να σηκώνετε και μερικές cayenne, μερικά cherokee, μερικά τζιποτάνκ που όταν τα αγοράζουν τους κάνουν δώρο "δικαίωμα ιδιοκτησίας πεζοδρομίου"

αχ μια βολτα σε αντβέτσουρ εξωτικους προορισμούς της Αθήνας (βλ κολωνάκι) να δούμε τζιποδρόμια ....

STOYBI
14/03/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Κωστα...το προβλημα ΔΕΝ ειναι δικο μου...ΔΕΝ δουλευω στην Αθηνα...ΔΕΝ παρκαρω στην Αθηνα...ΔΕΝ κυκλοφορω με το busa στην Αθηνα...ειμαι ας πουμε απο τους τυχερους η και προνομιουχους...δεν το παιζω ρομπεν των δασων και εγω ειμαι ο πρωτος που δεν κρυβομαι πισω απο τα δαχτυλο μου οταν κανω μαλακια...αλλα...ΑΛΛΑ...

ολα τα μηχανακια που φορτωνουν ειναι στο κεντρο της Αθηνας...σε τεραστια πλακοστρωτα οπου ΔΕΝ ενοχλουνε την κινηση των πεζων και των ΑΜΕΑ...με το δεν ενοχλουνε εννοω οτι ΔΕΝ αναγκαζονται να κατεβουν οι πεζοι/ΑΜΕΑ στην Πανεπηστημιου/Σταδιου/Ακαδημιας για να περασουν...δεν τιθεται δηλαδη θεμα κινδυνου η μη προσβασημοτητας...μην λεμε οτι θελουμε...και δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα...

αν...λεω αν...εβγαιναν οι γερανοι σε στενακια οπου εχει γινει πληρη καταληψη του κιολλας μικρου πεζοδρομιου απο μηχανακια και επρεπε να κατεβεις στο οδοστρωμα για να κινηθεις θα ελεγα λογικα μαζι σου...αλλα θα επρεπε πρωτα να μαζεψουν ΟΛΑ τα αυτοκινητα...κυριολεκτικα....

δεν ειμαι εναντια στην τιμωρια απο την στιγμη που στο μπουρδελο που ζουμε οποτε τους καβλωσει θυμουνται τους νομους....αλλα οχι με το να κανεις ΖΗΜΙΑ στην ξενη περιουσια...παρε πινακιδες και κοψε και ενα καλο χαρατσι...αλλωστε για αυτο δεν γινετε ολλο αυτο???οταν σηκωνουν αυτοκινητα σε δυσκολα σημεια δεν προκαλουν καμμια φθορα...στα μηχανακια σιγουρα...και δεν εχει σημασια το busa η το παπι...γιατι μπορει εγω να εχω ενα παπι ερειπιο για να κανω τις δουλιες μου αλλα πολλοι (μα παρα πολυ) εχουν μονο ΕΝΑ μηχανακι για ολες τις δουλιες...και σιγουρα δεν ειναι busa...

περιμενω να ακουσω σε ποια περιοχη δουλευουν αυτοι που κατακρινουν....και το βασικοτερο που αφηνουν τα μηχανακια τους....

:wave2:

Δεν νομιζω βασικα οτι διαφωνουμε πουθενα ( ειδικα στα μικρα πεζοδρομια ) αλλα ξεριεις η ατιμωρησια στα μεγαλα πλακοστρωτα θα φερει σημερα 50 μοτο, αυριο 100, και παει λεγοντας , μεχρι και που τα μεγαλα πλακοστρωτα θα γινουν μεγαλα παρκινγκ οπου παλι θα υπαρχουν τα προβληματα που προαναφερα.

Για της ζημιες που αναφερεις σιγουρα υπαρχει τροπος με τον νομο να διεκδηκησεις την ζημια σου ( κουραγιο και υπομονη χρειαζετε ) αλλα απο την στιγμη που ξερεις τι μπορει να συμβει την ωρα που θα παρκαρεις σε πεζοδρομιο παιρνεις και τα ρισκα σου....

Εγω προσωπικα δουλευω σε περιοχη που δεν εχω προβλημα παρκινγκ με οποιδηποτε μεσο.

Εαν ομως βρεθω για δουλεια στο κεντρο η σε παρομοια περιοχη, βιαζομαι -καιγομαι και δεν βρισκω κενο σε αυτοκινητα ,θα παρκαρω αναγκαστικα σε πεζοδρομιο αλλα γνωριζοντας τις συνεπειες και τις ευθυνες μου.



:beer: :beer:

junkier6
14/03/2010, 22:13
μενελαε δε μας λες που παρκαρεις να παρκαρουν κ οι υπολοιποι κ να ειναι κ νομιμοι;;;


οσο για τα αναπηρικα καροτσακια και εννοειται κ λοιπα καροτσακια για να ενοχληθουν απ τα παρκαρισμενα μηχανακια πρεπει να ανεβουν τις ραμπες στις ακρες των πεζοδρομιωνπου μπλοκαρονται απ τα διαφορα αυτοκινητα....


και δε μιλαω για το κεντρο.....

STOYBI
14/03/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
μενελαε δε μας λες που παρκαρεις να παρκαρουν κ οι υπολοιποι κ να ειναι κ νομιμοι;;;


οσο για τα αναπηρικα καροτσακια και εννοειται κ λοιπα καροτσακια για να ενοχληθουν απ τα παρκαρισμενα μηχανακια πρεπει να ανεβουν τις ραμπες στις ακρες των πεζοδρομιωνπου μπλοκαρονται απ τα διαφορα αυτοκινητα....


και δε μιλαω για το κεντρο.....

Ρε παιδια απλα μιλαμε για τα μηχανακια.....

Δεν εξαιρεσε κανεις τα αυτοκινητα και το χαλι τους...... :sick:

Ουτε και νομιζω δεν σηκωνουν και αυτα.....

orizontas
14/03/2010, 22:19
na μιλησω η να σκασω ???





:rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
14/03/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ρε παιδια απλα μιλαμε για τα μηχανακια.....

Δεν εξαιρεσε κανεις τα αυτοκινητα και το χαλι τους...... :sick:

Ουτε και νομιζω δεν σηκωνουν και αυτα.....

δεν καταλαβες
περιμενουν ολοι να σηκωθουν πρωτα ΟΛΑ τα αμαξια και ποιο πολυ τα ακριβα

και απο την επομενη στιγμη θα γινουνε ολοι νομιμοι

menelaos46
14/03/2010, 22:24
ρε μενελαε, για πες... γιατι αλλο κληση, και αλλο να στο σηκωσουν... γιατι δε σηκωνουν(σηκωνετε) τα cayenne, και λοιπα SUV που παρκαρουν οπου γουσταρουν? και φυσικα λοιπα luxurius οχηματα? μαγκια κλανια με το γερανακι στις μηχανες?γιατι αμα σηκωσουμε το cayenne θα μας παρει τηλεφωνο κανας υπουργος και θα μας στειλει στο διαολο? ο νομος ας ειναι ιδιος για ολους...και δε νομιζω μια μοτο να ενοχλει πιο πολυ απο ενα SUV σε πεζοδρομιο...


Γιατι δε σηκωνουν τα suv και τα cayenne.Θα σου πω αμεσως γιατι.
Γιατι ειναι πιο δυσκολο, θελει ποιο πολλους γερανους που δεν υπαρχουν
Γιατι δεν παρκαρουν τοσο πολυ πανω στο πεζοδρομιο
Γιατι δεν ειναι τοσο πολλα τα χρηματα που βγαινουν απο κει (αν σηκωσεις 10 μηχανακια με ενα γερανο σηκωνεις 1 αυτοκινητο)
Το να παρει κανας υπουργος δε νομιζω να παιζει ετσι κι αλλιως και να του το σηκωσουν του υπουργου η του επιχειρηματια θα παει ο οδηγος του να το παρει σε μια μερα γιατι απλα οι υπουργει και οι επιχειρηματιες και οι διοικητε γνωριζονται μεταξυ τους (μιλαω για τους περισσοτερους)

Το οτι δε γινεται αυτο δε κανει αυτοματως το αλλο σωστο. Ειναι λαθος και τα δυο.


α και μενελαε, κατι ακομα... χτες εγραψε ενας πιτσιρικας εδω, οτι περασε καποιος στοπ και τον χτυπησε...ανηλικος αυτος, και δεν ειχε διπλωμα και ηρθε ο αστυνομος που ηταν κολλητος αυτουνου που περασε το στοπ, και τα εριξαν στο μικρο, τον εβριζαν και τον πλακωσαν και στις σφαλιαρες... γιατι δεν εκαναν(κανατε) τα ιδια στον καρβελα που πουλαγε μαγκια, που στην τελικη ειναι ενα σκουπιδι της κοινωνιας μας?(περισσοτερη αξια εχει ενα νεο παιδι απο τον καραγκιοζη και καλα αναρχοροκα...) αμα αντι του μικρου ηταν τιποτα φουσκωτοι 3μετροι θα πουλαγε μαγκα ο μπατσακος με το φιλο του η θα εκαναν τις κοτουλες μη φανε καμια και βρεθουν 5χλμ μακρυα?

Δε το διαβασα το συγκεκριμενο δε το ξερω ακριβως.
Οχι αν ηταν τιποτα φουσκωτοι δε θα γινοταν το ιδιο. Μη φοβασαι τους ξερω καλα αυτους που ειναι μαγκια εκει που τους παιρνει κι οπου δε τους παιρνει γλυφουν @ρχιδι@. Καλυτερα απο σενα.
Στην ουσια ομως αν ο πιτσιρικας εφαγε ξυλο η τον εβρισαν να παει με τον πατερα του να κανει μηνυση αν θελει να αλλαξει κατι.
Αν παλι δε θελει να μη κανει τιποτα αλλα να ξερει οτι και την επομενη φορα ετσι θα ειναι.
Με τον Καρβελα παραδοξως εγιναν σωστα τα πραγματα.

Ξεφευγουμε ομως.

Το βασικο προβλημα του συστηματος μας ειναι οτι προυποθετει καποια ατομα να ειναι εκ φυσεως σωστα. Ατομα οπως ο υπουργος, βουλευτης,δικαστης,αστυνομικος και αυτοι δεν ελεγχονται παρα μονο απο τους του ειδους τους.
Βεβαιως κανεις δεν ειναι αγγελος εκ φυσεως.

Tpap
14/03/2010, 22:26
Το μηχανάκι το παρκάρω πάνω στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το γραφείο μου.

Είμαι παράνομος -είναι σαφές- και είναι εις γνώσιν μου.

Αν με γράψουν -γιατί εδώ ευτυχώς δεν σηκώνουν- δεν θα φταίει κανείς άλλος παρά εγώ και θα αναλάβω τις συνέπειες.

Το μόνο που φροντίζω είναι να το παρκάρω έτσι ώστε να μην ενοχλώ τις διερχόμενες γυναίκες με τα καροτσάκια με τα παιδιά τους ή με τα ψώνια τους.

Και να με γράψουν όμως δεν μπορώ να το βάλω πουθενά αλλού. Και θέση αμαξιού δεν θέλω να πιάσω και θέλω να το βλέπω.

Αυτιά.:wave2:

menelaos46
14/03/2010, 22:28
ρε μαν, δεν θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα να παρκάρω κάπου τη μηχανή μου στις Σέρρες.... γιατί τεχνιέντως αποφεύγεις να απαντήσεις σε 1-2 ερωτήσεις

Δε μενω Σερρες λεμε μενω Αθηνα.
Σπιτι εχω παρκινγκ και οταν κατεβαινω κεντρο το αφηνω καπου που να το βλεπω η να μη μπορουν να μου το γραψουν-σηκωσουν.

STOYBI
14/03/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν καταλαβες
περιμενουν ολοι να σηκωθουν πρωτα ΟΛΑ τα αμαξια και ποιο πολυ τα ακριβα

και απο την επομενη στιγμη θα γινουνε ολοι νομιμοι

Οταν εμποδιζει ενα αμαξι μου ειναι αδιαφορο αν ειναι ακριβο η φθηνο.

Πρεπει να απομακρυνθει τεσπα !

Εγω αλλο λεω.

Απλα να μην ζηταμε ρεστα για την παρανομια μας...... :winka:

Δηλ πως θα το παμε τωρα......

Να γραφουν πρωτα τους κουτακηδες για ζωνη και μετα εμας για κρανος..??? :confused:

Δεν το παιζω νομιμοφρων ουτε ειμαι.....

Αλλα η παρανομια ειναι παρανομια ... Πως να το κανουμε τωρα..??? :sick:

Akatanomastos
14/03/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Και θέση αμαξιού δεν θέλω να πιάσω
και θέλω να το βλέπω.


αυτα τα δυο φιλε δεν βαζουν το ΕΓΩ σου πανω απο τους νομους?

Akatanomastos
14/03/2010, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οταν εμποδιζει ενα αμαξι μου ειναι αδιαφορο αν ειναι ακριβο η φθηνο.

Πρεπει να απομακρυνθει τεσπα !

Εγω αλλο λεω.

Απλα να μην ζηταμε ρεστα για την παρανομια μας...... :winka:

Δηλ πως θα το παμε τωρα......

Να γραφουν πρωτα τους κουτακηδες για ζωνη και μετα εμας για κρανος..??? :confused:

Δεν το παιζω νομιμοφρων ουτε ειμαι.....

Αλλα η παρανομια ειναι παρανομια ... Πως να το κανουμε τωρα..??? :sick:

μα δεν ειπα εγω να μη σηκωθουν τα αμαξια
να σηκωθουν εννοειται

αυτο που λεω εγω, ειναι οτι το μονιμο επιχειρημα ειναι Ας ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΚΑΓΙΕΝ και μετα θα γινουμε νομιμοι και εμεις

road spirit
14/03/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οταν εμποδιζει ενα αμαξι μου ειναι αδιαφορο αν ειναι ακριβο η φθηνο.

Πρεπει να απομακρυνθει τεσπα !

Εγω αλλο λεω.

Απλα να μην ζηταμε ρεστα για την παρανομια μας...... :winka:

Δηλ πως θα το παμε τωρα......

Να γραφουν πρωτα τους κουτακηδες για ζωνη και μετα εμας για κρανος..??? :confused:

Δεν το παιζω νομιμοφρων ουτε ειμαι.....

Αλλα η παρανομια ειναι παρανομια ... Πως να το κανουμε τωρα..??? :sick: Κώστα επι της ουσίας δεν νομίζω να διαφωνεί τελικά κανείς λογικός άνθρωπος.

Το θέμα είναι ότι γίνεται επιλεκτική εφαρμογή του "νόμου" και ο λόγος για αυτήν την επιλεκτική εφαρμογή είναι καθαρά εισπρακτικός (το ανέφερε ξεκάθαρα ο μενέλαος46) ....

τι το ψάχνουμε τώρα ....

(άσε που παίζει να είναι αντισυνταγματικός ο νόμος αλλά αυτό το ψάχνουμε... )

blackbusa
14/03/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το οτι γινεται στο κεντρο τουλαχιστον ειναι μια αρχη.
Δε παρκαρω συχνα στο κεντρο αλλα οταν παρκαρω δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω καπου που να μου το σηκωσουν κι αν μου το σηκωσουν θα ειναι δικο μου λαθος.
Βεβαιως και δε θα μου αρεσε να μου σηκωσουν το μηχανακι οπως δε μου αρεσε να πληρωσω κληση για σταθμευση.
Θες να σου πω τωρα μερη να αφησεις το μηχανακι με ασφαλεια?? Ειδικα αν δουλευεις καπου στανταρ ειναι πιο ευκολο.
Βεβαιως αν η κριση δε σε αγγιζει και το πετας οπου να'ναι δε σε νοιαζει.

το οτι το μετρο εχει ξεκινησει κανα διμηνο και εχει παραμεινει ΜΟΝΟ στο κεντρο της ΑΘΗΝΑΣ (ΜΟΝΑΧΑ)εμενα μου λεει πολλα...ευκολη και γρηγορη μπαζα χωρις κοπο...ποσο μαλλον σε χωρο ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΓΕΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΒΕΡΤΑ...και μετα λεμε οτι δεν εχει χωρο να περπατησουν οι πεζοι και τα καροτσακια..
ααααααααααααααα...δεν παρκαρεις συχνα στο κεντρο...και δεν υπαρχει περιπτωσει να το αφησεις καπου να ενοχλει...δηλαδη αν εχεις πχ ραντεβου με καποιον δικηγορο στην μεση της Πανεπιστημιου θα το αφησεις στο Συνταγμα η στο αγαλμα του Κολοκοτρωνη (5-10 λεπτα με τα ποδια) οπου υπαρχουν οι μονες ΝΟΜΙΜΕΣ μοτοθεσεις και ειναι ΠΑΝΤΑ γεματες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μερη με ασφαλεια???εννοεις να μην μου το σηκωσουν οι κανονικοι η οι κρατικοι κλεφτες???
:lol: :lol: :lol:

η κριση αγγιζει το 90% αυτων που αναγκαζονται να παρανομησουν...το αλλο 10% η τα εχουν η ειναι με αυτους που τα σηκωνουν αρα στα @@ τους...

:wave2:

road spirit
14/03/2010, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
(άσε που παίζει να είναι αντισυνταγματικός ο νόμος αλλά αυτό το ψάχνουμε... )

διορθώνω : αντισυνταγματικό "μέτρο", ίσως το "νόμος" δεν στέκει.... όπως είπα, το ψάχνουμε

MikeG
14/03/2010, 22:37
Πρόσφατα είχα διαβάσει άρθρο το οποίο τεκμηρίωνε σαφέστατα νομικά το γιατί η μετακίνηση των οχημάτων με γερανό ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο είναι αντισυνταγματική & παράνομη, στηριζόμενη στους νόμους περί ιδιοκτησίας.
Το άρθρο ανέφερε σαφέστατα ότι το μόνο που μπορούν έννομα να κάνουν, είναι να βεβαιώσουν παράβαση.

Το ψάχνω & μόλις το ξαναβρώ θα το επισυνάψω.



& μια προσωπική άποψη. Έχω βαρεθεί να με κοροϊδεύουν μέσα στο πρόσωπο μου & ακριβώς αυτό κάνουν σηκώνοντας μηχανάκια και όχι τα τανκς κάρα, τα οποία δημιουργούν και κυκλοφοριακό πρόβλημα και πρόβλημα στους πεζούς. & όλα αυτά δε γίνονται για την εφαρμογή των νόμων, αλλά για να μπουν τα λεφτά στη τσέπη.:mad:

junkier6
14/03/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πρόσφατα είχα διαβάσει άρθρο το οποίο τεκμηρίωνε σαφέστατα νομικά το γιατί η μετακίνηση των οχημάτων με γερανό ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο είναι αντισυνταγματική & παράνομη, στηριζόμενη στους νόμους περί ιδιοκτησίας.
Το άρθρο ανέφερε σαφέστατα ότι το μόνο που μπορούν έννομα να κάνουν, είναι να βεβαιώσουν παράβαση.

Το ψάχνω & μόλις το ξαναβρώ θα το επισυνάψω.



& μια προσωπική άποψη. Έχω βαρεθεί να με κοροϊδεύουν μέσα στο πρόσωπο μου & ακριβώς αυτό κάνουν σηκώνοντας μηχανάκια και όχι τα τανκς κάρα, τα οποία δημιουργούν και κυκλοφοριακό πρόβλημα και πρόβλημα στους πεζούς. & όλα αυτά δε γίνονται για την εφαρμογή των νόμων, αλλά για να μπουν τα λεφτά στη τσέπη.:mad:


:beer: :beer:

menelaos46
14/03/2010, 22:45
το οτι το μετρο εχει ξεκινησει κανα διμηνο και εχει παραμεινει ΜΟΝΟ στο κεντρο της ΑΘΗΝΑΣ (ΜΟΝΑΧΑ)εμενα μου λεει πολλα...ευκολη και γρηγορη μπαζα χωρις κοπο...ποσο μαλλον σε χωρο ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΓΕΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΒΕΡΤΑ...και μετα λεμε οτι δεν εχει χωρο να περπατησουν οι πεζοι και τα καροτσακια.. ααααααααααααααα...δεν παρκαρεις συχνα στο κεντρο...και δεν υπαρχει περιπτωσει να το αφησεις καπου να ενοχλει...δηλαδη αν εχεις πχ ραντεβου με καποιον δικηγορο στην μεση της Πανεπιστημιου θα το αφησεις στο Συνταγμα η στο αγαλμα του Κολοκοτρωνη (5-10 λεπτα με τα ποδια) οπου υπαρχουν οι μονες ΝΟΜΙΜΕΣ μοτοθεσεις και ειναι ΠΑΝΤΑ γεματες... μερη με ασφαλεια???εννοεις να μην μου το σηκωσουν οι κανονικοι η οι κρατικοι κλεφτες???

Για ολους τους κλεφτες αγχωνομαι η αληθεια ειναι.
Μην επιμενεις υπαρχουν εξυπνοι τροποι να φυλαχτεις και απο τους δυο.

blackbusa
14/03/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν νομιζω βασικα οτι διαφωνουμε πουθενα ( ειδικα στα μικρα πεζοδρομια ) αλλα ξεριεις η ατιμωρησια στα μεγαλα πλακοστρωτα θα φερει σημερα 50 μοτο, αυριο 100, και παει λεγοντας , μεχρι και που τα μεγαλα πλακοστρωτα θα γινουν μεγαλα παρκινγκ οπου παλι θα υπαρχουν τα προβληματα που προαναφερα.

Για της ζημιες που αναφερεις σιγουρα υπαρχει τροπος με τον νομο να διεκδηκησεις την ζημια σου ( κουραγιο και υπομονη χρειαζετε ) αλλα απο την στιγμη που ξερεις τι μπορει να συμβει την ωρα που θα παρκαρεις σε πεζοδρομιο παιρνεις και τα ρισκα σου....

Εγω προσωπικα δουλευω σε περιοχη που δεν εχω προβλημα παρκινγκ με οποιδηποτε μεσο.

Εαν ομως βρεθω για δουλεια στο κεντρο η σε παρομοια περιοχη, βιαζομαι -καιγομαι και δεν βρισκω κενο σε αυτοκινητα ,θα παρκαρω αναγκαστικα σε πεζοδρομιο αλλα γνωριζοντας τις συνεπειες και τις ευθυνες μου.





ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...καποιος που ξερει να μου πει που δουλευει....:lol: :lol: :lol:

στα σοβαρα τωρα...οσο με θυμαμαι τριγυρναω στην Αθηνα...ο αριθμος που παρκαρουν στα συγκεκριμενα σημεια φωτια ειναι πανω κατω ιδια...ιδιος στην αρχη της Αιολου οπου οταν τελειωσουν οι ''θεσεις'' δεν γινονται διπλο/τριπλοσειρες...ασε να μην πω κιολλας οτι κανενας πεζος δεν πλησιαζει/περπαταει εκεινο σημειο απο την μποχα και την βρωμα που εχει...και αδειο να ειναι...

τι υπαρχει???να κανεις τι???να σου δωσουν τι???:lol: :lol: :lol: ρε Κωστα εδω ακομα καποιοι περιμενουν λεφτα απο τις νομιμες αποσυρσεις που εκαναν...επειδη δεν εχω δει και ειμαι σιγουρος οτι δεν γινετε...ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ''ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ''
ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΗΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ) ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ??? @@ καπαμα...ρε φιλαρακο εγω δεν σου εκανα καμμια ζημια...εσυ ειχες το μηχανακι ετσι...:winka:

σορρυ αν ακουστει καπως...αλλα θεωρω οτι δεν εχεις δικαιωμα να κατακρινεις καποιον που ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να παρανομει ενω εσυ εσαι ανετος και ωραιος....και βεβαια μακαρι να μην σου κατσει και εσενα ποτε η στραβη....

:wave2:

υ.γ. ΡΕ...ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ???

blackbusa
14/03/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Για ολους τους κλεφτες αγχωνομαι η αληθεια ειναι.
Μην επιμενεις υπαρχουν εξυπνοι τροποι να φυλαχτεις και απο τους δυο.


για πες ΕΝΑΝ εξυπνο τροπο...ενας ειναι αρκετος...

menelaos46
14/03/2010, 23:03
για πες ΕΝΑΝ εξυπνο τροπο...ενας ειναι αρκετος...

Πρασια για τους νομιμους κλεφτες σε καλυψα?

blackbusa
14/03/2010, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Πρασια για τους νομιμους κλεφτες σε καλυψα?

πρασια=???

orizontas
14/03/2010, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δε μενω Σερρες λεμε μενω Αθηνα.
Σπιτι εχω παρκινγκ και οταν κατεβαινω κεντρο το αφηνω καπου που να το βλεπω η να μη μπορουν να μου το γραψουν-σηκωσουν.

σου εχουμε πει δεκα φορες τι κανεις στις σερρες



μας λες δεν μενεις στις σερρες ....


δεν πας να μειενις στις σερες να υσηχασουμε ???






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
14/03/2010, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
σου εχουμε πει δεκα φορες τι κανεις στις σερρες



μας λες δεν μενεις στις σερρες ....


δεν πας να μειενις στις σερες να υσηχασουμε ???






:rotflmao:

:hypnotize :bigcry: :lol: δεν υπαρχει :lol:

menelaos46
14/03/2010, 23:17
πρασια

χωρος που ειναι κενος μπροστα απο κτηριο και ΔΕΝ ανοικει στο δημοσιο πεζοδρομιο η δρομο
ο κοκ εφαρμοζεται μονο στους δημοσιους χωρους.


σου εχουμε πει δεκα φορες τι κανεις στις σερρες μας λες δεν μενεις στις σερρες .... δεν πας να μειενις στις σερες να υσηχασουμε

Κατι ψηνεται !!!

STOYBI
14/03/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...καποιος που ξερει να μου πει που δουλευει....:lol: :lol: :lol:

στα σοβαρα τωρα...οσο με θυμαμαι τριγυρναω στην Αθηνα...ο αριθμος που παρκαρουν στα συγκεκριμενα σημεια φωτια ειναι πανω κατω ιδια...ιδιος στην αρχη της Αιολου οπου οταν τελειωσουν οι ''θεσεις'' δεν γινονται διπλο/τριπλοσειρες...ασε να μην πω κιολλας οτι κανενας πεζος δεν πλησιαζει/περπαταει εκεινο σημειο απο την μποχα και την βρωμα που εχει...και αδειο να ειναι...

τι υπαρχει???να κανεις τι???να σου δωσουν τι???:lol: :lol: :lol: ρε Κωστα εδω ακομα καποιοι περιμενουν λεφτα απο τις νομιμες αποσυρσεις που εκαναν...επειδη δεν εχω δει και ειμαι σιγουρος οτι δεν γινετε...ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ''ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ''
ΔΙΜΗΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΗΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ) ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ??? @@ καπαμα...ρε φιλαρακο εγω δεν σου εκανα καμμια ζημια...εσυ ειχες το μηχανακι ετσι...:winka:

σορρυ αν ακουστει καπως...αλλα θεωρω οτι δεν εχεις δικαιωμα να κατακρινεις καποιον που ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να παρανομει ενω εσυ εσαι ανετος και ωραιος....και βεβαια μακαρι να μην σου κατσει και εσενα ποτε η στραβη....

:wave2:

υ.γ. ΡΕ...ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ???


Μου εκατσε και εμενα η στραβη οταν την ωρα που κατεβαινα απο το πεζοδρομιο με σταματησε αραχτος ζητας και με εγραψε ( πηρε και πινακιδα ) οχι απλα για σταθμευση αλλα για κινηση πανω στο πεζοδρομιο ( τα 3 μετρα που εκανα καβαλα απο το σημειο που ηταν παρκαρισμενη η μοτο μου.)


Παρολα αυτα εχω ενοχληθει πολλες φορες απο μηχανακια πανω στο πεζοδρομιο και απο την στιγμη που ενοχλουμαι δεν νομιζω οτι μπορει να μου αφαιρεσει κανεις το δικαιωμα....

Απο εκει και περα θελετε να δεχτω οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος παρκαρισματος απο το πεζοδρομιο..... Σορρυ παιδες δεν....

Οτι ειναι ο μονος τροπος να εχω οπτικη επαφη με την μοτο μου η κεντρικο σημειο για το φοβο κλοπης ναι να το δεχτω.

Να αποδεχτω την παρανομια μου μην μου ζητατε...!!!

Ποιος μπορει να μου πει παρακαλω ( απο την στιγμη που θα παρκαρουμε στο πεζοδρομιο )οτι ολοι μας δεν παρκαρουμε τα μηχανακια ακριβως απεξω απο το σημειο της δουλεια μας και οχι 50 μετρα μακρυτερα ( και ας εχουμε χωρο για νομιμο παρκαρισμα...???)


:wave2:

STOYBI
14/03/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
σου εχουμε πει δεκα φορες τι κανεις στις σερρες



μας λες δεν μενεις στις σερρες ....


δεν πας να μειενις στις σερες να υσηχασουμε ???






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
14/03/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μου εκατσε και εμενα η στραβη οταν την ωρα που κατεβαινα απο το πεζοδρομιο με σταματησε αραχτος ζητας και με εγραψε ( πηρε και πινακιδα ) οχι απλα για σταθμευση αλλα για κινηση πανω στο πεζοδρομιο ( τα 3 μετρα που εκανα καβαλα απο το σημειο που ηταν παρκαρισμενη η μοτο μου.)




εχμμμμμμμμ...σορρυ....αλλα στραβη εγω εννοουσα να σου ελεγε...''μαστορα....το βλεπεις το φορτηγακι???για παμε μια απο εκει να κανουμε μια φορτωτικη''..:winka:

τεσπα...λεμε τα ιδια και το κουραζουμαι....

α ναι...αν εχεις οπτικη επαφη δεν θα προλαβουνε να στο σηκωσουνε....ανεβα μια μερα Αθηνα κεντρο να περασουμε απο τα σημεια μηχανομαζωματος....και αν εχεις προβλημα με την προσβαση/κινηση σου εγω θα καλεσω τους μπατσους....αλλα ΜΟΝΟ απο τα σημεια που μαζευουνε....

:beer: :beer: :beer: :beer:

junkier6
14/03/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
σου εχουμε πει δεκα φορες τι κανεις στις σερρες



μας λες δεν μενεις στις σερρες ....


δεν πας να μειενις στις σερες να υσηχασουμε ???






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως προειδοποιησες!!!!!!!!!

blackbusa
14/03/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
χωρος που ειναι κενος μπροστα απο κτηριο και ΔΕΝ ανοικει στο δημοσιο πεζοδρομιο η δρομο
ο κοκ εφαρμοζεται μονο στους δημοσιους χωρους.





εχμμμμμμμμμ...συνηθως εκει βρισκονται τζαμαριες απο μαγαζια....και εχουν και εισοδο...εκτος αν ειναι το δικο σου μαγαζι η οπου δουλευεις....και δεν πιστευω τοσοοοοοοοοοοοοοοοος κοσμος να ειναι τοσο μαλακας που ενω εχει χωρο μπροστα του παει και παρκαρει στην Αιολου και στην Πανεπιστημιου...

υ.γ. η μονη πρασια που εχω δει και δεν εχει μαγαζια/τζαμαριες ειναι στην ΓΑΔΑ...αλλα εκει φανταζομαι να μην σε αφηνουν να παρκαρεις....:lol: :lol: :lol:

Tpap
14/03/2010, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αυτα τα δυο φιλε δεν βαζουν το ΕΓΩ σου πανω απο τους νομους?

Βλ. δεύτερη πρότασή μου.

ggs
14/03/2010, 23:48
Βρε , δεν έχετε την κατάλληλη εμπειρία για να παρκάρετε στο κέντρο.
Επίσης , κάποιοι δεν έχουν και τα κατάλληλα μηχανάκια …

Αν είστε κάτοχος politically correct μηχανακίου (TDM,VSTROM κ.λ.π σκούρου χρώματος ) , έχετε μαύρο μπουφάν ,μαύρο γυαλί , «σκληρό» ύφος ,ένα καλώδιο να κρέμεται από τα αυτί σας ,ένα τσαντάκι μέσης που να «κρύβει» κάτι και να κρατάτε στο χέρι φραπέ και τυρόπιτα , τότε μπορείτε να παρκάρετε σε ΟΛΑ τα πεζοδρομία πέριξ του Συντάγματος ΑΦΟΒΑ και ΔΙΠΛΑ σε μπατσους… μάλιστα , αν είστε και μεγάλη παρέα ακόμα καλύτερα…

Άμα θέλετε να παρκάρετε με αυτοκίνητο , τότε αν έχετε πάλι ένα politically correct αυτοκίνητο (scoda Octavia , audi ,Mercedes κ.λ.π. σκούρου χρώματος ) μπορείτε να διπλό και τριπλό παρκάρετε έξω από την Μεγάλη Βρετανία και να κάνετε τον δρόμο δικό σας παρκινγκ …..

Επίσης , αν μπορείτε να κατεβείτε στην Αθήνα με το δικό σας πουλμαν , μπορείτε να παρκάρετε στην Φιλελλήνων , στις Στήλες του Ολ.Διος , στο Ζάππειο και αλλού και κανείς να μην σας ενοχλήσει….


Ρε , ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙ@ΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ !!!!

Στα @@ τους για τους πεζούς , για την κυκλοφορία , για την τάξη ….

ΛΕΦΤΑ θέλουν να μαζέψουν τα μ**νΟπ@ν@ και κάθε φόρτωμα γερανού με μηχανακια είναι γι αυτούς ένα χιλιαρικακι ….

Ενώ αν φόρτωναν αυτοκίνητα , δεν θα έβγαζαν καλό μεροκάματο…

Μας εχουν γραμμένους στα @@ τους ….. μόνο η τσέπη μας τους είναι χρήσιμη…

μην νομίζει κανείς ότι υποστηρίζω να παρκαρουμε σε πεζοδορομια ….
Όσοι έχουν φιλότιμο , παιδί σε καροτσάκι , ανάπηρο συγγενή ή φίλο ξέρουν γιατί ΔΕΝ πρέπει να παρκάρουμε στα πεζοδρομία…

Αυτά τα μ**νΟπ@ν@ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ

Το ίδιο ισχύει για τα κράνη…

ΣΤΑ @@ τους η ασφάλεια μας ….
Αν τους ένοιαζε , θα τσέκαραν λάστιχα , Φώτα , φλας κ.λ.π
Αν τους ένοιαζε , θα ΠΡΙΜΟΔΟΤΟΥΣΑΝ την αγορά εξοπλισμού ασφαλείας ….

Όμως , το κράνος κάνει ΜΠΑΜ από χιλιόμετρο και είναι το ευκολακι για κλήση…

μην νομίζει κανείς ότι υποστηρίζω να μην φοράμε κράνος … όσοι είναι μοτοσικλετιστές ξέρουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γιατί πρέπει να φοράμε κράνος …

Αυτά τα μ**νΟπ@ν@ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ

chris_honda
14/03/2010, 23:50
:beer: :beer: :beer: :lol: :lol: :lol: :lol:

+600

pilotos_xtreme
15/03/2010, 00:27
αυτο ακριβως που ειπε ο ggs,πιστευω δυστυχως πως ειναι κ η αληθεια.
δε τους νοιαζει αμα δε μπορει η κυριουλα να περασει η η μαμα με το καροτσακι η ο αναπηρος και παει λεγοντας. δεν ειχαν/εχουν ουτε θα εχουν κοινωνικη συνειδηση ποτε και το μονο πραμα που μενει καρφωμενο στο μυαλο τους παντα ειναι το χρημα.

το οτι παρκαρεις σε πεζοδρομια ειναι παρανομο οκ.
που θα παρκαρεις ομως?
κ αναλογιστειτε κ λιγο τους αμαξαδες. κ αυτοι ανθρωποι ειναι , μπορει να μην οδηγουν μοτοσυκλετα,αλλα εχουν αισθησεις κ νευριαζουν,κ τσαντιζονται,κ εχουν να πανε στη δουλεια τους οπως ολοι εμεις.
το θεμα ειναι απλο
εχουμε ΚΟΡΕΣΤΕΙ για να μη πω ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΤΕΙ σαν πλυθησμος ,οχι μονο στην αθηνα,αλλα κ σε παγκοσμια κλιμακα. πως το λενε δε μας χωραει ολους εμας πια αυτος ο ματαιος κοσμος. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα κ θα ξεφυγουμε.

εγω αναρωτιεμαι το εξης. πας γκαζι κ βλεπεις 10 παρκινγκ ΙΔΙΩΤΙΚΑ και σου λενε ''μεγαλε 3 ευρο η ωρα''. Γιατι να μη δημιουργηθουν ΔΗΜΟΣΙΑ παρκινγκ?
γιατι να μη πηγαινεις στη δουλεια σου κ να ξερεις οτι 100,200 αντε 300 μετρα παρακατω η μηχανη σου ειναι ασφαλης κ ναι θα γυρισεις σπιτι με αυτην.
νεες θεσεις εργασιας θα δημιουργηθουν, θα μειωθει η κινηση στους δρομους κ αλλα πολλα.
κ ας δινουμε κ κατι για το παρκινγκ αυτο.


λυσεις υπαρχουν, κ μπορουν να βρεθουν απο τους υπευθηνους,
αυτο που δεν υπαρχει ειναι καλη θεληση και κοινωνικη σκεψη, παραμονο ατομικισμος και χρηματικες φιλοδοξιες. ετσι ηταν τα πραγματα ετσι ειναι κ ετσι θα ειναι.
ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ κανεις δε νοιαζετε για σας , κανεις πολιτικος.ειστε κ ειμαστε μονοι μας.....
για αυτο προσοχη που αφηνετε τη μηχανη σας , κ αμα τελικα δειτε κ αποδειτε κ την αφησετε σε πεζοδρομιο,προσοχη μην εμποδιζετε την διελευση πεζων. σκεφτειτε τι θα κανατε εσεις στη θεση τους αμα ησασταν 70 χρονων με μπαστουνα ;)

τελευταιο, φιλικα μαγκες μεταξυ μας ,δε χρειαζετε να τσακωνομαστε, στην ιδια πλευρα/ομαδα ειμαστε κ αμα χρειαζετε κατι αυτην την εποχη περισσοτερο,ειναι να μεινουμε ενωμενοι.
καληνυχτες

:beer:

giorgos M
15/03/2010, 00:39
ggs Έγραψες....! :a46:

Συμφωμώ με όλα και αυτό ότι κοιτάνε μόνο το κράνος κτλ. μόνο και μόνο για τα λεφτά πιστεύω το έχουμε καταλάβει όλοι πλέον. Μακάρι να ήταν πιο δίκαιος ο νόμος και τα μέτρα τους ι τουλάχιστον να τα εφαρμόζαν παντού όχι μόνο όπου τους συμφέρει...:a016: :a016:

michalis 68
15/03/2010, 08:20
κύριοι δεν είμαι φραγκάτος απλά δουλεύω απο τα 17 courier και ξέρω οτι το σύστημα δεν θα αντέξει χωρείς εμάσ που εργαζόμαστε με αυτά...
πήγα τροχαία το πρωί να διαμαρτηρηθώ και διαπιστώνω ότι τα γουρούνια είναι του ΔΗΜΟΥ- ΔΗΜΟΥ-ΔΗΜΟΥ- ΔΗΜΟΥ.
Προσωπικά απέκτησα casus beli με τον δήμο απο σήμερα δεν θα μασ πηδά και ο δήμοσ τώρα γ.... το κερ... του μαλάκα.
ρίξε την κλήση σου και κάντην
δηλώνω σημετοχή σε οτιδήποτε στρέφεται κατά των ληστών του δήμου.
φυσικά παρκάρω στον δρόμο πλέον και βλέπουμε..
το σαββατο πήραν και ενοσ φιλου στο περιστέρι ε΄ξω απο το σπίτι του- Ο δημος!!!
προτείνω ΞΎΛΟ κια ντρέπομαι που το λέω!

tadi
15/03/2010, 08:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
[B]χωρος που ειναι κενος μπροστα απο κτηριο και ΔΕΝ ανοικει στο δημοσιο πεζοδρομιο η δρομο
ο κοκ εφαρμοζεται μονο στους δημοσιους χωρους.



sorry αλλα αυτο δεν παιζει. παραλιγο να με γραψουν (τους προλαβα και πηρα τη μηχανη) σε χωρο οριοθετημενο απο καγκελα (οριοθετουσε πρασια καταστηματος που ηταν ξενοικιαστο) στη κυψελη και οταν τους ειπα οτι δεν ειναι σε δημοσιος χωρος μου ειπαν οτι εχουν καθε δικαιωμα να με γραψουν. Ηταν δημοτικη αστυνομια και οχι τροχαια που θα δικαιολογουσα αν το καταστημα ηταν εν'λειτουργεια και ενοχλουσε τον ιδιοκτητη η μηχανη.

ego_o_idios
16/03/2010, 02:53
opios nomizi oti den exoume xounta i malakas ine i melos tou kinimatos:lol:

menelaos46
16/03/2010, 11:45
opios nomizi oti den exoume xounta i malakas ine i melos tou kinimatos

Ποιου κινηματος???
Του αδερφου συντροφου Γιωγρου?????????

Cpt. Haddock
16/03/2010, 12:00
Μπήκε σε λειτουργία η ελεγχόμενη σταθμευση και στα Ιλίσια.

Ειδα τις πρώτες καρτες στα παρμπρίζ... και τις πρώτες κλησεις. Υπάρχουν λευκες θεσεις (επι πληρωμή) και μπλε (κατοίκων).

Επίσης είδα ΕΝΑ σημείο που έχει σήμανση για παρκαρισμα μοτο :look: (ταμπέλα) και μετα απο αυτό μια θέση που χωράει με πολύ καλή θέληση 5 μηχανές...δεν έχω δει άλλο τέτοιο κομμάτι εκεί κοντά.
Δε γνωρίζω τι συμβαίνει εαν παρκαρεις αλλού, πάντως χθες που μοιράστηκαν κλησεις σε αυτοκίνητα, οι μηχανές τη γλύτωσαν.

Απ' οτι εχω μαθει αλλα το μεταφέρω με καθε επιφύλαξη, στις λευκές θεσεις θα αφήνουν τις μηχανές να παρκάρουν αναμεσα στα αυτοκίνητα αλλα θα κόβουν κλησεις στις μπλε θέσεις (κατοίκων)

Για να δούμε :look:

Gandalf dr685sm
16/03/2010, 12:24
Βοηθήστε με γιατί δεν έχω καταλάβει...

η συζήτηση διαφωνία γίνεται γιατί γουστάρουμε να παρκάρουμε όπου θέλουμε και μας κακοφαίνεται η κλήση;... ή γιατί στις πόλεις της Ελλάδος (σχεδόν όλες) δεν υπάρχει υποδομή και πρέπει να φτιαχτεί;

Γιατί στο πρώτο τα είπαμε... γουστάρω να είμαι παράνομος, φοράω παντελόνια και πληρώνω την κλήση ή το "σήκωμα". Αν είναι κέντρο Πανεπιστημίου -- ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΡΟ-ΗΣΑΠ και πάω.
Το μιζέριασμα όπου δήθεν μου φταίνε που μου το παίρνουν-σηκώνουν κοκ , επειδή ήμουν παράνομος εις γνώσιν μου, είναι υποκριτικό.

όπως και μαζέψτε τους άλλους που παρανομούν για να μην παρανομώ και εγώ.

Στο δεύτερο , σαφώς και έχουμε πρόβλημα με υποδομές κτλ.. το πως θα γίνει.. είμαι το ίδιο μπερδεμένος όπως και εσείς.

Gandalf

the who
16/03/2010, 12:50
Σημερα το πρωι παρκαρα τη μηχανη (ναι ρε Χιο μηχανη ειναι αυτο που καβαλαω)σε δρομο που απαγορευεται το παρκαρισμα.Μπροστα και πισω μου ειχε πολλα κουτια παρκαρισμενα.Πιο κατω σουλατσαρανε δυο τροχαιοι με τα μπλοκακια στο χερι.
Τους ρωταω λοιπον τι παιζει προτου παω να κανω τη δουλεια μου.Η αποστομωτικη απαντηση ηταν:
Οχι ρε φιλε να γραψουμε και το μηχανακι.Και πανω στο πεζοδρομιο να ηταν,αν δεν ενοχλουσε,δεν το γραφαμε με τιποτα.ΜΟΝΟ αν ηταν πανω σε διαβαση πεζων,στο "μονοπατι" των τυφλων η εκλεινε ολο το πεζοδρομιο.
Υπαρχει ΚΑΙ λογικη καποιες φορες ακομα και στα στρουμφ.Οταν ομως κι εμεις το παρακανουμε μας παιρνει η μπαλλα ολους μας.

blackbusa
16/03/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Σημερα το πρωι παρκαρα τη μηχανη

περιοχη???

Cpt. Haddock
16/03/2010, 12:54
Οι πιο "κολλημενοι" στο θέμα των κλήσεων ειναι οι της δημοτικής αστυνομίας... Οι τροχαίοι ειναι σαφώς πιο ανεκτικοι

Hiro
16/03/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπήκε σε λειτουργία η ελεγχόμενη σταθμευση και στα Ιλίσια.


Για να δούμε :look: Επί πληρωμή για χωρίς?? Λέω να έρχομαι να τ' αφήνω εκεί. Δίπλα μένω, στο Γουδί:wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βοηθήστε με γιατί δεν έχω καταλάβει...

η συζήτηση διαφωνία γίνεται γιατί γουστάρουμε να παρκάρουμε όπου θέλουμε και μας κακοφαίνεται η κλήση;... ή γιατί στις πόλεις της Ελλάδος (σχεδόν όλες) δεν υπάρχει υποδομή και πρέπει να φτιαχτεί;


Στο δεύτερο , σαφώς και έχουμε πρόβλημα με υποδομές κτλ.. το πως θα γίνει.. είμαι το ίδιο μπερδεμένος όπως και εσείς.

Gandalf Ναι και στα 2. Θέλουμε να παρκάρουμε όπου βρίσκουμε και όπου βολεύει γράφοντας τους πάντες αλλά χωρίς να μας γράφουν. Βέβαια το ότι δεν υπάρχει υποδομή είναι δεδομένο αλλά δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει και ποτέ. Είναι πιό αποδοτικό εισπρακτικά το να κόβονται κλήσεις νομίζω, από το να παρκάρουν όλοι νόμιμα. Κι αν το αντίτιμο της νόμιμης στάθμευσης το θεωρήσουμε κι αυτό άδικο, πάλι θα προτιμήσουμε το όπου νά'ναι με το ρίσκο της κλήσης και πάλι τα ίδια θα λέμε:sick:

Cpt. Haddock
16/03/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Επί πληρωμή για χωρίς?? Λέω να έρχομαι να τ' αφήνω εκεί. Δίπλα μένω, στο Γουδί:wave2:
[...]

Οταν λέμε ελεγχόμενη εννοούμε επι πληρωμή :wave2:

Εχετλαίος
16/03/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Θέλουμε να παρκάρουμε όπου βρίσκουμε και όπου βολεύει γράφοντας τους πάντες αλλά χωρίς να μας γράφουν.

Mεγάλη αλήθεια και όλο το ζουμί όλων σε μια πρόταση.

Cpt. Haddock
16/03/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mεγάλη αλήθεια και όλο το ζουμί όλων σε μια πρόταση.

Πραγματικά....



Σε μια πρόταση συμπυκνώνει τη νοοτροπία που χαρακτηρίζει τους Ελληνες

"Εγώ να βολευτώ και οι άλλοι στ' αρχιδια μου"

:wave2:

MikeG
16/03/2010, 13:44
Με βάση τους νόμους, απαγορεύονται τα παρκόμετρα, οι χώροι ελεγχόμενης στάθμευσης, οι κάρτες στάθμευσης μονίμων κατοίκων, οι διαγραμμίσεις και όλες οι υπόλοιπες μαλακίες των εκάστοτε δήμων.
Οπουδήποτε δεν υπάρχει σήμα του Κ.Ο.Κ που να απαγορεύει τη στάθμευση, επιτρέπεται η στάθμευση για όλους ανεξαιρέτως χωρίς χρήματα & ότι άλλο ζητάν τα ραμόλια των δήμων.

Ψάξτε το.

Hiro
16/03/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οταν λέμε ελεγχόμενη εννοούμε επι πληρωμή :wave2: ΚΙ εγώ νΟμιζα ότι θα μου το πρόσεχε κάποιος Γ@μωτ*. ΕλεγχΟμενη δεν σημαίνει αυτό??:confused: Καλά άσ' το δεν το φέρνω τότε σ' ευχαριστώ:smilea:

Akatanomastos
16/03/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με βάση τους νόμους, απαγορεύονται τα παρκόμετρα, οι χώροι ελεγχόμενης στάθμευσης, οι κάρτες στάθμευσης μονίμων κατοίκων, οι διαγραμμίσεις και όλες οι υπόλοιπες μαλακίες των εκάστοτε δήμων.
Οπουδήποτε δεν υπάρχει σήμα του Κ.Ο.Κ που να απαγορεύει τη στάθμευση, επιτρέπεται η στάθμευση για όλους ανεξαιρέτως χωρίς χρήματα & ότι άλλο ζητάν τα ραμόλια των δήμων.

Ψάξτε το.

το σηκωμα με γερανο παντως ειναι στον Κ.Ο.Κ

Cpt. Haddock
16/03/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με βάση τους νόμους, απαγορεύονται τα παρκόμετρα, οι χώροι ελεγχόμενης στάθμευσης, οι κάρτες στάθμευσης μονίμων κατοίκων, οι διαγραμμίσεις και όλες οι υπόλοιπες μαλακίες των εκάστοτε δήμων.
Οπουδήποτε δεν υπάρχει σήμα του Κ.Ο.Κ που να απαγορεύει τη στάθμευση, επιτρέπεται η στάθμευση για όλους ανεξαιρέτως χωρίς χρήματα & ότι άλλο ζητάν τα ραμόλια των δήμων.

Ψάξτε το.

Γιατί να το ψάξουμε;

Αφου το ξέρεις, πες μας το νομο

(που 'σαι: να ισχυει στην Ελλαδα, οχι μονο στην Κρητη :lol: )

DUKASII
16/03/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG



& μια προσωπική άποψη. Έχω βαρεθεί να με κοροϊδεύουν μέσα στο πρόσωπο μου & ακριβώς αυτό κάνουν σηκώνοντας μηχανάκια και όχι τα τανκς κάρα, τα οποία δημιουργούν και κυκλοφοριακό πρόβλημα και πρόβλημα στους πεζούς. & όλα αυτά δε γίνονται για την εφαρμογή των νόμων, αλλά για να μπουν τα λεφτά στη τσέπη.:mad: ego akoma nomo poy na efarmozete xoris na peftei paradaki..den exo dei!

;) an paizei kapoios..apla den ton efarmozoyme..edo sto ellada..

ayti ti paroimia: o kleftis k o pseftis..to proto xrono xeronte...(nomizo pos i sosti tis synexeia einai..) KAI META METAKOMIZOYNE STHN ELLADA..:lol: :bawl: :rotflmao:

MikeG
16/03/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί να το ψάξουμε;

Αφου το ξέρεις, πες μας το νομο

(που 'σαι: να ισχυει στην Ελλαδα, οχι μονο στην Κρητη :lol: )


Επιφυλάσσομαι λίαν συντόμως να σας τον παραθέσω. Επίσης και κάποιο άλλο μέλος του φλόρουμ ξέρει πολλά επί του συγκεκριμένου θέματος & μπορεί να μιλήσει με τα απαραίτητα στοιχεία.

:wave2:

MikeG
16/03/2010, 13:57
Μια πρώτη γεύση


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=3901159

Cpt. Haddock
16/03/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μια πρώτη γεύση


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=3901159


Εεεε φςςςςς

πατριδααααα


Η απόφαση λεει οτι ο δήμος δεν εχει δικαίωμα να καθορίζει τα πρόστιμα, όχι οτι δεν μπορεί να βαλει παρκόμετρα


Απόφαση
Tο Δ΄ τμήμα του ΣτE (3266/08) υιοθετώντας εισήγηση του Συμβούλου Eπικρατείας Π. Kοτσώνη, έκρινε αυτεπαγγέλτως ότιoι δημοτικές αρχές δεν μπορούν πλέον να καθορίζουν τα συγκεκριμένα πρόστιμα και ότι ο προσδιορισμός τους γίνεται μόνο μέσω του KOK, που προβλέπει πρόστιμο 15,50 ευρώ αντί του διογκωμένου προστίμου των 23 ευρώ που θέσπισε η δημοτική αρχή.

Tpap
16/03/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μια πρώτη γεύση


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=3901159



Είμαι περίεργος για το πώς θα επιστραφούν τα χρήματα...ταχ/κές επιταγές ή κατάθεση σε λογ/μό...? :D

:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
16/03/2010, 14:04
Απόφαση Συμβουλίου της Επικρατείας που άνοιξε τον δρόμο για τα παρκόμετρα...

απο τον Ριζοσπάστη...


Νόμιμα είναι κατά τον εισηγητή τα παρκόμετρα
Λεων. Αυδής: Η ελεγχόμενη στάθμευση θα πρέπει να γίνεται για την εξυπηρέτηση του κοινού και όχι για εισπρακτικούς λόγους

Συνταγματικό και νόμιμο είναι για τον εισηγητή σύμβουλο Επικρατείας, Ν. Σακελλαρίου,το μέτρο που δίνει τη δυνατότητα στους δήμους να αναθέτουν τη ρύθμιση της ελεγχόμενης στάθμευσης σε ιδιώτες! Ετσι, σε περίπτωση που η πρόταση του εισηγητή γίνει δεκτή από το δικαστήριο, εκχωρούνται σε ιδιώτες από τους δήμους βασικές αρμοδιότητές τους που αφορούν την εξυπηρέτηση του κοινού.

Στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) συζητήθηκε χτες σε διευρυμένη σύνθεση (επταμελή) το μείζον θέμα που έχει προκύψει για τη νομιμότητα της ελεγχόμενης στάθμευσης σε ιδιώτες. Ο εισηγητής Ν. Σακελλαρίου - αν και με επιφυλάξεις - τάχθηκε επίσης υπέρ της συνταγματικότητας του μέτρου που επιτρέπει στις ιδιωτικές εταιρίες να επιβάλλουν την ακινητοποίηση των οχημάτων που σταθμεύουν παράνομα (οι λεγόμενες δαγκάνες), αλλά και να εισπράττουν πρόστιμα από τους παραβάτες.

Πάντως, για τις "δαγκάνες" και τα πρόστιμα, για τα οποία ο εισηγητής εξέφρασε κάποιες επιφυλάξεις για τη συνταγματικότητά τους, είπε ότι θα πρέπει να ανατίθενται μόνο σε δημόσια όργανα.

Σχετικά με την ανάθεση της ελεγχόμενης στάθμευσης σε ιδιώτες, ο εισηγητής Ν. Σακελλαρίου παραδέχτηκε ότι "γίνεται μια ιδιωτικοποίηση των αρμοδιοτήτων του δήμου", αλλά στη συνέχεια πρόσθεσε πως μια τέτοια πράξη "κατ' αρχήν δεν είναι αποκρουστέα". Να υπενθυμίσουμε ότι ο σύμβουλος Επικρατείας, Ν. Σακελλαρίου, είναι αυτός που έχει κάνει εισηγήσεις για ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Ειδικότερα, για την ελεγχόμενη στάθμευση ο εισηγητής υποστήριξε ότι:

Η παραχώρηση σε ιδιώτες αστυνομικών αρμοδιοτήτων (πρόστιμα και "δαγκάνες") έρχεται σε αντίθεση με το Σύνταγμα στο θέμα περί διακρίσεως των εξουσιών,αλλά δικαιολόγησε τον ισχυρισμό του, πως αυτό δεν είναι άγνωστο στην ελληνική κοινωνία, καθώς έχουμε ιδιωτική Αστυνομία στις τράπεζες, τους δασοφύλακες κλπ.
Η ανάθεση της ελεγχόμενης στάθμευσης σε ιδιώτες δεν αντίκειται στο Σύνταγμα, με το σκεπτικό ότι οι αρμοδιότητες παραχωρούνται κατ' εξαίρεση και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Ο νόμος 2218/94 και ο Δημοτικός Κώδικας επιτρέπουν στους ΟΤΑ να παραχωρούν αρμοδιότητές τους στο κράτος, σε ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ.
Ο δημοτικός σύμβουλος Λεων. Αυδής,ως παρεμβαίνων, υποστήριξε ότι με τα λεγόμενα παρκόμετρα υπάρχουν θέματα συνταγματικής τάξης και πως η ελεγχόμενη στάθμευση θα πρέπει να εφαρμόζεται για την εξυπηρέτηση του κοινού και όχι για εισπρακτικούς λόγους. Παράλληλα, ανέφερε ότι η εποχή μας χαρακτηρίζεται από τον "αστερισμό των ιδιωτικοποιήσεων" και θα πρέπει το ΣτΕ να θέσει κάποιους κανόνες όχι μόνο διαφάνειας, αλλά και "χρηστότητας" των πράξεων εκχωρήσεων και ιδιωτικοποιήσεων. Η συγκεκριμένη υπόθεση, είπε ο Λεων. Αυδής, έχει μείζονα σημασία γιατί τίθενται θέματα που δεν έχουν απασχολήσει τη νομολογία των δικαστηρίων, όπως οι αρμοδιότητας υφυπουργών και κυρίως διατάξεις για εκχωρήσεις δημοτικών αρμοδιοτήτων, και πρότεινε να παραπεμφθεί στην Ολομέλεια του ΣτΕ.

Τέλος, ο Λεων. Αυδής είπε ότι υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης της υπόθεσης. Ο πρώτος είναι να αντιμετωπιστεί ως ένα μεγάλο θέμα που έχει σημασία στη ζωή της πόλης της Αθήνας και να αναζητηθεί η αντίστοιχη λύση ανάλογη με το μέγεθος του προβλήματος. Η δεύτερη προσέγγιση είναι να "θρυμματιστεί" το θέμα σε πολλές μικρές υποθέσεις για κάθε μία από τις οποίες μπορεί να υπάρχει λύση.




Gandalf

MikeG
16/03/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εεεε φςςςςς

πατριδααααα


Η απόφαση λεει οτι ο δήμος δεν εχει δικαίωμα να καθορίζει τα πρόστιμα, όχι οτι δεν μπορεί να βαλει παρκόμετρα




Λίγη υπομονή. :winka:
Το σκεπτικό της απόφασης είναι 1ον) ότι ο Κ.Ο.Κ είναι αυτός που καθορίζει τα της μετακόινησης-στάθμευσης οχημάτων (οι δήμοι έχουν μόνο δικαίωμα να ορίζουν κατευθύνσεις δρόμων- μονοδρομήσεις), επίσης οι δρόμοι δεν ανήκουν στους δήμους ώστε να έχουν έσοδα από αυτούς, 2ον) με τα τέλη κυκλοφορίας που πληρώνουμε μα δίνεται το δικαίωμα να κινούμε και να σταθμεύουμε το όχημα μας οπουδήποτε ορίζει ο Κ.Ο.Κ, δε μπορούμε να ξαναπληρώσουμε 2 φορές για το ίδιο δικαίωμα.

:wave2:

Hiro
16/03/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Είμαι περίεργος για το πώς θα επιστραφούν τα χρήματα...ταχ/κές επιταγές ή κατάθεση σε λογ/μό...? :D

:beer: :beer: Εσύ πώς τα θες??? Και τι χαίρεσαι?? Έχεις πολλά να εισπράξεις??:rotflmao:

Akatanomastos
16/03/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με βάση τους νόμους, απαγορεύονται τα παρκόμετρα, οι χώροι ελεγχόμενης στάθμευσης, οι κάρτες στάθμευσης μονίμων κατοίκων, οι διαγραμμίσεις και όλες οι υπόλοιπες μαλακίες των εκάστοτε δήμων.
Οπουδήποτε δεν υπάρχει σήμα του Κ.Ο.Κ που να απαγορεύει τη στάθμευση, επιτρέπεται η στάθμευση για όλους ανεξαιρέτως χωρίς χρήματα & ότι άλλο ζητάν τα ραμόλια των δήμων.


συμφωνουμε οτι τα παραπανω πρεπει να υπαρχουν

αν οχι υπο την αιγιδα του εκαστοτε Δημου
υπο την επιτηρηση της τροχαιας?

MikeG
16/03/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
συμφωνουμε οτι τα παραπανω πρεπει να υπαρχουν

αν οχι υπο την αιγιδα του εκαστοτε Δημου
υπο την επιτηρηση της τροχαιας?


Γιατί συμφωνούμε ότι πρέπει να υπάρχουν? Υπάρχουν σήματα του Κ.Ο.Κ τα οποία δείχνουν που επιτρέπεται το παρκάρισμα και που όχι.
Όλα τα υπόλοιπα είναι λαμογιές των δήμων για να βγάζουν φράγκα.
Ότι δικαίωμα έχεις εσύ να παρκάρεις έξω από το σπίτι σου, (αν δεν υπάρχει πινακίδα του Κ.Ο.Κ που να το απαγορεύει), το ίδιο δικαίωμα έχω και εγώ και ο οποιοσδήποτε, ακόμα και αν μένω σε άλλη πόλη.

Tpap
16/03/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Εσύ πώς τα θες??? Και τι χαίρεσαι?? Έχεις πολλά να εισπράξεις??:rotflmao:

Όχι πολλά.:blush:

Αλλά μπορεί να φτάσουν για κανά μετάχειρο μηχανάκι. :D


:a27: :a27:

Cpt. Haddock
16/03/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ότι δικαίωμα έχεις εσύ να παρκάρεις έξω από το σπίτι σου, (αν δεν υπάρχει πινακίδα του Κ.Ο.Κ που να το απαγορεύει), το ίδιο δικαίωμα έχω και εγώ και ο οποιοσδήποτε, ακόμα και αν μένω σε άλλη πόλη.

Το γεγονός οτι τα αυτοκίνητα ειναι πολλά και ΔΕΝ χωράνε το λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν μας; :look:

MikeG
16/03/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το γεγονός οτι τα αυτοκίνητα ειναι πολλά και ΔΕΝ χωράνε το λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν μας; :look:

Αυτό θα πρέπει να το λάβει υπόψιν του, αυτός που το αγοράζει. Σε τι άλλο επίπεδο θα πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας?
Αν είναι, να μη μεταφέρονται με αυτά, αφού έτσι όπως το κάνουν τα κοράκια των δήμων δε θα μπορούν να παρκάρουν.
Μη τους δίνουμε και δίκιο τώρα...Ξέρουμε ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί & θα τους δώσουμε και δίκιο...?


:wave2:

Εχετλαίος
16/03/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το γεγονός οτι τα αυτοκίνητα ειναι πολλά και ΔΕΝ χωράνε το λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν μας; :look:

Το γεγονός ότι μονάχα στο δρόμο που μένω υπάρχουν τουλάχιστον 10 οικογένειες με τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα ΑΛΛΑ ΟΥΔΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΤΟΥ (που να μπαινοβγαίνεις τώρα καημένε) ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, λέει πράμα για το πόσο έχουμε ξεπέσει ηθικοπνευματικά μπλιό;
:yuck:

Akatanomastos
16/03/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιατί συμφωνούμε ότι πρέπει να υπάρχουν? Υπάρχουν σήματα του Κ.Ο.Κ τα οποία δείχνουν που επιτρέπεται το παρκάρισμα και που όχι.
Όλα τα υπόλοιπα είναι λαμογιές των δήμων για να βγάζουν φράγκα.
Ότι δικαίωμα έχεις εσύ να παρκάρεις έξω από το σπίτι σου, (αν δεν υπάρχει πινακίδα του Κ.Ο.Κ που να το απαγορεύει), το ίδιο δικαίωμα έχω και εγώ και ο οποιοσδήποτε, ακόμα και αν μένω σε άλλη πόλη.



μιλαω για μετρα του Κ.Ο.Κ. δηλαδη ψηφισμενα,
δεν λεω να τα παιρνει ο ΔΗμος αυτο προφανως ειναι λαλακια


1ον) θελω να σταθω στον Καρτα κατοικων.

Γραφουν πολλοι οτι δεν υπαρχει χωρος να παρκαρουν.
Οι κατοικοι και αυτοι εχουν το ιδιο προβλημα και πρεπει να μπορουν να παρκαρουν κοντα στο σπιτι τους και οχι 1 ωρα με τα ποδια μακρια. Οπως πολλοι εδω μεσα λενε θελω να παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου/σπιτι μου,
προφανως το ιδιο θελουν και οι κατοικοι


2ον) διαγραμισεις χωροι ελεγχομενης σταθμευσεις κλπ κλπ δεν εχουν λογω υπαρξης?
υποτιθετε πως αυτα ειναι σχεδιασμενα απο συγκοινωνιολογους με σκοπο την εξυπηρετηση της κινησης και της ζωης(σε αλλες χωρες προφανως),

δεν μπορουμε λοιπον να τα καταργησουνε ολα ετσι απλα
ισως θελουν καινουργια μελετη ολα στην ελλαδα, απο πινακιδες φαναρια Κ.Ο.Κ αλλα οχι καταργηση

MikeG
16/03/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μιλαω για μετρα του Κ.Ο.Κ. δηλαδη ψηφισμενα,
δεν λεω να τα παιρνει ο ΔΗμος αυτο προφανως ειναι λαλακια


1ον) θελω να σταθω στον Καρτα κατοικων.

Γραφουν πολλοι οτι δεν υπαρχει χωρος να παρκαρουν.
Οι κατοικοι και αυτοι εχουν το ιδιο προβλημα και πρεπει να μπορουν να παρκαρουν κοντα στο σπιτι τους και οχι 1 ωρα με τα ποδια μακρια. Οπως πολλοι εδω μεσα λενε θελω να παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου/σπιτι μου,
προφανως το ιδιο θελουν και οι κατοικοι


2ον) διαγραμισεις χωροι ελεγχομενης σταθμευσεις κλπ κλπ δεν εχουν λογω υπαρξης?
υποτιθετε πως αυτα ειναι σχεδιασμενα απο συγκοινωνιολογους με σκοπο την εξυπηρετηση της κινησης και της ζωης(σε αλλες χωρες προφανως),

δεν μπορουμε λοιπον να τα καταργησουνε ολα ετσι απλα
ισως θελουν καινουργια μελετη ολα στην ελλαδα, απο πινακιδες φαναρια Κ.Ο.Κ αλλα οχι καταργηση


O K.O.K αναφέρει ξεκάθαρα που επιτρέπεται το parking και που όχι. Δεν κάνει διαχωρισμό στο ποιος θα παρκάρει, που μένει και άλλες τέτοιες παπάτζες των δήμων.
Ορίζει ότι όπου υπάρχουν τα ανάλογα απαγορευτικά σήματα δεν επιτρέπεται η στάθμευση, καθώς επίσης και σε μερικά άλλα σημεία όπως πχ οι διαβάσεις πεζών.
Δεν αναφέρει τίποτα για μόνιμους κατοίκους και σχετικές πίπες. Ο κάθε μόνιμος κάτοικος οπουδήποτε ας έκανε γκαράζ, και όχι παράνομο μαγαζάκι που το νοικιάζει & να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο.
Ποιος σου είπε ότι είναι βγαλμένες μελέτες από συγκοινονιολόγους? Για ψάξε διάβασε άρθρα, πως ψηφίζονται μέσα στα δημοτικά συμβούλια τα μέτρα, λες και είναι δικό τους χωράφι.

Akatanomastos
16/03/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
O K.O.K αναφέρει ξεκάθαρα που επιτρέπεται το parking και που όχι. Δεν κάνει διαχωρισμό στο ποιος θα παρκάρει, που μένει και άλλες τέτοιες παπάτζες των δήμων.
Ορίζει ότι όπου υπάρχουν τα ανάλογα απαγορευτικά σήματα δεν επιτρέπεται η στάθμευση, καθώς επίσης και σε μερικά άλλα σημεία όπως πχ οι διαβάσεις πεζών.
Δεν αναφέρει τίποτα για μόνιμους κατοίκους και σχετικές πίπες. Ο κάθε μόνιμος κάτοικος οπουδήποτε ας έκανε γκαράζ, και όχι παράνομο μαγαζάκι που το νοικιάζει & να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο.
Ποιος σου είπε ότι είναι βγαλμένες μελέτες από συγκοινονιολόγους? Για ψάξε διάβασε άρθρα, πως ψηφίζονται μέσα στα δημοτικά συμβούλια τα μέτρα, λες και είναι δικό τους χωράφι.


τους νομους μαικ εγω καταλαβαινω οτι τους επικαλουμαστε οποτε μας βολευει
και οποτε δεν μας βολευει λεμε τι νομοι ειναι αυτοι

MikeG
16/03/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τους νομους μαικ εγω καταλαβαινω οτι τους επικαλουμαστε οποτε μας βολευει
και οποτε δεν μας βολευει λεμε τι νομοι ειναι αυτοι


Άσχετο.

Εδώ μιλάμε ότι μας δουλεύουν και μας βάζουν να πληρώσουμε για κάτι για το οποίο με βάση το νόμο και έχουμε πληρώσει και δικαιούμαστε & το ΣΤΕ έχει αποφασίσει ότι δεν έχουν δικαίωμα να το κάνουν.
Αν αγόρι μου κάποιος είναι παράνομος με βάση τους νόμους ας το γράψουν. Όλους όμως, όχι με διακρίσεις ή με το σκεπτικό από που θα τσιμπήσουν πιο πολλά (όπως πχ με τους γερανούς και τα μηχανάκια στην Αθήνα). Είδες πουθενά να λέω κάτι άλλο?

Μη λέμε τώρα γενικά αποφθέγματα. Οι δήμοι, δεν έχουν κανένα έννομο δικαίωμα να ορίζουν διαγραμμίσεις, παρκόμετρα & άλλες παρόμοιες πίπες. Υπάρχουν ξαναγράφω για τελευταία φορά, σήματα του Κ.Ο.Κ. Ας κόψουν κλήσεις με βάση αυτά.

.+-

Akatanomastos
16/03/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άσχετο.

Εδώ μιλάμε ότι μας δουλεύουν και μας βάζουν να πληρώσουμε για κάτι για το οποίο με βάση το νόμο και έχουμε πληρώσει και δικαιούμαστε & το ΣΤΕ έχει αποφασίσει ότι δεν έχουν δικαίωμα να το κάνουν.
Αν αγόρι μου κάποιος είναι παράνομος με βάση τους νόμους ας το γράψουν. Όλους όμως, όχι με διακρίσεις ή με το σκεπτικό από που θα τσιμπήσουν πιο πολλά (όπως πχ με τους γερανούς και τα μηχανάκια στην Αθήνα). Είδες πουθενά να λέω κάτι άλλο?

Μη λέμε τώρα γενικά αποφθέγματα. Οι δήμοι, δεν έχουν κανένα έννομο δικαίωμα να ορίζουν διαγραμμίσεις, παρκόμετρα & άλλες παρόμοιες πίπες. Υπάρχουν ξαναγράφω για τελευταία φορά, σήματα του Κ.Ο.Κ. Ας κόψουν κλήσεις με βάση αυτά.

.+-

ρε μαν, καταρχας

σε υπαρχουσες απαγαορευτικες πινακιδες του Κ.Ο.Κ Ρ70
παει ο δημος και εξασφαλιζει καρτες για τους μονιμους κατοικους
". Για όσους σταθμεύουν σε θέσεις κατοίκων που θα σημαίνονται με την πινακίδα Ρ-70 χωρίς να έχουν το ειδικό σήμα κατοίκου στο αυτοκίνητό τους θα επιβάλλεται το πρόστιμο που προβλέπει ο ΚΟΚ για την παράβαση της συγκεκριμένης πινακίδας και το οποίο είναι σχεδόν εξαπλάσιο του προστίμου για μη πληρωμή ή υπέρβαση του επιτρεπόμενου χρόνου στάθμευσης."

Με λιγα λογια, ειναι απο τον ΚΟΚ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΔΙΚΗς ΣΤΑΘΜΕΥΣΗς
http://www.glavopoulos.gr/kok/k4r61_70.php δες εδω την πινακιδα P70

εκει λοιπον που δεν μπορεις ετσι και αλλιως να παρκαρεις εσυ και γω που δεν μενουμε εκει, μπορει ο κατοικος.
δεν το θεωρω κακο,
και ακομα και ετσι να μην ηταν(δηλαδη χωρις πινακιδα του κοκ να εδιναν προτεραιοτητα στους κατοικους)
ο Κατοικος ΠΡΟΦΑΝΩς εχει δικαιωμα να παρκαρει κοντα στο σπιτι του, αφου το κρατος δεν του εχει εξασφαλισει χωρο,
προσπαθει με αυτον τον τροπο να "επαναρθωσει"

Το αν επρεπε να ειχαν φτιαχτει παρκινγκ στην οικοδομη χαιρω πολυ
Πολλα επρεπε να ειχαν γινει στην ελλαδα, αλλα δεν μπορεις να ζητας τωρα να παρκαρει ο κατοικος μιση ωρα απο το σπιτι του,


Και μιλαω για το οποτε θελετε θυμαστε τους νομους, γιατι εδω ακουγοντε αποψεις,
δεν μπορω να παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου,
5 λεπτα απο τη δουλεια μου,
το αφηνω παρανομα
και σας φταιει που ο κατοικος θελει να παρκαρει εξω απο το σπιτι του.

Ενα αυτο, 2ον,
ξαναγραφω,
ο γερανος που ειναι και το θεμα της συζητης, και κραζετε 3 σελιδες, ειναι στον Κ.Ο.Κ

Cpt. Haddock
16/03/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αυτό θα πρέπει να το λάβει υπόψιν του, αυτός που το αγοράζει. Σε τι άλλο επίπεδο θα πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας?
Αν είναι, να μη μεταφέρονται με αυτά, αφού έτσι όπως το κάνουν τα κοράκια των δήμων δε θα μπορούν να παρκάρουν.
Μη τους δίνουμε και δίκιο τώρα...Ξέρουμε ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί & θα τους δώσουμε και δίκιο...?


:wave2:

Βρε μλκ ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτός που τα αγοράζει τα αυτοκίνητα

Κι όταν λέω ΕΜΕΙΣ εννοω τους κατοικους των πόλεων στο συνολό τους στους οποίους απευθυνονται τα μέτρα.

MikeG
16/03/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε μαν, καταρχας

σε υπαρχουσες απαγαορευτικες πινακιδες του Κ.Ο.Κ Ρ70
παει ο δημος και εξασφαλιζει καρτες για τους μονιμους κατοικους
". Για όσους σταθμεύουν σε θέσεις κατοίκων που θα σημαίνονται με την πινακίδα Ρ-70 χωρίς να έχουν το ειδικό σήμα κατοίκου στο αυτοκίνητό τους θα επιβάλλεται το πρόστιμο που προβλέπει ο ΚΟΚ για την παράβαση της συγκεκριμένης πινακίδας και το οποίο είναι σχεδόν εξαπλάσιο του προστίμου για μη πληρωμή ή υπέρβαση του επιτρεπόμενου χρόνου στάθμευσης."

Με λιγα λογια, ειναι απο τον ΚΟΚ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΔΙΚΗς ΣΤΑΘΜΕΥΣΗς
http://www.glavopoulos.gr/kok/k4r61_70.php δες εδω την πινακιδα P70

εκει λοιπον που δεν μπορεις ετσι και αλλιως να παρκαρεις εσυ και γω που δεν μενουμε εκει, μπορει ο κατοικος.
δεν το θεωρω κακο,
και ακομα και ετσι να μην ηταν(δηλαδη χωρις πινακιδα του κοκ να εδιναν προτεραιοτητα στους κατοικους)
ο Κατοικος ΠΡΟΦΑΝΩς εχει δικαιωμα να παρκαρει κοντα στο σπιτι του, αφου το κρατος δεν του εχει εξασφαλισει χωρο,
προσπαθει με αυτον τον τροπο να "επαναρθωσει"

Το αν επρεπε να ειχαν φτιαχτει παρκινγκ στην οικοδομη χαιρω πολυ
Πολλα επρεπε να ειχαν γινει στην ελλαδα, αλλα δεν μπορεις να ζητας τωρα να παρκαρει ο κατοικος μιση ωρα απο το σπιτι του,


Και μιλαω για το οποτε θελετε θυμαστε τους νομους, γιατι εδω ακουγοντε αποψεις,
δεν μπορω να παρκαρω εξω απο το μαγαζι μου,
5 λεπτα απο τη δουλεια μου,
το αφηνω παρανομα
και σας φταιει που ο κατοικος θελει να παρκαρει εξω απο το σπιτι του.




Δεν υπάρχουν πουθενά απαγορευτικές πινακίδες που αναφέρεις. Υπάρχουν οι κλασικές, απαγορεύεται το παρκάρισμα & εκεί ο δήμος, ζητάει να έχεις κάρτα. Παρανομεί δηλαδή δις.
Επίσης στα @@ μου ο μόνιμος κάτοικος. Ας είχε προβλέψει, όπως ορίζει ο νόμος να έχει γκαράζ & όχι όπως έγραψα από πριν μαγαζιά παράνομα. Αφού προτίμησε τα μαγαζιά αντί για πάρκινγκ ας παρκάρει & στην άλλη πόλη. Όχι να του διορθώνουμε και τη μαλακία του. Όλοι είναι ίσοι και έχουν το ίδιο δικαίωμα αφού πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.
Επίσης είναι σαφές ότι δε διαβάζεις αυτά που γράφονται. Οι δρόμοι δεν ανήκουν στους δήμους ώστε να ορίζουν αυτοί τις ταμπέλες τους και τα σχετικά.

Άλλα ντάλα μες στο γάλα.

MikeG
16/03/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρε μλκ ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτός που τα αγοράζει τα αυτοκίνητα

Κι όταν λέω ΕΜΕΙΣ εννοω τους κατοικους των πόλεων στο συνολό τους στους οποίους απευθυνονται τα μέτρα.


Ρε Ηλία, ΕΜΕΙΣ λοιπόν ας δεχτούμε τις συνέπειες της πράξης μας & ας ζήσουμε με αυτό. Δε μπορούμε να ζητάμε να επανορθώσουν άλλοι για εμάς επειδή πήγαμε και στοιβαχτήκαμε όλοι σε μια πόλη ή επειδή πήραμε τανκς. :wave2:

Cpt. Haddock
16/03/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[...]Επίσης στα @@ μου ο μόνιμος κάτοικος. Ας είχε προβλέψει, όπως ορίζει ο νόμος να έχει γκαράζ & [...]

Πως να το φτιαξει ρε χαμένε σε πολυκατοικίες του '60;

Να μιλάμε ρεαλιστικα όχι με θεωρίες


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρε Ηλία, ΕΜΕΙΣ λοιπόν ας δεχτούμε τις συνέπειες της πράξης μας & ας ζήσουμε με αυτό. Δε μπορούμε να ζητάμε να επανορθώσουν άλλοι για εμάς επειδή πήγαμε και στοιβαχτήκαμε όλοι σε μια πόλη ή επειδή πήραμε τανκς. :wave2:

Σωστό. Η συνέπεια λοιπον της πράξης μας να έχουμε πολλά αυτοκίνητα ειναι οτι πρέπει να βρεθεί τρόπος να χωράνε ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ στον μονιμο κατοικο και με εκ περιτροπής (αρα ελεγχόμενη) στον περιστασιακό επισκέπτη.

Εξ' ου και τα παρκόμετρα. Αλλωστε δεν ανακαλύψαμε εμείς τον τροχό, δεκαετίες τώρα υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις του κόσμου, για τον σκοπό που ανέφερα πιο πάνω

:wave2:

Akatanomastos
16/03/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν υπάρχουν πουθενά απαγορευτικές πινακίδες που αναφέρεις. Υπάρχουν οι κλασικές, απαγορεύεται το παρκάρισμα & εκεί ο δήμος, ζητάει να έχεις κάρτα. Παρανομεί δηλαδή δις.
Επίσης στα @@ μου ο μόνιμος κάτοικος. Ας είχε προβλέψει, όπως ορίζει ο νόμος να έχει γκαράζ & όχι όπως έγραψα από πριν μαγαζιά παράνομα. Αφού προτίμησε τα μαγαζιά αντί για πάρκινγκ ας παρκάρει & στην άλλη πόλη. Όχι να του διορθώνουμε και τη μαλακία του. Όλοι είναι ίσοι και έχουν το ίδιο δικαίωμα αφού πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.
Επίσης είναι σαφές ότι δε διαβάζεις αυτά που γράφονται. Οι δρόμοι δεν ανήκουν στους δήμους ώστε να ορίζουν αυτοί τις ταμπέλες τους και τα σχετικά.

Άλλα ντάλα μες στο γάλα.

στ @@ σου ο μονιμος κατοικος, αλλα πρεπει να ζησει και αυτος


διαβαζω τι γραφετε αλλα σου ξαναγραφω δεν ειναι σωστο και γραφοντε ανακριβειες
οι θεσεις σταθμευσης μονιμων κατοικων, ειναι σε θεσεις με πινακιδα του Κ.Ο.Κ.
αν δεν θες να το καταλαβεις αυτο δικαιωμα σου

ο δημος δεν κανει κουμαντο στους δρομους, παιρνει εγκριση απο την επιτροπη κυκλοφοριας ή οπως λεγετε τελως παντων

Προφανως θα γινοντε και αυθαιρεσιες απο τους δημους, σε κατι ραμπες, αυτα που σε αναγκαζουν να κοψεις ταχυτητα κλπ κλπ
αλλα αυτα ειναι αλλου παππά ευαγγελιο, και προφανως πρεπει να επιδιωξουμε την αφαιρεση τους..


Τεσπα το θεμα ειναι να μην τα παρουσιαζουμε ολα οπως θελουμε
και να θυμομαστε παντα τους νομους,
οχι οταν θελουμε να παρκαρουμε στα πεζοδρομια και μετα να λεμε, που ειναι οι νομοι αυτου του κρατους και δεν υπαρχει ισοτητα στους δρομους..

MikeG
16/03/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σωστό. Η συνέπεια λοιπον της πράξης μας να έχουμε πολλά αυτοκίνητα ειναι οτι πρέπει να βρεθεί τρόπος να χωράνε ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ στον μονιμο κατοικο και με εκ περιτροπής (αρα ελεγχόμενη) στον περιστασιακό επισκέπτη.

Εξ' ου και τα παρκόμετρα. Αλλωστε δεν ανακαλύψαμε εμείς τον τροχό, δεκαετίες τώρα υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις του κόσμου, για τον σκοπό που ανέφερα πιο πάνω

:wave2:


Διαφωνώ. Έτσι ξαναγράφω, ουσιαστικά του λέμε του τύπου, έκανες μαλακία, δε πειράζει, επανορθώνουμε εμείς για σένα.
Η συνέπεια είναι να μη βρίσκει να παρκάρει και αν παρκάρει παράνομα να του κόβετε κλήση. Αυτό είναι το σωστό.
Λύσεις υπάρχουν, όπως πχ το μαγαζί που έχει κλειστό ή τη τρύπα γκαρσονιέρα που νοικιάζει παράνομα να τη κάνει parking. Να μη πάρει τέρας αυτοκίνητο και 3 ανά οικογένεια. Να νοικιάσει χώρο parking αφού έχει 3 αυτοκίνητα, να πάει σε μια άλλη πόλη & 1000 δυο άλλες.

Επίσης μου λέτε για το εξωτερικό. Μήπως κύριοι στο εξωτερικό δουλεύουν όλα πολύ πιο σωστά? Εδώ εμ μας γ@μ@ν, εμ δε δουλεύουν σωστά, εμ με το τρόπο μας του ζητάμε να μας γ@μ@ν και τους βγάζουμε ότι έχουνε και δίκιο...

Ας μειώσουν λοιπόν τα τέλη κυκλοφορίας τότε, αφού θα πληρώνουμε στο δήμο για το παρκάρισμα.

MikeG
16/03/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στ @@ σου ο μονιμος κατοικος, αλλα πρεπει να ζησει και αυτος


διαβαζω τι γραφετε αλλα σου ξαναγραφω δεν ειναι σωστο και γραφοντε ανακριβειες
οι θεσεις σταθμευσης μονιμων κατοικων, ειναι σε θεσεις με πινακιδα του Κ.Ο.Κ.
αν δεν θες να το καταλαβεις αυτο δικαιωμα σου


Βγάλε μια φωτογραφία για αυτό που περιγράφεις και δείξε μου το. Επίσης βγάλε άλλη μια για τα παρκόμετρα και τις πινακίδες το ΚΟΚ. Πόσταρε τες μετά εδώ.

Έχω να σου δείξω τουλάχιστον 10δες σημεία στα οποία υπάρχει καθαρά σήμα του ΚΟΚ όπου απαγορεύει τη στάθμευση και οι δήμοι έχουν βάλει δικά τους σήματα από κάτω, μη ξηλώνοντας την πινακίδα του ΚΟΚ όπου γράφουν πχ θέσεις με παρκόμετρο ή θέσεις μόνιμων κατοίκων.
Πάω τώρα και εγώ από κάτω να βάλω μια ταμπέλα που να λέει να μη περνάνε από το δρόμο μου γιατί προσγειώνονται τα σπάνια πουλιά φλαμίγκο.

Cpt. Haddock
16/03/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επίσης μου λέτε για το εξωτερικό. Μήπως κύριοι στο εξωτερικό δουλεύουν όλα πολύ πιο σωστά? Εδώ εμ μας γ@μ@ν, εμ δε δουλεύουν σωστά, εμ με το τρόπο μας του ζητάμε να μας γ@μ@ν και τους βγάζουμε ότι έχουνε και δίκιο...

Δουλεύουν ή οχι, το ίδιο πρόβλημα είχαν να λύσουν. Πολλά αυτοκίνητα, ΟΧΙ κατοικων σε κέντρα πόλης με λιγους χώρους σταθμευσης.

Βρέθηκε οτι ο καλυτερος τρόπος ειναι αυτός (ελεγχόμενη σταθμευση με χρονικο περιορισμό - οπότε βαζεις τον παραγοντα κόστος για αποθαρυνση) σε συνδυασμό με τη στροφή σε ΜΜΜ.

Επειδη το ακουω να έρχεται, όποιος ισχυριστεί οτι το κεντρο της Αθήνας δεν έχει καλή προσβαση με ΜΜΜ απλά δεν τα έχει χρησιμοποιήσει ποτέ του.


:wave2:

hidefnick
16/03/2010, 15:17
Σταματήστε να τρώγεστε ρε. Εφτιαξαν πολλές θέσεις για μηχανάκια. Δεν κάνω πλάκα.

Εδώ και μια εβδομαδα εχουν γεμίσει ταμπέλες και διαγραμήσεις την ΑΘήνα. (Και αν το βρείς όρθιο να με φτύσεις... )

Akatanomastos
16/03/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Έχω να σου δείξω τουλάχιστον 10δες σημεία στα οποία υπάρχει καθαρά σήμα του ΚΟΚ όπου απαγορεύει τη στάθμευση και οι δήμοι έχουν βάλει δικά τους σήματα από κάτω, μη ξηλώνοντας την πινακίδα του ΚΟΚ όπου γράφουν πχ θέσεις με παρκόμετρο ή θέσεις μόνιμων κατοίκων.
Πάω τώρα και εγώ από κάτω να βάλω μια ταμπέλα που να λέει να μη περνάνε από το δρόμο μου γιατί προσγειώνονται τα σπάνια πουλιά φλαμίγκο.

καλα

ειναι ξεκαθαρο οτι εσυ δεν διαβαζεις αυτα που γραφοντε

δεν λεει πουθενα σε αυτα που σου παρεθεσα οτι βγαζεις την πινακιδα του κοκ.

Η πινακιδα του κοκ Ρ70 δηλωνει την σταθμευση ειδικης κατηγοριας, και εκει με συμπληρωματικη σημανση απο τον δημο που εχει παρει αδεια(θεωρητικα τουλαχιστον) δηλωνετε οτι αναφερετε σε μονιμους κατοικους

τωρα αν πρεπει να παιρνει τα λεφτα ο δημος και αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα τα σημεια αυτα ειναι ορισμενα απο τον ΚΟΚ


Τεσπα δεν εχει αλλο νοημα η κουβεντα, ακουστηκαν οι νομοι, ακουστηκαν και οι αποψεις

εγω απλα λεω
να επαναστατουμε σε ουσιωδη πραγματα
οχι και στα ανουσια
ΟΧΙ ΜΟΝΟ σε αυτο το θεμα
αλλα γενικα σε οσα απασχολουν την καθημερινοτητα του ελληνα

MikeG
16/03/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα

ειναι ξεκαθαρο οτι εσυ δεν διαβαζεις αυτα που γραφοντε

δεν λεει πουθενα σε αυτα που σου παρεθεσα οτι βγαζεις την πινακιδα του κοκ.

Η πινακιδα του κοκ Ρ70 δηλωνει την σταθμευση ειδικης κατηγοριας, και εκει με συμπληρωματικη σημανση απο τον δημο που εχει παρει αδεια(θεωρητικα τουλαχιστον) δηλωνετε οτι αναφερετε σε μονιμους κατοικους

τωρα αν πρεπει να παιρνει τα λεφτα ο δημος και αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα τα σημεια αυτα ειναι ορισμενα απο τον ΚΟΚ


Τεσπα δεν εχει αλλο νοημα η κουβεντα, ακουστηκαν οι νομοι, ακουστηκαν και οι αποψεις

εγω απλα λεω
να επαναστατουμε σε ουσιωδη πραγματα
οχι και στα ανουσια


Ε θα τρελαθούμε, έχεις δει ρε πουθενά πινακίδα Ρ70 που λες, πέρα από ταρίφες? Σου είπα ότι δεν υπάρχουν πουθενά Ρ70, και σε προκάλεσα να βγάλεις photos να τις παραθέσεις.

Άντε δείξε μου το δρόμο για την επανάσταση μου :winka:

Akatanomastos
16/03/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Άντε δείξε μου το δρόμο για την επανάσταση μου :winka:

δεν εχω κανενα τετοιο σκοπο
ποιος ειμαι αλλωστε εγω να υποδειξω το οτιδηποτε στον οποιοδηποτε

ο καθενας δρα οπως νομιζει


το θεμα ειναι η σουμα στο τελος,

δλδ σε 20-30 χρονια απο σημερα αν θα αφησουμε καλητερη χωρα στα παιδια μας

ή θα συνεχισουν και αυτα να νομιζουν οτι με ΤΥΦΛΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ θα αλλαξει κατι


και αν θα γυρισουν και αυτα να μας πουνε, ΤΟΝ ΠΑΙΞΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙς


Υ.Γ. για τις πινακιδες ξεχασα να απαντησω..
να παραθεσω φωτος δεν παιζει να κατσω να βγαζω φωτογραφιες για να πεισω κανεναν. οποιος θελει ας ψαξει και να μας πει, οποιος δεν θελει ας νομιζει οτι θελει.
ΑΝ ο δημος εχει βαλει σε σημεια που δεν προβλεπει ο ΚΟΚ ειναι παρανομο και πρεπει να γινει καταγγελια δικαστηριο κλπ κλπ. Ετσι μπαινει σε μια σειρα το πραγμα, και καταλαβαινουμε οτι ΔΕΝ ειναι ολα του δημου παρανομα.. το να κραζει ο οποιοσδηποτε ασυστολα χωρις να δει τι γινετε ειναι που δεν οδηγει πουθενα

blackbusa
16/03/2010, 16:40
Στην Ερμου (κεντρο Αθηνας και απο τα πρωτα σημεια ελεγχομενης σταθμευσης που τελικα καταργηθηκε δεν ξερουμε μεχει ποτε) εχει και "παρκομετρα" και πινακιδες στασεις και σταθμευσεις...δηλαδη υπρχαν...τωρα δεν ξερω αν τις ξηλωσαν...

:wave2: